monter konstrukcji budowlanych 712[04] z2 14 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Marzena Rozborska



Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy
robotach

montażowych:

murarskich,

ciesielskich,

zbrojarskich, betoniarskich 712[04].Z2.14





Poradnik dla nauczyciela













Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

dr inż. Ewelina Sadowska

mgr inż. Grażyna Piontecka – Nowińska

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Barbara Olech

Konsultacja:

mgr inż. Krzysztof Wojewoda




Korekta:




Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[04].Z2.14
,,Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach montażowych: murarskich,
ciesielskich, zbrojarskich, betoniarskich’’ zawartej w modułowym programie nauczania dla
zawodu monter konstrukcji budowlanych.




















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI



1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Wykonanie prostych robót murarskich podczas prac montażowych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Wykonanie prostych robót ciesielskich podczas prac montażowych

16

5.2.1. Ćwiczenia

16

5.3. Wykonanie prostych robót zbrojarskich podczas prac montażowych

19

5.3.1. Ćwiczenia

19

5.4. Wykonanie prostych robót betoniarskich podczas prac montażowych

22

5.4.1. Ćwiczenia

22

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7. Literatura

36



























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Wykonywanie prostych robót

uzupełniających przy robotach montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich,
betoniarskich”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie
monter konstrukcji budowlanych 712[04].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych

712[04].Z1/2.03

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych

712[04].Z2

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych

712[04].Z1/2.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych

712[04].Z1/2.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach

budowlanych

712[04].Z2.14

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich,

betoniarskich

712[04].Z2.05

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych

712[04].Z2.06

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej

712[04].Z2.07

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej

712[04].Z2.08

Wykonywanie zbiorników i silosów

712[04].Z2.09

Montaż ścian oporowych

712[04].Z2.04

Montaż budynków halowych

712[04].Z2.11

Prowadzenie prac montażowych zimą

712[04].Z1/2.12

Rozliczanie robót montażowych

712[04].Z2.10

Montaż słupów elektroenergetycznych

712[04].Z2.13

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji

żelbetowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować terminologię budowlaną,

odróżniać technologie wykonania budynku,

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy,

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,

odczytywać i interpretować rysunek budowlany,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

wykonywać przedmiary i obmiary robót,

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,

organizować stanowisko składowania i magazynowania,

transportować materiały budowlane,

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do realizacji zadań,

dobrać i zastosować urządzenia pomiarowe,

zagospodarować odpady,

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami.

























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

rozróżnić podstawowe materiały zbrojarskie i ciesielskie,

wykonać czyszczenie, prostowanie i cięcie stali zbrojeniowej,

wykonać proste zbrojenia,

wykonać wieniec żelbetowy,

osadzić prefabrykowane gzymsy, podokienniki i stopnie schodowe,

wykorzystać dokumentację techniczną.




















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Monter konstrukcji budowlanych 712[04]

Moduł:

Technologia

montażu

konstrukcji

żelbetowych

712[04].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy

robotach

montażowych:

murarskich,

ciesielskich,

zbrojarskich, betoniarskich 712[04].Z2.14

Temat: Narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności charakteryzowania i dobierania narzędzi i sprzętu do

prostych robót ciesielskich

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien:

scharakteryzować narzędzia i sprzęt do prostych robót ciesielskich,

rozróżnić narzędzia i sprzęt do prostych robót ciesielskich,

dobrać narzędzia i sprzęt do prostych robót ciesielskich.


Metody nauczania-uczenia:

pokaz z objaśnieniem.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

zespołowa.


Czas: 90 min.
Środki dydaktyczne:
– zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
– zestaw narzędzi pomiarowych,
– zestaw narzędzi pomocniczych

Przebieg zajęć:

Faza wstępna:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.

Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

pokaz narzędzi i sprzętu do prostych robót ciesielskich,

podanie nazw i zastosowania narzędzi i sprzętu do prostych robót ciesielskich,

pokaz przykładowego zastosowania narzędzi.

