monter konstrukcji budowlanych 712[04] z2 04 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Lucja Zegadło

Montaż budynków halowych
712[04].Z2.04

Poradnik dla nauczyciela


Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

dr inż. Ewelina Sadowska

inż. Grażyna Piontecka - Nowińska

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Barbara Olech

Konsultacja:

mgr inż. Krzysztof Wojewoda

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[04].Z2.04

„Montaż budynków halowych” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
monter konstrukcji budowlanych.



Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Konstrukcja prefabrykowanych hal żelbetowych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Metody montażu budynków halowych

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Montaż elementów konstrukcyjnych budynków halowych o konstrukcji

żelbetowej

14

5.3.1. Ćwiczenia

14

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

19

7. Literatura

37

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Montaż budynków halowych”, który

będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
monter konstrukcji budowlanych 712[04].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności

praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych

712[04].Z1/2.03

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych

712[04].Z2

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych

712[04].Z1/2.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych

712[04].Z1/2.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach

budowlanych

712[04].Z2.14

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich,

betoniarskich

712[04].Z2.05

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych

712[04].Z2.06

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej

712[04].Z2.07

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej

712[04].Z2.08

Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych

712[04].Z2.09

Montaż ścian oporowych

712[04].Z2.04

Montaż budynków halowych

712[04].Z2.11

Prowadzenie prac montażowych zimą

712[04].Z1/2.12

Rozliczanie robót montażowych

712[04].Z2.10

Montaż słupów elektroenergetycznych

712[04].Z2.13

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji

żelbetowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Montaż budynków halowych”

uczeń powinien umieć:

stosować terminologię budowlaną,

odczytywać i interpretować rysunki budowlane,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp,

transportować materiały budowlane,

korzystać z różnych źródeł informacji,

dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych,

wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych,

wykonywać rusztowania do robót budowlanych,

łączyć elementy konstrukcji w stykach montażowych,

wykonywać proste roboty murarskie, ciesielskie, zbrojarskie i betoniarskie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozróżnić elementy konstrukcyjne budynków prefabrykowanych żelbetowych,

rozróżnić i scharakteryzować metody montażu budynków halowych z elementów

prefabrykowanych,

dobrać narzędzia i sprzęt montażowy,

dobrać materiały do montażu hal żelbetowych,

zmontować stopy fundamentowe prefabrykowane,

zmontować stropy żelbetonowe,

połączyć słup ze stopą fundamentową,

zmontować belki i dźwigary,

zmontować elementy ścienne,

połączyć słupy i belki,

zmontować elementy pokryć dachowych,

wykonać prace montażowe, zgodnie z zasadami bhp, wykorzystać dokumentację

techniczną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Monter konstrukcji budowlanych 712[04]

Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2.
Jednostka modułowa: Montaż budynków halowych 712[04].Z2.04

Temat: Zasady konstruowania pokryć dachów hal żelbetowych.
Cel ogólny
: Poznanie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych dachów hal żelbetowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

określić, jakie materiały stosuje się na dachy hal żelbetowych,

wyjaśnić, w jaki sposób konstruuje się lekkie pokrycie dachu hali,

wyjaśnić, jak konstruuje się połączenie dachowych płyt panwiowych z dźwigarem

dachowym.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Środki dydaktyczne:
– zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów:
– instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu,
– zadanie,
– pytania prowadzące,
– blok rysunkowy formatu A 4,
– przybory kreślarskie.

Czas:
180 min.

Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest określenie rozwiązań konstrukcyjnych dachów hal żelbetowych.

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu.

FAZA WŁAŚCIWA
ZDOBYWANIE INFORMACJI
1. Jakie materiały stosuje się na pokrycia dachów hal?
2. W jaki sposób łączy się dachowe płyty panwiowe z dźwigarami dachów hal?
3. Z jakich warstw składa się lekkie pokrycie dachów hal na blachach fałdowych?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

PLANOWANIE
1. Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie.
2. Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące konstrukcji dachów hal.

USTALANIE
1. Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności.
2. Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania.
3. Nauczyciel ustala kryteria wykonanej pracy.

WYKONANIE
1. Wypisz materiały stosowane na pokrycia dachów hal.
2. Narysuj, w jaki sposób łączy się dachowe płyty panwiowe z dźwigarami dachowymi.
3. Narysuj przekrój przykładowego rozwiązania lekkiego pokrycia dachu hali ocieplonej na

blachach fałdowych.


