„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Grzegorz Pośpiech
Montaż kominów stalowych
712[04].Z1.07
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Halina Darecka
mgr inż. Anna Kusina
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[04].Z1.07
„Montaż kominów stalowych” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
monter konstrukcji budowlanych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Rodzaje konstrukcji kominów
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Materiały stosowane do budowy kominów
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Elementy konstrukcyjne kominów
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Przykłady rozwiązań kominów stalowych i metody ich montażu
19
5.4.1. Ćwiczenia
19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
38
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Montaż kominów stalowych”, który
będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter
konstrukcji budowlanych 712[04].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
cele kształcenia, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metody projektów,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
712[04].Z1/2.03
Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych
712[04].Z1
Technologia montażu konstrukcji metalowych
712[04].Z1/2.01
Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót
montażowych
712[04].Z1/2.02
Wykonywanie podstawowych pomiarów w
robotach budowlanych
712[04].Z1.04
Łączenie elementów konstrukcji w stykach
montażowych
712[04].Z1.06
Montaż zbiorników cylindrycznych
712[04].Z1.07
Montaż kominów stalowych
712[04].Z1.08
Montaż budynków wielokondygnacyjnych
712[04].Z1.09
Montaż wież i masztów
712[04].Z1.10
Montaż zbiorników kulistych
712[04].Z1.05
Montaż hal
712[04].Z1.11
Wykonywanie konserwacji i napraw
uszkodzonych elementów konstrukcji
metalowych
712[04].Z1.12
Rozliczanie robót montażowych
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Montaż kominów stalowych”
uczeń powinien umieć:
−
stosować terminologię budowlaną,
−
odczytywać i interpretować rysunki budowlane,
−
posługiwać się dokumentacją budowlaną,
−
organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp,
−
transportować materiały budowlane,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych,
−
wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych,
−
wykonywać rusztowania do robót budowlanych,
−
łączyć elementy konstrukcji w stykach montażowych.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować kominy stalowe,
−
dobrać narzędzia i sprzęt do montażu kominów stalowych,
−
dobrać materiały do montażu kominów,
−
dobrać odpowiednią metodę do montażu kominów stalowych,
−
zmontować turbulizatory i tłumiki drgań na trzonach kominów stalowych,
−
zmontować elementy wyposażenia komina,
−
złączyć liny odciągowe z trzonem komina i blokiem fundamentowym,
−
wykonać połączenia kołnierzowe segmentów komina,
−
wykonać połączenia śrubowe segmentów wieży podtrzymującej trzon komina,
−
wykonać połączenie trzonu komina z fundamentem,
−
zmontować głowicę trzonu komina,
−
wykonać izolację termiczną trzonu komina,
−
wykonać prace montażowe kominów zgodnie z zasadami bhp,
−
wykorzystać dokumentację techniczną.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1.
Jednostka modułowa: Montaż kominów stalowych 712[04].Z1.07
Temat: Montowanie segmentów płaszcza trzonu komina stalowego.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania połączeń na śruby segmentów komina.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
dobrać materiały i sprzęt do montażu segmentów komina,
−
zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bhp,
−
wykonać połączenia kołnierzowe segmentów komina stalowego,
−
ocenić wykonaną przez siebie pracę.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zespołowa.
Czas: 135min.
Środki dydaktyczne:
– modele konstrukcji segmentów trzonu komina stalowego,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– zestaw śrub,
– zestaw kluczy,
– podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana)
– drążki montażowe,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Instruktaż bhp.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:
−
uczniowie zapoznają się z dokumentacją techniczną montażu,
−
uczniowie w trzyosobowych grupach pobierają z przygotowanego podręcznego
magazynu narzędzia do wykonania ćwiczenia
−
uczniowie ustawiają modele segmentów w pozycji umożliwiającej wykonanie
połączenia, dokonują regulacji i skręcają segmenty komina
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
nauczyciel obserwuje pracę uczniów.
