betoniarz zbrojarz 712[01] z1 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Grzegorz Pośpiech




Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w formach
712[01].Z1.03








Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Swietłana Koniuszewska
mgr inż. Ewa Szablewska




Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marzena Rozborska




Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda





Korekta:




Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[01].Z1.03

,,Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w formach’’

zawartej w modułowym

programie nauczania dla zawodu betoniarz- zbrojarz.



















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Łączenie prętów zbrojenia

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Zasady zbrojenia elementów konstrukcyjnych

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Montaż zbrojenia słupów

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Montaż zbrojenia belek

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Montaż zbrojenia płyt

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

5.6. Montaż zbrojenia ścian

22

5.6.1. Ćwiczenia

22

6. Sprawdzian osiągnięć

24

7. Literatura

38























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie betoniarz-zbrojarz dotyczący jednostki
modułowej 712[01].Z1.03

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.











background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4



Schemat jednostek modułowych

712[01].Z1.01

Organizowanie stanowiska pracy

712[01].Z1

Technologia robót zbrojarskich

712[01].Z1.03

Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w formach

712[01].Z1.02

Przygotowanie zbrojenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować terminologię budowlaną,

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

organizować stanowisko składowania i magazynowania,

transportować materiały budowlane,

czyścić, prostować, ciąć i giąć pręty zbrojenia.

































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowiska prac zbrojarskich, zgodnie
z zasadami

organizacji

pracy,

wymaganiami

technologicznymi,

przepisami

bezpieczeństwa i higieny pracy, zasadami ergonomii i ochrony środowiska,

odczytać rysunki zbrojeniowe elementów budowlanych,

dobrać odpowiednie pręty zbrojenia,

dobrać odpowiednią ilość prętów zbrojeniowych,

przygotować i zastosować materiały pomocnicze,

obsłużyć urządzenia i sprzęt, posłużyć się narzędziami oraz przeprowadzić bieżącą
konserwację,

połączyć pręty stalowe przez zgrzewanie, spawanie elektryczne i acetylenowe,

połączyć pręty drutem wiązałkowym, przy zastosowaniu różnych rodzajów węzłów,

zmontować pręty stalowe w szkielet w deskowaniu, formach lub na specjalnym
stanowisku,

zastosować otulenie prętów w różnych elementach żelbetowych,

wykonać obmiar i przedmiar robót,

ocenić jakość wykonanej pracy, usunąć usterki,

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,

dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe,

zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,

zagospodarować odpady,

zmontować, użytkować i rozebrać pomosty montażowe do wykonania zbrojenia
w elementach wysokich,

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami.




















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Betoniarz-zbrojarz712[01]

Moduł:

Technologia robót zbrojarskich 712[01].Z1

Jednostka modułowa:

Montaż

i układanie zbrojenia w deskowaniach

i w formach 712[01].Z1.03

Temat: Sposoby łączenia prętów zbrojenia.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności dobierania sposobów łączenia prętów zbrojeniowych
w szkielet zbrojeniowy oraz wykonywanie tych połączeń.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

podać sposoby łączenia prętów zbrojenia,

podać rodzaje węzłów i określić ich zastosowanie,

wykonać połączenie prętów zbrojenia drutem wiązałkowym,

wykonać połączenie prętów zbrojenia za pomocą zgrzewania.


Metody nauczania:

pokaz z objaśnieniem,

Formy organizacyjne pracy uczniów:

zespołowa.


Czas: 90 min.


Środki dydaktyczne:

poradniki, normy, instrukcje,

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

drut wiązałkowy,

pręty zbrojeniowe,

cęgi,

klucz do wiązania drutu,

zgrzewarka kleszczowa.


Przebieg zajęć:

Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.

Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

charakterystyka sposobów łączenia prętów zbrojenia,

charakterystyka węzłów łączących zbrojenie i określenie ich zastosowania,

pokaz wykonania wybranych rodzajów węzłów,

pokaz wykonania łączenia prętów za pomocą zgrzewarki kleszczowej,

uczniowie pod nadzorem nauczyciela wykonują różne rodzaje połączeń.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Faza kończąca
4. Uporządkowanie klasopracowni.

