monter systemow rurociagowych 713[04] b1 05 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ




Marek Olsza





Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów
stosowanych do budowy rurociągów 713[04].B1.05





Poradnik dla nauczyciela












Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr inż. Krzysztof Presz
mgr inż. Igor Lange



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Marek Olsza



Konsultacja:
mgr Janusz Górny




Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[04].B1.05

Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów stosowanych do budowy
rurociągów w modułowym programie nauczania dla zawodu monter systemów rurociągowych.




















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

6

3. Cele kształcenia

7

4. Przykładowe scenariusze zajęć

8

5. Ćwiczenia

12

5.1. Stanowiska składowania i magazynowania

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Transport ręczny materiałów

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Zmechanizowany transport materiałów

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

18

7. Literatura

35








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter systemów rurociągowych 713[04].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności i wiedzy, jakie uczeń powinien mieć już
opanowane,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje w czasie zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W podrozdziałach Poradnika dla ucznia pt. Materiał nauczania treści kształcenia zostały

omówione w sposób ogólny. Podany zasób wiadomości różnych zagadnień powinien być
wystarczający dla każdego przyszłego montera systemów rurociągowych. Szczegółowe
wiadomości uczeń będzie poznawał na zajęciach.

Nauczyciel powinien być pomocny uczniowi przy doborze treści nauczania, wskazując

zagadnienia, zarówno te szczególnie ważne, jak i pomocnicze – potrzebne w wykonywaniu
czynności, określonych zawodem montera systemów rurociągowych.

Pomocne w prowadzeniu zajęć mogą okazać się zestawy pytań zamieszczonych

w Poradniku dla ucznia, w podrozdziałach pt. Pytania sprawdzające, z których uczeń może
wykorzystać w dwojaki sposób, a mianowicie może:

zapoznać się z pytaniami przed przystąpieniem do pracy z podrozdziałem Materiał
nauczania – poznając w ten sposób wymagania wynikające z potrzeb zawodu, a po
opanowaniu wskazanych treści odpowiedzieć na zadane pytania, by sprawdzić stan swojej
gotowości do wykonywania ćwiczeń,

zapoznać się z pytaniami i odpowiedzieć na pytania po pracy z podrozdziałem Materiał
nauczania – sprawdzając w ten sposób stan swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń.

W Poradniku dla ucznia podano po kilka propozycji ćwiczeń do każdej części materiału

nauczania, sformułowanych w różny sposób. Te same ćwiczenia zamieszczone zostały
w Poradniku dla nauczyciela.

Nauczyciel może zlecić wykonanie wszystkich ćwiczeń lub wybierać określone ćwiczenia

i przeprowadzić je:

zgodnie z podanymi wskazówkami,

na stanowisku wyposażonym w podane środki dydaktyczne.
Nauczyciel może również przedstawić swoje propozycje i przeprowadzić ćwiczenia.

Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich

postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów.

Uczeń powinien w tym celu samodzielnie:

przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi,

zakreślić odpowiedź, wstawiając X w miejscu pod słowem tak lub nie.

Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowania ucznia, sprawdza jego

umiejętności i wiedzę zawodową. Po dokonaniu przeglądu zakreślonych odpowiedzi, określa
pytania, na które uczeń nie potrafił odpowiedzieć prawidłowo. Zakreślenia pod zapisem NIE

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

wskazują luki w wiedzy ucznia, informują również, jakich treści jeszcze dobrze nie poznał.
Oznacza to, że uczeń musi nauczyć się tych treści.

Poznanie przez ucznia określonej wiedzy o magazynowaniu, składowaniu i transporcie

materiałów stosowanych do budowy rurociągów będzie stanowiło dla nauczyciela podstawę
przeprowadzenia

sprawdzianu

poziomu

opanowania

wiadomości

i

ukształtowanych

umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6
zadaniami testowymi.

