KONSPEKT
Imię i Nazwisko: Paulina Świerczewska
Grupa studencka i data prowadzenia: Grupa 2. 10.11.2010
Temat konspektu: Ćwiczenia dla osób Niewidomych i Niedowidzących.
Liczba ćwiczących i ich wiek i płeć: 10-12, grupa mieszana, 6 osób.
Miejsce i czas ćwiczeń: Sala gimnastyczna, 30 min
Przyrządy i przybory: karimaty, drążki, piłki, piłka dźwiękowa, piłeczka dźwiękowa, farby, różne substancje, ciężarki, płyty z dźwiękami.
Cele i zadania ćwiczeń: Jak największa kompensacja utraty wzroku przez inne zmysły, Doskonalenie ciała, funkcji psychomotorycznych, Utrzymanie prawidłowej postawy ciała, Uczenie się samodzielności i niezależności od otoczenia, Nauka orientacji w przestrzeni, Kształcenie współdziałania w grupie( ćw. w parach), Kształtowanie orientacji słuchowej.
Wskazania: Ruch, gry zespołowe, spacery, zajęcia dodatkowe: tańce, sztuki walki, zajęcia muzyczne, muzykoterapia, Ćwiczenia kształtujące, Wyjazdy integracyjne( nabranie samodzielności).
Przeciwwskazania: Sporty wyczynowe, dźwiganie ciężarów, eliminacja ćwiczeń siłowych, wytrzymałościowych, bieżnych, skocznych, szybkościowych, skłonów głowy, tułowia, przewrotów, skoków- możliwość odklejenia się siatkówki oka. Niestosować pozycji do ćwiczeń i ćwiczeń pogłębiających kifoze piersiową. Pilnowanie utrzymania prawidłowej postawy.
Opis Choroby: Osoby mogą być całkiem niewidome lub niedowidzące. Takie osoby mogły stracić wzrok w wypadkach, urazach, z powodu chorób. Mogły również urodzić się bez możliwości widzenia.
Często wcześniaki które po urodzeniu, leżą w inkubatorach i podawany jest tlen, mają kłopoty ze wzrokiem( duże wady wzroku - utrata).
Co charakteryzuje osoby niedowidzące, niewidome:
- liczne zahamowania ruchowe
- skłonność do siedzącego trybu życia
- opuszczanie głowy co powoduje wady kręgosłupa
- trudniejszym przystosowaniem do prawidłowej postawy
- słabszym gorsetem mięśniowym
- brakiem szybkości
Część Lekcji |
Tok lekcji. Rodzaj ćwiczenia |
Liczba, Numer ćwiczenia |
Treść lekcji, Pozycja wyjściowa, Opis ruchu i jego faz |
Liczba powtórzeń, Czas ćwiczeń |
Uwagi metodyczne dla prowadzącego. Formy i metody nauczania |
I-CZĘŚĆ WSTĘPNA
II- CZĘŚĆ GŁÓWNA
III- CZĘŚĆ KOŃCOWA
|
Czynniki organizacyjno- porządkowe
|
|
Zbiórka w szeregu, powitanie, podanie zadań lekcji i ich celowości. |
2 min |
Dzieci mają trzymać się za ręce, zwrócić uwagę na wyprostowaną postawę. |
|
Zapoznawanie się z terenem
Wprowadzanie pojęć przestrzennych.
Trucht do o koła sali z pomocnikiem
Zabawa „ Nie wypuść piłki po za koło”
Zabawa Wędrująca piłeczka.
Krótki mecz między drużynowy piłką dźwiękową.
Ćwiczenie na wzmacnianie mm. Ściągających łopatki, wzmacnianie mm. Prostownika grzbietu.
Ćwiczenie na rozciąganie mięśni piersiowych, wzmacnianie mm. Prostownika grzbietu,
Ćwiczenie na wzmacnianie mm. Ściągających łopatki, wzmacnianie mm. Prostownika grzbietu.
Ćwiczenie na rozciąganie mięśni piersiowych, wzmacnianie mm. Prostownika grzbietu,
Nauka rozpoznawanie substancji, ćwiczenie dotyku.
Ćwiczenie na rozpoznawanie dźwięku. Naśladowanie usłyszanych dźwięków.
Ćwiczenia plastyczne
Ćwiczenia relaksujące, rozwijające wyobraźnie, regulujące oddech.
|
1. Metoda
2.
3. Metoda zadaniowa ścisła
4. Metoda zabawowa klasyczna
5. Metoda zabawowa kalsyczna
6. Metoda zabawowa klasyczna
7. Metoda bezpośredniej celowości ruchu
8. Metoda zadaniowa ścisła
9. Metoda bezpośredniej celowości ruchu
10. Metoda bezpośredniej celowości ruchu
11. Metoda ruchowej ekspresji twórczej
12. Metoda ruchowej ekspresji twórczej
13. Metoda ruchowej ekspresji twórczej
14. Metoda zabawowa klasyczna |
Zabawa „Ile kroków” Dzieci mają się ustawić w rzędzie na środku Sali. Po tym ustawieniu muszą zapoznać się z otoczeniem. Iść w prawo ile kroków, Iść w lewo ile kroków, to samo do przodu i do tyłu ale po ustawieniu w szeregu w poprzek sali. Dalej zabawa przybiera pytanie” gdzie jest” I dzieci pokazują przedmioty wskazane przez nauczyciela (okna, drzwi, drabinki, lustra). Potem Nauczyciel każdemu rzuca jakiś przedmiot i jest prośba o odnalezienie go którąś z metod odnajdywania.
To ćwiczenie polega na odnalezieniu się w miejscu i pokonać pewne przeszkody. Będą padały pewne polecania dzieci powinny się do nich dostosować: Stań tyłem, przodem do okna, drzwi, stań tak aby mieć po prawej drabinki, wejdź do koła, wejdź na materac, usiądź po prawej stronie ławeczki, itp.
Dzieci biegają najpierw powoli, potem szybciej, następnie trzeba wykonać przysiad na klaśnięcie nauczyciela.
Dzieci tworzą koło, stoją w rozkroku, nauczyciel stoi w środku i trzyma piłkę dźwiękową którą stara się przetoczyć poza obwód koła pod nogami grającymi. Zadaniem dzieci jest zatrzymanie piłki w środku poprzez szybkie złączenie nóg.
Zostajemy w kole, do rąk prowadzący daje małą piłeczkę z dzwoneczkiem w środku. Jeden uczestnik jest w środku. Ustawione dzieci po obwodzie podaja sobie piłeczkę z rąk do rąk, zadaniem dziecka w środku jest usłyszenie gdzie jest piłeczka i przechwycenie jej. Jeżeli się uda zamiana z osobą u której znalazła dzwoneczek.
Grupę dzielimy na dwie drużyny, chłopcy kontra dziewczynki.
PW: Stanie. Opad tułowia w przód, G wyciągnięta w przód, wzrok skierowany w podłogę, RR wyciągnięte w bok, łopatki ściągnięte, w dłoniach ciężarki. Ruch: ciężarki chcą dotknąć do sufitu.
PW: Dwaj ćwiczący stoją naprzeciwko siebie w opadzie tułowia w przód, ręce wyprostowane podane partnerowi. Ruch: Równoczesny skłon tułowia w P i potem w L.
PW: siad skrzyżny ćw. w parze, twarzami do siebie. Ramiona w bok, przedramiona wyciągnięte przed siebie, laska trzymana oburącz za końce przez obu ćwiczących. Ruch: pociągnij kolegę w swoją stronę.
PW: Dwaj ćwiczący w siadzie ugiętym tyłem do siebie, jeden trzyma piłkę. Ruch: Przekazanie piłki nad głową do kolegi, uważać aby piłka nie spadła na głowe.
Dzieci muszą odgadnąć co to za rodzaj substancji .
Dzieci po odsłuchaniu nagrania muszą odgadnąć co to za dźwięk, i pokazać ruchami to co usłyszały.
Dzieci muszą igłami stworzyć jakiś obraz, figurę, następnie farbami muszą stworzyć jakiś obraz ale malując palcami.
Dzieci siedząc na karimatach wsłuchują się w odgłosy natury, wyobrażają sobie ten krajobraz który słyszą, starają się wyregulować oddech. Przyjąć pozycje wygodną i rozluźnioną. |
6 min
5 min
2 okrążenia 2 okrążenia 1 min
4 min
4 min
6 min
5 razy
5 razy
5 razy
5 razy
4 min
4min
4min
2 min |
Dzieci powinny poruszać się po całym pomieszczeniu zgodnie z zasadami poruszania się
i odnajdywania upuszczonych przedmiotów. 1. Technika barkowa: ochraniająca część górną, RR w przód, przedramiona ugięte w górę, dłonie na zew. 2. Technika biodrowa: RR w dół w skos, 3. Metoda spirali: Klęk podparty, jedną ręką wykonuje się ruchy zwiększające zasięg. 4.Metoda siatki: wykonywać ruchy na wzór siatki, najpierw prostopadle, potem równolegle.
Dzieci powinny rozwinąć pamięć przestrzenną, i wykorzystać metody i techniki poznane we wcześniejszym ćwiczeniu.
Pomocnik powinien wykonywać ruchy razem z niewidomym.
Dzieci muszą tak wysłuchać dźwięk aby w odpowiednim momencie złączyć nogi.
Dzieci muszą tak wysłuchać dźwięk aby w odpowiednim momencie złapać piłeczkę.
Dzieci poruszają się na czworaka, w jednym ręku trzymają piłkę drugą używają technik poruszania.
Plecy wyprostowane, barki cofnięte, ręce unoszone powyżej linii barków,
Nie powinno wystąpić zaokrąglenie pleców i wysunięcie do przodu głowy i barków.
Zwrócić uwagę na to aby ćwiczący nie wychylał tułowia do tyłu.
|