Marek Biesiada 13. 10. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie II C
Temat: Monarchie absolutne i parlamentarne
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
Po zakończonych zajęciach uczeń
pamięta:
pojęcia: monarchia absolutna, monarchia parlamentarna, parlament
daty: 1618-1648 r.
postaci: Ludwik XIV, Oliver Cromwell, Piotr I Wielki, kardynał Richelieu;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia
podłoże wojny trzydziestoletniej
zasady na jakich opierały się monarchia absolutna i parlamentarna
jak doszło do powstania monarchii parlamentarnej w Anglii;
potrafi:
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
Metody:
rozmowa nauczająca,
ćwiczenia z osią
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
mapa Europy w XVII w.,
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Monarchie absolutne i parlamentarne
1. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648)
2. Monarchia absolutna we Francji
3. Rosja za panowania cara Piotra I Wielkiego
4. Monarchia parlamentarna
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 68-69. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) a) przyczyny wojny trzydziestoletniej:
b) sojusze polityczne i wojskowe w wojnie trzydziestoletniej
c) przebieg wojny
d) pokój westfalski - 1648 rok
f) skutki wojny
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 69-71. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Monarchia absolutna we Francji a) charakterystyka monarchii absolutnej
Uczniowie przerysowują do zeszytu schemat „Ustrój monarchii absolutnej” b) kształtowanie się monarchii absolutnej we Francji
c) rządy osobiste Ludwika XIV (1643-1715)
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 71-72. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Rosja za panowania cara Piotra I Wielkiego - osiągnięcia:
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 72-73. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
4. Monarchia parlamentarna a) geneza rządów parlamentarnych w Anglii
b) wojna domowa - wprowadzenie w Anglii republiki (1649)
c) restauracja monarchii w 1658 r. - oddanie korony Stuartom
Uczniowie przerysowują do zeszytu schemat „Ustrój monarchii parlamentarnej”. |
Wyjaśnić pojęcie: monarchia absolutna
Wyjaśnić pojęcie: monarchia parlamentarna, parlament |
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3,4/41-42. W zeszycie wykonać z podręcznika Zadania 1,2,6/74. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
2