monter systemow rurociagowych 713[04] b1 04 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ




Marek Olsza





Posługiwanie się dokumentacją techniczną
713[04].B1.04





Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Robert Wanic
mgr inż. Janusz Rudolf



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marek Olsza



Konsultacja:
mgr Janusz Górny





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[04].B1.04

Posługiwanie się dokumentacją techniczną w modułowym programie nauczania dla zawodu
monter systemów rurociągowych.

















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

6

3. Cele kształcenia

7

4. Przykładowe scenariusze zajęć

8

5. Ćwiczenia

12

5.1. Normalizacja w rysunku technicznym

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Szkicowanie i kreślenie

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Podstawowe zasady geometrii wykreślnej

17

5.3.1. Ćwiczenia

17

5.4. Opisywanie i wymiarowanie rysunków

21

5.4.1. Ćwiczenia

21

5.5. Uproszczenia rysunkowe połączeń

22

5.5.1. Ćwiczenia

22

5.6. Oznaczenia graficzne stosowane na rysunkach budowlanych

23

5.6.1. Ćwiczenia

23

5.7. Elementy składowe projektu

25

5.7.1. Ćwiczenia

25

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

27

7. Literatura

44








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter systemów rurociągowych 713[04].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności i wiedzy, jakie uczeń powinien mieć już
opanowane,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje w czasie zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycję ćwiczeń ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W podrozdziałach Poradnika dla ucznia pt. Materiał nauczania treści kształcenia zostały

omówione w sposób ogólny. Podany zasób wiadomości różnych zagadnień powinien być
wystarczający dla każdego przyszłego montera systemów rurociągowych. Szczegółowe
wiadomości uczeń będzie poznawał na zajęciach.

Nauczyciel powinien być pomocny uczniowi przy doborze treści nauczania, wskazując

zagadnienia, zarówno te szczególnie ważne, jak i pomocnicze – potrzebne w wykonywaniu
czynności, określonych zawodem montera systemów rurociągowych.

Pomocne w prowadzeniu zajęć mogą okazać się zestawy pytań zamieszczonych

w Poradniku dla ucznia, w podrozdziałach pt. Pytania sprawdzające, z których uczeń może
wykorzystać w dwojaki sposób, a mianowicie może:

zapoznać się z pytaniami przed przystąpieniem do pracy z podrozdziałem Materiał
nauczania – poznając w ten sposób wymagania wynikające z potrzeb zawodu, a po
opanowaniu wskazanych treści odpowiedzieć na zadane pytania, by sprawdzić stan
swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń,

zapoznać się z pytaniami i odpowiedzieć na nie po pracy z podrozdziałem Materiał
nauczania – sprawdzając w ten sposób stan swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń.
W Poradniku dla ucznia podano po kilka propozycji ćwiczeń do każdej grupy

materiałowej, sformułowanych w różny sposób. Te same ćwiczenia zamieszczone zostały
w Poradniku dla nauczyciela.

Nauczyciel może zlecić wykonanie wszystkich ćwiczeń lub wybierać określone

ćwiczenia
i przeprowadzić je:

zgodnie z podanymi wskazówkami,

na stanowisku wyposażonym w podane środki dydaktyczne .
Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu

swoich postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów.
Według tego samego zestawu pytań, nauczyciel dokonuje oceny wiedzy i umiejętności
ucznia.

Uczeń powinien w tym celu samodzielnie:

przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi,

zakreśla odpowiedź, wstawiając X w miejscu Tak lub Nie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowania ucznia, sprawdza jego

umiejętności i wiedzę zawodową. Po dokonaniu przeglądu zakreślonych odpowiedzi, określa
pytania, na które uczeń nie potrafił odpowiedzieć prawidłowo. Zakreślenia pod zapisem NIE
wskazują luki w wiedzy ucznia, informują również, jakich treści jeszcze dobrze nie poznał.
Oznacza to, że uczeń musi opanować niektóre treści materiału.

Poznanie przez ucznia określonej wiedzy o posługiwaniu się dokumentacją techniczną

będzie stanowiło dla nauczyciela podstawę przeprowadzenia sprawdzianu poziomu
opanowania wiadomości i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

klucz odpowiedzi,

instrukcję dla nauczyciela, w której omówiono czynności nauczyciela podczas
przeprowadzania sprawdzianu,

instrukcję dla ucznia, w której omówiono czynności ucznia podczas przeprowadzania
sprawdzianu,

przykładową kartę odpowiedzi, w której, w odpowiednich miejscach uczeń wpisuje
odpowiedzi na pytania.
W procesie sprawdzania i oceniania poziomu osiągnięć uczniów, można stosować

sprawdziany ustne i pisemne, obserwację czynności ucznia podczas realizacji zadań, testów
sprawdzających z zadaniami praktycznymi.