Faza kończąca
4. Uporządkowanie klasopracowni.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Praca domowa.
Wypisz rodzaje złączy ciesielskich.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności,

obserwacja aktywności uczniów podczas zajęć.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Monter konstrukcji budowlanych 712[04]

Moduł:

Technologia

montażu

konstrukcji

żelbetowych

712[04].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy
robotach

montażowych:

murarskich,

ciesielskich,

zbrojarskich, betoniarskich 712[04].Z2.14


Temat: Wykonanie deskowania nadproża nad otworem drzwiowym.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania deskowania belek

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

przygotować stanowisko do wykonania deskowania belki,

dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania deskowania,

rozrysować deskowanie na podstawie rysunku konstrukcyjnego i wykonać tarcze
deskowania,

zmontować ściany deskowania i sprawdzić poprawność jego wykonania.


Metody nauczania:

ćwiczenie praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas: 135min.
Środki dydaktyczne:
– zestaw materiałów tartych,
– zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
– zestaw narzędzi pomiarowych,
– zestaw narzędzi pomocniczych.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.

Faza właściwa:

3. Realizacja tematu:

przypomnienie o zasadach bezpiecznej pracy,

rozdanie tematów ćwiczeń zawierających rysunki robocze deskowania.

4. Nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę uczniów.
5. Uczniowie montują deskowanie.
6. Każdy uczeń prezentuje wykonane ćwiczenie.

Faza kończąca

7. Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Praca domowa.
Przygotować informacje na temat zabezpieczenia wykopów wąskoprzestrzennych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

analiza aktywności
















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Wykonanie prostych robót murarskich podczas prac

montażowych

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj zaprawę cementową sposobem ręcznym, według zadanej receptury.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) dobrać materiał zgodnie z recepturą,
4) wymieszać suche składniki zaprawy,
5) dolewać wody z jednoczesnym mieszaniem wszystkich składników,
6) oczyścić narzędzia,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

– zestaw materiałów do wykonania zaprawy budowlanej,
– zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
– zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

– apteczka,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wykonaj zaprawę gipsowo – wapienną sposobem ręcznym według zadanej receptury.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) dobrać materiał zgodnie z recepturą,
4) rozmieszać ciasto wapienne z wodą,
5) wymieszać gips z piaskiem,
6) wsypać mieszaninę gipsu z piaskiem do zaczynu wapiennego,
7) wymieszać składniki,
8) oczyścić narzędzia,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

– zestaw materiałów do wykonania zaprawy budowlanej,
– zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,
– zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

– apteczka,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Wykonaj zaprawę cementowo-wapienną sposobem mechanicznym według zadanej

receptury.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) sprawdzić instrukcję bhp przy stanowisku betoniarskim,
4) wykonać zaprawę zgodnie z zadaną recepturą,
5) umyć sprzęt i narzędzia,
6) posprzątać stanowisko pracy,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

zestaw materiałów do wykonania zaprawy budowlanej,

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

apteczka,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Wykonaj osadzenie elementów gzymsu prefabrykowanego na murze ceglanym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,

3) przygotować zaprawę cementową według receptury,
4) rozłożyć zaprawę w miejscu osadzenia gzymsu,
5) ułożyć na styk kolejno poszczególne elementy gzymsu, z jednoczesnym nałożeniem

zaprawy na powierzchnie boczne i dociśnięcie do elementu sąsiedniego,

6) obciążyć od góry ułożone elementy warstwami cegieł,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

prefabrykaty drobnowymiarowe,

zastaw materiałów murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 5

Wykonaj osadzenie kamiennego podokiennika wewnętrznego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,

3) przygotować zaprawę cementową według receptury,
4) wykuć w ościeżnicach bruzdy w celu zamocowania podokiennika,
5) wyrównać mur pod podokiennik,
6) nałożyć zaprawę i osadzić element, uwzględniając spadek,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

prefabrykaty drobnowymiarowe,

zastaw materiałów murarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

zestaw elektronarzędzi z tarczami i wiertłami,

apteczka,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 6

Wykonaj osadzenie stopni schodowych prefabrykowanych w istniejących gniazdach.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,

