noczynska egzamin pytania, AM, rozne, pediatria


. JEzeli chodzi o zaburzenia wzrostu to jak diagnozujemy, jak sprawdzic wydzielanie hormonu wzrostu, co podajemy przy probach (insulina , dopamina itp ) dlaczego jak insulina to tez dopamina bo insulina dziala przez zmiane glikemii a dopamina na podwzgorze, ogolnie dosc zglebia kazdy temat. Glownie pytaloa z endokrynow ale potrafila przeskoczyc na RZS albo diagnostyke guzów ( ale guzy to dlatego ze byl dzien po WOŚP). Z RZS bylo przychodzi mama z dzieckiem i mowi ze dziecko ma opuchniete palce w stawach, ale ze teraz nie ma to co robimy ( odp ze mowimy zeby przyszla kiedy ma ale tez jak dlugo sie utrzymuje czy towarzyszy ból no a potem juz takie normalne pytanie z rzs)
Inne pytania ktore padly:
KAzdy dostal po jednym mocz, krew, kal, plyn mozgowo rdzeniowy - co mozna zbadac, wykryc
przycyzny niewydolnosci serca u dzieci (nastolatkow), dziewczynka przychodiz i ma wąsy co podejrzewasz (chodzilo o PCO) wtedy zapytala jak to jest w PCO i jak leczymy, pierwsze leczenie to nie hormon tylko odchudzenie. Przychodzi pacjent i mowi ze czesto sika to co wtedy. No to ze czy duzo czy malo, Ona co jak duzo co jak malo , no i potem zaczela zglebiac sama moczowke. Pytala duzo o cukrzyce, w tym najwazniejsze jest ze nie podajemy wodoroweglanow w kwasicy ketonowej.


-hipogonadyzm (do tego dwa pkty nizej)
-z.Kallmana
Zespół Kallmanna (ang. Kallmann syndrome) - grupa uwarunkowanych genetycznie chorób endokrynologicznych, w których obrazie klinicznym występuje zaburzenie węchu i hipogonadyzm hipogonadotropowy. espół Kallmanna de Morsiera oznacza połączenie wrodzonego hipogonadyzmu hipogonadotropowego z brakiem powonienia (anosmią) lub jego upośledzeniem (hiposmią). Zespół ten bywa też czasem nazywany wrodzoną dysplazją węchu.

Idiopatyczny hipogonadyzm hipogonadotropowy to szerszy termin opisujący pacjentów z niewytłumaczalnym izolowanym niedoborem gonadotropiny, który może, lecz nie musi, być połączony z brakiem powonienia. Nawet w rodzinach obciążonych genetycznie jedne osoby mogą przejawiać zarówno izolowany niedobór gonadotropiny, jak i brak powonienia, podczas gdy inne - izolowany niedobór gonadotropiny i normalny zmysł węchu.

Zespół Kallmanna jest heterogenicznym zaburzeniem genetycznym występującym z częstością 1:10 000 - 50 000 osób[potrzebne źródło]. Zespół ten pięć razy częściej dotyka kobiet[potrzebne źródło]. Może występować zarówno dziedzicznie, jak i samoistnie. Stwierdzono dziedziczenie w sposób autosomalny recesywny, autosomalny dominujący i związany z chromosomem X.

Przypadki samoistne wykazują zbliżone cechy kliniczne do klasycznego zaburzenia dziedzicznego. Nawet w przypadku dziedziczenia autosomalnego dominującego zespół ten zazwyczaj częściej dotyka mężczyzn. Niezależnie od modelu dziedziczenia często obserwuje się niekompletne objawy znanych cech zespołu, co wynika ze zmienności penetracji genu.

Podstawowym zaburzeniem prowadzącym do hipogonadyzmu w tym zespole jest nienormalne wydzielanie gonadoliberyny w podwzgórzu wtórne
Pacjenci z zespołem Kallmanna zgłaszają się na ogół do lekarza w związku z opóźnionym dojrzewaniem lub niepełnym rozwojem cech płciowych. U około 80% pacjentów występuje brak lub upośledzenie powonienia, co stanowi podstawę dla diagnozy zespołu u osób z izolowanym niedoborem gonadotropiny. Obserwuje się też zazwyczaj małe jądra,
małe prącie i wnętrostwo. U kobiet brak rozwoju piersi jest istotniejszy niż owłosienie łonowe i pachowe, ponieważ adrenarche może wystąpić niezależnie od gonadarche.

Pozostałe objawy są następujące:

nieprawidłowości układu kostnego (zrost palców, skrócony dalszy koniec kości śródręcza, asymetria twarzoczaszki);

zaburzenia linii środkowej (rozszczep warg lub podniebienia, daltonizm, agenezja nerek, głuchota nerwowa);

nieprawidłowa rotacja trzewi;

wrodzona wada serca;

objawy neurologiczne (ruchy mimowolne, niemożność płynnego śledzenia wzrokiem i dysfunkcja móżdżku).

Zaburzenia związane z chromosomem X mogą być połączone z rybią łuską, upośledzeniem umysłowym, chorobą Conradiego i niskim wzrostem.

Jeśli zespół Kallmanna zostaje zdiagnozowany powyżej 16. roku życia, występują często eunuchoidalne proporcje budowy ciała. Rozpiętość ramion może przewyższać wzrost o 6 cm, a proporcja górnej do dolnej części ciała może być obniżona[potrzebne źródło].