Zaleca się prowadzenie badań diagnostycznych, kontroli bieżącej i końcowej. W ocenie

końcowej, która jest prowadzona na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej,
należy zastosować pomiar dydaktyczny. Wiadomości teoretyczne niezbędne do realizacji
czynności praktycznych mogą być sprawdzone za pomocą testów osiągnięć. Zadania w teście
są zamknięte (wyboru wielokrotnego).

Podczas obserwacji czynności ucznia w trakcie wykonywania ćwiczeń należy zwrócić

uwagę na:

estetykę wykonywanych ćwiczeń,

stosowanie słownictwa technicznego.
Kontrolę poprawności wykonania zadań należy prowadzić w trakcie i po realizacji

ćwiczeń.

W ocenianiu osiągnięć uczniów należy uwzględnić:

wynik sprawdzianu opanowania umiejętności, który powinien mieć charakter
alternatywny, co oznacza, że uczeń umie lub nie umie poprawnie wykonać ćwiczenia,

może być różny poziom opanowania umiejętności; ćwiczenie może być wykonane
szybciej lub wolniej, bezbłędnie lub z błędem zauważonym i poprawionym przez ucznia.
Podstawą uzyskania przez ucznia pozytywnej oceny jest między innymi poprawne

wykonanie ćwiczeń, zaproponowanych w programie jednostki modułowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5






















Schemat układu jednostek modułowych




713[04].B1

Techniczne podstawy budowy rurociągów

713[04].B1.01

Posługiwanie się podstawowymi

pojęciami z zakresu budowy rurociągów

713[04].B1.04

Posługiwanie się dokumentacją

techniczną

713[04].B1.05

Magazynowanie, składowanie

i transportowanie materiałów

stosowanych do budowy

rurociągów

713[04].B1.02

Przestrzeganie przepisów

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej

oraz ochrony środowiska

713[04].B1.03

Rozpoznawanie podstawowych

materiałów stosowanych do budowy

rurociągów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2.

WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budowy rurociągów,

przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, przewidywać zagrożenia i zapobiegać im,

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały stosowane do budowy
rurociągów,

stosować układ jednostek SI,

korzystać z różnych źródeł informacji,

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów,
tabel,

oceniać własne możliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego
zawodu,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić znaczenie rysunku technicznego,

dobrać papiery rysunkowe i przybory do rysowania,

rozróżnić i zastosować znormalizowane linie rysunkowe,

posłużyć się skalą,

zwymiarować i opisać rysunki,

zastosować podstawowe zasady geometrii wykreślnej,

dobrać dokumentację techniczną do realizacji zadania,

rozróżnić poszczególne elementy dokumentacji,

wykorzystać informacje zawarte w opisie technicznym,

rozróżnić oznaczenia graficzne zastosowane w dokumentacji,

odczytać rzuty poziome i przekroje pionowe,

wykonać szkice elementów rurociągu,

odczytać rysunki elementów konstrukcyjnych,

odczytać kompletną dokumentację,

wykonać przedmiary robót,

przeprowadzić pomiary, sporządzić rysunki inwentaryzacyjne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI


Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Monter systemów rurociągowych 713[04]

Moduł: Techniczne podstawy budowy systemów rurociągowych 713[04].B1
Jednostka modułowa: Posługiwanie się dokumentacją techniczną 713[04].B1.04

Temat: Polskie normy rysunkowe i ISO.


Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności posługiwania się normami rysunkowymi.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać normy rysunkowe,

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,

zdefiniować pojęcie normy,

podać przykłady oznaczania Polskiej Normy i ISO.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowania i planowania pracy,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.

Metody nauczania–uczenia się:

mini wykład,

metoda przewodniego tekstu.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna

grupowa


Strategia:
uczenie się przez doświadczenie

Czas: 45
minut


Środki dydaktyczne:

Polskie Normy oraz ISO,

normy branżowe,

foliogramy,

rzutnik pisma,

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest dokonanie klasyfikacji norm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

FAZA WSTĘPNA
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie celów zajęć.
3. Podział uczniów na zespoły.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

FAZA WŁAŚCIWA

INFORMACJE
1. Co to jest norma?
2. Co to jest Polska Norma i Norma ISO?
3. Jakie korzyści wynikają ze stosowania Polskich Norm i Norm ISO?
4. Jakie są podstawowe działy Polskiej Normy?
4. Jaki jest sposób oznaczania norm?

