monter konstrukcji budowlanych 712[04] z2 07 n

background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ

Marzena Rozborska




Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej
712[04].Z2.07.

Poradnik dla nauczyciela


Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

dr inż. Ewelina Sadowska

mgr inż. Grażyna Piontecka – Nowińska

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Barbara Olech

Konsultacja: mgr inż. Krzysztof Wojewoda

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[04].Z2.07
„Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu monter konstrukcji budowlanych.














Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Zasady stosowania technologii wielkoblokowej

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Elementy składowe konstrukcji wielkoblokowej

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Przygotowanie i kontrola geodezyjna przy pracach montażowych

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Zasady montażu prefabrykatów ściennych

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Zasady montażu elementów stropowych i dachowych

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

5.6. Montaż spoczników i biegów schodowych

21

5.6.1. Ćwiczenia

21

5.7. BHP przy robotach montażowych

23

5.7.1. Ćwiczenia

23

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

25

7. Literatura

43


background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie budynków w technologii

wielkoblokowej”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie monter konstrukcji budowlanych 712[04].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

cele kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych i intelektualnych,

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać w zależności od
potrzeb i rozwoju grupy.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań ,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.


















background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych

712[04].Z1/2.03

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych

712[04].Z2

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych

712[04].Z1/2.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych

712[04].Z1/2.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach

budowlanych

712[04].Z2.14

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich,

betoniarskich

712[04].Z2.05

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych

712[04].Z2.06

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej

712[04].Z2.07

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej

712[04].Z2.08

Wykonywanie zbiorników i silosów

712[04].Z2.09

Montaż ścian oporowych

712[04].Z2.04

Montaż budynków halowych

712[04].Z2.11

Prowadzenie prac montażowych zimą

712[04].Z1/2.12

Rozliczanie robót montażowych

712[04].Z2.10

Montaż słupów elektroenergetycznych

712[04].Z2.13

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji żelbetowych

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Wykonywanie budynków

w technologii wielkoblokowej” 712[04].Z2.07 uczeń powinien umieć:

stosować terminologię budowlaną,

odczytywać i interpretować rysunki budowlane,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

korzystać z różnych źródeł informacji,

rozróżniać podstawowe materiały zbrojarskie i ciesielskie,

wykonywać czyszczenie, prostowanie i cięcie stali zbrojeniowej,

wykonywać proste zbrojenie,

wykonywać wieniec żelbetowy.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA


W wyniku realizacji programu jednostki modułowej ,,Wykonywanie budynków

w technologii wielkoblokowej” 712[04].Z2.07 uczeń powinien umieć:

scharakteryzować konstrukcje wielkoblokowe budynków,

dobrać materiały do montażu,

dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania prac montażowych,

zmontować bloki ścienne,

wykonać złącza pionowe i poziome bloków ściennych,

zmontować płyty stropowe,

połączyć płyty stropowe,

zmontować spoczniki i biegi klatki schodowej,

zmontować płyty balkonowe,

zmontować elementy dachowe,

wykonać zbrojenie i betonować wieńce żelbetonowe,

przetransportować elementy blokowe na stanowisko montażu,

wykonać prace montażowe z zachowaniem zasad bhp,

wykorzystać dokumentację techniczną.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ………………………………………………......................
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04].
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2.

Jednostka modułowa: Wykonywanie

budynków

w

technologii

wielkoblokowej

712[04].Z2.07.

Temat: Zasady montażu bloków ściennych w technologii wielkoblokowej.

Cel ogólny: określanie zasad montażu bloków ściennych w systemie wielkoblokowym.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

wskazać etapy montażu elementów ściennych wielkoblokowych,

dobrać narzędzia i sprzęt potrzebny do montażu bloków ściennych,

wyjaśnić, na czym polega rektyfikacja elementów ściennych,

określić zasady bhp obowiązujące podczas montażu.


Metody nauczania:

pokaz z objaśnieniem.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

zbiorowa.