W tym rozdziale podano również:

klucz odpowiedzi,

instrukcję dla nauczyciela, w której omówiono czynności nauczyciela podczas
przeprowadzania sprawdzianu,

instrukcję dla ucznia, w której omówiono czynności ucznia podczas przeprowadzania
sprawdzianu,

przykładową kartę odpowiedzi, w której, w odpowiednich miejscach uczeń wpisuje
odpowiedzi na pytania.

W procesie sprawdzania i oceniania poziomu osiągnięć uczniów można stosować

sprawdziany ustne i pisemne, obserwację czynności ucznia podczas realizacji zadań, testów
sprawdzających z zadaniami praktycznymi.

Zaleca się prowadzenie badań diagnostycznych, kontroli bieżącej i końcowej. W ocenie

końcowej, która jest prowadzona na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej,
należy zastosować pomiar dydaktyczny. Wiadomości teoretyczne niezbędne do realizacji
czynności praktycznych mogą być sprawdzone za pomocą testów osiągnięć. Zadania w teście są
otwarte (krótkiej odpowiedzi) lub zamknięte (wyboru wielokrotnego).

Kontrolę poprawności wykonania zadań należy prowadzić w trakcie i po realizacji ćwiczeń.

W ocenianiu osiągnięć uczniów należy uwzględnić:

wynik sprawdzianu opanowania umiejętności powinien mieć charakter alternatywny, co
oznacza, że uczeń umie lub nie umie poprawnie wykonać ćwiczenia,

może być różny poziom opanowania umiejętności; ćwiczenie może być wykonane szybciej
lub wolniej, bezbłędnie lub z błędem zauważonym i poprawionym przez ucznia.

Podstawą uzyskania przez ucznia pozytywnej oceny jest między innymi poprawne wykonanie
ćwiczeń, zaproponowanych w programie jednostki modułowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5























Schemat układu jednostek modułowych



713[04].B1

Techniczne podstawy budowy rurociągów

713[04].B1.01

Posługiwanie się podstawowymi

pojęciami z zakresu budowy rurociągów

713[04].B1.04

Posługiwanie się dokumentacją

techniczną

713[04].B1.05

Magazynowanie, składowanie

i transportowanie materiałów

stosowanych do budowy

rurociągów

713[04].B1.02

Przestrzeganie przepisów

bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej

oraz ochrony środowiska

713[04].B1.03

Rozpoznawanie podstawowych

materiałów stosowanych do budowy

rurociągów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2.

WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budowy rurociągów,

przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, przewidywać zagrożenia i zapobiegać im,

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały stosowane do budowy rurociągów,

odczytywać i interpretować rysunki techniczne,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

wykonywać pomiary i szkice prostych części maszyn,

stosować układ jednostek SI,

korzystać z różnych źródeł informacji,

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów,
tabel,

oceniać własne możliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego zawodu,

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowiska składowania i magazynowania,

dokonać składowania i magazynowania materiałów pomocniczych,

dokonać składowania i magazynowania materiałów metalowych i niemetalowych,

dokonać składowania i magazynowania materiałów drobnowymiarowych,

dokonać składowania i magazynowania materiałów prefabrykowanych,

dokonać składowania i magazynowania materiałów łatwopalnych i niebezpiecznych,

dobrać sposób i środki transportu do rodzaju materiału,

przetransportować materiały w poziomie i pionie,

przetransportować materiały indywidualnie i zespołowo,

przetransportować materiały ręcznie i mechanicznie,

dokonać czyszczenia i konserwacji środków transportu materiałów,

wykonać prace, dotyczące magazynowania i składowania z zachowaniem zasad
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Monter systemów rurociągowych 713[04]

Moduł: Techniczne podstawy budowy rurociągów 713[04].B1
Jednostka modułowa: Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów stosowanych

do budowy rurociągów 713[04].B1.05

Temat: Stanowiska składowania i magazynowania materiałów metalowych stosowanych do

budowy rurociągów.

