Koszela Dariusz
Żary
4
Oszczep
Konspekt lekcji - metodyka rzutu oszczepem
Miejsce ćwiczeń - boisko szkolne trawiaste, skocznia w dal
Liczba ćwiczących - 18
Czas - 1 30' minut, ( łączone dwie godziny lekcyjne )
Zadanie główne - METODYKA RZUTU OSZCZEPEM
Zadanie dodatkowe - doskonalenie techniki skoku w dal sposobem naturalnym,
Cel poznawczy - umiejętność poprawnego wykonania rzutu oszczepem na odległość.
Cel kształcący - doskonalenie skoczności, szybkości, siły ramion i poszczególnych
elementów techniki: rzutu oszczepem i skoku w dal sposobem naturalnym.
Cel wychowawczy - samokontrola wykonywanych ćwiczeń, sportowe współdziałanie
w grupie, w zespole.
Metoda pracy - analityczno-syntetyczna.
Przybory i przyrządy - płotek lekkoatletyczny, taśma miernicza, oszczepy, stoper, grabie,
Tok lekcji |
Nazwa ćwiczenia, zadania. |
Graficzna organizacja lekcji. |
Czas |
Polecenia i opis. |
Uwagi. |
1. Część wstępna. |
- powitanie; - sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć; - podanie zadania lekcyjnego: - trucht wokół boiska;
|
xxxxxxxxxx
N |
5 min. |
Podanie zadań lekcyjnych przez nauczyciela Sprawdzenie odpowiedniego stroju do ćwiczeń.
Trucht wokół boiska szkolnego. |
|
2. Część główna „A”. |
- ćwiczenia RR
- ćwiczenia NN
-ćwiczenia RR/NN
- ćwiczenia TT
- ćwiczenia rozciągające;
- przebieżki;
- ćwiczenia przygotowawcze; |
X ^ N X X X X X X X X X ^
x x x x x x x x x x x x N
x ^ N
x x x x
podział na dwa zespoły
|
10 min.
5 min.
10 min.
|
- w powolnym truchcie krążenia RR: w przód i w tył równoczesne, jednostronne i naprzemianstronne; - wyrzuty ramion w tył; - w powolnym truchcie: skip A NL i NP, wyrzuty NN w przód i w tył, skip C „ pięty o pośladki”, poruszanie się krokiem dostawnym, przeplatanka na NL i NP; - w truchcie: skip A NL z równoczesnym krążeniem RP, skip A NP z równoczesnym krążeniem RL, skip A z równoczesnym, jednostronnymi i naprzemianstronnym krążeniem RR w tył, krążenia RR w tył z równoczesnymi wyskokami w górę, - wyskoki w górę z jednoczesnym wymachem RR ( NL/RP, NP./RL ) - wypady w przód z jednostronnymi przemachami RR - w miejscu: skłony w przód, w tył i w bok z wytrzymaniem; - krążenia TT w prawo i w lewo, RR w górze; - stojąc w szerokim rozkroku przejście do wypadu bokiem (stopy równolegle) na NP i NL, - przejście do siadu płotkarskiego na NL i NP ze skłonem TT; - ćw. rozciągające RR; - wieloskoki na miękkim podłożu PPL, LLP, PLP LPL; - bieg tyłem po obrocie przejście do przyśpieszenia przodem i odwrotnie, - bieg przodem z przejściem do biegu bokiem „przekładanki” (kroku skrzyżnego) x 3,
- ćwiczenia oswajające ze sprzętem;
- rzuty z miejsca:
- skok w dal „ponad płotkiem la”, każdy wykonuje po 6 skoków z odbicia z NL i NP.,
|
- przypomnieć ćwiczącym o zachowaniu bezpieczeństwa podając im konkretne wskazówki co do kierunku wykonywania rzutów, sposobów i czasu zbierania sprzętu z pola rzutów; |
2. Część główna „B”. |
- realizacja zadania głównego lekcji;
- realizacja zadania dodatkowego
|
|
20 min.
12 min.
20 min
|
Ćwiczenia metodyczne nauczania rzutu oszczepem:
ZADANIE DODATKOWE Skok w dal z dowolnie wyznaczonego miejsca rozpoczynania rozbiegu. Odległości są zapisywane i dokładnie zmierzone. Po 6 skoków z odbicia NL i NP.
|
- jeszcze raz przypomnieć ćwiczącym o zachowaniu bezpieczeństwa podając im konkretne wskazówki co do kierunku wykonywania rzutów, sposobów i czasu zbierania sprzętu z pola rzutów;
oszczep przenosimy pionowo!
