monter konstrukcji budowlanych 712[04] z2 11 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Lucja Zegadło

Prowadzenie prac montażowych zimą

712[04].Z2.11

Poradnik dla nauczyciela


Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr inż. Zbigniew Chwieduk

mgr inż. Marzena Rozborska

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Barbara Olech

Konsultacja:

mgr inż. Krzysztof Wojewoda

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[04].Z2.11

„Prowadzenie prac montażowych zimą” zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu monter konstrukcji budowlanych.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Zasady prowadzenia robót przy obniżonych temperaturach

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2 Środki i urządzenia umożliwiające prowadzenie robót montażowych przy

obniżonej temperaturze

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Przygotowanie budowy i montaż konstrukcji betonowych prefabrykowanych

w warunkach zimowych

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

17

7. Literatura

34

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Prowadzenie prac montażowych zimą”,

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
monter konstrukcji budowlanych 712[04].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych

712[04].Z1/2.03

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych

712[04].Z2

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych

712[04].Z1/2.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych

712[04].Z1/2.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach

budowlanych

712[04].Z2.14

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich,

betoniarskich

712[04].Z2.05

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych

712[04].Z2.06

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej

712[04].Z2.07

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej

712[04].Z2.08

Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych

712[04].Z2.09

Montaż ścian oporowych

712[04].Z2.04

Montaż budynków halowych

712[04].Z2.11

Prowadzenie prac montażowych zimą

712[04].Z1/2.12

Rozliczanie robót montażowych

712[04].Z2.10

Montaż słupów elektroenergetycznych

712[04].Z2.13

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji

żelbetowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Prowadzenie prac

montażowych zimą ” uczeń powinien umieć:

stosować terminologię budowlaną,

odczytywać i interpretować rysunki budowlane,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp,

transportować materiały budowlane,

korzystać z różnych źródeł informacji,

dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych,

wykonywać rusztowania do robót budowlanych,

łączyć elementy konstrukcji w stykach montażowych,

wykonywać proste roboty murarskie, ciesielskie, zbrojarskie i betoniarskie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić warunki prowadzenia prac w okresie zimowym,

dobrać metodę prowadzenia prac przy obniżonych temperaturach,

dobrać i przygotować narzędzia i sprzęt do prowadzenia robót w okresie zimowym,

dobrać i przygotować materiały do prowadzenia robót montażowych w zimie,

przestrzegać przepisy bhp podczas prowadzenia prac zimą,

przygotować stanowisko pracy do prowadzenia robót montażowych w zimie,

wykorzystać dokumentację techniczną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2.
Jednostka modułowa: Prowadzenie prac montażowych zimą 712[04].Z2.11

Temat: Właściwości dodatków chemicznych do betonów i zapraw zabezpieczających przed
wpływami niskiej temperatury.

Cel ogólny
: Poznanie właściwości dodatków chemicznych stosowanych do betonów i zapraw
w okresie zimowym.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wymienić dodatki chemiczne stosowane do betonów i zapraw zabezpieczających przed

wpływem niskiej temperatury,

wyjaśnić jaki wpływ na beton i zaprawę ma dodatek chlorku wapnia,

wyjaśnić jaki wpływ na beton i zaprawę ma dodatek węglanów,

wyjaśnić jaki wpływ na beton i zaprawę ma dodatek azotanu sodu.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.

Środki dydaktyczne:

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów,

instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu,

zadanie,

blok rysunkowy formatu A 4,

przybory do rysowania i pisania.


Czas: 90 min.

Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest poznanie właściwości oddziaływania na zaprawę i beton dodatków
chemicznych.

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

FAZA WŁAŚCIWA
ZDOBYWANIE INFORMACJI
1. Jakie dodatki chemiczne stosuje się w celu zabezpieczenia betonu i zaprawy przed

wpływem niskiej temperatury?

2. Jak oddziałuje na beton i zaprawę chlorek wapnia?
3. Jak oddziałują na beton i zaprawę węglany?
4. Jak oddziałuje na beton i zaprawę azotan sodu?