Czas:
135min.

Środki dydaktyczne:

plansze z rysunkami etapów robót montażowych elementów ściennych,

dokumentacja techniczna,

komplet stężeń montażowych,

rozbierany model budynku wielkopłytowego,

urządzenie dźwigowe,

zawiesia,

pion montażowy,

drążki montażowe,

podbijak drewniany,

Przebieg zajęć:

Faza wstępna:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

nauczyciel analizuje planszę z etapami robót montażowych bloków ściennych,

podczas analizy rysunków nauczyciel wskazuje zespoły wchodzące w skład brygady

i określa zakres ich prac,

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

omawiając etapy prac, nauczyciel omawia sprzęt i narzędzia, prezentując je jednocześnie,

nauczyciel wyjaśnia pojęcie rektyfikacji.

4. W czasie pokazu uczniowie próbują wskazać zasady bezpiecznej pracy podczas montażu.
5. Nauczyciel weryfikuje ich propozycje.

Faza kończąca
6. Uporządkowanie klasopracowni.

Praca domowa
Udziel odpowiedzi na pytanie: Jaki zakres prac ma robotnik linowy?

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych

umiejętności.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04].
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2.

Jednostka

modułowa:

Wykonywanie

budynków

w

technologii

wielkoblokowej

712[04].Z2.07.


Temat:
Sygnalizacja optyczna podczas prac montażowych.

Cel ogólny:
Kształtowanie umiejętności posługiwania się sygnalizacją optyczną.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

wykonać prostą sygnalizacje dotyczącą podnoszenia i opuszczania elementów,

zorganizować stanowisko wykonywania montażu zgodnie z zasadami bezpieczeństwa

i higieny pracy.


Metody nauczania:

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa.


Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Środki dydaktyczne:

plansze z oznaczeniami sygnalizacji optycznej,

arkusze ćwiczeń.

Czas: 90 min.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.

Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

nauczyciel umieszcza plansze z sygnalizacją optyczną w miejscu widocznym dla

wszystkich,

następuje podział uczniów na dwuosobowe grupy i rozdanie arkuszy ćwiczeń,

uczniowie w grupach ćwiczą pokazywanie i rozpoznawanie sygnałów,

uczniowie wykonują kolejno sygnalizację , jako robotnik linowy kierujący podnoszeniem

elementu,

4. W czasie ćwiczeń uczniowie wskazują zasady bezpiecznej pracy podczas montażu.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Faza kończąca
5. Uporządkowanie klasopracowni.

Praca domowa
Sporządź wykaz sygnałów jakie poda brygadzista operatorowi żurawia, podczas montażu
płyty biegowej.?

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych

umiejętności.











background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Zasady stosowania technologii wielkoblokowej

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Plansze przedstawiają rzuty aksonometryczne budynków wykonanych w technologii

wielkoblokowej z zaznaczonymi spoinami. Rozpoznaj układy konstrukcyjne tych budynków
i scharakteryzuj budowę ścian.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) ustalić czym różni się układ podłużny ścian od poprzecznego,
4) wybrać budynki o układzie podłużnym i scharakteryzować budowę ścian,
5) wybrać budynki o układzie poprzecznym i scharakteryzować budowę ścian,
6) sporządzić notatkę,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze z różnymi rozwiązaniami budynków wielkoblokowych,

przybory do pisania,

zeszyt do ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wymienić i uzasadnij zalety ścian zewnętrznych z bloków gazobetonowych.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wypisać na arkuszu zalety ścian zewnętrznych z gazobetonu, wpisując także wady,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem.


