betoniarz zbrojarz 712[01] z2 05 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Ryszard Rozborski





Wykonywanie elementów monolitycznych 712[01].Z2.05







Poradnik dla nauczyciela











Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Halina Darecka
mgr inż. Marcin Klimkiewicz




Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marzena Rozborska





Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda





Korekta:




Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[01].Z2.05
,,Wykonywanie elementów monolitycznych’’ zawartej w modułowym programie nauczania
dla zawodu betoniarz - zbrojarz.



















Wydawca,

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

10

5.1. Betonowanie fundamentów

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Betonowanie ścian, słupów

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Betonowanie belek, płyt, stropów i stropodachów

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Betonowanie schodów oraz wsporników

19

5.4.1. Ćwiczenia

19

5.5. Betonowanie konstrukcji ramowych oraz inżynierskich

22

5.5.1. Ćwiczenia

22

5.6. Dylatacje

24

5.6.1. Ćwiczenia

24

5.7. Izolacje przeciwwilgociowe

26

5.7.1. Ćwiczenia

26

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

29

7. Literatura

42






















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,, Wykonywanie elementów

monolitycznych’’ który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie betoniarz-zbrojarz 712[01].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

ćwiczeń praktycznych.
Formy

organizacyjne

pracy

uczniów

mogą

być

zróżnicowane,

począwszy

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.












background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4


Schemat jednostek modułowych


712[01].Z2.01

Organizacja stanowiska pracy

712[01].Z2

Technologia robót betoniarskich

712[01].Z2.05

Wykonywanie elementów monolitycznych

712[01].Z2.04

Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja

świeżego betonu

712[01].Z2.07

Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji betonowych

712[01].Z2.06

Wykonywanie elementów prefabrykowanych

712[01].Z2.03

Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw budowlanych

712[01].Z2.02

Wykonywanie deskowań i form

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować terminologię budowlaną,

odróżniać technologie wykonania budynku,

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy,

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,

odczytywać i interpretować rysunek budowlany,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

wykonywać przedmiary i obmiary robót,

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,

organizować stanowisko składowania i magazynowania,

transportować materiały budowlane,

organizować, użytkować i likwidować stanowiska prac betoniarskich, zgodnie z zasadami
organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bhp, zasadami ergonomii
i ochrony środowiska,

przygotować miejsca składowania materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

dobierać i przygotować do pracy maszyny, urządzenia i sprzęt, posłużyć się narzędziami,

przeprowadzać bieżącą konserwację narzędzi i sprzętu,

dobierać materiały do robót betoniarskich,

przygotować ręcznie

i

mechanicznie

mieszanki

betonowe według receptur

i przybliżonych metod ustalania składu betonu,

przygotować ręcznie i mechanicznie zaprawy budowlane,

określać konsystencję betonów i zapraw,

stosować domieszki do betonów i zapraw,

dobierać materiały pomocnicze,

dobierać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do realizacji zadań,

dobierać i stosować materiały pomiarowe,

wykonywać i demontować proste indywidualne deskowania elementów,

wykonywać i demontować deskowania przestawne,

wykonywać i demontować stemplowania deskowań,

stosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,

układać mieszankę betonową w deskowaniu i formie, z uwzględnieniem koniecznych

przerw roboczych,

zagęszczać mieszankę betonową różnymi metodami,

przyspieszać dojrzewanie betonu różnymi metodami,

wykonywać pielęgnowanie świeżego betonu w różnych porach roku,

gospodarować odpadami,

porozumiewać się z przełożonymi i współpracownikami.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowiska prac betoniarskich, zgodnie
z zasadami organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bhp, zasadami
ergonomii i ochrony środowiska,

dobrać narzędzia i sprzęt do realizacji zadań,

przeprowadzić bieżącą konserwację narzędzi i sprzętu,

wykonać

betonowanie

elementów,

konstrukcji

betonowych

i

żelbetowych,

z uwzględnieniem przerw roboczych,

wykonać dylatację,

wykonać proste izolacje przeciwwilgociowe,

wykonać obmiar i przedmiar robót,

ocenić jakość wykonanej pracy, usunąć usterki,

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,

dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe,

zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej,

zagospodarować odpady,

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami,

wykorzystać dokumentację techniczną.























