monter konstrukcji budowlanych 712[04] z1 05 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Grzegorz Pośpiech

Montaż hal
712[04].Z1.05

Poradnik dla nauczyciela



Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr inż. Halina Darecka

mgr inż. Anna Kusina

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Barbara Olech

Konsultacja:

mgr inż. Krzysztof Wojewoda

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[04].Z1.05

„Montaż hal” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu monter konstrukcji
budowlanych.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Rodzaje konstrukcji hal i ich elementy konstrukcyjne

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Elementy ścian i dachów hal

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Metody montażu hal

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7. Literatura

39

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Montaż hal”, który będzie pomocny

w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter konstrukcji
budowlanych 712[04].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności

praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych

712[04].Z1/2.03

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych

712[04].Z1

Technologia montażu konstrukcji metalowych

712[04].Z1/2.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót

montażowych

712[04].Z1/2.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów w

robotach budowlanych

712[04].Z1.04

Łączenie elementów konstrukcji w stykach

montażowych

712[04].Z1.06

Montaż zbiorników cylindrycznych

712[04].Z1.07

Montaż kominów stalowych

712[04].Z1.08

Montaż budynków wielokondygnacyjnych

712[04].Z1.09

Montaż wież i masztów

712[04].Z1.10

Montaż zbiorników kulistych

712[04].Z1.05

Montaż hal

712[04].Z1.11

Wykonywanie konserwacji i napraw uszkodzonych

elementów konstrukcji metalowych

712[04].Z1.12

Rozliczanie robót montażowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Montaż hal” uczeń powinien

umieć:

stosować terminologię budowlaną,

odczytywać i interpretować rysunki budowlane,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp,

transportować materiały budowlane,

korzystać z różnych źródeł informacji,

dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych,

wykonywać rusztowania do robót budowlanych,

łączyć elementy konstrukcji w stykach montażowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować metody montażu hal,

dobrać metodę do montażu hal,

dobrać narzędzia i sprzęt do robót montażowych,

dobrać materiały do montażu hal,

wykonać montaż słupów,

wykonać montaż belek podsuwnicowych,

wykonać montaż dźwigarów dachowych w halach,

wykonać montaż płatwi dachowych,

wykonać montaż pokrycia dachów hal,

wykonać montaż ścian bocznych hal,

wykonać montaż ram hali w metodzie blokowej,

wykonać montaż konstrukcji ściany osłonowej w metodzie blokowej,

wykonać montaż dachu hali w metodzie blokowej,

wykonać roboty przy montażu hal zgodnie z zasadami bhp,

wykorzystać dokumentację techniczną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1.
Jednostka modułowa: Montaż hal 712[04].Z1.05
Temat: Montowanie ściany osłonowej z płyty warstwowej typu „Atlantis”.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu ścian osłonowych warstwowych.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać materiały i sprzęt do montażu ściany osłonowej,

zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bhp,

wykonać montaż ściany osłonowej,

ocenić wykonaną przez siebie pracę.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

zespołowa.


Czas: 135 min.

Środki dydaktyczne:
– modelowy szkielet konstrukcji fragmentu ściany hali ,
– płyty warstwowe „Atlantis”
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– plastikowe zaślepki na łby śrub,
– wkrętarka,
– zestaw kluczy,
– zestaw śrub samogwintujących,
– młotki,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Instruktaż bhp.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:

Uczniowie w czteroosobowych grupach:

zapoznają się z dokumentację techniczną montażu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

pobierają z przygotowanego podręcznego magazynu narzędzia do wykonania

ćwiczenia,

układają płyty na podłożu krawędzią przy ścianie,

podnoszą ręcznie do pionu płyty warstwowe i dosuwają do konstrukcji ściany nośnej,

łączą płytę śrubami samogwintującymi ze szkieletem ściany,

nakładają na łby śrub osłony z tworzywa sztucznego,

6. Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
7. Po wykonaniu montażu uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.

Zakończenie zajęć

1) każdy z uczniów wskazuje mocne i słabe strony swojej pracy.
2) nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo.
3) uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
4) klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.

Praca domowa

Odszukaj informacje (z dowolnych źródeł) na temat zrealizowanych hal stalowych na

swoim terenie. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw na zajęciach .

