1. CZĘŚĆ KONCEPCYJNA

Propozycje podziału na przęsła przedstawia rys. nr 1.

Przekrój poprzeczny przęsła mostowego, oraz koncepcje ukształtowania podpory przedstawia rys. nr 2.

  1. ZEBRANIE OBCIĄŻENIA NA WYBRANĄ DO OBLICZEŃ PODPORĘ

ORAZ OBLICZENIE REAKCJI RB.

    1. Zestawienie obciążeń stałych.

    2. Nazwa elementu

      Obc. Charakterystyczne

      Obc. Obliczeniowe

      Konstrukcja niosąca

      160 kN/mb

      160*1,2=192 kN/mb

      Elementy niekonstrukcyjne

      80 kN/mb

      80*1,5=120 kN/mb

      Σ=

      gk=240 kN/mb

      go=312 kN/mb

        1. Zebranie obciążeń zmiennych.

          1. Obciążenie równomiernie rozłożone od taboru samochodowego.

      -dla klasy obc. A : qn=4.00 kN/m2

      -szerokość jezdni : b=8 m

      Wartość charakterystyczna: qk= qn*b=4 kN/m2*8 m=32 kN/m

      Wartość obliczeniowa: qo= qkf=32*1,5=48 kN/m

          1. Obciążenie od pojazdu.

      -dla klasy obc. A : K=800 kN

      -nacisk na oś: P=200 kN

            1. Współczynnik dynamiczny φ.

      φ =1,35-0,005L≤1,325

      φ=1,35-0,005*28

      φ=1,21≤1,325

      -charakterystyczna wartość nacisku na oś: Pk=P* φ=200*1,21

      Pk=242 kN

      -obliczeniowa wartość nacisku na oś: Po1=P*φ* γf=200*1,21*1,5=363 kN

      Po2=P* γf=200*1,5=300 kN

      2.2.3. Obciążenie tłumem do obliczeń chodników służbowych.

      Do obliczeń dźwigarów głównych i podpór: qt=2,5 kN/m2.

      - wartość charakterystyczna: qtk=2*b1* qt=2*0,5*2,5=2,5 kN/m

      - wartość obliczeniowa: qto=2* b1* qt* γf=2*0,5*2,5*1,3=3,25 kN/m

          1. Obciążenie pojazdem klasy 150 wg standardu STANAG 2021

      0x01 graphic

      Obc. obliczeniowe (γf=1,35)

      196*1,35=264,6 kN

      374*1,35=504,9 kN

      285*1,35=384,75 kN

      2.3. Wyznaczenie max. reakcji RB.

      2.3.1 Linia wpływy reakcji RB [-].

      0x01 graphic

      2.3.2. Wyznaczenie reakcji od obciążeń stałych.

      -wartość charakterystyczna

      RBks=240kN/m*34,856m=8365,44kN RBks/2=4182,72kN (2 łożyska)

      -wartość obliczeniowa

      RBos=312kN/m*34,856m=10875,072kN RBos/2=5437,536kN

      2.3.3. Wyznaczenie reakcji od obciążeń zmiennych

      0x01 graphic

      -wartość charakterystyczna

      RBkz= Pk*η+qk*F+qtk*F

      RBkz =242kN*(0,997+1,0+0,997+0,989)+32kN/m*34,856m+2,5kN/m*34,856m=2166,418kN

      -wartość obliczeniowa (1-uwzględnia φ; 2-bez uwzględnienia φ)

      RBoz1= Po1*η+qo*F+qto*F

      RBoz1=363kN*(0,997+1,0+0,997+0,989)+48kN/m*34,856m+3,25kN/m*34,856m=3232,199kN

      RBoz2= Po2*η+qo*F+qto*F

      RBoz2=300*(0,997+1,0+0,997+0,989)+48kN/m*34,856m+3,25kN/m*34,856m=2981,27kN

      a=500+500+650+2700/2=3000mm

      Pojazd przekazuje obciążenie na jeden dźwigar.

      0x01 graphic

      0x01 graphic

      0x01 graphic

      -wartość charakterystyczna

      RBk STz=196kN*0,993+374kN *(0,992+1,0)+285kN *(0,92+0,875)=1451,211kN

      RBk STz/2=725,606kN (2 dźwigary)

      -wartość obliczeniowa

      RBo STz=264,6kN *0,993+504,9kN *(0,992+1,0)+384,75kN *(0,92+0,875)=1959,135kN

      RBo STz/2=979,568kN (2 dźwigary)

      Pojazd przekazuje obciążenie na 2 dźwigary (szerokość pojazdu 4060mm, jedzie środkiem jezdni).