PLANOWANIE
1. Ustal oznaczenie norm.
2. Ustal przeznaczenie norm.
3. Sklasyfikuj normy.

UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE
1. Odczytaj oznaczenia Polskich Norm i Norm ISO.
2. Zapisz spostrzeżenia w zeszycie przedmiotowym.
3. Opisz przeznaczenie wybranych norm.
4. Dokonaj klasyfikacji norm.
5. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy.
6. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia.


SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały oznaczone normy?
2. Czy prawidłowo zostało określone przeznaczenie norm?
3. Czy poprawnie sklasyfikowano normy?

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Normalizacja i unifikacja. Na podstawie

zgromadzonych informacji sporządź w zeszycie przedmiotowym notatkę.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Monter systemów rurociągowych 713[04]

Moduł: Techniczne podstawy budowy systemów rurociągowych 713[04].B1
Jednostka modułowa: Posługiwanie się dokumentacją techniczną 713[04].B1.04

Temat: Zasady rzutowania brył.


Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności rzutowania prostokątnego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

zorganizować

stanowisko

do

wykonywania

rysunków

zgodnie

z

zasadami

bezpieczeństwa i higieny pracy,

omówić zasady tworzenia rzutów prostokątnych brył,

wykonać rzutowanie brył w koniecznej ilości rzutów.

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowania i planowania pracy,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się
:

pogadanka,

praca z przykładowymi rysunkami pod kierunkiem nauczyciela,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

foliogramy,

rysunki rzutowe,

rzutnik pisma,

modele brył,

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Formy organizacji pracy uczniów
:

praca w grupach;

praca indywidualna


Czas trwania zajęć
: 45 minut

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Przebieg zajęć:

Lp.

Ogniwa zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Czas

trwania

1.

Stworzenie ładu
zewnętrznego
i wewnętrznego

- wita uczniów
- sprawdza obecność
- podaje temat zajęć
- przedstawia cele zajęć

- witają nauczyciela
- podają obecności
- zapisują temat zajęć

w zeszytach

3 min.

2.

Opracowanie nowego
materiału

- przypomina zagadnienia

z ostatnich zajęć

- rozpoczyna opracowanie

nowego materiału

- odpowiadają na pytania.
- biorą czynny udział w

zajęciach

- zapisują nowe informacje

w zeszytach

5 min.

3.

Kształtowanie pojęć

- wyjaśnia jak należy analizować

rysunki

- nawiązuje rozmowę z uczniami

na temat rodzajów rzutowania

- odpowiadają na pytania

nauczyciela

5 min.

4.

Wiązanie teorii
z praktyką

- przypomina terminologię

stosowaną przy rysowaniu
rzutów prostokątnych

- wyjaśnia „od czego” należy

zacząć rysowanie

- wyjaśnia w jaki sposób należy

„patrzeć” na bryłę aby
narysować poszczególne rzuty

- zwraca uwagę na dokładność

rysowania,

- wybierają przedmiot do

rysowania

5 min.

5.

Ćwiczenia praktyczne - nadzoruje pracę uczniów

- rozpoczynają rysowanie pod

kontrolą nauczyciela

- uczą się estetyki wykonania

15 min.

6.

Kształtowanie
nawyków

- powtarza najważniejsze

wiadomości

- sprawdza wykonanie szkiców

oraz przekazuje uwagi
dotyczące rzutowania

- odpowiadają na pytania
- prezentują wykonane szkice

10 min.

7.

Ocena i kontrola

- ocenia aktywność uczniów

1 min.

8.

Zakończenie zajęć

- podaje treść zadania domowego Zapisują treść zadania w

zeszytach przedmiotowych

1 min.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1. Normalizacja w rysunku technicznym


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wpisz w tabeli zastosowanie linii rysunkowych.

Nazwa linii

Zastosowanie

Ciągła gruba

Ciągła cienka

Kreskowa cienka

Punktowa cienka

Dwupunktowa cienka

Falista cienka

Zygzakowa cienka

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 min.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapisać zastosowanie linii rysunkowych,
3) uzasadnić przyjęte rozwiązanie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wymiary przedmiotu wynoszą 100x 80x 50. Ile będą wynosić jeżeli podziałka rysunku

wynosi

a) 1:2,
b) 2:1.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 min.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) obliczyć wymiary przedmiotu na rysunku dla zadanych podziałek,
3) wyniki obliczeń zanotować w zeszycie przedmiotowym.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Jaką podziałkę należy zastosować, aby przedstawić na formacie A4(w układzie

pionowym) przedmiot o wymiarach 250x 210x 50?

