Konspekt lekcji - schemat za ,,Metodyka edukacji polonistycznej dzieci w wieku wczesnoszkolnym”
Danuta Czelakowska, Kraków 2009. Oficyna Wydawnicza IMPULS.
Data…. Klasa… Przedmiot…
Temat lekcji, ośrodka pracy, ewentualnie temat jednostki metodycznej realizowanej według programu.
Cele:
a) poznawcze (nowe wiadomości, sądy, pojęcia, poznawanie liter, itp.);
b) kształcące ( umiejętności i sprawności, zdolności poznawcze - pamięci, myślenia, wyobraźni, wrażliwości);
c) wychowawcze ( szczegółowe normy, oceny, pojęcia moralne);
d) operacyjne: w postaci zadań, których opanowanie jest możliwe do sprawdzenia i oceny.
4. Metody nauczania.
5. Formy organizacyjne nauczania.
6. Środki dydaktyczne ( inaczej: pomoce naukowe).
7. Przebieg lekcji (opis zamierzonych działań nauczyciela i uczniów opracowany szczegółowo lub w punktach, z uwzględnieniem czasu wykonania). Tok lekcji można również zaplanować przy uwzględnieniu trzech następujących rubryk:
- czynności nauczyciela - czynności ucznia - uwagi o realizacji
8. Praca twórcza lub zadanie domowe.
Wybrane kompetencje polonistyczne ucznia: czyta ze zrozumieniem, wyodrębnia postaci i wydarzenia, wyszukuje informacje, poprawnie wypowiada się na temat, konstruuje wypowiedź pisemną (w tym swobodny tekst, plan wydarzeń, itp.), potrafi poprawnie pisać pod względem ort., gramatycznym, zna zasady ort, dokonuje korekty ortograficznej i poprawnościowej, zna części mowy, opowiada, opisuje, tworzy formy użytkowe ( list, zaproszenie, itp.), ma odpowiedni zasób słownictwa, stosuje związki frazeologiczne, komunikuje się z innymi w mowie i piśmie, wnioskuje, korzysta z książek pomocniczych, opanowuje pamięciowo teksty, itp.