PLANOWANIE
1. Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie.
2. Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące dodatków chemicznych stosowanych

do betonów i zapraw zabezpieczających przed wpływem niskiej temperatury.


USTALANIE
1. Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności.
2. Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania.
3. Nauczyciel ustala kryteria oceny wykonanej pracy.

WYKONANIE
1. Wypisz dodatki chemiczne stosowane do betonów i zapraw zabezpieczających przed

wpływem niskiej temperatury.

2. Wypisz właściwości chlorku wapnia.
3. Wypisz właściwości węglanów.
4. Wypisz właściwości azotanu sodu.

SPRAWDZANIE

1. Czy prawidłowo zostały wypisane dodatki chemiczne?
2. Czy poprawnie wypisano właściwości chlorku wapnia?
3. Czy poprawnie wypisano właściwości węglanów?
4. Czy poprawnie wypisano właściwości azotanu sodu?

FAZA KOŃCOWA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości.

Praca domowa

Korzystając z dostępnych źródeł odszukaj opakowania lub instrukcje dodatków

chemicznych do betonów i zapraw. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw na zajęciach.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas

realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2.
Jednostka modułowa: Prowadzenie prac montażowych zimą 712[04].Z2/2.11
Temat: Składowanie płyt stropowych w okresie zimowym.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności składowania materiałów w okresie zimowym.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

dobrać materiały i sprzęt do wykonania składowania,

zorganizować stanowisko do składowania materiałów zgodnie z zasadami bhp,

wykonać składowanie prefabrykatów płytowych,

wykonać zabezpieczenie stosu płyt przed czynnikami zewnętrznymi,

ocenić wykonaną przez siebie pracę.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

zespołowa


Czas: 135min.

Środki dydaktyczne:
– modele płyt stropowych,
– sprzęt do transportu pionowego – suwnica, maszt montażowy z wciągarką lub

elektrowciąg,

– zawiesia,
– podkłady drewniane,
– przekładki drewniane,
– folia,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Instruktaż bhp.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:

Wykonując ćwiczenie uczeń:
– pobiera narzędzia i sprzęt do wykonania składowania,
– układa podkłady drewniane,
– mocuje zawiesia do transportu pionowego płyt,
– układa pierwszą płytę na podkładach wykorzystując sprzęt do transportu pionowego,
– układa przekładki na pierwszej płycie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

– układa następne płyty oddzielając je przekładkami,
– przykrywa folią ułożony stos płyt.

6. Po wykonaniu składowania uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia.

Zakończenie zajęć

1. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony podczas wykonywania ćwiczenia.
2. Nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza, czy praca przebiega prawidłowo.
3. Uczeń prezentuje swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
4. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.

Praca domowa

Zdobądź z dowolnych źródeł informacje na temat składowania innych materiałów

w okresie zimowym. Zdobyte informacje przynieś i przedstaw na zajęciach.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Zasady prowadzenia robót przy obniżonych temperaturach

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Odpowiedz czy dla podanych parametrów prędkości wiatrów i temperatur można

prowadzić roboty montażowe.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi karteczki z zapisanymi parametrami temperatury

i prędkości wiatru. Zadaniem ucznia jest odpowiedzieć czy w takich warunkach można
prowadzić roboty montażowe.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

– kartki papieru,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wypisz, jakie rodzaje zabezpieczeń elementów konstrukcji przed mrozem stosuje się

przy robotach montażowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wypisać na arkuszu rodzaje zabezpieczeń,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

– kartki papieru,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Środki i urządzenia umożliwiające prowadzenie robót

montażowych przy obniżonej temperaturze

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ właściwości domieszek do betonów i zapraw przedstawionych Ci przez

nauczyciela.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi próbki lub opakowania po domieszkach do betonów

i zapraw. Zadaniem ucznia jest wypisanie na kartkach właściwości tych domieszek
i przedstawienie swojej pracy nauczycielowi oraz kolegom z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