SPRAWDZANIE

1. Czy poprawnie zostały wykonane rysunki przedstawiające elementy konstrukcji dachów

hal?

2. Czy prawidłowo zostały wypisane materiały stosowane na konstrukcje dachów?

FAZA KOŃCOWA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości.

Praca domowa

Odszukaj w dostępnych źródłach rysunki lub zdjęcia przedstawiające hale żelbetowe.

Zdobyte materiały przynieś i przedstaw na zajęciach .

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas

realizowania zadania i zdobytych umiejętności,

analiza aktywności uczniów podczas zajęć.
















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Monter konstrukcji budowlanych 712[04]

Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2.
Jednostka modułowa: Montaż budynków halowych 712[04].Z2.04
Temat: Montowanie ściany osłonowej z płyty warstwowej z wykorzystaniem kaset.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu ścian osłonowych warstwowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać materiały i sprzęt do montażu ściany osłonowej,

zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bhp,

wykonać montaż ściany osłonowej,

ocenić wykonaną przez siebie pracę.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

zespołowa


Czas: 135min.

Środki dydaktyczne:
– model konstrukcji hali o konstrukcji żelbetowej,
– dokumentacja techniczna,
– kasety stalowe ścienne,
– kołki rozporowe,
– podkładki,
– wkręty samogwintujące,
– płyty izolacyjne z wełny mineralnej,
– blacha trapezowa,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– wkrętarka,
– wiertarka,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Instruktaż bhp.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:

Uczniowie w czteroosobowych grupach:

zapoznają się z dokumentacją techniczną montażu,

pobierają z przygotowanego podręcznego magazynu narzędzia do wykonania

ćwiczenia,

przytwierdzają kasety do słupów hali za pomocą kołków,

przestrzenie kaset wypełniają materiałem izolacyjnym,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

przytwierdzają blachę elewacyjną trapezową do kaset za pomocą łączników

samogwintujących,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.

6. Po wykonaniu montażu uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.

Zakończenie zajęć

1) Każdy z uczniów wskazuje mocne i słabe strony swojej pracy.
2) Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza, czy praca przebiega prawidłowo.
3) Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
4) Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.

Praca domowa

Odszukaj informacje (z dowolnych źródeł) na temat zrealizowanych hal stalowych na

swoim terenie. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw na zajęciach .

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

analiza aktywności uczniów podczas zajęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Konstrukcja prefabrykowanych hal żelbetowych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Podpisz prawidłowo elementy konstrukcji pokrycia dachowego na rysunku

przedstawionym Ci przez nauczyciela.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:
Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunek konstrukcji dachu hali. Zadaniem ucznia jest

podpisanie elementów tej konstrukcji na odnośnikach i przedstawienie nauczycielowi oraz
kolegom z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

– literatura z rozdziału 7,
– przybory kreślarskie,
– rysunki konstrukcji dachu hali.

Ćwiczenie 2

Przedstaw na rysunkach w rzucie i przekroju poprzecznym płyty żelbetowe stosowane

w systemie FF budownictwa halowego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z konstrukcją hal żelbetowych,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) narysować płyty,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.


Środki dydaktyczne:

– blok techniczny formatu A4,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Dokonaj klasyfikacji budynków halowych przedstawionych przez nauczyciela, według

przeznaczenia.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunki lub zdjęcia budynków halowych. Zadaniem

ucznia jest zakwalifikowanie poszczególnych hal do odpowiedniej grupy według
przeznaczenia.(I – hale przemysłowe, II – hale użyteczności publicznej, III – hale obsługowe,
IV – hale składowe). Każdą grupę hal uczeń powinien przedstawić osobno na arkuszu A 4
przypinając rysunki.


Zalecane metody nauczania-uczenia się

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.


Środki dydaktyczne:

– blok techniczny formatu A4,
– literatura z rozdziału ,
– spinacze,
– zdjęcia lub rysunki budynków halowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Metody montażu budynków halowych


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Narysuj schemat przejazdów roboczych żurawia wzdłuż rzędów słupów przy montażu

słupów i belek podsuwnicowych. Zaznacz na schemacie miejsca zatrzymań żurawia przy
montażu słupów i belek podsuwnicowych.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rzut poziomy hali o konstrukcji żelbetowej. Zadaniem

ucznia jest wrysowanie na rysunku trasy przejazdu żurawia i jego zatrzymań montażowych
podczas montażu słupów i belek podsuwnicowych hali.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.


Środki dydaktyczne:

– rzut poziomy hali o konstrukcji żelbetowej,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7

.