Praca domowa.

Wykonaj rysunek zbrojenia belki jednoprzęsłowej, zaznacz na nim miejsca łączenia

prętów i zaproponuj sposób łączenia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Betoniarz-zbrojarz712[01]

Moduł:

Technologia robót zbrojarskich 712[01].Z1

Jednostka modułowa:

Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach
i w formach 712[01].Z1.03

Temat: Montaż zbrojenia belki stropowej jednoprzęsłowej.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montowania szkieletu zbrojeniowego belki
i układania go w deskowaniu.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

przygotować stanowisko do wykonania szkieletu zbrojeniowego belki,

dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zbrojenia,

połączyć pręty w szkielet zbrojeniowy,

ułożyć szkielet w deskowaniu,

zdemontować stanowisko i zagospodarować odpady.


Metody nauczania:

ćwiczenie praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach.


Czas: 135min.

Środki dydaktyczne:

zestaw rysunków roboczych,

metrówka,

suwmiarka,

zestaw prętów zbrojeniowych o średnicy 10

÷

40mm,

zestaw strzemion,

drut wiązałkowy,

cęgi,

klucz do wiązania drutu,

kozły i deski z gniazdami.


Przebieg zajęć:

Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.

Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

podział uczniów na dwuosobowe grupy,

rozdanie tematów ćwiczeń zawierających rysunki robocze zbrojenia wg których
uczniowie mają wykonać szkielet zbrojeniowy.

4. Nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę uczniów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. Uczniowie układają szkielet w deskowaniu dopiero po tym jak nauczyciel oceni jakość

jego wykonania.

6. Każda grupa prezentuje wykonane ćwiczenie.

Faza kończąca
7. Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.

Praca domowa.
Dobierz alternatywny sposób montażu szkieletu zbrojenia jaki wykonywałeś na lekcji. Napisz
jego charakterystykę.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Łączenie prętów zbrojenia

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj połączenia prętów zbrojeniowych drutem wiązałkowym, stosując określony

rodzaj węzła.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
2) dobrać odpowiednie narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) przygotować pręty zbrojeniowe,
5) przygotować drut wiązałkowy,
6) sprawdzić rodzaj zadanego węzła w materiale nauczania (rozdz. 4.1.1.),
7) wykonać węzeł,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

pręty zbrojenia,

drut wiązałkowy,

plansza z różnymi rodzajami węzłów,

cęgi,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj połączenia prętów zbrojeniowych na zakład uwzględniając klasę stali.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
2) dobrać odpowiednie narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) przygotować zbrojenie,
5) sprawdzić sposoby przedłużeń zależnie od klasy stali (rozdz. 4.1.1.),
6) wykonać połączenie na zakład,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

pręty zbrojeniowe,

drut wiązałkowy,

cęgi,

przymiar metrowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Zasady zbrojenia elementów konstrukcyjnych

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dobierz podkładki dystansowe do otulenia zbrojenia belki. Pręty zbrojenia mają długość

4m, zbrojenie dolne składa się z dwóch prętów ø 12. Wymagana grubość otulenia 2cm.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania (rozdz. 4.2.1.),
2) wybrać rodzaj podkładek i ustalić ich liczbę,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze z podkładkami i krążkami dystansowymi,

zeszyt do ćwiczeń,

ołówek,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Dobierz odpowiednie krążki dystansowe do otulenia zbrojenia w płycie. Grubość otulenia

wynosi 1,5cm.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania (rozdz. 4.2.1.),
2) dobrać odpowiednie krążki dystansowe,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Środki dydaktyczne:

plansze z podkładkami i krążkami dystansowymi,

zeszyt do ćwiczeń,

ołówek,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Dobierz krążki dystansowe do otulenia zbrojenia ławy fundamentowej. Grubość otulenia

zbrojenia wynosi 8cm.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania (rozdz. 4.2.1.),
2) dobrać odpowiednie krążki dystansowe,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze z podkładkami i krążkami dystansowymi,

zeszyt do ćwiczeń,

ołówek,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Montaż zbrojenia słupów