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 min.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wypisać wymiary arkusza formatu A4,
3) dobrać podziałkę rysunku,
4) wyniki zanotować w zeszycie przedmiotowym.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Dokonaj klasyfikacji Polskich Norm i Norm ISO.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują w grupach. Po wykonaniu ćwiczenia liderzy grup
prezentują. Czas wykonania ćwiczenia 45 min.


Sposób wykonania ćwiczenia


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Uczeń powinien:

1) odczytać oznaczenia polskich norm i norm ISO.
2) zapisać spostrzeżenia w zeszycie przedmiotowym.
3) opisać przeznaczenie wybranych norm.
4) dokonać klasyfikacji norm.
5) zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy.
6) zaprezentować swoją pracę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

mini wykład,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

Polskie Normy oraz ISO,

normy branżowe,

foliogramy,

rzutnik pisma,

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Szkicowanie i kreślenie

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Naszkicuj w zeszycie przedmiotowym bryłę geometryczną z uwzględnieniem

poprawności kształtu i wymiarów.

Rys. do ćwiczenia 1 [12, s. 34]

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać analizy szkicowanego przedmiotu,
3) zaplanować etapy szkicowania,
4) wykonać szkic.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 2

Naszkicuj w zeszycie przedmiotowym przedstawione detale z uwzględnieniem

poprawności kształtu i wymiarów.

Rys. do ćwiczenia 2 [12, s. 126]

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać analizy szkicowanego przedmiotu,
3) zaplanować etapy szkicowania,
4) wykonać szkic.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3. Podstawowe zasady geometrii wykreślnej

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Naszkicuj bryły w rzutowaniu prostokątnym. Ćwiczenie wykonaj na arkuszu A4.

a)

b)

Rys. do ćwiczenia 1 [12, s. 57]

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 15 min.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać analizy szkicowanego przedmiotu,
3) zaplanować rozmieszczenie rzutów,
4) wykonać szkic,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

materiały do szkicowania,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 2

Naszkicuj detal w aksonometrii ukośnej. Ćwiczenie wykonaj na arkuszu A4.

Rys. do ćwiczenia 2 [12, s. 57]

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać analizy szkicowanego przedmiotu,
3) zaplanować rozmieszczenie detalu na arkuszu,
4) wykonać szkic,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały do szkicowania,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wykreśl brakujący trzeci rzut.

Rys. do ćwiczenia 3 [8, s. 32]

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać analizy rysunków,
3) wykreślić trzeci rzut,
4) omówić sposób rozwiązania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rysunki części maszyn,

eksponaty i modele części maszyn,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Na podstawie rzutu, w którym zarysy wewnętrzne narysowano linią kreskową, naszkicuj

przedmiot w półwidoku- półprzekroju.

Rys. do ćwiczenia 4 [8, s. 36]

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać analizy rysunków,
3) naszkicować rysunki w zeszycie przedmiotowym,
4) oznaczyć przekrój,
5) omówić sposób rozwiązania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rysunki części maszyn,

eksponaty i modele części maszyn,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.4 Opisywanie i wymiarowanie rysunków

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Jakie usterki i błędy dotyczące wymiarowania występują na przedstawionych rysunkach?

Swoje spostrzeżenia zapisz w zeszycie przedmiotowym. Zwymiaruj poprawnie wszystkie
rysunki.

Rys. do ćwiczenia 1 [8, s. 45]

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 20 min.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dokonać analizy przedstawionych rysunków,
3) zanotować spostrzeżenia w zeszycie,
4) zwymiarować rysunki,
5) omówić sposób rozwiązania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

rysunki części maszyn,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.5. Uproszczenia rysunkowe połączeń

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj szkic detalu wykonanego z St3, w którym występuje gwint zewnętrzny nacięty

na całej długości. Detal zwymiaruj i oznacz stan powierzchni.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 min.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wykonać szkic do zeszytu przedmiotowego,
3) omówić sposób rozwiązania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały rysunkowe,

nagwintowane detale,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Opisz przedstawione na rysunku połączenie.

Rys. do ćwiczenia 2


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 min.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) opisać połączenie,
3) omówić sposób rozwiązania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.6. Oznaczenia graficzne stosowane na rysunkach budowlanych


5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Napisz co oznaczają podane poniżej oznaczenia graficzne.

