Konspekt lekcji otwartej-hospitacji diagnozującej z matematyki w klasie I gimnazjum
Dział programu - Wyrażenia algebraiczne Zagadnienia:
1. Do czego służą wyrażenia algebraiczne.
2. Wartość liczbowa wyrażeń algebraicznych.
3. Jednomiany
4. Sumy algebraiczne
5. Dodawanie i odejmowanie sum algebraicznych
6. Mnożenie jednomianów przez sumy algebraiczne
7. Wyłączanie wspólnego czynnika przed nawias
8. Rozwiązywanie zadań tekstowych z zastosowaniem wyrażeń algebraicznych
Temat : Utrwalenie wiadomości o wyrażeniach algebraicznych.
( Realizacja tematu przewidziana na dwie jednostki lekcyjne.)
Cel ogólny :Utrwalenie wiadomości i umiejętności o wyrażeniach algebraicznych.
Cele operacyjne : Uczeń potrafi:
Poziom wiadomości
1. wyjaśnić pojęcie wyrażenia algebraicznego
2. wyjaśnić do czego służą wyrażenia algebraiczne
3. wyjaśnić pojęcie jednomianu
4. wyjaśnić w jaki sposób obliczyć wartość wyrażenia algebraicznego
5. wskazać współczynnik liczbowy jednomianu
6. podać zasadę porządkowania jednomianów
7. wyjaśnić pojęcie sumy algebraicznej
8.wskaże wyrazy sumy algebraicznej
9. wskaże wyrazy podobne
10. wyjaśnić co to jest wielomian
11.wyjaśnić kiedy jednomiany są podobne
12. wyjaśnić na czym polega redukcja wyrazów podobnych
13. podać zasadę dodawania składników sumy algebraicznej będących w nawiasach poprzedzonych znakiem + lub -
14. wyjaśnić zasadę mnożenia jednomianu przez sumę algebraiczną
15. wyjaśnić zasadę wyłączania wspólnego czynnika przed nawias
Poziom umiejętności
1. formułować wypowiedzi posługując się językiem matematycznym
2. budować proste wyrażenia algebraiczne
3. odczytywać proste wyrażenia algebraiczne
4. obliczać wartość liczbową wyrażenia algebraicznego
5. porządkować jednomiany
6. zredukować wyrazy podobne
7. dodawać i odejmować sumy algebraiczne
8. mnożyć jednomian przez sumę algebraiczną
9. wyłączać wspólny czynnik przed nawias
10. analizować treść zadania tekstowego
11. stosować poznane wiadomości i umiejętności do rozwiązywania zadań tekstowych
Cele wychowawcze:
1. rozwijanie pomysłowości, inicjatywy uczniów i aktywnej postawy ucznia
2. kształtowanie umiejętności w zakresie dostrzegania i formułowania problemów matematycznych
3. umiejętność współpracy w grupie
4. kształtowanie odpowiedzialności za wyniki pracy w grupie
Metody pracy:
Ćwiczenia- zastosowanie wiadomości do rozwiązywania zadań
Pogadanka - przypomnienie potrzebnych wiadomości
Dyskusja - nad treścią zadania doprowadzenie do sformułowania problemu
Pokaz - prezentacja zadań przygotowanych przez uczniów
Formy pracy:
- praca w grupach
- praca z całą klasą
-praca indywidualna
Zasady pracy:
- świadomości i aktywnego udziału ucznia w procesie nauczania i uczenia się
- poglądowości
- trwałości wiedzy
- systematyczności i logicznej kolejności przystępności
Środki dydaktyczne:
-zadania przygotowane przez uczniów
-zestaw zadań powtórzeniowych
-karta samooceny ucznia
Ścieżka dydaktyczna - S. IV3/5 Doskonalenie umiejętności docierania do różnych informacji w różnych źródłach. S. VI 3/9 Segregacja śmieci. Typ lekcji - lekcja poświęcona powtórzeniu wiadomości
Przebieg lekcji:
I. Moment organizacyjny lekcji
- powitanie gości i uczniów
- podanie celu i tematu lekcji
- przedstawienie zasad oceniania uczniów na lekcji
II.Realizacja tematu lekcji
- Prezentacja przez uczniów pracy domowej - zadań powtórzeniowych.
- Uzupełnianie zadań uczniowskich zadaniami przygotowanymi przez nauczyciela.
