monter konstrukcji budowlanych 712[04] z1 2 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Artur Kryczka

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót
montażowych

712[04].Z1/2.01

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr inż. Zbigniew Romik

mgr inż. Jarosław Proć

Opracowanie redakcyjne:

mgr inż. Barbara Olech

Konsultacja:

mgr inż. Krzysztof Wojewoda

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[04].Z1/2.01

„Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych” zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu monter konstrukcji budowlanych.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Elementy mechanizmów udźwigu dźwignic montażowych

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Maszyny montażowe

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Narzędzia, drobny sprzęt i pomocnicze urządzenia montażowe

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

19

7. Literatura

36

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn

do robót montażowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w szkole kształcącej w zawodzie monter konstrukcji budowlanych 712[04].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych

712[04].Z1/2.03

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych

712[04].Z2

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych

712[04].Z1/2.01

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych

712[04].Z1/2.02

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach

budowlanych

712[04].Z2.14

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich,

betoniarskich

712[04].Z2.05

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych

712[04].Z2.06

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej

712[04].Z2.07

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej

712[04].Z2.08

Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych

712[04].Z2.09

Montaż ścian oporowych

712[04].Z2.04

Montaż budynków halowych

712[04].Z2.11

Prowadzenie prac montażowych zimą

712[04].Z1/2.12

Rozliczanie robót montażowych

712[04].Z2.10

Montaż słupów elektroenergetycznych

712[04].Z2.13

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji

żelbetowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Dobieranie narzędzi, sprzętu

i maszyn do robót montażowych” uczeń powinien umieć:

stosować terminologię budowlaną,

odczytywać i interpretować rysunki budowlane,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp,

magazynować i składować materiały budowlane.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

dobrać narzędzia, sprzęt i maszyny stosowane do rodzaju robót montażowych,

scharakteryzować i ocenić przydatność narzędzi, sprzętu i maszyn,

zastosować maszyny, narzędzia i sprzęt nie wymagający dodatkowych uprawnień,

zakonserwować narzędzia i sprzęt montażowy,

zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej przy robotach montażowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04]
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2.
Jednostka modułowa:

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych

712[04].Z1/2.01

Temat: Liny - sposoby ich łączenia i zasady właściwego użytkowania
Cel ogólny
: poznanie sposobów łączenia, konserwacji i eksploatacji lin

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wymienić sposoby łączenia lin,

wymienić zasady właściwego magazynowania lin,

wyjaśnić na czym polega konserwacja lin,

wymienić uszkodzenia lin powodujące wycofanie ich z użycia.

Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.

Środki dydaktyczne:

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów,

instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu,

zadanie,

blok rysunkowy formatu A 4,

przybory do rysowania i pisania.

Czas: 180 min.

Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest poznanie sposobów łączenia lin oraz zasad ich prawidłowego
użytkowania.

FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą przewodniego tekstu.

FAZA WŁAŚCIWA
ZDOBYWANIE INFORMACJI
1. Jakie są sposoby łączenia lin stalowych?
2. Jakich są zasady magazynowania lin?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

3. Na czym polega konserwacja lin?
4. Jakie uszkodzenia decydują o wycofaniu liny z eksploatacji?

PLANOWANIE
1. Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie.
2. Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące lin stalowych i zasad ich użytkowania.

USTALANIE
1. Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności.
2. Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania.
3. Nauczyciel ustala kryteria oceny wykonanej pracy.

WYKONANIE
1. Narysuj sposoby łączenia lin.
2. Wypisz zasady właściwego magazynowania lin.
3. Wyjaśnij, na czym polega konserwacja lin stalowych.
4. Wypisz uszkodzenia lin powodujące wycofanie ich z eksploatacji.

SPRAWDZANIE

1. Czy poprawnie zostały narysowane sposoby łączenia lin?
2. Czy prawidłowo zostały wypisane zasady magazynowania lin?
3. Czy poprawnie wyjaśniono sposób konserwacji lin?
4. Czy poprawnie wypisano uszkodzenia powodujące wycofanie lin z użycia?

