„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Marek Olsza
Montaż rurociągów żeliwnych, kamionkowych
i betonowych 713[04].Z1.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Robert Wanic
mgr inż. Janusz Rudolf
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marek Olsza
Konsultacja:
mgr Janusz Górny
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[04].Z1.05
Montaż rurociągów żeliwnych, kamionkowych i betonowych w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter systemów rurociągowych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
6
3. Cele kształcenia
7
4. Przykładowe scenariusze zajęć
8
5. Ćwiczenia
12
5.1. Połączenia rur
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2. Warunki wykonania i odbioru sieci wodociągowej
17
5.2.1. Ćwiczenia
17
5.3. Warunki wykonania instalacji kanalizacyjnej
20
5.3.1. Ćwiczenia
20
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
23
7. Literatura
32
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter systemów rurociągowych 713[04].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności i wiedzy, jakie uczeń powinien mieć już
opanowane,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje w czasie zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W podrozdziałach Poradnika dla ucznia pt. Materiał nauczania treści kształcenia zostały
omówione w sposób ogólny. Podany zasób wiadomości różnych zagadnień powinien być
wystarczający dla każdego przyszłego montera systemów rurociągowych. Szczegółowe
wiadomości uczeń będzie poznawał na zajęciach.
Nauczyciel powinien być pomocny uczniowi przy doborze treści nauczania, wskazując
zagadnienia, zarówno te szczególnie ważne, jak i pomocnicze – potrzebne w wykonywaniu
czynności, określonych zawodem montera systemów rurociągowych.
Pomocne w prowadzeniu zajęć mogą okazać się zestawy pytań zamieszczonych
w Poradniku dla ucznia, w podrozdziałach pt. Pytania sprawdzające, z których uczeń może
wykorzystać w dwojaki sposób, a mianowicie może:
−
zapoznać się z pytaniami przed przystąpieniem do pracy z podrozdziałem Materiał
nauczania – poznając w ten sposób wymagania wynikające z potrzeb zawodu, a po
opanowaniu wskazanych treści odpowiedzieć na zadane pytania, by sprawdzić stan swojej
gotowości do wykonywania ćwiczeń,
−
zapoznać się z pytaniami i odpowiedzieć na pytania po pracy z podrozdziałem Materiał
nauczania – sprawdzając w ten sposób stan swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń.
W Poradniku dla ucznia podano po kilka propozycji ćwiczeń do każdej części materiału
nauczania, sformułowanych w różny sposób. Te same ćwiczenia zamieszczone zostały
w Poradniku dla nauczyciela.
Nauczyciel może zlecić wykonanie wszystkich ćwiczeń lub wybierać określone ćwiczenia
i przeprowadzić je:
−
zgodnie z podanymi wskazówkami,
−
na stanowisku wyposażonym w podane środki dydaktyczne.
Nauczyciel może również przedstawić swoje propozycje i przeprowadzić ćwiczenia.
Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich
postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów.
Uczeń powinien w tym celu samodzielnie:
−
przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi,
−
zakreśla odpowiedź, wstawiając X w miejscu pod słowem tak lub nie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowania ucznia, sprawdza jego
umiejętności i wiedzę zawodową. Po dokonaniu przeglądu zakreślonych odpowiedzi, określa
pytania, na które uczeń nie potrafił odpowiedzieć prawidłowo. Zakreślenia pod zapisem NIE
wskazują luki w wiedzy ucznia, informują również, jakich treści jeszcze dobrze nie poznał.
Oznacza to, że uczeń musi nauczyć się tych treści.
Poznanie przez ucznia określonej wiedzy o magazynowaniu, składowaniu i transporcie
materiałów stosowanych do budowy rurociągów będzie stanowiło dla nauczyciela podstawę
przeprowadzenia
sprawdzianu
poziomu
opanowania
wiadomości
i
ukształtowanych
umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6
zadaniami testowymi.
W tym rozdziale podano również:
−
klucz odpowiedzi,
−
instrukcję dla nauczyciela, w której omówiono czynności nauczyciela podczas
przeprowadzania sprawdzianu,
−
instrukcję dla ucznia, w której omówiono czynności ucznia podczas przeprowadzania
sprawdzianu,
−
przykładową kartę odpowiedzi, w której, w odpowiednich miejscach uczeń wpisuje
odpowiedzi na pytania.
W procesie sprawdzania i oceniania poziomu osiągnięć uczniów, można stosować
sprawdziany ustne i pisemne, obserwację czynności ucznia podczas realizacji zadań, testów
sprawdzających z zadaniami praktycznymi.
