Scenariusz zajęć prowadzonych Metodą Dobrego Startu
Temat: Opracowanie wzoru graficznego małej, pisanej litery p do piosenki „Papuga”.
Cele:
utrwalenie obrazu graficznego litery p,
doskonalenie orientacji w schemacie ciała
rozwijanie umiejętności opisywania, poszerzenie kompetencji językowych,
rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowej i wzrokowo-ruchowej,
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Pomoce:
ptasie piórka, skrawki kolorowego papieru, blok rysunkowy, grube mazaki, ołówki, karty ze wzorem litery p, kart ćwiczeń / po jednej dla każdego dziecka/.
Przebieg Zajęć
Zajęcia wstępne
Powitanie w kręgu, uczniowie przekazują sobie piłeczkę kończąc zdanie zdanie: Witam cię ...../ imię kolegi/.
Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni na podstawie piosenki „ Tu prawe mam piórko, tu lewe piórko mam.”
Zagadka. Zwykle bywa kolorowa, wciąż powtarza różne słowa. Dziób ma gruby i jest śliczna a do tego egzotyczna. / papuga/.
Nauka piosenki „Papuga”.
Ćwiczenia językowe: Papuga została nazwana egzotyczna ,ponieważ jest ptakiem pochodzącym z dalekich gorących krajów, w którym żyją zwierzęta i rosną roślinny inne niż w Polsce. Jak myślicie czy w naszym kraju papugi żyją na wolności?, Gdzie można zobaczyć papugę?, Jak odróżniacie ptaki od innych zwierząt?, Co to znaczy żyją na wolności? Posłuchajcie piosenki papuga i powiedzcie ci zgubiła papuga?
W jakim dniu tygodnia papuga zgubiła piórko?, Wymieńcie pozostałe dni tygodnia. Wyobraźcie sobie że jesteście papugami, najpierw posłuchajcie kilku słów a potem je powtórzcie: papuga, piórko, panna, Petronela. Papuga panny Petroneli opuszcza pierwsze sylaby w słowach. Zgadnijcie o jakie słowa chodzi ? ....puga / papuga/, ...tronela / Petronela/, ...dziela / niedziela/. Pierwszą sylabę w sowie piórko zastąpicie sylaba biur-, Czy macie w domu taki mebel? Jaka głoska zaczynają się wszystkie słowa w zdaniu Panna Petronelka pociesza papugę?. Powtórzcie to zdanie opuszczając pierwsza głoskę w każdym słowie. Zapamiętajcie, p jest spółgłoska.
Zajęcia właściwe
Ćwiczenia ruchowe:
Dobierzcie się parami i ustawcie naprzeciw siebie. Ustalcie w dwójkach kto będzie wykonywać różne gesty, a kto będzie je naśladował / kto po kim będzie papugował/. Potem zamieńcie się rolami.
Stańcie w dowolnych miejscach, Rozsypcie wokół siebie skrawki kolorowego papieru - „ piórka papugi” . Postarajcie się jak najciszej zebrać je z podłogi, ale pamiętacie możecie chwytać palcami po jednym piórku.
2. Ćwiczenia ruchowo - słuchowe:
Wysuńcie ramiona w bok i śpiewając piosenkę, rytmicznie poruszajcie nimi- naśladujcie papugi poruszające skrzydłami. Następnie usadźcie przy stolikach. Śpiewając piosenkę, wystukujcie jej rytm na blacie stołu dwoma palcami obu rak ułożonymi w kształcie dzióbków./ Skrzyżujcie ręce/. Śpiewając piosenkę, wystukujcie jej rytm palcem wskazującym. na koniec sami zaproponujcie sposób wystukiwania piosenki.
3. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe:
Przyjrzycie się uważnie małej literze p. Z jakich elementów się składa / Ile ich jest/, Czy przypomina Wam inną poznaną literę? Jak myślicie w którym miejscu należy zacząć pisać literę p? Przyjrzycie się uważnie jak należy prowadzić dłoń podczas pisania tej litery. Zwróćcie uwagę, ze kreśli się ją jednym ruchem ciągłym. Zobaczcie jak pisze się literę p podczas śpiewania piosenki.
napiszcie literę p palcem po wzorze
powtórzcie to ćwiczenie śpiewając piosenkę
śpiewając piosenkę piszcie literę palcem w powietrzu a potem na stole blatu
śpiewając piosenkę , piszcie literę p jedna obok drugiej- kreda na tablicy
kontynuując śpiewanie piszcie literę p na kartkach z bloku najpierw grubym mazakiem potem ołówkiem
wykonajcie zadania na karcie ćwiczeń. Obok kilku najstaranniej napisanych liter narysujcie kolorowe piórka. Niech każdy te ze swoich prac którą chciałby umieścić na wystawie.
II. Zajęcia końcowe
Podsumowanie zajęć, prezentacja prac.
2. Połóżcie się na plecach. Pobawcie piórkami: dmuchając na nie, spróbujcie utrzymać je w powietrzu jak najdłużej. Obserwujcie jak wasze piórka spadają na podłogę /ćwiczenie relaksacyjne/