– kartki papieru,
– przybory do pisania,
– próbki lub opakowania po domieszkach do betonów i zapraw,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Zaproponuj i uzasadnij metodę nagrzewania zaprawy do wykonania spoin przy montażu

elementów ściennych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się metodami nagrzewania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zapisać i uzasadnić swoją propozycje nagrzewania,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru formatu A2,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Przygotowanie budowy i montaż konstrukcji betonowych

prefabrykowanych w warunkach zimowych

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj składowania płyt stropowych zabezpieczając je przed mrozem.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 2-3 osobowej, w pracowni wyposażonej w modele

płyt stropowych oraz w narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania składowania. Przed
przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę wykonania.
Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp
obowiązującymi na stanowisku pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się ze sposobem zabezpieczania składowanych materiałów przed mrozem,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania składowania,
4) ułożyć podkłady drewniane,
5) zamocować zawiesia do transportu pionowego płyt,
6) ułożyć pierwszą płytę na podkładach wykorzystując sprzęt do transportu pionowego,
7) ułożyć przekładki na pierwszej płycie,
8) układać następne płyty oddzielając je przekładkami,
9) przykryć folią ułożony stos płyt,
10) stosować przepisy bhp,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
12) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– modele płyt stropowych,
– sprzęt do transportu pionowego – suwnica, maszt montażowy z wciągarką lub

elektrowciąg,

– zawiesia,
– podkłady drewniane,
– przekładki drewniane,
– folia,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 2

Wypisz warunki wykonywania węzłów i spoin konstrukcyjnych przy występowaniu

niskich temperatur.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami wykonywania węzłów i spoin przy występowaniu niskich

temperatur,

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wypisać warunki,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru formatu A2,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Wypisz warunki wykonywania węzłów i spoin niekonstrukcyjnych przy występowaniu

niskich temperatur.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami wykonywania węzłów i spoin przy występowaniu niskich

temperatur,

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wypisać warunki,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru formatu A2,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie prac
montażowych zimą”

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności:

zadania 1 – 13 są z poziomu podstawowego,

zadania 14 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego.

Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

K

at

egor

ia

ce

lu

P

o

zi

om

w

ym

a

ga

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić czas trwania okresu zimowego
w pracach montażowych

A

P

b

2.

Określić do osiągnięcia jakiej wytrzymałości
betonu należy stosować zabezpieczenia
zapewniające jego wiązanie i twardnienie

B

P

c

3.

Określić, czy roboty montażowe można
prowadzić przy gołoledzi i opadach
ograniczających widoczność

B

P

a

4.

Wyjaśnić, co należy zapewnić przy
wykonywaniu prac montażowych w godzinach
wieczornych

B

P

należy zapewnić oświetlenie

pozwalające na pełną widoczność

5.

Określić najniższą temperaturę przy której
można wykonywać spawanie elementów
złączy bez zastrzeżeń

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

6.

Określić najniższą temperaturę pomieszczeń,
w których składuje się materiały izolacyjne

B

P

b

7.

Określić, czy domieszka chlorku wapnia może
powodować korozję stali

B

P

a

8.

Określić maksymalną temperaturę do jakiej
można podgrzewać beton na cemencie
portlandzkim

B

P

d

9.

Określić, rodzaj cementu przy zastosowaniu
którego nie można stosować dodatków
chemicznych do zapraw i betonów

B

P

glinowy

10.

Określić minimalną początkową temperaturę
betonu nagrzewanego prądem elektrycznym

B

P

b

11.

Określić, czy montaż jest dozwolony
w temperaturze – 10 °C pod warunkiem
zastosowania środków zapewniających
wiązanie i twardnienie betonu

B

P

a

12.

Określić, jaki kierunek powinna mieć lina
nośna żurawia przy podnoszeniu elementów

B

P

pionowy

13.

Określić, czy materiały izolacyjne należy
przed montażem przenieść do pomieszczenia
o temperaturze 15 °C na okres co najmniej 48
godzin

B

P

a

14.