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Połącz przygotowane pręty zbrojenia słupa nieuzwojonego o przekroju 20 x 30cm, wg

rysunku roboczego przedstawionego przez prowadzącego zajęcia. Przygotowanie szkieletu
zbrojeniowego wykonaj poza miejscem wbudowania i umieść go w deskowaniu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać materiały do wykonania szkieletu zbrojeniowego słupa,
3) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
4) zorganizować stanowisko pracy,
5) przygotować pręty do montażu zbrojenia,
6) rozstawić część prętów głównych,
7) założyć strzemiona,
8) połączyć pręty zbrojeniowe ze strzemionami za pomocą drutu wiązałkowego,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

rysunek konstrukcyjny słupa,

zestaw prętów zbrojeniowych,

zestaw strzemion,

drut wiązałkowy,

cęgi,

przymiar metrowy,

kozły,

przygotowane deskowanie,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Połącz przygotowane pręty zbrojenia słupa nieuzwojonego o średnicy 30cm, wg rysunku

roboczego przedstawionego przez prowadzącego zajęcia. Przygotowanie szkieletu
zbrojeniowego wykonaj poza miejscem wbudowania i umieść go w deskowaniu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać materiały do wykonania szkieletu,
3) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
4) zorganizować stanowisko pracy,
5) przygotować odpowiednią liczbę prętów i strzemion,
6) rozstawić część prętów głównych,
7) założyć strzemiona,
8) połączyć pręty zbrojeniowe ze strzemionami za pomocą drutu wiązałkowego,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

rysunek konstrukcyjny słupa,

zestaw prętów zbrojeniowych,

zestaw strzemion,

drut wiązałkowy,

cęgi,

przymiar metrowy,

kozły,

przygotowane deskowanie,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Montaż zbrojenia belek

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Połącz przygotowane pręty zbrojenia belki nadprożowej, wg rysunku roboczego.

Przygotowanie szkieletu zbrojeniowego wykonaj poza miejscem wbudowania i umieść go
w deskowaniu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
3) dobrać materiały do wykonania szkieletu zbrojenia belki,
4) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
5) ustawić kozły na stanowisku pracy,
6) rozstawić część prętów głównych,
7) założyć strzemiona,
8) wykonać dalszy montaż szkieletu,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

rysunki robocze belek,

zestaw prętów zbrojeniowych,

zestaw strzemion,

drut wiązałkowy,

cęgi,

przymiar metrowy,

kozły,

przygotowane deskowanie,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Połącz przygotowane pręty zbrojenia belki spocznikowej, wg rysunku roboczego.

Przygotowanie szkieletu zbrojeniowego wykonaj poza miejscem wbudowania i umieść go
w deskowaniu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
3) dobrać pręty zbrojeniowe,
4) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
5) zorganizować stanowisko do montażu,
6) rozstawić część prętów głównych belki,
7) założyć strzemiona,
8) połączyć pręty zbrojeniowe ze strzemionami za pomocą drutu wiązałkowego,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

rysunki robocze belek spocznikowych,

zestaw prętów zbrojeniowych,

zestaw strzemion,

drut wiązałkowy,

cęgi,

przymiar metrowy,

kozły,

przygotowane deskowanie,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Połącz przygotowane pręty zbrojenia belki balkonowej, wg rysunku roboczego.

Przygotowanie szkieletu zbrojeniowego wykonaj poza miejscem wbudowania. i umieść go
w deskowaniu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
3) dobrać pręty zbrojeniowe,
4) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
5) przygotować stanowisko do montażu zbrojenia,
6) rozstawić część prętów głównych,
7) założyć strzemiona,
8) połączyć pręty zbrojeniowe ze strzemionami za pomocą drutu wiązałkowego,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

rysunki robocze belek balkonowych,

zestaw prętów zbrojeniowych,

zestaw strzemion,

drut wiązałkowy,

cęgi,

przymiar metrowy,

kozły,

przygotowane deskowanie,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Montaż zbrojenia płyt

