Wada postawy: okr
ągło wklęsłe.
1/4
Konspekt do zaj
ęć gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.
1. Wada: Plecy okr
ągło-wklęsłe
2. Temat: Nauka zabawy „Znajd
ź swoje miejsce”.
3. Cel: Wzmocnienie mi
ęsni brzucha.
4. Klasa:
Druga.
5. Miejsce:
Sala
gimnastyczna.
6. Liczba
ćwiczących: 8 osób.
7. Czas Trwania: 45 minut.
8. Pomoce: stołek, laski, piłki, woreczki, poduszki.
Tok lekcji
Cel
ćwiczenia Opis
ćwiczenia dozowanie
Uwagi
metodyczno-
organizacyjne
cz
ęść I wstępna
1.
Zorganizowanie
grupy i
sprawdzenie
gotowo
ści do
zaj
ęć.
Przygotowanie do
zaj
ęć. Wyrobienie
nawyku
samokontroli.
Zbiórka, sprawdzenie
obecno
ści. Powitanie
grupy. Podanie tematu
lekcji. Korygowanie
postawy przed lustrem.
3 min
Zbiórka w
szeregu przed
lustrami.
2.
Ćwiczenia
o
żywiające.
Utrwalenie
nawyku pozycji
skorygowanej i
utrzymywania jej
w zabawie.
„Znajd
ź swoje miejsce”
Dzieci układaj
ą
poduszeczki w szeregu
przed lustrami. Pozycja
wysoka, ramiona w
skrzydełka spacer po
sali. Na sygnał dzieci
wracaj
ą do swoich
poduszeczek i przed
lustrem koryguj
ą
postaw
ę.
4 razy
Zwracamy
uwag
ę na
prawidłow
ą
postaw
ę w
zabawie.
3.
Ćwiczenia
oddechowe.
Poprawienie
czynno
ści
oddechowych.
Rozci
ąganie
mi
ęśni
piersiowych.
Wzmocnienie
mi
ęśni odcinka
piersiowego
prostownika
grzbietu oraz
wzmocnienie
mi
ęśni brzucha.
Le
żenie tyłem, nogi
lekko ugi
ęte.
Dociskanie
l
ędźwiowego odcinka
kr
ęgosłupa oraz
obr
ęczy barkowej do
podłogi przy
równoczesnym wdechu.
Rozlu
źnienie mięśni
wydech.
5 razy
Wada postawy: okr
ągło wklęsłe.
2/4
Tok lekcji
Cel
ćwiczenia Opis
ćwiczenia dozowanie
Uwagi
metodyczno-
organizacyjne
cz
ęść II główna
1.
Ćwiczenia
obr
ęczy
barkowej.
Wzmocnienie
mi
ęsni obręczy
barkowej,
rozci
ągnięcie
mi
ęśni
piersiowych.
Siad kl
ęczny ramiona w
tył do poziomu.
6 razy
Uwa
żamy aby
dzieci nie
wykonywały
kr
ążenia ramion
wprzód.
2.
Ćwiczenia
mi
ęśni grzbietu
Wzmocnienie
mi
ęśni grzbietu
oraz
po
śladkowych.
Le
żenie przodem, laska
trzymana szeroko,
poduszeczka pod
brzuchem. Lekko
unosimy nogi i ramiona
z lask
ą.
4 razy
Niski wznos
ramion i nóg.
3.
Ćwiczenia
nóg.
Rozci
ąganie
mi
ęśni uda.
Pozycja wysoka przy
ścianie. Woreczek na
głowie, lekki rozkrok,
laska na wysoko
ści
szyi.
Ćwiczący lekko
ugina nogi.
6 razy
4.
Ćwiczenia
mi
ęśni
po
śladkowych.
Wzmocnienie
mi
ęśni
po
śladkowych.
Le
żenie przodem,
ramiona w gór
ę
szeroko, kocyk pod
brzuchem. Zaciskanie i
rozlu
źnianie
po
śladków.
8 razy
5.
Ćwiczenia
oddechowe.
Poprawienie
czynno
ści
oddechowych.
Wzmocnienie
mi
ęśni brzucha.
Siad podparty, nogi
lekko ugi
ęte, woreczek
na brzuch. Lekki wznos
bioder do góry –
wdech, opad – wydech.
6 razy
6.
Ćwiczenia
równowa
żne.
