Konspekt - asertywność, Psychologia


TEMAT: ASERTYWNOŚĆ - CO TO TAKIEGO ?

Cela ogólne:

  1. Zapoznanie uczniów z pojęciem zachowania asertywnego.

  2. Rozpoznawanie zachowań asertywnych, agresywnych i uległych.

Cele szczegółowe:

Wiadomości- uczeń:

Umiejętności- uczeń:

Postawy- uczeń:

Metody pracy:

Paca w grupach, dyskusja, burza mózgów.

Pomoce dydaktyczne:

Słownik języka polskiego, karty pracy, szary papier, flamastry

Formy pracy:

Grupowa, indywidualna.

Przebieg zajęć:

I. Faza wstępna

  1. Chętni uczniowie odszukują definicję asertywności w słowniku i odczytują ją głośno.

  2. Uczniowie pracując metodą burzy mózgów wypisują skojarzenia dotyczące zachowań asertywnych.

II. Faza główna

  1. Uczniowie otrzymują kartę pracy nr 1 „ Podstawowe wiadomości o

zachowaniach agresywnych, uległych i asertywnych” i zapoznają się z przyczynami i skutkami takich zachowań.

  1. Uczniowie otrzymują karty pracy nr 2 „Rozpoznawanie zachowań asertywnych”. Pracując indywidualnie wypełniają otrzymane karty. Następnie chętni uczniowie odczytują sytuacje z karty i podają swoje kwalifikacje danej sytuacji. Inni uczniowie potwierdzają lub przedstawiają swoją propozycję.

  2. Uczniowie dobierają się w pary przygotowując scenki w oparciu o wiadomości z karty pracy nr 1 i własne doświadczenia. Scenki muszą wyrażać zachowania agresywne, asertywne i uległe. Treści scenek mogą zawierać prośbę o możliwość zorganizowania dyskoteki, wyjście do kolegi, kupno wymarzonego przedmiotu itp.

  3. Przedstawienie scenek przez poszczególne pary uczniów.

III. Faza podsumowująca.

1. Uczniowie podsumowują omawiany problem według pytań:

KARTA PRACY NR 1 ,, Rozpoznawania zachowań asertywnych, uległych i agresywnych”

Poniższe reakcje na opisane sytuacje oznacz w tabeli odpowiednio:

AS - jeśli reakcja jest twoim zdaniem asertywna,

U - jeśli reakcja jest uległa,

UG - jeśli reakcja jest agresywna.

Lp.

Sytuacja

Reakcja

1

Podczas lekcji kolega prosi cię, abyś dał mu kartkę.

Ty ciągle coś wyłudzasz.

2

Ktoś przerywa ci, gdy mówisz.

Przepraszam, ale chciałbym skończyć.

3

Mama prosi cię, żebyś pomógł jej w pracy.

Dobrze, chociaż odrabiam lekcje...

4

Stoisz w kolejce, gdy ktoś wskakuje przed ciebie.

Nic nie mówisz, tylko wzdychasz.

5

Kolega z drużyny oskarża cię o słabą grę podczas ostatniego meczu.

Sądzę, że jesteś niesprawiedliwy. Wydaje mi się, że grałem dobrze.

6

Kolega ma problem i prosi cię o radę.

Skąd mam wiedzieć co zrobi? To twoja sprawa.

7

Podczas ulubionego programu TV, ktoś chce oglądać inny program.

Dobrze, oglądaj co chcesz. Ja zajmę się czymś innym.

8

Pożyczyłeś koledze płytę. Mija miesiąc a on wciąż jej nie zwraca.

Przykro mi, że do tej pory nie oddałeś mi płyty. Czy możesz mi ją już oddać?

9

Ktoś częstuje cię napojem, mówiąc, że jest bezalkoholowy.

Spadaj! Nie pijam wynalazków.

10

Mama często bierze leki uspokajające.

Ciągle coś łykasz! Co ci właściwie jest?

KARTA PRACY NR 2 „Podstawowe wiadomości o asertywności”

Dlaczego jesteśmy agresywni?

  • boimy się, że nie dostaniemy tego, co chcemy,

  • nie wierzymy w samych siebie,

  • wcześniej okazywało się to skuteczne,

  • chcemy zwrócić na siebie uwagę,

  • chcemy pokazać swoją władzę,

  • chcemy wyładować złość,

  • chcemy manipulować innymi.

Co ryzykujemy?

  • konflikty z innymi ludźmi,

  • utratę szacunku dla siebie,

  • utratę szacunku dla innych,

  • będziemy nie lubiani,

  • poważny stres,

  • może dojść do przemocy,

  • rezultaty przeciwne do oczekiwań.

Dlaczego jesteśmy ulegli?

  • boimy się utraty akceptacji ze strony innych,

  • boimy się reakcji innych,

  • uważamy, że to grzeczne zachowanie,

  • chcemy uniknąć konfliktów,

  • chcemy manipulować innymi.

Co ryzykujemy?

  • utratę poczucia własnej wartości,

  • poczucie krzywdy, złość, frustrację,

  • zachęcamy innych do dominacji,

  • wybuch agresji spowodowany nagromadzeniem uczuć.

Dlaczego jesteśmy asertywni?

  • jesteśmy zadowoleni z siebie i innych,

  • mamy szacunek dla siebie i innych,

  • pomaga nam to w osiąganiu celów,

  • mniej ranimy innych,

  • rośnie wiara w nas samych,

  • mamy poczucie kontroli nad własnym życiem,

  • jesteśmy uczciwi dla samych siebie i innych.

Co ryzykujemy?

  • możemy nie być lubiani za to, że wyrażamy siebie otwarcie,

  • zmiany w naszych relacjach z innymi,

  • pewien stres w poczatkowej fazie bycia asertywnym.

Załączniki zaczerpnięto z książki Jacka Szuty „Gdy nauczyciel jest wychowawcą”

Grażyna Kłoczaniuk

Kępno

Gimnazjum w Laskach