Środki dydaktyczne

papier kancelaryjny,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Elementy składowe konstrukcji wielkoblokowej

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na przekrojach poprzecznych budynków wzniesionych w technologii wielkoblokowej,

wskaż elementy stropów i ścian wewnętrznych. Wypisz grubości tych elementów.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zapoznać się dokładnie z przedstawionymi przekrojami budynków,
4) wskazać elementy stropów i ścian wewnętrznych,
5) wypisać grubości wskazanych elementów,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przekroje poprzeczne budynków wielkoblokowych,

przybory do pisania,

zeszyt do ćwiczeń,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Narysuj rzut klatki schodowej i nazwij elementy prefabrykowane występujące

w konstrukcji schodów.


Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) narysować na arkuszu rzut poziomy klatki schodowej zaznaczając nazwy elementów

prefabrykowanych w technologii wielkoblokowej,

4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.


background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

karton rysunkowy formatu A4,

ołówki różnej twardości (H, HB, B),

przybory kreślarskie,

gumka,

literatura z rozdziału 7.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Przygotowanie i kontrola geodezyjna przy pracach

montażowych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj osadzenie śruby rektyfikacyjnej w wyznaczonym miejscu wieńca stropu nad

parterem.


Wskazówki do realizacji.
Ćwiczenie należy realizować w grupie 2-4 osobowej, w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele budynków wielkoblokowych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń
nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania. Należy zwrócić uwagę na
organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku
pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,

2) wybrać śrubę rektyfikacyjną,
3) zamocować śrubę w wyznaczonym miejscu,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

instruktaż i pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
– śruby rektyfikacyjne,
– zaprawa cementowa,
– kielnia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wypisz w punktach, jaki sprzęt geodezyjny powinien znajdować się na budowie w czasie

montażu wielkoblokowych elementów prefabrykowanych.


Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wypisać najważniejszy sprzęt geodezyjny potrzebny w czasie montażu,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

blok techniczny formatu A4,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Zasady montażu prefabrykatów ściennych

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj rektyfikację pionową bloku ściennego, za pomocą zastrzału i pionu

montażowego.


Wskazówki do realizacji.
Ćwiczenie należy realizować w grupie 2-4 osobowej, w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele budynków wielkoblokowych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń
nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania. Należy zwrócić uwagę na
organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku
pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) dobrać sprzęt potrzebny do rektyfikacji,
3) zamocować zastrzał i ustawić pion montażowy,
4) wykonać rektyfikację,
5) wykonać ostateczna stabilizację bloku ściennego,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

instruktaż i pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,

komplet stężeń montażowych,

rozbierany model budynku w technologii wielkoblokowej,

urządzenie dźwigowe,

zawiesia,

pion montażowy,

drążki montażowe,

podbijak drewniany,

kielnia,

zaprawa,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj montaż ściany w technologii wielkoblokowej z bloków „cegły żerańskiej”.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Wskazówki do realizacji.
Ćwiczenie należy realizować w grupie 2-4 osobowej, w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele budynków wielkoblokowych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń
nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania. Należy zwrócić uwagę na
organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku
pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,
3) zgromadzić narzędzia potrzebne do montażu,
4) przygotować urządzenia mocujące,
5) wykonać montaż zgodnie z zasadami,
6) przygotować zaprawę,

7) wykonać spoinowanie,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

instruktaż i pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,

komplet stężeń montażowych,

rozbierany model,

żuraw,

zawiesia,

pion montażowy,

drążki montażowe trzy różne typy,

podbijak drewniany,

kielnia,

zaprawa,

literatura z rozdziału 7.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Zasady montażu elementów stropowych i dachowych

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj, nad piwnicą, montaż stropu z płyt otworowych.

Wskazówki do realizacji.
Ćwiczenie należy realizować w grupie 2-4 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele budynków wielkoblokowych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń
nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania. Należy zwrócić uwagę na
organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku
pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy, zgodnie z wymogami bhp i ergonomii,
3) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
4) wykonać ułożenie płyt stropowych otworowych,
5) wykonać zbrojenie wieńca,
6) wykonać spoinowanie,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

instruktaż i pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna,

stanowisko z modelami,

drążki montażowe trzy różne typy,

podbijak drewniany,

komplet ryg na jedną działkę,

żuraw,

zawiesia,

poziomnica,

kielnia,

materiał na zaprawę,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj stropodach z płyt gazobetonowych zbrojonych.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Wskazówki do realizacji.
Ćwiczenie należy realizować w grupie 2-4 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele budynków wielkoblokowych z gazobetonu. Przed przystąpieniem do
ćwiczeń nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania. Należy zwrócić uwagę na
organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku
pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy, zgodnie z wymogami bhp i ergonomii,
3) przygotować zaprawę zgodnie z recepturą,
4) wykonać montaż płyt stropowych otworowych,
5) wykonać spoinowanie,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

instruktaż i pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna,

stanowisko z modelami,

drążki montażowe trzy różne typy,

podbijak drewniany,

komplet ryg na jedną działkę,

żuraw,

zawiesia,

poziomnica,

kielnia,

materiał na zaprawę,

literatura z rozdziału 7.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.6. Montaż spoczników i biegów schodowych

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dobierz zawiesia, jakimi można transportować element prefabrykowany biegu klatki

schodowej.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wybrać zawiesia do transportu płyty biegowej,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

schematy zawiesi,

papier kancelaryjny,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wykonać

montaż

klatki

schodowej

dwubiegowej

powrotnej

z

elementów

prefabrykowanych technologii wielkoblokowej.


Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 2-4 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele budynków wielkoblokowych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń
nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania. Należy zwrócić uwagę na
organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku
pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną, z technologią i organizacją montażu,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania montażu z zachowaniem wymogów

bezpieczeństwa i higieny pracy,

4) przygotować zaprawę,
5) wykonać montaż zgodnie z zasadami,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

instruktaż i pokaz,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej,

komplet stężeń montażowych,

rozbierany model,

urządzenie dźwigowe,

zawiesia,

pion montażowy,

drążki montażowe trzy różne typy,

podbijak drewniany,

kielnia,

zaprawa,

literatura z rozdziału 7.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

5.7. BHP przy robotach montażowych

5.7.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wypisz w jaką odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej powinien być wyposażony

każdy członek brygady montażowej podczas prac w okresie zimowym.


Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wypisać na arkuszu odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej obowiązującą brygadę

montażową,

4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

przybory do pisania,

karton formatu A4,

gumka,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Zapisz kolejne etapy sygnalizacji optycznej podczas montażu płyty biegowej od

sprowadzenia zawiesia dźwigu nad element poprzez montaż na stanowisku wbudowania do
powrotu zawiesia nad inny element.


Wskazówki do realizacji.
Ćwiczenie należy realizować w grupie 2-4 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralne modele budynków wielkoblokowych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń
nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania. Należy zwrócić uwagę na
organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku
pracy.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wypisać na arkuszu kolejne etapy sygnalizacji optycznej,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

praca z tekstem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

blok rysunkowy formatu A4,

przybory do pisania,

gumka,

literatura z rozdziału 7.


background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1
Test

dwustopniowy

do

jednostki

modułowej

,,Montaż

budynków

w technologii wielkopłytowej”.

Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru z których:

Zadania 1 – 15 z poziomu podstawowego.

Zadania 16 – 20 z poziomu ponadpodstawowego


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące

oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi
: 1. c, 2. b, 3. d, 4. a, 5. c, 6. c, 7. c, 8. d, 9. d, 10. c, 11. b,
12. a, 13. a, 14. b, 15. c, 16. b, 17. a, 18. a, 19. a, 20. c.

Plan testu

Nr
zad

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia

ucznia)

Kategoria celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Rozpoznać rodzaj złącza elementów

prefabrykowanych

B

P

c

2.

Rozróżnić elementy zastrzału

B

P

b

3.

Rozpoznać układy konstrukcyjne

w budownictwie wielkoblokowym

B

P

d

4.