6. Po wykonaniu połączeń uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
1. Każdy z uczniów wskazuje swoje mocne i słabe strony podczas wykonywania ćwiczenia.
2. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza, czy praca przebiega prawidłowo.
3. Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
4. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.
Praca domowa
Odszukaj i przedstaw informację na temat zrealizowanych kominów stalowych w swoim
mieście lub na najbliższym terenie. Zdobyte informacje przynieś na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1.
Jednostka modułowa: Montaż kominów stalowych 712[04].Z1.07
Temat: Materiały stosowane do budowy kominów stalowych.
Cel ogólny: Dobieranie materiałów do budowy kominów stalowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dobrać materiały do budowy płaszcza komina stalowego,
−
dobrać materiały do wykonania izolacji komina stalowego,
−
dobrać materiały do wykonania wykładziny ceramicznej komina.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
grupowa.
Środki dydaktyczne:
−
zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów,
−
instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu,
−
zadanie,
−
próbki materiałów.
Czas: 180 min.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest odpowiedni dobór materiałów do budowy elementów komina
stalowego
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu.
FAZA WŁAŚCIWA
ZDOBYWANIE INFORMACJI
1. Jakie elementy można wyróżnić w konstrukcji komina stalowego?
2. Jakie sortymenty stalowe stosuje się na konstrukcje kominów stalowych
3. Jaką funkcję spełniają poszczególne elementy komina?
4. Co to są materiały ceramiczne i jaką funkcję spełniają w kominie stalowym?
4. Jakich materiałów używa się do izolacji kominów?
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
PLANOWANIE
1. Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie.
2. Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące charakterystyki i zastosowania
materiałów.
USTALANIE
1. Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności.
2. Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania.
3. Nauczyciel ustala kryteria oceny wykonanej pracy.
WYKONANIE
1. Rozpoznaj i nazwij próbki dostępnych materiałów, nazwy materiałów zapisz na arkuszu.
2. Pogrupuj wszystkiej materiały według trzech kryteriów: konstrukcyjne, ceramiczne,
izolacyjne.
3. Wybierz z każdej grupy te materiały które stosuje się do budowy kominów stalowych .
4. Wypisz materiały wybrane w pkt 3 na arkuszach (każdą grupę materiałów na osobnym
arkuszu).
5. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera grupy,
który dokonuje prezentacji ćwiczenia.
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały nazwane materiały?
2. Czy prawidłowo zastały pogrupowane materiały według kryteriów?
3. Czy prawidłowo wybrano materiały do budowy kominów stalowych z każdej z trzech
grup?
4. Czy wybrano wszystkie materiały stosowane do budowy kominów?
FAZA KOŃCOWA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat cech fizycznych i mechanicznych materiałów
budowlanych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Rodzaje konstrukcji kominów
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przedstaw na rysunkach schematy konstrukcyjne kominów stalowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z klasyfikacja kominów,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) narysować schematy kominów zwracają szczególną uwagę na podstawowe elementy
konstrukcyjne,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się
–
pokaz z objaśnieniem,
–
metoda tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
–
blok techniczny formatu A4,
–
przybory kreślarskie,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykaż różnice pomiędzy konstrukcją komina jednopowłokowego a dwupowłokowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z klasyfikacja kominów,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wypisać na arkuszu różnice w konstrukcji kominów,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
metoda tekstu przewodniego
Środki dydaktyczne:
–
blok techniczny formatu A4,
–
przybory kreślarskie,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Materiały stosowane do budowy kominów
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Spośród przedstawionych materiałów wybierz te, które stosuje się do izolacji płaszcza
komina stalowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę
wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Nauczyciel, dysponując próbkami materiałów, przedstawi uczniowi kilka materiałów
budowlanych. Uczeń powinien te materiały rozpoznać i wybrać te, które stosuje się do izolacji
płaszcza komina stalowego. Wybrane materiały uczeń powinien przedstawić nauczycielowi
i kolegom z grupy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
–
literatura z rozdziału 7,
–
próbki płaszcza komina stalowego,
–
próbki materiałów budowlanych:
-
szkło piankowe czarne,
-
gazobeton,
-
wełna mineralna,
-
wata bazaltowa,
-
styropian ekstrudowany.