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł: Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2
Jednostka modułowa:

Wykonywanie elementów monolitycznych
712[01].Z2.05

Temat: Betonowanie ław fundamentowych.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności układania mieszanki betonowej w deskowaniu ławy
fundamentowej

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

określić warunki układania mieszanki betonowej w deskowaniu ławy fundamentowej,

ułożyć mieszankę betonową w deskowaniu ławy fundamentowej,

wykonać zagęszczanie i pielęgnację betonu.


Metody nauczania:

wykład i pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach.


Czas:135min.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

deskowania ławy fundamentowej,

cement, kruszywo, woda,

betoniarka,

łopata,

taczka,

sprzęt do zagęszczania ręczny i mechaniczny,

rynna spustowa.


Przebieg zajęć:

Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.

Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

przypomnienie sposobu wykonania mieszanki betonowej,

omówienie sposobu układania mieszanki betonowej w deskowaniu,

podział na grupy 2 - 3 osobowe,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

podanie treści zadania polegającego na wykonaniu i ułożeniu mieszanki betonowej
w deskowaniu ławy fundamentowej,

wykonanie ćwiczenia,

zaplanowanie sposobu pielęgnacji betonu,

prezentacja rozwiązań poszczególnych zespołów.

4. Po wykonaniu ćwiczenia grupy próbują dokonać jego analizy.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.

Faza kończąca
6. Uporządkowanie klasopracowni i stanowisk.

Praca domowa
Sporządź notatkę na temat fundamentów pośrednich.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Betoniarz-zbrojarz712[01]
Moduł: Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2
Jednostka modułowa:

Wykonywanie elementów monolitycznych
712[01].Z2.05

Temat: Kolejność robót przy betonowaniu stropów gęstożebrowych.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności planowania robót przy betonowaniu stropów

gęstożebrowych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

określić kolejność robót przy betonowaniu stropów gęstożebrowych,

zaplanować prace przygotowawcze do betonowania stropu gęstożebrowego,

zaplanować kolejność prac przy betonowaniu stropu gęstożebrowego.


Metody nauczania:

pokaz z objaśnieniem.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

zbiorowa.


Czas:90min.

Środki dydaktyczne:

plansze,

film wykonania stropu gęstożebrowego.


Przebieg zajęć:

Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.

Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

przypomnienie rodzajów stropów gęstożebrowych,

charakterystyka robót przygotowawczych poparta fragmentami filmu,

charakterystyka zasad betonowania,

charakterystyka betonowania poparta fragmentami filmu

4. W czasie pokazu uczniowie wskazują inne rozwiązania dotyczące transportu mieszanki

na miejsce betonowania.


Faza kończąca
5. Uporządkowanie klasopracowni.

Praca domowa.
Narysuj schemat z kolejnością robót przy wykonaniu stropu Akermana.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Betonowanie fundamentów

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj betonowanie ławy fundamentowej przy zastosowaniu rynny spustowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) zamontować rynnę,
4) sprawdzić stateczność rynny oraz deskowania,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie fundamentu,
7) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wykonaj betonowanie stopy fundamentowej stosując zagęszczanie mechaniczne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) sprawdzić stabilność konstrukcji deskowania,
4) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
5) wykonać betonowanie fundamentu z jednoczesnym zagęszczaniem,
6) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych

zestaw narzędzi pomocniczych

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj betonowanie ławy fundamentowej stosując zagęszczanie ręczne.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) sprawdzić stabilność konstrukcji deskowania,
4) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
5) wykonać betonowanie fundamentu z jednoczesnym zagęszczaniem,
6) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Betonowanie ścian, słupów

