natura 2000 motorem rozwoju, przyroda, scenariusze kl.5


Temat: Natura 2000 motorem ekorozwoju w naszej gminie

CELE LEKCJI:

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA:

UCZEŃ:

METODY I FORMY PRACY:

Praca z tekstem źródłowym, wykład informacyjny, burza mózgów, asocjogram, technika 6*3*5, analiza SWOT, gwiazda pytań, praca grupowa, praca zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

E- szkolnie 4: NATURA 2000 MOTOREM EKOROZWOJU W NASZEJ GMINIE

PRZEBIEG LEKCJI:

Część wstępna:

1. Zapisz na tablicy temat lekcji i krótko zapoznaj uczniów z jej celami.

2. 1/5 obszaru Polski proponowane jest do ochrony w ramach sieci Natura 2000.

Skieruj do uczniów pytanie: Co waszym zdaniem w Polsce zasługuje na ochronę??

Część główna:

Czym jest rozwój zrównoważony?

Przedstaw uczniom (foliogram nr 1):

    1. Czym jest rozwój zrównoważony?

    2. Cechy rozwoju zrównoważonego.

    3. Kierunki działań do osiągania tych celów (foliogram nr 2)

Promocja gminy dzięki Naturze 2000

WYKŁAD NAUCZYCIELA

Rozwój obszarów Natura 2000 to właściwy kierunek zrównoważonego rozwoju.

1. Zapisz w widocznym miejscu zdanie: „Obecność obszarów Natura 2000 na obszarze

danej gminy promuje ją, dzięki: … .

2. Poproś każdego ucznia o krótkie dokończenie tego zdania

3. Podsumuj, wyjaśniając w jaki sposób możemy status obszaru Natura 2000

wykorzystać w swojej gminie.

PRACA UCZNIÓW W ZESPOŁACH ZADANIOWYCH

  1. Podziel klasę na 5 grup zadaniowych.

  2. Każdej grupie rozdaj instrukcje do pracy.

Zadania dla grup:

GRUPA 1 Programy rolnośrodowiskowe

Rolnicy z obszarów Natura 2000 maja możliwości realizacji następujących pakietów rolnośrodowiskowych:

→ rolnictwo zrównoważone

→ utrzymywanie łąk ekstensywnych

→ utrzymywanie pastwisk ekstensywnych

→ rolnictwo ekologiczne

→ zachowanie lokalnych ras zwierząt gospodarskich

0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic

GRUPA 2 Rozwój rolnictwa ekologicznego

ROZWÓJ GOSPODARSTW EKOLOGICZNYCH I PRODUKCJA ŻYWNOŚCI WYSOKIEJ JAKOŚCI SZANSĄ NASZEGO ROLNICTWA

Mocne strony

Co pozytywnego, co wartościowego wniesie nam rozwój gospodarstw ekologicznych?

Słabe strony

Z jakimi problemami mogą borykać się rolnicy?

Szanse

Jakie szanse stwarza rozwój tych gospodarstw dla naszego rolnictwa?

Zagrożenia

Czego możemy obawiać się jako społeczeństwo?

GRUPA 3 Ekoturystyka

Jak rozwijać turystykę w regionach położonych na obszarach sieci Natura 2000?

następnej osobie, która dopisuje swoje propozycje, bądź rozwija już podane.

GRUPA 4 Nasze działania

Co każdy z nas może zrobić dla zrównoważonego rozwoju?

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

GRUPA 5 Scenariusz ekorozwoju

Grupa ludzi przekonanych o potrzebie zrównoważonego rozwoju planuje proekologiczne działania na terenie swojej gminy. Pomóżcie opracować im projekt ekorozwoju.

*

Uzupełnijcie „Gwiazdę pytań” :

włączymy do współpracy? Kto może nam przeszkadzać?

zaplanowane działania?

muszą być do tego zapewnione?

0x08 graphic

Część końcowa:

PREZENTACJA PRAC ZESPOŁÓW

„Burzą mózgów” nauczyciel zbiera różne propozycje i zapisuje je na arkuszu papieru lub tablicy.

Praca domowa:

Poproś uczniów o zapoznanie się z treścią E-szkolenia 3

w portalu Instytutu na rzecz Ekorozwoju „Natura 2000 a turystyka”.

http://ine.eko.org.pl/

FOLIOGRAM NR 1

Cechy rozwoju zrównoważonego (ekorozwoju)

Zgodnie z zapisem art. 3 Ustawy Prawo Ochrony Środowiska (Dz. U. Nr 62 z 2001 r., poz.627, z późniejszymi zmianami), jeżeli mówi się o zrównoważonym rozwoju, należy przez to rozumieć taki rozwój społeczno-gospodarczy, w którym następuje proces integrowania działań politycznych, gospodarczych i społecznych, z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych, w celu zagwarantowania możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb poszczególnych społeczności lub obywateli zarówno współczesnego jak i przyszłych pokoleń.

Zrównoważony rozwój wyznaczają następujące cechy rozwoju:

FOLIOGRAM NR 2

Kierunki działań do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju

ZAŁĄCZNIK NR 3 GRUPA 1

Programy rolnośrodowiskowe są instrumentem finansowym Unii Europejskiej, stosowanym od 1992 r., który polega na tym, że rolnicy

W programach nastawionych głównie na ochronę walorów przyrodniczych oczekuje się od rolników następujących typów działań:

Rolnictwo zrównoważone

Co rolnik powinien?

Czego mu nie wolno?

Utrzymywanie łąk ekstensywnych

Jakie nakłada się cele?

W jaki sposób je realizować?

Utrzymywanie pastwisk ekstensywnych

Po co?

W jaki sposób?

Rolnictwo ekologiczne

Na czym polega?

Na czym polega?

GDZIE?

Zachowanie lokalnych ras zwierząt gospodarskich

JAK?

KTO?

KIEDY?

CO?

PO CO?

DZIAŁANIA SPOŁECZNOŚCI DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU NA OBSZARACH

NATURA 2000

LEŚNIKÓW

KAŻDEGO OBYWATELA

SAMORZĄDOWCÓW

NAUCZYCIELI