3) przygotować zaprawę cementową według receptury,
4) ułożyć zaprawę w dolnej części gniazda,
5) osadzić stopnie, opierając drugi ich koniec na rusztowaniu regulując poziom,
6) przygotować mieszankę betonową według receptury,
7) wypełnić bruzdę szczelnie mieszanką betonową,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

prefabrykaty drobnowymiarowe,

zastaw materiałów murarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.2. Wykonanie prostych robót ciesielskich podczas prac

montażowych

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj na podstawie rysunku roboczego złącze ciesielskie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać sprzęt i narzędzia do wykonania zadania,
2) wybrać odpowiednie elementy potrzebne do wykonania złącza,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) wykonać trasowanie elementów,
5) wykonać cięcie elementów,
6) połączyć elementy,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

zestaw materiałów tartych,

– zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
– zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

– apteczka,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wykonaj deskowanie belki nadproża nad otworem drzwiowym szerokości 1 m.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wykonać tarcze boczne i dolną,
4) zamontować deski wspornikowe,
5) zmontować ściany deskowania,
6) zamontować konstrukcję na deskach wspornikowych,
7) sprawdzić rozpórki,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

zestaw materiałów tartych,

– zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
– zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

– apteczka,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Wykonaj zabezpieczenie wykopu wąskoprzestrzennego deskowaniem drewnianym,

zgodnie z wymaganiami technicznymi.

.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wykonać część wykopu do granicy bezpiecznej,
4) ułożyć deski,
5) zastosować rozpory,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

– zestaw materiałów tartych: tarcica, łaty, listwy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

– zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
– zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

– apteczka,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Wykonaj deskowanie wieńca zwykłego zgodnie z dokumentacją.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) wykonać tarcze z desek,
4) osadzić listwy podporowe,
5) wykonać osadzanie tarczy z jednoczesnym montażem wspornika,
6) wykonać ściągi,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– zestaw materiałów tartych: tarcica, łaty, listwy,

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

– zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
– zestaw narzędzi pomiarowych,

zestaw narzędzi pomocniczych,

– apteczka,
– literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.3. Wykonanie prostych robót zbrojarskich podczas prac

montażowych

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj prostowanie kilku prętów zbrojeniowych różnej średnicy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) sprawdzić płytę i klucze zbrojarskie,
4) oczyścić pręty zbrojenia (jeżeli to konieczne),
5) przygotować pręty w kolejności zaplanowanego ćwiczenia,
6) wykonać ćwiczenie zaczynając od prętów najbardziej prostych,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

zestaw prętów zbrojeniowych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

zestaw narzędzi pomocniczych,

apteczka,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj cięcie kilku prętów zbrojeniowych różnej średnicy według zadanego wymiaru.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dokonać pomiaru prętów z zaznaczeniem długości cięcia według zadanego wymiaru,
4) sprawdzić nożyce ręczne do cięcia prętów zbrojenia,
5) przygotować pręty w kolejności od najmniejszej średnicy,
6) wykonać cięcie kolejnych prętów,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

zestaw prętów zbrojeniowych,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

zestaw narzędzi pomocniczych,

apteczka,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Wykonaj gięcie kilku prętów zbrojeniowych różnej średnicy według zadanego kształtu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkami roboczymi,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) zorganizować stanowisko pracy,
4) sprawdzić prawidłowość działania giętarki ręcznej,
5) przygotować pręty zbrojenia w kolejności przewidzianych prac uwzględniając liczbę gięć

i ich średnice,

6) wykonać gięcie kolejnych prętów,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

zestaw prętów zbrojeniowych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

zestaw narzędzi pomocniczych,

apteczka,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Wykonaj szkielet zbrojenia belki żelbetowej, zgodnie z dokumentacją techniczną.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rysunkiem roboczym,
2) dobrać materiały do wykonania ćwiczenia,
3) dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia
4) zorganizować stanowisko pracy ,
5) przygotować materiał do montażu zbrojenia,
6) rozstawić część prętów głównych,
7) założyć strzemiona,
8) wykonać dalszy montaż szkieletu wg rysunku roboczego,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– odzież ochronna i środki ochrony osobistej,
– zestaw stali zbrojeniowej różnych średnicy,
– zestaw podstawowych narzędzi do robót zbrojarskich,
– podstawowe maszyny do robót zbrojarskich,
– zestaw narzędzi pomiarowych,
– zestaw narzędzi pomocniczych,
– apteczka,
– literatura z rozdziału 7.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.4. Wykonanie prostych robót betoniarskich podczas prac