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj betonowanie fragmentu ściany fundamentowej wysokości 1m z jednoczesnym

zagęszczaniem.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić deskowanie,
4) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
5) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
6) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

stanowisko z ustawionym deskowaniem,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj betonowanie fragmentu ściany zbrojonej w ustawionym deskowaniu

z jednoczesnym zagęszczaniem.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić ustawienie zbrojenia w deskowaniu,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

stanowisko z ustawionym deskowaniem i wykonanym w nim zbrojeniu,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj betonowanie słupa żelbetowego o przekroju 0,5x0,5m i wysokości 2,5m.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić ustawienie zbrojenia w deskowaniu,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

stanowisko z przygotowanym deskowaniem,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Wykonaj betonowanie słupa żelbetowego o przekroju krzyżowym i wysokości 2,0m.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić ustawienie zbrojenia w deskowaniu,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

stanowisko z przygotowanym deskowaniem,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Betonowanie belek, płyt, stropów i stropodachów

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Ułóż elementy umożliwiające transport mieszanki betonowej za pomocą taczki na

deskowaniu przeznaczonym do betonowania stropu.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z miejscem przeznaczonym do wykonania betonowania,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać pomosty,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie wykonując jazdę próbną,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

deski, tarcze deskowania,

rusztowanie stojakowe,

wyciągarka,

materiały pomocnicze,

stanowisko z przygotowanym deskowaniem,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wykonaj betonowanie płyty w przygotowanym deskowaniu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić ułożenie zbrojenia w deskowaniu,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) wyrównywać mieszankę betonową w trakcie betonowania,
8) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

stanowisko z przygotowanym deskowaniem,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj betonowanie belki w ustawionym deskowaniu.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić ułożenie zbrojenia w deskowaniu,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) wyrównać wierzchnią warstwę betonu,
8) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

stanowisko z przygotowanym deskowaniem,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Betonowanie schodów oraz wsporników


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj betonowanie schodów płytowych w ustawionym deskowaniu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić ułożenie zbrojenia na deskowaniu,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) wyrównać wierzchnią warstwę betonu,
8) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

stanowisko z przygotowanym deskowaniem,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj betonowanie płyty balkonowej w ustawionym deskowaniu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić ułożenie zbrojenia na deskowaniu,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) wyrównać wierzchnią warstwę betonu,
8) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

stanowisko z przygotowanym deskowaniem,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj betonowanie gzymsu w ustawionym deskowaniu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić ułożenie zbrojenia na deskowaniu,
4) sprawdzić deskowanie,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) wyrównać wierzchnią warstwę betonu,
8) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

stanowisko z przygotowanym deskowaniem,

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.5. Betonowanie konstrukcji ramowych oraz inżynierskich

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ zasady betonowania konstrukcji ramowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania( rozdz.4.5.1poradnika dla ucznia),
2) określić zasady betonowania konstrukcji ramowych,
3) sporządzić notatki dotyczące tematu ćwiczenia,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

długopis, ołówek,

arkusz papieru A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Scharakteryzuj konstrukcje inżynierskie stosowane w budownictwie i sposoby ich

betonowania.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania (rozdz.4.5.1 poradnika dla ucznia),
2) określić sposoby betonowania konstrukcji inżynierskich,
3) sporządzić notatki dotyczące tematu ćwiczenia,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Środki dydaktyczne:

długopis, ołówek,

arkusz papieru A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Opisz zasady betonowania przy użyciu deskowań ślizgowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować materiał nauczania( rozdz.4.5.1 poradnika dla ucznia),
2) określić zasady betonowania konstrukcji w deskowaniach ślizgowych,
3) sporządzić notatki dotyczące tematu ćwiczenia,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

długopis, ołówek,

arkusz papieru A4,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.6. Dylatacje

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj szczelinę dylatacyjną o szerokości 2cm w płycie żelbetowej. Szczelinę

dylatacyjną należy wypełnić styropianem.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) sprawdzić elementy deskowania,
3) zmontować deskowanie, z jednoczesnym umieszczeniem deski formującej dylatację,
4) ułożyć zbrojenie,
5) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
6) usunąć deski po częściowym związaniu betonu,
7) wypełnić szczelinę styropianem,
8) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

stanowisko z przygotowanymi elementami deskowania,

przygotowane zbrojenie płyty,

przygotowana mieszanka betonowa,

styropian o grubości 2cm,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Ćwiczenie 2