Określić sposób stabilizacji punktów

geodezyjnych

C

P

a

5.

Określić sposób wyznaczenia

usytuowania całej konstrukcji

budynku

C

P

c

6.

Określić metodę montażu budynków

wielkopłytowych

C

P

c

7.

Ustalić warunki montażu elementów

B

P

c

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

8.

Wyjaśnić, kto sygnalizuje

operatorowi dźwigu manewry

podczas montażu elementów

B

P

d

9.

Określić zakres czynności zespołu

montażowego

C

P

d

10.

Podać funkcję ryg

A

P

c

11.

Określić kolejność montażu

elementów klatki schodowej

C

P

b

12.

Rozpoznawać materiały stosowane

w technologii wielkoblokowej

C

P

a

13.

Podać zastosowanie pionu

montażowego

B

P

a

14.

Określić sposób przenoszenia

elementów na haku żurawia

C

P

b

15.

Określić kiedy można dać sygnał do

rozpoczęcia przenoszenia elementu

C

P

c

16.

Rozpoznać elementy urządzeń

utrzymująco - rektyfikacyjnych

C

PP

b

17.

Rozpoznać znak sygnalizacyjny

D

PP

a

18.

Rozpoznać elementy urządzeń do

transportu elementów

wielkoblokowych

C

PP

a

19.

Określić czas zapoznania brygady

montażowej z technologią i

przepisami bhp

C

PP

a

20.

Rozpoznać elementy urządzeń

utrzymująco - rektyfikacyjnych

C

PP

c

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić z uczniem termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielenie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
5. Tekst zawiera 20 zadań, są to zadania wielokrotnego wyboru oraz typu prawda – fałsz.
6. Udziel odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a
następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

7. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część – poziom ponad podstawowy.

8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego

rozwiązanie.

10. Na rozwiązanie tekstu masz 45 minut.

Powodzenia !

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Na rysunku przedstawione jest:

a) złącze pionowe ścian wewnętrznych,

b) złącze pionowe płyt stropowych,

c) złącze pionowe ścian zewnętrznych,

d) złącze pionowe płyty dachowych.

2. Na rysunku przedstawiono pojedynczy zastrzał, a numer 7 oznacza:

a) zawleczkę,

b) nakrętkę rzymską,

c) pręt stalowy,

d) rurę o średnicy 40mm.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

3. Na rysunku poniżej przedstawiono, stosowany w budownictwie wielkoblokowym, układ

konstrukcyjny:

a) mieszany,

b) krzyżowy,

c) podłużny,

d) poprzeczny.

4. Punkty geodezyjne można stabilizować palikami stalowymi wbitymi w grunt nazywanymi:

a) świadkami,
b) zaznaczeniami,
c) znacznikami,
d) wyznacznikami.

5. Usytuowanie całej konstrukcji budynku wyznacza się osadzając śruby rektyfikacyjne w:

a) narożach placu budowy,
b) wieńcach stropów nad ostatnią kondygnację,
c) wieńcach stropów nad piwnicami,
d) ścianach pierwszej kondygnacji.

6. Montaż budynków wielkoblokowych przeprowadza się metodą:

a) masową,
b) kompleksową,
c) rozdzielczą,
d) inwentarską.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

7. W technologii wielkoblokowej montaż bloków ściennych rozpoczyna się od ustawienia

elementów:

a) od środka obiektu,

b) z dowolnego końca obiektu,

c) od naroży obiektu,

d) według wytycznych brygadzisty.

8. W czasie przenoszenia i podawania elementów do wbudowania, sygnalizację operatorowi

maszyny montażowej przekazuje:

a) osoba wskazana przez operatora,

b) robotnik przy linach odciągowych,

c) robotnik ustawiający płytę,

d) brygadzista.

9. Prawidłowe ustawienie elementu ściennego i jego rektyfikacja, należą do zakresu czynności

zespołu:

a) spoinowania,

b) spawaczy,

c) linowego,

d) montażowego.