FAZA KOŃCOWA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości.

Praca domowa

Korzystając

z

dostępnych

źródeł

odszukaj

informacje

dotyczące

cech

wytrzymałościowych lin stosowanych w budownictwie. Zdobyte materiały przynieś
i przedstaw na zajęciach .

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Monter konstrukcji budowlanych 712[04]

Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2.
Jednostka modułowa: Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych
712[04].Z1/2.01
Temat: Wykonanie zakotwienia wciągarki.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania kotwienia wciągarek.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

dobrać materiały i sprzęt do wykonania kotwienia wciągarki,

zorganizować stanowisko do wykonywania kotwienia wciągarki zgodnie z zasadami bhp,

wykonać kotwienie wciągarki,

ocenić wykonaną przez siebie pracę.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

zespołowa


Czas: 135min.

Środki dydaktyczne:
– okrąglaki drewniane,
– drut lub lina wiążąca,
– lina stalowa,
– sztychówki,
– wciągarka,
– blacha,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Instruktaż bhp.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:

Wykonując ćwiczenie uczeń:
– pobiera narzędzia i sprzęt do wykonania zakotwienia,
– wykonuje wykop,
– układa drewnianą wiązkę oporową,
– układa blachę zabezpieczającą.
– kotwi linę do wiązki oporowej,
– kotwi linę do wciągarki,

6. Po wykonaniu zakotwienia uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Zakończenie zajęć

1. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony podczas wykonywania ćwiczenia.
2. Nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo.
3. Uczeń prezentuje swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
4. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.

Praca domowa

Zdobądź z dowolnych źródeł informacje na temat innych sposobów kotwienia wciągarek.

Zdobyte informacje przynieś i przedstaw na zajęciach.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Elementy mechanizmów udźwigu dźwignic montażowych

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj tymczasowe połączenie liny stalowej za pomocą zacisków śrubowych.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w pracowni wyposażonej w materiały, sprzęt oraz narzędzia

niezbędne do wykonania połączenia. Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien
omówić jego zakres i technikę wykonania. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) pobrać narzędzia do wykonania połączenia,
3) złożyć do siebie końce lin i ścisnąć zaciskami śrubowymi,
4) stosować przepisy bhp,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– liny stalowe,
– zaciski linowe,
– komplet kluczy,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Oblicz jaką maksymalną masę można wciągnąć zblolczem czterokrążkowym jeżeli

wciągarką możemy zadziałać siłą równą 5 T.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z konstrukcją i zasadami działania wielokrążków,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

3) obliczyć masę,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– kartki papieru formatu A4,
– kalkulator,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Wykonaj zakotwienie drewniane bez tarczy oporowej wciągarki, zgodnie z instrukcją.

Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie należy realizować w grupie dwuosobowej w pracowni wyposażonej

w materiały, sprzęt oraz narzędzia niezbędne do wykonania zakotwienia. Przed
przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę wykonania.
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami
bhp obowiązującymi na stanowisku pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania zakotwienia,
3) wykonać wykop,
4) ułożyć drewnianą wiązkę oporową,
5) ułożyć blachę zabezpieczającą,
6) zaczepić linę do wiązki oporowej,
7) zaczepić linę do wciągarki,
8) stosować przepisy bhp,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.


Zalecane metody nauczania-uczenia się

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– okrąglaki drewniane,
– drut lub lina wiążąca,
– lina stalowa,
– sztychówki,
– wciągarka,
– instrukcje obsługi i kotwienia wciągarki,
– blacha,
– instrukcje bhp,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Maszyny montażowe

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wypisz zasady bezpieczeństwa jakie trzeba przestrzegać przy montażu żurawiem

wieżowym.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się rodzajami i użytkowaniem sprzętu montażowego,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wypisać zasady,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru formatu A2,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wpisz na odnośnikach właściwe nazwy elementów składowych żurawia montażowego

typu „Potain” przedstawionego na rysunku.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunek żurawia montażowego typu „Potain”. Zadaniem

ucznia jest wpisanie na odnośnikach właściwych nazw poszczególnych elementów żurawia
i przedstawienie nauczycielowi oraz kolegom z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