montażowych


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na podstawie przedstawionej dokumentacji dokonaj wyboru środków transportu dla

mieszanki betonowej na miejsce wbetonowania.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować przedstawioną dokumentację,
2) przeanalizować materiał nauczania,
3) wykonać ćwiczenie wybierając co najmniej dwa różne rozwiązania,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

arkusze papieru A4,

ołówek,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

W danej formie wykonaj drobnowymiarowy element betonowy, stosując zagęszczanie

ręczne. Mieszankę betonową przygotuj metodą ręczną.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) przygotować formę,
4) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
5) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
6) oczyścić sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

9) omówić zasady pielęgnacji świeżego betonu,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

materiały do wykonania mieszanki betonowej,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

zestaw narzędzi pomocniczych,

apteczka,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

W danej formie wykonaj drobnowymiarowy element betonowy, stosując zagęszczanie

mechaniczne.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) przygotować formę,
4) sprawdzić działanie dostępnych maszyn,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,
7) oczyścić sprzęt i narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) omówić zasady pielęgnacji świeżego betonu,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich,

podstawowy zestaw maszyny i sprzętu do robót betoniarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

zestaw narzędzi pomocniczych,

apteczka,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST I
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie prostych robót
uzupełniających przy robotach montażowych: murarskich, ciesielskich,
zbrojarskich, betoniarskich’’

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1–16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. a, 4. c, 5. d, 6. a, 7. c, 8. c, 9. b, 10. c, 11. b,
12. b, 13. c, 14. c, 15. a, 16. c, 17. d, 18. b, 19. d, 20. c

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedzi

1

Określić skład zaprawy cementowej

C

P

c

2

Określić kolejność mieszania składników

podczas przygotowania zaprawy

cementowo-wapiennej sposobem ręcznym

C

P

a

3

Określić maksymalny czas zużycia

zaprawy wapiennej

C

P

a

4

Podać wymiary powierzchni cegły

A

P

c

5

Podać inną nazwę wiązania polskiego

A

P

d

6

Rozróżnić wiązanie dwuwarstwowe

B

P

a

7

Określić rodzaj zaprawy do osadzania

prefabrykatów żelbetowych

C

P

c

8

Wyjaśnić pojęcie obróbki

wykończeniowej drewna

B

P

c

9

Rozróżnić rodzaj piły

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

10

Określić warunki podparcia ścian wykopu

C

P

c

11

Rozróżnić rodzaj narzędzia

B

P

b

12

Określić liczbę sztukowanych stempli pod

deskowaniem

C

P

b

13

Określić sposób czyszczenia prętów

stalowych

C

P

c

14

Określić średnicę prętów prostowanych

ręcznie

C

P

c

15

Określić rodzaj nożyc

C

P

a

16

Określić rodzaj węzła zbrojarskiego

C

P

c

17

Wyjaśnić pojęcie deskowania

C

PP

d

18

Określić sposób betonowania elementu

znajdującego się na poziomie 2-3 m

poniżej stanowiska

C

PP

b

19

Określić sposób zagęszczania ściany

monolitycznej

C

PP

d

20

Określić sposób pielęgnacji betonu

C

PP

c

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych –ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania prostych robót uzupełniających przy

robotach montażowych.. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej
znajdują się zadania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 30 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Zaprawa cementowa składa się z mieszaniny:

a) cementu i wody,
b) cementu, wapna i kruszywa drobnego,
c) cementu, kruszywa drobnego i wody,
d) cementu, wapna i wody.

2. Kolejność mieszania składników podczas przygotowania zaprawy cementowo-wapiennej

sposobem ręcznym jest następująca:
a) wymieszać składniki suche, a następnie dodać wodę do odpowiedniej konsystencji,
b) wymieszać wodę z cementem i wapnem, a następnie dosypać piasku do

odpowiedniej konsystencji,

c) wymieszać wodę z piaskiem, a następnie dosypać cementu i wapna do odpowiedniej

konsystencji,

d) wymieszać wodę z wapnem, a następnie dosypać cementu i piasek do odpowiedniej

konsystencji.