Zaleca się prowadzenie badań diagnostycznych, kontroli bieżącej i końcowej. W ocenie
końcowej, która jest prowadzona na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej,
należy zastosować pomiar dydaktyczny. Wiadomości teoretyczne niezbędne do realizacji
czynności praktycznych mogą być sprawdzone za pomocą testów osiągnięć. Zadania w teście są
otwarte (krótkiej odpowiedzi) lub zamknięte (wyboru wielokrotnego). Kontrolę poprawności
wykonania zadań należy prowadzić w trakcie i po realizacji ćwiczeń.
W ocenianiu osiągnięć uczniów należy uwzględnić:
−
wynik sprawdzianu opanowania umiejętności powinien mieć charakter alternatywny, co
oznacza, że uczeń umie lub nie umie poprawnie wykonać ćwiczenia,
−
może być różny poziom opanowania umiejętności; ćwiczenie może być wykonane szybciej
lub wolniej, bezbłędnie lub z błędem zauważonym i poprawionym przez ucznia.
Podstawą uzyskania przez ucznia pozytywnej oceny jest między innymi poprawne wykonanie
ćwiczeń, zaproponowanych w programie jednostki modułowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
Schemat układu jednostek modułowych
713[04].Z1
Technologia montażu systemów rurociągowych
713[04].Z1.01
Prace przygotowawczo- zakończeniowe
przy montażu systemów rurociągowych
713[04].Z1.02
Montaż instalacji z rur stalowych
713[04].Z1.03
Montaż rurociągów stalowych
713[04].Z1.04
Montaż instalacji z rur miedzianych
713[04].Z1.05
Montaż rurociągów żeliwnych,
kamionkowych i betonowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
2
.
WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozróżniać rodzaje rurociągów,
−
rozróżniać elementy konstrukcyjne rurociągów,
−
odróżniać technologie wykonania rurociągów różnego typu,
−
przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,
−
stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
−
charakteryzować podstawowe materiały stosowane do budowy rurociągów,
−
odczytywać i interpretować rysunki budowlane,
−
posługiwać się dokumentacją techniczną,
−
wykonywać przedmiary i obmiary robót,
−
wykonywać rysunki inwentaryzacyjne,
−
organizować stanowiska składowania i magazynowania,
−
składować i magazynować podstawowe materiały do budowy rurociągów,
−
transportować materiały do budowy rurociągów,
−
korzystać z pozatekstowych źródeł informacji,
−
wykonywać prace przygotowawczo-zakończeniowe przy montażu rurociągów,
−
wykonywać połączenia rur instalacyjnych stalowych metodą spawania gazowego,
−
wykonywać połączenia rur stalowych sieciowych metodą spawania elektrycznego,
−
montować rurociągi wraz z armaturą z rur stalowych,
−
wykonywać połączenia rur miedzianych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
3
.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
wykonać prace przy montażu rur żeliwnych, kamionkowych i betonowych zgodnie
z obowiązującymi przepisami bhp i ochrony ppoż.,
−
zaplanować kolejność wykonywanych robót przy montażu rur żeliwnych, kamionkowych
i betonowych,
−
przygotować
materiały
potrzebne
do
montażu
rur
żeliwnych, kamionkowych
i betonowych,
−
ocenić stan techniczny rur i łączników żeliwnych, kamionkowych i betonowych do
montażu,
−
dostarczyć rury żeliwne, kamionkowe i betonowe na miejsce montażu,
−
przygotować rury do montażu,
−
wykonać połączenia rur żeliwnych,
−
wykonać połączenia rur kamionkowych,
−
wykonać połączenia rur betonowych,
−
wykonać połączenia rurociągów żeliwnych, kamionkowych i betonowych z armaturą
sieciową,
−
wykonać odgałęzienia rurociągów żeliwnych, kamionkowych i betonowych,
−
wykonać przejścia rurociągów żeliwnych, kamionkowych i betonowych na rurociągi
wykonane z innych materiałów,
−
posłużyć się dokumentacją techniczną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Monter systemów rurociągowych 713[04]
Moduł: Techniczne podstawy budowy rurociągów 713[04].Z1
Jednostka modułowa: Montaż rurociągów żeliwnych, kamionkowych i betonowych
713[04].Z1.05
Temat: Stanowisko do cięcia rur żeliwnych.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności organizowania stanowiska do cięcia rur żeliwnych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dobrać metodę cięcia, biorąc pod uwagę cechy techniczne instalacji,
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
−
przeciąć rurę żeliwną.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowania i planowania pracy,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz,
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja w grupie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca grupowa
Czas: 180 minut
Środki dydaktyczne:
−
opis metod cięcia rur żeliwnych,
−
stanowisko do cięcia rur,
−
foliogramy,
−
rzutnik pisma,
−
literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja zajęć:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
A. omówienie pojęć:
−
należy wyjaśnić pojęcie cięcia rur,
−
uczniowie otrzymują instrukcje cięcia rur,
−
uczniowie pracują indywidualnie, przeglądają instrukcje cięcia rur.
