Marek Biesiada 02. 09. 2008
Konspekt lekcji historii
w klasie VI D
Temat: Człowiek ciekawy świata. (EP)
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po zakończonych zajęciach uczeń:
pamięta:
pojęcia: karawela, astrolabium, busola,
daty: 12 X 1492 r., 1519-1522,
postaci: Krzysztof Kolumb, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Amerigo Vespucci;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia,
przyczyny podejmowania przez Europejczyków dalekich podróży,
znaczenie wpływu nowości nawigacyjnych dla rozwoju żeglarstwa;
potrafi:
wskazać na mapie: trasy podróży:
Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magellana, państwa, które podejmowały najwięcej wypraw (Hiszpanię, Portugalię, Anglię, Francję),
zaznaczyć na taśmie czasu daty
wypraw: Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magellana,
analizować źródła historyczne i na ich podstawie opowiedzieć o warunkach podróży dalekomorskich.
Metody:
rozmowa nauczająca,
ćwiczenia z taśmą czasu,
praca z mapą,
podręcznikiem,
materiałem ilustracyjnym i tekstami źródłowymi prezentującymi wielkich odkrywców i ich podróże,
praca w grupach - napisanie fragmentu dziennika pokładowego,
wykreślenie trasy żeglugi jednego ze znanych podróżników,
pokaz,
wykonanie zadań w zeszycie ćwiczeń.
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
zeszyt ucznia,
mapa „Wielkie odkrycia geograficzne”,
atlasy,
album z serii Tak żyli ludzie. W okresie wielkich odkryć,
taśma czasu,
wydawnictwo multimedialne Optimus Pascal Historia Świata prezentuje cywilizacje Indian Ameryki Środkowej i Południowej,
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Wielkie podróże i odkrycia geograficzne.
1. Cywilizacja Amerykańska przed wielkimi odkryciami geograficznymi
2. Przyczyny wielkich odkryć geograficznych
3. Warunki morskich podróży
4. Wielcy odkrywcy
5. Skutki wielkich odkryć geograficznych
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 6-7. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Cywilizacja Amerykańska przed wielkimi odkryciami geograficznymi
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 8. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Przyczyny wielkich odkryć geograficznych
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 8-9. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Warunki morskich podróży
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 8-10. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Wielcy odkrywcy a) próby odkrycia drogi do Indii
b) podróż Krzysztofa Kolumba
c) podróż dookoła świata Ferdynanda Magellana (1519-1522)
d) wyprawa do Indii Vasco da Gama (1497-1499)
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia i społeczeństwo... 6, Poznań 2000, s. 10-12. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. 5. Skutki odkryć geograficznych a) negatywne:
b) pozytywne:
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej |
Zadanie 4, s. 12 |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |