„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Ryszard Rozborski
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja
świeżego betonu 712[01].Z2.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci: mgr inż. Halina Darecka
mgr inż. Marcin Klimkiewicz
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marzena Rozborska
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[01].Z2.04
,,Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja świeżego betonu” zawartej
w modułowym programie nauczania dla zawodu betoniarz-zbrojarz.
Wydawca,
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Układanie mieszanki betonowej
11
5.1.1. Ćwiczenia
10
5.2. Zagęszczanie mieszanki betonowej
17
5.2.1. Ćwiczenia
17
5.3. Pielęgnacja świeżego betonu
20
5.3.1. Ćwiczenia
20
5.4. Betonowanie w obniżonych temperaturach
22
5.4.1. Ćwiczenia
22
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
24
7. Literatura
40
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,, Układanie i zagęszczanie mieszanki
betonowej, pielęgnacja świeżego betonu’’ który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie betoniarz-zbrojarz 712[01].Z2.04
W poradniku zamieszczono:
–
wymagania wstępne,
–
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
–
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy
organizacyjne
pracy
uczniów
mogą
być
zróżnicowane,
począwszy
od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat jednostek modułowych
712[01].Z2.01
Organizowanie stanowiska pracy
712[01].Z2
Technologia robót betoniarskich
712[01].Z2.05
Wykonywanie elementów monolitycznych
712[01].Z2.04
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja
świeżego betonu
712[01].Z2.07
Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji betonowych
712[01].Z2.06
Wykonywanie elementów prefabrykowanych
712[01].Z2.03
Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw budowlanych
712[01].Z2.02
Wykonywanie deskowań i form
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
−
stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,
−
rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
−
posługiwać się dokumentacją techniczną,
−
magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
−
stosować przepisy bhp podczas wykonywania robót budowlanych,
−
organizować stanowisko prac betoniarskich,
−
dobierać materiały, narzędzia i sprzęt do robót betoniarskich,
−
przygotować ręcznie
i
mechanicznie
mieszanki
betonowe według receptur
i przybliżonych metod ustalania składu betonu,
−
przygotować ręcznie i mechanicznie zaprawy budowlane,
−
określić konsystencję betonów i zapraw,
−
stosować domieszki do betonów i zapraw.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowiska prac betoniarskich, zgodnie
z zasadami organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bhp, ochrony
środowiska i zasadami ergonomii,
−
dobrać narzędzia i sprzęt do realizacji zadań,
−
przeprowadzić bieżącą konserwację narzędzi i sprzętu,
−
ułożyć mieszankę betonową w deskowaniu i formie, z uwzględnieniem koniecznych
przerw roboczych,
−
zagęścić mieszankę betonową różnymi metodami,
−
przyspieszyć dojrzewanie betonu różnymi metodami,
−
dokonać pielęgnowania świeżego betonu w różnych porach roku,
−
wykonać obmiar i przedmiar robót,
−
ocenić jakość wykonanej pracy, usunąć usterki,
−
dobrać odpowiednią odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,
−
dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe,
−
zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,
−
zagospodarować odpady,
−
porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł:
Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2
Jednostka modułowa:
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej,
pielęgnacja świeżego betonu 712[01].Z2.04
Temat: Układanie mieszanki betonowej w deskowaniu.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności układania mieszanki betonowej w deskowaniu
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
określić warunki układania mieszanki betonowej w deskowaniu,
−
przygotować deskowanie do układania mieszanki betonowej,
−
ułożyć mieszankę betonową w deskowaniu.
Metody nauczania:
–
wykład i pokaz,
–
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach.
