„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Marzena Rozborska
Montaż budynków w technologii wielkopłytowej
712[04].Z2.06
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
dr inż. Ewelina Sadowska
mgr inż. Grażyna Piontecka-Nowińska
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej712[04].Z2.06.
,,Montaż budynków w technologii wielkopłytowej’’ zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter konstrukcji budowlanych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
2. Wymagania wstępne
3. Cele kształcenia
4. Przykładowe scenariusze zajęć
5. Ćwiczenia
5.1. Charakterystyka technologii wielkopłytowej konstrukcji budynków
5.1.1. Ćwiczenia
5.2. Przygotowanie i kontrola geodezyjna przy pracach montażowych
5.2.1. Ćwiczenia
5.3. Zasady montażu elementów ściennych, stropowych i dachowych
5.3.1. Ćwiczenia
5.4. Zasady montażu spoczników i biegów schodowych
5.4.1. Ćwiczenia
5.5. Bhp przy pracach montażowych
5.5.1. Ćwiczenia
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
7. Literatura
3
5
6
7
12
12
12
14
14
16
16
20
20
22
22
24
40
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Montaż budynków w technologii
wielkopłytowej”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie monter konstrukcji budowlanych 712[04].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
cele kształcenia,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych i intelektualnych,
−
przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
−
wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej. Ze względu na specyfikę prac montażowych ćwiczenia
powinny być prowadzone w grupach 2- 3 osobowych. Pracownia powinna być wyposażona w
modele kondygnacji budynków wielkopłytowych oraz zestawy narzędzi i sprzętu
montażowego. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać w zależności od potrzeb i rozwoju
grupy.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań ,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
712[04].Z1/2.03
Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych
712[04].Z2
Technologia montażu konstrukcji żelbetowych
712[04].Z1/2.01
Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych
712[04].Z1/2.02
Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach
budowlanych
712[04].Z2.14
Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach
montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich,
betoniarskich
712[04].Z2.05
Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych
712[04].Z2.06
Montaż budynków w technologii wielkopłytowej
712[04].Z2.07
Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej
712[04].Z2.08
Wykonywanie zbiorników i silosów
712[04].Z2.09
Montaż ścian oporowych
712[04].Z2.04
Montaż budynków halowych
712[04].Z2.11
Prowadzenie prac montażowych zimą
712[04].Z1/2.12
Rozliczanie robót montażowych
712[04].Z2.10
Montaż słupów elektroenergetycznych
712[04].Z2.13
Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji żelbetowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Wykonywanie budynków
w technologii wielkopłytowej” uczeń powinien umieć:
−
stosować terminologię budowlana,
−
odczytywać i interpretować rysunki budowlane,
−
posługiwać się dokumentacją budowlaną,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
rozróżniać podstawowe materiały zbrojarskie i ciesielskie,
−
wykonywać czyszczenie, prostowanie i cięcie stali zbrojeniowej,
−
wykonywać proste zbrojenie,
−
wykonywać wieniec żelbetowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować konstrukcje wielkopłytowe budynków,
−
dobrać materiały do montażu budynków wielkopłytowych,
−
dobrać narzędzia i sprzęt do montażu,
−
zmontować płyty ścienne,
−
zmontować płyty stropowe,
−
zmontować spoczniki i biegi klatki schodowej,
−
wykonać montaż konstrukcji dachu,
−
wykonać pionowe i poziome złącza płyt ściennych,
−
wykonać złącza płyt stropowych,
−
zmontować płyty balkonowe,
−
przetransportować elementy wielkopłytowe na miejsce montażu,
−
wykonać prace montażowe z zachowaniem zasad bhp,
−
wykorzystać dokumentację techniczną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04].
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych712[04].Z2.
Jednostka modułowa: Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 712[04].Z2.06.
Temat: Zasady montażu płyt ściennych w technologii wielkopłytowej.
Cel ogólny: Określanie zasad montażu płyt ściennych w systemie wielkopłytowym.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
wskazać etapy montażu elementów ściennych wielkopłytowych,
−
dobrać narzędzia i sprzęt potrzebny do montażu płyt ściennych,
−
wyjaśnić, na czym polega rektyfikacja elementów ściennych,
−
podać czynności poszczególnych zespołów w brygadzie montażowej,
−
określić zasady bhp obowiązujące podczas montażu.