10. Rygi używane są jako sprzęt pomocniczy podczas montażu:

a) ścian działowych,

b) płyt biegowych,

c) płyt stropowych,

d) płyt ściennych.

11. Spoczniki międzykondygnacyjne montuje się:

a) przed montażem ścian,

b) równocześnie z montażem ścian,

c) po montażu ścian,

d) wraz z montażem stropu.

12. Na rysunki przedstawiono płytę:

a) ścienną,

b) stropową,

c) biegową,

d) dachową.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

13. Pion montażowy służy do rektyfikacji:

a) pionowej elementów ściennych,

b) poziomej elementów ściennych,

c) pionowej elementów stropowych,

d) poziomej elementów stropowych.

14. Elementy zawieszone na haku żurawia, powinny być przemieszczane nad zamontowanymi

fragmentami konstrukcji lub rusztowania na wysokości:

a) 1, 20 m,
b) 1,50 m,
c) 1,80 m,
d) 3,00 m.

15. Sygnał rozpoczęcia ładowania (przenoszenia) elementu przekazuje brygadzista starszemu

linowemu wówczas, gdy:

a) założono łącznik imadłowy,

b) zespół montażowy dotarł na miejsce wbudowania elementu,

c) przygotowano się do przyjęcia elementu na miejscu jego wbudowania,

d) uważa to za stosowne.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Część II.

16. Na rysunku przedstawiono sposób mocowania urządzenia utrzymująco - rektyfikacyjnego,

a numer 2 oznacza:

a) ogniwo do podwieszania pręta,

b) pręt stalowy,

c) beleczkę dociskową,

d) hak.

17. Człowiek pokazany na rysunku sygnalizuje:

a) opuszczanie i trzymanie ciężaru,

b) podnoszenie,

c) koniec pracy,

d) otworzenie chwytaka.

18. Na rysunku przedstawiono sposób mocowania urządzenia utrzymująco-rektyfikacyjnego, a

numer 9 oznacza:

a) ogniwo do podwieszania pręta,

b) nakrętkę rzymską,

c) beleczkę dociskową,

d) hak.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

19. Brygadę montażową, należy zapoznać z technologią montażu i przepisami bhp:

a) przed rozpoczęciem montażu,

b) przed wykonaniem prac przygotowawczych na placu budowy,

c) przed zagospodarowaniem placu budowy,

d) przed rozpoczęciem inwestycji.

20. Na rysunku zastrzału podtrzymującego płytę, numer 5 oznacza?

a) zastrzał rurowy,

b) nakrętkę,

c) beleczkę dociskową,

d) hak.

















background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Montaż budynków w technologii wielkopłytowej

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

19

a

b

20

a

b

∑ punktów


…………………………………………

Ocena

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „ Montaż budynków
w technologii wielkopłytowej”.


Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności z których:

Zadania 1 – 15 z poziomu podstawowego.

Zadania 16 – 20 z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań

Za każdą prawidłową odpowiedź w pytaniach numer 1, 3, 4, 5, 6, 8, 11, 12, 13, 14, 15,

16, 17, 18,19, 20 uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0
punktów. W zadaniach numer 2, 7 i 10 uczeń może uzyskać po trzy punkty, zależnie od
zakresu odpowiedzi. Pytanie nr 9 – 4 punktów. W sumie uczeń może otrzymać 30 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 15 punktów,

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 19 punktów,

dobry – za uzyskanie co najmniej 23 punktów, w tym minimum 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za uzyskanie co najmniej 27 punktów, w tym minimum 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

an

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia

ucznia)

K

at

ego

ri

a

ce

lu

P

o

zi

om

w

ym

aga

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Rozpoznać układy konstrukcyjne

w budownictwie wielkoblokowym

B

P

d

2.

Analizować elementy w budownictwie

wielkoblokowym

A

P

Element budowy, którego ze
względu na dużą masę nie
można wbudować ręcznie. Do
utworzenia

ściany

lub

przykrycia

pomieszczenia

trzeba

użyć

kilku

takich

bloków.