Czas: 135min.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
deskowania belek,
−
cement, kruszywo, woda,
−
betoniarka,
−
łopata,
−
taczka,
−
rynna spustowa.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
−
przypomnienie sposobu wykonania mieszanki betonowej,
−
omówienie sposobu układania mieszanki betonowej w deskowaniu,
−
podział na grupy 2-3 osobowe,
−
podanie treści zadania polegającego na wykonaniu i ułożeniu mieszanki betonowej
w deskowaniu,
−
wykonanie ćwiczenia,
−
prezentacja rozwiązań poszczególnych zespołów,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
4. Po wykonaniu ćwiczenia grupy dokonują jego analizy.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
Faza kończąca
6. Uporządkowanie klasopracowni i stanowisk.
Praca domowa
Wypisz rodzaje pojemników do transportu i układania mieszanki betonowej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł:
Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2
Jednostka modułowa:
Układanie
i
zagęszczanie
mieszanki
betonowej
pielęgnacja świeżego betonu 712[01].Z2.04
Temat: Sposoby zagęszczania mieszanki betonowej.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności zagęszczania mieszanki betonowej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
ustalić sposób zagęszczania mieszanki betonowej,
−
dobrać narzędzia do ręcznego zagęszczania mieszanki betonowej ,
−
dobrać sprzęt do mechanicznego zagęszczania mieszanki betonowej,
−
określić czas zagęszczania.
Metody nauczania:
−
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zbiorowa.
Czas: 90min.
Środki dydaktyczne:
−
plansze,
−
narzędzia do zagęszczania ręcznego,
−
wibratory wgłębne,
−
wibratory powierzchniowe.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
−
charakterystyka warunków zagęszczania,
−
charakterystyka narzędzi do ręcznego zagęszczania mieszanki betonowej,
−
charakterystyka narzędzi do mechanicznego zagęszczania mieszanki betonowej.
4.
W czasie pokazu uczniowie wskazują różne sposoby zagęszczania mieszanki
betonowej.
Faza kończąca
5.
Uporządkowanie klasopracowni.
Praca domowa.
Narysuj schemat stołu wibracyjnego i nazwij jego elementy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Układanie mieszanki betonowej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sprawdź prawidłowość wykonania robót przygotowawczych przed przystąpieniem do
układania mieszanki betonowej w deskowaniu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić prawidłowość wykonania deskowania,
2) sprawdzić prawidłowość wykonania zbrojenia,
3) sprawdzić prawidłowość ułożenia zbrojenia w deskowaniu,
4) sprawdzić gotowość sprzętu i urządzeń do betonowania,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
–
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
–
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
–
zestaw narzędzi pomiarowych,
–
zestaw narzędzi pomocniczych,
–
rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,
–
stalowy kubeł na odpady,
–
apteczka,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Przygotuj deskowanie powtarzalne z drewna do układania mieszanki betonowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić prawidłowość wykonania deskowania,
2) ocenić stan powierzchni deskowania,
3) dobrać środki i narzędzia do przygotowania powierzchni deskowania,
4) przygotować powierzchnię deskowania,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
Ćwiczenie 3
Przygotuj powierzchnię deskowania drewnianego jednorazowego do układania
mieszanki betonowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sprawdzić prawidłowość wykonania deskowania,
2) ocenić stan powierzchni deskowania,
3) dobrać środki i narzędzia do przygotowania powierzchni deskowania,
4) przygotować powierzchnię deskowania,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
–
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
–
zestaw narzędzi pomiarowych,
–
zestaw narzędzi pomocniczych,
–
stalowy kubeł na odpady,
–
apteczka,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ćwiczenie 4
Ułóż mieszankę betonową w deskowaniu elementu znajdującego się l—2m poniżej
poziomu stanowiska.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien: :
1) ocenić stan deskowania,
2) dobrać sprzęt do układania mieszanki,
3) ułożyć mieszankę warstwami,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
–
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
–
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
–
zestaw narzędzi pomiarowych,
–
zestaw narzędzi pomocniczych,
–
rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,
–
stalowy kubeł na odpady,
–
apteczka,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Ułóż mieszankę betonową w deskowaniu elementu znajdującego się 2-3m poniżej
poziomu stanowiska.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ocenić stan deskowania,