B. cięcie rur żeliwnych:
−
należy zapoznać uczniów z metodami cięcia rur żeliwnych stosowanych do budowy
rurociągów; wskazać, jak należy dobierać metody cięcia, biorąc pod uwagę cechy
techniczne instalacji,
−
uczniowie przygotowują stanowisko do cięcia,
−
pracując w grupie uczniowie przecinają rury żeliwne za pomocą dobranego urządzenia.
W trakcie pracy w grupach nauczyciel zwraca uwagę uczniom na przestrzeganie przepisów bhp.
Podsumowanie zajęć:
−
uczniowie uzasadniają wybór metody cięcia.
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.
−
nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza czy czyni postępy,
−
uczniowie prezentują swoje prace,
−
uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Połączenia rur żeliwnych. Na podstawie
zgromadzonych informacji sporządź w zeszycie przedmiotowym notatkę.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe pisemne wypowiedzi uczniów dotyczące sposobu prowadzenia zajęć
i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Monter systemów rurociągowych 713[04]
Moduł: Techniczne podstawy budowy rurociągów 713[04].Z1
Jednostka modułowa:
Montaż rurociągów żeliwnych, kamionkowych i betonowych
713[04].Z1.05
Temat: Połączenia kielichowe rur żeliwnych.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania połączeń kielichowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
wykonać połączenie kielichowe rur żeliwnych.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowania i planowania pracy,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
foliogramy,
−
charakterystyka połączeń kielichowych,
−
rzutnik pisma,
−
literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Formy organizacji pracy uczniów:
−
praca w grupach;
−
praca indywidualna
Czas trwania zajęć: 180 minut
Przebieg zajęć:
Lp.
Ogniwa zajęć
Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
Czas
trwania
1.
Stworzenie ładu
zewnętrznego
i wewnętrznego
- wita uczniów
- sprawdza obecność
- podaje temat zajęć
- przedstawia cele zajęć
- witają nauczyciela
- podają obecności
- zapisują temat zajęć
w zeszytach
12 min.
2.
Opracowanie nowego
materiału
- przypomina zagadnienia
z ostatnich zajęć
- rozpoczyna opracowanie
nowego materiału
- odpowiadają na pytania.
- biorą czynny udział w
zajęciach
- zapisują nowe informacje
w zeszytach
20 min.
3.
Kształtowanie pojęć
- omawia metodę wykonywania
połączeń kielichowych
- nawiązuje rozmowę z uczniami
na temat łączenia rur żeliwnych
- odpowiadają na pytania
nauczyciela
40 min.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
4.
Wiązanie teorii
z praktyką
- przypomina zasady bhp podczas
wykonywania prac
montażowych
- omawia charakterystyki
połączeń kielichowych
- omawia zastosowanie połączeń
kielichowych
- prezentuje sposób wykonania
połączenia kielichowego
- wybierają materiały do
wykonania połączenia
- dobierają elementy
połączenia (pod kontrolą
nauczyciela)
- dobierają narzędzia do
montażu
- wykonują (pod kontrolą
nauczyciela) połączenie
60 min.
5.
Kształtowanie
nawyków
- powtarza najważniejsze
wiadomości
- sprawdza wykonanie ćwiczenia
oraz przekazuje uwagi
- odpowiadają na pytania
- prezentują wykonane
ćwiczenie
40 min.
6.
Ocena i kontrola
- ocenia aktywność uczniów
4 min.
7.
Zakończenie zajęć
- podaje treść zadania domowego zapisują treść zadania w
zeszytach przedmiotowych
4 min.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Połączenia rur.
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na stanowisko montażowe dostarczono rury żeliwne. Do instalacji należy przygotować dwa
odcinki rur o długości 1 m. Dobierz narzędzia i przygotuj rury do instalacji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na:
−
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
−
przestrzeganie przepisów bhp na stanowisku pracy,
−
jakość wykonanego ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać narzędzia pomiarowe i obróbkowe,
3) przygotować rury,
4) zmierzyć żądaną długość rur,
5) ciąć rury na wymiar,
6) zaprezentować sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
rury żeliwne,
−
narzędzia pomiarowe,
−
narzędzia monterskie,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na stanowisko montażowe dostarczono rury żeliwne o średnicy 200 mm w odcinkach
o długości 3 m. Dobierz narzędzia oraz materiały i wykonaj połączenie kielichowe.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
−
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
−
przestrzeganie przepisów bhp na stanowisku pracy,
−
jakość wykonanego połączenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować rury,
3) dobrać narzędzie,
4) dobrać materiały uszczelniające i izolacyjne,
5) wsunąć bosy koniec do kielicha,
6) wypełnić wolną przestrzeń (między wewnętrzną ścianką kielicha a zewnętrzną powierzchnią
bosego końca rury) materiałem uszczelniającym,
7) ubić sznur konopny,
8) uszczelnić resztę powierzchni uszczelnieniem trwałym,
9) zaizolować połączenie,
10) zaprezentować sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
rury żeliwne,
−
narzędzia monterskie,
−
materiały uszczelniające i izolacyjne,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Na stanowisko montażowe dostarczono rury żeliwne o średnicy 200 mm w odcinkach
o długości 3m. Dobierz narzędzia oraz materiały i wykonaj połączenie kielichowe. Połączenie
należy uszczelnić ołowiem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
−
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
−
przygotowanie rur do instalacji,
−
jakość wykonanego połączenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować rury,
3) dobrać narzędzie,
4) dobrać materiały uszczelniające i izolacyjne,
5) wsunąć bosy koniec do kielicha,
6) wypełnić wolną przestrzeń (między wewnętrzną ścianką kielicha a zewnętrzną powierzchnią
bosego końca rury) materiałem uszczelniającym,
7) ubić sznur konopny,
8) utworzyć wokół szczeliny kielichowej formę z gliny,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
9) wlać roztopiony ołów,
10) po zastygnięciu ołowiu zdjąć formę z gliny i dobić ołów dobijakiem,
11) zaizolować połączenie,
12) zaprezentować sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
rury żeliwne,
−
narzędzia monterskie,
−
materiały uszczelniające i izolacyjne,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Na stanowisko montażowe dostarczono rury żeliwne o średnicy 200 mm z kołnierzami
w odcinkach o długości 3 m. Dobierz narzędzia oraz materiały i wykonaj połączenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
−
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
−
przygotowanie rur do instalacji,
−
jakość wykonanego połączenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować rury,
3) dobrać narzędzie,
4) dobrać uszczelkę,
5) dokręcić śrubami kołnierze,
6) zaprezentować sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
rury żeliwne z kołnierzami,
−
narzędzia monterskie,
−
materiały uszczelniające,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Na stanowisko montażowe dostarczono rury kamionkowe o średnicy 500 mm
w odcinkach o długości 3 m. Dobierz narzędzia oraz materiały i wykonaj połączenie kielichowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
−
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
−
przygotowanie rur do instalacji,
−
jakość wykonanego połączenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować rury,
3) dobrać narzędzie,
4) dobrać materiały uszczelniające,
5) wsunąć bosy koniec do kielicha,
6) wypełnić wolną przestrzeń (między wewnętrzną ścianką kielicha a zewnętrzną powierzchnią
bosego końca rury) materiałem uszczelniającym,
7) ubić sznur konopny,
8) uszczelnić resztę powierzchni kitem asfaltowym lub asfaltem (uszczelnienie można
wykonać zaprawą cementową),
9) zaprezentować sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
rury kamionkowe,
−
narzędzia monterskie,
−
materiały uszczelniające,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 6
Na stanowisko montażowe dostarczono rury betonowe o średnicy 600 mm
w odcinkach o długości 2 m. Dobierz narzędzia oraz materiały i wykonaj połączenie kielichowe.
Rury są przystosowane do łączenia na wpust i zakład.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
−
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
−
przygotowanie rur do instalacji,
−
jakość wykonanego połączenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować rury,
3) dobrać narzędzie,
4) narzucić zaprawę cementową na górną połowę wpustu,
5) narzucić zaprawę cementową na dolną połowę zakładu,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
6) dosunąć wpust i zakład do siebie aż do momentu, kiedy zaprawa dokładnie wypełni
szczelinę,
7) usunąć od wewnątrz nadmierną ilość zaprawy,
8) zaprezentować sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
rury betonowe,
−
zaprawa cementowa,
−
narzędzia monterskie,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 7
Na stanowisko montażowe dostarczono rurę żeliwną o średnicy 200 mm z kołnierzem
o długości 3 m oraz rurę z PVC-U o średnicy 200 mm. Dobierz narzędzia oraz materiały
i wykonaj połączenie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
−
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
−
przygotowanie rur do instalacji,
−
jakość wykonanego połączenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przygotować rury,
3) dobrać narzędzie,
4) dobrać uszczelkę,
5) dokręcić śrubami kołnierze,
6) zaprezentować sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
rura żeliwna z kołnierzem,
−
rura PVC-U,
−
narzędzia monterskie,
−
materiały uszczelniające,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.2. Warunki wykonanie i odbioru sieci wodociągowej.
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj podłączenie zasuwy kielichowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
−
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
−
przygotowanie połączenia,
−
jakość połączenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać narzędzia pomiarowe i obróbkowe,
3) dobrać narzędzia montażowe,
4) przygotować elementy instalacji,
5) zamocować element montażowy,
6) zmontować połączenie,
7) zaprezentować sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
elementy instalacji wodociągowej,
−
narzędzia pomiarowe i obróbkowe,
−
narzędzia montażowe,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Z jakich elementów składa się przedstawiona na rysunku instalacja wodociągowa?
Rys. do ćw. 2 [1, s. 124]
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
1)
2)
3)
4)
5)
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
−
stosowanie poprawnego nazewnictwa.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z rysunkiem instalacji,
3) wypisać elementy instalacji,
4) zaprezentować sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj podłączenie z opaski do sieci wodociągowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
−
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
−
przygotowanie podłączenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać narzędzia pomiarowe i obróbkowe,
3) dobrać narzędzia montażowe,
4) przygotować elementy instalacji,
5) zamocować element montażowy,
6) zmontować połączenie,
7) zaprezentować sposób rozwiązania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Wyposażenie stanowiska pracy:
−
elementy instalacji wodociągowej,
−
narzędzia pomiarowe i obróbkowe,
−
narzędzia montażowe,
−
elementy montażowe,
−
literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Wykonaj wycinkę z trójnika żeliwnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
−
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
−
przygotowanie wycinki.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać narzędzia pomiarowe i obróbkowe,
3) dobrać narzędzia montażowe,
4) przygotować elementy instalacji,
5) zamocować element montażowy,
6) zmontować połączenie,
7) zaprezentować sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Wyposażenie stanowiska pracy:
−
elementy instalacji wodociągowej,
−
narzędzia pomiarowe i obróbkowe,
−
narzędzia montażowe,
−
literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.3. Warunki wykonania instalacji kanalizacyjnej.
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj podłączenie przewodów odpływowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
−
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
−
przygotowanie podłączenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać narzędzia pomiarowe i obróbkowe,
3) dobrać narzędzia montażowe,
4) przygotować elementy instalacji,
5) zamocować element montażowy,
6) zmontować połączenie,
7) zaprezentować sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
elementy instalacji kanalizacyjnej,
−
narzędzia pomiarowe i obróbkowe,
−
narzędzia montażowe,
−
elementy montażowe,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Ćwiczenie 2
Z jakich elementów składa się przedstawiona na schemacie instalacja kanalizacyjna?
1)
2)
3)
4)
5)
6)
7)
8)
Rys. do ćw. 2.[1, s. 228]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
−
stosowanie poprawnego nazewnictwa.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się ze schematem instalacji,
3) wypisać elementy instalacji,
4) zaprezentować sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj podejście kanalizacyjne do umywalki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :
−
stosowanie poprawnego nazewnictwa,
−
przygotowanie podłączenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) dobrać narzędzia pomiarowe i obróbkowe,
3) dobrać narzędzia montażowe,
4) przygotować elementy instalacji,
5) zamocować element montażowy,
6) zmontować połączenie,
7) zaprezentować sposób rozwiązania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
narzędzia pomiarowe i obróbkowe,
−
narzędzia montażowe,
−
elementy instalacji kanalizacyjnej,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż rurociągów żeliwnych,
kamionkowych i betonowych”
Test składa się z 22 zadań dwóch typów:
1. Typu otwartego, w tym:
−
11 zadań z luką,
2. Typu zamkniętego, w tym:
−
11 zadań wielokrotnego wyboru.
Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 16, 17, 18, 20 i 22 są z poziomu podstawowego; 9, 10,
13, 15, 19 i 21 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający
−
za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny
−
za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry
−
za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry
−
za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Rozróżnić prostki żeliwne.
B
P
b
2.
Zaplanować badanie szczelności
przewodów sieci wodociągowej.
D
P
a
3.
Rozróżnić narzędzie do wyznaczania osi
przewodu.
