Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej
TEMAT: Przyroda naszym przyjacielem - zajęcia o charakterze
ekologicznym dla uczniów klas młodszych
Cel : Rozszerzenie wiadomości z zakresu ochrony środowiska. Kształtowanie
pozytywnego stosunku do przyrody.
Metody: elementy pedagogiki zabawy, metoda praktycznego działania.
Formy pracy: grupowa
Materiały : globus, plastikowe pudełka, szklane butelki, papiery, worki
plastikowe, plansze z rebusami, zagadki, zdjęcia z gazet o
zwierzętach, kredki, flamastry, nici, nożyczki, kartony, taśma
przezroczysta lub spinacze do bielizny.
Przygotowanie sali: wyznaczone trzy kąty, w których rozwieszamy nici
Przebieg zajęć:
Podział dzieci na trzy zespoły. Dzieci losują kartoniki z emblematami chmurek i słońca (powietrze), lądu i wody.
Zajmują miejsca w odpowiednich kątach sali.
Powitanie: N-l: Witam strażników powietrza!
Witam strażników lądów !
Witam strażników mórz, oceanów i wszelkich wód lądowych!
Praca w grupach: Dzieci wybierają wśród rysunków rozłożonych na podłodze takie obrazki, które związane są z odpowiednią krainą, kolorują je i zawieszają na niciach w swoich kątach.
N-l: Jakie niebezpieczeństwa mogą grozić waszym krainom?
Dz: np. Zanieczyszczenia powietrza z kominów fabrycznych, oleje i smary w
wodzie, wycinanie lasów itp.
Odgadywanie rebusa
Na dywanie N-l ustawia globus, obok papiery, plastikowe pudełka, butelki itp.
N-l : Jakie może być hasło związane z ochroną przyrody?
Dz : np. Nie zaśmiecajmy świata!
Sprzątanie świata
N-l : Poleca: pozbierać rozłożone przedmioty odpowiednio segregując do
plastikowych worków ( plastik, papier, szkło)
N-l : Jak można wykorzystać plastik, papiery, butelki szklane?
Rozwiązywanie zagadki rysunkowej
N-l : Rozdaje karty na których umieszczone są rysunki. Pierwsza litera rzeczy na obrazku zostaje wpisana w odpowiednie miejsce. Hasło- POMAGAJ NAM
N-l : Kto może upominać się o pomoc, opiekę?
DZ : rośliny, zwierzęta
Rozwiązywanie zagadek
Niewielki kowal w lesie się schował. Bez kowadła, bez młota- głośna jego robota. (dzięcioł)
Chociaż nierzadko wiew mroźny w białych płatkach zawiśnie odważny, nieostrożny przebił śnieg ........... ( przebiśnieg).
Przez całą zimę słodko sobie śpi, a słodko dlatego, że miód mu się śni.
( niedźwiedź).
N-l : W jaki sposób człowiek może opiekować się zwierzętami, roślinami ?
( dzieci odpowiadają , n-l uzupełnia)
Dorysuj brakującą część obrazka- praca indywidualna. Każda osoba otrzymuje przyklejony na kartonie fragment ilustracji przedstawiającej zwierzę. Dzieci dorysowują brakujące części. Następnie n-l pokazuje jak poprzednio wyglądał obrazek.
Dokończ hasło
N-l zwraca się do poszczególnych grup z prośbą o dopowiedzenie hasła.
Każdy chce oddychać czystym.............- (powietrzem)
Czysta woda............ ........... -(zdrowia doda).
Roślin chronionych nie można........... -(zrywać).
Podsumowanie
N-l: Spróbujmy teraz wspólnie określić zasady jakimi powinien kierować się każdy człowiek aby żyć w zgodzie z przyrodą.
Nie zaśmiecajmy świata.
Chrońmy wszelką zieleń.
Nie zabijajmy zwierząt.
Nie zanieczyszczajmy powietrza.
Kupujmy produkty w szklanych i papierowych opakowaniach - plastik niszczy środowisko.
Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej
TEMAT: Wesołe zawody
Cele: - Zapoznanie z regułami nowych zabaw.
Wdrażanie dzieci do szybkiego reagowania na bodźce dźwiękowe.
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania kształtów przedmiotów poprzez ćwiczenia orientacyjne dotyku i słuchu.
Utrwalanie właściwego zachowania dziecka w grupie poprzez stosowania zasady fair play podczas zabaw.