2) dobrać sprzęt do układania mieszanki,
3) ułożyć mieszankę warstwami,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
–
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
–
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
–
zestaw narzędzi pomiarowych,
–
zestaw narzędzi pomocniczych,
–
rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,
–
stalowy kubeł na odpady,
–
apteczka,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 6
Przygotuj powierzchnię betonu do dalszego betonowania po przerwie technologicznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ocenić stan powierzchni stwardniałego betonu,
2) dobrać narzędzia do przygotowania powierzchni,
3) oczyścić powierzchnię, skuć warstwę zaczynu, zmyć wodą,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
– zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
– zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
– zestaw narzędzi pomiarowych,
–
zestaw narzędzi pomocniczych,
– rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,
– stalowy kubeł na odpady,
– apteczka,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Ćwiczenie 7
Ustaw w wyznaczonym miejscu rynnę blaszaną do opuszczania mieszanki betonowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) ustawić odpowiednio rynnę,
4) wykonać stemplowanie rynny,
5) sprawdzić stabilność konstrukcji,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
–
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
–
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
–
zestaw narzędzi pomiarowych,
–
zestaw narzędzi pomocniczych,
–
rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,
–
stalowy kubeł na odpady,
–
apteczka,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 8
Ustaw w wyznaczonym miejscu rynnę spustową z lejem zasypowym do opuszczania
mieszanki betonowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) ustawić odpowiednio lej,
4) ustawić odpowiednio rynnę,
5) ustabilizować konstrukcję,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
–
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
–
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
–
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
–
zestaw narzędzi pomiarowych,
–
zestaw narzędzi pomocniczych,
–
rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,
–
stalowy kubeł na odpady,
–
apteczka,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.2. Zagęszczanie mieszanki betonowej
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj ręczne zagęszczanie mieszanki betonowej ułożonej w formie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) przygotować formę,
4) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
5) wykonać betonowanie,
6) wykonać zagęszczanie,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) omówić zasady pielęgnacji świeżego betonu,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
−
stanowisko z formą,
−
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
zestaw narzędzi pomiarowych,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
stalowy kubeł na odpady,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj zagęszczanie mieszanki betonowej ułożonej w formie za pomocą wibratora
wgłębnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) przygotować formę,
4) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
5) wykonać betonowanie,
6) zapoznać się z instrukcją obsługi wibratora,
7) sprawdzić prawidłowość działania wibratora,
8) wykonać zagęszczanie,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
−
stanowisko z formą,
−
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
zestaw narzędzi pomiarowych,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
stalowy kubeł na odpady,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj zagęszczanie mieszanki betonowej ułożonej w formie przy użyciu stołu
wibracyjnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) przygotować formę,
4) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
5) wykonać betonowanie,
6) zapoznać się z instrukcją obsługi stołu wibracyjnego,
7) wykonać zagęszczanie,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
−
stanowisko z formą,
−
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
−
zestaw narzędzi pomiarowych,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
stalowy kubeł na odpady,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj zagęszczanie mieszanki betonowej ułożonej w formie przy użyciu wibratora
powierzchniowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) przygotować formę,
4) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
5) wykonać betonowanie,
6) zapoznać się z instrukcją obsługi wibratora,
7) sprawdzić prawidłowość działania wibratora,
8) wykonać zagęszczanie,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