Samokontrola i współdziałanie w zespole.
|
3. Część końcowa. |
- omówienie lekcji; |
xxxxxxxx N |
5 min. |
- omówienie pozytywnych i negatywnych elementów lekcji, wyróżnienie uczniów najlepiej skaczących i rzucających; - bezpieczny powrót do szatni szkolnej;
|
|
ĆWICZENIA WSPOMAGAJĄCE W NAUCZANIU
TECHNIKI RZUTU OSZCZEPEM
rzut oszczepem oburącz znad głowy miejsca stojąc przodem do kierunku wyrzutu
rzut oszczepem jednorącz znad głowy z przejściem na prawą nogę po wyrzucie
bieg z oszczepem trzymanym nad barkiem,
bieg z oszczepem i odwodzenie go do tyłu „górą”,
bieg z „odprowadzonym” oszczepem,
bieg z oszczepem z przyśpieszeniem
bieg z oszczepem ułożony na barkach - oś barków równolegle do kierunku biegu,
rzuty „jak oszczepem” różnym sprzętem pomocniczym z miejsca, marszu, biegu,
ruch pozorujący wyrzut oszczepem trzymając gumę od ekspandera,
z pozycji klęku wykrocznego wyprost prawej kończyny dolnej, przyjęcie pozycji wyrzutnej i wyrzut oszczepu.
ĆWICZENIA SPECJALNE W DOSKONALENIU ELEMENTÓW TECHNIKI RZUTU OSZCZEPEM
rzut oszczepem z miejsca z ustawienia stopy lewej na podwyższeniu,
rzut oszczepem z podwójnego lub potrójnego kroku skrzyżnego,
rzut oszczepem do celu,
rzut oszczepem na wyznaczoną odległość,
wyrzuty oszczepem pod różnym kątem ( z miejsca, z marszu, z biegu ),
rzuty oszczepem w dokładnie wyznaczonym kierunku,
rzuty oszczepem o nieco większym i nieco mniejszym ciężarze,
rzuty oszczepem seriami,
rzuty oszczepem z 3-4 minutową przerwą między seriami z zaznaczeniem odległości.
NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE BŁĘDY I SPOSOBY ICH ELIMINOWANIA:
kurczowy uchwyt oszczepu
w wyniku kurczowego chwytu oszczepu rzuty stają się mało swobodne i niezbyt ekonomiczne. Ćwiczącym zaleca się wykonywanie wiele rzutów „ swobodnych” na nie wielką odległość,
trzymanie oszczepu nie na linii rzutu, zbyt z boku:
błąd ten spowodowany jest małą ruchomością stawu barkowego oraz brakiem kontroli wzrokowej ułożenia grotu. Ćwiczenia gibkościowe stawu barkowego oraz rzuty z miejsca „do celu” i „na kierunek” powinny ten błąd skutecznie wyeliminować,
niepełne cofnięcie ręki z oszczepem w strefie wyrzutu:
przyczyną tego błędu jest zbyt duża prędkość rozbiegu i zbyt krótka strefa wyrzutna. Ćwiczącym zaleca się biegi z oszczepem z wielokrotnym odprowadzeniem go oraz
korektę usytuowania znaków kontrolnych,
brak równowagi w czasie rozpoczęcia wyrzutu,
nieprawidłowość ta wynika z wskutek zbyt wąskiego ustawienia stóp w pozycji wyrzutnej. Zaleca się rzuty z miejsca, rzuty z kroku skrzyżnego i skróconego rozbiegu z korektą ustawienia stóp,
lądowanie oszczepu wyraźnie z prawej strony linii kierunkowej rzutu:
błąd ten powstaje w skutek schodzenia miotacza w lewo w trakcie ostatnich kroków rozbiegu a w jego konsekwencji odchylanie się ciała w czasie wykonywania wyrzutu. Pomocną w tym będzie linia wyznaczona pośrodku rozbieżni,
zmniejszanie prędkości biegowej w czasie kilku końcowych kroków rozbiegu,
błąd ten występuje najczęściej przy przesadnej koncentracji uwagi na technice wykonania kroku skrzyżnego. W celu wyeliminowania tego błędu należy stosować rzuty ze stopniowym zwiększaniem prędkości rozbiegu. Nie należy w tym przypadku rzucać „ na odległość”,
zbyt mały lub zbyt duży kąt wylotu sprzętu:
tego rodzaju błędy towarzyszą wszystkim początkującym oszczepnikom. Kąt wylotu sprzętu uzależniony jest głównie od ułożenia oszczepu w ostatniej chwili jego kontaktu z ręką. Wyczucie właściwego kąta wyrzutu oszczepu nabywa się poprzez doświadczenia zdobyte w wyniku dużej liczby wykonanych rzutów,
tendencja do rzutów spalonych:
to negatywne zjawisko , w odniesieniu do początkujących spowodowane jest dwiema przyczynami:
nieregularnym rozbiegiem: różna prędkość, zmienna długość końcowych kroków rozbiegu,
chęć zakończenia rzutu jak najbliżej końca „rozbieżni”.
Dokładne wymierzenie długości rozbiegu, właściwie umiejscowienie znaków kontrolnych, ograniczą lub wyeliminują rzuty „spalone”.
II .
x
x
x
I..
x N x
x
xxxxxx