Kształtowanie umiejętności zachowania środków bezpieczeństwa w czasie zajęć.
Metody : zespołowa
Formy : gry i zabawy świetlicowe
Środki : Piłeczka, magnetofon, kaseta, sznurki, kolorowe wizytówki, kartki z
Imionami bohaterów bajek, pudełka z zawartością ( kasza, groch, mak,
mąka, piłka gumowa, drewniany patyczek), pudła ( w nich: długopis,
notes, piórnik, gumka, maskotka, zegarek, ołówek, piłeczka), arkusze
szarego papieru.
Przebieg zajęć:
Powitanie - w kręgu na podłodze
Zapoznanie z tematem i przebiegiem zajęć
„Abecadłówka”- zabawa w kręgu. Wychowawca rozpoczyna zabawę
rzucając piłeczkę do jednego z uczestników i wymieniając
dowolną literę alfabetu. Osoba, która otrzymała piłeczkę
wypowiada dwa zdania: „Nazywam się .......” i „Najbardziej
lubię ......” zaczynając imiona i nazwy podaną literą.
„Muzyczny dywan” - zabawa ruchowa przy muzyce.
Wszyscy spacerują po dywanie w rytmie muzyki. Gdy
muzyka się skończy, wszyscy jak najszybciej wykonują
polecenia podane wcześniej przez wychowawcę.
5. Podział na grupy - rozplątywanie sznurków. Każda osoba bierze jeden koniec
sznurka i nie puszcza do końca zabawy. Należy rozplątać
sznurki- powstaną pary. Dzieci stają w dwóch rzędach, w
parach naprzeciw siebie. Każdy rząd bierze wizytówki dla
siebie przeznaczone.
Zapoznanie z zasadami współzawodnictwa grup - ustalenie sygnałów
rozpoczynających i kończących zabawy.
Sławne postacie z bajek - grupy losują kartki z imionami bohaterów bajek :
Gargamel, jaskiniowiec Fred, Czerwony Kapturek, Śpiąca
Królewna. Przedstawiciel grupy przedstawia postać a grupa
przeciwna odgaduje jej imię.
„Co jest w pudełku?”- grupy otrzymują pudełka z zawartością i muszą
odgadnąć, co jest w środku- ćwiczenie słuchu.
„Rozbitek i rekiny” - każda grupa otrzymuje arkusz szarego papieru i
wybiera swojego rozbitka. Papier to wyspa. Grupa
przeciwna to rekiny. Rekiny „zjadają” wyspę odrywając
papier. Rozbitek może się bronić usypiając „rekiny”
uderzeniami w ręce. Uderzony rekin odpada z gry.
„Pudło z niespodzianką” - grupy siedzą naprzeciw siebie w szeregach.
Każda grupa otrzymuje pudło z przedmiotami
(jednakowymi dla obu grup). Każdy zawodnik musi znaleźć
dotykiem przedmiot wymieniony przez wychowawcę, wyjąć
go i położyć przed sobą. Czas szukania określa muzyka.
„Maska” - zabawa w kręgu, dla całej grupy. Każdy zasłania dłonią twarz.
Odsłaniając ją „wkłada” maskę emocji i uczuć podanych
przez wychowawcę : nieśmiały uśmiech, złość, strach,
zdziwienie, wielką radość.
Podsumowanie zajęć, podziękowanie grupie.
Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej
TEMAT: Znaczenie spożywania warzyw - warzywne kukiełki
Cele: - kształcenie przekonania o konieczności spożywania warzyw,
poznanie wartości odżywczych warzyw, warzywa jako leki,
staranne mycie warzyw przed spożyciem, zachęcanie do spożywania warzyw w postaci surowej ze względu na najwyższą wartość odżywczą i walory zdrowotne dla organizmu człowieka.
Pomoce: okazy różnorodnych warzyw, oraz materiały potrzebne do
dekorowania ich w celu uzyskania kukiełki: nożyczki, papier kolorowy
klej, włóczka, pineski, koraliki, ozdoby, patyczki, kredki, krzyżówki
dla każdego dziecka.
