metodyka rzutu oszczepem


4

Oszczep

Konspekt lekcji - metodyka rzutu oszczepem

Miejsce ćwiczeń - boisko szkolne trawiaste, skocznia w dal

Liczba ćwiczących - 18

Czas - 1 30' minut, ( łączone dwie godziny lekcyjne )

Zadanie główne - METODYKA RZUTU OSZCZEPEM

Zadanie dodatkowe - doskonalenie techniki skoku w dal sposobem naturalnym,

Cel poznawczy - umiejętność poprawnego wykonania rzutu oszczepem na odległość.

Cel kształcący - doskonalenie skoczności, szybkości, siły ramion i poszczególnych

elementów techniki: rzutu oszczepem i skoku w dal sposobem naturalnym.

Cel wychowawczy - samokontrola wykonywanych ćwiczeń, sportowe współdziałanie

w grupie, w zespole.

Metoda pracy - analityczno-syntetyczna.

Przybory i przyrządy - płotek lekkoatletyczny, taśma miernicza, oszczepy, stoper, grabie,

Tok

lekcji

Nazwa ćwiczenia, zadania.

Graficzna organizacja lekcji.

Czas

Polecenia i opis.

Uwagi.

1. Część wstępna.

- powitanie;

- sprawdzenie

obecności

i przygotowania

do zajęć;

- podanie zadania

lekcyjnego:

- trucht wokół

boiska;

xxxxxxxxxx

N

5 min.

Podanie zadań lekcyjnych przez nauczyciela

Sprawdzenie odpowiedniego stroju do ćwiczeń.

Trucht wokół boiska szkolnego.

2. Część główna „A”.

- ćwiczenia RR

- ćwiczenia NN

-ćwiczenia

RR/NN

- ćwiczenia TT

- ćwiczenia rozciągające;

- przebieżki;

- ćwiczenia przygotowawcze;

X ^ N

X

X

X

X

X

X

X

X

X ^

x x x

x x x

x x x x

x x

N

x ^ N

0x08 graphic
x

x

x

x

x

podział na dwa zespoły

10 min.

5 min.

10 min.

- w powolnym truchcie krążenia RR:

w przód i w tył równoczesne,

jednostronne i naprzemianstronne;

- wyrzuty ramion w tył;

- w powolnym truchcie:

skip A NL i NP,

wyrzuty NN w przód i w tył,

skip C „ pięty o pośladki”,

poruszanie się krokiem dostawnym,

przeplatanka na NL i NP;

- w truchcie:

skip A NL z równoczesnym

krążeniem RP,

skip A NP z równoczesnym

krążeniem RL,

skip A z równoczesnym,

jednostronnymi i

naprzemianstronnym krążeniem

RR w tył,

krążenia RR w tył z

równoczesnymi wyskokami

w górę,

- wyskoki w górę z jednoczesnym

wymachem RR ( NL/RP, NP./RL )

- wypady w przód z jednostronnymi

przemachami RR

- w miejscu:

skłony w przód, w tył i w bok

z wytrzymaniem;

- krążenia TT w prawo i w lewo,

RR w górze;

- stojąc w szerokim rozkroku

przejście do wypadu bokiem

(stopy równolegle) na NP i NL,

- przejście do siadu płotkarskiego na

NL i NP ze skłonem TT;

- ćw. rozciągające RR;

- wieloskoki na miękkim podłożu

PPL, LLP, PLP LPL;

- bieg tyłem po obrocie przejście do

przyśpieszenia przodem i odwrotnie,

- bieg przodem z przejściem do

biegu bokiem „przekładanki”

(kroku skrzyżnego) x 3,

- ćwiczenia oswajające ze sprzętem;

  • ćw.nadgarstka na wyciągniętej prostej ręce

  • ćw.w parach tyłem do siebie RR w górze z oszczepem jednoczesny wykrok NP. do przodu. Zmiana nóg

  • ćw. j.w łuk napięty

  • cw.j.w z przewrotką przez plecy partnera

- rzuty z miejsca:

  • oburącz stojąc w rozkroku,

  • oburącz stojąc w pozycji wykroczno-zakrocznej,

  • jak w/w rzuty jednorącz,

  • jak w/w w określone miejsce,

- skok w dal „ponad płotkiem la”,

każdy wykonuje po 6 skoków z

odbicia z NL i NP.,

- przypomnieć

ćwiczącym o

zachowaniu

bezpieczeństwa

podając im

konkretne

wskazówki co

do kierunku

wykonywania

rzutów,

sposobów i

czasu zbierania

sprzętu z pola

rzutów;

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

2. Część główna „B”.

- realizacja zadania głównego lekcji;

0x08 graphic

- realizacja zadania dodatkowego

0x08 graphic

20 min.