Wykonaj formowanie szczeliny dylatacyjnej w słupie betonowym o wysokości 1,5 m.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) sprawdzić elementy deskowania,
3) zmontować deskowanie, z jednoczesnym umieszczeniem desek formujących dylatację,
4) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
5) wybić deski po częściowym związaniu betonu,
6) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

elementy deskowania,

przygotowana mieszanka betonowa,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

5.7. Izolacje przeciwwilgociowe

5.7.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1


Wykonaj izolację przeciwwilgociową poziomą typu średniego na ławie fundamentowej

metodą ,,na zimno’’.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) oczyścić suche podłoże,
4) przygotować roztwór do gruntowania,
5) zagruntować dwukrotnie ławę roztworem asfaltowym lub emulsją asfaltową,
6) przeprowadzić klejenie papy do ławy fundamentowej,
7) pokryć emulsją położoną warstwę papy,
8) wykonać drugą warstwę,
9) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
10) posprzątać stanowisko pracy,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
12) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

roztwór lepikowy,

arkusze papy,

pojemniki na lepik,

szczotki, pędzle,

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiały pomocnicze,

zestaw narzędzi pomocniczych,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Ćwiczenie 2


Wykonaj izolację przeciwwilgociową poziomą w suszarni.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) oczyścić suche podłoże,
4) przygotować roztwór do gruntowania,
5) zagruntować podłoże dwukrotnie roztworem asfaltowym lub emulsją asfaltową,
6) przeprowadzić klejenie papy do podłoża,
7) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

roztwór lepikowy,

arkusze papy,

pojemniki na lepik,

szczotki,

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiały pomocnicze,

zestaw narzędzi pomocniczych,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wykonaj izolację przeciwwilgociową pionową typu lekkiego na części ściany

fundamentowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) oczyścić suche podłoże,
4) przygotować roztwór emulsji,
5) zagruntować oczyszczoną ścianę,
6) wyczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

roztwór lepikowy,

pojemniki na lepik,

szczotki,

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiały pomocnicze,

zestaw narzędzi pomocniczych,

stalowy kubeł na odpady,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie elementów
monolitycznych”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. a, 6. a, 7. c, 8. b, 9. c, 10. c, 11. a,
12. c, 13. b, 14. d, 15. a, 16. c, 17. a, 18. d, 19. a, 20. a.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić sposób zabezpieczenia zbrojenia
w fundamencie płytkim

C

P

b

2

Określić kąt nachylenia rynny zasypowej

C

P

a

3

Określić sposób zagęszczania mieszanki
betonowej w palach fundamentowych

C

P

c

4

Określić warunki betonowania słupów

C

P

d

5

Określić wpływ sposobu betonowania na
właściwości mieszanki betonowej

C

P

a

6

Określić sposób betonowania słupów
z krzyżującym się zbrojeniem

C

P

a

7

Określić kolejność robót przy betonowaniu
ścian

C

P

c

8

Określić warunki betonowania ścian

C

P

b

9

Określić sposób betonowania belek

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

10 Wskazać właściwości mieszanki betonowej

B

P

c

11 Wskazać sposób wyznaczania grubości

płyty

B

P

a

12 Wskazać materiał na wykonanie przepon

B

P

c

13 Określić sposób ułożenia pomostów do

transportu mieszanki betonowej

B

P

b

14 Wskazać sposób podawania mieszanki

przy betonowaniu balkonów

B

P

d

15 Określić możliwość stosowania przerw

roboczych podczas betonowania schodów

C

PP

a

16 Określić sposób betonowania konstrukcji

ramowych

C

PP

c

17 Określić sposób zagruntowania podłoża

pod izolację z papy

C

PP

a

18 Określić rodzaj izolacji z materiałów

powłokowych

C

PP

d

19 Określić najbardziej powszechny materiał

na izolacje przeciwwilgociowe

C

PP

a

20 Określić wypełnienie szczeliny

dylatacyjnej

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania elementów monolitycznych.

Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. W celu zabezpieczenia prętów zbrojenia przed zniszczeniem na dnie wykopu układa się

warstwę ochronną o grubości:
a) 2 - 5cm.
b) 5 - 10cm.
c) 10 - 15cm.
d) 1 - 2cm.

