betoniarz zbrojarz 712[01] z2 06 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Grzegorz Pośpiech





Wykonywanie elementów prefabrykowanych 712[01].Z2.06







Poradnik dla nauczyciela













Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Halina Darecka
mgr inż. Marcin Klimkiewicz



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marzena Rozborska



Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda






Korekta:






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[01].Z2.06
,,Wykonywanie elementów prefabrykowanych’’ zawartej w modułowym programie
nauczania dla zawodu betoniarz - zbrojarz.



















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI



1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

10

5.1. Metody produkcji prefabrykatów, rodzaje form

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Formowanie drobnych prefabrykatów betonowych

12

5.2.1. Ćwiczenia

12

5.3. Formowanie prefabrykatów z betonów komórkowych

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

5.4. Formowanie prefabrykatów z betonu sprężonego

20

5.4.1. Ćwiczenia

20

5.5. Składowanie i transport prefabrykatów

22

5.5.1. Ćwiczenia

22

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7. Literatura

38
























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,, Wykonywanie elementów

prefabrykowanych’’ który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie betoniarz-zbrojarz 712[01].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

ćwiczeń praktycznych.
Formy

organizacyjne

pracy

uczniów

mogą

być

zróżnicowane,

począwszy

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.











background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat jednostek modułowych



712[01].Z2.01

Organizacja stanowiska pracy

712[01].Z2

Technologia robót betoniarskich

712[01].Z2.05

Wykonywanie elementów monolitycznych

712[01].Z2.04

Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja

świeżego betonu

712[01].Z2.07

Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji betonowych

712[01].Z2.06

Wykonywanie elementów prefabrykowanych

712[01].Z2.03

Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw budowlanych

712[01].Z2.02

Wykonywanie deskowań i form

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować terminologię budowlaną,

odróżniać technologie wykonania budynku,

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy,

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,

odczytywać i interpretować rysunek budowlany,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

wykonywać przedmiary i obmiary robót,

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,

organizować stanowisko składowania i magazynowania,

transportować materiały budowlane,

organizować, użytkować i likwidować stanowiska prac betoniarskich, zgodnie z zasadami
organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bhp, zasadami ergonomii
i ochrony środowiska,

przygotować miejsca składowania materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

dobierać i przygotować do pracy maszyny, urządzenia i sprzęt, posłużyć się narzędziami,

przeprowadzać bieżącą konserwację narzędzi i sprzętu,

dobierać materiały do robót betoniarskich,

przygotować ręcznie i mechanicznie mieszanki betonowe według receptur i
przybliżonych metod ustalania składu betonu,

przygotować ręcznie i mechanicznie zaprawy budowlane,

określać konsystencję betonów i zapraw,

stosować domieszki do betonów i zapraw,

dobierać materiały pomocnicze,

dobierać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do realizacji zadań,

dobierać i stosować materiały pomiarowe,

wykonywać proste formy drewniane,

przygotować formy stalowe do betonowania,

układać mieszankę betonową w deskowaniu i formie, z uwzględnieniem koniecznych

przerw roboczych,

zagęszczać mieszankę betonową różnymi metodami,

przyspieszać dojrzewanie betonu różnymi metodami,

dokonywać pielęgnowania świeżego betonu w różnych porach roku,

stosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,

gospodarować odpadami,

porozumiewać się z przełożonymi i współpracownikami.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowiska prac betoniarskich, zgodnie
z zasadami organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bhp, ochrony

środowiska i zasadami ergonomii,

dobrać narzędzia i sprzęt do realizacji zadań,

przeprowadzić bieżącą konserwację narzędzi i sprzętu,

przygotować materiał, sprzęt i formy do produkcji betonowych prefabrykatów
drobnowymiarowych i średniowymiarowych,

wyprodukować cegły betonowe, cementowe, pustaki ścienne, stropowe, kominowe,
podokienniki, elementy do układania dróg i placów,

dokonać pielęgnowania świeżych wyrobów betonowych,

przyspieszyć dojrzewanie betonu różnymi metodami,

dokonać składowania prefabrykatów,

przeprowadzić konserwację formy,

wykonać obmiar i przedmiar robót,

ocenić jakość wykonanej pracy, usunąć usterki,

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,

dobrać i posłużyć się narzędziami pomiarowymi,

zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,

zagospodarować odpady,

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami,

wykorzystać dokumentację techniczną.


