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1.
Jednostka modułowa: Montaż hal 712[04].Z1.05

Temat: Zasady konstruowania pokryć dachów hal
Cel ogólny
: Poznanie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych dachów hal.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

określić, jakie materiały pokryciowe stosuje się na dachy hal,

wyjaśnić, w jaki sposób mocuje się blachę fałdową z płatwią,

określić, z jakich warstw składa się pokrycie dachu ocieplonego hali z dwiema blachami

fałdowymi ,

określić, z jakich warstw składa się pokrycie dachu ocieplonego hali z jedną blachą

fałdową,

wyjaśnić, co to są płyty warstwowe i jaka jest ich budowa,

wyjaśnić, w jaki sposób mocuje się płytę warstwową z płatwią,

wyjaśnić, co to są płatwie i z czego się je wykonuje,

wyjaśnić, w jaki sposób łączy się płatwie z dźwigarami dachu.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Środki dydaktyczne:
– zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów:
– instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu,
– zadanie,
– pytania prowadzące,
– blok rysunkowy formatu A 4,
– przybory kreślarskie,

Czas:
180 min.

Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest określenie rozwiązań konstrukcyjnych dachów hal.

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

FAZA WŁAŚCIWA
ZDOBYWANIE INFORMACJI
1. Jakie materiały stosuje się na pokrycia dachów hal?
2. Co to są płatwie i z jakich materiałów się je wykonuje?
3. W jaki sposób łączy się płatwie z dźwigarami dachów hal?
4. Z jakich warstw składa się pokrycie dachów hal?
5. Jak jest zbudowana płyta warstwowa i w jaki sposób mocuje się ją do konstrukcji dachu?

PLANOWANIE
1. Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie.
2. Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące konstrukcji dachów hal.

USTALANIE
1. Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności.
2. Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania.
3. Nauczyciel ustala kryteria wykonanej pracy.

WYKONANIE
1. Wypisz materiały stosowane na pokrycia dachów hal.
2. Narysuj, w jaki sposób łączy się płatwie stalowe z dźwigarami dachowymi.
3. Narysuj przekrój przykładowego rozwiązania dachu hali ocieplonej z dwiema blachami

fałdowymi.

4. Narysuj przekrój przykładowego rozwiązania dachu hali ocieplonej z jedną blachą

fałdową.

5. Narysuj (w przekroju) sposób łączenia płyty warstwowej z dźwigarem dachu hali.

SPRAWDZANIE

1. Czy poprawnie zostały wykonane rysunki przedstawiające elementy konstrukcji dachów

hal?

2. Czy prawidłowo zostały wypisane materiały stosowane na konstrukcje dachów?

FAZA KOŃCOWA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości.

Praca domowa

Odszukaj w dostępnych źródłach rysunki lub zdjęcia przedstawiające hale stalowe.

Zdobyte materiały przynieś i przedstaw na zajęciach .

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas

realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Rodzaje konstrukcji hal i ich elementy konstrukcyjne

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przedstaw na rysunkach rodzaje i rozmieszczenie stężeń w halach stalowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zapoznać się z konstrukcją hal,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) narysować rodzaje stężeń i ich umiejscowienie w konstrukcji hali,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

– blok techniczny formatu A4,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Podpisz prawidłowo konstrukcje dźwigarów dachowych hal przedstawionych Ci na

rysunkach przez nauczyciela.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunki dźwigarów dachowych stosowanych

w konstrukcjach hal. Zadaniem ucznia jest podpisanie tych konstrukcji na rysunkach,
naklejenie na arkusz papieru i przedstawienie nauczycielowi oraz kolegom z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Środki dydaktyczne:

– literatura z rozdziału 7,
– przybory kreślarskie,
– arkusz formatu A 2,
– rysunki dźwigarów dachowych,
– klej.

Ćwiczenie 3

Przedstaw na rysunkach sposoby połączenia szyn jezdnych suwnic z pasem belki

podsuwnicowej

.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zapoznać się z konstrukcją hal stalowych,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) narysować sposoby połączenia szyn z pasem belki podsuwnicowej,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.