Ćwiczenie 2

Rozpoznaj ze schematów przedstawionych przez nauczyciela metodę montażu hal

o konstrukcji żelbetowej.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunki przedstawiające schematy montażu obiektów

halowych o konstrukcji żelbetowej. Zadaniem ucznia jest rozpoznanie metod montażu
przedstawionych na schematach, podpisanie ich i przedstawienie nauczycielowi oraz kolegom
z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– metoda tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

– literatura z rozdziału 7,
– przybory do pisania,
– schematy przedstawiające montaż obiektów halowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Montaż elementów konstrukcyjnych budynków halowych

o konstrukcji żelbetowej

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj montaż z elementów modelowych, dźwigarów dachowych hali, zgodnie

z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej, w pracowni wyposażonej

w rozbieralny model hali żelbetowej oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania
montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie
uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie
uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną.
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu,
4) zamocować zawiesia,
5) wciągnąć dźwigar dachowy ponad wysokość wbudowania wykorzystując dostępny sprzęt

do transportu pionowego,

6) naprowadzić dźwigar dachowy na słupy hali z zabetonowanymi trzpieniami stalowymi

i zaopatrzonymi w podkładki neoprenowe,

7) opuścić dźwigary na słupy,
8) odłączyć zawiesia,
9) stosować przepisy bhp,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– rozbieralny model konstrukcji hali żelbetowej,
– sprzęt do transportu pionowego – suwnica, maszt montażowy z wciągarką lub

elektrowciąg,

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 2

Wykonaj montaż (bez betonowania) z elementów modelowych, korytkowych płyt

dachowych hali, zgodnie z dokumentacją techniczną.


Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej, w pracowni wyposażonej

w rozbieralny model hali żelbetowej oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania
montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie
uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie
uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną.
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu,
4) zamocować zawiesia,
5) wciągnąć płyty dachowe ponad wysokość wbudowania, wykorzystując dostępny sprzęt do

transportu pionowego,

6) naprowadzić płyty na dźwigary dachowe,
7) oprzeć płyt na dźwigarach dachowych,
8) odłączyć zawiesia,
9) stosować przepisy bhp,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– rozbieralny model konstrukcji hali żelbetowej,
– sprzęt do transportu pionowego – suwnica, maszt montażowy z wciągarką lub

elektrowciąg,

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Wykonaj montaż (bez betonowania) z elementów modelowych, słupów hali zgodnie

z dokumentacją techniczną.


Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralny model hali żelbetowej oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania
montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie
uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu,
4) zamocować zawiesia do transportu pionowego słupów,
5) wciągnąć słupy doprowadzając je do pionu, wykorzystując dostępny sprzęt do transportu

pionowego,

6) wprowadzić koniec słupa do kielicha stopy,
7) zaklinować słup w kielichu stopy,
8) założyć odciągi stalowe,
9) dokonać regulacji,
10) odłączyć zawiesia,
11) stosować przepisy bhp,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
13) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

– rozbieralny model konstrukcji hali żelbetowej,
– sprzęt do transportu pionowego – suwnica, maszt montażowy z wciągarką lub

elektrowciąg,

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– młotki,
– kliny,
– odciągi stalowe,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Wykonaj montaż z elementów modelowych, belki podsuwnicowej na wspornikach

słupów hali zgodnie z dokumentacją techniczną.


Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralny model hali żelbetowej oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania
montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie
uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie
uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną.
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu,
4) zamocować zawiesia do transportu pionowego belki podsuwnicowej,
5) wciągnąć belkę na wysokość 0,5 ÷ 0,8 m ponad wsporniki słupów,
6) naprowadzić belkę na wsporniki słupów,
7) ułożyć belkę na wspornikach,
8) odczepić zawiesia,
9) stosować przepisy bhp,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– rozbieralny model konstrukcji hali o konstrukcji żelbetowej,
– sprzęt do transportu pionowego – suwnica, maszt montażowy z wciągarką lub

elektrowciąg,

– zawiesia,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 5

Wykonaj montaż z elementów modelowych ściany osłonowej z zastosowaniem kaset,

zgodnie z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej

w rozbieralny model hali żelbetowej oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania
montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz współdziałanie
uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie
uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną.
3) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu,
4) przytwierdzić kasety do słupów hali za pomocą kołków,
5) przestrzenie kaset wypełnić materiałem izolacyjnym,
6) przytwierdzić blachę elewacyjną trapezową do kaset za pomocą łączników

samogwintujących,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

7) stosować przepisy bhp,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– model konstrukcji hali o konstrukcji żelbetowej,
– dokumentacja techniczna,
– kasety stalowe ścienne,
– kołki rozporowe,
– podkładki,
– wkręty samogwintujące,
– płyty izolacyjne z wełny mineralnej,
– blacha trapezowa,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– wkrętarka,
– wiertarka,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż budynków halowych”