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł: Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2
Jednostka modułowa:

Wykonywanie elementów prefabrykowanych
712[01].Z2.06

Temat: Formy metalowe do wykonywania prefabrykatów.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności przygotowania formy metalowej do wykonania
elementu prefabrykowanego

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

określić rodzaje form metalowych,

określić sposób przygotowania powierzchni formy przed betonowaniem elementu,

określić rodzaje złączy w formie metalowej.


Metody nauczania:

wykład i pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach.


Czas:135min.

Środki dydaktyczne:

forma metalowa do produkcji prefabrykatów wielokanałowych,

forma metalowa do produkcji kręgów,

forma produkcji pustaków stropowych DZ,

preparaty antyadhezyjne,

pędzel,

plansze.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.

Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

omówienie rodzajów form metalowych,

omówienie budowy form do produkcji prefabrykatów wielkowymiarowych oraz
drobnowymiarowych,

omówienie sposobu przygotowania powierzchni formy do betonowania,

podział na grupy 2-3 osobowe,

podanie treści zadania polegającego na przygotowaniu formy metalowej do
betonowania elementu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

wykonanie ćwiczenia,

prezentacja rozwiązań poszczególnych zespołów,

4. Po wykonaniu ćwiczenia grupy próbują dokonać jego analizy.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.

Faza kończąca
6. Uporządkowanie klasopracowni i stanowisk.

Praca domowa
Sporządź notatkę na temat form betonowych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł: Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2
Jednostka modułowa:

Wykonywanie elementów prefabrykowanych
712[01].Z2.06

Temat: Rozformowanie elementów drobnowymiarowych.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozformowania elementów drobnowymiarowych

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

przetransportować element w formie na miejsce dojrzewania,

rozformować element drobnowymiarowy.


Metody nauczania:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

zbiorowa.


Czas:90min.

Środki dydaktyczne:

zabetonowane elementy w formach,

plac składowy.


Przebieg zajęć:

Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.

Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

omówienie sposobu rozformowania,

przetransportowanie elementów na miejsce dojrzewania,

rozformowanie elementów przez nauczyciela,

4. W czasie pokazu uczniowie pod nadzorem nauczyciela rozformowują po jednym

elemencie.


Faza kończąca
5. Uporządkowanie klasopracowni.

Praca domowa.
Sporządzić notatkę na temat zastosowania suwnic.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Metody produkcji prefabrykatów, rodzaje form

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1


Dobierz sposób produkcji pustaków stropowych DZ oraz zaproponuj rodzaj wytwórni.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.1.1),
2) dobrać rodzaj wytwórni,
3) dobrać sposób produkcji elementu w formie,
4) zapisać wybrane rozwiązania,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

ołówki lub długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Dobierz sposób produkcji oraz zaproponuj rodzaj wytwórni do wykonania płyty

stropowej wielokanałowej.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.1.1),
2) dobrać rodzaj wytwórni,
3) dobrać sposób produkcji elementu w formie,
4) zapisać wybrane rozwiązania,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

ołówki lub długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj formę drewnianą płyty chodnikowej o określonych wymiarach.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) rozrysować elementy formy na podstawie rysunku konstrukcyjnego,
4) wykonać tarcze,
5) zamontować konstrukcję formy,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

zestaw materiałów tartych: tarcica, łaty, listwy,

zestaw narzędzi do trasowania: ołówek ciesielski, miarka składana, stalowa miarka
zwijana, płócienna miarka zwijana, liniał, cyrkiel nastawny, kątownik prostokątny,
kątownik przylgowy, kątownik nastawny,

zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

apteczka,

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.2. Formowanie drobnych prefabrykatów betonowych