2. Kąt pochylenia rynny zsypowej podczas betonowania powinien mieścić się w granicach:

a) od 20

°

do 35°.

b) od 20

°

do 25

°

.

c) od 12

°

do 20

°

.

d) od 35°do50°.


3. Przy betonowaniu pali fundamentowych w otworach wybijanych w gruncie mieszankę

zagęszcza się za pomocą:
a) wibratora przyczepnego.
b) wibratora wgłębnego.
c) tarana.
d) wibratora powierzchniowego.


4. Dopuszczalne odchylenie krawędzi deskowania słupa od pionu na całej wysokości słupa

nie może przekraczać:
a) 20mm.
b) 25mm.
c) 30mm.
d) 15mm.


5. Na skutek odbijania mieszanki betonowej od ścian deskowania podczas betonowania

słupów może nastąpić:
a) rozsegregowanie mieszanki betonowej.
b) uszkodzenie deskowania.
c) wypływanie mieszanki z deskowania.
d) nierównomierne zagęszczanie mieszanki.


6. Słupy betonuje się z boku poprzez pozostawione w deskowaniu otwory jeżeli:

a) występuje w nich krzyżujące się zbrojenie.
b) przekrój poprzeczny nie przekracza 0,09m

2

.

c) mają przekrój okrągły.
d) przekrój poprzeczny nie przekracza 0,04m

2

.


7. Przy wykonaniu ścian zbrojonych najpierw:

a) montuje zbrojenie i ustawia deskowanie.
b) ustawia się deskowanie obustronnie i montuje zbrojenie.
c) ustawia się deskowanie jednostronne i montuje zbrojenie.
d) montuje się zbrojenie odcinkami o długości 1m.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

8. Betonowanie ścian powinno odbywać się bez przerw roboczych odcinkami o wysokości

nie przekraczającej:
a) wysokości kondygnacji lub 2m.
b) wysokości kondygnacji lub 3m.
c) wysokości kondygnacji lub 3,5m.
d) wysokości kondygnacji lub 4m.


9. Układanie mieszanki betonowej w belkach wykonuje się warstwami:

a) poprzecznymi przez belkę.
b) biegnącymi przez całą długość belki.
c) długości 1m.
d) długości 2m.


10. W miejscach, w których występuje duże zagęszczenie zbrojenia można stosować

mieszankę betonową:
a) bardziej zagęszczoną.
b) bardziej gęstą.
c) bardziej ciekłą.
d) mniej zagęszczoną.


11. Grubość płyty przed betonowaniem wyznacza się:

a) przez ustawienie na deskowaniu klocków drewnianych o wysokości równej grubości

płyty.

b) przez zaznaczenie kredą na deskowaniu grubości płyty.
c) przez ustawienie na deskowaniu palików drewnianych o wysokości równej grubości

płyty.

d) wylanie pasów kierunkowych o grubości płyty.


12. Podczas betonowania stropów gęstożebrowych pustaki od strony wieńców i żeber

rozdzielczych zabezpiecza się przeponami wykonanymi z:
a) zaprawy gipsowej.
b) folii.
c) zaprawy cementowej.
d) papy.


13. Podczas transportu mieszanki betonowej w trakcie betonowania stropów gęstożebrowych

pomosty powinny być ułożone:
a) równolegle do belek stropowych.
b) prostopadle do belek stropowych.
c) pod kątem 45

°

do belek stropowych.

d) na pustakach.


14. Do podawania mieszanki podczas betonowania gzymsów i balkonów najlepiej jest

stosować:
a) taśmociąg.
b) taczki.
c) łopaty.
d) pompy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

15. Podczas betonowania schodów:

a) nie zaleca się przerw roboczych.
b) można stosować przerwy po każdym stopniu.
c) można stosować przerwy po dwóch stopniach.
d) można stosować przerwy w połowie biegu.


16. Zasady układania mieszanki betonowej w ramach są takie jak:

a) w stropach płytowych.
b) w stropach gęstożebrowych.
c) w słupach i belkach.
d) w płytach.