Metody nauczania:
−
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zbiorowa.
Czas: 135min.
Środki dydaktyczne:
−
plansze z rysunkami etapów robót montażowych elementów ściennych,
−
dokumentacja techniczna,
−
komplet stężeń montażowych,
−
rozbierany model budynku wielkopłytowego,
−
żuraw,
−
zawiesia,
−
pion montażowy,
−
drążki montażowe,
−
podbijak drewniany,
Przebieg zajęć:
Faza wstępna:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:
−
nauczyciel analizuje planszę z etapami robót montażowych elementów ściennych,
−
podczas analizy rysunków nauczyciel wskazuje zespoły wchodzące w skład brygady
i określa zakres ich prac,
−
omawiając etapy prac, nauczyciel omawia sprzęt i narzędzia, prezentując je jednocześnie,
−
nauczyciel wyjaśnia pojecie rektyfikacji.
4. W czasie pokazu uczniowie próbują wskazać zasady bezpiecznej pracy podczas montażu.
5. Nauczyciel weryfikuje ich propozycje.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Faza kończąca
6. Uporządkowanie klasopracowni.
Praca domowa
Udziel odpowiedzi na pytanie: Przy jakiej prędkości wiatru nie należy prowadzić robót
montażowych?
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04].
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2.
Jednostka modułowa: Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 712[04].Z2.06.
Temat: Wykonanie montażu ściany w technologii wielkopłytowej.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu ścian z prefabrykatów wielkopłytowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
dobrać materiały i sprzęt do wykonania montażu zgodnie z dokumentacją techniczną,
−
zorganizować stanowisko do wykonania montażu zgodnie z zasadami bhp,
−
wykonać montaż elementów ściennych,
−
wykonać rektyfikację elementu ściennego,
Metody nauczania:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
metoda tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
grupowa.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie.
Środki dydaktyczne:
−
modele konstrukcji elementów ściennych,
−
dokumentacja techniczna niezbędna do wykonania montażu,
−
sprzęt montażowy,
−
drabinki,
−
zawiesia,
−
kosze,
−
drążki montażowe
−
odciągi,
−
zastrzały,
−
pion montażowy,
−
instrukcja bhp,
−
literatura z rozdziału 7.
Czas: 180 min.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia.
Przedmiotem zadnia jest z obsług narzędzi montażowych i przepisami bhp.
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zapoznanie uczniów z pracą
metodą tekstu przewodniego.
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE ( PYTANIA KONTROLNE):
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
1. Jak powinni być ubrani członkowie grup montażowych?
2. Jakie obowiązki ma zespół montażowy a jakie robotnicy linowi?
3. Jak narzędzia i sprzęt są potrzebne przy montażu elementów ściennych?
4. Jak ustawiamy i mocujemy element w miejscu wbudowania?
5. Kiedy można usunąć sprzęt stężający?
6. Jak dokonujemy rektyfikacji elementów ściennych?
PLANOWANIE
1. Zaplanuj narzędzia i materiały potrzebne do wykonania montażu elementów
ściennych.
2. Podaj kolejność czynności przy montażu elementów ściennych.
3. Podaj czynności przy rektyfikacji płyty ściennej.
UZGODNIENIE
1. Nauczyciel sprawdza wypełnione arkusze zawierające pytania kontrolne i planowanie.
2. Jeżeli uczeń odpowiedział prawidłowo i poprawnie zaplanował czynności może
przystąpić do wykonania ćwiczenia.
3. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i przeprowadza instruktaż stanowiskowy bhp.
WYKONANIE
1. Naprowadzenie płyty ściennej na miejsce wbudowania.
2. Ustawienie i stężenie płyty ściennej.
3. Przeprowadzenie rektyfikacji płyty ściennej,
4. Zwolnienie elementu z haków zawiesi.
5. Wykonanie montażu następnej płyty.
6. Przygotowanie do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera
grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia.
SPRAWDZANIE
1. Czy prawidłowo została wybrana odzież i sprzęt ochrony osobistej?
2. Czy prawidłowo został wybrany sprzęt montażowy i kontrolny?
3. Czy prawidłowo wykonano montaż?
4. Czy prawidłowo wykonano rektyfikację?
5. Jak przebiegała współpraca w zespole?
ANALIZA
Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności, jakie mocne
strony swojej pracy dostrzegają. Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie, wskazuje jakie nowe,
ważne umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Sporządź notatkę na temat: Jakie wady wykazują budynki wykonane w technologii
wielkopłytowej?
