Konspekt 1
Grupa: 5,6 latki
Prowadzaca: mgr Maria Stebel
Data: 2 pażdziernik 2001r.
Publiczne Przedszkole nr18 w Wodzisławiu Śl.
Treści programowe:
Dostrzeganie i porównywanie zjawisk wizualnych, dźwiękowych, dotykowych, węchowych, smakowych poprzez dostrzeganie gamy barw w otoczeniu,
Dostrzeganie i porównywanie właściwości dotykowych powierzchni ze względu na jakość /gładka, szorstka, chropowata, puszysta i konsystencję / twarda, miękka, elastyczna/.
Program wychowania w przedszkolnego wspomagający rozwój aktywności twórczej dzieci- K.Nowak-Grobelska, B.Pilecka. Str 35
Temat: „Jabłuszko rumiane”.
Cele ogólne:
Wspomaganie dziecka w odkrywaniu własnych możliwości.
Rozwijanie wrażliwości estetycznej, umiejętności odbierania przedmiotów i zjawisk w sposób polisensoryczny, a także wyrażania ich za pomocą różnorodnych środków i technik plastycznych. /Program str. 34/.
CELE OPERACYJNE:
wykazuje naturalną chęć poznania świata wszystkimi zmysłami,
otwarcie mówi o tym, co czuje,
potrafi słuchać innych,
chętnie podejmuje pracę plastyczną,
doprowadza pracę do końca,-
potrafi przedstawić swoją pracę - opowiedzieć o niej.
Formy pracy: -praca z całą grupą,
-praca indywidualna.
Metody:
czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania,
percepcyjne: obserwacja,
słowne: rozmowa, instrukcja.
Organizacja:
dzieci zgromadzone na dywanie,
zabawa ruchowa,
działalność przy stolikach.
Pomoce: woreczki dla każdego dziecka, jabłka zielone i czerwone, warzywa; czosnek, cebula,
bibułka zielona, czerwona, żółta, niebieska, kartka papieru, klej, pędzel.
Literatura:
K.Rau. E.Ziętkiewicz: ”Jak aktywizować uczniów”
J.Krzyżewska: ”Aktywizujące metody i techniki w edukacji wczesnoszkolnej”,
R.Gloton: ”Twórcza aktywność dziecka”.
Przebieg:
1.Czy można „oglądać” za pomocą dotyku?- rozpoznanie ukrytego w woreczku jabłka za pomocą dotyku, określanie doznań dotykowych./co czujesz? , opisz ten przedmiot/.
2.Jak smakuje jabłko? Rozpoznawanie jabłka po smaku./talerz z pokrojonym, obranym jabłkiem- dla każdego dziecka/ określanie smaku jabłka.
3.Ilustracja ruchowa piosenki pt. „Jabłuszko”- rytmiczne klaskanie, marsz, tupanie, wymachy rąk, skłony.
4.Malowanie bibułką -temat: „Jabłuszko”- samodzielne doświadczenia dzieci podczas malowania bibułką- mieszanie się barw, powstawanie nowych barw.
5.Prezentacja swojej pracy.
Konspekt 2
Grupa: 5-latki
Prowadząca: mgr Maria Stebel
Data: 22 listopad 2005r.
Publiczne Przedszkole nr 18 w Wodzisławiu Śl.
Program wychowania przedszkolnego wspomagający rozwój aktywności twórczej dzieci.
Dział programu: Ja i sztuka.
Wspieranie aktywności plastycznej poprzez wyposażenie dzieci w różne środki wyrazu, wzbogacanie jego przeżyć, wyzwalanie emocji, stwarzanie swobodnej, akceptującej i twórczej atmosfery. str. 34
Rysowanie i malowanie na różnych formatach papieru, na kartonie i płótnie za pomocą różnych technik: rysowanie kredką ołówkową, świecową, pastelową, kredą, mazakiem, świecą, węglem, patykiem i tuszem, malowanie farbą klejową, plakatową, akwarelową, tuszem. Str 35.
Temat: „Malowanie bibułką”- temat dowolny.
Cel ogólny: Zapoznanie dzieci z nową techniką „malowanie bibułką”.
Cel operacyjny:
nazywa kolory podstawowe,
prawidłowo operuje pędzlem na płaszczyźnie,
wykorzystuje kilka kolorów bibułek,
wykorzysta całą powierzchnię kartki,
dziecko wykona pracę plastyczną na dowolny temat,
doprowadzi pracę do końca,
opowiada o swojej pracy- prezentuje swoją pracę.