Wyjaśnić, do czego służą gazowe promienniki
podczerwieni

D

PP

Gazowe promienniki podczerwieni

mogą być używane do

podgrzewania złączy, spoin

i wieńców tuż przed ich

wypełnieniem w celu ewentualnego

usunięcia śniegu i oblodzeń, jak

również do ogrzewania zapraw

i mieszanki betonowej w tych

łączeniach; mogą one też być

stosowane do ogrzewania

kruszywa.

15.

Wyjaśnić, kiedy element może być zwolniony
z haka maszyny montażowej

D

PP

Element może być zwolniony

z haka maszyny montażowej po

jego ustawieniu i przynajmniej

wstępnej rektyfikacji oraz

odpowiednim stężeniu

montażowym.

16.

Wymienić, w jakich temperaturach i przy
jakich prędkościach wiatru można prowadzić
roboty montażowe

C

PP

temperatura nie spada poniżej

-5°C, a prędkość wiatru nie

przekracza 8 m/s,

temperatura nie spada poniżej

-10°C, a prędkość wiatru nie

przekracza 4 m/s,

temperatura nie spada poniżej

-15°C, a prędkość wiatru nie

przekracza 2 m/s.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

17.

Wyjaśnić, jakie są zasady wykonywania
węzłów i spoin nie odgrywających roli
konstrukcyjnej

D

PP

Węzły i spoiny, których beton lub

zaprawa nie odgrywają roli

konstrukcyjnej a stanowią jedynie

wypełnienie przestrzeni między

prefabrykatami można wykonywać

przy temperaturze do -10°C.

Obowiązuje przy tym stosowanie

dodatków chemicznych

przyśpieszających wiązanie

i twardnienie zapraw lub betonu,

a w przypadku użycia jako dodatku

chlorku wapnia podgrzewanie
składników zapraw mieszanki

betonowej oraz otulenie (matami)

połączeń po ich wypełnieniu.

Składniki mieszanki betonowej lub

zaprawy powinny być podgrzewane

do takiej temperatury, aby po

wypełnieniu połączeń mieszanka

betonowa lub zaprawa miała

temperaturę + 10°C.

18.

Wymienić rodzaje zabezpieczeń zapewniające
wiązanie i twardnienie betonów i zapraw przy
obniżonych temperaturach

C

PP

okrywanie materiałami izolującymi

(płachty brezentowe, maty słomiane

itp.), domieszki chemiczne,

nagrzewanie promieniami

podczerwieni, nagrzewanie

gorącym powietrzem, nagrzewanie

parą, nagrzewanie prądem

elektrycznym

19.

Wyjaśnić, w jaki sposób należy składować
prefabrykaty w okresie zimowym

D

PP

Plac do składowania elementów

prefabrykowanych powinien być

sprawdzony i doprowadzony do

właściwego stanu,

a w szczególności należy zapewnić

dobre odwodnienie placu, tak aby

składowane elementy i materiały
nie mogły przymarzać do terenu;

w tym celu muszą być one

składowane na podkładach.

Ułożone w stosy elementy powinny

być chronione od zaśnieżenia
i moknięcia na deszczu, gdyż

doprowadza to do oblodzenia.

Należy je przykryć daszkiem,

brezentem lub folią.

20.

Wyjaśnić, czego nie należy robić
z przymarzniętymi do siebie prefabrykatami

C

PP

odrywać żurawiem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia !


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

Część I

1. W pracach montażowych okres zimowy trwa:

a) od 15. X do 31.III,

b) od 15. XI do 31.III,

c) od 15. XII do 31.III,

d) od 15. X do 1.III.

2. Zabezpieczenia zapewniające wiązanie i twardnienie betonów i zapraw w zimie powinny

być utrzymywane do uzyskania przez beton:

a) 10 % wytrzymałości po 28 dniach wiązania,

b) 20 % wytrzymałości po 28 dniach wiązania,

c) 30 % wytrzymałości po 28 dniach wiązania,

d) 40 % wytrzymałości po 28 dniach wiązania.