B
P
d
4.
Porównać piły mechaniczne.
C
P
c
5.
Sklasyfikować połączenia rur żeliwnych.
C
P
a
6.
Scharakteryzować sposoby uszczelniania
rur kamionkowych.
C
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
7.
Zaproponować materiały do
uszczelniania rur betonowych.
D
P
c
8.
Dobrać elementy instalacji.
D
P
d
9.
Wybrać sposób przeprowadzania prób
ciśnieniowych instalacji.
C
PP
d
10.
Zidentyfikować spadki w instalacji
kanalizacyjnej.
A
PP
d
11.
Zaproponować minimalną prędkość
przepływu ścieków.
D
P
a
12.
Wymienić narzędzia do cięcia rur
żeliwnych.
A
P
obcinaka
chomątkowego
13.
Scharakteryzować połączenia
kołnierzowe.
C
PP
wymiany elementu
14.
Dobrać powłokę antykorozyjną.
D
P
smoły gazowanej
15.
Dobrać warunki przeprowadzania próby
ciśnieniowej.
D
PP
15 s
16.
Wymienić zastosowanie rur żeliwnych
w instalacji wodociągowej.
A
P
0,2÷0,4 MPa
17.
Zaplanować rozmieszczenie elementów
instalacji wodociągowej.
D
P
500÷700 m
18.
Oznaczyć rozmieszczenie elementów
rurociągów.
C
P
tabliczki
informacyjnej
19.
Dobrać sposób transportu rur.
D
PP
wielokrążków
20.
Scharakteryzować przeprowadzanie
prób odbioru instalacji.
C
P
300 m
21.
Wymienić wartości ciśnienia próbnego
dla rur stosowanych do budowy
rurociągów.
A
PP
0,2
22.
Dobrać metodę wykonania podłączenie.
C
P
50 mm
50 mm
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
A. INSTRUKCJA OGÓLNA
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA
1. Zestaw zadań testowych składa się z:
a. zadań otwartych (zadań z luką),
b. zadań zamkniętych (zadań wielokrotnego wyboru).
2. W zadaniach z luką należy w miejsce kropek wpisać prawidłowe wyrażenie, wzór lub
dokonać opisu np. rysunku, czyli uzupełnić je w sposób stanowiący logiczną całość.
3. Zadania wielokrotnego wyboru mają 4 odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa.
Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na Karcie odpowiedzi.
4. W wypadku pomyłki błędną odpowiedź należy ująć w kółko i ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową.
5. Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie sprawia Ci trudność, to opuść je
i przejdź do zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później.
6. Czas trwania testu – 45 min.
7. Maksymalna liczba punktów, jaką można osiągnąć za poprawne rozwiązanie testu
wynosi 22 pkt.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja dla ucznia,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi,
Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości
i umiejętności, jakie zostały ukształtowane w wyniku zorganizowanego procesu kształcenia
w jednostce modułowej Montaż rurociągów żeliwnych, kamionkowych i betonowych. Pytania
nie są trudne i jeżeli zastanowisz się, to na pewno udzielisz poprawnej odpowiedzi.
Powodzenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Prostki kołnierzowe i kielichowe wodociągowe klasy A mają grubsze ścianki od prostek LA o:
a) 5%,
b) 10%,
c) 15%,
d) 20%.
2. Długość odcinka, dla rur żeliwnych, przewodu sieci wodociągowej poddawanego badaniu na
szczelność nie powinna przekraczać:
a) 300 m,
b) 400 m,
c) 500 m,
d) 600 m.
3. Celowniki służą do:
a) wykonania wykopu,
b) obudowy wykopu,
c) głębokości wykopu,
d) wyznaczania osi przewodu.
4. Które piły mechaniczne są najbardziej wydajne?
a) tarczowe,
b) ramowe,
c) cierne,
d) taśmowe.
5. Rury żeliwne ciśnieniowe łączy się za pomocą połączeń:
a) kielichowych,
b) spawanych,
c) lutowanych,
d) zgrzewanych.
6. Kamionkowe rury kanalizacyjne, przystosowane do połączeń kielichowych, uszczelnia się:
a) kitem asfaltowym,
b) sznura smołowanego,
c) asfaltem,
d) ołowiem.
7. Jeżeli rury betonowe są przystosowane do łączenia na wpust i zakład, to uszczelnia się je:
a) kitem asfaltowym,
b) sznura smołowanego,
c) zaprawą cementową,
d) ołowiem.