17. Przed wykonaniem izolacji z papy należy przeznaczone pod izolację podłoże

zagruntować:
a) dwukrotnie roztworem asfaltowym.
b) jednokrotnie roztworem asfaltowym.
c) trzykrotnie roztworem asfaltowym.
d) czterokrotnie roztworem asfaltowym.


18. Materiały powłokowe stanowią izolację typu:

a) półlekkiego.
b) średniego.
c) ciężkiego.
d) lekkiego.


19. Najbardziej powszechnym materiałem stosowanym do izolacji przeciwwilgociowych są:

a) papy.
b) folie.
c) pianki.
d) emulsje.


20. W przypadku gdy wymagana jest wodoszczelność szczeliny dylatacyjnej wypełnia się ją:

a) wkładkami z PVC.
b) styropianem.
c) płytami pilśniowymi.
d) mieszanką betonową.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie elementów monolitycznych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:
















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie elementów
monolitycznych”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,


Klucz odpowiedzi: 1.
c, 2. a, 3. c, 4. b, 5. a, 6. b, 7. d, 8. d, 9. c, 10. a, 11. d,
12. b, 13. b, 14. c, 15. słupków, 16. belkach, 17. dwukrotnie, 18. lekkiego, 19.
papy, 20. skurczowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić sposób betonowania fundamentów
płytkich

C

P

c

2

Określić nachylenie rynny zasypowej

C

P

a

3

Określić sposób zagęszczania mieszanki
betonowej w palach fundamentowych

C

P

c

4

Określić warunki betonowania słupów

C

P

b

5

Określić sposób betonowania słupów

C

P

a

6

Określić sposób betonowania słupów przy
konsystencji plastycznej mieszanki
betonowej

C

P

b

7

Określić grubość warstwy podczas
betonowaniu ścian

C

P

d

8

Określić warunki betonowania

C

P

d

9

Określić warunki betonowania belek

C

P

c

10 Wskazać możliwość zastosowania

mieszanki o rzadszej konsystencji

B

P

a

11 Wskazać sposób wyznaczania grubości

płyty

B

P

d

12 Określić grubość przepon

C

P

b

13 Określić grubość desek na pomosty do

transportu mieszanki betonowej

C

P

b

14 Wskazać kolejność betonowania schodów

B

P

c

15 Określić sposób betonowania balkonów

C

PP

słupków

16 Określić sposób betonowania konstrukcji

ramowych

C

PP

belkach

17 Określić sposób zagruntowania podłoża

pod izolację z papy

C

PP

dwukrotnie

18 Określić rodzaj izolacji z materiałów

powłokowych

C

PP

lekkiego

19 Określić najbardziej powszechny materiał

na izolacje przeciwwilgociowe

C

PP

papy

20 Określić przyczynę zmiany szerokości

szczelin dylatacyjnych

C

PP

skurczowe





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania elementów monolitycznych.
5. W części podstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest

prawidłowa) w części ponadpodstawowej zadania typu uzupełnij lukę. Zadania z luką
wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 min.


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Betonowanie fundamentów płytkich może odbywać się bezpośrednio w wykopie tylko

w gruntach:
a) twardych.
b) sypkich.
c) spoistych.
d) niespoistych.

2. Kąt pochylenia rynny zsypowej podczas betonowania powinien być tak dobrany aby:

a) mieszanka betonowa spływała.
b) mieszanka betonowa spadała.
c) mieszanka betonowa mogła być zsuwana.
d) nie ma wytycznych co do kąta nachylenia.


3. Mieszankę betonową zagęszcza się za pomocą tarana przy betonowaniu:

a) ław fundamentowych.
b) stóp fundamentowych.
c) pali fundamentowych.
d) płyt stropowych.


4. Dopuszczalne odchylenie krawędzi deskowania słupa od pionu na 1 m nie może

przekraczać:
a) 2mm.
b) 5mm.
c) 3mm.
d) 1mm.


5. Odcinki betonowania słupa nie powinny być większe niż:

a) 2,8m.
b) 3,0m.
c) 3,5m.
d) 4,0m.