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj zbrojenie płyty żelbetowej z przygotowanych prętów zbrojeniowych wg

rysunku roboczego. Montaż szkieletu wykonaj poza miejscem wbudowania następnie umieść
go w deskowaniu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
3) dobrać pręty do wykonania zbrojenia płyty,
4) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
5) zorganizować stanowisko montażu,
6) rozstawić pręty główne,
7) przymocować pręty rozdzielcze,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rysunki robocze płyt,

zestaw prętów zbrojeniowych,

drut wiązałkowy,

cęgi,

przymiar metrowy,

kozły,

listwy drewniane z gniazdami,

przygotowane deskowanie,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wykonaj zbrojenie płyty żelbetowej balkonowej z przygotowanych prętów

zbrojeniowych wg rysunku roboczego. Montaż szkieletu wykonaj poza miejscem
wbudowania następnie umieść go w deskowaniu.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
3) dobrać pręty zbrojenia,
4) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
5) zorganizować stanowisko montażu,
6) rozstawić część prętów głównych,
7) rozstawić pręty główne,
8) zamocować pręty rozdzielcze,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

rysunki robocze płyt balkonowych,

zestaw prętów zbrojeniowych,

drut wiązałkowy,

cęgi,

przymiar metrowy,

kozły,

listwy drewniane z gniazdami,

przygotowane deskowanie,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.6. Montaż zbrojenia ścian

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Połącz przygotowane pręty stalowe dla podokiennika w ścianie monolitycznej wg

rysunku roboczego. Przygotowanie szkieletu wykonaj poza miejscem wbudowania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać pręty zbrojenia,
3) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia,
4) zorganizować stanowisko montażu,
5) rozstawić pręty główne,
6) zamontować pręty poprzeczne,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

rysunek roboczy zbrojenia podokiennika,

zestaw prętów zbrojeniowych,

drut wiązałkowy,

cęgi,

przymiar metrowy,

kozły,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wykonaj montaż zbrojenia z siatki w ścianie monolitycznej, wg rysunku roboczego.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:

1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
3) dobrać siatkę zbrojeniową,
4) dobrać narzędzia do montażu siatki,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5) zorganizować stanowisko montażu,
6) przyciąć siatkę do odpowiednich wymiarów,
7) zamocować siatkę w deskowaniu,
8) posprzątać stanowisko,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Wyposażenie stanowiska pracy:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

rysunek konstrukcyjny sciany,

siatka zbrojeniowa,

drut wiązałkowy,

cęgi,

przymiar metrowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.


















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,, Montaż i układanie zbrojenia
w deskowaniach i w formach”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. d, 5. c, 6. b, 7. a, 8. c, 9. c, 10. a, 11. b,
12. a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. b, 17. c, 18. a, 19. a, 20. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Scharakteryzować zakres montażu
zbrojenia

C

P

a

2.

Ustalić sposoby łączenia prętów
zbrojeniowych

A

P

b

3.

Rozpoznać rodzaj węzła łączącego
pręty zbrojeniowe

B

P

b

4. Podać czas zgrzewania jednego węzła

A

P

d

5.

Określić zastosowanie węzłów
krzyżowych

C

P

c

6.

Rozpoznać urządzenie do łączenia
prętów zbrojenia

B

P

b

7.

Określić funkcję prętów zbrojenia
głównego.

C

P

a

8.

Określić sposób zapewnienia grubości
otulenia

C

P

c

9.

Określić sposób ułożenia strzemion w
zbrojeniu słupa

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

10.

Ustalić sposób ustawienia szkieletu
zbrojenia słupa w deskowaniu

A

P

a

11.

Scharakteryzować sposób montażu
strzemion

C

P

b

12.

Scharakteryzować sposób montażu
zbrojenia słupów

C

P

a

13. Podać sposób łączenia drabinek

D

P

c

14. Określić kolejność montażu

C

P

b

15. Określić rodzaje spawania

C

PP

a

16.

Określić wady spawania jako sposobu
łączenia prętów zbrojenia

C

PP

b

17. Scharakteryzować istotę zgrzewania

C

PP

c

18. Określić rodzaj zbrojenia płyt

C

PP

a

19.