Przebieg zajęć:
Organizujemy uczniów wokół stanowiska pracy z przygotowanymi okazami różnorodnych warzyw. Nazywamy warzywa, wspólnie z dziećmi określamy ich cechy zewnętrzne: w jakiej formie możemy je spożywać ( gotowane, kiszone, suszone, surowe). Zwracamy uwagę na rolę warzyw w jadłospisie, ich główne wartości odżywcze ( są źródłem witamin, soli mineralnych i cukrów). Warzywa należą do produktów niskokalorycznych, zawierają wiele białek i minimalne ilość tłuszczu, dużo natomiast wody i błonnika. Mają ogromne znaczenie w żywieniu jako niezastąpione obok owoców źródło nie tylko witaminy C i karotenów, lecz i cennych składników mineralnych wśród których przeważają wapń, fosfor, sód, potas. W bardzo małych ilościach zawierają żelazo, magnez, kobalt i jod ale te składniki mineralne odgrywają ważną rolę w regulowaniu procesów życiowych: działają odkażająco i wpływają na utrzymanie równowagi kwasowo- zasadowej. Błonnik przyczynia się do sprawniejszej pracy jelit. Smak warzyw i aromat oraz różnokolorowe barwniki wpływają pobudzająco na apetyt. Wszystkie warzywa zawierają pewne ilości niektórych witamin grupy B, lecz różnią się między sobą pod względem wartości witaminy C i karotenu.
Do warzyw będących dobrym źródłem witaminy C zalicza się przede wszystkim warzywa kapustne: kapusta biała, czerwona, nać pietruszki i szczypior, pomidory oraz papryka w strąkach. Jeden duży strąk papryki spożytej na surowo pokrywa aż połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Inne warzywa posiadają małe ilości witaminy C lecz są bogate w witaminę A, B i karoten, oraz składniki mineralne. Warzywa mogą być również stosowane jako leki. Omawiam lecznicze właściwości ( buraka ćwikłowego, cebuli, marchwi, pietruszki, pora, selera, ziemniaka) wg dołączonej tabeli „Warzywa jako leki”.
Zadaję dzieciom pytanie: w jakiej postaci najzdrowsze jest spożywanie warzyw. Dążę do stwierdzenia, iż najzdrowsze są surowe warzywa czyli surówki- rozpoznawanie z jakich warzyw wykonane są surówki,
odczytywanie przeskakiwanki,
Odczytaj zdanie czytając co drugą literę. Rozpoczynając od oznaczonej strzałką: dzieci odczytują , a rozwiązaniem jest zdanie:
„ Najzdrowsze są świeże warzywa”
odczytanie krzyżówek
Pełne witamin plony ogródków /- warzywa /
Może być cukrowy, pastewny lub ćwikłowy / burak /
Wywołujące łzy warzywo /cebula /
zagadki wymyślane przez dzieci
Zabawa: rysowanie z zawiązanymi oczami wybranego warzywa.
Warzywa mają duże znaczenie dla zdrowia . Możemy je również wykorzystać do zabawy, ponieważ są łatwo dostępne, kolorowe i różnego kształtu.
wykonanie kukiełki
omówienie sposobu wykonania pracy: dekorowanie wybranego warzywa /przyklejanie włosów/ oczy, nos, ozdabianie za pomocą kolorowych tkanin, papieru kolorowego.
umieszczenie kukiełki na patyczku, wykończenie pelerynką.
Zakończenie zajęć
Kukiełki zostały wykonane bardzo ładnie i starannie. Do czego mogą nam posłużyć?
do dekoracji sali,
do zabawy w teatrzyk, inscenizacji wierszy czy piosenek o dowolnej tematyce.
WARZYWA JAKO LEKI
Burak ćwikłowy- reguluje pracę przewodu pokarmowego, przeciwdziała zaparciom. W korzeniach buraka jest najwięcej witaminy C, B2 ,A. Może być lekiem na anemię, obniża ciśnienie krwi. Świeży sok z korzeni buraka jest doskonałym lekiem na katar.
Cebula- cechuje się silnymi właściwościami dezynfekcyjnymi. Może być wykorzystana w leczeniu zakażeń dróg oddechowych oraz ropnych zmian na skórze np.: czyraków- ugotować cebulę i położyć na czyrak. W ostrych infekcjach gardła, w katarach, zapaleniach oskrzeli warto sięgnąć po cebulę. Można ją spożywać samą lub z jabłkami na słodko lub na słono. Przy przeziębieniu warto zrobić syrop z cebuli.