Cel

ogólny:

kształtowanie

umiejętności

organizowania

stanowiska

składowania

i magazynowania.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wskazać, gdzie należy przechowywać poszczególne materiały, biorąc pod uwagę ich cechy
techniczne,

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowania i planowania pracy,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz,

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja w grupie.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca grupowa


Czas: 45
minut


Środki dydaktyczne:

opisy miejsc składowania materiałów metalowych,

wykazy materiałów metalowych z określeniem miejsc ich składowania,

foliogramy,

rzutnik pisma,

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja zajęć:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

A. definiowanie pojęć:

należy wyjaśnić pojęcie składowania i magazynowania,

uczniowie otrzymują opisy miejsc składowania materiałów metalowych,

uczniowie

pracują

indywidualnie,

przeglądają

wykazy

materiałów

metalowych

z określeniem miejsc ich składowania.


B
. składowanie i magazynowanie:

wstęp- należy zapoznać uczniów z opisami miejsc składowania materiałów stosowanych do
budowy rurociągów; wskazać, gdzie należy przechowywać poszczególne materiały, biorąc
pod uwagę ich cechy techniczne,

uczniowie otrzymują wykazy materiałów metalowych z określeniem miejsc ich
składowania,

pracując w grupie uczniowie opisują miejsce składowania materiałów.

W trakcie pracy w grupach nauczyciel zwraca uwagę uczniom na przestrzeganie przepisów bhp.

4. Podsumowanie zajęć:

uczniowie uzasadniają wybór miejsca składowania.


5. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.

nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza czy czyni postępy,

uczniowie prezentują swoje prace,

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.


6. Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Składowanie gazów technicznych.

Na podstawie zgromadzonych informacji sporządź w zeszycie przedmiotowym notatkę.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Anonimowe pisemne wypowiedzi uczniów dotyczące sposobu prowadzenia zajęć

i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Monter systemów rurociągowych 713[04]

Moduł: Techniczne podstawy budowy rurociągów 713[04].B1
Jednostka modułowa: Magazynowanie,

składowanie

i

transportowanie

materiałów

stosowanych do budowy rurociągów 713[04].B1.05

Temat: Transport ręczny.


Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności dobierania środków transportu.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

dobrać sposób i środki transportu do rodzaju materiału.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowania i planowania pracy,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się
:

pokaz,

ćwiczenia praktyczne.


Środki dydaktyczne:

foliogramy,

charakterystyki środków transportu ręcznego,

rzutnik pisma,

przepisy dotyczące zasad bezpiecznej pracy z zastosowaniem środków transportu ręcznego,

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Formy organizacji pracy uczniów
:

praca w grupach;

praca indywidualna


Czas trwania zajęć
: 45 minut

Przebieg zajęć:

Lp.

Ogniwa zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Czas

trwania

1.

Stworzenie ładu
zewnętrznego
i wewnętrznego

- wita uczniów
- sprawdza obecność
- podaje temat zajęć
- przedstawia cele zajęć

- witają nauczyciela
- podają obecności
- zapisują temat zajęć

w zeszytach

3 min.

2.

Opracowanie
nowego materiału

- przypomina zagadnienia

z ostatnich zajęć

- rozpoczyna opracowanie

nowego materiału

- odpowiadają na pytania.
- biorą czynny udział w

zajęciach

- zapisują nowe informacje

w zeszytach

5 min.

3.

Kształtowanie

pojęć

- omawia środki transportu
- nawiązuje rozmowę z uczniami

na temat środków transportu

- odpowiadają na pytania

nauczyciela

10 min.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

na temat środków transportu

4.

Wiązanie teorii
z praktyką

- przypomina zasady bhp podczas

transportu ręcznego

- omawia charakterystyki środków

transportu ręcznego

- omawia zastosowanie środków

transportu ręcznego,

- wybierają materiały do

transportu ręcznego

- dobierają środki transportu

ręcznego (pod kontrolą
nauczyciela)

15 min.

5.