Ćwiczenie 2
Spośród przedstawionych materiałów wybierz te, które stosuje się do wykonania
wykładzin ceramicznych płaszcza komina stalowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Nauczyciel, dysponując próbkami materiałów, przedstawi uczniowi kilka materiałów
budowlanych. Uczeń powinien te materiały rozpoznać i wybrać te, które stosuje się do
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
wykonywania wykładzin ceramicznych płaszcza komina stalowego. Wybrane materiały uczeń
powinien przedstawić nauczycielowi i kolegom z grupy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
–
literatura z rozdziału 7,
–
próbki materiałów budowlanych
:
-
cegła kominówka,
-
cegła dziurawka,
-
cegła klinkierowa,
-
cegła kratówka,
-
kształtka szklana,
-
pustak MAX.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Elementy konstrukcyjne kominów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj na elementach modelu montaż połączenia trzonu komina wolnostojącego
z fundamentem za pomocą śrub fundamentowych, zgodnie z dokumentacją techniczną.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-4 osobowej w pracowni wyposażonej
w rozbieralne modele kominów stalowych. Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel
powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację
pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją,
3) pobrać odpowiedni sprzęt do wykonania montażu,
4) stosować przepisy bhp,
5) dokonać połączenia podstawy trzonu komina z fundamentem,
- naprowadzić podstawę komina na stopę fundamentową,
- wstępnie wyregulować konstrukcję,
- połączyć śrubami obydwie konstrukcje,
- sprawdzić pionowość i prostopadłość krawędzi oraz dokonać ewentualnej regulacji,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
model konstrukcji podstawy trzonu komina stalowego,
–
dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
–
model stopy fundamentowej,
–
zestaw śrub,
–
zestaw kluczy,
–
podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana),
–
drążki montażowe,
–
młotki,
–
instrukcje bhp,
–
literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenie 2
Wykonaj na elementach modelu śrubowe połączenie kołnierzowe zewnętrzne segmentów
komina stalowego, zgodnie z dokumentacją techniczną.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-4 osobowej w pracowni wyposażonej
w rozbieralne modele kominów stalowych. Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel
powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację
pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją,
3) pobrać sprzęt do wykonania montażu,
4) stosować przepisy bhp,
5) wykonać połączenia kołnierzowe segmentów komina,
-
naprowadzić segmenty komina do połączenia,
-
wstępnie wyregulować konstrukcję,
-
połączyć śrubami obydwie konstrukcje,
-
sprawdzić pionowość i prostopadłość krawędzi oraz dokonać ewentualnej regulacji,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
modele konstrukcji segmentów trzonu komina stalowego,
–
dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
–
zestaw śrub,
–
zestaw kluczy,
–
podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana),
–
drążki montażowe,
–
młotki,
–
instrukcje bhp,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj na elementach modelowych montaż galerii komina stalowego za pomocą
połączeń śrubowych, zgodnie z dokumentacją techniczną.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-4 osobowej w pracowni wyposażonej
w rozbieralne modele kominów stalowych. Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel
powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację
pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją,
3) pobrać odpowiednie narzędzia do wykonania montażu,
4) stosować przepisy bhp,
5) wykonać połączenia poszczególnych elementów galerii stosując połączenia śrubowe,
- wykonać montaż wsporników,
- wykonać pokrycie pomostu,
- zmontować balustradę galerii,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
model konstrukcji segmentu trzonu komina stalowego,
–
elementy konstrukcyjne galerii komina (wsporniki, elementy pomostu, elementy
balustrady),
–
dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
–
zestaw śrub,
–
zestaw kluczy,
–
podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana),
–
instrukcje bhp,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Wykonaj na elementach modelowych montaż głowicy trzonu komina stalowego montując
