„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Grzegorz Pośpiech
Montaż zbiorników cylindrycznych
712[04].Z1.06
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Halina Darecka
mgr inż. Anna Kusina
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[04].Z1.06
Montaż zbiorników cylindrycznych zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu monter konstrukcji budowlanych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Rodzaje zbiorników cylindrycznych, ich konstrukcje i zastosowanie
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2 Elementy konstrukcyjne zbiorników cylindrycznych i zasady ich konstruowania
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3 Przykłady rozwiązań stalowych zbiorników cylindrycznych i metody ich montażu
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
20
7. Literatura
38
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Montaż zbiorników cylindrycznych”,
który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
monter konstrukcji budowlanych 712[04].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
cele kształcenia, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia, które mają na celu ukształtowania u uczniów umiejętności praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
tekstu przewodniego,
−
metody projektów,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
712[04].Z1/2.03
Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych
712[04].Z1
Technologia montażu konstrukcji metalowych
712[04].Z1/2.01
Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót
montażowych
712[04].Z1/2.02
Wykonywanie podstawowych pomiarów w
robotach budowlanych
712[04].Z1.04
Łączenie elementów konstrukcji w stykach
montażowych
712[04].Z1.06
Montaż zbiorników cylindrycznych
712[04].Z1.07
Montaż kominów stalowych
712[04].Z1.08
Montaż budynków wielokondygnacyjnych
712[04].Z1.09
Montaż wież i masztów
712[04].Z1.10
Montaż zbiorników kulistych
712[04].Z1.05
Montaż hal
712[04].Z1.11
Wykonywanie konserwacji i napraw uszkodzonych
elementów konstrukcji metalowych
712[04].Z1.12
Rozliczanie robót montażowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej ,,Montaż zbiorników
cylindrycznych „uczeń powinien umieć:
−
stosować terminologię budowlaną,
−
odczytywać i interpretować rysunki budowlane,
−
posługiwać się dokumentacją budowlaną,
−
organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp,
−
transportować materiały budowlane,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych,
−
wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych,
−
wykonywać rusztowania do robót budowlanych,
−
łączyć elementy konstrukcji w stykach montażowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozróżnić rodzaje zbiorników cylindrycznych,
−
porównać konstrukcje zbiorników cylindrycznych,
−
dobrać odpowiednią metodę montażu zbiorników
−
dobrać narzędzia i sprzęt do montażu zbiorników cylindrycznych,
−
dobrać materiały do montażu zbiorników,
−
układać i wstępnie łączyć blachy dna zbiornika,
−
łączyć wstępnie zworami montażowymi blachy płaszcza przy montażu nadbudowy
pierścieni,
−
wykonać montaż rusztowania ślizgowego na zmontowanych pierścieniach zbiornika,
−
wykonać montaż belek promieniowych i wiązarów dachowych zbiornika,
−
układać i wstępnie łączyć blachy dachu zbiornika,
−
zamocować na obwodzie pierścienie toczne rolki napędowej przy metodzie podbudowy
pierścieni,
−
przeprowadzić montaż blach płaszcza zbiornika w oknie montażowym przy montażu
metodą podbudowy pierścieni,
−
rozwijać rulon dna zbiornika przy montażu metodą rulonową,
−
rozwijać rulon płaszcza zbiornika przy montażu metodą rulonową,
−
wykonać roboty montażowe zbiorników cylindrycznych zgodnie z zasadami bhp,
−
wykorzystać dokumentację techniczną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1.
Jednostka modułowa: Montaż zbiorników cylindrycznych 712[04].Z1.06
Temat: Montowanie zbiornika cylindrycznego metodą rulonową.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu elementów zbiornika cylindrycznego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
dobrać materiały i sprzęt do montażu zbiornika,
−
zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bhp,
−
wykonać montaż dna i płaszcza zbiornika cylindrycznego (bez wykonywania robót
spawalniczych),
−
ocenić wykonaną przez siebie pracę.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zespołowa.