Marchew- ma właściwości przeciwrobacze. Substancje w niej zawarte zabijają glisty i owsiki. Rozgotowana na papkę marchew może być wykorzystana w leczeniu biegunek. Korzeń marchwi jest cennym środkiem w leczeniu cukrzycy. Obniża poziom cholesterolu we krwi. Witamina A zawarta w niej zwiększa produkcję śluzu i ułatwia oczyszczanie się dróg oddechowych.
Pietruszka- może być wykorzystana w leczeniu przewlekłych infekcji dróg moczowych, a także w niektórych chorobach skóry. Liście pietruszki to cenne źródło witaminy C, łagodzą zmęczenie. Suszone korzenie pietruszki lub liście zalane wrzątkiem są polecane w ostrych i przewlekłych zapaleniach pęcherza moczowego i dróg moczowych.
Por- poprawia trawienie, powinien być podawany w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego.
Seler- poprawia apetyt, ułatwia trawienie. Może być stosowany do okładów w przypadkach chorób skóry, trudno gojących się raz i owrzodzeń. Ma właściwości przeciwskurczowe.
Ziemniak- zawiera skrobię dostarczającą energii. Solanina zawarta w ziemniaku wzmaga procesy odporności organizmu. Utarte surowe ziemniaki przyspieszają leczenie oparzeń i wyprysków. Skrobia z ziemniaka działa łagodząco i uspokajająco na przewód pokarmowy. Jest wykorzystana jako środek do wielu leków.
Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej
TEMAT: Świetliczaki przyjaciółmi przyrody
Cele: - kształtowanie właściwego stosunku do otaczającej nas przyrody,
uwrażliwianie na piękno przyrody, wdrażanie do troski o własne środowisko, zwłaszcza las,
doskonalenie umiejętności rozwiązywania krzyżówek, układanie zdań z rozsypanki,
wprowadzenie nowej techniki plastycznej,
kształtowanie nawyku zachowania ładu i porządku we własnym środowisku.
Metody: elementy pogadanki, zabawy, metoda praktycznego działania.
Materiały: plansze z narysowaną krzyżówką, koperty ze zdaniami
(rozsypanka), kaseta magnetofonowa ( śpiew ptaków), farby, pędzle,
korki od butelek, pojemniki z wodą, kartki bloku technicznego
Pogadanka
Kto mi przypomni, gdzie byliśmy ostatnio na wycieczce? Jak wygląda las do którego chodzimy? - kto z was chce opowiedzieć? Czy były miejsca w lesie koło których przechodziliśmy bardzo niechętnie? Jak myślicie skąd te śmieci znalazły się tam? Czy porozbijane butelki mogą być niebezpieczne dla żyjących w lesie zwierząt, spacerujących ludzi? Czy my możemy pomóc przyrodzie? Bardzo się cieszę, że chcecie pomagać przyrodzie. Zapraszam was do rozwiązania krzyżówki, która nam powie - jak nazywa się człowiek, który dba o przyrodę.
|
A |
W |
||||||
|
R |
E |
T |
|||||
|
Z |
I |
K |
|||||
M |
Y |
S |
Z |
|||||
|
E |
Ż |
||||||
|
A |
B |
A |
|||||
O |
W |
C |
A |
|||||
|
L |
I |
M |
A |
K |
|||
|
I |
E |
S |
|||||
|
I |
S |
|
R |
O |
P |
L |
A |
|||
|
R |
A |
W |
A |
||||
|
E |
S |
Z |
C |
Z |
|||
G |
R |
Z |
Y |
B |
||||
|
R |
Z |
E |
W |
A |
|||
|
O |
C |
I |
A |
N |
|||
|
O |
D |
A |
|||||
|
Y |
B |
A |
Rozwiązywanie krzyżówki
Kiedy ogon rozwinie ma sto oczu w ogonie ale nimi nie widzi choć pięknie barwione (paw)
Że jest w ogródku łatwo zgadniemy skrył się ... lecz widać kopczyk ziemi (kret)
Kuzyn świnki żyje w lesie porośnięty jest szczeciną, żołędzie, grzyby, kasztany z głodu mu nie dadzą zginąć (dzik)
Ma wąsy, ma łysy ogonek biega w mroku i w ciszy a zmyka w inną stronę kiedy „miau” usłyszy (mysz)