1. Do czego służą wyrażenia algebraiczne, zapisywanie i odczytywanie wyrażeń algebraicznych.
Zad. 1
Zapisz w postaci wyrażenia algebraicznego:
a. liczbę o 7 mniejszą od n
b. liczbę , która jest średnią arytmetyczną liczby n i n3
c. sumę liczby a i sześcian liczby b
d. Liczbę , która stanowi 70%liczby a
Zad.2
Które z podanych wyrażeń algebraicznych nazwiemy różnicą
A. 3x+
B. 2(x-y) C.
D. x-3y
2. Obliczanie wartości liczbowej wyrażeń algebraicznych.
Zad.3
Oblicz wartość liczbową wyrażenia .
a. x2 +1 dla x= -5
b. 2x-(x2 -5) dla x= -2
c. 2a2 - 3a dla a = - 0,5
d. 2x+5 dla x =3 ; 0,25 ; -0,5
e*. Dla jakiej liczby x podane wyrażenie nie ma żadnej wartości ? Ile jest takich liczb?
a.
b.
3. Porządkowanie jednomianów.
Zad. 4
Uporządkuj jednomiany
a. 2a (-2)ab2
b.
ab 8(ab)2 (-
a2)
Zad. 5
Zastąp symbole , odpowiednimi jednomianami
a. - 4p2r3 =
pr2
b. 6a3b = (-2a)
4. Sumy algebraiczne - redukcja wyrazów podobnych.
Zad .6
Zredukuj wyrazy podobne:
a. 10ab + 3ab2 - 12ab - 3ab2
b.
k2 -
kl +
k2 -
k2 -
kl
c. 3,5b +2,4c - 0,6c - 0,5b
d. 0,3cd +
cd2 -
cd -
cd2 +
c2d
5. Dodawanie i odejmowanie sum algebraicznych.
Zad. 7
Zapisz w jak najprostszej postaci wyrażenia:
a. (a+b) + (2a- b) - (a-2b)
b. (
x3 - 2x2 - 0,2x )- (
x - 2x2 - 0,2x3 )
Zad. 8
Jaką sumę algebraiczną należy wpisać w nawiasie , aby otrzymać sumę zapisaną z prawej strony?
a. (.............)+ (2x2 - 3xy) 6x2 +xy - 7
b. (5x2 - 4x + 3) - (..............) 10 + x
c. (.............) - (6ab - 6a +6b) 6ab - a +1
Zad.9
Pokłóciły się wyrażenia algebraiczne, kto ma rację. Obliczały sumę
I wyrażenie : 3x- 4y +5x - 9y = 8x - 4y
II wyrażenie: 3x - 4y + 5x - 9y = 8x - 13y
Które wyrażenie ma rację ?
Zad.10*
W wyrażeniu x2 - 1- 2x2 +7 wstaw nawiasy tak , aby niezależnie od wartości zmiennej x otrzymane wyrażenie miało wartość : a). ujemną , b). dodatnią .
6. Mnożenie jednomianów przez sumę algebraiczną.
Zad. 11
Przekształć iloczyny na sumy.
a. -3b2 (b2 - 1) b.
k2 (2k2 - 4k + 0,2) c. (x2+ y - 1): ( -
)
Zad. 12
Zapisz jak najprościej.
a.
a(a + 1) -2(
-
) b.
a(a+1)-4(
a2 -
a) - a( 1- a )
Zad. 13
Zastąp symbole: , odpowiednimi jednomianami .
a. (a + b) c + (a -b) c + = 0
b. a(b-c) - b(a-c) + = bc
Zad. 14
Po zapisaniu wyrażenia: -2x (-2x + x3 -1) - (6x4 - 4x2 - 10x):2
w najprostszej postaci otrzymamy:
A . -5x4 +2x2 - 3x B . - 4x4 +8x2 -7x C . x4 + 2x2 - 3x D . - 5x4 +6x2 + 7x
7. Wyłączanie wspólnego czynnika przed nawias.
Zad. 15
Wyłącz wspólny czynnik przed nawias.
a. 5a2 + 15a -20a3 b. -3k -6k3 - 18klm
Zad. 16
Zastąp gwiazdkę odpowiednią sumą :
a. 8ab + 15 = 4(*) b. x2 - 5 = 5( * ) c. a2 - 2ab +2a ( * )
Zad. 17
Po wyłączeniu wspólnego czynnika przed nawias wyrażenie 5a2 - 10ab + 15a przyjmie postać :
A . 5a2 (1 - 10b + 3) B . 5a(a - 2b + 3) C . 5a(a - 10b +15) D . 5(a - 2b +3)
Zad . 18 *
Wykaż , że suma dwóch kolejnych liczb nieparzystych jest podzielna przez 4.
8 . Rozwiązywanie zadań tekstowych z zastosowaniem wyrażeń algebraicznych.
Zad. 19
W klasie jest x chłopców i y dziewczynek. Każde z nich wpłaciło na wycieczkę po 20 zł. Ile pieniędzy zebrano ?
Zad. 20
Obwód trójkąta równobocznego jest równy 6a + 9b +3. Znajdź długość boku tego trójkąta.