Diagnoza[edytuj]

Hipogonadyzm hipogonadotropowy stwierdza się u dorosłych na podstawie normalnego lub niskiego poziomu hormonu luteinizującego w surowicy (LH) oraz folikulotropiny (FSH) w obecności małego stężenia testosteronu u mężczyzn i estradiolu u kobiet.

U młodszych pacjentów oznaczenia te nie pozwalają rozróżnić niedoboru gonadotropiny od organicznego opóźnienia dojrzewania. Zróżnicowanie jest bardzo trudne. Dojrzewanie uważa się za opóźnione, jeśli nie rozpoczyna się w 14. roku życia u chłopców i 13. roku życia u dziewcząt. Nie istnieją żadne niezawodne testy pozwalające z całą pewnością rozróżnić te dwie jednostki chorobowe. Jedynym sposobem na rozróżnienie idiopatycznego hipogonadyzmu hipogonadotropowego (IHH) od opóźnionego dojrzewania jest długofalowa obserwacja.

Po stwierdzeniu hipogonadyzmu hipogonadotropowego dodatni wywiad rodzinny i osłabiony węch lub inne podobne zaburzenia są silnym argumentem przemawiającym za diagnozą tego zespołu. IHH pozostaje diagnozą z wykluczenia. Testy czynności tarczycy u wszystkich pacjentów powinny obejmować oznaczenie TSH, wolnego T4 i prolaktyny. W razie potrzeby należy przeprowadzić test stymulacji wydzielania ACTH. Wskazane jest oznaczenie żelaza w surowicy, transferyny i ferrytyny, co pozwala wykluczyć hemochromatozę, jak również przeprowadzenie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Powinno się też zrobić próbę czułości powonienia, ponieważ pacjenci mogą nie być świadomi osłabienia zmysłu węchu.

W diagnozie różnicowej występują przyczyny powszechne i rzadkie:

powszechne: organiczne opóźnienie dojrzewania, idiopatyczny niedobór lub brak hormonów przysadkowych, guz podwzgórza, powikłania radioterapii, przewlekła choroba ogólnoustrojowa, niedożywienie, jadłowstręt psychiczny, bulimia, niedoczynność tarczycy, hiperprolaktynemia, choroba Cushinga, cukrzyca;

rzadkie: uraz głowy, komplikacje po infekcji, wady rozwojowe naczyń, inne guzy przysadki i podwzgórza, histiocytoza X, wrodzony przerost nadnerczy i inne.


-z.Turnera
-obojnactwo
-fizjologiczny przebieg determinacji płci (no wiecie Wolffy,Mullery,hCG,SRY etc)
-zakażenia górnych dróg oddech
-wady układu mocz/czynniki sprzyjające ZUM
-ZUM +pobieranie moczu
-sarkoidoza
-zapalenie płuc virusowe i różnicowania z baktr
-zapalenie płuc Mycoplasmatyczne (obraz RTG jak w Strepto!)

cukrzyca , ból brzucha i limfadenopatia
powiekszonych wezlow,cos tam o ostrym brzuchu albo przyczyny bolu brzucha,jakos
tak,

cukrzyca i cushing,a z prakty pytala prof.,pozniej losowalo sie zestaw,4
pyt.,jedno sie odrzuca:zakazenia szpitalne,przyczyny,diagn. i rozn.
nadcisnienia,przyczyny krwio- , krwinko- moczu,zab. wzrostu,wady wymagajace
interw. chir. po urodzeniu,przyczyny drgawek,biegunki ostre,antybiotyki
u dzieci,hepatosplenomegalia,przyczyny,ale trzeba uporzadkowac zaleznie
od wieku,tak samo drgawki

spiaczce ketonowej,roznice miedzy nia a
hipoglikemia,

- niskorosłość - diagnostyka, różnicowanie, konieczne badania - tu wartości GH
- ból brzucha/ ból głowy
- moczówka prosta i nerkowa
- cukrzyca - różnicowanie z moczówką - badania
cukrzyca ponownie - rodzaje insulin, ale bez czasów itp, za to nazwy i te mieszanki opowiedzieć
- zapalenia płuc wirusowe a nietypowe - różnicowanie
- dziecko z pakietem węzłów chłonnych w pachwinie- co z nim zrobisz, co podejrzewasz
- dlaczego i jaką drogą podajemy glukagon
- szybki test z glukagonem
- zespół Turnera - charakterystyczna cecha tuż po urodzeniu
- czy chłopiec może mieć zespół Turnera
- wpływ glukagonu, insuliny i niektórych neuroprzekażników na wydzielanie hormonu wzrostu
- posocznica; która bakteria najczęsciej ją wywołuje (powiedziałam Neisseria, a pani prof na to: "Nie, meningokok" )
- dlaczego mamy w tej chwili tak dużo róznych infekcji (chodziło jej o brak mrozu w zimie)

cukrzyca, zab. miesiaczkowania, dysgenezja gonad) dodatkowe pytania, poza stadardowymi jak:ZUM,anginy,limfadenopatie,zapalenia pluc, to: mlodziencze zap. stawow, zespol utraty soli, bielactwo i lysienie (chciala uslyszec cos o podlozu autoimmunolog.). Oceny:4,4,5
bole lowy :guzach mozgu,zapaleniu opon mozg.-rdz.,bolach glowy na tle nerwowym, wadach wzroku i zapaleniach zatok.
1.klebuszkowe zap. nerek-dlaczego,po co, jak
2.wymioty nawykowe u dzieci
3.hipkoglikemia-przyczyny tak naprawde.. cukrzyca, nadnercza, h.wzrostu, spichrzenia, metabolity ale bez wielkiego zaglebiania sie
4.badania obrazowe w pediatrii

1.moczoowka prosta
2.choroby wysypkowe u dzieci-rodzaje wysypek
3.zakazenia p.pok u dzieci
4.rooznicowanie astmy oskrzelowej a bronchitu spastycznego (?) - chyba cos takiego..