Środki dydaktyczne:

– blok techniczny formatu A4,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Dokonaj klasyfikacji budynków halowych przedstawionych przez nauczyciela według

przeznaczenia.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunki lub zdjęcia budynków halowych. Zadaniem

ucznia jest zakwalifikowanie poszczególnych hal do odpowiedniej grupy według
przeznaczenia.(I – hale przemysłowe, II – hale użyteczności publicznej, III – hale obsługowe,
IV - hale składowe). Każdą grupę uczeń powinien przedstawić osobno na arkuszu A 4
przypinając rysunki. Swoją pracę uczeń zaprezentuje nauczycielowi oraz kolegom z grupy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.


Środki dydaktyczne:

– blok techniczny formatu A4,
– literatura z rozdziału 7,
– spinacze,
– zdjęcia lub rysunki budynków halowych.

Ćwiczenie 5

Przedstaw na rysunkach przekroje słupów stosowanych w halach stalowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zapoznać się z konstrukcją hal stalowych,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) narysować przekroje słupów hal,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

– blok techniczny formatu A4,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Elementy ścian i dachów hal

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wypisz na odnośnikach poszczególne elementy ściany osłonowej hali przedstawionej Ci

na rysunku przez nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunek, na którym znajduje się przekrój ściany

osłonowej hali. Zadaniem ucznia jest podpisanie na odnośnikach nazw poszczególnych
elementów ściany i przedstawienie wykonanej pracy nauczycielowi oraz kolegom z grupy.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.


Środki dydaktyczne:

– literatura z rozdziału 7,
– przybory kreślarskie,
– rysunek ściany osłonowej.

Ćwiczenie 2

Wykonaj na elementach modelowych połączenie płatwi dachowej z ceownika

walcowanego z dźwigarem dachowym za pomocą połączeń śrubowych zgodnie
z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralny model hali stalowej oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania montażu.
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę
wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie uczniów
w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów
z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania połączenia,
4) ułożyć płatwie na dźwigarach dachowych,
5) połączyć konstrukcje stosując kątowniki i łącząc na śruby obydwie konstrukcje,
6) dokonać regulacji połączenia,
7) stosować przepisy bhp,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– płatwie dachowe z ceowników walcowanych,
– modelowe dźwigary dachowe pełnościenne z dwuteowników,
– odcinki kątowników do łączenia łatwi z dźwigarem,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– zestaw kluczy,
– zestaw śrub,
– młotki,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Wykonaj na elementach modelowych połączenie płyty warstwowej „Atlantis” z płatwią

dachową z ceownika walcowanego za pomocą połączeń śrubowych zgodnie z dokumentacją
techniczną.


Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralny model hali stalowej oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania montażu.
Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę
wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie uczniów
w

zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów

z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania połączenia,
4) ułożyć płyty warstwowe na płatwiach dachowych,
5) połączyć konstrukcje stosując łączniki śrubowe ,
6) dokonać regulacji połączenia,
7) stosować przepisy bhp,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– modelowy szkielet konstrukcji fragmentu dachu hali,
– płyty warstwowe „Atlantis”,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– zestaw kluczy,
– zestaw śrub,
– młotki,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Wypisz na odnośnikach poszczególne elementy ściany ryglowe hali przedstawionej Ci na

rysunku przez nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunek przedstawiający przekrój ściany ryglowej hali .

Zadaniem ucznia jest podpisanie na odnośnikach nazw poszczególnych elementów ściany
i przedstawienie wykonanej pracy nauczycielowi oraz kolegom z grupy.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.


Środki dydaktyczne:

– literatura z rozdziału 7,
– przybory kreślarskie,
– rysunek ściany osłonowej.

Ćwiczenie 5

Wykonaj na elementach modelowych montaż ściany osłonowej z płyty warstwowej

„Atlantis” za pomocą śrub samogwintujących zgodnie z dokumentacją techniczną.


Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralny model hali stalowej oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania montażu.
Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę
wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie uczniów
w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów
z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną.
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania połączenia,
4) ustawić pionowo płyty warstwowe na konstrukcji nośnej ściany,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5) połączyć konstrukcje stosując łączniki śrubowe samogwintujące ,
6) nałożyć na łby śrub osłony z tworzywa sztucznego,
7) stosować przepisy bhp,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– modelowy szkielet konstrukcji fragmentu ściany hali ,
– płyty warstwowe „Atlantis”
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– plastikowe zaślepki na łby śrub,
– wkrętarka,
– zestaw kluczy,
– zestaw śrub samogwintujących,
– młotki,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Metody montażu hal

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj montaż na elementach modelowych, zblokowanego elementu dachu hali,

zgodnie z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralny model hali stalowej oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania montażu.
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę
wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie uczniów
w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów
z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu,
4) zamocować zawiesia,
5) wciągnąć zblokowaną konstrukcję dachu na wysokość wbudowania wykorzystując

dostępny sprzęt do transportu pionowego,

6) naprowadzić elementy konstrukcji dachu do połączenia z słupami hali,
7) złączyć elementy konstrukcyjne wykonując połączenia śrubowe,
8) dokonać regulacji połączenia,
9) stosować przepisy bhp,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– rozbieralny model konstrukcji hali stalowej,
– sprzęt do transportu pionowego – suwnica, maszt montażowy z wciągarką lub

elektrowciąg,

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– śruby,
– komplet kluczy,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 2

Wykonaj montaż na elementach modelowych zblokowanego elementu ściany hali

składającej się z rygli, słupów i lekkiej obudowy zgodnie z dokumentacją techniczną.


Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralny model hali stalowej oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania montażu.
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę
wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie uczniów
w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów
z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu,
4) zamocować zawiesia,
5) ciągnąć zblokowaną konstrukcję ściany doprowadzając ją do pionu, wykorzystując

dostępny sprzęt do transportu pionowego,

6) naprowadzić elementy konstrukcji ściany do połączenia z fundamentem,
7) złączyć elementy konstrukcyjne wykonując połączenia śrubowe,
8) dokonać regulacji połączenia,
9) stosować przepisy bhp,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– rozbieralny model konstrukcji hali stalowej,
– sprzęt do transportu pionowego – suwnica, maszt montażowy z wciągarką lub

elektrowciąg,

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– śruby,
– komplet kluczy,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Wykonaj montaż na elementach modelowych słupów hali zgodnie z dokumentacją

techniczną.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralny model hali stalowej ze stopami fundamentowymi oraz narzędzia i sprzęt
niezbędny do wykonania montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien
omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz
współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu,
4) zamocować zawiesia do transportu pionowego słupów,
5) ciągnąć słupy doprowadzając je do pionu, wykorzystując dostępny sprzęt do transportu

pionowego,

6) naprowadzić słupy do połączenia z fundamentem,
7) złączyć elementy konstrukcyjne wykonując połączenia śrubowe,
8) dokonać regulacji połączenia,
9) stosować przepisy bhp,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– rozbieralny model konstrukcji hali stalowej,
– sprzęt do transportu pionowego – suwnica, maszt montażowy z wciągarką lub

elektrowciąg,

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– śruby,
– komplet kluczy,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Wykonaj montaż na elementach modelowych belki podsuwnicowej dwuteowej na

wspornikach słupów hali zgodnie z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralny model hali stalowej oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania montażu.
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę
wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie uczniów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów
z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu,
4) zamocować zawiesia do transportu pionowego belki podsuwnicowej,
5) wciągnąć belkę na wysokość wbudowania ,
6) naprowadzić belkę na wsporniki słupów,
7) złączyć elementy konstrukcyjne wykonując połączenia śrubowe,
8) dokonać regulacji połączenia,
9) stosować przepisy bhp,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

– rozbieralny model konstrukcji hali stalowej,
– sprzęt do transportu pionowego – suwnica, maszt montażowy z wciągarką lub

elektrowciąg,

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– śruby,
– komplet kluczy,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż hal”

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności:

zadania 1 – 13 z poziomu podstawowego,

zadania 14 – 20 z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

K

at

egor

ia

ce

lu

P

o

zi

om

w

ym

a

ga

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić, do jakiej grupy hal zaliczamy hale
sportowe

A

P

b

2.

Wyjaśnić, do czego służy wspornik w słupach
hal

B

P

belki podsuwnicowej

3.

