monter konstrukcji budowlanych 712[04] z1 2 02 n

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Artur Kryczka

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach
budowlanych

712[04].Z1/2.02

Poradnik dla nauczyciela


Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Zbigniew Romik
mgr inż. Jarosław Proć



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech



Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda


Korekta:


Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[04].Z1/2.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach budowlanych zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu monter konstrukcji budowlanych.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Pomiary poziome

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Pomiary wysokościowe i pionowanie

16

5.2.1. Ćwiczenia

16

5.3. Tyczenie budynków

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

20

7. Literatura

38

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie podstawowych

pomiarów w robotach budowlanych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter konstrukcji budowlanych 712[04].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych

712[04].Z1/2.03

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych

712[04].Z2

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych

712[04].Z1/2.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych

712[04].Z1/2.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach

budowlanych

712[04].Z2.14

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich,

betoniarskich

712[04].Z2.05

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych

712[04].Z2.06

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej

712[04].Z2.07

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej

712[04].Z2.08

Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych

712[04].Z2.09

Montaż ścian oporowych

712[04].Z2.04

Montaż budynków halowych

712[04].Z2.11

Prowadzenie prac montażowych zimą

712[04].Z1/2.12

Rozliczanie robót montażowych

712[04].Z2.10

Montaż słupów elektroenergetycznych

712[04].Z2.13

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji

żelbetowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych

pomiarów w robotach budowlanych” uczeń powinien umieć:

stosować terminologię budowlaną,

odczytywać i interpretować rysunki budowlane,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp,

magazynować i składować materiały budowlane.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować podstawowe pomiary w robotach geodezyjnych,

dobrać sprzęt pomiarowy,

wytyczyć linie proste w terenie,

wytyczyć linie prostopadłe w terenie

wykonać pomiary odcinka taśmą stalową i ruletką,

posłużyć się przy pomiarach poziomicą, pionem, węgielnicą pentagonalną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł: Technologia montażu konstrukcji metalowych 712[04].Z1. Technologia montażu
konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2.
Jednostka modułowa:

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach budowlanych

712[04].Z1/2.02
Temat: Tyczenie linii prostych w terenie

Cel ogólny
: poznanie sposobów tyczenie linii prostych w terenie

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wyjaśnić w jaki sposób tyczy się linię prostą w terenie płaskim,

wyjaśnić w jaki sposób tyczy się linię prostą między punktami rozdzielonymi

wzniesieniem,

wyjaśnić w jaki sposób tyczy się linię prostą między punktami rozdzielonymi

zagłębieniem.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.

Środki dydaktyczne:

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów,

instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu,

zadanie,

blok rysunkowy formatu A 4,

przybory do rysowania i pisania.


Czas: 180 min.

Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest poznanie sposobów tyczenia linii prostych w terenie.

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

FAZA WŁAŚCIWA
ZDOBYWANIE INFORMACJI
1. W jaki sposób tyczy się linię prostą w terenie płaskim?
2. W jaki sposób tyczy się linię prostą między punktami rozdzielonymi wzniesieniem,
3. W jaki sposób tyczy się linię prostą między punktami rozdzielonymi zagłębieniem.

PLANOWANIE
1. Ustal w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie.
2. Ustal gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące tyczenia linii prostych w terenie.

USTALANIE
1. Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności.
2. Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania.
3. Nauczyciel ustala kryteria oceny wykonanej pracy.

WYKONANIE
1. Narysuj na schemacie sposób tyczenia linii prostej w terenie płaskim.
2. Narysuj na schemacie sposób tyczenia linii prostej między punktami rozdzielonymi

wzniesieniem.

3. Narysuj na schemacie sposób tyczenia linii prostej między punktami rozdzielonymi

zagłębieniem.


SPRAWDZANIE

1. Czy poprawnie został narysowany sposób tyczenia linii prostej w terenie płaskim?
2. Czy poprawnie został narysowany sposób tyczenia linii prostej między punktami

rozdzielonymi wzniesieniem?

3. Czy poprawnie został narysowany sposób tyczenia linii prostej między punktami

rozdzielonymi zagłębieniem?


FAZA KOŃCOWA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości.

Praca domowa

Korzystając z dostępnych źródeł odszukaj i przynieś na zajęcia proste urządzenia

miernicze (lub ich opisy, rysunki ew. instrukcje), używane w robotach budowlanych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas

realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Monter konstrukcji budowlanych 712[04]

Moduł: Technologia montażu konstrukcji metalowych 712[04].Z1. Technologia montażu
konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2.
Jednostka modułowa: Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach budowlanych
712[04].Z1/2.02
Temat: Wykonywanie ław drutowych.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania ław drutowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

dobrać materiały i sprzęt do wykonania ławy drutowej,

zorganizować stanowisko do wykonywania ławy drutowej zgodnie z zasadami bhp,

wykonać ławę drutową,

ocenić wykonaną przez siebie pracę.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

zespołowa


Czas: 135min.

Środki dydaktyczne:
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– poziomica,
– gwoździe,
– paliki drewniane,
– deski,
– pale (okrąglaki) drewniane,
– drut stalowy,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Instruktaż bhp.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:

Wykonując ćwiczenie uczeń:
– pobiera narzędzia i sprzęt do wykonania ławy,
– wbija pale w odległości ok. 60 cm od krawędzi wyznaczonej przez paliki,
– przybija deski do pali,
– sprawdza poziom i pion wykonywanej konstrukcji,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

– naciąga drut,
– zaznacza punkty wyznaczające narożniki budynku przybijając na deskach gwoździe,
– dokonuje korekty wykonanej ławy drutowej.

6. Po wykonaniu zakotwienia uczeń przeprowadza analizę wykonanego ćwiczenia.

Zakończenie zajęć

1. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony podczas wykonywania ćwiczenia.
2. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo.
3. Uczeń prezentuje swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
4. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.

Praca domowa

Zdobądź z dowolnych źródeł informacje na temat nowoczesnych instrumentów

pomiarowych stosowanych w robotach budowlanych. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw
na zajęciach.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Pomiary poziome

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wytycz linię prostą w terenie płaskim, okiem nieuzbrojonym, posługując się tyczkami

geodezyjnymi, zgodnie z zasadami miernictwa budowlanego.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie dwuosobowej w terenie, zapewniając sprzęt

niezbędny do wykonania tyczenia. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien
omówić jego zakres i technikę wykonania. W fazie wstępnej realizacji ćwiczenia konieczne
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami tyczenia linii prostych w terenie (materiał nauczania rozdz. 4.1.1

poradnika dla ucznia),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) pobrać narzędzia do wykonania tyczenia,
4) ustawić tyczki na końcach tyczonego odcinka,
5) ustawić się za pierwszą tyczka i naprowadzać mierniczego z tyczkami do momentu

pokrycia wszystkich tyczek,

6) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– tyczki geodezyjne,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wytycz linię prostą okiem nieuzbrojonym w terenie, między punktami rozdzielonymi

wzniesieniem, posługując się tyczkami geodezyjnymi, zgodnie z zasadami miernictwa
budowlanego.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie dwuosobowej w terenie, zapewniając sprzęt

niezbędny do wykonania tyczenia. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien
omówić jego zakres i technikę wykonania. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami tyczenia linii prostych w terenie (materiał nauczania rozdz. 4.1.1

poradnika dla ucznia),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) ustawić tyczki na końcach tyczonego odcinka,
4) nawzajem z drugim pomiarowym naprowadzać pośrednie tyczki do jednej linii,

wykorzystując tyczki na początku i końcu tyczonego odcinka,

5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– tyczki geodezyjne,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Wytycz linię prostą okiem nieuzbrojonym w terenie, między punktami rozdzielonymi

zagłębieniem, posługując się tyczkami geodezyjnymi, zgodnie z zasadami miernictwa
budowlanego.


Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie dwuosobowej w terenie, zapewniając sprzęt

niezbędny do wykonania tyczenia. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien
omówić jego zakres i technikę wykonania. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami tyczenia linii prostych w terenie (materiał nauczania rozdz. 4.1.1

poradnika da ucznia),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) ustawić tyczki na końcach tyczonego odcinka,
4) nawzajem z drugim pomiarowym naprowadzać pośrednie tyczki do jednej linii

wykorzystując tyczki na początku i końcu tyczonego odcinka,

5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– tyczki geodezyjne,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 4

Wykonaj pomiar długości odcinka w terenie płaskim taśmą stalową.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie dwuosobowej w terenie, zapewniając sprzęt

niezbędny do wykonania pomiaru. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien
omówić jego zakres i technikę wykonania. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami wykonywania pomiarów w terenie (materiał nauczania

rozdz.4.1.1 poradnika dla ucznia),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) ustawić tyczki na początku i końcu mierzonego odcinka,
4) rozwinąć taśmę wzdłuż mierzonego odcinka,
5) nakierować drugiego mierniczego z końcem taśmy aby ułożył taśmę wzdłuż mierzonego

odcinka wykorzystując tyczki i aby zaznaczył wbijając szpilkę koniec taśmy mierniczej,

6) przesuwać się do przodu wykonując analogicznie następne pomiary,
7) określić długość mierzonego odcinka,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– tyczki geodezyjne,
– taśma miernicza,
– szpilki stalowe,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 5

Wykonaj pomiar długości odcinka w terenie pochyłym taśmą stalową.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie dwuosobowej w terenie, zapewniając sprzęt

niezbędny do wykonania pomiaru. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien
omówić jego zakres i technikę wykonania. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami wykonywania pomiarów w terenie (materiał nauczania

rozdz.4.1.1 poradnika dla ucznia),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) ustawić tyczki na początku i końcu mierzonego odcinka,
4) rozwinąć taśmę wzdłuż mierzonego odcinka,
5) zaczepić na końcu taśmy pion,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

6) nakierować drugiego mierniczego z końcem taśmy aby naciągnął taśmę poziomo wzdłuż

mierzonego odcinka wykorzystując tyczki i aby zaznaczył wbijając szpilkę koniec taśmy
mierniczej w miejscu najdalszego wychylenia pionu,

7) przesuwać się do przodu wykonując analogicznie następne odłożenia taśmy,
8) określić długość mierzonego odcinka,
9) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– tyczki geodezyjne,
– taśma miernicza,
– szpilki stalowe,
– pion,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 6

Wytycz linię prostopadłą za pomocą taśmy wykorzystując trójkąt egipski.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie trzyosobowej w terenie, zapewniając sprzęt

niezbędny do wykonania tyczenia. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien
omówić jego zakres i technikę wykonania. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami tyczenia kątów prostych w terenie (materiał nauczania rozdz.

4.1.1 poradnika dla ucznia),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) odmierzyć wzdłuż prostej do której tyczymy prostopadłą odcinek równy 3 m i oznaczyć

go tyczkami,

4) wraz z drugim pomiarowym przyłożyć na początku i końcu odmierzonego odcinka, końce

taśmy długości 9 m,

5) ustawić trzeciego pomiarowego który z dziewięciometrowego odcinka taśmy odkłada 4 m

w kierunku prostopadłym tworząc trójkąt prostokątny,

6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– taśma miernicza,
– tyczki geodezyjne,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 7

Wytycz linię prostopadłą posługując się węgielnicą pentagonalną i tyczkami

geodezyjnymi, zgodnie z zasadami miernictwa budowlanego.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie dwuosobowej w terenie, zapewniając sprzęt

niezbędny do wykonania tyczenia. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien
omówić jego zakres i technikę wykonania. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami tyczenia kątów prostych w terenie (materiał nauczania rozdz.

4.1.1 poradnika dla ucznia),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) ustawić tyczki na linii do której ma być tyczona prostopadła,
4) zaczepić pion do węgielnicy,
5) ustawić się z węgielnicą na linii, do której ma być tyczona prostopadła,
6) ustawić pion nad punktem, z którego należy wytyczyć prostopadłą,
7) ustawić mierniczego z tyczką tak aby obrazy trzech tyczek w węgielnicy były w jednej

linii,

8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– węgielnica,
– tyczki geodezyjne,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.2. Pomiary wysokościowe i pionowanie

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj przeniesienie rzędnej punktu o zadanej wysokości zaznaczonego na ścianie hali,

na ścianę przeciwległą, korzystając z poziomicy wężowej (hydrostatycznej).


Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie dwuosobowej w hali, zapewniając sprzęt

niezbędny do wykonania ćwiczenia. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien
omówić jego zakres i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze sposobami pomiarów niwelacyjnych (materiał nauczania rozdz. 4.2.1

poradnika dla ucznia),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) sprawdzić poziomicę wężową przykładając do siebie rurki wypełnione wodą,
4) korzystając z pomocy kolegi przyłożyć do ścian rurki poziomicy w taki sposób aby

poziom wody w rurce ustabilizował się na punkcie zaznaczonym na ścianie,

5) zaznaczyć punkt na ścianie przeciwległej na tym samym poziomie wyznaczonym przez

poziom w rurce poziomicy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– poziomica wężowa,
– ołówek stolarski,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Wpisz nazwy i przeznaczenie przedstawionych na rysunkach przez nauczyciela urządzeń

pomiarowych.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunki lub zdjęcia urządzeń pomiarowych. Zadaniem

ucznia jest wypisanie nazwy urządzenia i jego przeznaczenia. Swoją pracę uczeń przedstawia
nauczycielowi oraz kolegom z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Środki dydaktyczne:

– rysunki lub zdjęcia urządzeń pomiarowych,
– przybory do pisania,
– arkusze papieru,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Tyczenie budynków

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj narożne ławy drutowe dla wytyczonych narożnych punktów budynku,

zaznaczonych palikami.


Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie dwuosobowej w terenie, zapewniając sprzęt

niezbędny do wykonania ław drutowych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel
powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na
stanowisku pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ławy,
3) wbić pale w odległości ok. 60 cm od krawędzi wyznaczonej przez paliki,
4) przybić deski,
5) sprawdzić poziom i pion wykonywanej konstrukcji,
6) naciągnąć drut,
7) zaznaczyć punkty wyznaczające narożniki budynku przybijając na deskach gwoździe,
8) dokonać ewentualnej korekty wykonanej ławy,
9) stosować przepisy bhp,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– poziomica,
– gwoździe,
– paliki drewniane,
– deski,
– pale (okrąglaki) drewniane,
– drut stalowy,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Dokonaj kontroli wytyczenia punktów narożnych budynku, zastabilizowanych palikami

drewnianymi, na podstawie dokumentacji technicznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie dwuosobowej w terenie, zapewniając sprzęt

niezbędny do wykonania kontroli pomiarów. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel
powinien omówić jego zakres i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) dokonać pomiarów odcinków i przekątnych,
4) porównać wykonane pomiary z wartościami w dokumentacji,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– paliki drewniane,
– taśma miernicza,
– dokumentacja techniczna,
– kartki papieru formatu A4,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych
pomiarów w robotach budowlanych”.

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności:

zadania 1 – 13 z poziomu podstawowego,

zadania 14 – 20 z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego,

Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

K

at

egor

ia

ce

lu

P

o

zi

om

w

ym

a

ga

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić, za pomocą czego stabilizuje się
w sposób trwały punkty w terenie

B

P

słupków betonowych, pali

drewnianych, rurek metalowych,

palików (kołków)

2.

Określić maksymalną długość odcinka który
można wytyczyć „na oko”

A

P

c

3.

Określić, czy elementarnym instrumentem do
pomiarów liniowych jest taśma miernicza lub
tzw. ruletka

B

P

a

4. Określić podstawowe warunki pracy teodolitu

B

P

jego spoziomowanie i ustawienie

nad punktem

5.

Określić, czy krzyże niwelacyjne to szablony
składające się z dwóch zbitych ze sobą
prostopadle desek

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. Określić, do czego służy węgielnica

B

P

a

7.

Określić, czy poziomica budowlana składa się
z rurki szklanej wypełnionej cieczą
z pęcherzykiem powietrza, która jest
zamocowana do liniału

B

P

a

8.

Określić, jak nazywają się instrumenty
wykorzystywane się do niwelacji
geometrycznej

B

P

niwelatorami

9.

Rozpoznać z rysunku pomiar niwelacyjny
metodą „ze środka”

B

P

b

10.

Określić powyżej jakiego elementu
konstrukcyjnego powinien być naciągnięty
drut w ławie drutowej

B

P

powyżej górnej powierzchni

pierwszego stropu lub posadzki

11.