– rysunek żurawia,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Wpisz na odnośnikach właściwe nazwy elementów składowych wyciągu budowlanego

towarowo osobowego przedstawionego na rysunku.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunek wyciągu budowlanego. Zadaniem ucznia jest

wpisanie na odnośnikach właściwych nazw poszczególnych elementów wyciągu
i przedstawienie nauczycielowi oraz kolegom z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Środki dydaktyczne:

– rysunek wyciągu,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Wpisz przeznaczenie przedstawionych na rysunkach maszyn montażowych.



Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunki lub zdjęcia maszyn montażowych. Zadaniem

ucznia jest wypisanie do jakich czynności montażowych używa się przedstawionych maszyn.
Swoją pracę przedstaw nauczycielowi oraz kolegom z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

– rysunki lub zdjęcia maszyn montażowych,
– przybory do pisania,
– arkusze papieru,
– literatura z rozdziału 7.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Narzędzia,

drobny

sprzęt i pomocnicze

urządzenia

montażowe

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wpisz przeznaczenie przedstawionych na rysunkach narzędzi i sprzętu montażowego.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunki lub zdjęcia narzędzi i sprzętu montażowego.

Zadaniem ucznia jest wypisanie do jakich czynności montażowych używa się poszczególnych
urządzeń i sprzętu. Swoją pracę uczeń przedstawi nauczycielowi oraz kolegom z grupy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

– rysunki lub zdjęcia urządzeń i sprzętu montażowego,
– przybory do pisania,
– arkusze papieru,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 2

Wypisz zasady jakich trzeba przestrzegać przy zawieszaniu prefabrykatu na haku

maszyny.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się rodzajami i użytkowaniem zawiesi montażowych,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wypisać zasady,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru formatu A2,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 3

Dobierz narzędzia i sprzęt montażowy do montażu żelbetowej płyty ściennej.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rodzajami i przeznaczeniem sprzętu,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wypisać sprzęt,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru formatu A2,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Dobierz narzędzia i sprzęt montażowy do montażu żelbetowego słupa o wysokości 9 m

kotwionego w stopie kielichowej.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę

wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z rodzajami i przeznaczeniem sprzętu,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wypisać sprzęt,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.


Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– metoda przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru formatu A2,
– przybory do pisania,
– literatura z rozdziału 7.

































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie narzędzi, sprzętu
i maszyn do robót montażowych”.

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności:

zadania 1 – 13 są z poziomu podstawowego,

zadania 14 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego,

Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

K

at

egor

ia

ce

lu

P

o

zi

om

w

ym

a

ga

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić średnicę drutów z których wyrabia się
liny stalowe

A

P

c

2. Rozpoznać na rysunku zacisk linowy

A

P

b

3.

Określić, czy smar do smarowania lin
podgrzewa się do temperatury 70 – 80 °C

B

P

a

4.

Określić dookoła czego splecione spiralnie są
liny jednozwite

B

P

drutu centralnego

5.

Określić, o ile większa powinna być masa
balastu od siły naciągu przy kotwieniu
wciągarki

B

P

a

6.

Określić, przy jakiej długości belek można
stosować zawiesie linowe dwucięgnowe

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

7.

Określić, przy jakiej prędkości wiatru należy
przerwać roboty montażowe

B

P

d

8.

Określić maksymalną powierzchnię płyt
stropowych, do których można stosować
linowe zawiesia czterocięgnowe

B

P

b

9.

Określić masę i wysokość słupów przy
montażu których należy stosować liny
odciągowe

B

P

ponad 8 ton, powyżej 8 m

10.

Rozpoznać na rysunku rodzaj żurawia
montażowego

B

P

a

11.

Określić, czy wielokrążki służą do
zmniejszenia siły ciągnącej

B

P

a

12.