3. Nie należy wykonywać prac montażowych przy gołoledzi i opadach atmosferycznych

utrudniających widoczność.

a) tak

b) nie

4. Podczas

prowadzenia

montażu

w

godzinach

wieczornych

i

nocnych

należy………………………………………………………………………………. .

5. Spawanie elementów złączy jest dozwolone bez zastrzeżeń przy temperaturze nie niższej

niż:

a) - 3 °C,

b) - 5 °C,

c) - 10 °C,

d) - 15 °C.

6. Materiały uszczelniające powinny być składowane w pomieszczeniach zamkniętych

o temperaturze nie niższej niż:

a) 3 °C,

b) 5 °C,

c) 10 °C,

d) 15 °C.

7. Domieszka chlorku wapnia może powodować silną korozję stali.

a) tak

b) nie

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

8. Betonu zagęszczanego na cemencie portlandzkim nie należy nagrzewać do temperatury

wyższej niż:

a) 30 °C,

b) 40 °C,

c) 50 °C,

d) 60 °C.

9. Niedozwolone jest stosowanie środków chemicznych do zapraw wapiennych oraz zapraw

i betonów na cementach .............................................. .

10. Nagrzewanie prądem elektrycznym powinno odbywać się przy temperaturze początkowej

betonu nie niższej niż:

a) 3 °C,

b) 5 °C,

c) 10 °C,

d) 15 °C.

11. Montaż w temperaturze -10 °C jest dozwolony pod warunkiem zastosowania środków

zapewniających wiązanie i twardnienie betonów i zapraw.

a) tak

b) nie

12. Podczas podnoszenia elementu kierunek liny nośnej żurawia powinien być ……………...

13. Materiały uszczelniające przechowywane w pomieszczeniach nieogrzewanych należy

przed ich użyciem przynieść do pomieszczeń o temperaturze nie niższej niż +15 °C na
okres co najmniej 48 godzin.

a) tak

b) nie

Część II

14. Wyjaśnij, do czego służą gazowe promienniki podczerwieni.

15. Wyjaśnij, kiedy element może być zwolniony z haka maszyny montażowej.

16. Wymień, przy jakich temperaturach i prędkościach wiatru można prowadzić roboty

montażowe.

17. Wyjaśnij, jakie są zasady wykonywania węzłów i spoin nie odgrywających roli

konstrukcyjnej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

18. Wymień rodzaje zabezpieczeń zapewniających wiązanie i twardnienie betonów i zapraw

w zimie.

19. Wyjaśnij, w jaki sposób należy składować prefabrykaty w okresie zimowych.

20. Przymarzniętych do terenu lub między sobą elementów nie wolno ………………………




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Prowadzenie prac montażowych zimą


Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi.

Numer

pytania

Odpowiedzi

Punktacja

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

4

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

8

a

b

c

d

9

10

a

b

c

d

11

a

b

12

13

a

b

14

15

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

16

17

18

19

20

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Prowadzenie prac
montażowych zimą”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-13 są z poziomu podstawowego,

zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry- za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego,

Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia

ucznia)

K

at

egor

ia

ce

lu

P

o

zi

om

w

ym

a

ga

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić minimalną temperaturę otocznia,
przy której stosuje się domieszkę chlorku
wapnia do zapraw i betonów

B

P

c

2.

Określić, jaki jest maksymalny przyrost
temperatury przy nagrzewaniu betonu lub
zaprawy

B

P

b

3.

Podać, pod jakim warunkiem można
prowadzić wypełnienie węzłów i spoin
konstrukcyjnych przy temperaturze -10 °C

B

P

nagrzania obrzeży

prefabrykatów za pomocą

nagrzewnic

4.

Podać temperaturę poniżej której nie
należy prowadzić robót spawalniczych

A

P

c

5.

Podać, czy okres zimowy w pracach
montażowych trwa od 15 listopada
do 31 marca

A

P

a

6.