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności:

zadania 1 – 13 są z poziomu podstawowego,

zadania 14 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego,

Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

K

at

egor

ia

ce

lu

P

o

zi

om

w

ym

a

ga

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić, do jakiej grupy hal zaliczamy hale
sportowe

A

P

b

2.

Wymienić, jakie roboty wyeliminowano przy
montażu hal systemu JSB-L

B

P

betonowanie, spawanie

3. Określić wysokość naw hal systemu FF

B

P

c

4. Wymienić metody montażu hal

B

P

rozdzielcza, kompleksowa,

zintegrowanych konstrukcji

budowlanych

5.

Określić, czy hale wielonawowe mogą mieć
nawy o różnych wysokościach

B

P

a

6.

Rozpoznać na rysunku konstrukcji hali
świetlik

B

P

b

7.

Wyjaśnić, na czym ustawia się słupy hal
systemu JSB w kielichach stóp
fundamentowych

B

P

bolcach stalowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

8.

Rozpoznać podkładkę neoprenową w
konstrukcji połączenia dźwigara ze słupem
w systemie JSB

B

P

c

9.

Określić rozstaw dźwigarów
strunobetonowych dwuspadowych w systemie
JSB budowy hal żelbetowych

B

P

c

10.

Rozpoznać na rysunku konstrukcji pokrycia
dachowego ocieplenie

B

P

b

11.

Określić, czy montaż słupów poprzedza
pozostałe roboty montażowe

B

P

a

12.

Określić, co jest cechą charakterystyczną
systemu FF przy montażu dźwigarów hal

B

P

wykonanie nadbetonu

13.

Określić, czy montaż płyt panwiowych
odbywa się jednocześnie z montażem
dźwigarów dachowych

B

P

a

14.

Wyjaśnić, na czym polega montaż słupów
metodą nasuwania

D

PP

Metoda nasuwania polega na

podnoszeniu słupa jednym

końcem i jednoczesnym

przesuwaniu podstawy słupa

na fundament

15.

Rozpoznać kasetę ścienną na rysunku
konstrukcji lekkiej ściany osłonowej

B

PP

b

16.

Wyjaśnić, na czym polega metoda rozdzielcza
montażu hal

D

PP

Metoda rozdzielcza montażu

polega na dwóch lub więcej

przejazdach roboczych. Przy

każdym przejeździe

montowane są jednakowe

rodzaje elementów

wznoszonej konstrukcji

17.

Narysować połączenie dźwigara dachowego ze
słupem środkowym w systemie JSB-L

C

PP

18.

Wypisać podstawowe elementy konstrukcyjne
hal systemu FF

B

PP

płyty dachowe żelbetowe

oraz płyty z betonu

sprężonego, dźwigar

sprężony o 5 wariantach

zbrojenia, słupy żelbetowe

pełne i dwugałęziowe, belki

podsuwnicowe

strunobetonowe, płyty

ścienne ocieplone

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

i nieocieplone, belki

podwalinowe

19.

Narysować przekrój trapezowej stopy
kielichowej

C

PP

20.

Wyjaśnić, jakie dachy nazywamy dachami
szedowymi

D

PP

Dachami szedowymi

nazywamy dachy

pozwalające dodatkowo

oświetlić hale światłem
dziennym bez potrzeby

stosowania dodatkowych

elementów w postaci

świetlików.

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia !


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

Część I

1. Hale sportowe zaliczamy do grupy hal:

a) przemysłowych,

b) użyteczności publicznej,

c) obsługowych,

d) składowych.

2. Przy montażu elementów systemu budownictwa halowego JSB-L wyeliminowano

……………………………. …oraz …………………………………. .

3. Wysokość naw w świetle w systemie FF budownictwa halowego może wynosić:

a) 3,2 ÷ 9,0 m,

b) 4,0 ÷ 11,0 m

c) 4,8 ÷ 12,0 m,

d) 5,2 ÷ 13,0 m.

4. Wymień metody montażu hal.

5. Żelbetowe hale wielonawowe mogą mieć nawy o różnych wysokościach.

a) tak

b) nie

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. Numer 1 na poniższym rysunku oznacza:

a) suwnicę,
b) świetlik,
c) dźwigar kratowy,
d) pokrycie dachu.