8. Elementy instalacji umożliwiające połączenie przewodów wykonanych z różnych materiałów
za pomocą połączeń kielichowych to:
a) kolanka,
b) wpusty,
c) zakład,
d) dołączniki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
9. Wartości ciśnienia próbnego dla instalacji wodociągowych żeliwnych powinna być większe
od największego przewidzianego ciśnienia roboczego o:
a) 10%,
b) 25%,
c) 40%,
d) 50%.
10. Spadki minimalne w instalacji kanalizacyjnej w granicach nieruchomości, dla przewodów
o średnicy 100 mm, powinny wynosić:
a) 1%,
b) 2%,
c) 3%,
d) 4%.
11. Wymagane spadki gwarantujące grawitacyjny przepływ ścieków z minimalną prędkością:
a) 0,8÷1,0 m/s,
b) 1,2÷1,4 m/s,
c) 1,8÷2,0 m/s,
d) 2,2÷2,5 m/s.
12. Do ręcznego cięcia rur żeliwnych używa się przecinaka i młotka lub …………
………………...
13. Połączenie kołnierzowe rozłączne wykonujemy wszędzie tam, gdzie może zachodzić
konieczność ………………. przewodu lub uzbrojenia.
14. Rury i kształtki żeliwne ciśnieniowe, pokryte na gorąco z zewnątrz i wewnątrz powłoką
przeciwkorozyjną ze ……………………..
15. Rury i kształtki żeliwne ciśnieniowe poddaje się przez ……. s działaniu ciśnienia próbnego
o wartości zależnej od średnicy nominalnej.
16. Rury żelbetowe stosuje się na przewody wodociągowe o ciśnieniu roboczym …………..
MPa.
17. Zasuwy montuje się w miejscach przewidzianych w projektach, przeważnie w punktach
rozgałęzień i na dłuższych odcinkach magistralnych co ……… m, jako zasuwy
przedziałowe.
18. Dla ułatwienia odnalezienia zasuwy montowanej pod ziemią, szczególnie w okresie
zimowym, lokalizacja skrzynki ulicznej z pokrywą dla każdej zasuwy musi być
jednoznacznie określona za pomocą …………………………….
19. Opuszczając rury małych średnic do 250 mm należy posługiwać się linami, natomiast przy
średnicach większych korzysta się z trójnogów i ………………….
20. Długość odcinka przewodu poddawanego badaniu na szczelność nie powinna przekraczać
…………. m dla rur żeliwnych bez względu na sposób wykonywania wykopów.
21. Wartości ciśnienia próbnego, które powinno być większe o 50% od największego
przewidzianego ciśnienia roboczego, z tym że dla rurociągów z żeliwnych - minimum
1 MPa, a dla rurociągów z rur żelbetowych - minimum ……. MPa.
22. Zależnie od średnicy podłączenie można wykonać z opaski (średnica odgałęzienia do ……..
mm) i z trójnika (średnica odgałęzienia powyżej ……….. mm).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Montaż rurociągów żeliwnych, kamionkowych i betonowych
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania.
I. Podkreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punktacja
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
II. Uzupełnij zdania
Numer
zadania
Odpowiedź
Punktacja
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
Suma punktów za część I+II
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
TEST 2
Zadanie typu próba pracy (studzienka powinna być ćwiczebna)
Wykonaj podłączenie zasuwy w studzience wg załączonego rysunku.
Rys. do zadania [1, s. 124]
Instrukcja dla ucznia
Zapoznaj się z treścią zadania, dokumentacją do jego wykonania, stanowiskiem pracy oraz
instrukcjami obsługi maszyn i urządzeń znajdujących się na stanowisku pracy.
Czas na wykonanie zadania wynosi 180 minut (3 godziny zegarowe). W ciągu tego czasu musisz
wykonać zadanie, które obejmuje:
−
zaplanowanie przez Ciebie działań związanych z wykonaniem zadania,
−
zorganizowanie stanowiska pracy odpowiednio do zaplanowanych działań,
−
wykonanie operacji technologicznych, w tym czynności pozwalających na uzyskanie
zamierzonego efektu, zgodnie z warunkami określonymi w zadaniu; powinieneś też
pamiętać o uporządkowaniu stanowiska pracy,
−
zaprezentowanie efektu wykonanego zadania z uwzględnieniem uzasadnienia
sposobu wykonania oraz oceny jakości wykonania.
Pamiętaj!
Zadanie musisz wykonać samodzielnie i w przewidzianym czasie. Powinieneś wykonywać
czynności z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony
przeciwpożarowej, a także:
−
zwracaj uwagę na ład i porządek na stanowisku pracy,
−
uporządkuj stanowisko po wykonaniu zadania,
−
zgłoś nauczycielowi gotowość do zaprezentowania efektu wykonanego zadania.