3.

Rozpoznawać materiały stosowane w

technologii wielkoblokowej

C

P

b

4.

Określać zasady montażu ścian

B

P

Wówczas, gdy brygada w
przeciągu jednego dnia może
ustawić

cały

odcinek

i przykryć go stropem, który
usztywni poszczególne ściany

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

5.

Wyjaśnić w jaki sposób zaznacza się

usytuowanie całej konstrukcji budynku

B

P

a

6.

Określić materiał do wypełnienia spoin w

systemie wielkoblokowym

C

P

b

7.

Podać zasady dotyczące kolejności

montażu i stateczności elementów

A

P

- w pierwszej kolejności

montuje się elementy
najdalej usytuowane od
żurawia,

- kolejność wbudowania

powinna zapewniać dobre
wykonanie złączy i spoin,

- należy zapewnić

stateczność zmontowanych
fragmentów konstrukcji.

8.

Określić miejsce położenia spocznika

C

P

c

9.

Określić miejsce pracy i zakres czynności

zespołu montażowego

C

P

- zespół pracuje na

wznoszonym obiekcie,

- brygadzista przekazuje

sygnały operatorowi
maszyn,

- czynności zespołu:

ostateczne naprowadzanie
elementów na miejsca
budowania, stężenie
elementów po
prawidłowym ustawieniu,
rektyfikacja i zwolnienie
elementów z haków zawiesi

10.

Dobrać zawiesie do transportu elementów

prefabrykowanych

C

P

Elementy

prefabrykowane

transportujemy

w

takiej

pozycji

w

jakiej

będą

wbudowane

11.

Określić czynności zespołu przy montażu

płyty biegowej

B

P

d

12.

Określić czy drabinki montażowe można

opierać o element ustawiany, nie

zamocowany na stałe

B

P

b

13.

Określić czy płyty dachowe podlegają

rektyfikacji

B

P

b

14.

Dobrać sprzęt do rektyfikacji pionowej

elementów ściennych

D

P

a

15.

Określić wymiary elementów

wielkoblokowych

C

P

c

16.

Określić czy za pomocą łącznika

imadłowego można przeprowadzać

rektyfikację płyt ściennych.

D

PP

a

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

17.

Określić czy montaż elementów klatki

schodowej przeprowadza się jednocześnie

z montażem stropów i ścian

C

PP

a

18.

Rozpoznać znak sygnalizacyjny

B

PP

d

19.

Rozpoznać elementy urządzeń do

transportu elementów wielkoblokowych

C

PP

a

20.

Rozpoznać elementy urządzeń do

transportu elementów wielkoblokowych.

C

PP

d


Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić z uczniem termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielenie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
5. Tekst zawiera 20 zadań, są to zadania: otwarte, z luką, wielokrotnego wyboru, prawda –

fałsz.

6. Udziel odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

7. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część – poziom ponad podstawowy.

8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego

rozwiązanie.

10. Na rozwiązanie tekstu masz 45 minut.

Powodzenia !

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

I część

1. Na rysunku poniżej przedstawiono, stosowany w budownictwie wielkoblokowym, układ

konstrukcyjny:

a) mieszany,

b) krzyżowy,

c) podłużny,

d) poprzeczny.

2. Co oznacza określenie ,,wielki blok’’? .
3. Na rysunki przedstawiono płytę:

a) ścienną,

b) stropową,

c) biegową,

d) dachową.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

4. Kiedy przy montażu elementów ściennych w systemie wielkoblokowym można nie

stosować zabezpieczeń bloków?


5. Usytuowanie całej konstrukcji budynku wyznaczają śruby rektyfikacyjne osadzone

w wieńcach stropów nad piwnicami.

a) tak.

b) nie.

6

.