Określić, jakie połączenia dominują przy
łączeniu krzyżulców tężników w halach

B

P

b

4. Wymienić metody montażu hal

B

P

metoda „z pojedynczych

elementów”, metoda blokowa,

metoda potokowa, metoda

nasuwania

5.

Określić, z jakich elementów składa się układ
słupowo-ryglowy ścian hal

B

P

a

6.

Rozpoznać na rysunku konstrukcji hali
świetlik

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

7.

Narysować jeden ze sposobów łączenia płatwi
z dźwigarami dachowymi

C

P

jeden rysunek z czterech

8.

Rozpoznać

rodzaj

dźwigara

dachowego

stosowanego w konstrukcjach hal

A

P

b

9.

Rozpoznać na rysunku rodzaj robót i metodę
montażu hali

B

P

b

10.

Określić, co może obejmować „blok” przy
montażu hali metodą blokową

B

P

a

11.

Wypisać, w jakiej kolejności odbywa się
montaż metodą „z pojedynczych elementów”

D

P

a) ustawienie skipów,

b) ułożenie belek

podsuwnicowych,

c)stawienie dźwigarów dachowych,

d) ułożenie płatwi,

e) ułożenie pokrycia dachowego,

f) montowanie ścian bocznych.

12.

Określić, jakie rodzaj świetlików rozróżnia się
w

konstrukcji

hali

(oprócz

świetlików

kalenicowych)

A

P

gąsienicowe

13. Określić ciężar obudowy lekkiej dachu hal

B

P

a

14.

Narysować

schematy

stężeń

pionowych

głównych słupów hal

C

PP

15.

Rozpoznać izolację termiczną na rysunku
konstrukcji dachu hal

C

PP

b

16.

Określić rozstaw słupków w ruszcie stalowym
ścian hal

B

PP

c

17.

Określić spadek dachu hal przy zastosowaniu
dźwigarów kratowych dwutrapezowych

B

PP

b

18.

Określić, przy jakich rozpiętościach stosuje się
płatwie z belek ażurowych

B

PP

b

19.

Określić minimalny spadek połaci dachu
krytego blachami falistymi

B

PP

d

20.

Wyjaśnić, w którym miejscu konstrukcji
dachowej umieszcza się podłużne dachowe
tężniki pionowe

D

PP

okapie dachu


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia !


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

Część I

1. Hale sportowe zaliczamy do grupy hal:

a) przemysłowych,

b) użyteczności publicznej,

c) obsługowych,

d) składowych.

2. Ważnym elementem konstrukcyjnym słupa jest wspornik do oparcia …………………….

……………………………………….

3. Krzyżulce tężników dachowych z pojedynczych kątowników mocuje się w węzłach

najczęściej za pomocą:

a) połączeń spawanych,

b) połączeń śrubowych,

c) połączeń nitowych,

d) połączeń zgrzewanych.

4. Wymień metody montażu hal.

5. Układ słupowo ryglowy ścian hal skład się ze słupów utwierdzonych w fundamentach

i przegubowo połączonych z dachowym ryglem kratowym, pełnościennym lub
ażurowym.

a) tak

b) nie

6. Numerem 1 na rysunku oznaczono:

a) suwnicę,

b) świetlik,

c) dźwigar kratowy,

d) pokrycie dachu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

7. Narysuj jeden ze sposobów łączenia płatwi z dźwigarami dachowymi.

8. Poniższy rysunek przedstawia:

a) belkę walcowana pełnościenną,

b) belkę ążurową,

c) kratownicę,

d) belkę pełnościenną blachownicową.

9. Poniższy rysunek przedstawia:

a) montaż ścian metodą „z pojedynczych elementów,

b) montaż ścian metodą blokową,

c) montaż ścian metodą potokową,

d) montaż ścian metodą nasuwania.

10. Przy montażu metodą blokową blok może obejmować konstrukcję dachu złożoną

z wiązarów dachowych, płatwi stężeń i pokrycia dachowego.

a) tak

b) nie

11. Wypisz, w jakiej kolejności odbywa się montaż hal metodą „ pojedynczych elementów”.

12. Ze względu na rozmieszczenie świetlików na dachu hali, rozróżnia się świetliki

kalenicowe (usytuowane wzdłuż osi hali) i ………………………………..(poprzeczne do
podłużnej osi hali).