Zachowanie
wyznaczonego
układu ciała,
rozci
ąganie
mi
ęśni
piersiowych,
wzmocnienie
mi
ęśni obręczy
barkowej.
Pozycja wysoka, marsz
z woreczkiem na
głowie wokół sali.
Ramiona
ustabilizowane lask
ą.
1 min
7.
Ćwiczenia
mi
ęśni grzbietu.
Wzmocnienie
mi
ęśni grzbietu.
Le
żenie przodem na
stole, ustabilizowana
miednica. Pod
brzuchem poduszka,
laska trzymana na
wysoko
ści ramion.
Opad tułowia wprzód i
lekkie wznosy.
4 razy
Wznoszenie nie
wy
żej niż do
poziomu.
Wada postawy: okr
ągło wklęsłe.
3/4
Tok lekcji
Cel
ćwiczenia Opis
ćwiczenia dozowanie
Uwagi
metodyczno-
organizacyjne
8.
Ćwiczenia
oddechowe.
Poprawienie
czynno
ści
oddechowych.
Le
żenie tyłem, nogi
ugi
ęte, laska trzymana
szeroko, ramiona
wyprostowane. Wydech
z równoczesnym
dosuni
ęciem laski do
głowy.
6 razy
9.
Ćwiczenia
mi
ęśni brzucha.
Wzmocnienie
mi
ęśni brzucha,
rozci
ągnięcie
mi
ęśni
piersiowych.
Siad prosty przy
drabince, r
ęce trzymają
szeroko szczebel na
wysoko
ści głowy.
Lekko ugi
ęte nogi
przenosimy nad piłk
ą.
4 razy
Piłka mała, do
tenisa lub p.
r
ęcznej.
10.
Ćwiczenia
oddechowe.
Poprawienie
czynno
ści
oddechowych,
wzmocnienie
mi
ęśni brzucha.
Le
żenie tyłem z
obci
ążeniem na
brzuchu, nogi lekko
ugi
ęte, ramiona wzdłuż
tułowia. Dziecko
przesuwa ramiona do
poziomu – wdech,
powrót – wydech.
6 razy
Ramiona tylko
do poziomu.
11. Zwis.
Wzmocnienie
mi
ęsni brzucha,
rozci
ągnięcie
mi
ęsni
piersiowych oraz
mi
ęśni
prostownika
grzbietu odcinka
l
ędźwiowego.
Zwis na podudziach,
obr
ęcz barkowa
ustabilizowana lask
ą.
Lekkie wznosy ciała.
3 razy
Ćwiczenia z
asekuracj
ą.
12.
Ćwiczenia
mi
ęśni
po
śladkowych.
Wzmocnienie
mi
ęśni
po
śladkowych.
Le
żenie przodem na
stole. Nogi poza stołem.
Chwyt ramion na brzeg
stołu, poduszka pod
biodrami. Wznosy nóg
w gór
ę do poziomu.
4 razy
Do poziomu, nie
wy
żej.
Cz
ęść III – końcowa
1.
Ćwiczenia
utrwalaj
ące
nawyk
prawidłowej
postawy.
Utrzymywanie
prawidłowej
postawy ciała w
ró
żnych
sytuacjach.
Pozycja wysoka, r
ęce w
skrzydełka. Dzieci
maszeruj
ą wokół sali,
na sygnał zatrzymuj
ą
si
ę przed lustrem,
koryguj
ą postawę.
4 razy
Zwracamy
uwag
ę na to aby
brzuch był
wci
ągnięty.
Wada postawy: okr
ągło wklęsłe.
4/4
Tok lekcji
Cel
ćwiczenia Opis
ćwiczenia dozowanie
Uwagi
metodyczno-
organizacyjne
2.
Ćwiczenia
przeciw
płaskostopiu.
Wzmocnienie
mi
ęśni
wysklepienia
stopy,
Rozci
ągnięcie
mi
ęśni
piersiowych.
Siad przy drabince,
Nogi lekko ugi
ęte, ręce
trzymaj
ą szczebel na
wysoko
ści głowy.
Dziecko palcami zwija
kocyk.
4 razy
Przypominamy
o dosuni
ęciu
odcinka
l
ędźwiowego do
drabinek.
3.
Ćwiczenia
porz
ądkowo
dyscyplinuj
ące.
Wyrobienie
nawyku
prawidłowej
postawy.
Zbiórka samo korekcja
jej ocena. Omówienie
lekcji, po
żegnanie.
5 razy
Opracowała: Magdalena Mikrut.