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i zdobytych umiejętności,
−
obserwacja aktywności uczniów podczas wykonania ćwiczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Charakterystyka technologii wielkopłytowej konstrukcji
budynków
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wybierz elementy przestrzenne wielkopłytowe, spośród przedstawionych modeli.
Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) dokonać oględzin modeli,
3) wybrać elementy przestrzenne,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– modele budynków z elementów wielkopłytowych,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wybierz złącza poziome elementów wielkopłytowych, spośród przedstawionych modeli.
Wypisz elementy tych połączeń.
Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) dokonać oględzin modeli złączy,
3) wybrać złącza poziome,
4) wypisać elementy złączy na podstawie oględzin,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
modele złączy elementów wielkopłytowych,
–
zeszyt do ćwiczeń,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Przygotowanie i kontrola geodezyjna przy pracach
montażowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj osadzenie śruby rektyfikacyjnej w wyznaczonym miejscu wieńca stropu nad
piwnicą.
Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zasady bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) wybrać śrubę rektyfikacyjną,
3) zamocować śrubę w wyznaczonym miejscu,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
– śruby rektyfikacyjne,
– zaprawa cementowa,
– kielnia,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj stabilizację punktu geodezyjnego.
Wskazówki do realizacji.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania oraz zasady bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) wybrać palik stalowy,
3) wbić palik w grunt,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
palik stalowy,
−
młotek,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Zasady montażu elementów ściennych, stropowych, oraz
dachowych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj montaż płyt ściennych w technologii wielkopłytowej, jako członek zespołu
montażowego.
Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 2-4 osobowej w pracowni wyposażonej
w rozbieralne modele budynków wielkopłytowych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń
nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania. Należy zwrócić uwagę na
organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się zakresem czynności zespołu montażowego,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) ustalić kolejność czynności podczas montażu,
4) dobrać potrzebny sprzęt,
5) zorganizować stanowisko pracy do wykonania montażu z zachowaniem wymogów
bezpieczeństwa i higieny pracy,
6) naprowadzić element na miejsce wbudowania,
7) ustawić i dokonać stężenia płyty ściennej,
8) przeprowadzić rektyfikację płyty ściennej,
9) zwolnić element z haków zawiesi,
10) wykonać montaż kolejnych płyt,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
12) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
dokumentacja techniczna,
−
komplet stężeń montażowych,
−
rozbierany model budynku wielkopłytowego,
−
urządzenie dźwigowe,
−
zawiesia,
−
pion montażowy,
−
drążki montażowe – trzy różne typy,
−
podbijak drewniany,
−
kielnia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
−
zaprawa,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj montaż płyt stropowych w technologii wielkopłytowej, jako członek zespołu
montażowego.
Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 2-4 osobowej w pracowni wyposażonej
w rozbieralne modele budynków wielkopłytowych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń
nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania. Należy zwrócić uwagę na
organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się zakresem czynności zespołu montażowego,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) ustalić kolejność czynności podczas montażu płyty stropowej,
4) dobrać potrzebny sprzęt,
5) zorganizować stanowisko pracy do wykonania montażu z zachowaniem wymogów
bezpieczeństwa i higieny pracy,
6) naprowadzić płytę stropową na miejsce wbudowania,
7) opuścić płytę stropową stosując drążki montażowe,
8) sprawdzić poprawność ułożenia płyty,
9) zwolnić element z haków zawiesi,
10) wykonać montaż kolejnych płyt,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
12) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
dokumentacja techniczna,
−
rozbierany model budynku wielkopłytowego,
−
urządzenie dźwigowe,
−
zawiesia,
−
drążki montażowe – trzy różne typy,
−
podbijak drewniany,
−
kielnia,
−
zaprawa,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Ćwiczenie 3
Wykonaj montaż płyty balkonowej w technologii wielkopłytowej za pomocą pętli
zbrojarskich i betonu, jako członek zespołu montażowego.
Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 2-4 osobowej w pracowni wyposażonej
w rozbieralne modele budynków wielkopłytowych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń
nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania. Należy zwrócić uwagę na
organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się zakresem czynności zespołu montażowego,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) ustalić kolejność czynności podczas montażu płyty balkonowej,
4) dobrać potrzebny sprzęt,
5) zorganizować stanowisko pracy do wykonania montażu z zachowaniem wymogów
bezpieczeństwa i higieny pracy,
6) naprowadzić płytę balkonową na miejsce wbudowania,
7) opuścić płytę balkonową stosując drążki montażowe,
8) sprawdzić poprawność ułożenia płyty,
9) wykonać podparcie płyty zgodnie z dokumentacją techniczną,
10) zamontować pętle zbrojarskie,
11) zabetonować otwory z pętlami zbrojarskimi,
12) zwolnić element z haków zawiesi,
13) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
14) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
dokumentacja techniczna,
−
rozbierany model budynku wielkopłytowego,
−
urządzenie dźwigowe,
−
zawiesia,
−
drążki montażowe – trzy różne typy,
−
podbijak drewniany,
−
kielnia,
−
beton ,
−
pręty zbrojenia wygięte w pętle,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Ćwiczenie 4
Wykonaj montaż płyt dachowych w technologii wielkopłytowej na przygotowanym
stanowisku , jako członek zespołu montażowego.
Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 2-4 osobowej w pracowni wyposażonej
w rozbieralne modele budynków wielkopłytowych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń
nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania. Należy zwrócić uwagę na
organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się zakresem czynności zespołu montażowego,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) ustalić kolejność czynności podczas montażu płyty dachowej,
4) dobrać potrzebny sprzęt,
5) naprowadzić płytę dachową na miejsce wbudowania,
6) opuścić płytę dachową stosując drążki montażowe,
7) sprawdzić poprawność ułożenia płyty,
8) zwolnić element z haków zawiesi,
9) wykonać montaż kolejnych płyt,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
dokumentacja techniczna,
−
przygotowane stanowisko ze ściankami kolankowymi,
−
płyty dachowe,
−
urządzenie dźwigowe,
−
zawiesia,
−
drążki montażowe – trzy różne typy,
−
podbijak drewniany,
−
kielnia,
−
zaprawa,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.4. Zasady montażu spoczników i biegów schodowych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj montaż płyty spocznikowej piętrowej w technologii wielkopłytowej, jako
członek zespołu montażowego.
Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 2-4 osobowej w pracowni wyposażonej
w rozbieralne modele budynków wielkopłytowych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń
nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania. Należy zwrócić uwagę na
organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się zakresem czynności zespołu montażowego,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) ustalić kolejność czynności podczas montażu spocznika,
4) dobrać potrzebny sprzęt,
5) zorganizować stanowisko pracy do wykonania montażu z zachowaniem wymogów
bezpieczeństwa i higieny pracy,
6) naprowadzić płytę spocznikową na miejsce wbudowania,
7) opuścić płytę spocznikową stosując drążki montażowe,
8) sprawdzić poprawność ułożenia płyty,
9) zwolnić element z haków zawiesi,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
dokumentacja techniczna,
−
rozbierany model budynku wielkopłytowego,
−
urządzenie dźwigowe,
−
zawiesia,
−
drążki montażowe,
−
podbijak drewniany,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj montaż płyty biegowej w technologii wielkopłytowej, jako członek zespołu
montażowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Wskazówki do realizacji:
Ćwiczenie należy realizować w grupie 2-4 osobowej w pracowni wyposażonej
w rozbieralne modele budynków wielkopłytowych. Przed przystąpieniem do ćwiczeń
nauczyciel powinien omówić zakres i technikę wykonania. Należy zwrócić uwagę na
organizację pracy oraz współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji
ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku
pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się zakresem czynności zespołu montażowego,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) ustalić kolejność czynności podczas montażu płyty biegowej,
4) dobrać potrzebny sprzęt,
5) zorganizować stanowisko pracy do wykonania montażu z zachowaniem wymogów
bezpieczeństwa i higieny pracy,
6) naprowadzić płytę biegową na dolny spocznik,
7) opuścić płytę biegową,
8) sprawdzić poprawność ułożenia płyty,
9) zwolnić element z haków zawiesi,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
dokumentacja techniczna,
−
rozbierany model budynku wielkopłytowego,
−
urządzenie dźwigowe,
−
zawiesia,
−
drążki montażowe,
−
podbijak drewniany,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.5. Bhp przy pracach montażowych
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej dla członków brygady montażowej
w okresie letnim.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) przeanalizować warunki, w jakich ma pracować brygada,
3) dobrać odzież i sprzęt ochrony osobistej,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
−
zeszyt do ćwiczeń,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Zapisz kolejne etapy sygnalizacji optycznej podczas montażu płyty stropowej od
sprowadzenia zawiesia dźwigu nad element, poprzez montaż na stanowisku wbudowania do
powrotu zawiesia nad drugi element.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) ustalić poszczególne etapy przy podnoszeniu płyty,
3) wypisać etapy sygnalizacji optycznej,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zeszyt do ćwiczeń,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test
dwustopniowy
do
jednostki
modułowej
,,Montaż
budynków
w technologii wielkopłytowej”
Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności z których:
−
Zadania 1 – 15 z poziomu podstawowego.