Określić proporcje boków w trójkącie
egipskim

B

P

c

12.

Określić, czy urządzenia do precyzyjnego
pionowania nazywają się pionownikami

A

P

a

13.

Określić, czy urządzenia do pomiaru kątów
pionowych i poziomych w terenie nazywają
się teodolitami

A

P

a

14.

Wyjaśnić, na czym polega pomiar odcinka
metodą schodkową

D

PP

Pomiar metodą schodkową polega
na tym, że taśmę układaną wzdłuż

linii mierzonego odcinka układa się

nie po terenie, doprowadzając

każde przyłożenie taśmy do

położenia poziomego. W tym celu
na końcu taśmy zawiesza się pion,

czyli ciężarek na sznurku, i po

ułożeniu i naciągnięciu taśmy

wzdłuż linii mierzonego odcinka

przesuwa się jej koniec na przemian

w górę i w dół, szukając takiego
położenia, przy którym pion jest

wysunięty najdalej w kierunku

końca odcinka, co oznacza, że

taśma znajduje się dokładnie

w położeniu poziomym. Suma

poszczególnych odcinków

poziomych stanowi długość całego

odcinka.

15. Wyjaśnić, co nazywamy niwelacją

D

PP

Niwelacją nazywamy ustalanie

różnic wysokości między punktami

16.

Wymienić sposoby pomiaru różnic wysokości
przy zastosowaniu niwelacji geometrycznej

C

PP

- metoda niwelacji ze środka,

- metoda niwelacji z końca, zwaną

inaczej niwelacją w przód.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

17. Narysować schemat niwelacji hydrostatycznej

C

PP

18.

Wyjaśnić, na czym polega pionowanie
pionami mechanicznymi

D

PP

Pionowanie pionami

mechanicznymi polega na

przesuwaniu instrumentu

z jednoczesnym śledzeniem pozycji

pionu względem punktu

właściwego.

19.

Narysować schemat niwelacji metodą
„w przód”

C

PP

20.

Wyjaśnić, co nazywamy reperem
niwelacyjnym

D

PP

Reper niwelacyjny jest to

ustabilizowany w sposób trwały, za

pomocą punktu pomiarowego,

punkt w terenie.



















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia !


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

Część I

1. Punkty

w

terenie

stabilizuje

się

w

sposób

trwały,

np.

za

pomocą

…………………………………………….………………………………….

2. Tyczenie odcinków można wykonać „na oko” przy długościach nie przekraczających:

a) 100 m,

b) 200 m,

c) 300 m,

d) 400 m.

3. Elementarnym instrumentem do pomiarów liniowych jest taśma miernicza lub tzw.

ruletka.

a) tak,

b) nie.

4. Warunkiem podstawowym pracy teodolitu jest jego ……………..……………………... .

5. Krzyże niwelacyjne to drewniane szablony składające się z dwóch zbitych ze sobą

prostopadle desek.

a) tak,

b) nie.

6. Węgielnica służy do:

a) wyznaczania kąta prostego w terenie,

b) pomiaru odległości,

c) tyczenia prostych w terenie,

d) pomiarów niwelacyjnych.

7. Poziomica budowlana libelowa składa się z rurki szklanej wypełnionej cieczą,

z pęcherzykiem powietrza wewnątrz, umieszczonej w obudowie, która jest zamocowana
do liniału.

a) tak,

b) nie.

8. Do niwelacji geometrycznej wykorzystuje się instrumenty zwane ……………………. .

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

9. Rysunek przedstawia:

a) pomiar długości odcinka,

b) pomiar niwelacyjny metodą „ze środka”,

c) tyczenie linii prostej,

d) pomiar niwelacyjny metodą „w przód”.

10. Drut naciągnięty pomiędzy przeciwległymi ramami w ławie drutowej powinien

znajdować się powyżej ……………………………………………………………………

11. Trójkąt egipski to trójkąt o stosunku boków:

a) 1:2:3,

b) 2:3:4,

c) 3:4:5,

d) 4:5:6.

12. Podczas prowadzenia prac związanych z pionowaniem, wymagających bardzo dużej

dokładności, stosuje się instrumenty zwane pionownikami.

a) tak,

b) nie.