−
stanowisko z formą,
−
zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
−
zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
−
zestaw narzędzi pomiarowych,
−
zestaw narzędzi pomocniczych,
−
stalowy kubeł na odpady,
−
apteczka,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.3. Pielęgnacja świeżego betonu
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ czynności przy pielęgnacji betonu, który został wykonany przy użyciu cementu
portlandzkiego, zakładając różne warunki atmosferyczne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić na czym polega pielęgnacja betonu,
2) wypisać czynności dla warunków atmosferycznych umiarkowanych,
3) wypisać czynności postępowania w przypadku upałów,
4) wypisać czynności postępowania przypadku pogody deszczowej,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
długopis, ołówek,
−
arkusz papieru A4,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Określ czynności przy pielęgnacji betonu, który został wykonany przy użyciu cementu
hutniczego, zakładając różne warunki atmosferyczne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić na czym polega pielęgnacja betonu,
2) wypisać czynności dla warunków atmosferycznych umiarkowanych,
3) wypisać czynności postępowania w przypadku upałów,
4) wypisać czynności postępowania przypadku pogody deszczowej,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
długopis, ołówek,
−
arkusz papieru A4,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.4. Betonowanie w obniżonych temperaturach
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaproponuj środki i zabezpieczenia przy wykonywaniu robót betonowych w obniżonych
temperaturach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić wpływ niskich temperatur na mieszankę betonową,
2) wypisać środki zabezpieczające stosowane w obniżonych temperaturach,
3) wypisać zastosowanie poszczególnych środków,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
długopis, ołówek, marker,
−
arkusz papieru A4,
−
próbki różnych domieszek,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Zaproponuj jedną z metod podgrzewania kruszywa stosowaną przy wykonaniu
mieszanki betonowej w obniżonych temperaturach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić warunki podgrzewania kruszywa,
2) wypisać metody podgrzewania kruszywa,
3) wybrać jedną z metod podgrzewania kruszywa,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Środki dydaktyczne:
−
ołówek,
−
arkusz papieru A4,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Zaproponuj sposób przygotowania wody stosowany przy wykonaniu mieszanki
betonowej w obniżonych temperaturach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić wpływ temperatury wody na wiązanie mieszanki betonowej,
2) wypisać metody podgrzewania wody,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
ołówek,
−
arkusz papieru A4,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,, Układanie i zagęszczanie
mieszanki betonowej, pielęgnacja świeżego betonu”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. a, 5. b, 6. c, 7. c, 8. a, 9. d, 10. b, 11. d,
12. c, 13. c, 14. b, 15. a, 16. c, 17. c, 18. d, 19. b, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić warunki przystąpienia do
betonowania
C
P
a
2
Określić sposób przygotowania
deskowania do betonowania
C
P
c
3
Ustalić warunki betonowania po
przerwie technologicznej
B
P
b
4
Scharakteryzować sposób układania
mieszanki betonowej
C
P
a
5
Ustalić współczesne metody
betonowania
B
P
b
6
Określić warunki zagęszczania
mieszanki betonowej
C
P
c
7
Scharakteryzować sposób ręcznego
zagęszczania mieszanki betonowej
C
P
c
8
Rozpoznać rodzaj wibratora
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
9
Określić sposób zagęszczania
wibratorem powierzchniowym
B
P
d
10
Ustalić czas zagęszczania mieszanki
betonowej
B
P
b
11
Ustalić czas pielęgnacji betonu
B
P
d
12
Scharakteryzować metodę zachowania
ciepła
C
P
c
13
Określić rodzaj konsystencji mieszanki
betonowej
C
P
c
14
Określić sposób podgrzewania
kruszywa
C
P
b
15
Scharakteryzować skutki zbyt długiego
zagęszczania mieszanki betonowej
C
PP
a
16
Określić warunki prasowania mieszanki
betonowej
C
PP
c
17
Scharakteryzować sposób
przyśpieszania dojrzewania betonu
C
PP
c
18
Określi właściwości cementu szybko
twardniejącego
C
PP
d
19
Określić skutki zamarzania betonu
w czasie twardnienia
C
PP
b
20
Scharakteryzować sposób podgrzewania
kruszywa parą wodną
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących układania, zagęszczania betonu oraz jego
pielęgnacji. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Przed przystąpieniem do betonowania należy sprawdzić:
a) poprawność wykonania deskowania i zbrojenia.
b) konsystencję i temperaturę mieszanki betonowej.
c) stan techniczny betoniarki.
d) temperaturę mieszanki betonowej.