Określić, czy przechowywanie materiałów
wybuchowych i łatwopalnych, butli
ze sprężonym powietrzem oraz żywności
w jednym pomieszczeniu z chlorkiem
wapnia jest niedopuszczalne

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

7.

Określić, w jak długim okresie czasu
należy przed użyciem przechowywać
materiały uszczelniające w pomieszczeniu
o temperaturze nie niższej niż +15 °C

B

P

d

8.

Podać maksymalne napięcie przy
elektrycznym nagrzewaniu mieszanki
betonowej

A

P

50 V wyjątkowo 60 V

9.

Określić, czy domieszki węglanów nie
powodują korozji zbrojenia

B

P

a

10.

Określić najniższą temperaturę, przy której
dopuszcza się sprężanie elementów
kablobetonowych

B

P

c

11.

Określić temperaturę poniżej której nie
należy układać nadbetonu przy montażu
konstrukcji sprężonych

B

P

c

12.

Określić, czy można dodawać domieszki
chemiczne przy stosowaniu
elektronagrzewu

B

P

b

13.

Wyjaśnić, w czym należy dostarczać na
budowę mieszankę betonowa lub zaprawę
w zimie

C

P

w pojemnikach

zabezpieczających przed

szybką utratą ciepła

14.

Wyjaśnić, w jaki sposób powinny być
zabezpieczone w okresie zimowym
budynki w stanie zerowym

D

PP

Budynki w stanie zerowym,

których montaż przewidziany

jest w okresie zimowym,

powinny być odpowiednio

zabezpieczone. Ściany

zewnętrzne powinny być

zasypane ziemią do poziomu

terenu, wszystkie otwory

zasłonięte w celu

uniemożliwienia

przedostawania się opadów do

piwnic, a fundamenty w

piwnicach zabezpieczone przed

przemarzaniem.

15.

Podać, jakie instalacje nie mogą
przebiegać w obrębie terenu montażu

A

PP

napowietrzne linie elektryczne

16.

Wymienić zasady wykonywania węzłów
i spoin odgrywających rolę konstrukcyjną

C

PP

Węzły i spoiny, w których

beton lub zaprawa wraz ze

zbrojeniem spełniają rolę

konstrukcyjną, można

wypełniać przy temperaturze

nie niższej od -5°C, pod

warunkiem jednak, aby

prefabrykaty nie były zbytnio

oziębione, a więc aby przez

dwie doby poprzedzające

wykonanie połączeń średnia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

dobowa temperatura powietrza

otaczającego elementy

prefabrykowane nie była niższa

od -5°C, zaś poprzedzająca ten

okres doba miała średnią

temperaturę nie niższą od

–10°C. Należy przy tym

stosować domieszki chemiczne.

17.

Wyjaśnić, w jaki sposób należy oznaczać
podczas montażu strefy niebezpieczne

D

PP

Strefy niebezpieczne należy

przed rozpoczęciem montażu

wyznaczyć dobrze widocznymi

tablicami ostrzegawczymi, jak

również umieścić tablice

zabraniające wstępu osobom

postronnym na plac budowy.

18.

Wymienić ujemne skutki działania chlorku
wapnia

C

PP

Nieznaczne zmniejszenie

końcowej wytrzymałości

betonu lub zaprawy,

powstawanie wykwitów

i korozja stali zbrojeniowej.

19.

Wyjaśnić, w co należy wyposażyć kabiny
operatorów sprzętu w okresie zimowym

D

PP

Kabiny operatorów sprzętu

należy wyposażyć w grzejniki

i automaty do czyszczenia szyb

kabiny z lodu i śniegu.

20.

Jaki metoda montażu jest najbardziej
korzystna w okresie zimowym

B

PP

montaż z kół


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz,

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia !


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

Część I

1. Domieszki chlorku wapnia do zapraw i betonów przewidzianych do węzłów i spoin

stosuje się przy montażu w temperaturze do:

a) 0 °C,

b) – 3 °C,

c) – 5 °C,

d) – 10 °C.