5.2.1.Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj formę drewnianą do wykonania betonowego obrzeża chodnikowego.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) zapoznać się z instrukcją montażu,
4) wykonać oczyszczenie elementów formy,
5) wykonać montaż elementów,
6) sprawdzić prawidłowość wymiarów,
7) zabezpieczyć powierzchnie wewnętrzne przed przyczepnością betonu,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

smar do natłuszczania formy,

elementy formy drewnianej

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

apteczka

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Przygotuj formą metalową do wykonania betonowego pustaka ściennego.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) zapoznać się z instrukcją montażu,
4) wykonać oczyszczenie elementów formy,
5) wykonać montaż elementów,
6) sprawdzić prawidłowość wymiarów,
7) zabezpieczyć powierzchnie wewnętrzne przed przyczepnością betonu,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

smar do natłuszczania formy,

elementy formy metalowej,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Ułóż zbrojenie belki w przygotowanym deskowaniu.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) ustalić poprzez pomiar miejsca odpowiednie dla włożenia uchwytów do transportu

szkieletu zbrojeniowego,

4) przeprowadzić transport,
5) zamontować szkielet w formie,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

szkielet zbrojenia belki,

zmontowane deskowanie belki,

klocki dystansowe,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Ułóż mieszankę betonową w formie z przygotowanym zbrojeniem.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować mieszankę betonową,
4) przetransportować mieszankę na miejsce formowania,
5) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
6) omówić zasady pielęgnacji betonu,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

stanowisko z przygotowanym deskowaniem,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 5

Wykonaj rozformowanie elementu prefabrykowanego.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) zdemontować deskowanie,
4) dokonać oceny stanu elementu,
5) wykonać ewentualne naprawy prefabrykatu,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

taśma miernicza, przymiar metrowy,

skrzynia na narzędzia, pas na narzędzia.

szczotka do czyszczenia.

pojemnik metalowy na odpady.

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 6

Wykonaj betonowanie płytki chodnikowej w formie metalowej.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować formę do betonowania,
4) przygotować mieszankę betonową,
5) przetransportować mieszankę na miejsce formowania,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) omówić zasady pielęgnacji betonu,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 7

Wykonaj betonowanie pustaka ściennego w formie metalowej.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować formę do betonowania,
4) przygotować mieszankę betonową,
5) przetransportować mieszankę na miejsce formowania,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) omówić zasady pielęgnacji betonu,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 8

Wykonaj betonowanie pustaka stropowego w formie metalowej.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przygotować formę do betonowania,
4) przygotować mieszankę betonową,
5) przetransportować mieszankę na miejsce formowania,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) omówić zasady pielęgnacji betonu,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Formowanie prefabrykatów z betonów komórkowych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przedstaw kolejne czynności, które występują podczas produkcji bloczków z betonu

komórkowego.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.3.1),
2) wypisać odpowiednie działania na arkuszu,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru
– ołówki lub długopis,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Przedstaw kolejne czynności przy produkcji wielkowymiarowych elementów

gazobetonowych zbrojonych.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.3.1),
2) wypisać odpowiednie działania na arkuszu,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru

ołówki lub długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Przygotuj zbrojenie w elemencie wielkowymiarowym z betonu komórkowego.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przygotować stanowisko pracy,
2) dobrać sprzęt i narzędzia,
3) wyczyścić stal zbrojeniową,
4) dokonać zabezpieczenia stali,
5) posprzątać stanowisko pracy,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

zestaw narzędzi pomocniczych,

stal zbrojeniowa ucięta na długość,

szczotki,

preparat zabezpieczający,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.4. Formowanie prefabrykatów z betonu sprężonego