7. Słupy hal systemu JSB ustawia się w szklankach na ……………………………...

wmurowanych wcześniej na dnie kielicha.

8. Numerem 1 na rysunku połączenia dźwigara ze słupem w systemie JSB-L zaznaczono:

a) papę,

b) folię,

c) podkładkę neoprenową,

d) zaprawę.

9. W systemie JSB-L dźwigary strunobetonowe dwuspadowe rozstawia się co:

a) 4 m,

b) 5 m,

c) 6 m,

d) 7 m.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

10. Numerem 1 na rysunku oznaczono:

a) blachę,

b) ocieplenie,

c) papę,

d) folię paraizolacyjną.

11. Montaż wszystkich słupów w hali z reguły wyprzedza pozostałe roboty montażowe.

a) tak

b) nie

12. Cechą charakterystyczną systemu FF jest wykonanie …………………….. na

dźwigarach, po ułożeniu płyt dachowych.

13. Montaż płyt panwiowych dachowych odbywa się jednocześnie z montażem dźwigarów

dachowych przy użyciu tych samych żurawi.

a) tak

b) nie

Część II

14. Wyjaśnij, na czym polega montażu słupów metodą nasuwania.

15. Numerem 2 na rysunku oznaczono:

1

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

a) blachę trapezową,

b) kasetę ścienną,

c) podkładkę,

d) płytę izolacyjną.

16. Wyjaśnij, na czym polega metoda rozdzielcza montażu hal.

17. Narysuj połączenie dźwigara dachowego ze słupem środkowym w systemie JSB-L.

18. Wypisz podstawowe elementy konstrukcyjne hal systemu FF.

19. Narysuj przekrój trapezowej stopy kielichowej.

20. Wyjaśnij jakie dachy nazywamy dachami szedowymi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Montaż budynków halowych


Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi.

Numer
pytania

Odpowiedzi

Punktacja

1

a

b

c

d

2


3

a

b

c

d

4

5

a

b

6

a

b

c

d

7

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

12

13

a

b

14

15

a

b

c

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

16

17

18

19

20

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż budynków halowych”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-13 są z poziomu podstawowego,

zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego,

Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

K

at

egor

ia

ce

lu

P

o

zi

om

w

ym

a

ga

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić, do jakiej grupy hal zaliczamy hale
dworców lotniczych

A

P

c

2.

Określić, czy cechą charakterystyczną systemu
FF jest wykonanie nadbetonu na dźwigarach
dachowych po ułożeniu płyt

B

P

a

3.

Określić za pośrednictwem czego opierają się
na słupach dźwigary dachowe

B

P

podkładek neoprenowych

4.

Określić, czy stopy fundamentowe hal mogą
być wykonywane jako monolityczne

B

P

a

5.

Określić, jakie elementy konstrukcyjne
montuje się równocześnie z płytami
dachowymi przy użyciu tego samego sprzętu

B

P

dźwigary dachowe

6.

Rozpoznać na rysunku hali belkę
podsuwnicową

B

P

a

7.

Określić, czym wypełnia się przestrzeń między
ścianami kielicha stopy fundamentowej
a słupem

B

P

b

8.

Rozpoznać warstwę zaprawy murarskiej
w konstrukcji połączenia dźwigara ze słupem
w systemie JSB

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

9.

Określić, co jest potrzebne przy montażu
pokrycia z płyt łupinowych

B

P

rusztowanie

10.

Określić czy stopy fundamentowe kielichowe
mogą mieć kształt trapezowy lub schodkowy

B

P

a

11.

Określić rozpiętość dźwigarów
strunobetonowych dwuspadowych w systemie
JSB-L

B

P

12, 18, 24 m

12.

Narysować w przekroju poprzecznym szczegół
oparcia płyt panwiowych na dźwigarach
w systemie JSB-L

C

P

13.

Wyjaśnić co należy zrobić w przypadku źle
ustawionej stopy fundamentowej

D

P

Stopę nieprawidłowo

ustawioną należy podnieść

i ponownie prawidłowo

postawić.

14.

Wyjaśnić na czym polega montaż słupów
metodą obrotu

D

PP

Metoda obrotu polega na

podnoszeniu tylko jednego

końca słupa. Drugi koniec

słupa, a mianowicie jego

podstawę sytuuje się od razu

podczas składowania przy

stopie fundamentowej.

15.