−
Zadania 16 – 20 z poziomu ponadpodstawowego
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. d, 4. a, 5. c, 6. c, 7. c, 8. d, 9. d, 10. c, 11. b,
12. a, 13. a, 14. b, 15. c, 16. a, 17. a, 18. a, 19. a, 20. b
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia)
Kategoria celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Rozpoznać rodzaj złącza elementów
prefabrykowanych
B
P
c
2.
Rozróżnić śrubę rektyfikacyjną
B
P
b
3.
Rozpoznać element łącznika
imadłowego
B
P
d
4.
Określić sposób stabilizacji punktów
geodezyjnych
C
P
a
5.
Określić sposób wyznaczenia
usytuowania całej konstrukcji
budynku
C
P
c
6.
Określić metodę montażu budynków
wielkopłytowych
C
P
c
7.
Ustalić warunki usunięcia stężeń
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
8.
Wyjaśnić, kto sygnalizuje
operatorowi dźwigu manewry
podczas montażu elementów
B
P
d
9.
Określić zakres czynności zespołu
montażowego
C
P
d
10.
Podać funkcję ryg
A
P
c
11.
Określić kolejność montażu
elementów klatki schodowej
C
P
b
12.
Wskazać element klatki, który
montuje się jako ostatni
C
P
a
13.
Podać zastosowanie pionu
montażowego
B
P
a
14.
Określić sposób przenoszenia
elementów na haku żurawia
C
P
b
15.
Określić kiedy można dać sygnał do
rozpoczęcia przenoszenia elementu
C
P
c
16.
Określić czas zapoznania brygady
montażowej z technologią i
przepisami bhp
C
PP
a
17.
Rozpoznać znak sygnalizacyjny
D
PP
a
18.
Wyjaśnić sposób rektyfikacji
C
PP
a
19.
Scharakteryzować montaż
elementów klatki schodowej
C
PP
a
20.
Dobrać zawiesie do kształtu
elementu prefabrykowanego.
C
PP
b
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniem termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielenie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
5. Tekst zawiera 20 zadań, są to zadania wielokrotnego wyboru oraz typu prawda – fałsz.
6. Udziel odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a
następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
7. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom
podstawowy, II część – poziom ponad podstawowy.
8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego
rozwiązanie.
10. Na rozwiązanie tekstu masz 45 minut.
Powodzenia !
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
Część I
1. Na rysunku przedstawione jest złącze:
a) pionowe ścian nośnych,
b) pionowe płyt stropowych,
c) poziome płyty stopowej ze ścianą zewnętrzną,
d) poziome płyty stopowej ze ścianą wewnętrzną.
2. Na rysunku przedstawione jest złącze płyt stropowych, a numerem 1 oznaczony jest
element:
a) płaskownik,
b) śruby rektyfikacyjne,
c) płyta stropowa,
d) pręt montażowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
3. Na rysunku poniżej przedstawiono łącznik imadłowy, a numerem 4 oznaczono:
a) imadło,
b) śrubą dociskową,
c) dźwignią śruby,
d) łącznik rurowy z gwintem wewnętrznym.
4. Punkty geodezyjne można stabilizować palikami stalowymi wbitymi w grunt nazywanymi:
a) świadkami,
b) zaznaczeniami,
c) znacznikami,
d) wyznacznikami.