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dobierz materiały do wykonania konstrukcji sprężonych z uwzględnieniem ich

właściwości.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.4.1),
2) wyszukać na podstawie materiału nauczania odpowiednie materiały,
3) wypisać odpowiednie materiały na arkuszu z uwzględnieniem ich właściwości,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru

ołówki lub długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Opisz zasady produkcji konstrukcji sprężonych kablobetonowych.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy materiału nauczania( poradnik dla ucznia rozdz.4.4.1),
2) wyszukać na podstawie materiału nauczania technologię produkcji elementów

sprężonych,

3) wypisać kolejność czynności podczas produkcji kablobetonu,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru

ołówki lub długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Opisz zasady produkcji konstrukcji sprężonych strunobetonowych.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy materiału nauczania( poradnik dla ucznia rozdz.4.4.1),
2) wyszukać na podstawie materiału nauczania technologię produkcji elementów

sprężonych,

3) wypisać kolejność czynności podczas produkcji kablobetonu,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru

ołówki lub długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.




















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.5. Składowanie i transport prefabrykatów

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zorganizuj stanowisko do składowania drobnowymiarowych elementów betonowych.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) obmierzyć miejsce na składowanie elementów,
2) posprzątać stanowisko wybrane na magazyn,
3) wykonać tablicę informacyjną,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

kilkadziesiąt elementów betonowych,

szczotka, miotła,

przymiar,

odzież ochronna,

kreda,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Dokonaj przyjęcia, po transporcie, kilku różnych elementów betonowych.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zgromadzić materiały na stanowisku pracy,
2) ocenić każdy element oddzielnie uwzględniając jego zastosowanie,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

kilka sztuk różnych elementów betonowych,

arkusz papieru,

ołówki lub długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Opisz jak składowane są prefabrykaty wielkowymiarowe ścienne i stropowe.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.5.1),
2) wyszukać na podstawie materiału nauczania zasady składowania prefabrykatów,
3) wypisać zasady składowania płyt ściennych i stropowych,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

ołówki lub długopis,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie elementów
prefabrykowanych”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. c, 4. b, 5. c, 6. c, 7. a, 8. d, 9. a, 10. d, 11. b,
12. a, 13. c, 14. b, 15. b, 16. a, 17. d, 18. b, 19. a, 20. b.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić rodzaj wytwórni prefabrykatów

C

P

c

2

Określić metody wytwarzania prefabrykatów
żelbetowych

C

P

a

3

Określić zastosowanie metody stałych
stanowisk roboczych

C

P

c

4

Określić zastosowanie form przenośnych

C

P

b

5

Określić sposób wzmocnienia form stałych

C

P

c

6

Wskazać elementy formy najbardziej
narażone na uszkodzenia

B

P

c

7

Rozróżnić rodzaj formy

B

P

a

8

Określić kolejność robót przy wykonywaniu
prefabrykatu

C

P

d

9

Określić zakres kontroli form przed
przystąpieniem do betonowania

C

P

a

10 Wskazać sposób przenoszenia szkieletów

belek i słupów do formy

B

P

d

11 Określić czas naparzania belek

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

12 Określić wysokość napełniania formy

C

P

a

13 Określić sposób składowania elementów

w pozycji poziomej

C

P

c

14 Wskazać warunki składowania

prefabrykatów

B

P

b

15 Określić technologię wykonania elementów

sprężonych

C

PP

b

16 Określić sposób formowania kanału

w elementach sprężonych

C

PP

a

17 Określić sposób zakotwienia zbrojenia

w formie oporowej

C

PP

d

18 Określić skutki autoklawizacji gazobetonu

C

PP

b

19 Określić sposób dozowania środka

spulchniającego do mieszanki
gazobetonowej

C

PP

a

20 Określić rodzaj złączy w formie

C

PP

b
























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania elementów prefabrykowanych.

Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Wytwórnie prefabrykatów żelbetowych dzielą się na stałe, polowe oraz:

a) tymczasowe.
b) trwałe.
c) przyobiektowe.
d) niestale.


2. Prefabrykaty żelbetowe wytwarza się metodą stałych stanowisk roboczych, agregatowo-

potokową lub:
a) taśmową.
b) agregatowo - taśmową.
c) taśmowo - potokową.
d) stanowiskowo - taśmową.

3. Metoda stałych stanowisk roboczych stosowana jest do produkcji:

a) pustaków stropowych.
b) drobnowymiarowych elementów żelbetowych.
c) wielkowymiarowych elementów żelbetowych.
d) pustaków ściennych.


4. Formy przenośne stosowane są do wykonywania elementów:

a) lekkich o dużych wymiarach.
b) lekkich o małych wymiarach.
c) ciężkich o małych wymiarach.
d) ciężkich o dużych wymiarach.

5. Formy stałe są przeznaczone do wielokrotnego użycia, w związku z tym wzmacnia się je:

a) rozpórkami.
b) prętami stalowymi.
c) blachami lub kształtownikami stalowymi.
d) podpórkami.


6. Elementem formy najbardziej narażonym na uszkodzenia są:

a) boki formy.
b) spód formy.
c) złącza.
d) usztywnienia.


7. Na rysunku przedstawiona jest forma do produkcji:

a) pustaków stropowych DZ.
b) pustaków ściennych.
c) kręgów betonowych.
d) płyt stropowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

8. Przed ułożeniem zbrojenia i rozpoczęciem układania mieszanki betonowej w formie

wykonuje się:
a) opukiwanie formy.
b) wstępny nagrzew formy.
c) czyszczenie i układanie klocków dystansowych.
d) czyszczenie i smarowanie formy.


9. Po oczyszczeniu i zmontowaniu formy należy sprawdzić:

a) wszystkie wymiary oraz stan techniczny połączeń.
b) wszystkie wymiary oraz stan techniczny boków formy.
c) stan techniczny połączeń.
d) stan techniczny boków formy.

10. Przenosząc szkielety belek lub słupów do formy należy je chwytać w odległości:

a) 1/3 rozpiętości od ich końców.
b) w środku rozpiętości.
c) 1/4 rozpiętości od ich końców.
d) 1/5 rozpiętości od ich końców.


11. Podczas produkcji belek stosuje się zwykle naparzanie, trwa ono około:

a) 10godzin.
b) 16 godzin.
c) 5 godzin.
d) 8 godzin.


12. Ze względu na zwiększanie objętości mieszanki w elementach z betonu komórkowego

w czasie wstępnego wiązania formę napełnia się mieszanką:
a) do około 2/3 jej wysokości.
b) do około 1/3 jej wysokości.
c) do około 1/2 jej wysokości.
d) na całej wysokości.


13. Pierwszą warstwę elementów składowanych w pozycji poziomej układa się na podkładach

drewnianych o grubości minimum:
a) 7cm.
b) 5cm.
c) 15cm.
d) 10cm.


14. Wyroby prefabrykowane składuje się:

a) asortymentami.
b) asortymentami i partiami.
c) partiami.
d) dowolnie.


15. Po stwardnieniu betonu spręża się prefabrykaty:

a) strunobetonowe.
b) kablobetonowe.
c) żelbetowe.
d) betonowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

16. Podczas formowania kanału w elemencie sprężonym trzpienie powinny wystawać poza

czoło formy około:
a) 0,5m.
b) 1m.
c) 2m.
d) 0,8m.


17. W formach oporowych struny lub wiązki kotwi się:

a) szczękowo.
b) w pokrywie formy.
c) w spodzie formy.
d) w czołowym boku formy.


18. Autoklawizacja gazobetonu powoduje:

a) zwiększenie skurczu betonu.
b) przyspieszenie dojrzewania.
c) opóźnienie dojrzewania.
d) zmniejszenie wytrzymałości.