2. Wzrost temperatury przy nagrzewaniu betonu lub zaprawy nie może przewyższać :

a) 5 ÷ 10 °C/godz.,

b) 10 ÷ 15 °C/godz.,

c) 15 ÷ 20 °C/godz.,

d) 20 ÷ 25 °C/godz.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

3. Wypełnienie węzłów i spoin konstrukcyjnych przy temperaturze do – 10 °C można

prowadzić pod warunkiem ……………………………………………………………. .

4. Robót spawalniczych nie należy prowadzić w ogóle przy temperaturze poniżej .

a) 0 °C,

b) - 5 °C,

c) - 10 °C,

d) - 15 °C.

5. W pracach montażowych okres zimowy trwa od 15 listopada do 31 marca.

a) tak

b) nie

6. Niedopuszczalne jest przechowywanie materiałów wybuchowych i łatwo palnych, butli

ze sprężonym powietrzem oraz żywności w jednym pomieszczeniu z chlorkiem wapnia.

a) tak

b) nie

7. Materiały uszczelniające, przechowywane w pomieszczeniach nieogrzewanych, należy

przed ich użyciem przynieść do pomieszczeń o temperaturze nie niższej niż +15 °C na
okres co najmniej:

a) 12 godzin,

b) 18 godzin,

c) 24 godziny,

d) 48 godzin.

8. Elektryczne nagrzewanie mieszanki betonowej należy prowadzić przy napięciu nie

wyższym niż …………….. , a w wyjątkowych przypadkach ……………………...

9. Domieszki węglanów nie powodują korozji zbrojenia.

a) tak
b) nie

10. Temperatura zewnętrzna (powietrza), przy której dopuszcza się sprężanie elementów

kablobetonowych, nie powinna być niższa niż:

a) 0 °C,

b) - 5 °C,

c) - 10 °C,

d) - 20 °C.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

11. Przy montażu elementów sprężonych nie należy układać nadbetonu w temperaturze

niższej niż:

a) -5 °C,

b) 0 °C,

c) 5 °C,

d) 10°C.

12. Przy stosowaniu elektronagrzewu do mieszanki betonowej można dodawać domieszki

chemiczne.

a) tak

b) nie

13. W okresie zimowym mieszankę betonową lub zaprawę należy dostarczać najkrótszą

drogą w ……………………………………………………… .

Część II

14. Wyjaśnij, w jaki sposób powinny być zabezpieczone w okresie zimowym budynki

w stanie zerowym.

15. W obrębie terenu montażu, jak i zasięgu maszyn montażowych, nie mogą przebiegać

instalacje ……………………………………………………………...

16. Wymień zasady wykonywania węzłów i spoin odgrywających rolę konstrukcyjną.

17. Wyjaśnij, w jaki sposób należy oznaczyć podczas montażu strefy niebezpieczne.

18. Wymień ujemne skutki działania chlorku wapnia.

19. Wymień, w co należy wyposażyć kabiny operatorów sprzętu montażowego w okresie

zimowym.

20. Ponieważ właściwa ochrona elementów w czasie ich składowania na placu budowy

w okresie zimowym jest dość uciążliwa, najkorzystniejszy jest tzw. ……………………. .

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Prowadzenie prac montażowych zimą


Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi.

Numer

pytania

Odpowiedzi

Punktacja

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

4

a

b

c

d

5

a

b

6

a

b

7

a

b

c

d

8

9

a

b

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

13

14

15

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

16

17

18

19

20

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7. LITERATURA

1. Mielczarek Z.: Nowoczesne konstrukcje w budownictwie ogólnym. Arkady, Warszawa

2003

2. Poradnik majstra budowlanego. Praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2003
3. Pyrak S., Włodarczyk W.: Konstrukcje budowlane. WSiP, Warszawa 1995
4. Pyrak S.: Konstrukcje z betonu. WSiP, Warszawa 2001
5. Rowiński L., Widera J.: Zmechanizowane roboty budowlane. Poradnik. Arkady,

Warszawa 1976

6. Instrukcje producentów dodatków chemicznych