żeliwną pokrywę za pomocą połączeń śrubowych, zgodnie z dokumentacją techniczną.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-4 osobowej w pracowni wyposażonej
w rozbieralne modele kominów stalowych. Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel
powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację
pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją,
3) pobrać odpowiednie narzędzia do wykonania montażu,
4) stosować przepisy bhp,
5) wykonać połączenie żeliwnej pokrywy z górnym segmentem komina stosując połączenia
śrubowe,
- naprowadzić elementy komina do połączenia,
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
- wstępnie wyregulować konstrukcję,
- połączyć śrubami obydwie konstrukcje,
- sprawdzić pionowość i prostopadłość krawędzi oraz dokonać ewentualnej regulacji,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
model konstrukcji segmentu trzonu komina stalowego,
–
elementy konstrukcyjne głowicy komina,
–
dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
–
zestaw śrub,
–
zestaw kluczy,
–
młotki,
–
podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana),
–
instrukcje bhp,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Przykłady rozwiązań kominów stalowych i metody ich
montażu
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaproponuj metodę montażu komina stalowego wolnostojącego jednopowłokowego
o wysokości 50 metrów. Teren budowy nie stwarza trudności w zastosowaniu jakiegokolwiek
sprzętu montażowego. Swoje rozwiązanie przedstaw na arkuszu papieru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wypisać kolejne czynności montażowe,
3) dokonać analizy wykonanego ćwiczenia,
4) wskazać wady i zalety metody, którą wybrał,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
metoda tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
–
blok rysunkowy formatu A3,
–
pisaki,
–
ołówki różnej twardości,
–
gumka,
–
linijka,
–
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj montaż na elementach modelowych komina wolnostojącego jednopowłokowego
metodą nadbudowy segmentów zgodnie z dokumentacją techniczną.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-4 osobowej w pracowni wyposażonej
w rozbieralne modele kominów stalowych. Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel
powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację
pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu,
4) transportować elementy komina na miejsce wbudowania,
5) wykonać połączenia poszczególnych elementów komina stosując połączenia śrubowe,
6) stosować przepisy bhp,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
modele segmentów trzonu komina stalowego,
–
modele elementów wyposażenia komina,
–
dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
–
zestaw śrub,
–
zestaw kluczy,
–
wciągarka ze zbloczem do transportu pionowego modeli elementów komina,
–
podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana),
–
drążki montażowe,
–
młotki,
–
instrukcje bhp,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż kominów stalowych”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1 – 13 z poziomu podstawowym,
−
zadania 14 – 20 z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
N
r
za
d
a
n
ia
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
K
ate
gor
ia
celu
P
o
zi
om
w
ym
a
ga
ń
Poprawna
odpowiedź
1.
Określić główny element konstrukcji komina
stalowego
A
P
b
2. Określić typy konstrukcji kominów stalowych
B
P
Kominy wolno stojące, kominy
z odciągami linowymi, kominy w
wieży kratowej, kominy z
dodatkowym podparciem
3.
Określić rodzaj połączenia śrubowego przy
łączeniu segmentów komina
C
P
Kołnierzowe
4. Określić materiał do izolacji kominów
B
P
a
5.
Określić elementy składowe konstrukcji galerii
komina
B
P
Konstrukcja nośna, pokrycia
pomostu, balustrady
6.
Nazwać komin składający się tylko z płaszcza
nośnego
A
P
jednopowłokowy
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
7.
Określić rodzaj spoin stosowanych przy
łączeniu segmentów komina
B
P
a
8.
Określić, co wchodzi w skład wyposażenia
komina stalowego
B
P
a
9.
Określić środki konstrukcyjne ograniczające
drgania kominów stalowych
B
P
Nakładki rurowe perforowane,
przerywacze drgań (turbulizatory),
tłumiki drgań.
10.
Określić materiał do wykonania wykładziny
ceramicznej komina
B
P
c
11.
Umiejscowić położenie kołnierzy połączeń
śrubowych w segmentach komina
A
P
a
12.
Określić rozstaw szczebli drabiny włazowej
komina stalowego
A
P
b
13.