Określić sposób wykonania siatek
zbrojeniowych

C

PP

d

20. Określić funkcję zbrojenia ścian

C

PP

d






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących przygotowania zbrojenia. Są to zadania

wielokrotnego wyboru.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie i wróć do niego później. Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 15 - 20,
gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia



Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Montaż zbrojenia obejmuje następujące czynności:

a) łączenie prętów oraz umieszczanie zbrojenia w deskowaniu lub formie.
b) tylko łączenie prętów zbrojenia.
c) umieszczanie zbrojenia w deskowaniu lub formie.
d) prostowanie, cięcie i gięcie prętów zbrojenia.


2. Łączenie prętów zbrojenia wykonuje się stosując:

a) spawanie lub zgrzewanie.
b) wiązanie drutem wiązałkowym, spawanie lub zgrzewanie.
c) wiązanie drutem wiązałkowym.
d) klejenie lub wiązanie drutem wiązałkowym.


3. Na rysunku przedstawiony jest węzeł:

a) podwójny.
b) prosty.
c) martwy.
d) krzyżowy.


4. Czas zgrzewania jednego węzła zależy od średnicy prętów łączonych i wynosi:

a) 5 – 8 s.
b) 1 – 8 s.
c) 8 – 10 s.
d) l – 5 s.

5. Najmocniejsze są węzły :

a) martwe.
b) pojedyncze.
c) krzyżowe pojedyncze.
d) krzyżowe podwójne.


6. Na rysunku przedstawione jest urządzenie:

a) giętarka mechaniczna.
b) zgrzewarka kleszczowa.
c) zgrzewarka wielopunktowa.
d) spawarka.




7. Zadaniem prętów zbrojenia głównego jest:

a) przejęcie naprężeń ściskających lub rozciągających.
b) przejęcie naprężeń ściskających.
c) przejęcie naprężeń rozciągających.
d) utrzymanie strzemion we właściwej pozycji.


8. W celu zapewnienia odpowiedniej grubości otulenia na pręty zbrojenia zakłada się::

a) małe podkładki betonowe.
b) małe podkładki ceramiczne.
c) krążki z tworzywa sztucznego.
d) krążki ceramiczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

9. Strzemiona powinny być ustawione w stosunku do prętów głównych:

a) równolegle.
b) pod kątem ostrym.
c) prostopadle.
d) stycznie.


10. Gotowe szkielety zbrojenia słupów ustawia się w deskowaniu :

a) od góry lub z boku.
b) od dołu.
c) od dołu lub z boku.
d) tylko z boku.


11. Odginanie haków strzemion może być wykonane:

a) tylko na zewnątrz słupa.
b) tylko do wewnątrz słupa.
c) na zewnątrz lub do wewnątrz.
d) do góry lub na dół.


12. Podczas montażu zbrojenia słupa bezpośrednio w deskowaniu na pręty podłużne nasuwa

się strzemiona a następnie:
a) przesuwa się w dół rozmieszczając je zgodnie z rysunkiem roboczym.
b) przesuwa się w górę rozmieszczając je zgodnie z rysunkiem roboczym.
c) przesuwa się w dół rozmieszczając je w dowolny sposób.
d) przesuwa się w górę rozmieszczając je w dowolny sposób.


13. Siatki zbrojeniowe w postaci drabinek łączy się za pomocą:

a) strzemion.
b) prętów podłużnych.
c) prętów poprzecznych.
d) haków.


14. Montaż zbrojenia płyty rozpoczyna się od:

a) rozłożenia strzemion.
b) rozłożenia prętów głównych.
c) rozłożenia prętów rozdzielczych.
d) kolejność dowolna.


15. Spawanie prętów zbrojenia może być gazowe lub:

a) elektryczne.
b) elektrostatyczne.
c) ciśnieniowe.
d) rozłączne.