Czas: 135min.
Środki dydaktyczne:
– modele konstrukcji elementów stalowego zbiornika cylindrycznego zwinięte w rulony,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– wciągarka ze zbloczem jednokrążkowym,
– zwory montażowe,
– uchwyty montażowe,
– zestaw młotków,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– drążki montażowe,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Instruktaż bhp.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:
Uczniowie w trzyosobowych grupach:
−
zapoznają się z dokumentacją techniczną montażu,
−
pobierają z przygotowanego podręcznego magazynu narzędzia do wykonania
ćwiczenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
układają na podłożu rulon dna zbiornika i rozwijają go ręcznie,
−
ustawiają wykorzystując wciągarkę rulon płaszcza zbiornika w pozycji pionowej na
blasze rozwiniętego dna zbiornika,
−
smarują blachę dna smarem w celu zmniejszenia tarcia rulonu płaszcza o dno,
−
mocują uchwyt do przymocowania liny do rulonu,
−
ciągnąc linę wciągarką rozwijają rulon płaszcza,
−
zamykają krawędzie płaszcza i scalają zworami montażowymi,
−
nauczyciel obserwuje pracę uczniów.
6. Po wykonaniu połączeń uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
1. Każdy z uczniów wskazuje mocne i słabe strony swojej pracy.
2. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo.
3. Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
4. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.
Praca domowa
Odszukaj informacje (z dowolnych źródeł) na temat zrealizowanych zbiorników
cylindrycznych. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw na zajęciach .
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1.
Jednostka modułowa: Montaż zbiorników cylindrycznych 712[04].Z1.06
Temat: Zasady konstruowania płaszcza zbiornika cylindrycznego pionowego.
Cel ogólny: Poznanie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych płaszcza zbiornika
cylindrycznego pionowego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
wyjaśnić, co to są tzw. „cargi”,
−
określić, w jaki sposób wykonuje się styki pionowe i poziome pierścieni płaszcza
zbiornika,
−
określić parametry techniczne blach stosowanych na pierścienie oraz wykonywanych
styków,
−
określić, w jaki sposób wykonuje się połączenie płaszcza z dnem zbiornika.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
grupowa.
Środki dydaktyczne:
– zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów,
– instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu,
– zadanie,
– blok rysunkowy formatu A 4,
– przybory kreślarskie.
Czas: 180 min.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest określenie rozwiązań konstrukcyjnych płaszcza stalowego
zbiornika cylindrycznego
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu.
FAZA WŁAŚCIWA
ZDOBYWANIE INFORMACJI
1. Z czego składa się płaszcz cylindrycznego zbiornika stalowego?
2. Jakie są sposoby łączenia blach płaszcza stalowego zbiornika cylindrycznego?
3. Jakimi spoinami łączy się blachy płaszcza zbiornika cylindrycznego?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
4. Jakie są zasady wykonywania styków blach płaszcza zbiornika cylindrycznego?
5. Jak wykonuje się połączenie pierścienia dolnego płaszcza z dnem zbiornika?
PLANOWANIE
1. Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie.
2. Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące zbiorników cylindrycznych i ich
rozwiązań konstrukcyjnych.
USTALANIE
1. Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności.
2. Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania.
3. Nauczyciel ustala kryteria oceny wykonanej pracy.
WYKONANIE
1. Narysuj na arkuszu sposoby łączenia pierścieni zbiornika cylindrycznego.
2. Narysuj sposób połączenia pierścienia płaszcza z dnem zbiornika.
3. Wypisz zasady konstrukcyjne dotyczące stosowanych blach, wykonywania ich styków
oraz spoin łączących.
4. Zwróć uwagę na estetykę swojej pracy.
5. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera
grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia.
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały wykonane rysunki przedstawiające łączenie pierścieni powłoki
zbiornika?