Określić minimalną grubość blachy płaszcza
komina stalowego
A
P
a
14.
Przytoczyć warunki doboru stali na
konstrukcję komina
C
PP
Zgodna z rodzajem komina,
przeznaczeniem komina, składem
chemicznym odprowadzanych
gazów, temperaturą
odprowadzanych gazów,
warunkami technologicznymi
i eksploatacyjnymi
15.
Nazwać konstrukcję przerywacza drgań
komina stalowego
C
PP
a
16.
Określić grupy stali stosowane do budowy
kominów
C
PP
stale węglowe, stale niskostopowe,
stale o podwyższonej odporności na
korozję, stale stopowe odporne na
korozję, żaroodporne
17.
Ocenić przydatność betonu żaroodpornego
przy budowie kominów stalowych
C
PP
a
18.
Odczytać z rysunku materiał zastosowany przy
montażu komina
C
PP
b
19.
Ustalić konstrukcję płaszcza komina
dwupowłokowego
C
PP
a
20.
Wyjaśnić, w jaki sposób zwiększa się
sztywność płaszcza w otworach trzonu komina
D
PP
Aby zwiększyć sztywność płaszcza
w tych miejscach stosuje się
wzmocnienia na obrzeżach tych
otworów w postaci usztywnień,
obramowań.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką
i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom podstawowy,
II część - poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia !
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
Część I
1. Głównym elementem konstrukcji nośnej komina stalowego jest:
a) galeria ,
b) trzon,
c) fundament,
d) wykładzina ceramiczna.
2. Typy konstrukcji kominów stalowych to:
………………………………………………………………………………………………
3. W połączeniach na śruby przy łączeniu segmentów stosuje się połączenia
………………………………………………………………………………………………
4. Do izolacji termicznej kominów stosuje się:
a) wełnę mineralną,
b) styropian,
c) płytę pilśniową,
d) piankę poliuretanową.
5. Galerie na trzonach kominów składają się z: ………………………………………………
6. Jeśli trzon komina składa się tylko z samego płaszcza nośnego, to takie kominy nazywamy
………………………... .
7. Połączenia spawane blach w segmentach trzonu komina i łączenie całych segmentów
wykonuje się stosując spoiny:
a) czołowe,
b) pachwinowe,
c) otworowe,
d) grzbietowe.
8. W skład wyposażenia kominów stalowych między innymi elementami wchodzi:
a) galeria,
b) głowica,
c) wykładzina ceramiczna,
d) izolacja termiczna.
9. Aby wyeliminować lub ograniczyć nadmierne drgania poprzeczne kominów, wywołanych
ruchem wirowym gazów stosuje się specjalne środki konstrukcyjne, do których
należą……………………………………………………………………………….
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
10. Wykładzinę ceramiczną trzonu komina stalowego można wykonać z:
a) cegły kratówki,
b) cegły dziurawki,
c) cegły klinkierowej,
d) pustaka MAX.
11. Kołnierze połączeń śrubowych przy łączeniu segmentów komina mogą się znajdować od
wewnętrznej lub od wewnętrznej strony płaszcza komina.
a) tak,
b) nie.
12. Szczeble drabiny włazowej powinny być rozstawione w odstępach ok:
a) 400 mm,
b) 300 mm,
c) 200 mm,
d) 250 mm
13. Minimalna grubość blach trzonu komina jednopowłokowego, wolnostojącego lub
z odciągami wynosi:
a) 6 mm,
b) 4 mm,
c) 7 mm,
d) 8 mm.
Część II
14. Dobór
stali
do
wykonania
trzonu
komina
jest
uwarunkowany
………………………………………………………………………………………………
15. Rysunek przedstawia:
a) turbulizator z nakładek pionowych,
b) rurę perforowaną przy głowicy słupa,
c) turbulizator skrzydełkowy,
d) turbulizator spiralny.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
16. Na trzony kominów stalowych stosuje się następujące grupy stali:
………………………………………………………………………………………………
17. W kominach stalowych zamiast wykładziny z materiału ceramicznego może być
zastosowana warstwa z natryskowego betonu żaroodpornego.
a) tak
b) nie.