5. Usytuowanie całej konstrukcji budynku wyznacza się osadzając śruby rektyfikacyjne w:
a) narożach placu budowy,
b) wieńcach stropów nad ostatnią kondygnacją,
c) wieńcach stropów nad piwnicami,
d) ścianach pierwszej kondygnacji.
6. Montaż budynków wielkopłytowych przeprowadza się metodą:
a) masową,
b) kompleksową,
c) rozdzielczą,
d) inwentarską.
7. Przy łączeniu elementów za pomocą spawania, stężenia usuwa się:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
a) po 3 dniach od wykonania spawów,
b) po uzyskaniu przez spawy określonej wytrzymałości,
c) zaraz po wykonaniu spawów,
d) tydzień po wykonaniu spawów.
8. W czasie przenoszenia i podawania elementów do wbudowania, sygnalizację operatorowi
maszyny montażowej przekazuje:
a) osoba wskazana przez operatora,
b) robotnik przy linach odciągowych,
c) robotnik ustawiający płytę,
d) brygadzista.
9. Prawidłowe ustawienie elementu ściennego i jego rektyfikacja, należą do zakresu
czynności zespołu:
a) spoinowania,
b) spawaczy,
c) linowego,
d) montażowego.
10. Rygi używane są jako sprzęt pomocniczy podczas montażu:
a) ścian działowych,
b) płyt biegowych,
c) płyt stropowych,
d) płyt ściennych.
11. Spoczniki międzykondygnacyjne montuje się:
a) przed montażem ścian,
b) równocześnie z montażem ścian,
c) po montażu ścian,
d) wraz z montażem stropu.
12. Podczas montażu elementów schodowych, jako ostatni element montuje się płytę:
a) biegową,
b) spocznikową dolną,
c) spocznikową górną,
d) spocznikową międzypiętrową.
13. Pion montażowy służy do rektyfikacji:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
a) pionowej elementów ściennych,
b) poziomej elementów ściennych,
c) pionowej elementów stropowych,
d) poziomej elementów stropowych.
14. Elementy zawieszone na haku żurawia, powinny być przemieszczane nad zamontowanymi
fragmentami konstrukcji lub rusztowania na wysokości:
a) 1, 20 m,
b) 1,50 m,
c) 1,80 m,
d) 3,00 m.
15. Sygnał rozpoczęcia ładowania (przenoszenia) elementu przekazuje brygadzista starszemu
linowemu wówczas, gdy:
a) założono łącznik imadłowy,
b) zespół montażowy dotarł na miejsce wbudowania elementu,
c) przygotowano się do przyjęcia elementu na miejscu jego wbudowania,
d) uważa to za stosowne.
Część II
16. Brygadę montażową, należy zapoznać z technologią montażu i przepisami bhp przed:
a) rozpoczęciem montażu,
b) wykonaniem prac przygotowawczych na placu budowy,
c) zagospodarowaniem placu budowy,
d) rozpoczęciem inwestycji.
17. Człowiek pokazany na rysunku sygnalizuje:
a) opuszczanie,
b) podnoszenie,
c) koniec pracy,
d) otworzenie chwytaka.
18. Czy za pomocą zastrzału można przeprowadzić rektyfikację płyt ściennych?
a) tak
b) nie
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
19. Czy montaż spoczników i biegów klatki schodowej przeprowadza się jednocześnie
z montażem stropów i ścian?
a) tak
b) nie
20. Czy zawiesie do montażu płyt stropowych i biegów schodowych jest takie same?
a) tak
b) nie
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Montaż budynków w technologii wielkopłytowej
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
19
a
b
20
a
b
∑ punktów
…………………………………………
Ocena
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „ Montaż budynków
w technologii wielkopłytowej”
Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności z których:
-
Zadania 1 – 15 z poziomu podstawowego.
-
Zadania 16 – 20 z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań
Za każdą prawidłową odpowiedź w pytaniach numer 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 14,
15, 16, 17, 18,19, 20 uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje
0 punktów. W zadaniach numer 2 i 7 uczeń może uzyskać po trzy punkty, zależnie od zakresu
odpowiedzi. Pytanie nr 9 – 7 punktów. W sumie uczeń może otrzymać 30 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
–
dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 15 punktów,
–
dostateczny – za uzyskanie co najmniej 19 punktów,
–
dobry – za uzyskanie co najmniej 23 punktów, w tym minimum 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
–
bardzo dobry – za uzyskanie co najmniej 27 punktów, w tym minimum 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
N
r
za
d
an
ia
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia)
K
at
ego
ri
a
ce
lu
P
o
zi
om
w
ym
aga
ń
Poprawna
odpowiedź
1.