-kw. cukrzycowa/leczenie kwasicy
-ZUM
-boole glowy
-nadcisnienie
-boole brzucha
-wirylizacja/skala Pradera
-kaszel u dzieci
-wewnatrzmaciczna zamartwica
-biegunki u malych dzieci
-SNP


dzialanie insuliny(metabolizm tluszczy,bialek,weglowodanow i jak na tluszczowa)
objawy cukrzycy te poza podstawowymi tzn
kurcze lydek,zaparcia,zapalenia narzadow plciowych,zajady,
zadnych insulin,diagnostyki,
co mozna sie dowiedziec z badania morfologii(ht odwodnienie/przewodnienie itd)
z moczu(co wnim) z kalu(jaki jest)
wady serca ktore trzeba operowac zaraz po urodzeniu,
wady ukl.moczowego jakie sa
choroby tarczycy i dalej w kierunku hashimoto(jakie przeciwciala,jak monitorowac przebieg)
normy:tsh,kreatynina,mocznikldh,cisnienie)

objawy w hipoglikemii i czym sie roznia od kwasicy (kwasica- odwodnienie, hipoglikemia- obj. z oun i wegetatywnego), roznicowanie kaszlu, co jak dziecko kladzie sie spac i kaszle ( alergia na posciel-pierze, welna;P), wady ukl.moczowego, objawy chorob serca, jakie wady operowac szybko ( starczy powiedziec, ze przewodozalezne, bo nie mozna w nieskonczonosc podawac PGE dla udroznienia, np. przelozenie wielkich pni...) , dlaczego cukrzyca ujawnia sie po infekcjach ( bo szaleje ukl.immunologiczny;) , choroby watroby (glownie gdzie hepatomegalia), co sie dzieje z watroba w cukrzycy- hepatomegalia, gromadzenie glikogenu, nefropatia cukrzycowa-marker: mikroalbuminuria, objawy nadczynnosci tarczycy (b.ogolnie), wpn i wady narz.płciowych- badac kariotyp, leczenie wpn-do konca zycia, krew w kale-jakie choroby, powiklania cukrzycy- mikroangiopatia-ze srodblonek jest insulinoniezalezny, ze w cukrzycy czesciej-niedocz.tarczycy i celiakia, przyczyny hipoglikemii, bole głowy, bóle brzucha, morfologia krwi:)

cukrzyca - co robimy w kwasicy, ze jak podajemy wtedy i.v. insuline,to przechodzimy na s.c. wtedy jak mamy wyrownana juz kwasice. Z cukrzycy jeszcze pytala o rodzaje insulin,ze moga byc inne ch.autoimm i generalnie dosc szczegolowo na ten temat. Bylo tez o niedoborze wzrostu(dokladnie jakie badania by rozpoznac snp),wpn, ch tarczycy i moczowce prostej.
bol brzucha,limfadenopatie, zum i wady ukl mocz., zap opon m-rdz(tu by pamietac ze najczesciej N.menigit i ze powoduje niewyd nadnerczy),otylosc, zesp Schon-Henl., nieswoiste zap jelit.Wiecej nie pamietam.

Mialam SNP - gl. jak diagnozujemy i inne od SNP schorzenia, ktore wymagaja podawania GH, poza tym powiekszenie wezlow chlonnych w jakich chorobach jak wygladaja, czy ruchome, czy bolesne, czy pojedyncze, czy pakiety, w mononukleozie jak wygladaja i pozniej zaczela drazyc o mononukleoze, wiec to chyba w miare nowe pyt-poczytajcie-jaka wysypka i jakie objawy i jakie p-ciala. Pytala tez jak w bad lab. rozpoznajemy WPN i pozniej jak leczymy i jak monitorujemy leczenie... Pytala o PCO-jak wyglada dziewczynka-otyla, hirsutyzm i wyst.insulinoopornosc... Pytania kolegow, gl o cukrzyce, troche o otylosci, o bole brzucha u dziecka w wieku szkolnym, o najczestsze u dzieci schorzenia tarczycy-Hashimoto, o zap.opon mozg-rdz.- co wywoluje i jakie objawy, ze u noworodkow nie ma objawow oponowych, poza tym o to jak wyglada dziecko w sepsie - o wybroczynach i dlaczego one sie tworze i niewydolnosc gl. jakiego narzadu - nadnerczy...Cos tam tez zahaczyla o otylosc - jakie sa jej konsekwencje i ze trzeba dokladnie dopytywac mam jak dziecko jada ile posilkow i z czego zlozone;)A i o chorobe Schonleina-Henocha tez pytala, co to za choroba i ze jest charakterystyczny wyglad skory od pasa w dol - jaka wysypka?
Choroba Schönleina-Henocha (plamica alergiczna, łac. purpura Henoch-Schönlein, ang. Henoch-Schönlein purpura, HSP) - choroba autoimmunologiczna polegająca na zapaleniu drobnych naczyń krwionośnych na skutek odkładania się w nich kompleksów immunologicznych zawierających IgA (immunoglobulinę A).
Nie można jednoznacznie wyjaśnić przyczyn choroby. Zaczyna się ona zazwyczaj po
infekcji lub w jej trakcie. Najczęściej są to infekcje górnych dróg oddechowych (przede wszystkim angina paciorkowcowa), ale rzut choroby może być również wyzwolony na przykład zapaleniem żołądka i zakażeniem Helicobacter pylori[1] oraz wystąpić po przechorowaniu ospy wietrznej, odry, różyczki, WZW B, po zakażeniu parwowirusem B19, mykoplazmami, wirusem Coxsackie, wirusem opryszczki pospolitej, a także innymi[2].