Kształtowanie
nawyków

- powtarza najważniejsze

wiadomości

- sprawdza wykonanie ćwiczenia

oraz przekazuje uwagi

- odpowiadają na pytania
- prezentują wykonane

ćwiczenie

10 min.

6.

Ocena i kontrola

- ocenia aktywność uczniów

1 min.

7.

Zakończenie zajęć

- podaje treść zadania domowego

Zapisują treść zadania w
zeszytach przedmiotowych

1 min.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1. Stanowiska składowania i magazynowania


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Do magazynu dostarczono:

pręty stalowe,

rury stalowe,

rury instalacyjne z tworzyw sztucznych,

armaturę zabezpieczającą.

Ustal miejsce składowania tych materiałów.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na:

stosowanie poprawnego nazewnictwa,

przestrzeganie przepisów bhp na stanowisku pracy,

umiejętność pracy w grupie.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisami miejsc składowania materiałów,
2) wskazać, gdzie należy przechowywać poszczególne materiały, biorąc pod uwagę ich cechy

techniczne.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

opisy

miejsc

składowania

materiałów

metalowych

oraz

wykazy

materiałów

z określeniem miejsc ich składowania,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Do magazynu dostarczono:

acetylen w butlach,

emalie, lakiery i rozpuszczalniki w średnich opakowaniach.

Ustal miejsce składowania tych materiałów.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :

stosowanie poprawnego nazewnictwa,

przestrzeganie przepisów bhp na stanowisku pracy,

umiejętność pracy w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisami miejsc składowania materiałów,
2) wskazać, gdzie należy przechowywać poszczególne materiały, biorąc pod uwagę ich cechy

techniczne.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

opisy miejsc składowania materiałów niebezpiecznych i łatwopalnych oraz wykazy
materiałów z określeniem miejsc ich składowania,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Do magazynu dostarczono:

pręty gładkie Ø 8, 10 i 12 mm,

pręty żebrowane jednoukośnie Ø 18 i 20 mm,

dwuteowniki zwykłe 140 i 160.

Ustal miejsce składowania tych materiałów.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na:

stosowanie poprawnego nazewnictwa,

przestrzeganie przepisów bhp na stanowisku pracy,

umiejętność pracy w grupie.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisami miejsc składowania materiałów,
2) wskazać, gdzie należy przechowywać poszczególne materiały, biorąc pod uwagę ich cechy

techniczne.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

opisy

miejsc

składowania

materiałów

metalowych

oraz

wykazy

materiałów

z określeniem miejsc ich składowania,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Transport ręczny materiałów

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Z magazynu należy dostarczyć na stanowisko 5 zestawów rur stalowych. Stanowisko

monterskie usytuowane jest w odległości ok. 40 m od magazynu. Rury są zapakowane
w zestawy o masie 50 kg i długości 2 m.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :

stosowanie poprawnego nazewnictwa,

organizowanie transportu ręcznego,

umiejętność pracy w grupie.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować polecenie ćwiczenia,
2) zapoznać się ze środkami transportu ręcznego,
3) wybrać odpowiedni środek transportu ręcznego i uzasadnić swój wybór,
4) omówić zasady bezpiecznego transportu ręcznego wybranym środkiem transportu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

charakterystyki środków transportu ręcznego,

przepisy dotyczące zasad bezpiecznej pracy z zastosowaniem środków transportu ręcznego,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Ze składowiska materiałów należy dostarczyć na stanowisko monterskie armaturę pakowaną

w paczkach o masie 100 kg. Stanowisko monterskie jest usytuowane w odległości ok. 40 m od
magazynu.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :

stosowanie poprawnego nazewnictwa,

organizowanie transportu ręcznego,

umiejętność pracy w grupie.