Rozróżnić
element
w
konstrukcji
wielkopłytowej budynku
B
P
b
2.
Wymienić
prefabrykaty
przestrzenne
stosowane w technologii wielkopłytowej
A
P
- bloki wentylacyjne,
- elementy szybów dźwigów,
- kabiny sanitarne.
3.
Określić
rodzaj
złącza
elementów
wielkopłytowych
C
P
c
4. Wyjaśnić pojęcie ,,świadka”
B
P
- stalowy palik służący do
stabilizacji punktów
geodezyjnych
5.
Wyjaśnić w jaki sposób zaznacza się
usytuowanie całej konstrukcji budynku
B
P
a
6.
Określić rodzaj metody stosowanej przy
montażu płyt ściennych
C
P
c
7.
Podać
zasady
dotyczące
kolejności
montażu i stateczności elementów
A
P
- w pierwszej kolejności
montuje się elementy
najdalej usytuowane od
żurawia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
- kolejność wbudowania
powinna zapewniać dobre
wykonanie złączy i spoin,
- należy zapewnić
stateczność zmontowanych
fragmentów konstrukcji.
8.
Wyjaśnić, kto sygnalizuje operatorowi
dźwigu
manewry
podczas
montażu
elementów
B
P
d
9.
Określić miejsce pracy i zakres czynności
zespołu montażowego
C
P
- zespół pracuje na
wznoszonym obiekcie,
- brygadzista przekazuje
sygnały operatorowi
maszyn,
- czynności zespołu:
ostateczne naprowadzanie
elementów na miejsca
budowania, stężenie
elementów po
prawidłowym ustawieniu,
rektyfikacja i zwolnienie
elementów z haków zawiesi
10.
Wyjaśnić czy rygi stosuje się podczas
montażu elementów stropowych
B
P
a
11.
Określić czynności zespołu przy montażu
płyty biegowej
B
P
d
12.
Określić czy drabinki montażowe można
opierać
o
element
ustawiany,
nie
zamocowany na stałe
B
P
b
13.
Określić czy płyty dachowe podlegają
rektyfikacji
B
P
b
14.
Dobrać sprzęt do rektyfikacji pionowej
elementów ściennych
D
P
a
15.
Określić kiedy montażyści mogą zbliżyć
się do podawanego elementu
C
P
c
16.
Określić
czy
za
pomocą
łącznika
imadłowego
można
przeprowadzać
rektyfikację płyt ściennych.
D
PP
a
17.
Określić czy montaż elementów klatki
schodowej przeprowadza się jednocześnie
z montażem stropów i ścian
C
PP
a
18. Rozpoznać znak sygnalizacyjny
B
PP
b
19.
Określić
czas
zapoznania
brygady
montażowej z technologią i przepisami
bhp
C
PP
a
20.
Dobrać zawiesie do kształtu elementu
prefabrykowanego.
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniem termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielenie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
5. Tekst zawiera 20 zadań, są to zadania: otwarte, z luką, wielokrotnego wyboru, prawda
– fałsz.
6. Udziel odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.
7. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom
podstawowy, II część – poziom ponad podstawowy.
8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego
rozwiązanie.
10. Na rozwiązanie tekstu masz 45 minut.
Powodzenia !
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
I część
1. Na rysunku obok, numerem 1 oznaczony jest element:
a) ścienny wielkoblokowy,
b) ścienny wielkopłytowy,
c) stropowy kanałowy,
d) stropowy pełny.
2. Wymień trzy części budynku, które można wykonać z prefabrykatów przestrzennych.
3. Na rysunku obok przedstawione jest złącze:
a) pionowe ścian wewnętrznych,
b) poziome ścian wewnętrznych,
c) poziome płyt stropowych,
d) pionowe płyt stropowych.
4. Wyjaśnij pojęcie ,,świadek”.
5. Usytuowanie całej konstrukcji budynku wyznaczają śruby rektyfikacyjne osadzone
w wieńcach stropów nad piwnicami.
a) tak
b) nie
6. Montaż budynków wielkopłytowych przeprowadza się metodą:
a) masową,
b) kompleksową,
c) rozdzielczą,
d) inwentarską.