2. Powierzchnię deskowania powtarzalnego powleka się preparatami antyadhezyjnymi
w celu:
a) zwiększenia przyczepności betonu do deskowania.
b) ukształtowania powierzchni betonu.
c) zmniejszenia przyczepności betonu do deskowania.
d) wzmocnienia ścian deskowania.
3. Po przerwie technologicznej powierzchnię betonu należy:
a) pomalować farbą olejną.
b) oczyścić z zanieczyszczeń i szkliwa cementowego.
c) pomalować emulsja antyadhezyjną.
d) wygładzić szlifierką.
4. Przy betonowaniu elementów znajdujących się poniżej poziomu stanowiska mieszankę
betonową układa się za pomocą:
a) rynny spustowej lub rury teleskopowej.
b) rynny spustowej lub taczki.
c) rury teleskopowej lub taczki.
d) taczki lub łopaty.
5. Transport mieszanki betonowej wymagający najmniejszego wysiłku betoniarza odbywa
się za pomocą:
a) taczek.
b) pomp.
c) japonek.
d) pojemników.
6. Zagęszczanie mieszanki betonowej przeprowadza się:
a) w betoniarce.
b) dwie godziny po ułożeniu.
c) podczas jej układania.
d) godzinę po ułożeniu.
7. Podczas zagęszczania ręcznego prętem stalowym należy:
a) zagłębić go 20cm w warstwę poprzednią.
b) zagłębić go 2 cm w warstwę poprzednią.
c) zagłębić go 5-10 cm w warstwę poprzednią.
d) zagłębić go 2-20cm w warstwę poprzednią.
8. Na rysunku przedstawiony jest:
a)
wibrator wgłębny.
b)
wibrator powierzchniowy.
c)
wibrator przyczepny.
d)
stół wibracyjny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
9. Wibratory powierzchniowe podczas zagęszczania należy przestawiać tak, aby kolejne
pola zagęszczania zachodziły na siebie:
a) ok. 20 mm.
b) ok.8-10cm.
c) ok.30 mm.
d) ok.5-8 cm.
10. Zagęszczanie mieszanki betonowej można uznać za zakończone gdy:
a) na powierzchni pojawi się kruszywo,.
b) na powierzchni pojawi się zaczyn cementowy.
c) opadnie zaczyn cementowy.
d) kruszywo opadnie na dno.
11. Przy zastosowaniu cementu portlandzkiego odkryte powierzchnie betonu powinny być
chronione przed czynnikami atmosferycznymi:
a) przez miesiąc.
b) przez 20 dni.
c) przez 14 dni.
d) przez 7 dni.
12. Istotą metody zachowania ciepła jest:
a) naparzanie wysokoprężne.
b) naparzanie niskoprężne.
c) podgrzewanie składników mieszanki betonowej,.
d) podgrzewanie mieszanki betonowej.
13. W okresie obniżonych temperatur korzystne jest stosowanie mieszanki o konsystencji:
a) gęstoplastycznej lub ciekłej.
b) ciekłej lub półciekłej.
c) gęstoplastycznej lub plastycznej.
d) tylko ciekłej.
14. W okresie obniżonych temperatur kruszywo można podgrzewać:
a) okrywając matami.
b) za pomocą ciepłego powietrza.
c) za pomocą wody.
d) w specjalnych piecach.
15. Zbyt długie zagęszczanie mieszanki betonowej może spowodować:
a) opadanie kruszywa.
b) wypływanie kruszywa.
c) zanieczyszczenie mieszanki.
d) zmianę konsystencji.
16. Zagęszczanie mieszanki betonowej za pomocą prasowania stosuje się w elementach,
których grubość nie przekracza :
a) 5 cm.
b) 8 cm.
c) 10 cm.
d) 20 cm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
17. Dojrzewanie betonu można przyspieszyć:
a) zagęszczając mieszankę betonową.
b) zmieniając konsystencję.
c) za pomocą domieszek.
d) zwiększając liczbę cementu.