13. Do pomiaru wartości kątów pionowych i poziomych w terenie używa się urządzeń

kątomierczych zwanych teodolitami.

a) tak,

b) nie.

Część II

14. Wyjaśnij, na czym polega pomiar odcinka w terenie metodą schodkową.

15. Wyjaśnij, co nazywamy niwelacją.

16. Wymień, jakie są sposoby pomiaru różnic wysokości przy zastosowaniu niwelacji

geometrycznej .

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

17. Narysuj schemat niwelacji hydrostatycznej.

18. Wyjaśnij, na czym polega pionowanie pionami mechanicznymi.

19. Narysuj schemat niwelacji metodą „w przód”.

20. Wyjaśnij, co nazywamy reperem niwelacyjnym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach budowlanych


Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi.

Numer

pytania

Odpowiedzi

Punktacja

1

2

a

b

c

d

3

a

b

4

5

a

b

6

a

b

c

d

7

a

b

8

9

a

b

c

d

10

11

a

b

c

d

12

a

b

13

a

b

14

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

15

16

17

18

19

20

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych
pomiarów w robotach budowlanych”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-13 są z poziomu podstawowego,

zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry- za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego,

Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia

ucznia)

K

at

ego

ri

a

celu

P

o

zi

om

w

ym

a

g

a

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić, czy punkty w terenie stabilizuje się
w sposób trwały za pomocą słupków
betonowych, pali drewnianych, rurek
metalowych lub kołków

B

P

a

2.

Określić, do jakiej odległości należy się
ograniczyć, wykonując pomiar niwelacyjny
aby można było pominąć kulistość ziemi

B

P

a

3.

Określić, jak nazywamy podstawowy
przyrząd do pomiarów liniowych

A

P

ruletka

4.

Rozpoznać na rysunku pomiar niwelacyjny
metodą „w przód”

B

P

d

5.

Podać, jak nazywamy urządzenia do
pomiaru kątów pionowych i poziomych w
terenie

B

P

teodolitami

6.

Określić, czy pionowanie pionami
mechanicznymi polega na przesuwaniu
instrumentu z jednoczesnym śledzeniem
pozycji pionu względem punktu
wyjściowego

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

7.

Określić, w jakiej odległości od narożnego
punktu budynku, wbija się pale ław
drutowych

B

P

d

8.

Podać, jak nazywamy instrumenty do
precyzyjnego pionowania

B

P

pionownikami

9.

Określić, czy podstawowym warunkiem
pracy teodolitu jest jego spoziomowanie
oraz ustawienie nad stanowiskiem

B

P

a

10. Określić, co nazywamy komparacją

B

P

a

11.

Określić, czy reper niwelacyjny jest to
ustabilizowany w sposób trwały punkt
pomiarowy w terenie

B

P

a

12.

Podać, za pomocą czego należy kontrolować
głębokość wykonywanego wykopu

B

P

niwelatora lub tablicy kontrolnej

13.

Określić, czy niwelacją nazywamy ustalanie
różnic wysokości między punktami

B

P

a

14.

Wymienić proste urządzenie pomiarowe
w robotach montażowych

C

PP

poziomnice libelowe,

hydrostatyczne i laserowe,

projektory kierunków,

pochyłomierze, piony, krzyże

niwelacyjne.

15.

Narysować pomiar długości odcinka metodą
schodkową

C

PP

16. Wyjaśnić, na czym polega praca węgielnicą

D

PP

Praca węgielnicą polega na takim

korygowaniu położenia punktu

obserwacji, aby uzyskać

koincydencję (zgranie w jednej linii

pionowej) obrazów tyczek, które

mają spełnić warunek odpowiedniej

prostopadłości kierunków na

stanowisku obserwacji.

17.

Narysować schemat niwelacji metodą
„ze środka”

C

PP

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

18.

Wyjaśnić, na czym polega wykorzystanie
trójkąta egipskiego przy tyczeniu
prostopadłej

D

PP

Tworząc taśmą mierniczą trójkąt

o stosunku boków 3:4:5 między

dwoma krótszymi bokami

otrzymujemy kąt prosty.

19.