1.

2.

3.

4.

5.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) opisać oznaczenia,
3) omówić sposób rozwiązania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

PN – oznaczenia na rysunkach architektoniczno-budowlanych,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Napisz co oznaczają podane poniżej oznaczenia graficzne.

1.

2.

3.

4.

5.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 5 min.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) opisać oznaczenia,
3) omówić sposób rozwiązania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

PN – oznaczenia na rysunkach architektoniczno-budowlanych,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

5.7. Elementy składowe projektu

5.7.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Odszukaj w dokumentacji budowlanej poszczególne jej elementy.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 15 min.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
3) omówić sposób rozwiązania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

dokumentacja budowlana obiektu,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Odczytaj z opisu technicznego informacje na temat wyposażenia budowlano-

instalacyjnego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 25 min.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
3) omówić sposób rozwiązania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

opis techniczny obiektu,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Ćwiczenie 3

Sprawdź za pomocą odpowiedniego sprzętu mierniczego:

pion ścian,

poziom parapetu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia wybrany
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 10 min.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
3) omówić sposób rozwiązania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przyrządy pomiarowe,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Wykonaj przedmiar robót centralnego ogrzewania w sali lekcyjnej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Uczniowie pracują samodzielnie. Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie
prezentują swoje prace. Czas wykonania ćwiczenia 30 min.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
3) omówić sposób rozwiązania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przyrządy pomiarowe,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test do jednostki modułowej „Posługiwanie się dokumentacją techniczną”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

15 zadania jest z poziomu podstawowego, zadania nr: 2, 3, 4, 5, 6, 8, 12, 13, 14, 15, 16,
17, 18, 19, 20

5 zadań jest z poziomu ponadpodstawowego, zadania nr: 1, 7, 9, 10, 11.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

0

-

8 pkt.

– niedostateczny

9-11 pkt

– dopuszczający

12-14 pkt

– dostateczny

15-17 pkt

– dobry

18-20 pkt

– bardzo dobry

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a, 7. a, 8. a, 9. d, 10. b, 11. b,
12. c, 13. c, 14. c, 15. a, 16. a, 17. b, 18. c, 19. a, 20. a.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Wyjaśnić oznaczenie norm

B

PP

A

2. Rozróżniać rodzaje rysunków

B

P

A

3.

Określić wymiary formatu arkusza
rysunkowego

A

P

C

4. Dobrać rodzaj ołówka do określonego zadania

D

P

B

5. Dobierać rodzaje linii rysunkowych

A

P

B

6. Rozróżniać elementy dokumentacji projektowej

B

P

A

7. Przeliczyć wymiary w danej podziałce

C

PP

A

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

8.

Rozróżniać

elementy

rysunków

schematycznych

B

P

A

9.

Narysować rzut poziomy bryły przedstawionej
w dimetrii ukośnej

C

PP

D

10.

Narysować bryłę w dimetrii ukośnej na pod-
stawie rzutów prostokątnych

C

PP

B

11. Uzupełnić brakujący rzut prostokątny bryły

D

PP

B

12. Oznaczyć płaszczyznę przekroju.

B

P

C

13. Oznaczyć płaszczyznę przekroju

B

P

C

14.

Odczytać liczby wymiarowe na rysunkach

C

P

C

15. Rozróżniać elementy rurociągów

B

P

A

16. Określić skalę rysunków roboczych

C

P

A

17.

Określić zasady wykonywania rysunków
roboczych

C

P

B

18. Określić zawartość projektu realizacji robót

C

P

C

19.

Rozróżniać elementy dokumentacji
budowlanej

B

P

A

20.

Rozróżniać oznaczanie materiałów na
rysunkach

B

P

A

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących odwzorowywania elementów maszyn. Pytania są

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Czas trwania testu - 45 minut.
9. Maksymalna liczba punktów, jaką można osiągnąć za poprawne rozwiązanie testu

wynosi 20 pkt.


Materiały dla ucznia:

instrukcja dla ucznia,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości

i umiejętności, jakie zostały ukształtowane w wyniku zorganizowanego procesu kształcenia
w jednostce modułowej Posługiwanie się dokumentacją techniczną. Spróbuj swoich sił.
Pytania nie są trudne i jeżeli zastanowisz się, to na pewno udzielisz poprawnej odpowiedzi.

Powodzenia !

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Standardy międzynarodowe spełnia norma oznaczona:

a) PN,
b) PN-EN,
c) BN,
d) PN-ISO.