18. Przez zastosowanie cementów szybkotwardniejących:
a) zwiększa się wytrzymałość betonu.
b) zmniejsza się wytrzymałość betonu.
c) przyśpiesza się dojrzewanie betonu.
d) zmniejsza zużycie kruszywa.
19. Zamarznięcie wody w betonie, podczas jego twardnienia powoduje:
a) niszczenie kruszywa.
b) przerywanie procesu wiązania i twardnienia.
c) ubytek cementu.
d) zmniejszenie grubości otulenia.
20. Ogrzewanie kruszywa parą wodną można przeprowadzić za pomocą wężownicy lub za
pomocą:
a) nawiewu.
b) kotłów.
c) nagrzewnicy.
d) tzw. szpilek.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja świeżego betonu
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
TEST
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
,,Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja świeżego
betonu”.
Test składa się z 20 zadań, z których:
zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić warunki przystąpienia do
betonowania
C
P
a
2.
Określić sposób przygotowania
deskowania do betonowania
C
P
c
3
Ustalić warunki układania mieszanki
betonowej
B
P
b
4
Określić czas pomiędzy wykonaniem
a ułożeniem mieszanki betonowej
C
P
a
5
Ustalić pracochłonność transportu
mieszanki
B
P
a
6
Określić sposób zagęszczania mieszanki
betonowej wibratorem wgłębnym
C
P
d
7
Określić czas zagęszczania mieszanki
betonowej wibratorem wgłębnym
C
P
d
8
Rozpoznać rodzaj wibratora
B
P
d
9
Ustalić sposób zagęszczania mieszanki
w miejscach z dużą ilością zbrojenia
B
P
b
10
Ustalić czas zagęszczania mieszanki
betonowej
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
11
Ustalić czas pielęgnacji betonu
B
P
b
12
Scharakteryzować metodę zachowania
ciepła
C
P
c
13
Określić rodzaj konsystencji mieszanki
betonowej
C
P
b
14
Określić składniki mieszanki betonowej,
które można podgrzewać
C
P
b
15
Scharakteryzować skutki zbyt długiego
zagęszczania mieszanki betonowej
C
P P
opadanie
16
Określić warunki prasowania mieszanki
betonowej
C
P P
10 cm
17
Scharakteryzować rodzaj domieszki
C
P P
węglan
potasu,
azotyn sodu,
chlorek
wapnia
(uczeń
wymieni
dwie)
18
Określić sposób przyspieszania
dojrzewania betonu
C
P P
szybkotward
-niejący
19
Określić skutki zamarzania betonu w
czasie twardnienia
C
P P
wiązania i
twardnienia
20
Scharakteryzować sposób podgrzewania
kruszywa parą wodną
C
P P
szpilek
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących układania, zagęszczania betonu oraz jego pielęgnacji.
Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa) oraz typu otwartego uzupełnij
lukę.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową). W zadaniach 15-20 uzupełnij lukę.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Deskowanie drewniane jednorazowe przed przystąpieniem do betonowania należy:
a) zmoczyć wodą.
b) osuszyć.
c) posypać piaskiem.
d) nawilżyć a następnie osuszyć.
2. Preparaty antyadhezyjne nanosi się na ściany deskowania:
a) ciśnieniowo lub przez nasączanie.
b) ciśnieniowo.
c) za pomocą pędzla lub rozpylacza malarskiego.
d) przez nasączanie.
3. Rozsegregowanie składników mieszanki betonowej podczas betonowania może nastąpić
gdy:
a) mieszankę układamy w wysokiej temperaturze.
b) mieszankę układamy ze zbyt dużej wysokości.
c) mieszankę układamy ze zbyt małej wysokości.
d) mieszankę układamy w niskiej temperaturze.
4. Ułożenie mieszanki betonowej w deskowaniu powinno nastąpić w ciągu godziny jeżeli:
a) temperatura powietrza przekracza 20
°
C.
b) temperatura powietrza nie przekracza 20
°
C.
c) temperatura powietrza przekracza 30
°
C.
d) temperatura powietrza nie przekracza 30
°
C.