13. Masa obudowy lekkiej pokrycia dachu hal ocieplonych wynosi do 55 kg/m

2

.

a) tak

b) nie

Część II

14. Narysuj schematy stężeń pionowych głównych słupów hal.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

15. Numer 3 na poniższym rysunku oznacza.

a) blachę fałdową,

b) izolację termiczną,

c) papę,

d) paraizolację z foli.

16. Rozstaw słupków rusztu stalowego w ścianach hal nie powinien być większy od:

a) 1 m,

b) 2 m,

c) 3 m,

d) 4 m.

17. Dźwigary dwutrapezowe stosuje się w przypadkach dachów o spadkach poniżej:

a) 5 %,

b) 10 %,

c) 15 %,

d) 20 %.

18. Płatwie z belek ażurowych i kratowych wykonuje się przy ich rozpiętości nie mniejszej

niż:

a) 10 m,

b) 12 m,

c) 14 m,

d) 16 m.

19. Spadek połaci dachu krytego blachami falistymi powinien wynosić co najmniej:

a) 5 %,

b) 10 %,

c) 15 %,

d) 20 %.

20. Podłużne

dachowe

tężniki

pionowe

umieszcza

się

przy

……………………………………. .

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Montaż hal


Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi.

Numer

pytania

Odpowiedzi

Punktacja

1

a

b

c

d

2


3

a

b

c

d

4

5

a

b

6

a

b

c

d

7

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

11

12

13

a

b

14

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż hal”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-13 są z poziomu podstawowego,

zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry- za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

K

at

egor

ia

ce

lu

P

o

zi

om

w

ym

a

ga

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić, do jakiej grupy hal zaliczamy hale
dworców lotniczych

A

P

c

2.

Określić, jakie połączenia dominują przy
łączeniu krzyżulców tężników w halach

B

P

a

3.

Określić,

jakie

stężenia

stosuje

się

w konstrukcji hal

B

P

dachowe i ścienne

4.

Wymienić

rodzaje

ścian

stosowanych

w konstrukcjach hal

B

P

samonośne, tzw. ryglowe

(wypełnione), opierające się na

fundamencie,

podwieszone, tzw. kryte, opierające

się na ryglach, i przekazujące jej

ciężar na słupki rusztu ściany.

5.

Narysować sposób mocowania blach i płyt
pokrycia do płatwi stalowej dwuteowej za
pomocą kotew stalowych

C

P

6.

Rozpoznać na rysunku konstrukcji hali
suwnicę

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

7.

Określić, na jakiej wysokości umieszcza się
pierwszy rygiel poziomy w konstrukcji ściany

B

P

b

8.

Rozpoznać

rodzaj

dźwigara

dachowego

stosowanego w konstrukcjach hal

A

P

c

9. Określić, co podtrzymują płatwie dachowe

B

P

blachy pokrycia

10.

Określić, co może obejmować „blok” przy
montażu hali metodą blokową

B

P

a

11.

Określić, jakie dźwigary stosuje się przy
rozpiętości powyżej 12 m

B

P

dźwigary kratowe

12. Rozpoznać metodę montażu hali

B

P

b

13.

Wyjaśnić, jaką ścianę nazywamy ścianą
osłonową

P

a

14.

Określić ciężar obudowy ciężkiej pokrycia
dachu hal ocieplonych

B

PP

a

15.

Narysować w przekroju węzeł kalenicowy
konstrukcji dachu hali z płatwią składającą się
z dwóch ceowników

C

PP

16.

Określić jakie grubości blach stosuje się przy
pokryciach hal

B

PP

b

17.

Określić spadek dachu hal przy zastosowaniu
dźwigarów kratowych trójkątnych

B

PP

d

18.

Rozpoznać paraizolację w konstrukcji dachu
hali

C

PP

d

19.

Określić

zalecaną

odległość

dźwigarów

dachowych od ścian poprzecznych w halach

B

PP

a

20.

Napisać, na czym polega montaż hal metodą
blokową

D

PP

Montaż ten polega na tym, że

elementy konstrukcyjne, najczęściej

dachu lub ścian bocznych, są

łączone w pewną całość, stanowiącą

sztywny przestrzenny blok

montażowy, podnoszony

i montowany w całości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz,

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia !


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

Część I

1. Hale dworców lotniczych zaliczamy do grupy hal:

a) przemysłowych,

b) użyteczności publicznej,

c) obsługowych,

d) składowych.

2. Krzyżulce tężników dachowych z pojedynczych kątowników mocuje się w węzłach

najczęściej za pomocą połączeń śrubowych

:

a) tak
b) nie

3. Stężenia konstrukcji hal dzieli się na …………………………………………………

4. Wymień rodzaje ścian stosowanych w konstrukcjach hal.

5. Narysuj sposób mocowania blach i płyt pokrycia do płatwi stalowej dwuteowej za

pomocą kotew stalowych.

6. Numerem 2 na rysunku oznaczono:

a) suwnicę,

b) świetlik,

c) dźwigar kratowy,

d) pokrycie dachu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7. Pierwszy rygiel poziomy w konstrukcji ściany powinien znajdować się na wysokości.

a) 1,0 - 2,0 m,

b) 1,5 – 4,0 m,

c) 2,0 – 5,0 m,

d) 3,0 – 5,0 m.

8. Poniższy rysunek przedstawia:

a) belkę walcowana pełnościenną,

b) belkę ażurową,

c) kratownicę,

d) belkę pełnościenną blachownicową.

9. Płatwie stanowią zazwyczaj bezpośrednie wsparcie dla …………………………………..

10. Przy montażu hal metodą blokową, blok może obejmować konstrukcję ściany osłonowej,

składającej się z rygli, słupków i lekkiej obudowy.

a) tak
b) nie

11. Płatwie o rozpiętości 12 m i powyżej wykonuje się z belek ażurowych lub

z …………………………………….

12. Poniższy rysunek przedstawia montaż konstrukcji dachu hali metodą:

a) z pojedynczych elementów,

b) blokową,

c) potokową,

d) nasuwania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

13. Ścianą osłonową (krytą) nazywamy taką ścianę, która w postaci płyt falistych,

fałdowych, stalowych,lub innych, jest podwieszona do rusztu stalowego.

a) tak

b) nie

Część II

14. Masa obudowy ciężkiej pokrycia dachu hal ocieplonych wynosi zwykle powyżej:

a) 100 kg/m

2

,

b) 110 kg/m

2

,

c) 120 kg/m

2

,

d) 130 kg/m

2

.

15. Narysuj w przekroju węzeł kalenicowy konstrukcji dachu hali z płatwią składającą się

z dwóch ceowników.

16. Grubość blach stosowanych na pokrycia hal wynosi:

a) 0,50 – 1,0 mm,

b) 0,63 – 2,0 mm,

c) 0,83 – 2,5 mm,

d) 1.00 – 3,0 mm.

17. Dźwigary trójkątne stosuje się w halach dachów o spadkach powyżej:

a) 5 %,

b) 10 %,

c) 15 %,

d) 20 %

.


18. Numer 3 na poniższym rysunku oznacza:

a) blachę fałdową,

b) izolację termiczną,

c) papę,

d) paraizolację.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

19

.

Ściany poprzeczne zaleca się odsuwać od osi skrajnych dźwigarów dachowych na

odległość:
a) 2,0 – 3,0 m ,

b) 2,5 – 3,5 m,

c) 3,0 – 4,5 m,

d) 3,5 – 5,0 m.

20. Napisz na czym polega montaż hal metodą blokową .

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Montaż hal


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wpisz odpowiedź .

Numer

pytania

Odpowiedź

Punktacja

1.

a

b

c

d

2.

a

b

3.

4.

5.

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

10.

a

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

11.





12.

a

b

c

d

13

a

b

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

7. LITERATURA

1. Łubiński M., Żółtowski W.: Konstrukcje metalowe cz. II. Arkady, Warszawa 2004
2. Włodarczyk W.: Konstrukcje stalowe cz. 1. Podstawy projektowania. WSiP, Warszawa

1997

3. Ziółko J.: Konstrukcje stalowe cz.2. Wytwarzanie i montaż. WSiP, Warszawa 1995
4. Ziółko J.,Orlik G.: Montaż konstrukcji stalowych. Arkady, 1980
5. Żmuda J.: Podstawy projektowania konstrukcji metalowych. TiT, Opole 1992

