Scenariusz zajęć
prowadzonych metodą dobrego startu
w klasie IV w OSW nr 1 w Gdyni
Termin i miejsce: 06. 10. 2006, pomieszczenie klasowe;
Temat zajęć: Wprowadzenie litery J drukowanej - piosenka „Spotkanie z jeżem”.
Cele edukacyjne:
- kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała
- rozpoznawanie i nazywanie prawej i lewej ręki,
- utrwalanie umiejętności rozróżniania kierunków: przód-tył
- usprawnianie motoryki dużej i małej,
- zabawy rytmizujące czynności analizatora słuchowego, kinestetyczno- ruchowego,
- kształtowanie pojęć: jeż, jeżyk, las, kolce;
- doskonalenie umiejętności opisu oraz dostrzegania różnic i podobieństw
- wprowadzenie i mówienie litery „ J”,
- czytanie globalne,
- polisensoryczne poznanie litry „ J”,
- odtwarzanie wzoru - uwzględnienie zasady stopniowania trudności,
Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna charakterystyczne cechy jeża,
- rozumie znaczenie pojęć: jeż, jeżyk, las, kolce
- zna oraz rozpoznaje prawą i lewą stronę, wskazuję prawą i lewą ręką określone kierunki,
- usprawnił swoje umiejętności w zakresie motoryki dużej i małej,
- usprawnił czynności analizatora słuchowego, kinestetyczno-ruchowego poprzez zabawy rytmizujące,
- rozpoznaje literę „J”, potrafi odnaleźć obrazki zaczynające się na tą literę, rozpoznaje ją spośród innych liter,
- polisensorycznie poznał literę „L”,
- odtwarza wzór litery z uwzględnieniem zasady stopniowania trudności,
- potrafi zrelaksować się po zajęciach.
Metody:
metoda dobrego startu;
werbalna - opis, rozmowa, pogadanka, praca z tekstem;
oglądowa - obserwacja, pokaz;
praktycznego działania - pisanie różnymi technikami, malowanie farbami plakatowymi konturów jeża;
waloryzacyjna - odpoczynek i relaksacja przy muzyce, zabawy ruchowe;
Formy zajęć: zajęcia lekcyjne, zbiorowe, jednolite
Pomoce i środki: kasztany, ilustracja jeża i napis „JEŻ”, kontur jeża na dużym formacie szarego papieru, latarka, nagranie piosenki, magnetofon, wzory litery „J” drukowanej, ilustracje i podpisy wyrazów rozpoczynających się na lirę „J” (jabłko, jeleń, jajo”, tacki z kasza manną, blok rysunkowy, farby plakatowe, flamastry, zeszyty uczniów.
Przebieg zajęć:
Zajęcia wprowadzające:
Powitanie: piosenka „Witaj (imię dziecka)”;
Ćwiczenia usprawniające orientację w schemacie ciała:
piosenka „Głowa, ramiona, kolana, pięty”;
praca w parach - osoby w parach witają się ze sobą przy użyciu różnych części ciała wskazywanych przez nauczyciela;
ćwiczenia orientacji w przestrzeni:
dzieci podają zgodnie z poleceniem kasztany, które ułożone są przed i za nimi, np. „Podaj kasztan, który jest przed Tobą”.
Rozwiązanie przez uczniów zagadki: Kolczasty zwierzak ma z igieł kubraczek. Latem drepcze po borze, zimą śpi w leśnej norze” (jeż);
Odpowiadanie uczniów na pytania: Czy spotkali kiedyś jeża?, Jak wygląda?, Gdzie można go spotkać?
Obserwacja konturów jeża i wodzenie po nim palcem
Poznanie piosenki „Spotkanie z jeżem”
Jejku, jejku ktoś ty taki,
Jak to nie wiesz, jestem jeżem.
Jejku jakie ty masz kolce
Jeż to jednak dziwne zwierze.
Jestem taki, jaki jestem
Lecz choć jestem najeżony
I kłujący niby kaktus
To mam swoje dobre strony.
Jestem miły, jestem grzeczny,
Mówię proszę i dziękuję.
A jeżeli mnie nie dotkniesz,
To ja Ciebie nie pokłuję.
wysłuchanie przez uczniów piosenki pt. „Spotkanie
z jeżem”;
wytłumaczenie niezrozumiałych zwrotów i słów;
odpowiedzi uczniów na pytania dotyczące tekstu piosenki;
ćwiczenia językowe:
dokończenie wyrażenia - duży jeż - mały… (jeżyk);
wyklaskiwanie słów „jeż” i „jeżyk”, liczenie sylab, określanie gdzie więcej;
Zajęcia właściwe:
Ćwiczenia ruchowe:
chodzenie drobnymi krokami (tak jak jeże) w różnych kierunkach, na sygnał - uczniowie kucają i chowają głowy (jeże się boją);
uderzanie palcami w podłogę - naśladowanie tupania jeża - najpierw wolno, potem coraz szybciej;
Ćwiczenia ruchowo-słuchowe:
Uczniowie wyobrażają sobie, że są na spacerze w parku. Śpiewają piosenkę i rytmicznie spacerują, wysoko unosząc kolana.
Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe: rysowanie igieł jeża na dywanie palcem w rytm śpiewanej piosenki;
Przyjrzenie się i opisanie, z jakich elementów się składa litera „J”.
Co przypomina?
Czytanie globalne wyrazu „Jeż” oraz rozpoznawanie litery „J” w innych wyrazach rozpoczynających się lub zawierających literę „J” (jajko, jabłko, jeleń)
Obserwacja przez uczniów sposobu kreślenia litery; pisanie i śpiewanie zwrotki piosenki;
Poznanie polisensoryczne litery;
Pisanie litery: na wzorze, na tacce z kaszą, grubym flamastrem w zeszytach;
Pomalowanie jeża farbami plakatowymi i dorysowanie mu jabłka.
Zajęcia końcowe:
Leżenie na dywanie z zamkniętymi oczami i słuchanie spokojnej muzyki. Uczniowie wyobrażają sobie, że spacerują po lesie.