2. Element przeznaczony do wykonania jest pokazany w sposób szczegółowy na rysunku:

a) roboczym,
b) zestawieniowym,
c) montażowym,
d) ilustracyjnym.


3. Arkusz rysunkowy o wymiarach 420x 297 to format:

a) A5,
b) A4,
c) A3,
d) A2.


4. Ołówki o umiarkowanej twardości oznaczamy:

a) 2B,
b) F,
c) U,
d) 3H.

5. Osie symetrii rysujemy linią:

a) ciągłą cienką,
b) punktową cienką,
c) kreskową cienką,
d) dwupunktową cienką.


6. Obliczenia ilości robót w przedmiarze wykonuje się na podstawie:

a) opisu technicznego,
b) wykonanej pracy,
c) dokumentacji projektowej,
d) polecenia inwestora.


7. Jeżeli prostokąt o wymiarach a = 20 mm i b = 10 mm przedstawimy na rysunku

w podziałce 2:1, to jego wymiary po narysowaniu będą wynosić:

a) a = 40 mm i b = 20 mm,
b) a = 10 mm i b = 5 mm,
c) a = 30 mm i b = 15 mm,
d) będą takie same.


8. Rysunek przedstawia oznaczenie graficzne

a) zakończenie przewodu korkiem gwintowanym,
b) zakończenie przewodu ślepym przewodem,
c) kierunek przepływu,
d) połączenie na długi gwint.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

9. Wskaż prawidłowy rzut poziomy bryły przedstawionej na rysunku:

a)

b)

c)

d)


10. Wykorzystując rzuty prostokątne wskaż prawidłowo narysowaną bryłę w aksonometrii

ukośnej:

a)

b)

c)

d)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

11. Dokonaj analizy rysunków i wskaż, który z nich przedstawia prawidłowy rzut

prostokątny bryły:
a)

b)

c)

d)


12. Wskaż prawidłowo zaznaczony ślad płaszczyzny przekroju:

a)

b)

c)

d)


13. Wskaż prawidłowo zakreskowane części.

a)

b)

c)

d)


14. Czy poniższy rysunek jest poprawnie zwymiarowany? Wskaż ile błędów zawiera

zwymiarowany rysunek.

a) jeden,
b) dwa,
c) trzy,
d) nie ma błędów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

15. Rysunek przedstawia oznaczenie graficzne

a) zamocowanie stałe,
b) zawieszenie ruchome,
c) wydłużkę mieszkową,
d) wydłużkę lirową.

16. Rysunki robocze wykonuje się w skali:

a) 1:20,
b) 1:200,
c) 1:250,
d) 1:1000.


17. Podczas wykonywania rysunków roboczych należy stosować zasady podane przez:

a) kierownika budowy,
b) normy budowlane,
c) czasopisma branżowe,
d) inwestora.


18. Projekt organizacji robót nie zawiera:

a) sposobu wykonania robót,
b) danych o środkach transportu,
c) informacji o rodzaju gruntu,
d) danych o rodzaju maszyn.


19. Obliczenie ilości robót w przedmiarze wykonuje się na podstawie:

a) dokumentacji projektowej,
b) opisu technicznego,
c) polecenia inwestora,
d) domiaru.


20. Rysunek przedstawia oznaczenie graficzne:

a) betonu komórkowego,
b) żelbetonu,
c) izolacji przeciwwilgociowej,
d) drewna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Posługiwanie się dokumentacją techniczną

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

TEST 2

Test do jednostki modułowej „Posługiwanie się dokumentacją techniczną”

Test składa się z 20 zadań, z których:

15 zadania jest z poziomu podstawowego, zadania nr: 1, 2, 3, 5, 6, 9, 10, 12, 13, 14, 15,
17, 18, 19, 20.

5 zadań jest z poziomu ponadpodstawowego, zadania nr: 4, 7, 8, 11,16.

Zestaw zadań testowych składa się z:
a) zadań typu zamkniętego (10 zadań wielokrotnego wyboru),
b) zadań typu otwartego (10 zadań z luką).


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

0-8

pkt.

niedostateczny

9-11 pkt

dopuszczający

12-14 pkt

dostateczny

15-17 pkt

dobry

18-20 pkt

bardzo dobry

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Dobrać grubość i rodzaje linii
rysunkowych

B

P

C

2. Dobrać wysokość liter

A

P

B

3. Kreślić symetralną odcinka

B

P

D

4.

Rozróżnić prawidłowo narysowaną
bryłę w dimetrii ukośnej

C

PP

C

5.

Narysować

rzut

poziomy

bryły

przedstawionej w dimetrii ukośnej

C

P

A

6.