Wyjaśnić sposób wykonywania ław
drutowych

D

PP

Przedłuża się linie obrysu budynku

i w odległości ok. 60 cm od

narożników wbija się pale, do

których prostopadle do linii zarysu

przymocowuje się deski. Między

deskami naciągamy druty wzdłuż

linii zarysu. Na deskach

zaznaczamy nacięciem lub przez

wbicie gwoździa miejsce

przyłożenia drutu. W ten sposób

zostają utrwalone linie zarysu

budynku.

20.

Podać, zastosowania jakiego instrumentu
wymaga pomiar wysokości metodą niwelacji
geometrycznej

C

PP

niwelatora

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz,

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia !


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


Część I

1. Punkty w terenie stabilizuje się w sposób trwały, np. za pomocą słupków betonowych,

pali drewnianych, rurek lub kołków.

a) tak,

b) nie.

2. Wykonując pomiar niwelacyjny, aby pominąć wpływ zakrzywienia powierzchni ziemi,

należy ograniczyć się do odległości miedzy punktami wynoszącej:

a) 100 m,

b) 200 m,

c) 300 m,

d) 400 m.

3. Podstawowym instrumentem do pomiarów liniowych jest ……………….……………… .

4. Rysunek przedstawia:

a) pomiar długości odcinka,

b) pomiar niwelacyjny metodą „ze środka”,

c) tyczenie linii prostej,

d) pomiar niwelacyjny metodą „w przód”.

5. Do pomiaru wartości kątów pionowych i poziomych w terenie używa się urządzeń

kątomierczych zwanych……………………………………………………………….


6. Pionowanie pionami mechanicznymi polega na przesuwaniu instrumentu z jednoczesnym

śledzeniem pozycji pionu względem punktu wyjściowego.
a) tak,

b) nie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7. Pale ław drutowych wbija się w odległości od punkty narożnego budynku ok:

a) 20 cm,

b) 30 cm

c) 40 cm,

d) 60 cm.

8. Podczas prowadzenia prac związanych z pionowaniem wymagających bardzo dużej

dokładności stosuje się instrumenty zwane ………………………………..………. .

9. Warunkiem podstawowym pracy teodolitu jest jego spoziomowanie oraz ustawienie nad

stanowiskiem.
a) tak,
b) nie.

10. Komparacja jest to:

a) proces porównania przymiaru badanego ze wzorcem długości,

a) wytyczanie budynku w terenie,

b) wytyczanie prostopadłej,

c) tyczenie odcinka.

11. Reper niwelacyjny jest to ustabilizowany w sposób trwały za pomocą punktu

pomiarowego, punkt w terenie.

a) tak,

b) nie.

12. Podczas wybierania ziemi należy ciągle kontrolować głębokość wykopu za pomocą

………………………………………………………………………………….. .

13. Ustalanie różnic wysokości między punktami nazywa się niwelacją.

a) tak,

b) nie.

Część II

14. Wymień proste urządzenia pomiarowe używane w robotach montażowych.

15. Narysuj schematycznie pomiar długości odcinka metodą schodkową.

16. Wyjaśnij, na czym polega praca węgielnicą.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

17. Narysuj schemat niwelacji metodą „ze środka” .

18. Wyjaśnij, na czym polega wykorzystanie trójkąta egipskiego przy tyczeniu prostopadłej .

19. Wyjaśnij sposób wykonywania ław drutowych.

20. Pomiar różnic wysokości metodą niwelacji geometrycznej wymaga zastosowania

…………………………………………………………….………… .

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach budowlanych


Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi.

Numer

pytania

Odpowiedzi

Punktacja

1

a

b

2

a

b

c

d

3

4

a

b

c

d

5

6

a

b

7

a

b

c

d

8

9

a

b

10

a

b

c

d

11

a

b

12

13

14

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

15

16

17

18

19

20

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

7. LITERATURA


1. Europejskie podstawy budownictwa. Praca zbiorowa. Basicon, 2005
2. Kettler K.: Murarstwo. REA, Warszawa 2002
3. Mielczarek Z.: Nowoczesne konstrukcje w budownictwie ogólnym. Arkady, Warszawa

2003

4. Poradnik majstra budowlanego. Praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2003
5. Technologia budownictwa. Praca zbiorowa. WSiP, Warszawa 1989

Wykaz literatury należy aktualizować w miarę ukazywania się nowych pozycji

wydawniczych.