16. Spawanie stosuje się dość rzadko do łączenia prętów zbrojenia, ze względu na małą,

dokładność i częste:
a) złamania prętów.
b) przepalanie się prętów.
c) nagrzewanie prętów.
d) zmiany wymiarów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

17. Łączenie prętów stalowych przez dociśnięcie ich do siebie i przepuszczenie przez miejsce

styku prądu elektrycznego o wysokim natężeniu to:
a) dociskanie.
b) spawanie.
c) zgrzewanie.
d) nagrzewanie.


18. Najprostsze zbrojenie maja płyty:

a) jednoprzęsłowe.
b) dwuprzęsłowe.
c) trzyprzęsłowe.
d) załamane.


19. Siatki zbrojeniowe o dużych wymiarach, najlepiej jest wykonywać za pomocą

zgrzewarek:
a) jednopunktowych.
b) półkleszczowych.
c) kleszczowych.
d) wielopunktowych.


20. Ze względów konstrukcyjnych w ścianach monolitycznych stosuje się zbrojenie:

obwodowe, nadproży, pod otworami okiennymi oraz:
a) nośne.
b) rozkurczowe.
c) rozdzielcze.
d) przeciwskurczowe.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w formach

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:












background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,, Montaż i układanie zbrojenia
w deskowaniach i w formach”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. a, 4. b, 5. b, 6. d, 7. b, 8. a, 9. c, 10. c, 11. d,
12. c, 13. d, 14. a, 15. b, 16. d, 17. c, 18. a, 19. d, 20. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny (mierzone
osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określi nośność węzłów

C

P

a

2

Określić sposoby łączenia prętów
zbrojenia

C

P

c

3

Określić funkcję zgrzewania
doczołowego

C

P

a

4

Określić funkcję zgrzewania
punktowego

C

P

b

5

Dobrać urządzenie do zgrzewania
siatek zbrojeniowych

D

P

b

6

Podać warunki łączenia prętów
zbrojenia na zakład

A

P

d

7

Określić grupy prętów zbrojenia

C

P

b

8

Określić zastosowanie prętów
rozdzielczych

C

P

a

9

Określić warunki montażu zbrojenia

C

P

c

10

Określić sposób zapewnienia
grubości otulenia

C

P

c

11

Określić warunki ręcznego
układania szkieletów zbrojeniowych

C

P

d

12

Scharakteryzować sposób montażu
zbrojenia płyt

C

P

c

13 Określić sposób zbrojenia ścian

C

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

14 Scharakteryzować zbrojenie słupa

C

P

a

15

Określić grubość otulenia zbrojenia
fundamentów

C

PP

b

16

Określić rodzaje podkładek
dystansowych

C

PP

d

17

Określić wymiary przekroju
poprzecznego słupa, przy którym
podczas układania zbrojenia
pozostawia się dwa przeciwległe
boki słupa

C

PP

c

18 Analizować zbrojenie belek.

D

PP

a

19 Analizować zbrojenie płyt

D

PP

d

20 Analizować montaż zbrojenia belek

D

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego.
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących przygotowania zbrojenia. Są to zadania

wielokrotnego wyboru.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie i wróć do niego później. Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 15 - 20,
gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia



Materiały dla ucznia:

– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Najłatwiejsze do wykonania, ale jednocześnie najsłabsze są węzły:

a) proste.
b) krzyżowe.
c) podwójne.
d) martwe.


2. Najbardziej pracochłonnym sposobem łączenia prętów zbrojenia jest:

a) spawanie.
b) zgrzewanie.
c) wiązanie drutem wiązałkowym.
d) klejenie.


3. Zgrzewanie doczołowe służy do:

a) przedłużania prętów.
b) łączenia prętów położonych pod kątem prostym.
c) tworzenia węzłów krzyżowych.
d) łączenia prętów położonych pod dowolnym kątem.


4. Zgrzewanie punktowe służy do:

a) przedłużania prętów.
b) łączenia prętów położonych pod kątem prostym.
c) tworzenia węzłów krzyżowych.
d) łączenia prętów położonych pod dowolnym kątem.


5. Do zgrzewania siatek o dużej szerokości stosuje się:

a) zgrzewarki jednopunktowe.
b) zgrzewarki wielopunktowe.
c) zgrzewarki przewoźne,
d) zgrzewarki przenośne.