Wybrać prawidłowy przekrój wzdłużny
tulei.

A

P

A

7.

Określić liczbę brakujących krawędzi
bryły narysowanej w przekroju
połówkowym

C

PP

B

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

8.

Wymiarować średnice kilku wałków o
tych samych wymiarach

D

PP

C

9.

Rozróżnić cechy charakteryzujące
rysunek wykonawczy

B

P

A

10. Dobrać odpowiedni rodzaj linii

D

P

C

11. Zdefiniować pojęcie normy.

A

PP

jakościowe

12. Określić skale rysunków

C

P

dokładności

13. Określić zawartość opisu technicznego

C

P

opisie

technicznym

14. Rozróżniać rodzaje rysunków

C

P

szczegółowy

15. Określić zawartość rysunku roboczego

C

P

materiałów

16. Wyjaśnić zasady obmiaru robót

B

PP

wykonanych

17.

Określić zawartość projektu technologii
i organizacji robót

C

P

metod

18. Określić zawartość przedmiaru robót

C

P

materiałów

19.

Określić zawartość dokumentacji
projektowej

C

P

projektowej

20.

Wyjaśnić zasady inwentaryzacji
budowlanej

B

P

opisu

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

A. INSTRUKCJA OGÓLNA
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA
1. Zestaw zadań testowych składa się z:

a. zadań otwartych (zadań z luką),
b. zadań zamkniętych (zadań wielokrotnego wyboru).

2. W zadaniach z luką należy w miejsce kropek wpisać prawidłowe wyrażenie, wzór lub

dokonać opisu np. rysunku, czyli uzupełnić je w sposób stanowiący logiczną całość.

3. Zadania wielokrotnego wyboru mają 4 odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa.

Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na Karcie odpowiedzi.

4. W wypadku pomyłki błędną odpowiedź należy ująć w kółko i ponownie zakreślić

odpowiedź prawidłową.

5. Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie sprawia Ci trudność, to opuść je

i przejdź do zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później.

6. Czas trwania testu – 45 min.
7. Maksymalna liczba punktów, jaką można osiągnąć za poprawne rozwiązanie testu

wynosi 20 pkt.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

Materiały dla ucznia:

instrukcja dla ucznia,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi,


Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości
i umiejętności, jakie zostały ukształtowane w wyniku zorganizowanego procesu kształcenia
w jednostce modułowej Posługiwanie się dokumentacją techniczną. Pytania nie są trudne
i jeżeli zastanowisz się, to na pewno udzielisz poprawnej odpowiedzi.

Powodzenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


Wybierz prawidłową odpowiedź
1. Na którym rysunku przedstawiającym wałek dobrano poprawnie grubość i rodzaje linii?

a)

b)

c)

d)

2. Jeżeli wysokość dużych liter wynosi 5 mm, to wysokość małych liter wynosi:

a) 4 mm,
b) 3,5 mm,
c) 3,2 mm,
d) 2,5 mm.


3. Który z rysunków przedstawia konstrukcję symetralnej odcinka?

a)

b)

c)

d)

4. Wskaż prawidłowo narysowany prostopadłościan w aksonometrii ukośnej.

a)

b)

c)

d)

5. Wskaż prawidłowy rzut pionowy bryły przedstawionej na rysunku:

a)

b)

c)

d)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

6. Na rysunku przedstawiono przekrój wzdłużny tulei. Wskaż rysunek z przekrojem

prawidłowo zakreskowanym.
a)

b)

c)

d)

7. Ile linii brakuje na rysunku?

a) jednej,
b) dwóch,
c) trzech,
d) czterech.

8. Wskaż rysunek, na którym prawidłowo zwymiarowano otwory o jednakowych średnicach:

a)

b)

c)

d)


9. Która z wymienionych cech nie jest cechą rysunku wykonawczego?

a) rysunek wykonawczy jest to osobny rysunek części danego przyrządu,
b) rysunek wykonawczy musi być szczegółowo zwymiarowany,
c) rysunek wykonawczy nie posiada uwag dotyczących chropowatości powierzchni,
d) rysunek wykonawczy posiada tabliczkę podstawową bez wykazu części.


10. Linie wymiarowe rysujemy linią

a) ciągłą grubą,
b) kreskową,
c) ciągłą cienką,
d) punktową.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

Wpisz brakujące wyrazy w zdania


11. Polską Normą nazywamy krajowy dokument normalizacyjny, zawierający jednoznaczne

wymagania .................... lub ilościowe dotyczące danego wyrobu, sposobu wykonania
czynności.