Sposób wykonania ćwiczenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Uczeń powinien:

1) przeanalizować polecenie ćwiczenia,
2) zapoznać się ze środkami transportu ręcznego,
3) wybrać odpowiedni środek transportu ręcznego i uzasadnić swój wybór,
4) omówić zasady bezpiecznego transportu ręcznego wybranym środkiem transportu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

charakterystyki środków transportu ręcznego,

przepisy dotyczące zasad bezpiecznej pracy z zastosowaniem środków transportu ręcznego,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Zmechanizowany transport materiałów

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Z magazynu należy dostarczyć na stanowisko 200 kg rur stalowych o długości 4 m.

Stanowisko usytuowane jest w odległości ok. 200 m od magazynu.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :

stosowanie poprawnego nazewnictwa,

organizowanie transportu zmechanizowanego,

umiejętność pracy w grupie.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować polecenie ćwiczenia,
2) zapoznać się ze środkami transportu mechanicznego,
3) wybrać odpowiedni środek transportu i uzasadnić swój wybór,
4) omówić

zasady

bezpiecznego

transportu

wybranym

środkiem

transportu

zmechanizowanego.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

charakterystyki środków transportu mechanicznego,

przepisy dotyczące zasad bezpiecznej pracy z zastosowaniem środków transportu
mechanicznego,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Ze składowiska materiałów należy dostarczyć na stanowisko 150 kg cementu. Stanowisko

jest usytuowane w odległości ok. 150 m od magazynu.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Oceniając pracę uczniów nauczyciel zwraca uwagę na :

stosowanie poprawnego nazewnictwa,

organizowanie transportu zmechanizowanego,

umiejętność pracy w grupie.

Sposób wykonania ćwiczenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Uczeń powinien:

1) przeanalizować polecenie ćwiczenia,
2) zapoznać się ze środkami transportu,
3) wybrać odpowiedni środek transportu i uzasadnić swój wybór,
4) omówić zasady bezpiecznego transportu wybranym środkiem transportu zmechanizowanego.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

charakterystyki środków transportu mechanicznego,

przepisy dotyczące zasad bezpiecznej pracy z zastosowaniem środków transportu
mechanicznego,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Magazynowanie, składowanie
i transportowanie materiałów stosowanych do budowy rurociągów”

Test składa się z 20 zadań dwóch typów:

1. Typu otwartego, w tym:

10 zadań z luką,

2. Typu zamkniętego, w tym:

10 zadań wielokrotnego wyboru.

Zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 19 i 20 są z poziomu podstawowego; 6, 11, 14, 16,
17 i 18 są z poziomu ponadpodstawowego.


Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Rozróżnić budynki magazynowe

B

P

c

2.

Rozróżnić urządzenia do składowania

C

P

a

3.

Określić warunki wilgotności powietrza w
pomieszczeniach przeznaczonych do
składowania

C

P

a

4.

Określić warunki składowania spoiw

C

P

d

5.

Dokonać identyfikacji urządzeń
transportowych

C

P

b

6.

Rozpoznać oznaczanie materiałów
niebezpiecznych

D

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

7.

Określić dopuszczalne normy
podnoszenia i przenoszenia ciężarów
przez jednego dorosłego mężczyznę

C

P

a

8.

Rozpoznać środki transportu
zmechanizowanego

C

P

d

9.

Rozróżnić środki transportu

B

P

a

10.

Określić sposób składowania materiałów
malarskich

C

P

c

11.

Dobrać sposób składowania
niebezpiecznych substancji

D

PP

Przedmioty łatwo
tłukące się, nie-
bezpieczne substancje
i preparaty chemiczne
oraz materiały o
największej masie
powinny być
składowane na
najniższych półkach
regałów.

12.

Określić sposób składowania materiałów
o dużych gabarytach

C

P

Przedmioty o dużych
wymiary i masie
powinny być
ustawiane lub
układane stabilnie,
tak aby zapobiec ich
wywróceniu się lub
spadnięciu.

13.

Wyjaśnić sposób rozładunku stosów
materiałowych

A

P

Rozładunek stosów
powinien być
prowadzony kolejno,
począwszy od
najwyższych warstw.

14.