Materiały dla ucznia:
−
elementy instalacji wodociągowej,
−
narzędzia monterskie,
−
narzędzia pomiarowe,
−
elementy montażowe.
Uczeń zaliczył zadanie, jeżeli wykonał 75% czynności określonych w arkuszu oceny pracy
ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Arkusz oceny pracy ucznia
L.p.
Czynności związane z montażem instalacji
Uczeń
wykonał
0/1
1.
Planowanie działań.
2.
Zorganizował stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp
3.
Dobrał odpowiednie elementy instalacji
4.
Dobrał odpowiednie narzędzia pomiarowe
5.
Dobrał odpowiednie narzędzia montażowe
6.
Przygotował powierzchnie rur do połączenia
7.
Dobrał odpowiednie uszczelnienie
8.
Dobrał odpowiednie śruby
9.
Oczyścił powierzchnie przed połączeniem
10.
Podłączył zasuwę
11.
Uporządkował stanowisko pracy
12.
Zaprezentował efekty wykonanego zadania
Ocenianie:
−
dopuszczający
– 9 pkt
−
dostateczny
– 10 pkt
−
dobry
– 11 pkt
−
bardzo dobry
– 12 pkt
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
7. LITERATURA
1. Cieślowski S., Krygier K.: Instalacje sanitarne. Część 1. Technologia. WSiP, Warszawa
1998
2. Cieślowski S., Krygier K.: Instalacje sanitarne. Część 2. Technologia. WSiP, Warszawa
1998
3. Dzierżawski T.: Gazownictwo i ciepłownictwo. Technologia. WSiP, Warszawa 1996
4. Dzierżawski T.: Gazownictwo i ciepłownictwo. Zeszyt ćwiczeń. WSiP, Warszawa 1996
5. Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. WSiP, Warszawa 1998
6. Górecki A., Grzegórski Z.: Ślusarstwo przemysłowe i usługowe. Technologia. WSiP,
Warszawa 1998
7. Górecki A. i inni.: Instalacje z rur miedzianych. Poradnik. COBRTI „INSTAL”,
Warszawa 1994
8. Heidrich Z.: Wodociągi i kanalizacja. Część 1. Wodociągi. WSiP, Warszawa 1999
9. Heidrich Z.: Wodociągi i kanalizacja. Część 2. Kanalizacja. WSiP, Warszawa 1999
10. Hillar J., Jarmoszuk S.: Ślusarstwo i spawalnictwo. Technologia. WSiP, Warszawa 1995
11. Hoffman Z., Lisiecki K.: Instalacje budowlane. WSiP, Warszawa 1995
12. Jarmoszuk S.: Spawanie metodą MAG. WSiP, Warszawa 1996
13. Karpiński M.: Instalacje gazu. WSiP, Warszawa 1996
14. Keszthelyi F.: Spawanie rurociągów. WNT, Warszawa 1977
15. Krygier K., Klinke T., Sewerynik J.: Ogrzewnictwo. Wentylacja. Klimatyzacja. WSiP,
Warszawa 1997
16. Martinek W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa. Cz.4. WSiP, Warszawa 1998
17. Mielnicki J.S.: Centralne ogrzewanie. Regulacja i eksploatacja. ARKADY, 1985
18. Mirski J.: Budownictwo z technologią. Cz.3. WSiP, Warszawa 1995
19. Mirski J., Łącki K.: Budownictwo z technologią. Cz.2. WSiP, Warszawa 1998
20. Poradnik montera - Aquatherm-Polska 1995
21. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych. T.II. Instalacje
sanitarne i przemysłowe. ARKADY 1988
22. www.e-instalacje.pl
23. www.instalacje.gejzer.pl
24. www.instalacjebudowlane.pl
25. www.instalsystem.pl
26. www.muratordom.pl
LITERATURA METODYCZNA
1. Baraniak B.: Dobór treści kształcenia zawodowego. Instytut Badań Edukacyjnych,
Warszawa 1997
2. Figurski J.: Eksperyment pedagogiczny Modułowe programy nauczania w kształceniu
zawodowym: model ujednoliconego egzaminu zawodowego. Instytut Technologii
Eksploatacji, Radom 2001
3. Francuz W. M.: Dydaktyka w nowej szkole zawodowej. Wydawnictwo Politechniki
Krakowskiej, Kraków 2004
4. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004
5. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji,
Radom 2000
6. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Wyższa Szkoła Inżynierska,
Radom 1995