Choroba dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2 do 11 lat i częściej występuje u chłopców (około dwóch razy częściej niż u dziewczynek).
Kompleksy immunologiczne składające się z
przeciwciał (IgA) i antygenu odkładają się w ścianach drobnych naczyń krwionośnych, wywołując miejscowy stan zapalny, prowadzący do zaburzeń przepływu krwi i miejscowych ognisk martwicy.
Wyróżnia się główne grupy objawów wynikające z zajęcia naczyń w różnych okolicach ciała (3 pierwsze są za
liczane do klasycznej triady[3]):

Zmiany skórne (90% przypadków) - pod postacią wysypki krwotocznej (wybroczyn - plamicy), zlokalizowanej głównie na kończynach dolnych i pośladkach, najczęściej niebolesne (chociaż pacjenci zgłaszają swędzenie), ustępujące z zasinieniem.

Zmiany stawowe (75%) - bóle i obrzęk stawów (najczęściej skokowych, kolanowych, łokciowych).

Bóle brzucha (60%) - wywołane miejscowymi ogniskami zapalnymi w naczyniach krezki, czasem bardzo silne (występują objawy ostrego brzucha, co przy błędnym rozpoznaniu prowadzi do niepotrzebnych interwencji chirurgicznych). Może im towarzyszyć obecność krwi w kale.

Zmiany nerkowe (20%).

Zmiany płucne (rzadko, <5%).

Zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym (około 10%), najczęściej objawiające się bólami głowy.
W większości wypadków rozpoznanie stawia się na podstawie wywiadu i badania lekarskiego. Badania laboratoryjne i obrazowe potwierdzają rozpoznanie i pozwalają na wykluczenie innych chorób.

Badania krwi wykazują czasem podwyższoną liczbę leukocytów świadczącą o trwającej infekcji, przy trwającym rzucie podwyższeniu ulega stężenie D-dimerów. W moczu obserwuje się obecność erytrocytów i białka. Wyniki badań mogą korelować z ciężkością przebiegu choroby.

Zazwyczaj choroba przebiega w sposób łagodny i przemija bez powikłań, chociaż zdarzają się nawroty. U jednego na stu pacjentów zajęcie nerek prowadzi w różnym czasie do rozwoju ich niewydolności. Dlatego dzieci po przebytym epizodzie choroby Schönleina i Henocha powinny pozostawać pod opieką poradni nefrologicznej. Utrata krwi (z moczem i kałem) prowadzi do niedokrwistości, jednak w większości wypadków organizm szybko regeneruje się po ustąpieniu objawów. Zajęcie naczyń krezki może w rzadkich wypadkach spowodować wgłobienie (raczej u młodszych dzieci), a wtedy konieczna jest interwencja chirurgiczna. Inne powikłania zdarzają się bardzo rzadko i są związane z zajęciem naczyń w określonych narządach (np. zaburzenia czynności serca, bóle głowy, zmiana zachowania).

LeczenieW większości przypadków stosuje się jedynie leczenie objawowe. Stosuje się leki hemostatyczne ("uszczelniające") naczynia krwionośne (rutyna, etamsylat). Bardzo ważne jest ograniczenie aktywności fizycznej. Przy zajęciu stawów ulgę przynoszą niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, naproksen). W przypadkach trwającej infekcji stosuje się dotyczące jej leczenie przyczynowe (np. antybiotyki, leki przeciwwirusowe). W poważniejszych przypadkach stosuje się sterydy, heparynę, kwas epsiaminokapronowy. Leczenie przebiega często w szpitalu i może trwać nawet kilka miesięcy.

moczu,we krwi,ale bez wartosci,troche pytan z cukrzycy-o kwasice jak leczymy,jaki jonogram,jakie sa tkanki insulinozalezne i insulinoniezalezne,jaki jest patomechanizm powstawania obrzeku mogzgu,dlaczego nie stosujemy wodoroweglanu sodu w lecz kwasicy)bole brzucha,roznicowanie zapalen pluc(atypowe,wirusowe,bakteryjne),sepsa-objawy i leczenie(bardz ogolnie-ze antybiotyki najpierw celowane a potem wg antybiogramu +nawadnianie),diagnostyka niedoboru wzrostu,nadczynnosc tarczycy,kilka razy zahaczyla o z-l Turnera,ale to przy okazji np.niedoboru wzrostu,cos o wpn,ale bardzo grubego,bole glowy