Dobrać sposób składowania materiałów o
małych wymiarach

D

PP

Drobnowymiarowe
elementy metalowe
należy
przechowywać
w pojemnikach
ustawionych na
półkach regałów,
z zachowaniem
podziału na rodzaje
i gatunki materiałów.

15.

Określić sposób składowania rur
metalowych

C

P

Pręty i rury metalowe
należy układać:
a) dobierając wg

rodzaju materiału i
wymiarów
przekroju
poprzecznego,

b) na niżej

usytuowanych
półkach regałów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

usytuowanych
półkach regałów.

16.

Określić sposób składowania materiałów
malarskich

D

PP

Płynne materiały
malarskie należy
składować w
szczelnych,
fabrycznych
pojemnikach.

17.

Dobrać sposób transportowania

D

PP

Przedmioty o ciężarze
większym niż 50 kg
powinny być
przenoszone
zespołowo.

18.

Określić sposób zespołowego
przenoszenia materiałów

C

PP

Podczas przenoszenia
przedmiotów długich
i ciężkich na
ramionach należy:
a) używać

naramienników
ochronnych,

b) ciężar podnosić na

komendę,
równomiernie
i jednocześnie
przez wszystkich
pracowników,

c) ciężar przenosić na

ramionach lewych
lub prawych

19.

Określić minimalne wymiary
pomieszczenia do magazynowania
materiałów niebezpiecznych

C

P

Minimalne wymiary
pomieszczenia
przeznaczonego do
przechowywania
materiałów
niebezpiecznych to:
a) wysokość 250 cm,
b) szerokość 200 cm,
c) długość ok. 450 cm.

20.

Dobrać miejsce składowania wyrobów
ceramicznych i kamionkowych

C

P

Miejsce składowania
wyrobów
ceramicznych
i kamionkowych
powinno być:

a) wyrównane,
b) utwardzone,
c) odwodnione.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia


A. INSTRUKCJA OGÓLNA
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA
1. Zestaw zadań testowych składa się z:

a. zadań otwartych (zadań z luką),
b. zadań zamkniętych (zadań wielokrotnego wyboru).

2. W zadaniach z luką należy w miejsce kropek wpisać prawidłowe wyrażenie, wzór lub

dokonać opisu np. rysunku, czyli uzupełnić je w sposób stanowiący logiczną całość.

3. Zadania wielokrotnego wyboru mają 4 odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa.

Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na Karcie odpowiedzi.

4. W wypadku pomyłki błędną odpowiedź należy ująć w kółko i ponownie zakreślić

odpowiedź prawidłową.

5. Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie sprawia Ci trudność, to opuść je

i przejdź do zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później.

6. Czas trwania testu – 45 min.
7. Maksymalna liczba punktów, jaką można osiągnąć za poprawne rozwiązanie testu

wynosi 20 pkt.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Materiały dla ucznia:

instrukcja dla ucznia,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi,


Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości
i umiejętności, jakie zostały ukształtowane w wyniku zorganizowanego procesu kształcenia
w jednostce modułowej Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów
stosowanych do budowy rurociągów. Pytania nie są trudne i jeżeli zastanowisz się, to na pewno
udzielisz poprawnej odpowiedzi.

Powodzenia !


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


I. Podkreśl poprawną odpowiedź

1. Który z budynków magazynowych zalicza się do magazynów półotwartych?

a) zbiornik,
b) silos,
c) wiata,
d) zasobnik.

2. Urządzenia do składowania to

a) palety,
b) przenośniki,
c) pokrowce,
d) dźwignice.

3. Wilgotność powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych do składowania spoiw powinna

wynosić

a) ok. 30%,
b) 35%,
c) 40÷45%,
d) może być dowolna.

4. Odległość ułożonego stosu worków ze spoiwem, od ściany magazynu nie może być mniejsza

niż

a) 40 cm,
b) 45 cm,
c) 55 cm,
d) 60 cm.

5. Do urządzeń transportowych zaliczamy

a) stojaki,
b) wózki jezdniowe,
c) pasy,
d) wieszaki.