19. Podczas przygotowania mieszanki gazobetonowej środek spulchniający dodaje się:

a) zmieszany z wodą.
b) zmieszany z piaskiem.
c) zmielony z piaskiem.
d) zmieszany z cementem.


20. Najlepszym rodzajem połączeń w formach są:

a) kliny.
b) połączenia samozaciskowe.
c) połączenia zawiasowe.
d) połączenia kluczowe.















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie elementów prefabrykowanych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie elementów
prefabrykowanych”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego,


Klucz odpowiedzi: 1.
c, 2. b, 3. d, 4. a, 5. c, 6. d, 7. d, 8. d, 9. c, 10. a, 11. c,
12. b, 13. a, 14. d, 15. kablobetonowe, 16. 0,5 m, 17. czołowym,
18.
przyspieszenie, 19. wodą, 20. samozaciskowe.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić rodzaj wytwórni prefabrykatów

C

P

c

2

Określić metody wytwarzania
prefabrykatów żelbetowych

C

P

b

3

Określić metodę wykonywania
elementów wielkowymiarowych

C

P

d

4

Określić rodzaj form do produkcji małych
elementów

C

P

a

5

Określić sposób wzmocnienia form
stałych

C

P

c

6

Wskazać zastosowanie form bateryjnych

B

P

d

7

Rozróżnić rodzaj formy

B

P

d

8

Określić kolejność robót przy
wykonywaniu prefabrykatu

C

P

d

9

Określić zakres kontroli form przed
przystąpieniem do betonowania

C

P

c

10 Wskazać czynniki decydujące o jakości

wykonania prefabrykatów

B

P

a

11 Określić sposób rozformowania

prefabrykatu

C

P

c

12 Określić czynniki wpływające na

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

wysokość napełniania formy

13 Określić sposób składowania elementów

w pozycji poziomej

C

P

a

14 Określić wysokość stosów składowanych

prefabrykatów

C

P

d

15 Określić technologię wykonania

elementów sprężonych

C

PP

kablobetonowe

16 Określić sposób formowania kanału

w elementach sprężonych

C

PP

0,5m

17 Określić sposób zakotwienia zbrojenia w

formie oporowej

C

PP

czołowym

18 Określić skutki autoklawizacji

gazobetonu

C

PP

przyspieszenie

19 Określić sposób dozowania środka

spulchniającego do mieszanki
gazobetonowej

C

PP

wodą

20 Określić rodzaj złączy w formie

C

PP

samozaciskowe



























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania elementów prefabrykowanych.
5. W części podstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest

prawidłowa) w części ponadpodstawowej zadania typu uzupełnij lukę. Pytania z luką
wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Wytwórnie prefabrykatów żelbetowych dzielą się na stałe, przyobiektowe oraz:

a) tymczasowe.
b) trwałe.
c) polowe.
d) niestale.


2. Prefabrykaty żelbetowe wytwarza się metodą

taśmową

, agregatowo-potokową lub:

a) agregatowo - taśmową.
b) stanowiskową.
c) taśmowo - potokową.
d) stanowiskowo - taśmową.


3. Do produkcji wielkowymiarowych elementów żelbetowych stosowana jest metoda:

a) stanowiskowo - taśmowa.
b) taśmowo - potokowa.
c) taśmowa.
d) stałych stanowisk roboczych.


4. Do wykonywania elementów lekkich o małych wymiarach stosuje się formy:

a) przenośne.
b) stałe.
c) betonowe.
d) drewniane.


5. Formy stałe są przeznaczone do wielokrotnego użycia, w związku z tym wzmacnia się je

blachami lub:

a) rozpórkami.
b) prętami stalowymi.
c) kształtownikami stalowymi.
d) podpórkami.


6. Formy bateryjne stosuje się do produkcji elementów:

a) płytowych.
b) drobnych.
c) masywnych.
d) wydłużonych.