Spoiny pionowe między blokami wypełnia się:

a) lepikiem,
b) mieszanką betonową,
c) pozostają puste,
d) zaprawą wapienną.

7. Podaj zasady dotyczące kolejności montażu i stateczności elementów, przy montowaniu

płyt ściennych w technologii wielkoblokowej.

8. Spocznik to element:

a) ścian,
b) stropów,
c) schodów,
d) dachu.

9. Podaj miejsce pracy i zakres czynności zespołu montażowego.

10

.

Określ w jakiej pozycji transportujemy elementy prefabrykowane

.

11. Przy montażu płyty biegowej zaangażowany jest pełny zespół 3-osobowy, z czego:

a) dwóch montażystów przyjmuje bieg schodowy stojąc na górnym spoczniku,

brygadzista daje sygnały z tego samego spocznika,

b) dwóch montażystów przyjmuje bieg schodowy stojąc na dolnym spoczniku,

brygadzista daje sygnały z dolnego spocznika,

c) dwóch montażystów przyjmuje bieg schodowy stojąc na górnym spoczniku,

brygadzista przyjmuje go na spoczniku dolnym,

d) dwóch montażystów przyjmuje bieg schodowy stojąc na dolnym spoczniku,

brygadzista przyjmuje go na spoczniku górnym.

12. Czy drabinki montażowe można opierać o element ustawiany, nie zamocowany na stałe?

a) tak.

b) nie.

13. Czy płyty dachowe podlegają rektyfikacji?

a) tak.

b) nie.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

14. Rektyfikację ustawienia pionowego elementów ściennych wykonuje się za pomocą:

a) pionu montażowego,

b) poziomnicy,

c) młotka,

d) linii ważnej.

15. Grubość wielokanałowych płyt stropowych wynosi:

a) 22 cm,

b) 23 cm,

c) 24 cm,

d) 25 cm.

Część II

16. Czy za pomocą łącznika imadłowego można przeprowadzić rektyfikację płyt ściennych?

a) tak.

b) nie.

17. Czy montaż spoczników i biegów klatki schodowej przeprowadza się jednocześnie

z montażem stropów i ścian?

a) tak.

b) nie.

18. Człowiek pokazany na rysunku sygnalizuje:

a) opuszczanie,

b) podnoszenie,

c) koniec pracy,

d) otworzenie chwytaka.

19. Na rysunku przedstawiono sposób mocowania urządzenia utrzymująco - rektyfikacyjnego,

a numer 9 oznacza:

a) ogniwo do podwieszania pręta,

b) pręt stalowy,

c) beleczkę dociskową,

d) hak.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

40

20. Na rysunku zastrzału podtrzymującego płytę, numer 1 oznacza?

a) zastrzał rurowy,

b) nakrętkę ,

c) beleczka dociskowa,

d) uchwyt wbudowany w płytę.

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

41

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej.


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Numer

pytania

Odpowiedzi

Punktacja

1

a

b

c

d

2

3

a

b

c

d

4

5

a

b

6

a

b

c

d

7

8

a

b

c

d

9

10

11

a

b

c

d

12

a

b

background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

42

13

a

b

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

17

a

b

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem










background image


„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

43

7. LITERATURA

1. Lenkiewicz W.: Budownictwo ogólne cz.2. WSiP, Warszawa 1995
2. Martyniak W.: Pieniążek J.: Technologia budownictwa 4. WSiP, Warszawa 1995
3. Mirski J. Z, Łącki K.: Budownictwo z technologią. cz. 2 . WSiP, Warszawa 1995
4. Poradnik kierownika budowy – praca zbiorowa. FORUM, Poznań 2006
5. Poradnik majstra budowlanego – praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 1985
6. Pyrak S.: Konstrukcje z betonu cz.2. WSiP, Warszawa 2004
7. Urban L.: Montaż budynków z wielkich płyt. ARKADY, Warszawa 1979
8. Żenczykowski W.: Budownictwo ogólne t. III. ARKADY Warszawa 1967