Ma malutkie nóżki i króciutki ryjek chociaż igły nosi to nigdy nie szyje (jeż)
Co to za panienka zielona sukienka wytrzeszczone oczy gdy się do niej zbliżysz wnet do wody wskoczy (żaba)
Tłustego mleka da nam na serek i ciepłej wełny da na sweterek (owca)
O nocleg nie prosi wędrując po świecie bo swój domek nosi na grzbiecie (ślimak)
Mieszkam w kącie lub przy chacie służę ludziom jak przyjaciel więc i wy mnie chyba znacie bywam bury lub kudłaty waszych domów wiernie strzegę, bez zapłaty (pies)
Chytrus z niego nie lada do kurnika się skrada (lis)
Mokre to i małe - kapie - drąży skałę (kropla)
Szarzeje i niknie jesienią a wiosną na łące znów się zazieleni (trawa)
Gdy go długo nie ma, często narzekają. A gdy przyjdzie pod parasol - przed nim się chowają (deszcz)
Ma on nóżkę, nie ma buta, ma kapelusz, nie ma głowy, czasem gorzki i trujący, często smaczny jest i zdrowy (grzyb)
W zimowe dni nagie stoją a wiosną w zieleń się stroją. A kolor ten w jesieni w żółtą sukienkę się zmieni (drzewa)
Przyleciał do nas, z dalekiej strony, ma długie nogi i dziób czerwony. Dzieci się śmiały, gdy go witały żabki płakały przez dzionek cały (bocian)
Służy do mycia, służy do picia bez niej na ziemi nie byłoby życia (woda)
Na skórze łuska w wodzie się pluska (ryba)
Układanie zdań z rozsypanki
Podział dzieci na zespoły trzy osobowe.
Czy chcecie się dowiedzieć jak powinien się zachowywać na co dzień przyjaciel przyrody ? Podpowiedzą wam ułożone prawidłowo zdania z rozsypanki wyrazowej ( dwa zdania dla zespołu). N-l rozdaje koperty z zawartymi w nich hasłami. Po złożeniu uczniowie głośno je odczytują:
Nie niszcz ptasich gniazd!
Nie niszcz grzybów trujących!
Nie zostawiaj śmieci!
Omijaj młode sadzonki!
Pal ogniska tylko w miejscach wyznaczonych!
Nie niszcz kory na drzewach!
Nie niszcz młodych sadzonek!
Nie rozgrzebuj mrowisk!
Nie zrywaj roślin chronionych!
Nie hałasuj w lesie i nie płosz zwierzyny!
Następnie naklejanie hasła na paski papieru i przytwierdzane do wcześniej przygotowanego drzewa nad którym widnieje hasło:
O co las prosi człowieka ?
Śpiew ptaków:
Ponieważ tak ładnie przedstawiliście nam zadania jakie powinien spełniać człowiek wobec przyrody, w nagrodę przygotowałam dla was niespodziankę. Dowiecie się teraz jak przyroda potrafi odwdzięczyć się nam za opiekę nad nią (wysłuchanie z kasety śpiewu ptaków).
Zabawa ruchowa - ptasie wędrówki.
Zapraszam was teraz do zabawy, abyście mogli się poczuć cząstką przyrody.
N-l rozdaje dzieciom szarfy w 4 kolorach - są to ptasie gniazda. W każdym gnieździe w zależności od koloru szarfy znajdują się inne ptaki. Następnie N.l demonstruje ruchy i głosy jakie będą wydawały dzieci w czasie ptasich wędrówek.
Bocian - szarfa czerwona - kle, kle -ręce ułożone w postaci dzioba
Wróbel - szarfa żółta - ćwir, ćwir - ręce ugięte w łokciach poruszające z góry na dół
Kukułka - szarfa zielona - ku, ku - dłonie w trąbkę i wydaje głos .
Wrona - szarfa granatowa - kra, kra, - obszerne poruszanie ramionami.
Na hasło wędrują kukułki - ptaki wyfruwają z gniazd, wydają głosy i demonstrują ustalony ruch.. Gdy usłyszą stukanie w bębenek ( spadające krople deszczu) wracają do gniazd. N-l wywołuje następne ptaki.
Prezentacja - wykonania legitymacji „Przyjaciela Przyrody”.