Lubi pytac co dany hormon robi z godspodarka weglowodanowa, lipidowa i białkowa(np o insuline).
bolem glowy ze zdiagnozowanym mikrogruczolakiem przysadki

cukromocz bez cukrzycy, DN hormony wzrostu w suplementacji w niskoroslosciach, obrzeki nog u dzieci, gole glowy przyczyny i roznicowanie ( np zatoki rano a zab wzroku wieczorem), zap nerek klebuszk + zesp s-hen. pytala co mozna z moczu wyczytac oraz co mozna z morfologii, co to jest jak dziecko ma wzmozone nap miesniowe zaraz po urodzedniu. pytala co to jest apgar i ta druga klasyfikacja. pytala o Vojte. pytala o objawy niedobory kortyzolu, o zapalenia pluc wirusowe a bakteryjne. pytala o rzs i inne reumatoidalne, rozniza miedzy reumatoidalnym a reumatycznym.

godziny czekalismy na pania profesor - potem praktyczny - godzinka - 2 cukrzyce, moczowka i niski wzrost. Po praktycznym czekanie do 13 na pania profesor, bo przyjmowala pacjentow. Potem teoria bite 2 godziny, no ale atmosfera bardzo mila, tak jak pisali poprzednicy. Na wstepie pytanie czy chcemy losowac czy rozmowe (oczywiscie ze rozmowe ): pierwsza - morfologia, biochemia, mocz, PMR - co mozemy z tego wyczytac, wiec pytanie bardzo przekrojowe; druga runda: zapalenie pluc bakt/wir, bole brzucha, bole glowy, grypa (co rozni 'zwykla' od 'nowej' ale bardzo ogolnie) i trzecia runda: przyczyny niskoroslosci, roznice miedzy chloniakiem ziarniczym a nieziarniczym, wymienic choroby ukladowe u dzieci i

- Niedoczynność tarczycy ( pytanie z praktycznego )
- Biegunki ostre i przewlekłe
- Guzy OUN
- Zapalenia płuc bakteryjne, wirusowe i atypowe.
- Cukrzyca ( pytanie z praktycznego )
- Przychodzi dziecko z matką, matka mówi, że dziecko sika dużo co to może być.
- Bóle brzucha u dzieci

Ja trafiłem np. na wady wrodzone ukł. moczowego - jak się wymieni wszystko 'chronologicznie' od nerek zaczynając a na cewce
- nerka: dysgenezja, dysplazja, hipoplazja: nieprawidlowa liczba- agenezja hipoplazja, zmiejszona- hipodysplazja, zwiekszona masa nerki- wielotorbielowate, kształt nerki- podkowiasta- nawracajce zum, nieprawidłowe polozenie nerek
- moczowod- poszerzony- zastoj, ekotopowe odpływy np. do pochwy zum, zwężenia- wodonercza,
-pecherze- wenatrz uchylek- problem
- cewka moczowa: agenezja, zrosniecie, spodziectwo - zum, wierzchniactwo- nietrzymanie moczu; zastawka cewki tylnej-> wtorne odpływy pęcherzowo-moczowodowe, moczowody olbrzymie, wodonercze
-odplywy pęcherzowo-moczowodowe: zastawka pęcherzowo-moczowodowa
-niedojrzalosc brodawek wklęsłych->mocz z miedniczek cofa się do cewek zbiorczych-> odpływy wsteczne wewnarznerkowe-> zak miazszau nerki-> blizny

-odplywy wsteczne pęcherzowo- moczowodowe (cofanie moczu z pęcherza do moczowodow i miedniczek)- niedojrzałość ujscia pęcherzowo-moczowodoweo. -> zaleganie moczu w pęcherzu => zum -> ostre odmiedniczkowe zap nerek

-zastawka cewki tynej

1 hipoglikemia- wszystko kiedy, diagnostyka, leczenie, czy podawac glukoze w spreju czy w żelu?,
2 astma oskrzelowa- pani prof chciała usłyszeć o zespole astmatycznym( czyli nad reaktywności oskrzelików po zapaleniu wirusowym dolnych dróg oddechowych),
3nowotwory wydzielające hormony z CUN,
4 Omdlenia u dzieci w wieku szkolnym: hipoglikemie, zba serca, nerwicowe( jak odróżnić od prawdziwych), temperatura, wysilek fizyczny w okresie dojrzewania,padaczka.
Pozdrawiam i powodzenia
moj zestaw :
1) zamartwica noworodka
2) smomatotropinowa niedoczynnosc przysadki - diagonostyka ( tutaj wskazówka : trzeba odpowiedziec z całej diagnostyki niskorosłosci, i uwaga ! to co w kubickiej i dobrzanskiej jest na temat testów pobudzenia przysadki nalezy olac i nauczyc sie tego z seminarium )
3) kaszel - diagnostyka
4) biegunki ostre i przewlekłe u noworodków i niemowlaków


nikoroslosc i w każdą możliwą strone różnicowanie. Pytała mnie z siatki centylowej i jak czytam, co mnie interesuje (dynamika wzrostu, jak sie kształtuje krzywa, gdzie umieszcze rodziców na takiej siatce- odkreslam kropeczke na 18rż). Co top jest karłowatość prosta. W jakich latach przeprowadzane są bilanse u dzieci. Zahaczyła o Kallmana. Potem troszke pytań z biegunki. Diagnostyka kaszlu. Jakie pytania zadam rodzicom gdy bede podejrzewac u dziecka katar alergiczny. Gdzieś w między czasie przewinęła się cukrzyca i szczepienia.

Dziecko z cukrzycą (przyjęte wczoraj). Pytania o wywiad (status byle jak-> właściwie go Pani prof. nie chciała, a wywiad od punktów) a potem kwasica ketonowa. BARDZO dokładnie!!! Co, jak , dlaczego? Pytania krótkie: kiedy K+ w kwasicy wysoki, kiedy niski, co z sodem? Kiedy nie poda, pani, w cukrzycy bikarbonatów? Kiedy nie wolno insuliny? Co podajemy i w jakiej kolejności? Jak odróżnić polidypsję dziecka cukrzycowego w upalne dni (lato), gdy wszyscy piją dużo wody.