Określić, jaki kierunek powinna mieć lina
nośna żurawia przy podnoszeniu elementów

B

P

pionowy

13.

Określić, czy zabronione jest przebywanie
pracowników między ścianą wykopu
a żurawiem

B

P

a

14.

Wymienić, jakie oznaki uszkodzenia decydują
o wycofaniu liny z użycia

C

PP

-pęknięcie 50% drutów w jednym

splocie na odcinku równym ośmiu

średnicom liny,

-uszkodzenia gniazdowe liny

w postaci miejscowego pęknięcia

10% liczby drutów liny,

-zgniecenie i zdeformowanie liny,

wyraźnie widoczne bez pomiaru

zmniejszenie lub zwiększenie

średnicy liny w stosunku do

nominalnej,

-wydłużenie się liny o 2%

pierwotnej jej długości.

15.

Narysować tymczasowe połączenie liny za
pomocą zacisków śrubowych

C

PP

16.

Wymienić podstawowe elementy kotwi
drewnianych do kotwienia wciągarek

D

PP

-dół kotwiowy o wymiarach

zależnych od nośności kotwi,

-drewniana wiązka oporowa

przenosząca na podłoże siłę

z kotwi; wiązka ta składa się

z okrąglaków, podkładów

kolejowych lub desek,

-liny kotwiące zamocowane do

wiązki oporowej i wyprowadzone

na zewnątrz dołu kotwiowego pod

kątem odpowiadającym działaniu

obciążenia roboczego,

-zabezpieczenie drewnianych

wiązek oporowych przed ich

przecięciem liną kotwiącą.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

17.

Narysować schemat olinowania zblocza
dwukrążkowego

C

PP

18.

Wymienić zalety stosowania suwnic
bramowych

C

PP

- lekka stosunkowo konstrukcja

maszyny przy zachowaniu

niezbędnej sztywności,

- mała pracochłonność montażu

i demontażu w porównaniu
z żurawiami innych typów,

- możliwość wysokiej wydajności

pracy,

- dobra widoczność przez operatora

miejsca wbudowania,

- niski stosunkowo koszt pracy

maszyny.

19.

Narysować sposób zakotwienia wciągarki
w gruncie

C

PP

20. Wymienić rodzaje dźwigników

B

PP

zębatkowe, śrubowe i hydrauliczne









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia !


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

Część I

1. Liny stosowane w pracach montażowych wyrabia się z drutu stalowego o średnicy:

a) 0,2 ÷ 1,0 mm,

b) 0,3 ÷ 1,5 mm,

c) 0,5 ÷ 2,0 mm,

d) 0,6 ÷ 3,4 mm.

2. Rysunek przedstawia:

a) sercówkę,

b) zacisk linowy,

c) krążek linowy,

d) zawiesie.


3. Smarowanie lin przeprowadza się ręcznie lub mechanicznie, stosując smar podgrzany do

temperatury 70 ÷ 80 °C .

a) tak

b) nie


4. Liny jednozwite składają się z drutów jednakowej średnicy, splecionych spiralnie

dookoła ………………………………………………….. ..

5. Masa obciążników przy kotwieniu wciągarki balastem powinna być większa od siły

w linie:

a) 1,5 raza,

b) 2 razy,

c) 2,5 raza,

d) 3 razy.

6. Zawiesie linowe dwucięgnowe stosuje się do belek o długości do:

a) 4 m,

b) 5 m,

c) 6 m,

d) 7 m.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

7. Prace montażowe należy przerwać jeżeli prędkość wiatru przekracza:

a) 50 km/h,

b) 60 km/h,

c) 65 km/h,

d) 72 km/h.

8. Zawiesia linowe czterocięgnowe stosuje się do przekryć stropowych o powierzchni do:

a) 6 m

2

,

b) 10 m

2

,

c) 12 m

2

,

d) 15 m

2

.

9. Liny odciągowe do utrzymania i rektyfikacji pionowego ustawienia słupów należy

stosować

przy

słupach

o

masie

…….…………………….

i

wysokości

…………………...