Bardzo ładnie poradziliście sobie z przygotowanymi dla was zadaniami. Myślę, że wszyscy chcielibyście zostać przyjaciółmi przyrody. Mam dla was propozycję : załóżmy przy naszej świetlicy Klub Przyjaciela Przyrody. Członkowie klubu muszą mieć swoje legitymacje jako strażnicy przyrody. My również takie wykonamy. Chcę wam powiedzieć, że różnego rodzaju legitymacje czy książeczki zawsze są wykonane identycznie - nasze legitymacje też będą jednakowe ( prezentacja gotowej legitymacji Przyjaciela Przyrody.
Prezentacja wykonania legitymacji. Na kartce mamy naszkicowany kształt drzewa - będziemy go zapełniać stemplując korkiem pomalowanym farbą i odbitym na kształcie drzewa. Po wykonaniu pracy legitymacje położycie na stoliku, sprzątniecie swoje miejsca pracy, obejrzymy wspólnie legitymacje.
Zakończenie zajęć.
Wspólne omówienie i ocena wykonanej pracy.
Jutro, gdy drzewka wyschną dokonamy wspólnie wpisu imion i nazwisk do legitymacji. Do legitymacji będziemy wpisywać wszystkie wyjścia do lasu podczas których my, jako Przyjaciele Przyrody będziemy wykonywać prace na rzecz ochrony środowiska.
Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej
TEMAT: Turniej czytelniczy
Cele: - wdrażanie do szlachetnej rywalizacji poprzez zabawę i współdziałanie
w zespole,
poszanowanie książek przez ucznia,
zdobywanie wiedzy o książce,
zapoznanie z nową literaturą dla dzieci i młodzieży oraz czasopismami.
Metody: słowne, czynne, inscenizacja.
Forma: zabawowo- rozrywkowa.
Pomoce: wzory krzyżówek, emblematy znaczków rozpoznawczych, zagadki,
piłka, książki przyniesione przez dzieci i n-la, ilustracje ze znanych
książek, rekwizyty teatralne, literatura fachowa: A.Z. Wiech :poradnik
dla wychowawców świetlic szkolnych”.
Tok zajęć: Na dzisiejszych zajęciach zajmiemy się tym, z czym każdy z nas :
dzieci, młodzież, dorośli spotykają się przez całe życie. A co to jest
takiego dowiecie się rozwiązując krzyżówkę.
N-l rozdaje dzieciom odbity wzór krzyżówek i każde indywidualnie rozwiązuje swoją krzyżówkę. N-l głośno i wyraźnie czyta kolejno hasła. Krzyżówka jest pozioma, natomiast odpowiednio ustawione wyrazy w krzyżówce tworzą w jednej z rubryk czytanych pionowo rozwiązane ( KSIĄŻKA).
Słońce mocniej już przygrzewa, w pierwsze listki stroi drzewa. Więc weselej jest na świecie, gdy króluje miesiąc ............... ( kwiecień).
Wietrzyk wiosnę niesie, ciepłe są już ranki. A z wiosną w lesie zakwitły .............. ( sasanki).
Gdy ze snu budzi, wkłada zielone szaty. Idzie i zagląda w okna każdej chaty............. ( wiosna).
Muchy zajadły wróg, ma aż osiem nóg; rozpina po kątach sieci- czatuje czy mucha wleci ..........( pająk)
Ma malutkie nóżki i malutki ryjek, chociaż igły nosi nigdy nic nie szyje .......(jeż).
Kto z was odgadnie, zagadkę tej treści , w jakim małym kwiatku liczba STO się mieści ...........( stokrotka).
Myszek nie łowią, ptaszków nie jedzą - to kotki szare co na drzewach siedzą ...........( bazie).
N-l - pyta się po skończeniu rozwiązania: Co jest teraz tematem naszego
dzisiejszego spotkania? Dzieci odpowiadają ( rozwiązanie krzyżówki) :
Książka.
(Prezentacja książek przyniesionych przez dzieci i n-lkę - wystawka).
Nauczyciel zwraca się do wychowanków: poprosiłam was o przyniesienie jednej ulubionej przez was książki. Mogła to być książeczka z bajeczką z dzieciństwa, przeczytana lektura lub inna książka, która bardzo was zainteresowała.
Dz: Krótka prezentacja książek, przez te dzieci, które chcą coś powiedzieć o swojej książce: Jak nazywa się autor książki?, jaki jest tytuł?
Wszystkie dzieci kolejno noszą książki na półkę, ustawiają. Na półce znajduje się napis „ KĄCIK CZYTELNICZY”.
N-l: A jak możemy ochronić książki przed zniszczeniem?
