konspekt asertywnosc

background image

KONSPEKT

Temat:

Asertywność - umiejętność kulturalnego odmawiania.

Cele:
POZNAWCZE:
-

uczeń poznaje pojęcia: asertywność, uległość, agresja,

-

uczeń poznaje korzyści płynące z zachowań asertywnych,

-

uczeń poznaje samego siebie - swoje słabe i mocne strony,

-

określenie emocji towarzyszących poszczególnym sytuacjom życiowym

KSZTAŁCĄCE:
-

kształtowanie poczucia własnej wartości

-

rozwijanie umiejętności współpracy w grupie

-

rozpoznawanie czynników chroniących i czynników ryzyka -kształtowanie

umiejętności wnikliwej analizy sytuacji
-

uczenie oceniania sytuacji wymagających podjęcia decyzji

-

ćwiczenie w wyprowadzaniu i formułowaniu wniosków

WYCHOWAWCZE:
-

przygotowanie uczniów do samodzielnego i odpowiedzialnego podejmowania

ważnych decyzji
-

uświadomienie własnej odpowiedzialności za podejmowane działania

-

wspieranie prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego

-

umożliwienie rozwijania umiejętności prezentacji własnego stanowiska w dialogu z

innymi

Cele operacyjne:
Po lekcji

uczeń:

-

zna pojęcie asertywności

-

odróżnia zachowania i postawy uległe i agresywne od asertywnych

-

zna korzyści płynące z zachowań asertywnych

-

próbuje stanowczo, zarazem łagodnie i bez lęku wyrazić swoje poglądy, uczucia


C

zas zajęć: 45 min


Miejsce z

ajęć: sala lekcyjna


Formy pracy:
-

praca zespołowa

- praca grupowa
- praca indywidualna

Metody pracy:
-

słowne: elementy pogadanki, dyskusja

-

praktyczne: "burza mózgów", odgadywanie scenek, pantomima

-

oglądowe: plansze "sztuka odmawiania"


Środki dydaktyczne: papier, flamastry, plansze

Przebieg zajęć:
CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA:

background image

-

powitanie uczniów

-

przedstawienie uczniom tematyki zajęć

-

wdrażając uczniów w tematykę zajęć pytam co rozumieją przez pojęcie:

asertywność
-

próba wspólnego ustalenia definicji


ASERTYWNOŚĆ - umiejętność otwartego wyrażania myśli, uczuć,
przekonań bez obrażania i lekceważenia poglądów innych osób.
Umiejętność mówienia "NIE", stanowczo, łagodnie, bez lęku
-

w widocznym miejscu umieszczam planszę "sztuka odmawiania"


CZĘŚĆ ZASADNICZA:
-

dzielę klasę na grupy

-

prezentuję listę różnych zachowań, zaś uczniowie w grupach próbują

przyporządkować je do trzech przygotowanych wcześniej plansz z "buźkami"
a) Wejśćie brata do pokoju
Odp: "Wynoś się stąd!"
b) Prośba mamy o pomoc
Odp: "No

już dobrze jeśli muszę to pójdę, ale...."

c) Kolega zaprasza do kina
Odp.: "Nie mogę wyjść ponieważ odrabiam lekcje"
d) Prośba kolegi o pożyczenie zeszytu
Odp: "Odczep się"
e) Prośba koleżanki o pożyczenie książki
Odp:

"No cóż, ja będę nieprzygotowana, ale weź tę książkę"

f) Propozycja zapalenia papierosa
Odp: "Nie chcę, nie palę"
g) Propozycja wyjścia na spacer wieczorem
Odp: "Zostanę w domu, ponieważ jestem bardzo zmęczona"
-

Proszę uczniów, aby spróbowali nazwać poszczególne postawy:

* AGRESYWNE -

atakujące innych

* ULEGŁE - poddające się, pozbawione własnego zdania
* ASERTYWNE -

stanowcze, zdecydowane, broniące własnego zdania

-

Uczniowie w grupach przygotowują pantomimiczne scenki odmawiania,

Grupa namawia jednego

z członków do:

1) Zapalenia papierosa
2) Wypicia piwa
3) Pójścia na wagary
Zadaniem wybranej osoby jest odmowa,
-

możemy zaproponować rozmowę na temat odczuć poszczególnych osób,

odmawiających i tych, którzy spotkali się z odmową
-

ćwiczenie umiejętności asertywnych - zabawa w "naśladowanie" - proszę uczniów o

dobranie się w pary; osoba A ma poprosić osobę B o jakąś przysługę tonem
agresywnym lub spokojnym, osoba B ma odmówić tonem naśladującym ton i
donośność głosu osoby A
-

po ćwiczeniu proszę uczniów o odpowiedź na pytania:

* czy łatwiej było powiedzieć "nie" kiedy prośba była wyrażona głosem cichym i
spokojnym, czy też wtedy, gdy prośba była wyrażona głośno i agresywnie?
* Co się dzieje, kiedy komunikując się z innymi ludźmi jesteśmy agresywni?
- ponown

ie dzielę klasę na grupy, każda grupa otrzymuje karteczkę z przykładem

background image

możliwego zachowania; zadaniem grupy jest ustalenie listy możliwych zachowań w
danej sytuacji
a) Masz zaplanowany wieczór. Kolega namawia Cię do wyjścia na dyskotekę
b) Koleżanka chce o d Ciebie pożyczyć książkę, nie oddała Ci dwóch pożyczonych
wcześniej
c) Kolega namawia Cię by wypić alkohol z barku Twojego taty pod jego nieobecność.
Nie odpowiada Ci ta propozycja
d) Koledzy chcą abyście zrobili psikusa nauczycielce. Uważasz, że to nietaktowne
-

prezentacja prac przez poszczególne grupy

-

wspólnie ustalamy, które z przedstawionych propozycji są asertywne

-

stosując technikę "burzy mózgów" ustalamy wspólnie całą klasą listę praw

asertywnych

"JAKO CZŁOWIEK MAM PRAWO...."
np. - samodzieln

ie podejmować decyzje,

-

posiadać i wyrażać własne opinie

-

odpowiadać "nie" na prośby

-

popełniać błędy

-

zmieniać zdanie, itd


CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA:
-

pytam uczniów, czy uważają, że warto być asertywnym

-

pytam uczniów z jakich praw asertywnych korzystają

-

zachęcam uczniów do zachowań asertywnych, przedstawiając ich pozytywne

aspekty
-

dziękuję za współpracę


Plansza z "buźkami"