10. Rysunek przedstawia żuraw

a) gąsienicowy z wysięgnikiem bocznym,

b) wieżowy typu „Potain”,

c) samochodowy,

d) wieżowy typu „Mostostal”.


11. Wielokrążki służą do zmniejszenia siły ciągnącej.

a) tak

b) nie

12. Podczas podnoszenia elementu kierunek liny nośnej żurawia powinien być ……………...

13. Przebywanie pracowników między ścianą wykopu a żurawiem jest zabronione.

a) tak

b) nie

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Część II

14. Wymień jakie oznaki uszkodzenia decydują o wycofaniu liny z użycia.

15. Narysuj tymczasowe połączenie liny za pomocą zacisków śrubowych.

16. Wymień podstawowe elementy kotwi drewnianych do kotwienia wciągarek.

17. Narysuj schemat olinowania zblocza dwukrążkowego.

18. Wymień zalety stosowania suwnic bramowych.

19. Narysuj sposób zakotwienia wciągarki w gruncie.

20. Wymień rodzaje dźwigników.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych


Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi.

Numer

pytania

Odpowiedzi

Punktacja

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

4

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

10

a

b

c

d

11

a

b

12

13

a

b

14

15

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

16

17

18

19

20

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie narzędzi, sprzętu
i maszyn do robót montażowych”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-13 są z poziomu podstawowego,

zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego,

Plan testu

Klucz odpowiedzi

N

r

za

d

a

n

ia

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

K

at

ego

ri

a

celu

P

o

zi

om

w

ym

a

g

a

ń

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić w jakiej odległości poza klinem
odłamu dla danej kategorii gruntu powinien
być ustawiony żuraw

B

P

c

2.

Określić maksymalną masę belek do których
można stosować zawiesie linowe
dwucięgnowe

B

P

b

3.

Określić do jakiej temperatury powinien być
podgrzany smar przy konserwacji lin
stalowych

B

P

70 – 80 °C

4.

Rozpoznać na rysunku żurawia wieżowego
przeciwwagę

B

P

d

5.

Określić czy należy stosować liny odciągowe
przy montażu słupów o masie ponad 8 ton
i wysokości powyżej 8 m

B

P

a

6.

Określić czy należy wycofać linę z użycia
jeżeli jej wydłużenie wynosi 2 % pierwotnej
długości

B

P

a

7.

Określić o ile należy zmniejszyć obciążenie
żurawia jeżeli siła wiatru wynosi 6 stopni
w skali Beauforta (ok. 50 km/h)

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

8.

Wyjaśnić dookoła czego rozłożone są sploty
w linach dwuzwitych

C

P

rdzenia stalowego lub konopnego

9.

Określić czy zabrania się pozostawiać
zawieszony element w czasie przerw
roboczych

B

P

a

10. Rozpoznać na rysunku maszt montażowy

B

P

a

11.

Rozpoznać na rysunku zawiesie chwytakowe
do teowych belek żelbetowych

B

P

b

12.

Określić czy w budownictwie wykorzystuje
się ciągniki samochodowe i rolnicze

B

P

a

13. Wyjaśnić do czego służy rozpora pozioma

C

P

do utrzymywania i rektyfikacji

pionowego ustawienia

równoległych do siebie elementów

konstrukcji

14.

Wymienić rodzaje lin stosowanych w robotach
montażowych

C

PP

Jednozwite, dwuzwite-współzwite,

dwuzwite-przeciwzwite

15.

Narysować przewlekę uzbrojoną w sercówkę,
utworzoną przez wplecenie końcówki w linę

C

PP

16. Wyjaśnić co oznaczają symbole

D

PP

T-stykowy punkt drutów, 6-liczba

splotów, 37-liczba drutów

w każdym splocie, A-rdzeń

niemetaliczny

17.

Narysować schemat olinowania zblocza
czterokrążkowego

C

PP

18.

Wymienić rodzaje kotwi stosowane przy
kotwieniu wciągarek

C

PP

drewniane bez tarczy oporowej,

drewniane z tarczą oporową,

betonowe

19.