3. Maksymalny czas zużycia zaprawy wapiennej wynosi:

a) 8 godzin,
b) 3 godziny,
c) 2 godziny,
d) 0,5 godziny.

4. Wymiary powierzchni cegły, zwanej główką, wynoszą:

a) 250x120mm,
b) 250x65mm,
c) 120x65mm,
d) 120x55mm.

5. Wiązanie cegieł w murze zwane polskim inaczej nazywamy wiązaniem:

a) weneckim,
b) blokowym,
c) wielowarstwowym,
d) gotyckim.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

6. Wiązanie dwuwarstwowe, gdzie na przemian występuje warstwa główkowa

i wozówkowa, nosi nazwę wiązania:
a) pospolitego,
b) krzyżykowego,
c) polskiego,
d) wielowarstwowego.

7. Prefabrykaty żelbetowe osadza się na zaprawie:

a) wapiennej,
b) gipsowo wapiennej,
c) cementowej,
d) cementowo wapiennej.

8. Obróbka wykończeniowa drewna polega na:

a) nadaniu elementom określonych w projekcie kształtów i wymiarów,
b) wykonaniu między elementami drewnianymi połączeń,
c) uszlachetnieniu powierzchni drewna,
d) oczyszczeniu powierzchni drewna.


9. Rysunek przedstawia ręczną piłę zwaną:

a) poprzecznicą,
b) grzbietnicą,
c) płatnicą,
d) otwornicą.

10. Podparcia ścian wykopu nie wykonuje się, jeżeli:

a) wykonuje się wykopy o głębokości ponad 3 m,
b) gdy nie można wykonać skarpy,
c) dla niewielkich wykopów w gruntach spoistych,
d) gdy poziom wody gruntowej jest wyższy niż poziom dna wykopu.

11. Na rysunku obok pokazana jest:

a) wyrzynarka,
b) pilarka tarczowa,
c) pilarka taśmowa,
d) pilarka łańcuchowa.




12. Liczba sztukowanych stempli pod deskowaniem nie może przekroczyć:

a) 10% wszystkich stempli,
b) 15% wszystkich stempli,
c) 20% wszystkich stempli,
d) 25% wszystkich stempli.

13. Pręty stali zbrojeniowej pokryte lekkim nalotem rdzy:

a) należy oczyścić szczotką,
b) należy oczyścić strumieniem wody,
c) można stosować w konstrukcjach żelbetowych bez oczyszczenia,
d) należy oczyścić przez piaskowanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

14. Ręcznie prostujemy pręty zbrojeniowe o średnicy nie przekraczającej:

a) 10 mm,
b) 16 mm,
c) 20 mm,
d) 32 mm.

15. Obok na rysunku przedstawiono:

a) nożyce ręczne,
b) nożyce mechaniczne,
c) szlifierkę kątową,
d) klucz zbrojarski



16. Schemat przedstawia węzeł zbrojarski:

a) prosty,
b) podwójny,
c) krzyżowy,
d) martwy.

17. Deskowanie jest to:

a) tymczasowa konstrukcja, służąca do nadania wymaganego kształtu mieszance

betonowej, podtrzymania zbrojenia w czasie betonowania i utrzymania konstrukcji
w niezmienionej postaci w pierwszej fazie betonowania,

b) stała konstrukcja, służąca do nadania wymaganego kształtu mieszance betonowej

i podtrzymania zbrojenia w czasie betonowania,

c) stała konstrukcja służąca do nadania wymaganego kształtu mieszance betonowej

oraz podtrzymania jej przy betonowaniu,

d) tymczasowa konstrukcja, służąca do nadania wymaganego kształtu mieszance

betonowej, podtrzymania zbrojenia w czasie betonowania i utrzymania konstrukcji
w niezmienionej postaci do czasu uzyskania przez beton niezbędnej wytrzymałości.