7. Na rysunku przedstawiona jest forma do produkcji:

a) belek stropowych Fert.
b) płyt stropowych.
c) słupów.
d) belek stropowych DZ.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

8. Po oczyszczeniu formy przed ułożeniem zbrojenia i rozpoczęciem układania mieszanki

betonowej wykonuje się:
a) opukiwanie formy.
b) wstępny nagrzew formy.
c) układanie klocków dystansowych.
d) smarowanie formy.

9. Po oczyszczeniu i zmontowaniu formy należy sprawdzić wszystkie wymiary oraz stan

techniczny:
a) pokrywy formy.
b) boków formy.
c) połączeń.
d) spodu formy.


10. Podstawowym czynnikiem decydującym o jakości i dokładności produkcji prefabrykatów

jest:
a) sztywność form.
b) jakość mieszanki.
c) konsystencja mieszanki.
d) ilość prefabrykatów.


11. Jeżeli formy nie można oddzielić od prefabrykatu, to zaleca się:

a) lekkie opukiwanie prefabrykatu młotkiem.
b) odczekanie 6 godzin i ponowienie próby.
c) lekkie opukiwanie formy młotkiem.
d) polanie prefabrykatu wodą.


12. Przy wykonywaniu elementów z betonu komórkowego formę napełnia się mieszanką do

około 2/3 jej wysokości ze względu na:
a) zwiększenie wytrzymałości mieszanki w czasie wstępnego wiązania.
b) zwiększenie objętości mieszanki w czasie wstępnego wiązania.
c) zwiększenie objętości mieszanki w fazie końcowej wiązania.
d) zmniejszenie objętości mieszanki w czasie wstępnego wiązania.


13. Elementy prefabrykowane składowane w pozycji poziomej oddziela się przekładkami

o grubości nie mniejszej niż:
a) 7cm.
b) 5cm.
c) 15cm.
d) 10cm.


14. Wysokość stosu, na którym składowane są elementy prefabrykowane nie powinna być

większa niż:
a) 2,8m.
b) 2,5m.
c) 2,0m.
d) 1,8m.


15. Po stwardnieniu betonu spręża się prefabrykaty ………………………………………...
16. Podczas formowania kanału w elemencie sprężonym trzpienie powinny wystawać poza

czoło formy ………………………………..

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

17. W formach oporowych struny lub wiązki kotwi się w …………………….....boku formy.
18. Autoklawizacja gazobetonu powoduje ………………………….. dojrzewania betonu.
19. Podczas przygotowania mieszanki gazobetonowej środek spulchniający dodaje się

zmieszany z ………………………

20. Najlepszym rodzajem połączeń w formach są połączenia …………………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie elementów prefabrykowanych

Zakreśl poprawną odpowiedź. Uzupełnij brakującą część zdania.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

16.

a

b

c

17.

a

b

c

18.

a

b

c

19.

a

b

c

20.

a

b

c

Razem:














background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA

1. Abramowicz M.: Roboty betoniarskie na placu budowy – poradnik. Arkady,

Warszawa1992

2. Adamiec B., Adamiec M.: Technologia- Roboty betoniarskie i zbrojarskie. WSiP,

Warszawa 1996

3. Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 4 WSiP, Warszawa 1995
4. Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 5 WSiP, Warszawa 1997
5. Paprocki A., Szewczyk S.: Prefabrykacja budowlana cz. I WSiP, Warszawa 1976
6. Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004
7. Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996
8. Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane WSiP, Warszawa 1992
9. Tauszyński K. : Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 1997
10. Tauszyński K. : Budownictwo z technologią. cz. II . WSiP, Warszawa 1998
11. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano- montażowych ITB

Warszawa 1997r. z nowymi specyfikacjami uwzględniającymi nowe technologie
wykonywania robót w budownictwie

12. Wasilewski Z.: Bhp na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989
13. PN-B-03264 grudzień 2002 ,,Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone”
14. Zestaw katalogów firm.