18. Cyfrą 1 na poniższym rysunku podstawy trzonu komina zaznaczona jest:
a) blacha pozioma postawy,
b) podlewka cementowa,
c) fundament,
d) izolacja
19. Kominy dwupowłokowe składają się na ogół z dwóch rur stalowych, pomiędzy którymi
znajduje się warstwa izolacji termicznej
a) tak
b) nie.
20. Wyjaśnij w jaki sposób zwiększa się sztywność płaszcza w otworach trzonu komina.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Montaż kominów stalowych
Zakreśl lub wpisz poprawną odpowiedź.
Numer
pytania
Odpowiedzi
Punktacja
1
a
b
c
d
2
3
4
a
b
c
d
5
6
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
10
a
b
c
d
11
a
b
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
15
a
b
c
d
16
17
a
b
18
a
b
c
d
19
a
b
20
Razem
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż kominów stalowych”.
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-12 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 13-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry- za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
N
r
za
d
a
n
ia
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
K
ate
gor
ia
celu
P
o
zi
om
w
ym
a
ga
ń
Poprawna
odpowiedź
1.
Określić dominujące rodzaje połączeń przy
montażu kominów.
A
P
b
2. Określić metody montażu kominów stalowych.
B
P
metoda nadbudowy segmentów,
metoda dźwigu latającego, metoda
obrotu, metoda wypychania w wieży
podtrzymującej
3.
Wyjaśnić rolę turbulizatora w kominie
stalowym.
B
P
a
4. Określić elementy konstrukcyjne komina
B
P
fundament, trzon, instalacje
zewnętrzne, wyposażenie
5. Określić typ komina stalowego.
B
P
b
6.
Wyjaśnić, na czym polega montaż komina
dźwigiem latającym.
C
P
zastosowanie śmigłowca do
transportu segmentów komina.
7.
Umiejscowić izolację termiczną w przekroju
komina stalowego.
B
P
b
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
8.
Wyjaśnić, na czym polega metoda nadbudowy
pierścieni przy montażu komina.
C
P
scalanie segmentów komina
transportowanych żurawiem
9.
Odczytać zastosowany materiał z rysunku
przekroju komina stalowego
B
P
b
10.
Wymienić sposoby montażu komina w wieży
podtrzymującej .
B
P
montaż metodą nadbudowy kolejnych
segmentów, montaż wieży i trzonu
w pozycji poziomej i podniesienie
konstrukcji przez obrót, montaż
wieży metodą nadbudowy i montaż
trzonu przez wypychanie
11.
Określić minimalny przekrój pałąków
ochronnych przy drabinkach włazowych.
B
P
5x50
12.
Określić rodzaj konstrukcji ograniczającej
drgania komina
B
P
a
13.
Określić sposób wzmocnienia i usztywnienia
podstawy trzonu komina
C
PP
pierścienie poziome z pionowymi
żebrami usztywniającymi
14.
Określić kryteria klasyfikacji kominów
stalowych
C
PP
technologiczne, konstrukcyjno
budowlane, wg szczegółów
konstrukcji i rodzajów zabezpieczeń
15. Określić rodzaje turbulizatorów
C
PP
spiralny z płaskownika, z nakładek
pionowych, skrzydełkowy, spiralny
z lin lub prętów, spiralny z taśmy
ażurowej
16.
Określić sposoby zakotwienia podstawy
komina w fundamencie
C
PP
za pomocą śrub fundamentowych, za
pomocą belek kotwiących
17.
Określić materiały zapewniające szczelność
wykładziny ceramicznej komina
C
PP
zaprawy, kity, kształtki kapinosowe
18.
Sklasyfikowanie gatunków stali używanych do
budowy komina
C
PP
stale węglowe zwykłej jakości, stale
niskostopowe, stale
trudnordzewiejące, stale odporne na
korozję, żaroodporne
19.