Metody:
Słowne: rozmowa, objaśnienie,
Czynne: samodzielnych doświadczeń.
Forma:
praca z całą grupą,
swobodna działalność plastyczna.
Pomoce:
Kartki format A-4 przyklejone na tekturce, pędzle, rozwodniony klej biurowy, kolorowa bibułka podarta na prostokąty 4x5 cm,
PRZEBIEG:
Jaki kolor najbardziej lubię- rozmowa - wypowiedzi dzieci, uzasadnienie swojego wyboru.
Rozmowa: to dobrze, że świat jest kolorowy - czy lepiej, żeby świat był czarno- biały?
Zapoznanie dzieci z techniką malowania bibułką- objaśnienie i pokaz sposobu malowania,
przypomnienie sposobu operowania pędzlem na kartce.
Swobodna działalność plastyczna dzieci- malowanie bibułką na dowolny temat,
swobodne operowanie pędzlem, korzystanie z kilku kolorów bibułki, własne
doświadczenia- obserwowanie co dzieje się gdy nałoży się na siebie dwa różne kolory,
werbalizowanie spostrzeżeń, wykorzystanie całej powierzchni kartki.
5. Prezentacja swojej pracy.
Konspekt zajęć dla dzieci 4 - 5 letnich
Temat : Jesienne drzewa
Cel ogólny: Tworzenie sytuacji rozwijających u dzieci różne formy ekspresji.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi podzielić swoje imię na sylaby,
- umie uważnie wysłuchać wiersza,
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące jego treści,
- ilustruje ruchem treść piosenki,
- wie z jakich części składa się drzewo,
- zna barwy charakterystyczne dla jesieni,
- potrafi współdziałać w grupie,
- prawidłowo reaguje na polecenia nauczyciela.
Forma pracy: z całą grupą.
Metody:
-czynna- zabawowa,
- m. D.Dziamskiej
Środki dydaktyczne:
wiersz H.Świąder "Kolorowa jesień", grzechotka, sylwety liści dla każdego dziecka w czterech kolorach, 4 sylwety dużych liści w 4 kolorach, karton, farby plakatowe, pędzle, gazety, dwie czarne kredki (pastele), klej, arkusz szarego papieru, taśma klejąca, nagranie rytmicznej muzyki.
Przebieg zajęć:
1 Powitanie piosenką "Wszyscy są".
2 Zagranie swoich imion na grzechotce - podział na sylaby.
3 Słuchanie wiersza zagadki H.Świąder "Kolorowa jesień" z wykorzystaniem ilustracji.
Kto ubrał drzewa w parku
w suknie kolorowe?
Kto złociste korony
włożył im na głowę?
To jesień tańczy wesoło
w lesie, ogrodzie i w sadzie.
Na listku dębu i klonu
nowe kolory kładzie-
Czerwone, żółte, brązowe
rozdaje małym listkom.
I pyta wszystkie drzewa
"Wymalowałam już wszystko?"
4 Omówienie treści wiersza.
- Jak wyglądają drzewa jesienią?
- Jakie kolory mają jesienne drzewa?
- Jak nazywają się części drzewa? (korona, pień)
5. Rozdanie dzieciom kolorowych sylwet liści. Rozpoznawanie i nazywanie barw charakterystycznych dla jesieni. N-l wydaje polecenia np. pomachają mi dzieci, które mają liście czerwone itp.
6 Zabawa ruchowa przy muzyce. W trakcie trwania melodii dzieci z listkami swobodnie tańczą na wietrze. Na przerwę w muzyce każde dziecko musi odszukać na dywanie sylwetę dużego liscia w odpowiednim kolorze i usiąść przy nim. W trakcie kolejnego tańca dzieci, n-l zmienia położenie dużych liści.
7 Praca plastyczna "Jesienne drzewo".
Rytmiczne ćwiczenia przy stolikach. Przy rytmicznej muzyce dzieci suchym pędzelkiem wystukują rytm na stoliku. Następnie maczają pędzel w farbie i kropkują karton również w rytm muzyki. Na sygnał n-la dzieci zmieniają kolor lub suszą obrazek papierową kulką.
Dzieci ustawione w pociąg podchodzą kolejno do przyklejonego na ścianie arkuszu szarego papieru i obiema rękami kreślą od dołu dwie kreski- rysując w ten sposób pień drzewa. Następnie wracają do stolików i palcami wydzierają z zamalowanych kartek kontury liści, które potem przyklejają do pnia drzewa na szarym arkuszu.
8 Umieszczenie wykonanego drzewa na wystawce.