Badanie moczu (BARDZO dokładnie--> nabłonki w moczu były np. kluczowe). KZN, zespół nerczycowy, nerytyczny(nadcisnie, bialko <3,5 g/doba, zmniejszenie wyd moczu, aktywny osa moczu- erytrocyty wylugowane, dysmorficne, waleczki erytrocytarne , obrzeki)
Sepsa u 6 miesięcznego niemowlaka- objawy, badania, leczenie doraźne i przyczynowe,kiedy GKS, jaki patomechanizm wymiotów u takiego dziecka?
Złamania u dzieci z uszeregowaniem od najczęstszych przyczyn, które kości najczęściej i dlaczego. Osteopenia-> przyczyny (pamiętać o alergiach)
Przychodzi dziecko z bólem głowy- o czym pani myśli? - po moich kilkunastu propozycjach pani prof. dodała jeszcze że dziecko może mówić, ze go boli, choc to nieprawda, bo tak zostało wychowane w rodzinie, że każdy narzeka, że coś go boli (?) i pamiętać, że jeden z najsilniejszych bólów, który b.ciężko leczyć jest spowodowany wadą zgryzu.

Białkomocz
ZUM
Ostry brzuch u dziecka poniżej 1 roku życia
Różnicowanie limfadenopatii
Choroby wysypkowe
Astma a bronchit spastyczny
Wtórna niedoczynność tarczycy
Bóle głowy
Cukrzyca t.1
Bakteryjne zakażenia przewodu pokarmowego
Moczówka
przyczyny obrzęków
przyczyny bolow brzucha, diagnostyka ich,preparaty insuliny z przykladami i kiedy jakie sie stosuje, objawy kwasicy ketonowej, badanie ogolne moczu-parametry i ich wartosci(!!!), posteopwanie w kwasicy ketonowej(wszystko lacznie z dawkami K,Na, Cl, insuliny, nawadniania), pompa insulinowa-rodzaje bolusów i kiedy jakie dostrzykujemy...maski cukrzycy, czyli zmylające objawy, upodabniające do innych chorób..


bole glowy z wyroznieniem ktore sa najczestsze i czy to jest powazny objaw
nadcisnienie tetnicze - przyczyny w jakich endokrynologicznych, co jeszcze zbadamy- chodzilo jej o dno oka
ch.Hashimoto
zab.miesiaczkowania-PCO , prolactinoma, Z.cuchinga a i kiedy sie martwic jak ze dziewczyna nieregularnie miesiaczkuje po 2 -3 latach od 1.miesiaczki , do tego czasu to normalne
zesp MEN2 jakie skladowe najczesciej
jest chorobą dziedziczną, w której rakowi rdzeniastemu tarczycy towarzyszy predyspozycja do guzów chromochłonnych nadnerczy i nadczynności przytarczyc, a w rzadkich przypadkach także do nerwiaków błon śluzowych i innych anomalii wrodzonych.
wymienic insuliny rodzaje (4) i po jednej nazwie dla kazdego rodzaju
a i jak sie mierzy cisnienie u dzieci , co jak za waski mankiet ( zawyzanie cisnienia) i od jakiego percentyla
.

Dziś była nas dwójka , ja miałem chłopca z cukrzycą typ I - epizod hipoglikemii bardzo rozwinięty -- pierwsze pytania włansie o objawy, leczenie hipoglikemii, następstwa jakie mogą być ( obrzęk mózgu, uszkodzenie mózgu, ogniska EPI )

Koleżanka miała chłopca otyłego z podejrzeniem cukrzycy typ 2 - jej pytania do diagnostyka ( poziom insuliny i peptydu C, lipidy, hemoglobina glikowana ), jak leczyć ( metformina - MOŻNA MIMO TEGO ŻE W KSIĄŻCE ŻE NIE, dieta - dokładnie co każemy jeść na dany posiłek, co ograniczymy )

Kolejne pytania to:
1) bakterie - jakie są ( gram +, -, atypowe ), które gdzie są najpopularniejsze, co powodują, leczenie
2) wirusy - j.w.
3) bóle brzucha - co pytamy, jakie najczęściej choroby, co i jak
4) ból głowy - j.w.

Jeszcze między czasie było pytanie o rodzaje insulin - szybko działające analogi - 3 przykłady; krótko działające humalog 0,15 min, novorapid - 2 przykłady 5-7 h hu mulin R , aktrapit, gensulin ; średniodługo działające - 2 przykłady; analogii bezszczytowe - 2 przykłady UWAGA - DŁUGO DZIAŁAJACYCH NIE MA JUŻ - były ale już się nie stosuje.