6. Butle acetylenowe są malowane na kolor

a) kasztanowy,
b) czerwony,
c) zielony,
d) niebieski.

7. Dopuszczalny ciężar podnoszony i przenoszony przez jednego dorosłego mężczyznę, przy

pracy stałej i odległości przenoszenia do 75 m, wynosi

a) 40 kg,
b) 45 kg,
c) 50 kg,
d) 55 kg.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

8. Do środków transportu zmechanizowanego zalicza się

a) żurawie,
b) wyciągarki,
c) podnośniki,
d) przenośniki.

9. Na rysunku przedstawiono

a) żuraw z przeciwwagą,
b) wózek widłowy,
c) przenośnik,
d) suwnicę.

10. Płynne materiały malarskie dostarczone w beczkach i hobokach należy ustawiać

a) w specjalnych stojakach,
b) na najwyższych półkach regałów,
c) na drewnianych podkładkach,
d) na najniższych półkach regałów.


II. Uzupełnij zdania

11. Przedmioty łatwo tłukące się, niebezpieczne substancje i preparaty chemiczne oraz

materiały o największej masie powinny być składowane na …………... półkach regałów.

12. Przedmioty o dużych wymiary i masie powinny być ustawiane lub układane ……….., tak

aby zapobiec ich wywróceniu się lub spadnięciu.

13. Rozładunek stosów powinien być prowadzony kolejno, począwszy od …………….. warstw.
14. Drobnowymiarowe

elementy

metalowe

należy

przechowywać

w

pojemnikach

ustawionych na półkach regałów, z zachowaniem podziału na ……………….
i ……………… materiałów.

15. Rury metalowe należy układać:

a) dobierając wg ………………………..,
b) na ………………. półkach regałów.

16. Płynne materiały malarskie należy składować w ……………, fabrycznych pojemnikach.
17. Przedmioty o ciężarze większym niż 50 kg powinny być przenoszone …………….
18. Podczas przenoszenia przedmiotów długich i ciężkich na ramionach należy:

a) używać ……………………,
b) ciężar podnosić na komendę, ……………. i ………….. przez wszystkich pracowników,
c) ciężar przenosić na ramionach ………...

19. Minimalne wymiary pomieszczenia przeznaczonego do przechowywania materiałów

niebezpiecznych to:
a) wysokość ……………………,
b) szerokość 200 cm,
c) długość ok. ………...

20. Miejsce składowania wyrobów ceramicznych i kamionkowych powinno być:

a) ……………………,
b) utwardzone,
c) ……………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów stosowanych do
budowy rurociągów

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub opisz.

I. Podkreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punktacja

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d


II. Uzupełnij zdania

Nr

zadania

Odpowiedź

Punktacja

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

Suma punktów za część I+II

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Magazynowanie, składowanie
i transportowanie materiałów stosowanych do budowy rurociągów”

Test składa się z 21 zadań dwóch typów:

1. Typu otwartego, w tym:

6 zadań krótkiej odpowiedzi

9 zadań z luką,

2. Typu zamkniętego, w tym:

6 zadań wielokrotnego wyboru

Zadania: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19 i 20 są z poziomu podstawowego; 5, 9, 10,
12, 18 i 21 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr

zad

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Wymienić budowle
magazynowe

A

P

budowle magazynowe zamknięte
(budynki jedno- i wielokondygna-
cyjne o różnej konstrukcji, zbiorniki,
zasobniki, silosy),

budowle magazynowe otwarte (ogro-
dzone składowiska, place składowe
do magazynowania zapasów odpor-
nych na warunki atmosferyczne),

budowle magazynowe półotwarte
(wiaty, otwarte zbiorniki).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

2.

Wymienić wymagania stawiane
magazynom

A

P

oświetlenie naturalne,

oświetlenie sztuczne,

wentylacja,

drogi transportowe,

podłoga - równa, nieśliska,
niepyląca,

odpowiednia temperatura,

zabezpieczone wyjście z magazynu,

bramy - zaopatrzone w zabezpieczenia
przed samoczynnym zamykaniem się.