2. Czy prawidłowo narysowane zostało połączenie pierścienia płaszcza z dnem zbiornika?
3. Czy prawidłowo wypisano zasady konstrukcyjne dotyczące stosowanych blach, ich
styków i spoin łączących?
FAZA KOŃCOWA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości.
Praca domowa
Odszukaj w dostępnych źródłach rysunki lub zdjęcia przedstawiające stalowe zbiorniki
cylindryczne.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Rodzaje zbiorników cylindrycznych, ich konstrukcje
i zastosowanie
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przedstaw na rysunkach schematy konstrukcyjne zbiorników cylindrycznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z klasyfikacją i budową zbiorników cylindrycznych (materiał nauczania
rozdz. 4.1.1),
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) narysować schematy zbiorników cylindrycznych ,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się
– pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
– blok techniczny formatu A4,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Spośród przedstawionych pasków papieru z wypisanymi różnymi czynnikami wybierz te
które bierze się pod uwagę przy budowie cylindrycznego zbiornika stalowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Nauczyciel przedstawi uczniowi paski papieru, na których wypisane są różne czynniki
dotyczące budowy obiektów. Wśród nich znajdują się te, które dotyczą budowy zbiorników
cylindrycznych. Uczeń powinien wybrać właściwe czynniki, nakleić je na arkusz papieru
i przedstawić nauczycielowi oraz kolegom z grupy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
– literatura z rozdziału 7,
– paski papieru z wypisanymi czynnikami dotyczącymi budowy obiektów stalowych,
– arkusz papieru formatu A 2,
– przybory kreślarskie,
– klej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Elementy konstrukcyjne zbiorników cylindrycznych i zasady
ich konstruowania
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przedstaw na rysunku sposób posadowienia zbiornika cylindrycznego pionowego na
gruncie spoistym z kontrolą przecieków.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania rozdz. 4.2.1,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) narysować na arkuszu sposób posadowienia zbiornika,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
– arkusze papieru,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Przedstaw i porównaj na wykonanych rysunkach sposoby posadowienia zbiorników
cylindrycznych pionowych na gruncie spoistym i na podłożu przepuszczalnym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania rozdz.4.2.1,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) narysować na arkuszu sposoby posadowienia zbiorników oraz wypisać ewentualne
różnice w konstrukcji posadowienia,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
– arkusze papieru,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Z podanych nazw elementów konstrukcyjnych wybierz te, które dotyczą zbiornika
cylindrycznego pionowego z dachem pływającym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Nauczyciel przedstawi uczniowi paski papieru, na których wypisane są elementy
konstrukcyjne zbiorników. Wśród nich znajdują się te, które dotyczą zbiornika
cylindrycznego z dachem pływającym. Zadaniem ucznia jest wybrać właściwe paski
z wypisanymi elementami konstrukcyjnymi, nakleić na arkusz papieru i przedstawić
nauczycielowi oraz kolegom z grupy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne:
– literatura z rozdziału 7,
– paski papieru z wypisanymi czynnikami dotyczącymi budowy obiektów stalowych,
– arkusz papieru formatu A 2,
– przybory kreślarskie,
– klej.
Ćwiczenie 4
Z podanych nazw elementów konstrukcyjnych wybierz te elementy konstrukcyjne, które
dotyczą zbiornika cylindrycznego pionowego podziemnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i
technikę wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Nauczyciel przedstawi uczniowi paski papieru, na których wypisane są elementy
konstrukcyjne zbiorników. Wśród nich znajdują się te, które dotyczą zbiornika
cylindrycznego podziemnego. Zadaniem ucznia jest wybrać właściwe paski z elementami
konstrukcyjnymi, nakleić je na arkusz papieru i przedstaw nauczycielowi oraz kolegom
z grupy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Środki dydaktyczne:
– literatura z rozdziału 7,
– paski papieru z wypisanymi czynnikami dotyczącymi budowy obiektów stalowych,
– arkusz papieru formatu A 2,
– przybory kreślarskie,
– klej.