przedłużony hu mulin n, insulatard, gensulin

Pierwsze pytanie z pacjenta - diagnostyka zaburzeń wzrostu najbardziej prof chodziło o kolejność badan. Zaburzenia w zrastania w roznych endokrynopatiach.
pyt 2 wady serca z nadciśnieniem wystarczy to wymienić, nt- przyczyny we wtórnym, wskazania do całodobowego pomiaru
pyt 3 powiększenie wątroby
pyt 4 badanie ogólne moczu- pytanie banał co się ocenia tylko wymienić


hipoglikemia
kwasica ketonowa
zapalenie płuc
zapalenie oskrzeli
morfologia znaczenie diagnostyczne
kał jako badanie diagnostyczne

mieliśmy oboje świeżą cukrzycę, więc pytania były czego się dowiedzieliśmy od matek, jak wyglądała cała diagnostyka od pojawienia się objawów do przyjścia do kliniki. np. u mnie matka dała sama mocz do badania, wyszedł cukier ale matka ze znajomą pielęgniarką uznała, że może to powód diety, więc dopiero kiedy po kilku tygodniach potwierdzono wynik i skierowano do dalszej diagnostyki. potem pytania o naszą ocenę postępowania diagnostycznego, jakie były błędy (czemu wydano pierwszy wynik matce nic nie mówiąc skoro już na jego podstawie można było rozpoznać chorobę?), na co powinno się zwrócić uwagę

hipo i hiperglikemie ogólnie o przyczyny, objawy, wygląd dziecka (różnice między tymi stanami).

zapalenia płuc/oskrzeli: czynniki wywołujące w różnym wieku, objawy, różnice między bakteryjnymi, wirusowymi a atypowymi, z leczenia wystarczyły ogólniki. w zapaleniu oskrzeli pytanie czy profilaktycznie powinno dawać się antybiotyki (nie, bo najczęściej wirusowe, lepiej oklepywać, rozszerzyć oskrzela, przeciwalergiczne dać)

badania dość szczegółowo, z kału ważna była ocena wyglądu i konsystencji i pamiętanie, że w różnym wieku różna ilość i wygląd. z tego weszliśmy trochę na objawy celiakii1. Białkomocz - różnicowanie
2. Ostry brzuch u dziecka poniżej 1roku
3. Niedoczynność tarczycy nabyta
4. Limfadenopatie.

1. WPN
2. Badania w chorobach autoimmunologicznych
3. Bóle brzucha u dzieci.
4. .....................

1. Kłębuszkowe zapalenia nerek
2. Hipoglikemia - przyczyny
3. Badania obrazowe w pediatrii
4. ......................

1. Guzy CUN
2. Dziecko matki z cukrzycą
3. Wiruswoe zapalenia płuc
4. ........................

Bakteryjne zapalenie płuc

1. Cukrzyca typu 1 - etiologia, dgn. - nie chciała żeby mówić ogólnie tylko pytała o wczesne powikłania= hipoglikemia i kwasica, przyczyny, objawy, leczenie - tak ogólnie, bez dawek
2. Bóle głowy - tu bardzo ogólnie, że wywiad najważniejszy, a potem przyczyny, bardzo chce żeby powiedzieć że zatoki to rano boli, okulistyczne to wieczorem, itp.
3. ZUM - przyczyny, objawy u niemowlaka - tu że gorączka, kolka brzuszna, zaburzenia przyrostu masy ciała w przewlekłych, etiologia -E coli, trichomonas vaginalis- od matki, droga krwiopochodna u noworodkow i niemowlakow potem droga wstepujaca, nie zapominać o Chlamydi i że lekarze zapominają i są przewlekłe infekcje, no i że pampersy sprzyjają inf. i szkodzą :) nawracające: Chlamydia trachomatis, ureoplasma urealiticum- sluzowo ropna wydzielina z cewki + jalowy ropomocz, makrolity+ tetracykliny. Noworodki ogolnie to Genatmycyna cefuroskym? 14 dni chinoliny działają na chrząstkę wiec u dzieci po 14 r.z
-Czynnikiem hamującym rozwój bakterii w pęcherzu moczowym jest kwaśny odczyn moczu (pH<5), jego hiperosmolalność (> 600 mOsm/kg H2O), duże stężenie mocznika i kwasów organicznych w moczu.
-czeste oproznienaie pęcherza
- zastoj moczu powoduje bakterie
-szystkie sytuacje doprowadzające do zastoju moczu, nieczęste i nieefektywne mikcje, zbyt wolna perystaltyka moczowodów, wady anatomiczne i czynnościowe układu moczowego (zastawka cewki tylnej u chłopców, zwężenie zewnętrznego ujścia cewki moczowej u dziewcząt, ureterocele wpuklające się do szyi pęcherza moczowego, odpływy wsteczne pęcherzowo-moczowodowe, pęcherz neurogenny), sprzyjają rozwojowi zakażenia.
-mechaniczne lub chemiczne drażnienie błon śluzowych : cewnikowanie i instrumentacja dróg moczowych i aktywność seksualna

-brak higieny

brak antyseptycznego filmu sluzowego nabłonka
brak bialka tomma horsfalda
nieprawidlowa długość cewki
NAWROTY: cukrzyca, dna moczanowa, kamica, dluga natybiotkoterapia-grzybice, brak hiieny-owsiki

Paleczki G (-):

- Escherichia coli

- Proteus mirabilis

- Proteus vulgaris

- Klebsiella pneumoniae

- Serratia marcescens

- Chlamydia trachomatis

- Ureaplasma urealyticum

Pałeczki G (+)

- Enterococcus faecalis

- Staphylococcus epidermidis

Adenowirusy

- typ 11

- typ 21

Herpes simplex

Drożdżaki:

- Candida albicans

- Candida tropicalis

Pleśnie:

- Aspergillus

Trichomonas vaginalis


4. Przyczyny NT u

ch. Reumatyczna- przeciwciała przeciw paciorkowcowi, infekcyjne- lecz antybiotyk
-reumatoidalne- autoprzeciwciała przeciwko wlasnej tkance (ch. Reumatyczna o podlozu autoimmunologicznej)


watroba: zastoinowa niewydolność krazenia, hemolityczne, infekcyjne, metaboli tyczne, zastoinowe, zespol budda chiariego, rozrosty, polekowe, spichrzeniowe- mukopolisacharyd ozy, gauchera

sledziona: rzs, toczen, rozrostowe, bialaczki

wady przewodozalezne- droznosc przewodu tetniczego warunkujezycie:

przelozenie wielkich pni tetniczych (odrębne krazenie plucne i systemowe)
atrezja zastawki płucnej( przeplyw plucny zalezy od lewo praweo przecieku przez przewod etniczny),
krytyczne zwężenie zastawki aortalnej (przepyw systemowy zalezy od przepływu prawo-lewego przez przewod tetniczy)

zlamanie kosci: W wieku dziecięcym najczęściej dochodzi do złamania kości piszczelowej, nadkłykciowego złamania kości ramiennej i złamania kości przedramienia. U dzieci istnieje szczególny typ złamania bez bocznego przemieszczenia - złamanie podokostnowe, zwane czasami złamaniem "typu zielonej gałązki". W tym typie złamania silna i gruba okostna nie ulega uszkodzeniu, przez co nie dochodzi do przemieszczenia odłamów do boku. U ludzi dorosłych (zwłaszcza w wieku starczym) najczęstszymi złamaniami związanymi z osteoporozą kości są złamania dalszej przynasady i nasady kości promieniowej, złamanie kompresyjne (zgniecenie) trzonów kręgów i złamanie szyjki kości udowej.

Powiększenie wątroby może być spowodowane:

wzrostem objętości łożyska naczyniowego i dróg żółciowych
powiększeniem masy komórek wątrobowych
wzrostem objętości tkanki śródmiąższowej
rozrostem nowotworowym tkanek wątroby
obecnością przerzutów nowotworowych
obecnością torbieli lub ropni wątroby

]Przyczyny

Uogólnione powiększenie wątroby
zmiany zapalne:
ostre wirusowe zapalenie wątroby
przewlekłe zapalenie wątroby
marskości żółciowe
uogólnione choroby bakteryjne i wirusowe
polekowe uszkodzenie wątroby
zmiany zwyrodnieniowe:
stłuszczenie wątroby
skrobiawica
zmiany zastoinowe w krążeniu:
przekrwienie bierne wątroby
zespół Budda-Chiariego
zmiany zastoinowe w drogach żółciowych
choroby układu siateczkowo-śródbłonkowego i krwiotwórczego
genetyczne lub nabyte wady metaboliczne:
hemochromatoza
choroba Wilsona
zwyrodnienie wielotorbielowate wątroby
rozsiane nowotwory wątroby
choroby spichrzeniowe

Ograniczone powiększenie wątroby
nowotwory złośliwe pierwotne i przerzutowe
nowotwory łagodne
torbiele
ropnie
KRWINKOMOCZ I KRWIOMOCZ
- Hematologiczne

koagulopatie ostre i przewlekłe

niedokrwistość sierpowatokrwinkowa

- Nerkowe

pierwotne i wtórne glomerulopatie

zakażenia: gruźlica, odmiedniczkowe zapalenie nerek, leptospiroza

anomalie naczyniowe

zmiany torbielowate

rozrosty nowotworowe

ogniska niedokrwienne: zator, martwica kory lub brodawek nerek

zmiany pourazowe

stany zapalne naczyń typu vasculitis

śródmiąższowe zapalenie nerek: idiopatyczne, polekowe

- Z dróg moczowych

kamica

odpływy wsteczne

ciała obce w drogach moczowych

stany zapalne (cystitis, prostatitis, epididimitis, urethritis, periurethritis, endometriosis)

nowotwory

-Inne

porfirynuria

mioglobinuria

hemaglobinuria

leki

krwawienia z dróg rodnychWyszukiwarka

Podobne podstrony:
Pytania egzaminacyjne z pediatrii, AM, rozne, pediatria, Pediatria
Pytania egzaminacyjne II, AM, rozne, gienkologia, ginekologia
4.Cukrzyca, AM, rozne, pediatria, Pediatria, Pediatria - pakiet materialow, Pediatria
zabiegi w klinice dzieciecej, AM, rozne, pediatria, Pediatria, Pediatria - pakiet materialow, Pediat
NERKI, AM, rozne, pediatria, Pediatria, Pediatria - pakiet materialow, Pediatria
Zagadnienia egzaminacyjne z laryngologii, AM, rozne, laryngologia, Laryngologia
Krzywica, AM, rozne, pediatria
Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży, AM, rozne, pediatria
cukrzyca + GH, AM, rozne, pediatria
skazy krwotoczne, AM, rozne, pediatria, Pediatria, Pediatria - pakiet materialow, Pediatria
pediatria-endokryny, AM, rozne, pediatria, Pediatria, Pediatria - pakiet materialow, Pediatria, endo
Posocznica, AM, rozne, pediatria
Endokrynologia - Pediatria, AM, rozne, pediatria, Pediatria, Pediatria - pakiet materialow, Pediatri
Podstawy racjonalnej antybiotykoterapii, AM, rozne, pediatria
Wady serca dzieci, AM, rozne, pediatria
gheny pytania, AM, rozne, genetyka, genetyka

więcej podobnych podstron