5. Transport mieszanki betonowej wymagający największego wysiłku betoniarza odbywa
się za pomocą:
a) taczek.
b) pomp.
c) rurociągu.
d) pojemników.
6. Podczas zagęszczania mieszanki betonowej wibratorem wgłębnym buława powinna być
ustawiona:
a) pod kątem 50
°
.
b) pod kątem 45
°
.
c) poziomo.
d) pionowo.
7. Czas zagęszczania wibratorem wgłębnym wynosi:
a) 50-60 s.
b) 40-50 s.
c) 20-30 s.
d) 5-10 s.
8. Na rysunku przedstawiony jest:
a) wibrator wgłębny,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
b) wibrator powierzchniowy.
c) stół wibracyjny.
d) wibrator przyczepny.
9. Mieszankę betonową między prętami zbrojenia zagęszcza się za pomocą:
a) wibratora przyczepnego.
b) opukiwania zbrojenia.
c) prętów stalowych.
d) wibratora powierzchniowego.
10. Jeżeli podczas zagęszczania na powierzchni mieszanki betonowej pojawi się zaczyn
cementowy to:
a) należy przedłużyć zagęszczanie,.
b) należy zakończyć zagęszczanie.
c) należy dodać kruszywa.
d) należy dodać cementu.
11. Przy zastosowaniu cementu hutniczego odkryte powierzchnie betonu powinny być
chronione przed czynnikami atmosferycznymi:
a) przez miesiąc.
b) przez 14 dni.
c) przez 20 dni.
d) przez 7 dni.
12. Podgrzewanie składników mieszanki betonowej stosuje się:
a) w metodzie naparzania wysokoprężnego.
b) w metodzie naparzania niskoprężnego.
c) w metodzie zachowania ciepła.
d) w metodzie autoklawizacji.
13. W okresie obniżonych temperatur niekorzystne jest stosowanie mieszanki o konsystencji:
a) gęstoplastycznej lub ciekłej.
b) ciekłej lub półciekłej.
c) gęstoplastycznej lub plastycznej.
d) tylko ciekłej.
14. W okresie obniżonych temperatur przy wykonaniu mieszanki betonowej podgrzewa się
wodę zarobową, jeżeli to nie wystarczy dla utrzymania odpowiedniej temperatury to:
a) podgrzewa się również cement.
b) podgrzewa się również kruszywo.
c) przerywa się wykonywanie mieszanki.
d) dodaje się podgrzane domieszki.
15. Zbyt długie zagęszczanie mieszanki betonowej może spowodować……………………
kruszywa.
16. Zagęszczanie mieszanki betonowej za pomocą prasowania stosuje się w elementach,
których grubość nie przekraczać …………cm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
17. Dojrzewanie betonu można przyspieszyć dodając do mieszanki domieszki w postaci
…………………………………………………….lub …………………………………..
18. Dojrzewanie betonu można przyspieszyć przez zastosowanie cementów …………….
……………………………………………………………………………………………...
19. Zamarznięcie wody w betonie, podczas jego twardnienia powoduje przerwanie procesu
………………… i ……………………..
20. Ogrzewanie kruszywa parą wodną można przeprowadzić za pomocą wężownicy lub za
pomocą …………………………………..
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja świeżego betonu
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
16.
17.
18.
19.
20.
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
7. LITERATURA
1. Abramowicz J M.: Roboty betoniarskie na placu budowy – poradnik. Arkady,
Warszawa1992
2. Adamiec B, Adamiec B.: Technologia- Roboty betoniarskie i zbrojarskie. WSiP,
Warszawa 1996
3. Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004
4. Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996
5. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 1997
6. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa
1997r. z nowymi specyfikacjami uwzględniającymi nowe technologie wykonywania
robót w budownictwie.
7. Zestaw katalogów firm
8. PN-B-03264 grudzień 2002 ,,Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone”.
9. Wasilewski Z: Bhp Na placu budowy.Arkady,Warszawa 1989.