18. Przy betonowaniu elementu znajdującego się na poziomie 2-3 m poniżej stanowiska

stosujemy:
a) rynnę,
b) rynnę z lejem blaszanym,
c) rurę teleskopową,
d) można nie stosować elementów dodatkowych.

19. Do zagęszczania ściany monolitycznej stosujemy:

a) wibrator powierzchniowy,
b) wibrator wgłębny,
c) stół wibracyjny,
d) wibrator przyczepny.

20. Począwszy od następnego dnia po zabetonowaniu, należy rozpocząć polewanie świeżego

betonu z cementy portlandzkiego wodą przez:
a) 1 dzień,
b) 3 dni,
c) 7 dni,
d) 14 dni.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach
montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich,
betoniarskich


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

∑ punktów

…………………………………………

Ocena

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

TEST II

Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie prostych robót
uzupełniających przy robotach montażowych: murarskich, ciesielskich,
zbrojarskich, betoniarskich’’

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1–16 są z poziomu podstawowego,

zadania 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. b, 4. b, 5. b, 6. c, 7. b, 8. a, 9. c, 10. a, 11. d,
12. b, 13. a, 14. d, 15. c, 16. b, 17. a, 18. c, 19. b, 20. d

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedzi

1

Określić skład zaprawy cementowo -

wapiennej

C

P

b

2

Określić kolejność mieszania składników

podczas przygotowania zaprawy

cementowej sposobem ręcznym

C

P

a

3

Określić maksymalny czas zużycia

zaprawy cementowo-wapiennej

C

P

b

4

Podać wymiary powierzchni cegły

A

P

b

5

Podać inną nazwę wiązania

kowadełkowego

A

P

b

6

Rozróżnić rodzaj wiązania

dwuwarstwowego

B

P

c

7

Określić proporcje składników zaprawy

do osadzania prefabrykatów żelbetowych

C

P

b

8

Wyjaśnić pojęcie obróbki skrawaniem

drewna

B

P

a

9

Rozróżnić rodzaj piły

B

P

c

10

Określić warunki podparcia ścian wykopu

C

P

a

11

Rozróżnić rodzaj narzędzia

B

P

d

12

Określić sposób zabezpieczania wysokich

deskowań

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

13

Określić sposób czyszczenia prętów

stalowych

C

P

a

14

Określić średnicę prętów ciętych ręcznie

C

P

d

15

Określić rodzaj narzędzia

C

P

c

16

Określić rodzaj węzła zbrojarskiego

C

P

b

17

Określić rodzaj deskowania

C

PP

a

18

Określić sposób betonowania elementu

znajdującego się na poziomie 2-3m

poniżej stanowiska

C

PP

c

19

Określić sposób zagęszczania belki

żelbetowej

C

PP

b

20

Określić sposób pielęgnacji betonu

C

PP

d

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania prostych robót uzupełniających przy

robotach montażowych.. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej
znajdują się zadania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie

na później i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 30 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Zaprawa cementowo - wapienna składa się z mieszaniny:

a) wapna i wody,
b) cementu, wapna i kruszywa drobnego,
c) cementu, kruszywa drobnego i wody,
d) cementu, wapna i wody.

2. Kolejność mieszania składników podczas przygotowania zaprawy cementowej sposobem

ręcznym jest następująca:
a) wymieszać składniki suche, a następnie dodać wodę do odpowiedniej konsystencji,
b) wymieszać wodę z cementem, a następnie dosypać piasku do odpowiedniej

konsystencji,

c) wymieszać wodę z piaskiem, a następnie dosypać cementu do odpowiedniej

konsystencji,

d) wymieszać część wody z piaskiem, a następnie dosypać cementu i dolać resztę wody

do odpowiedniej konsystencji.

3. Maksymalny czas zużycia zaprawy cementowo-wapiennej wynosi:

a) 8 godzin,
b) 3 godziny,
c) 2 godziny,
d) 0,5 godziny.

4. Wymiary powierzchni cegły zwanej wozówkową wynoszą:

a) 250x120 mm,
b) 250x65 mm,
c) 120x65 mm,
d) 120x55 mm.