Określić sposób nanoszenia na trzon komina
betonu żaroodpornego
C
PP
przez natrysk
20.
Określić metodę, w której szczególnie ważny
jest osprzęt naprowadzający
C
PP
przy montażu dźwigiem latającym
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką
i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom podstawowy,
II część - poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia !
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
ZADANIA TESTOWE
1. Przy montażu komina stalowego dominują połączenia:
a) spawane,
b) śrubowe,
c) nitowe,
d) cierne.
2. Kominy stalowe można montować następującymi metodami
…………………………………………………………………………………………..
3. Turbulizatory służą do ograniczania nadmiernych drgań komina.
a) tak
b) nie.
4. Konstrukcja komina stalowego składa się z:
…………………………………………………………………………………………..
5. Rysunek przedstawia komin:
a) wolno stojący,
b) z odciągami stalowymi,
c) w wieży kratowej,
d) z dodatkowym podparciem.
6. Montaż komina tzw. dźwigiem latającym polega na ..................................……………
……………………………………………………………………………………..
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
7. Cyfrą 1 na poniższym rysunku przekroju komina zaznaczona jest :
a) wykładzina ceramiczne,
b) izolacja termiczna,
c) przerwa dylatacyjna,
d) płaszcz stalowy.
8. Montaż komina metodą nadbudowy pierścieni polega na ………………………………….
………………………………………………………………………………………………
9. Cyfrą 1 na poniższym rysunku oznaczono:
a) kształtkę zwykłą,
b) kształtkę kapinosową,
c) wspornik,
d) dylatację.
10. Wymień sposoby montażu komina w wieży podtrzymującej.
11. Drabina powinna być zaopatrzona w poziome pałąki ochronne, połączone wzdłuż drabiny
trzema płaskownikami pionowymi o przekroju min. …………………………………
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
12. Poniższy rysunek przedstawia:
a) schemat udarowego tłumika wahadłowego,
b) turbulizator spiralny,
c) turbulizator skrzydełkowy,
d)
nakładkę rurową perforowaną.
Część II
13. Wzmocnienie i usztywnienie podstawy trzonu komina uzyskuje się przez wprowadzenie.
………………………………………………………………………………………………….
14. Klasyfikacji kominów można dokonać na podstawie następujących kryteriów:
…………………………………………………………………………………………………
15. Wypisz rodzaje turbulizatorów.
16. Wymień sposoby zakotwienia podstawy komina w fundamencie
.
17. Wymień materiały zapewniające odpowiednią szczelność wykładziny ceramicznej komina.
18. Na trzon komina stalowego stosuje się zastępujące gatunki stali:
…………………………………………………………………………………………………
19. Napisz, jakim sposobem nanosi się na płaszcz komina beton żaroodporny.
20.Osprzęt
naprowadzający
jest
szczególnie
przydatny
przy
montażu
komina
metodą…………………………………………………………………………..
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Montaż kominów stalowych
Zakreśl lub wpisz poprawną odpowiedź.
Numer
pytania
Odpowiedź
Punktacja
1.
a
b
c
d
2.
3.
a
b
4.
5.
a
b
c
d
6.
7.
a
b
c
d
8.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
9.
a
b
c
d
10.
11.
12.
a
b
c
d
13.
14.
15.
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
16.
17.
18.
19.
20.
Razem
„Projekt wspó
łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
7. LITERATURA
1. Łubiński M., Żółtowski W.: Konstrukcje metalowe cz. II. Arkady, Warszawa 2004
2. Mach J., Polisiewicz M.: Montaż kominów stalowych o wysokości 180 m metodą
wypychania. „Inżynieria i budownictwo”, nr 9/1985
3. Włodarczyk W.: Konstrukcje stalowe cz. 1. Podstawy projektowania. WSiP, Warszawa
1997
4. Ziółko J., Orlik G.: Montaż konstrukcji stalowych. Arkady, Warszawa 1980
5. Ziółko J.: Konstrukcje stalowe cz.2. Wytwarzanie i montaż. WSiP, Warszawa 1995