6. Jeżeli stosowana jest mieszanka betonowa o konsystencji plastycznej lub ciekłej

betonowanie słupów od góry może się odbywać z wysokości nie przekraczającej:
a) 2,5m.
b) 3,5m.
c) 2,0m.
d) 3,0m.


7. Przy wykonaniu ścian mieszankę betonową układa się warstwami o grubości:

a) ok. 50cm.
b) ok. 20cm.
c) ok.10cm.
d) ok. 30cm.


8. Zbyt szybkie napełnianie deskowania mieszanką betonową może spowodować:

a) niejednorodność mieszanki betonowej.
b) rozsegregowania mieszanki betonowej.
c) wypływanie mieszanki z deskowania.
d) odkształcenie a nawet pęknięcie deskowania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

9. Belki, podciągi i płyty związane monolitycznie ze słupami należy betonować

bezpośrednio po zabetonowaniu słupów, ale nie wcześniej niż po upływie:
a) 3÷4 godzin.
b) 1÷3 godzin.
c) 1÷2 godzin.
d) 0,5÷1 godzin.


10. Mieszankę betonową bardziej ciekłą można stosować w miejscach, w których:

a) występuje duże zagęszczenie zbrojenia.
b) znajdują się styki elementów konstrukcyjnych.
c) występuje małe zagęszczenie zbrojenia.
d) nie ma zbrojenia.


11. Grubość płyty przed betonowaniem wyznacza się przez ustawienie na deskowaniu

klocków drewnianych w szachownicę co:
a) 0,5÷1m.
b) 4÷5m.
c) 2÷2,5m.
d) 3÷4m.


12. Podczas betonowania stropów gęstożebrowych pustaki od strony wieńców i żeber

rozdzielczych zabezpiecza się przeponami o grubości około:

a) 6cm.
b) 3cm.
c) 5cm.
d) 1cm.


13. Podczas transportu mieszanki betonowej w trakcie betonowania stropów gęstożebrowych

pomosty powinny być wykonane z desek grubości ca najmniej:

a) 19mm.
b) 38mm.
c) 22mm.
d) 25mm.


14. Betonowanie schodów rozpoczyna się:

a) dowolnie.
b) od środka.
c) od dołu.
d) od góry.


15. W czasie betonowania płyty balkonowej pozostawia się gniazda na osadzenie

……………………………. balustrady.

16. Zasady układania mieszanki betonowej w ramach są takie jak w słupach i ……………
17. Przed wykonaniem izolacji z papy należy przeznaczone pod izolację podłoże

zagruntować ………………………..roztworem asfaltowym.

18. Materiały powłokowe stanowią izolację typu ……………………..
19. Najbardziej powszechnym materiałem stosowanym do izolacji przeciwwilgociowych są

……………….

20. Przy wiązaniu cementu w konstrukcji żelbetowej powstają ruchy termiczne i ……….,

które powodują zwiększanie lub zmniejszanie szerokości szczelin dylatacyjnych.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie elementów monolitycznych

Zakreśl poprawną odpowiedź. Uzupełnij brakującą część zdania.

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:














background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

7. LITERATURA

1. Abramowicz M.: Roboty betoniarskie na placu budowy – poradnik. Arkady,

Warszawa1992

2. Adamiec B., Adamiec M.: Technologia - Roboty betoniarskie i zbrojarskie. WSiP,

Warszawa 1996

3. Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 4 WSiP, Warszawa 1995
4. Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 5 WSiP, Warszawa 1997
5. Paprocki A., Szewczyk S.: Prefabrykacja budowlana cz. I WSiP, Warszawa 1976
6. Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004
7. Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996
8. Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane WSiP, Warszawa 1992
9. Tauszyński K. : Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 1997
10. Tauszyński K. : Budownictwo z technologią. cz. II . WSiP, Warszawa 1998
11. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano - montażowych ITB

Warszawa 1997r. z nowymi specyfikacjami uwzględniającymi nowe technologie
wykonywania robót w budownictwie

12. Wasilewski Z.: Bhp na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989
13. PN-B-03264 grudzień 2002 ,,Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone”