5. Wiązanie cegieł w murze zwane kowadełkowym inaczej nazywamy wiązaniem:

a) weneckim,
b) blokowym,
c) wielowarstwowym,
d) gotyckim.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

6. Wiązanie dwuwarstwowe, gdzie w każdej następnej warstwie jest przesunięcie o ¾ cegły

nazywamy wiązaniem:
a) pospolitym,
b) krzyżykowym,
c) polskim,
d) wielowarstwowym.

7. Prefabrykaty żelbetowe osadza się na zaprawie cementowej o proporcji składników :

a) 1:1,
b) 1:2,
c) 1:4,
d) 1:6.

8. Obróbka skrawaniem polega na:

a) nadaniu elementom określonych w projekcie kształtów i wymiarów,
b) wykonaniu między elementami drewnianymi połączeń,
c) uszlachetnienie powierzchni drewna,
d) oczyszczenie powierzchni drewna.


9. Rysunek przedstawia ręczną piłę zwaną:

a) poprzecznicą,
b) grzbietnicą,
c) płatnicą,
d) otwornica.

10. Podparcia ścian wykopu wykonuje się jeżeli:

a) wykonuje się wykopy głębokości ponad 3m,
b) gdy można wykonać skarpy,
c) dla niewielkich wykopów w gruntach spoistych ,
d) gdy poziom wody gruntowej niski.

11. Na rysunku obok pokazana jest:

a) wyrzynarka,
b) pilarka tarczowa,
c) pilarka taśmowa,
d) pilarka łańcuchowa.


12. Podczas wykonywania wysokich deskowań należy zabezpieczyć pracowników

dodatkowymi tymczasowymi pomostami o szerokości minimum:
a) 50 cm,
b) 70 cm,
c) 90 cm,
d) 110 cm.

13. Pręty stali zbrojeniowej pokryte błotem:

a) należy oczyścić szczotką lub strumieniem wody,
b) należy oczyścić przez nagrzewanie,
c) można stosować w konstrukcjach żelbetowych bez oczyszczenia,
d) należy oczyścić przez piaskowanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

14. Dozwolone jest ręczne cięcie prętów zbrojenia o średnicy nie przekraczającej:

a)

10 mm,

b)

16 mm,

c)

20 mm,

d)

32 mm.

15. Obok na rysunku przedstawiono:

a) nożyce ręczne,
b) nożyce mechaniczne,
c) szlifierkę kątową,
d) klucz zbrojarski.


16. Schemat przedstawia węzeł zbrojarski:

a) prosty,
b) podwójny,
c) krzyżowy,
d) martwy.


17. Deskowanie przedstawione na rysunku wykonuje się dla:

a) wieńca,
b) nadproża,
c) gzymsu,
d) cokołu.

18. Przy betonowaniu elementu znajdującego się na poziomie ponad 3m poniżej stanowiska

stosujemy:
a) rynnę.
b) rynnę z lejem blaszanym,
c) rurę teleskopową,
d) można nie stosować elementów dodatkowych.

19. Do zagęszczania belki żelbetowej stosujemy:

a) wibrator powierzchniowy,
b) wibrator wgłębny,
c) stół wibracyjny,
d) wibrator przyczepny.

20. Począwszy od następnego dnia po zabetonowaniu należy rozpocząć polewanie wodą

świeżego betonu z cementu hutniczego przez:
a) 1 dzień,
b) 3 dni,
c) 7 dni,
d) 14 dni,






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach
montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich,
betoniarskich

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

∑ punktów

…………………………………………

Ocena


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA

1. Adamiec B, Adamiec B.: Technologia – Roboty betoniarskie i zbrojarskie. WSiP,

Warszawa 1996

2. Karkoszka T.: Wykonywanie murów nośnych o różnej grubości z różnych materiałów.

KOWEZ ,Warszawa 2002

3. Kettler. K.: Murarstwo cz.1. REA, Warszawa 2002
4. Lenkiewicz W., Zdziarska-Wis I.: Technologia – Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
5. Poradnik majstra budowlanego – praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004
6. Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2. WSiP, Warszawa 1996
7. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I. WSiP, Warszawa 1997
8. Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich. WSiP, Warszawa 1988
9. Wojewoda K.: Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów. KOWEZ, Warszawa 2002