Zad. 21
Dany jest prostokąto długości a i szerokości b .O ile zmniejszy się pole prostokąta, jeśli szerokość zmniejszymy o 2 , a długość pozostanie bez zmiany ?
Zad. 22 (zapowiedź równań - odwołanie się do początku lekcji , zastosowanie wyrażeń algebraicznych).
Trzy pierwsze klasy gimnazjalne zbierały makulaturę . Klasa Ia zebrała o 32 kg. więcej niż klasa Ib, klasa Ic zebrała dwa razy mniej niż Ia i Ib razem . Ile kilogramów makulatury zebrały klasy pierwsze razem?
a. Oblicz ile kilogramów papieru można wyprodukować z zebranej makulatury gdyby klasa Ib zebrała 534 kg. makulatury. Odzysk papieru z makulatury wynosi 43% .
b. Czy wiesz dlaczego zbieramy makulaturę i inne surowce wtórne ?
III . Podsumowanie lekcji
-uwagi o aktywności uczniów na lekcji i wystawienie ocen
- wypełnienie ankiet przez uczniów
- pytania i uwagi uczniów
Ankieta dla ucznia
L.p. |
Pytania: |
TAK |
NIE |
NIE MAM ZDANIA |
|||
1. |
Czy znałeś wcześniej cel i temat lekcji? |
|
|
|
|||
2. |
Czy przygotowywałeś się do lekcji ? |
|
|
|
|||
3. |
Czy praca domowa była na miarę twoich możliwości? |
|
|
|
|||
4. |
Czy realizacja tematu była twoim zdaniem ciekawa? |
|
|
|
|||
5. |
Czy forma lekcji zachęcała cię do aktywnego udziału? |
|
|
|
|||
6. |
Czy uczestniczyłeś aktywnie w lekcji? |
|
|
|
|||
7. |
Czy polecenia nauczyciela były dla ciebie jasne? |
|
|
|
|||
8. |
Czy lekcja pomogła ci utrwalić wiadomości? |
|
|
|
|||
9. |
Czy nudziłeś się na lekcji? |
|
|
|
|||
10. |
Czy w przyszłości chciałbyś uczestniczyć w takich lekcjach? |
|
|
|
|||
11. |
Czy lubisz lekcje matematyki? |
|
|
|
|||
12. |
Ocena lekcji |
6 |
5 |
4 |
3 |
2 |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Czy chciałbyś coś jeszcze dodać ?
Karta samooceny ucznia
L.p. |
Zagadnienie |
Liczba punktów |
1. |
Zapisywanie i odczytywanie wyrażeń algebraicznych |
|
2. |
Wartość liczbowa wyrażeń algebraicznych |
|
3. |
Jednomiany |
|
4. |
Sumy algebraiczne |
|
5. |
Dodawanie i odejmowanie sum algebraicznych |
|
6. |
Mnożenie jednomianów przez sumy algebraiczne |
|
7. |
Wyłączenie wspólnego czynnika przed znak pierwiastka |
|
8. |
Rozwiązywanie zadań tekstowych z zastosowaniem wyr. algebraicznych |
|
9. |
Twoja aktywność na lekcji |
|
Suma punktów |
|
|
Sposób przyznawania punktów :
Jeśli całkowicie opanowałeś wiadomości i umiejętności z danego zagadnienia przyznaj sobie 2 punkty.
Jeśli twoja wiedza jest w znacznej części opanowana możesz przyznać sobie 1 punkt.
Jeśli twoja wiedza jest fragmentaryczna niestety nie możesz przyznać sobie punktu.
Skala ocen:
16-18 p. - Brawo możesz sobie pogratulować - ocena bdb
13-15 p. - Możesz być z siebie zadowolony - ocena db
9-12 p. - Powinieneś jeszcze trochę popracować - ocena dst
6-8 p. - Najwyższy czas zabrać się do nauki - ocena dop
poniżej 6 p. - Niestety czeka cię bardzo dużo pracy! -ocena ndst
Ankieta dla obserwatorów lekcji
Data 22 02 2002 ......................................Klasa Ia Gimnazjum
Przedmiot - matematyka
Nauczyciel prowadzący - Bożena Smętek
Temat : Utrwalenie wiadomości o wyrażeniach algebraicznych.
Spostrzeżenia i adnotacje obserwatorów
Proszę ocenić w skali 1-5
1. Czy lekcja była ciekawa ?...........................
2. Czy była zauważalna aktywność uczniów na lekcji ?...............
3. Czy uczniowie potrafili pracować w grupie ?.............................
4. Czy oglądana lekcja uczyła samodzielności ? .............................
5. Czy uczniowie mogli wykazać swoje umiejętności na lekcji ? ..............
6. Czy pytania i polecenia nauczyciela podane
były w sposób zrozumiały ...............
Jestem :
Nauczycielem / Rodzicem
(proszę podkreślić właściwą opcję )