Dz: Okładając ją, używając zakładek.
N-l.: Popatrzcie, zebrało się nam tu kilkanaście książek. Posłuchajcie jeszcze
jednej zagadki:
A teraz zagadka nowa: 10 liter ma to słowo: a na końcu jest w nim „teka”. Książka tam na ciebie czeka, coraz inna, coraz nowa, zwie się ...........(biblioteka).
Dz: - BIBLIOTEKA
N-l Mamy tu taką mini biblioteczkę, do której będziecie mogli zaglądać w wolnym od zajęć lekcyjnych czasie.
Tak się składa, że za kilka dni, w miesiącu maju będziemy obchodzili „Dni Oświaty, Kultury, Książki i Prasy”. Ale czytać możemy ni tylko książki, możemy również i czasopisma. Podejdźcie teraz do gazetki „TO WARTO CZYTAĆ” (na gazetce znajdują się tytułowe strony z gazet i czasopism dla dzieci )
Czy ktoś z was zna któreś z tych czasopism?
Co chcielibyście aby w tego typu czasopismach najczęściej się ukazywało?
Teraz podzielę was na trzy grupy i dostaniecie znaczki rozpoznawcze.
Zabawa ruchowa z piłką. N-l rzuca piłkę do dziecka, które dokończy tytuł książki.
Ania z Zielonego........ (Wzgórza)
Doktor Dolittle.................. ( i jego zwierzęta)
Szewczyk.............. (Dratewka)
Idzie niebo.............. ( ciemną nocą)
O psie, który ........... ( jeździł koleją)
Awantura ............ (o Basię)
O krasnoludkach i o ......... (sierotce Marysi)
Janko ............ ( Muzykant)
Król Maciuś ...... (Pierwszy)
Rogaś z ........... ( Doliny Roztoki)
1. Trzy zespoły biorą udział w konkursie pt. „Biuro rzeczy znalezionych”
Każdy zespół otrzymuje w kopercie taki sam zestaw. Zadanie polega na odgadnięciu z jakiej bajki są te postacie i rzeczy, oraz podania autora.
Punktacja: 2 pkt.- tytuł + autor
1 pkt.- część odpowiedzi
2.„Zainscenizowanie postaci z literatury” ( Pipii. Królowa Śniegu, Janko
Muzykant)
„Wypisywanie tytułów książek użytych w opowiadaniu.
Tekst: „Dzieci z Bullerbyn postanowiły udać się na tajemniczą wyspę. Jutro niedziela, a więc będziemy mieli dość czasu, aby przygotować się do tej cudownej podróży, - cieszył się Antek, Anaruk chłopiec z Grenlandii, Karolcia i Kubuś Puchatek. Król Maciuś Pierwszy zrezygnował z podróży, ponieważ jego interesują tylko wyprawy na drugą planetę. Gdyby to było u złotego źródła, nie potrafiłby mnie zatrzymać nawet mój ojciec- chełpił się. Wobec tego udali się na spotkanie nad morzem bez niego. Tylko gdzieś widać było jak idzie niebo ciemną nocą. Pewnego wieczoru chłopcy zauważyli wędrującego Rogasia z Doliny Roztoki. Nastroje chłopców poprawiły się - może gdzieś niedaleko znajduje się zaczarowana zagroda. Anaruk, chłopiec z Grenlandii cieszył się najbardziej ze wszystkich.
( Rozwiązanie konkursu 3)
„Dzieci z Bullerbyn” A. Lindgren
„Antek” B. Prus
„Anaruk, chłopiec z Grenlandii” C. Centkiewicz
„Karolcia” M. Krüger
„Kubuś Puchatek” A.A. Milne
„Król Maciuś Pierwszy” J. Korczak
„U złotego źródła” S. Wortman
„Spotkanie nad morzem” J. Korczakowska
„Idzie niebo ciemną nocą” E. Sz- Zarembina
„Rogaś z doliny roztoki” M. Kownacka
„Zaczarowana zagroda” A.C. Centkiewiczowie
Punktacja- 3 pkt.
Podliczenie uzyskanych punktów w trzech konkurencjach. Zakończenie zajęć.
Podziękowanie dzieciom za udział w konkursach. Zaproszenie na inscenizację bajki W. Chotomskiej „Bomba-trąba”.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
12.
11.
14.
13.
15.
16.
17.
18.