Narysować w rzucie z góry rozmieszczenie lin
odciągowych utrzymujących słup przy
montażu

C

PP

16.

Wyjaśnić na czym polega metoda
kompleksowa montażu hal

D

PP

Metoda kompleksowa polega

na wbudowywaniu

wszystkich elementów

konstrukcji kolejnych sekcji

obiektu do pełnej ich

wysokości przy jednym

przejeździe maszyny

montażowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

17.

Narysować połączenie dźwigara dachowego ze
słupem skrajnym w systemie JSB-L

C

PP

18.

Wypisać podstawowe elementy konstrukcyjne
hal systemu JSB-L

B

PP

dźwigary strunobetonowe

dwuspadowe, słupy pełne

żelbetowe, elementy lekkiego

pokrycia dachowego,

elementy obudowy ściennej,

zaprojektowanej w kilku

wariantach

19.

Narysować przekrój schodkowej stopy
kielichowej

C

PP

20.

Narysować przekrój lekkiego pokrycia
dachowego

C

PP

1-paroizolacja, 2-ocieplenie, 3-papa
podkładowa, 4-łącznik, 5-papa
wierzchniego krycia


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz,

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia !


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAWA ZADAŃ TESTOWYCH

Część I

1. Hale dworców lotniczych zaliczamy do grupy hal:

a) przemysłowych,

b) użyteczności publicznej,

c) obsługowych,

d) składowych.

2. Cechą charakterystyczną systemu FF jest wykonanie nadbetonu na dźwigarach, po

ułożeniu płyt dachowych:

a) tak
b) nie

3. W systemie budownictwa halowego JSB-L dźwigary opierają się na słupach za

pośrednictwem……………………….…………

4. Stopy fundamentowe w budynkach halowych mogą być wykonane jako monolityczne.

a) tak

b) nie

5. Montaż panwiowych płyt dachowych odbywa się jednocześnie z montażem

…………………………………………. przy użyciu tych samych żurawi.

6. Numer 2 na poniższym rysunku oznacza:

a) belkę podsuwnicową,

b) świetlik,

c) dźwigar kratowy,

d) pokrycie dachu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7. Przestrzeń między słupem a ścianami kielicha w stopie wypełnia się:

a) zaprawą murarską,

b) betonem klasy nie mniejszej niż B 15,

c) betonem klasy nie mniejszej niż B 20,

d) zaczynem cementowym.

8. Numerem 2 na rysunku oznaczono:

a) beton B15,

b) zaprawę marki M20,

c) podkładkę neoprenową,

d) lepik asfaltowy.

9. W przypadku montażu pokrycia dachowego z płyt łupinowych konieczne jest wykonanie

…………………………….

10. Stopy fundamentowe kielichowe mogą mieć przekrój trapezowy lub schodkowy.

a) tak
b) nie

11. Dźwigary strunobetonowe dwuspadowe w systemie JSB-L mogą mieć rozpiętość

………………………………………….

12. Narysuj (w przekroju poprzecznym) szczegół oparcia płyt panwiowych na dźwigarach

w systemie JSB-L

13. Stopę prefabrykowaną nieprawidłowo ustawioną należy ………………………………....

Część II

14. Wyjaśnij, na czym polega montaż słupów metodą obrotu.

15. Narysuj w rzucie z góry rozmieszczenie lin odciągowych utrzymujących słup przy

montażu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

16. Wyjaśnij, na czym polega metoda zintegrowanych struktur konstrukcji budowlanych

montażu hal.

17. Narysuj połączenie dźwigara ze słupem skrajnym w systemie JSB-L.


18. Wypisz podstawowe elementy konstrukcyjne hal systemu JSB.


19. Narysuj przekrój schodkowej stopy kielichowej.

20. Narysuj przekrój lekkiego pokrycia na blachach fałdowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Montaż budynków halowych


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wpisz odpowiedź .

Numer
pytania

Odpowiedź

Punktacja

1.

a

b

c

d

2.

a

b

3.

4.

a

b

5.

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

10.

a

b

11.



12.

13

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

7. LITERATURA

1. Mielczarek Z.: Nowoczesne konstrukcje w budownictwie ogólnym. Arkady, Warszawa

2003

2. Poradnik majstra budowlanego. Praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2003
3. Pyrak S.: Konstrukcje z betonu. WSiP, Warszawa 2001
4. Rowiński L., Widera J.: Zmechanizowane roboty budowlane. Poradnik. Arkady,

Warszawa 1976

5. Zestaw katalogów firm