6. Łączenie na zakład prętów zbrojenia dopuszcza się, jeżeli średnica łączonych prętów nie

przekracza :
a) 30mm.
b) 20mm.
c) 12mm.
d) 22mm.


7. Pręty stosowane w konstrukcjach żelbetowych można podzielić na dwie podstawowe

grupy:
a) pręty pomocnicze i pręty rozdzielcze.
b) pręty nośne i pręty pomocnicze.
c) pręty nośne i strzemiona.
d) pręty pomocnicze i strzemiona.


8. Pręty rozdzielcze stosuje się przede wszystkim w:

a) płytach oraz ścianach.
b) płytach oraz belkach.
c) belkach oraz słupach.
d) słupach oraz ścianach.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

9. Różnica w rozstawie strzemion w stosunku do rysunku roboczego nie może przekraczać:

a) 40mm.
b) 10mm.
c) 20mm.
d) 30mm.


10. Krążki z tworzywa sztucznego zakładane na pręty zbrojeniowe mają zapewnić:

a) właściwy rozstaw strzemion.
b) właściwą grubość otulenia.
c) właściwy transport szkieletu zbrojeniowego.
d) właściwy rozstaw prętów zbrojenia.


11. Szkielet w deskowaniu może układać ręcznie kilku robotników, jeżeli masa szkieletu nie

przekracza:
a) 200kg.
b) 50kg.
c) 25kg.
d) 100kg.


12. Podczas montażu zbrojenia płyt stosuje się listwy z wyciętymi gniazdami, ich funkcją

jest:
a) przejęcie naprężeń ściskających lub rozciągających,
b) zapewnienie właściwego rozstawu prętów rozdzielczych,
c) zapewnienie właściwego rozstawu prętów nośnych,
d) utrzymanie strzemion we właściwej pozycji.


13. Montaż szkieletów zbrojeniowych ścian wykonuje się podobnie jak w:

a) podciągach.
b) słupach.
c) belkach.
d) płytach.


14. Zbrojenie nośne w słupach:

a) jest ułożone równolegle do osi słupa.
b) stanowią strzemiona.
c) jest ułożone prostopadle do osi słupa.
d) stanowi uzwojenie.


15. Grubość otulenia zbrojenia w fundamentach, gdy beton jest układany na gruncie należy

przyjmować nie mniejszą niż:
a) 50mm.
b) 75mm.
c) 20mm.
d) 40mm.


16. Ze względu na kształt , rozróżnia się podkładki dystansowe:

a) walcowe i sześcienne.
b) z wcięciami lub bez.
c) proste i łamane.
d) punktowe i ciągłe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

17. Dwa przeciwległe boki deskowania pozostawia się otwarte, gdy wymiar przekroju

poprzecznego słupa przekracza:
a) 800mm.
b) 250mm.
c) 650mm.
d) 400mm.


18. Najbardziej skomplikowane zbrojenie maja belki:

a) ciągłe.
b) jednoprzęsłowe.
c) nadprożowe.
d) spocznikowe.


19. Średnica prętów stosowanych do zbrojenia płyt nie powinna być mniejsza niż:

a) 8mm.
b) 6,5mm.
c) 2mm.
d) 4,5mm.


20. Zbrojenie belek wysokich o dużej rozpiętości, należy montować bezpośrednio

w deskowaniu, w celu ułatwienia dostępu do prętów zbrojenia należy:
a) zdemontować połowę boku deskowania.
b) odsłonić dno deskowania.
c) odsłonić dwa boki deskowania.
d) odsłonić jeden bok deskowania.















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w formach

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA

1. Adamiec B, Adamiec B.: Technologia- Roboty betoniarskie i zbrojarskie. WSiP,

Warszawa 1996

2. Kettler.K. Murarstwo cz.2 REA, Warszawa 2002
3. Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004
4. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 2006
5. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa

1997

6. Wasilewski Z.: Bhp na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989
7. Katalogi firm
8. PN-B-03264:2002-,,Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia statyczne

i projektowanie”

