Marek Biesiada 04. 04. 2007
Konspekt lekcji historii
w klasie II A
Temat: Wiosna Ludów w latach 1848-1849 w Europie i na ziemiach polskich.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
pamięta:
pojęcie: proklamacja
daty: 1848-1849 r.
postaci: Ludwik Mierosławski, gen. Józef Bem;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcie
przyczyny wystąpień w 1848 r.
konsekwencje wydarzeń z lat 1848-1849
dlaczego nie doszło do wystąpień rewolucyjnych w zaborze rosyjskim
wymowę hasła „Za wolność waszą i naszą”;
potrafi:
zaznaczyć na osi czasu datę Wiosny Ludów
wskazać na mapie państwa, w których miały miejsce wystąpienia rewolucyjne
na podstawie mapy opowiedzieć o wydarzeniach Wiosny Ludów na ziemiach polskich.
Metody:
opowiadanie nauczyciela,
praca z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela,
tekstem źródłowym,
mapą,
pokaz,
wykonanie zadań w skoroszycie, „sześć myślących kapeluszy” - „Wiosna Ludów - porażka, czy zwycięstwo?”
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
skoroszyt gimnazjalisty,
ilustracje,
teksty źródłowe,
oś czasu,
mapy ścienne: „Europa w latach 1789-1914”, „Ziemie polskie w okresie rozbiorów”
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Wiosna Ludów w latach 1848-1849 w Europie i na ziemiach polskich.
1. Przyczyny Wiosny Ludów w Europie i na ziemiach polskich
2. Przebieg Wiosny Ludów
3. Wiosna Ludów na ziemiach polskich
4. Polacy w europejskiej Wiośnie Ludów
5. Bilans Wiosny Ludów
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 179. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Przyczyny Wiosny Ludów w Europie i na ziemiach polskich
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 179-180. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Przebieg Wiosny Ludów a) rewolucja we Francji
b) rewolucja w Niemczech
c) rewolucja w Austrii
d) rewolucja we Włoszech
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 181-182. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Wiosna Ludów na ziemiach polskich a) przyczyny Wiosny Ludów na ziemiach polskich
b) powstanie w Wielkopolsce
c) Wiosna Ludów w Galicji - manifestacje w Krakowie w marcu 1848 r.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 182-183. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Polacy w europejskiej Wiośnie Ludów
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 183. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 5. Bilans Wiosny Ludów
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
ZĆ Zadania: 1,2,3, 5,6/105-106. P Zadania: 2,3,4/184. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |