Marek Biesiada 16. 11. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie II A
Temat: Wojny polsko-rosyjskie w XVII w.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
Po zakończonych zajęciach uczeń
pamięta:
pojęcia: dymitrada
pamięta daty okresów w wojnach polsko-rosyjskich: I okres - lata 1579-1582, II okres - I Dymitrada - lata 1604-1606, III okres - II Dymitrada - lata 1610-1612, IV okres - wojna smoleńska - lata 1632-1634, V okres - lata 1654-1667
pamięta daty bitew: Połock - 1579 r., Wielkie Łuki - 1580 r., Psków - 1581 r., oblężenie Smoleńska - 1610 r., bitwa pod Kłuszynem - 1610 r. (hetman Stanisław Żółkiewski), zdobycie Moskwy przez Polaków - 1610 r., powstanie w Moskwie przeciw Polakom - 1611 r.
pamięta daty rozejmów i pokojów zawartych z Rosją: rozejm w Jamie Zapolskiej - 1582 r., rozejm w Dywilino - 1618 r., pokój w Polanowie - 1634 r., rozejm w Andruszowie - 1667 r., pokój Grzymułtowskiego - 1686 r.
postaci: Stanisław Żółkiewski, Dymitr Samozwaniec
miejsca najważniejszych bitew stoczonych przez Rzeczpospolitą w XVII w.;
rozumie:
wyżej wymienione pojęcia
przyczyny wojen z sąsiadami
wpływ wojen na sytuację polityczną i gospodarczą Rzeczypospolitej;
potrafi:
wymienić wszystkie okresy z wojen polsko-rosyjskich
wymienić bitwy z wojen polsko-rosyjskich
wymienić wszystkie rozejmy i traktaty pokojowe zawarte z Rosją
prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji
wskazać na mapie: miejsca najważniejszych bitew stoczonych przez Rzeczpospolitą
w XVII w., zmiany terytorialne, jakie nastąpiły w wyniku wojen.
Metody:
rozmowa nauczająca,
ćwiczenia z osią czasu,
praca z mapą,
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
skoroszyt gimnazjalisty,
mapy ścienne „Polska w latach 1505-1648”
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Wojny polsko-rosyjskie w XVI-XVII w.
I. Przyczyny wojen polsko-rosyjskich
II. Przebieg wojen polsko-rosyjskich
III. Skutki wojen polsko-rosyjskich
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 81. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: I. Przyczyny wojen polsko-rosyjskich
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 81-82. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: II. Przebieg wojen polsko-rosyjskich
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. 82. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: III. Skutki wojen polsko-rosyjskich
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
Napisz w zeszycie biografie następujących osób: Stanisław Żółkiewski, Dymitr Samozwaniec, Zygmunt III Waza, Władysław IV, Wasyl Szujski, Michał Romanow, Stefan Batory, Iwan IV Groźny, Borys Godunow. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
1