12. Wybór odpowiedniej skali wiąże się ze stopniem ............................... rysunku.
13. Przeznaczenie obiektu budowlanego powinno być określone w ...............................
14. Rysunki ogólne konstrukcji budowlanych zawierają schematyczne przedstawienia

konstrukcji budowlanych w przeciwieństwie do rysunków roboczych, które przedstawiają
element w sposób .................................

15. Rysunki robocze powinny być uzupełnione wykazem ....................... niezbędnych do

wykonania elementu konstrukcyjnego.

16. Obmiar robót polega na mierzeniu .............................. robót.
17. Projekt technologii i organizacji robót określa m.in. dane dotyczące ................. wykonania

podstawowych robót.

18. Przedmiar robót wykonuje się biorąc pod uwagę m.in. zestawienia ..........................

i elementów.

19. Obliczenia ilości robót w przedmiarze wykonuje się na podstawie ............................

projektowej.

20. Inwentaryzacja budowlana polega na wykonaniu rysunków i ................... istniejącego

obiektu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Posługiwanie się dokumentacją techniczną

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11. Polską

Normą

nazywamy

krajowy

dokument

normalizacyjny,

zawierający jednoznaczne wymagania .................... lub ilościowe
dotyczące danego wyrobu, sposobu wykonania czynności.

12. Wybór odpowiedniej skali wiąże się ze stopniem ...............................

rysunku.

13. Przeznaczenie

obiektu

budowlanego

powinno

być

określone

w ...............................

14. Rysunki ogólne konstrukcji budowlanych zawierają schematyczne

przedstawienia konstrukcji budowlanych w przeciwieństwie do
rysunków roboczych, które przedstawiają element w sposób
.................................

15. Rysunki robocze powinny być uzupełnione wykazem .......................

niezbędnych do wykonania elementu konstrukcyjnego.

16. Obmiar robót polega na mierzeniu .............................. robót.

17. Projekt technologii i organizacji robót określa m.in. dane dotyczące

................. wykonania podstawowych robót.

18. Przedmiar robót wykonuje się biorąc pod uwagę m.in. zestawienia

.......................... i elementów.

19. Obliczenia ilości robót w przedmiarze wykonuje się na podstawie

............................ projektowej.

20. Inwentaryzacja

budowlana

polega

na

wykonaniu

rysunków

i ................... istniejącego obiektu.

Razem:


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

44

7. LITERATURA

1. Buksiński T., Szpecht A.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1998
2. Cieślak H.: Testy i sprawdziany z rysunku technicznego. ITE, Radom 1996
3. Dobrzański T.: Tysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2005
4. Giełdowski L.: Przekroje. WSiP, Warszawa 2001
5. Giełdowski L.: Rzutowanie prostokątne. Widoki. WSiP, Warszawa 2001
6. Giełdowski L.: Wymiarowanie. WSiP, Warszawa 2001
7. Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 2004
8. Lewandowski T.: Zbiór zadań z rysunku technicznego dla mechaników. WSiP,

Warszawa 2002

9. Malinowski J., Jakubiec W.: Tolerancje i pasowania w budowie maszyn. WSiP,

Warszawa 1998

10. Paprocki K.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1995
11. Samujłłowie H. i R.: Rysunek techniczny i odręczny w budownictwie. Arkady,

Warszawa 1987

12. Straszak K., Walter J.: Rysunek zawodowy dla montera instalacji budowlanych. WSiP,

Warszawa 1976

13. Waszkiewiczowie E. i S.: Rysunek zawodowy. WSiP, Warszawa 1999
14. Wojciechowski L.: Rysunek budowlany. WSiP, Warszawa 1999
15. Wojciechowski L.: Zawodowy rysunek budowlany. WSiP, Warszawa 1999
16. www.cke.edu.pl
17. www.thyssenkrupp-energostal.pl

LITERATURA METODYCZNA


1. Baraniak B.: Dobór treści kształcenia zawodowego. Instytut Badań Edukacyjnych,

Warszawa 1997

2. Figurski J.: Eksperyment pedagogiczny Modułowe programy nauczania w kształceniu

zawodowym: model ujednoliconego egzaminu zawodowego. Instytut Technologii
Eksploatacji, Radom 2001

3. Francuz W. M.: Dydaktyka w nowej szkole zawodowej. Wydawnictwo Politechniki

Krakowskiej, Kraków 2004

4. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004
5. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji,

Radom 2000

6. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Wyższa Szkoła Inżynierska,

Radom 1995

