Bogusława Chylińska Trąbki Wielkie, dn. 05.03.2008r.
Anna Wadowska
Gimnazjum im. K. Jagiellończyka
W Trąbkach Wielkich
KONSPEKT LEKCJI DLA KLASY II D
Temat: Magiczna matematyka.
Poziom nauczania:
Gimnazjum, klasa II
Czas:
Dwie jednostki lekcyjne - 90 minut
Kompetencje (umiejętności kluczowe)
Porządkowanie, przetwarzanie informacji, argumentowanie
Prowadzenie rozumowań matematycznych
Nauka korzystania z instrukcji
Cele:
Uczeń:
Rozwija wyobraźnię
Prawidłowo stosuje instrukcje
Kształtuje umiejętność logicznego myślenia
Metody:
Problemowa aktywizująca
Ćwiczeniowa
Rozmowa dydaktyczna, pomysł na rozwiązanie problemów
Formy pracy:
Indywidualna
Grupowa
Z całą klasą
Pomoce dydaktyczne:
Komputer
Prezentacja multimedialna
Karty pracy z zadaniami
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
czynności organizacyjne - sprawdzenie listy obecności
dyskusja z uczniami i uświadomienie im celu lekcji
zapisanie tematu lekcji
Faza zasadnicza:
Gdzie jest kokardka?
Przyporządkowanie uczniom numerów
Przekazanie uczniom wstążeczki
Jeden nauczyciel opuszcza z jednym uczniem klasę
Uczniowie wykonują żadne polecenia
Wracający nauczyciel wskazuje ucznia z kokardką
Wyjaśnienie „tajemnicy”
prezentacja multimedialna
Kwadraty magiczne
Wprowadzenie pojęcia kwadratu magicznego
Sprawdzenie, czy dany kwadrat jest magiczny (Załącznik 1)
Wyjaśnienie sposobu budowania kwadratu magicznego
Budowanie kwadratu magicznego
Prezentacja multimedialna
Wstęga Mobiusa
Budowanie wstęgi Mobiusa
prezentacja multimedialna
Faza końcowa
podsumowanie lekcji
praca domowa - Zbuduj kwadrat magiczny (Załącznik 2)
……………………... ………………………
Podpis osób prowadzących Podpis osób obserwujących
1