Ćwiczenie 5
Przedstaw i porównaj na wykonanych rysunkach konstrukcje dna zbiornika o małej
i wielkiej średnicy .
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania rozdz.4.2.1,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) narysować na arkuszu rozwiązania konstrukcyjne dna zbiorników,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
– arkusze papieru,
– przybory kreślarskie,
– gumka,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 6
Przedstaw i porównaj na wykonanych rysunkach sposoby łączenia blach płaszcza
zbiorników cylindrycznych pionowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania rozdz. 4.2.1,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) narysować na arkuszu sposoby łączenia blach zbiorników oraz wypisać ewentualne
różnice,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
– arkusze papieru,
– przybory kreślarskie,
– gumka,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 7
Z wypisanych elementów konstrukcyjnych wybierz elementy należące do dodatkowego
wyposażenia zbiornika cylindrycznego pionowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i
technikę wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Nauczyciel przedstawi uczniowi kartkę papieru, na której wypisane są elementy
konstrukcyjne zbiorników. Wśród nich znajdują się elementy dodatkowego wyposażenia
zbiornika cylindrycznego podziemnego. Zadaniem ucznia jest wybrać elementy wyposażenia,
wyciąć i nakleić na arkusz papieru oraz przedstawić nauczycielowi oraz kolegom z grupy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
– literatura z rozdziału 7,
– kartki papieru z wypisanymi czynnikami dotyczącymi budowy obiektów stalowych,
– arkusz papieru formatu A 2,
– przybory kreślarskie,
– klej,
– nożyczki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Przykłady rozwiązań stalowych zbiorników cylindrycznych
i metody ich montażu
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj montaż na elementach modelowych, fragmentu stalowego zbiornika
cylindrycznego metodą nadbudowy pierścieni oraz wstępne połączenie blach zworami
montażowymi, zgodnie z dokumentacją techniczną. Ćwiczenie wykonaj razem z kolegami
z grupy.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej
w rozbieralne modele stalowych zbiorników cylindrycznych oraz narzędzia i sprzęt niezbędny
do wykonania montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić
jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz
współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać odpowiednie narzędzia i sprzęt do wykonania montażu,
4) transportować blachy zbiornika na miejsce wbudowania,
5) wykonać wstępne połączenia poszczególnych elementów zbiornika zworami
montażowymi,
6) dokonać regulacji łączonych blach,
7) stosować przepisy bhp,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– blachy zbiornika cylindrycznego,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– zwory montażowe,
– uchwyty montażowe,
– wciągarka ze zbloczem do transportu pionowego modeli elementów zbiornika,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– drążki montażowe,
– młotki,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Ćwiczenie 2
Wykonaj montaż na elementach modelowych, fragmentu stalowego zbiornika
cylindrycznego metodą rulonową oraz wstępne połączenie blach zworami montażowymi,
zgodnie z dokumentacją techniczną.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie 3-5 osobowej w pracowni wyposażonej
w rozbieralne modele stalowych zbiorników cylindrycznych oraz narzędzia i sprzęt niezbędny
do wykonania montażu. Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić
jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy oraz
współdziałanie uczniów w zespole. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z dokumentacją techniczną,
3) pobrać odpowiednie narzędzia i sprzęt do wykonania montażu,
– dokonać montażu zbiornika,
– rozwinąć dno zbiornika,
– nasmarować dno smarem,
– ustawić w pionie zwinięty płaszcz zbiornika wciągarką,
– zamocować uchwyty do płaszcza zbiornika,
– rozwinąć płaszcz wykorzystując wciągarkę,
– złączyć brzegi płaszcz zworami montażowymi,
– dokonać regulacji łączonych blach,
4) stosować przepisy bhp,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– zwinięty płaszcz i dno zbiornika cylindrycznego,
– dokumentacja techniczna do wykonania montażu,
– zwory montażowe,
– uchwyty montażowe,
– wciągarka ze zbloczem,
– podstawowy sprzęt mierniczy,
– drążki montażowe,
– młotki,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Uporządkuj
rysunki
przedstawiające
poszczególne
fazy
montażu
zbiornika
cylindrycznego pionowego metodą podbudowy pierścieni w odpowiedniej kolejności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Nauczyciel przedstawi uczniowi pięć rysunków przedstawiających fazy montażu
zbiornika metodą podbudowy pierścieni. Zadaniem ucznia jest uporządkować je w takiej
kolejności, jak przebiega montaż, nakleić je na arkusz papieru i przedstawić nauczycielowi
i kolegom z grupy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
– literatura z rozdziału 7,
– rysunki faz montażu zbiornika,
– arkusz papieru formatu A 2,
– przybory kreślarskie,
– klej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż zbiorników
cylindrycznych”.
Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności.
−
zadania 1 – 13 z poziomu podstawowego,
−
zadania 14 – 20 z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
N
r
za
d
a
n
ia
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
K
at
egor
ia
ce
lu
P
o
zi
om
w
ym
a
ga
ń
Poprawna
odpowiedź
1.
Określić, do czego służą zbiorniki
cylindryczne
A
P
c
2.
Określić grubość podsypki z piasku pod dnem
zbiornika cylindrycznego pionowego
A
P
b
3. Wyjaśnić pojęcie „cargi”
B
P
a
4.
Wymienić metody montażu zbiorników
cylindrycznych
B
P
nadbudowy pierścieni,
podbudowy pierścieni,
rulonowa
5. Określić rodzaj zbiornika
B
P
a
6.
Określić minimalną wielkość przesunięcia
spoin pionowych łączących pierścienie
płaszcza
A
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
7.
Określić potrzebę smarowania dna zbiornika
przy rulonowej metodzie montażu
B
P
a
8.
Określić minimalną grubość blach pokrycia
dachowego zbiorników
A
P
a
9.
Określić, w jaki sposób wykonuje się styki
poziome blach płaszcz przy blachach cienkich
i grubych
B
P
na zakład,
czołowe
10.
Określić, o ile mniejszą średnicę mają dachy
pływające od średnicy płaszcza
B
P
c
11.
Narysować schemat zawieszenia rusztowania
na blachach płaszcza zbiornika przy montażu
metodą nadbudowy segmentów
C
P
12.
Określić rodzaje spoin przy pionowych
stykach blach płaszcza zbiornika
B
P
b
13.
Wymienić elementy wyposażenia zbiorników
cylindrycznych pionowych
C
P
króćce produktowe, rury
podnoszone, włazy, schody,
drabiny, instalacja
przeciwpożarowa, zawory
napowietrzające, uszczelnienia
14.
Określić potrzebę stosowania blach o większej
wytrzymałości w dolnym pierścieniu płaszcza
C
PP
a
15.
Wyjaśnić w wyniku czego powstają straty tzw.
„dużego oddechu”
D
PP
Wskutek parowania cieczy w czasie
napełniania zbiornika i wypychania
par poprzez zawory bezpieczeństwa
lub podczas jego opróżniania
16.
Określić wysokość od dna na jakiej znajdują
się włazy zbiorników
C
PP
c
17.
Narysować układ arkuszy dna zbiornika o
małej średnicy
C
PP
1-rolki
wysokiej
ramy
2-rolki
niskiej
ramy
3-arkusz
blachy
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
18.
Narysować sposób posadowienia zbiornika
cylindrycznego pionowego na podłożu
przepuszczalnym
C
PP
1- nasyp, 2- poduszka piaskowa,
3- warstwa izolacyjna (piasek z olejem)
19.
Określić ciśnienie robocze w zbiornikach
cylindrycznych poziomych i dopuszczalne
w nich podciśnienia
C
PP
robocze od 0,04 do 0,06 MPa,
podciśnienie - 0,003 MPa
20.