      2.3.4. Łączna wartość reakcji RBi przekazywana na pojedyncze łożysko.

      -wartość charakterystyczna

      RBk= RBks+ RBkz=4182,72kN+2166,418kN=6349,138 kN

      -wartość obliczeniowa

      RBo1= RBos+ RBoz1=5437,536kN+3232,199kN =8669,735 kN

      RBo2= RBos+ RBoz2=5437,536kN+2981,27kN =8418,806kN

      -wartość charakterystyczna

      RBk= RBks+ RBkSTz=4182,72kN+725,606kN=4908,326 kN

      -wartość obliczeniowa

      RBo1= RBos+ RBoSTz=5437,536kN+979,568kN=6417,104 kN

      2.4. Wyznaczenie siły poziomej (hamowanie i przyspieszanie taboru samochodowego)

      Wartość siły hamowania lub przyspieszanie taboru samochodowego należy przyjmować jako 10% obciążenia q oraz 20% obciążenia K, lecznie mniej niż 1/3K, bez współczynnika dynamicznego. Obciążenie q należy uwzględnić na całej szerokości jezdni i na długości do 20m każdego przęsła.

      -wartość charakterystyczna

      Hk=0,1*qk*(20+20)m+0,2*K=0,1*24kN/m*40m+0,2*800kN=256kN <1/3K=266,667kN

      -wartość obliczeniowa

      Ho=0,1*qo*(20+20)m+0,2*K=0,1*36kN/m*40m+0,2*800kN=304kN >1/3K=266,667kN

      3. PRZYJĘCIE ŁOŻYSKA

      Wartość charakterystyczna reakcji wynosi 6349,138 kN i 266,667kN

      Przyjęto łożysko garnkowe FX 7000-500

      Wymiary H=145mm

      A=580mm

      B=640mm

      Ciężar (kg)=255

      4. WYMIAROWANIE CIOSÓW PODŁOŻYSKOWYCH.

      Siła przekazywana na pojedynczy cios podłożyskowy

      RB=8669,735 kN+2,55 kN=8672,285 kN

      a=780 mm

      b=0,45*a=350 mm

      a'=580 mm

      σx=0x01 graphic

      Y. Guyona

      (x=b/2=350/2=175mm=0,224a, a'/a=580/780=0,744)

      σy=0,04* σx=0,04*14,254MPa=0,57Mpa

      Fy= σy*0,5a*a=0,57Mpa*0,5*0,78m*0,78m=173,443 kN

      σ=0x01 graphic
      8,259*10-4 m2=8,26 cm2

      Przyjęto 4 siatki o oczkach 100x100mm z prętów φ8 w rozstawie co 80mm(w pionie)

      siatki ze stali AI

      0,42*П=0,50 cm2 0,50*7=3,5 cm2 3,5*4=14 cm2

      ( Ze względów konstrukcyjnych należy uwzględnić 2 siatki w korpusie filara.)

      4.1. Sprawdzenie nośności ciosu zbrojonego siatkami na docisk.

      wg. PN-91/S-10042 ma postać:

      N≤αd*Rd*Ad+k*Rau*A'a (74)

      σdmin=14,254Mpa (naprężenie dociskowe w ciosie)

      σdmax=V/(П*5802/4)= 8672,285 *1000 N/264208mm2=32,824MPa (n. doc. w łożysku)

      αd=1/3*(2+σdmindmax)=1/3*(2+14,254/32,824)=0,811

      Rd-wytrzymałość betonu na docisk; dla elementów zbrojonych: Rd=md*Rb1

      Ar=0,78*0,78=0,6084m2

      Ad=3,14*0,582/4=0,2642 m2

      md=0x01 graphic
      = 0x01 graphic

      Rb1-wytrzymałość oliczeniowa betony na ściskanie (dla B40 -23,1MPa)

      Rd=md*Rb1=1,517*23,1=35,043MPa

      k=1,5 (dla zbrojenia w postaci siatek zgrzewanych)

      ni-liczba prętów w siatce

      li-dł prętów w obu kierunkach

      Ai-pole przekroju prętó siatki

      c-skok siatki

      A'a=0x01 graphic

      Rau=210 MPa

      N≤αd*Rd*Ad+k*Rau*A'a=0,811*35,043*0,2642+1,5*210*0,0314=17,399MN

      N=8,672MN<17,399MN

      Warunek nośności na docisk został spełniony.

      0x01 graphic