7. Podaj zasady dotyczące kolejności montażu i stateczności elementów, przy montowaniu
płyt ściennych w technologii wielkopłytowej.
8. W czasie przenoszenia i podawania elementów do wbudowania, sygnalizację operatorowi
maszyny montażowej przekazuje:
a) osoba wskazana przez operatora,
b) robotnik przy linach odciągowych,
c) robotnik ustawiający płytę,
d) brygadzista.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
9. Podaj miejsce pracy i zakres czynności zespołu montażowego.
10. Czy rygi używane są podczas montażu płyt stropowych?
a) tak
b) nie
11. Przy montażu płyty biegowej zaangażowany jest pełny zespół 3-osobowy, z czego:
a) dwóch montażystów przyjmuje bieg schodowy stojąc na górnym spoczniku,
brygadzista daje sygnały z tego samego spocznika,
b) dwóch montażystów przyjmuje bieg schodowy stojąc na dolnym spoczniku,
brygadzista daje sygnały z dolnego spocznika,
c) dwóch montażystów przyjmuje bieg schodowy stojąc na górnym spoczniku,
brygadzista przyjmuje go na spoczniku dolnym,
d) dwóch montażystów przyjmuje bieg schodowy stojąc na dolnym spoczniku,
brygadzista przyjmuje go na spoczniku górnym.
12. Czy drabinki montażowe można opierać o element ustawiany, nie zamocowany na stałe?
a) tak
b) nie
13. Czy płyty dachowe podlegają rektyfikacji?
a) tak
b) nie
14. Rektyfikację ustawienia pionowego elementów ściennych wykonuje się za pomocą:
a) pionu montażowego,
b) poziomnicy,
c) młotka,
d) linii ważnej.
15. Montażyści mogą zbliżać się do podawanego elementu w celu odpowiedniego
nakierunkowania go tylko wówczas, gdy zawiśnie on na wysokości najwyżej:
a) 0,75 m nad miejscem projektowanego wbudowania,
b) 2,5 m nad miejscem projektowanego wbudowania,
c) 0,5 m nad miejscem projektowanego wbudowania,
d) 1,5 m nad miejscem projektowanego wbudowania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
Część II
16. Czy za pomocą łącznika imadłowego można przeprowadzić rektyfikację płyt ściennych?
a) tak
b) nie
17. Czy montaż spoczników i biegów klatki schodowej przeprowadza się jednocześnie
z montażem stropów i ścian?
a) tak
b) nie
18. Człowiek pokazany na rysunku sygnalizuje:
a) opuszczanie,
b) podnoszenie,
c) koniec pracy,
d) otworzenie chwytaka.
19. Brygadę montażową, należy zapoznać z technologią montażu i przepisami bhp:
a) przed rozpoczęciem montażu,
b) przed wykonaniem prac przygotowawczych na placu budowy,
c) przed zagospodarowaniem placu budowy,
d) przed rozpoczęciem inwestycji.
20. Czy zawiesie do montażu płyt stropowych i biegów schodowych jest takie same?
a) tak
b) nie
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Montaż budynków w technologii wielkopłytowej.
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.
Numer
pytania
Odpowiedzi
Punktacja
1
a
b
c
d
2
3
a
b
c
d
4
5
a
b
6
a
b
c
d
7
8
a
b
c
d
9
10
a
b
11
a
b
c
d
12
a
b
13
a
b
14
a
b
c
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
15
a
b
c
d
16
a
b
17
a
b
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
7. LITERATURA
1. Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 4. WSiP, Warszawa 1995
2. Mirski J. Z., Łącki K.: Budownictwo z technologią. cz. 2 . WSiP, Warszawa 1995
3. Poradnik kierownika budowy – praca zbiorowa. FORUM, Poznań 2006
4. Poradnik majstra budowlanego – praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 1985
5. Pyrak S.: Konstrukcje z betonu cz.2.WSiP, Warszawa 2004
6. Urban L.: Montaż budynków z wielkich płyt. ARKADY, Warszawa 1979
7. Żenczykowski W.: Budownictwo ogólne t. III. ARKADY Warszawa 1967