Ocenić potrzebę stosowania wzmocnienia
kątownikami połączenia płaszcza zbiornika
z dnem zbiornika
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką
i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom
podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia !
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
Część I
1. Zbiorniki cylindryczne służą przede wszystkim do magazynowania:
a) wody,
b) skroplonych gazów ,
c) ropy naftowej i produktów ropopochodnych,
d) gazów pod wysokim ciśnieniem.
2. Dno zbiornika cylindrycznego pionowego układa się na podsypce z piasku grubości:
a) 10 – 20 cm,
b) 20 – 30 cm,
c) 30 – 40 cm,
d) 40 – 50 cm.
3. Tzw. „cargi” to:
a) pierścienie płaszcza zbiornika,
b) urządzenia transportujące elementy zbiornika,
c) spoiny zewnętrzne łączące blachy płaszcza,
d) spoiny wewnętrzne łączące blachy płaszcza.
4. Wymień metody montażu zbiorników cylindrycznych.
5. Poniższy rysunek przedstawia zbiornik:
a) cylindryczny pionowy ze stałym dachem,
b) cylindryczny pionowy podziemny,
c) cylindryczny pionowy z dachem pływającym,
d) cylindryczny poziomy nadziemny.
6. Przesunięcie spoin pionowych łączących poszczególne pierścienie płaszcza powinno
wynosić minimum:
a) 400 mm,
b) 500 mm,
c) 600 mm,
d) 700 mm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
7. Aby podczas rozwijania rulonu płaszcza zmniejszyć tarcie o dno zbiornika nakłada się na
blachę dna warstwę smaru.
a) tak,
b) nie.
8. Blachy pokrycia dachowego zbiorników powinny mieć grubość min.:
a) 4 mm,
b) 5 mm,
c) 6 mm,
d) 7 mm.
9. Styki poziome, przy blachach cieńszych płaszcza, wykonuje się ……………………….,
natomiast przy grubszych blachach również jako ………………………. .
10. Dachy pływające mają średnicę mniejszą od wewnętrznej średnicy płaszcza o:
a) 100 - 600 mm,
b) 200 - 700 mm,
c) 300 - 800 mm,
d) 400 - 900 mm.
11. Narysuj schemat zawieszenia rusztowania na blachach zbiornika przy montażu metoda
nadbudowy segmentów.
12. Styki pionowe blach płaszcza zbiornika wykonuje się za pomocą spoin:
a) pachwinowych,
b) czołowych,
c) grzbietowych,
d) otworowych.
13. Wymień elementy wyposażenia zbiorników cylindrycznych pionowych.
Część II
14. Dolne pierścienie zbiornika zaleca się wykonywać z blach o większej wytrzymałości.
a) tak,
b) nie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
15. Straty tzw. „dużego oddechu” powstają na skutek ………………………………………
16. Włazy umożliwiające wejście do pustego zbiornika umieszczone są ponad dnem na
wysokości:
a) 550 mm,
b) 650 mm,
c) 750 mm,
d) 850 mm.
17. Narysuj układ arkuszy dna zbiornika o małej średnicy.
18. Narysuj sposób posadowienia zbiornika cylindrycznego pionowego na podłożu
przepuszczalnym.
19. Robocze ciśnienie w zbiornikach cylindrycznych poziomych wynosi najczęściej
……………………………, a dopuszczalne podciśnienie ………………………..
20. Stosowanie wzmocnienia kątownikami połączenia płaszcza z dnem zbiornika jest
właściwym rozwiązaniem.
a) tak,
b) nie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Montaż zbiorników cylindrycznych
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi.
Numer
pytania
Odpowiedzi
Punktacja
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
8
a
b
c
d
9
10
a
b
c
d
11
12
a
b
c
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
13
14
a
b
15
16
a
b
c
d
17
18
19
20
a
b
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Montaż zbiorników
cylindrycznych.