0x08 graphic

12 min.

20 min

Ćwiczenia metodyczne nauczania rzutu oszczepem:

  1. rzut oszczepem z miejsca z ustawienia przodem do kierunku rzutu,

  2. rzut oszczepem z miejsca z ustawienia bokiem do kierunku rzutu,

  3. rzut oszczepem po wykonaniu kroku skrzyżnego,

  4. rzut oszczepem po wykonaniu kilku kroków „odprowadzenia” oszczepu,

  5. rzut oszczepem ze skróconego rozbiegu,

  6. rzut oszczepem z pełnego rozbiegu.

ZADANIE DODATKOWE

Skok w dal z dowolnie

wyznaczonego miejsca

rozpoczynania rozbiegu.

Odległości są zapisywane

i dokładnie zmierzone.

Po 6 skoków z odbicia NL i NP.

- jeszcze raz

przypomnieć

ćwiczącym o

zachowaniu

bezpieczeństwa

podając im

konkretne

wskazówki co

do kierunku

wykonywania

rzutów,

sposobów i

czasu zbierania

sprzętu z pola

rzutów;

oszczep przenosimy pionowo!

Samokontrola i współdziałanie w zespole.

3. Część końcowa.

- omówienie lekcji;

xxxxxxxx

N

5 min.

- omówienie pozytywnych i

negatywnych elementów lekcji,

wyróżnienie uczniów najlepiej

skaczących i rzucających;

- bezpieczny powrót do szatni

szkolnej;

ĆWICZENIA WSPOMAGAJĄCE W NAUCZANIU

TECHNIKI RZUTU OSZCZEPEM

  1. rzut oszczepem oburącz znad głowy miejsca stojąc przodem do kierunku wyrzutu

  2. rzut oszczepem jednorącz znad głowy z przejściem na prawą nogę po wyrzucie

  3. bieg z oszczepem trzymanym nad barkiem,

  4. bieg z oszczepem i odwodzenie go do tyłu „górą”,

  5. bieg z „odprowadzonym” oszczepem,

  6. bieg z oszczepem z przyśpieszeniem

  7. bieg z oszczepem ułożony na barkach - oś barków równolegle do kierunku biegu,

  8. rzuty „jak oszczepem” różnym sprzętem pomocniczym z miejsca, marszu, biegu,

  9. ruch pozorujący wyrzut oszczepem trzymając gumę od ekspandera,

  10. z pozycji klęku wykrocznego wyprost prawej kończyny dolnej, przyjęcie pozycji wyrzutnej i wyrzut oszczepu.

ĆWICZENIA SPECJALNE W DOSKONALENIU ELEMENTÓW TECHNIKI RZUTU OSZCZEPEM

  1. rzut oszczepem z miejsca z ustawienia stopy lewej na podwyższeniu,

  2. rzut oszczepem z podwójnego lub potrójnego kroku skrzyżnego,

  3. rzut oszczepem do celu,

  4. rzut oszczepem na wyznaczoną odległość,

  5. wyrzuty oszczepem pod różnym kątem ( z miejsca, z marszu, z biegu ),

  6. rzuty oszczepem w dokładnie wyznaczonym kierunku,

  7. rzuty oszczepem o nieco większym i nieco mniejszym ciężarze,

  8. rzuty oszczepem seriami,

  9. rzuty oszczepem z 3-4 minutową przerwą między seriami z zaznaczeniem odległości.

NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE BŁĘDY I SPOSOBY ICH ELIMINOWANIA:

korektę usytuowania znaków kontrolnych,

  1. nieregularnym rozbiegiem: różna prędkość, zmienna długość końcowych kroków rozbiegu,

  2. chęć zakończenia rzutu jak najbliżej końca „rozbieżni”.

Dokładne wymierzenie długości rozbiegu, właściwie umiejscowienie znaków kontrolnych, ograniczą lub wyeliminują rzuty „spalone”.

II .

x

x

x

I..

x N x

x 0x01 graphic
xxxxxx