Narysować sposób zakotwienia wciągarki
balastem

C

PP

1-balast, 2-pal oporowy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

20.

Jaki transport jest korzystniejszy od transportu
samochodowego przy odległościach
mniejszych niż 6 km

B

PP

ciągnikowy


Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: otwarte, z luką

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz,

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.

6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia !


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


Część I

1. Żuraw powinien być ustawiony w odległości poza kinem odłamu danej kategorii gruntu

co najmniej:

a) 40 cm,

b) 50 cm,

c) 60 cm,

d) 70 cm.

2. Zawiesie linowe dwucięgnowe stosuje się do belek o masie nie przekraczającej:

a) 2 tony,

b) 3 tony,

c) 4 tony,

d) 5 ton.

3. Smarowanie lin przeprowadza się ręcznie lub mechanicznie, stosując smar podgrzany do

temperatury ………………………………………… .

4. Numerem 11 na rysunku żurawia oznaczono:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

a) wodzak,

b) balast,

c) kabinę operatora,

d) przeciwwagę.

5. Liny odciągowe do utrzymania i rektyfikacji pionowego ustawienia słupów należy

stosować przy słupach o masie ponad 8 ton i wysokości ponad 8 m.

a) tak

b) nie

6. Linę wycofuje się z użycia jeżeli wydłuży się o 2 % pierwotnej jej długości.

a) tak

b) nie

7. Jeżeli siła wiatru wynosi 6 stopni w skali Beauforta (ok. 50 km/h) to obciążenie żurawia

należy zmniejszyć o:

a) 15 %,

b) 25 %,

c) 50 %,

d) 75 %.

8. Sploty w linach dwuzwitych są rozłożone w jednej lub dwóch warstwach dookoła

………………………………………. .

9. Zabrania się pozostawiania zawieszonego elementu w czasie przerw roboczych.

a) tak
b) nie

10. Rysunek przedstawia.

a) maszt montażowy,

a) żuraw wieżowy,

b) suwnicę portalową,

c) wyciąg.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

11. Rysunek przedstawia:

a) zawiesie belkowe do słupów,

b) zawiesie chwytakowe do teowych belek żelbetowych,

c) zawiesie do belek dwuteowych,

d) zawiesie samorównoważące do płyt ściennych.

12. W budownictwie wykorzystuje się ciągniki samochodowe i rolnicze.

a) tak

b) nie

13. Rozpora pozioma służy do ………………………………………………………….. .

Część II

14. Wymień rodzaje lin stosowanych w robotach montażowych.

15. Narysuj przewlekę uzbrojoną w sercówkę, utworzoną przez wplecenie końcówki w linę.

16. Wyjaśnij co oznaczają symbole w oznaczeniu liny 6x37 + 1K.

17. Narysuj schemat olinowania zblocza czterokrążkowego .

18. Wymień jakie rodzaje kotwi rozróżnia się przy kotwieniu wciągarek.

19. Narysuj sposób zakotwienia wciągarki balastem.

20. Przy odległościach mniejszych od 6 km bardziej korzystny od transportu

samochodowego jest transport …………………………… .

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych


Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi.

Numer

pytania

Odpowiedzi

Punktacja

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

4

a

b

c

d

5

a

b

6

a

b

7

a

b

c

d

8

9

a

b

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

13

14

15

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

16

17

18

19

20

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA

1. Mielczarek Z.: Nowoczesne konstrukcje w budownictwie ogólnym. Arkady,

Warszawa 2003

2. Poradnik majstra budowlanego. Praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2003
3. Pyrak S., Włodarczyk W.: Konstrukcje budowlane. WSiP, Warszawa 1995
4. Pyrak S.: Konstrukcje z betonu. WSiP, Warszawa 2001
5. Rowiński L., Widera J.: Zmechanizowane roboty budowlane. Poradnik. Arkady,

Warszawa 1976

6. Ziółko J.: Konstrukcje stalowe cz.2. Wytwarzanie i montaż. WSiP, Warszawa 1995