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-13 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry- za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
N
r
za
d
a
n
ia
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
K
at
egor
ia
ce
lu
P
o
zi
om
w
ym
a
ga
ń
Poprawna
odpowiedź
1.
Określić, jakie spoiny stosuje się do łączenia
blach zbiornika
B
P
a
2.
Określić grubość blach dna zbiornika
cylindrycznego pionowego nadziemnego
A
P
c
3.
Sprawdzić poprawność zdefiniowania pojęcia
„cargi”
B
P
b
4. Określić rodzaj zbiornika
B
P
d
5.
Określić, jakiego sprzętu używa się do
rozwijania zwiniętego rulonu płaszcza
zbiornika
B
P
wciągarki elektrycznej,
ciągnika gąsienicowego
6.
Określić, jakimi spoinami łączy się blachy
płaszcza z dnem zbiornika
B
P
a
7.
Ocenić prawidłowość rozwiązania
konstrukcyjnego połączenia płaszcza zbiornika
z dnem
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
8.
Podać kolejność robót podczas spawania
płaszcza zbiornika składającego się z trzech
pierścieni
B
P
1) scalenia pierwszego pierścienia
blach w płaszczu, 2) zespawania
styków pionowych pomiędzy
blachami, 3) scalenia drugiego
pierścienia blach, 4) zespawania
styków pionowych w drugim
pierścieniu blach, 5) zespawania
styku obwodowego pomiędzy
pierwszym i drugim pierścieniem
blach, 6)scalenia trzeciego pierścienia
blach,7) zespawania styków
pionowych w trzecim pierścieniu
blach, 8) zespawania styku
obwodowego pomiędzy drugim
i trzecim pierścieniem blach.
9.
Wymienić rodzaje dachów pływających
w zbiornikach cylindrycznych pionowych
A
P
pontonowo-membranowy,
dwupowłokowy, skrzynkowy
10. Określić przeznaczenie zwór montażowych
B
P
a
11.
Ocenić podaną grubość podsypki piaskowej
pod zbiornik cylindryczny pionowy
B
P
a
12.
Rozpoznać ponton na rysunku zbiornika
cylindrycznego z dachem pływającym
B
P
b
13.
Określić wysokość od dna zbiornika na jakiej
montuje się dach pływający zbiorników
B
P
a
14.
Określić, jaką wytrzymałość mają blachy
pierścienia pierwszego w stosunku do
pierścieni usytuowanych wyżej
C
PP
d
15.
Wyjaśnić, na czym polegają straty tzw.
„małego oddechu”
D
PP
Wskutek dobowych wahań
temperatury i ciśnienia w czasie
magazynowania produktu
16.
Określić ciśnienie robocze w zbiornikach
cylindrycznych poziomych
C
PP
d
17.
Narysować sposób posadowienia zbiornika
cylindrycznego pionowego na podłożu
spoistym
C
PP
1-nasyp, 2-poduszka piaskowa, 3-warstwa
izolacyjna
18.
Określić, za pośrednictwem czego opiera się
na podporach zbiorniki cylindryczne poziome
C
PP
stalowych podpór siodłowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
19.
Narysować układ arkuszy blach dna zbiornika
o dużej średnicy
C
PP
20.
Narysować przekrój dachu pływającego
pontonowo-membramowego
C
PP
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką
i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz,
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom
podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia !
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
ZADANIA TESTOWE
Część I
1. Do łączenia blach dna zbiornika można stosować spoiny czołowe i spoiny pachwinowe na
podkładce.
a) tak,
b) nie.
2. Dno zbiornika cylindrycznego pionowego nadziemnego wykonuje się najczęściej z blach o
grubości:
a) 2 – 5 mm,
b) 3 – 6 mm,
c) 4 – 8 mm,
d) 5 – 9 mm.
3. Tzw. „cargi” to spoiny zewnętrzne łączące blachy płaszcza.
a) tak,
b) nie.
4. Poniższy rysunek przedstawia zbiornik:
a) cylindryczny pionowy ze stałym dachem,
b) cylindryczny pionowy podziemny,
c) cylindryczny pionowy z dachem pływającym,
d) cylindryczny poziomy nadziemny.
5. Do rozwijania rulonu na żądaną średnicę zbiornika używa się………………………… …
lub……………………… połączonych liną przymocowaną do rulonu za pośrednictwem
specjalnego uchwytu przyspawanego do blach dolnego pierścienia płaszcza.
6. Blachy płaszcza łączy się z dnem zbiornika spoinami:
a) pachwinowymi,
b) czołowymi,
c) grzbietowymi,
d) otworowymi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. Poniższy rysunek przedstawia właściwe rozwiązanie połączenia płaszcza zbiornika
z dnem.
a) tak,
b) nie.
8. Podaj kolejność robót podczas spawania płaszcza zbiornika składającego się z trzech
pierścieni.
9. Wymień rodzaje dachów pływających w zbiornikach cylindrycznych pionowych.
10. Zwory montażowe służą do:
a) scalania blach,
b) transportu blach,
c) wykonywania spoin czepnych,
d) oparcia rusztowań.
11. Dno zbiornika cylindrycznego pionowego układa się na podsypce z piasku o grubości
od 20 do 30 cm.
a) tak,
b) nie.
12. Numerem 2 na poniższym rysunku przedstawiającym zbiornik oznaczono:
a) uszczelnienie,
b) ponton,
c) pomost,
d) membranę dachu.
13. Dach pływający montuje się na dnie zbiornika na rusztowaniu o wysokości około:
a) 1,0 m,
b) 1,5 m,
c) 2,0 m,
d) 2,5 m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Część II
14. Dolne pierścienie zbiornika zaleca się wykonywać z blach:
a) o nieco mniejszej wytrzymałości,
b) o dużo mniejszej wytrzymałości,
c) o takiej samej wytrzymałości,
d) o większej wytrzymałości.
15. Straty tzw. „małego oddechu” powstają wskutek…………………………………………
16. Ciśnienie robocze w zbiornikach cylindrycznych poziomych wynosi najczęściej:
a) 0,01 – 0,03 MPa,
b) 0,02 – 0,04 MPa,
c) 0,03 – 0,05 MPa,
d) 0,04 – 0,06 MPa
17. Narysuj sposób posadowienia zbiornika cylindrycznego pionowego na podłożu spoistym.
18. Zbiorniki cylindryczne poziome naziemne opiera się na dwóch podporach betonowych
lub ceglanych za pośrednictwem…………………………………………….
19
.
Narysuj układ arkuszy blach dna zbiornika o dużej średnicy.
20. Narysuj w przekroju schemat dachu pływającego pontonowo-membranowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Montaż zbiorników cylindrycznych
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wpisz odpowiedź .
Numer
pytania
Odpowiedź
Punktacja
1.
a
b
2.
a
b
c
d
3.
a
b
4.
a
b
c
d
5.
6.
a
b
c
d
7.
a
b
8.
9.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
10.
a
b
c
d
11.
a
b
12.
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
16.
a
b
c
d
17.
18.
19.
20.
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
7. LITERATURA
1. Łubiński M., Żółtowski W.: Konstrukcje metalowe cz. II. Arkady, Warszawa 2004
2. Włodarczyk W.: Konstrukcje stalowe cz. 1. Podstawy projektowania. WSiP, Warszawa
1997
3. Ziółko J.: Konstrukcje stalowe cz.2. Wytwarzanie i montaż. WSiP, Warszawa 1995
4. Ziółko J.,Orlik G.: Montaż konstrukcji stalowych. Arkady, Warszawa 1980
5. Ziółko J.: Zbiorniki metalowe na ciecze i gazy. Arkady, Warszawa 1986