3.

Określić przeznaczenie
urządzeń do składowania

C

P

regały różnych typów (stałe, prze-
suwne, szufladowe),

stojaki, służące do składowania ką-
towników, blach,

wieszaki - stałe, przenośne do zawie-
szania zwojów drutu, lin,

palety - stosowane także jako jed-
nostki ładunkowe,

o specjalnej konstrukcji i przystoso-
wane do składowania butli z gazami
technicznymi, beczek, bębnów,

4.

Wymienić rodzaje urządzeń
transportowych stosowanych
w transporcie wewnętrznym

B

P

wózki jezdniowe ręczne,

wózki jezdniowe z napędem
silnikowym (sztaplarki, wózki
platformowe),

przenośniki do transportu
pionowego, poziomego (np.
przenośniki taśmowe, ślimakowe,
redlery, elewatory),

ładowarki - stosowane do transportu
materiałów sypkich,

dźwignice,

5.

Wskazać zasady składowania
materiałów w stosach

D

PP

stateczność stosów poprzez
składowanie na wysokość
uzależnioną od rodzaju materiału
(ich wymiarów, masy, kształtu) oraz
wytrzymałości opakowań,

wiązanie między warstwami,

układanie stosów tak, aby środek
ciężkości przedmiotów
składowanych pozostawał wewnątrz
obrysu stosów,

zachowanie odległości między
stosami, umożliwiającej bezpieczne
układanie i przemieszczanie
materiałów,

rozładunek stosów powinien być
prowadzony kolejno, począwszy od
najwyższych warstw,

niedopuszczalne jest wyjmowanie
materiałów ze środka

stosów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

6.

Opisać ograniczenia przy
transporcie ręcznym wynikające
z wymagań BHP.

C

P

ograniczenie długotrwałego wysiłku
fizycznego, w tym zapewnienie od-
powiednich przerw w pracy na od-
poczynek,

wyeliminowanie nadmiernego
obciążenia układu mięśniowo-
szkieletowego pracownika, a
zwłaszcza urazów kręgosłupa,
związanych z rytmem pracy
wymuszonym procesem pracy,

ograniczenie do minimum
odległości ręcznego
przemieszczania przedmiotów,

uwzględnienie wymagań ergonomii.

7.

Opisać rozmieszczenie regałów

C

P

Szerokość odstępów między regałami
powinna być odpowiednia do stoso-
wanych środków transportu oraz po-
winna umożliwiać swobodne opero-
wanie tymi środkami i ładunkami.

8.

Określić

sposób

transportu

materiałów pylących

C

P

Transport materiałów pylących luzem
może odbywać się wyłącznie
w zamkniętych kontenerach.

9.

Dobrać sposób składowania
materiałówmetalowych o
małych wymiarach

D

PP

Drobnowymiarowe elementy meta-
lowe należy przechowywać w
pojemnikach ustawionych na półkach
regałów, z zachowaniem podziału na
rodzaje i gatunki materiałów.

10.

Określić sposób składowania
prętów i rur

C

PP

Pręty i rury metalowe należy układać:
a) dobierając wg rodzaju materiału i

wymiarów przekroju poprzecznego,

b) w pozycji poziomej,
c) na niżej usytuowanych półkach

regałów.

11.

Opisać sposób składowania
kształtowników

B

P

Kształtowniki walcowane, stalowe
można przechowywać na składowi-
skach otwartych lub zamkniętych,
w specjalnie do tego celu przygotowa-
nych zasiekach

12.

Opisać sposób składowania
wyrobów stalowych na
składowiskach otwartych

B

P

Wyroby stalowe powinny być ukła-
dane na podkładach rozstawionych co
ok. 2 m, między palami zabezpiecza-
jącymi przed osuwaniem, wbitymi
w grunt lub na kozłach stalowych.

13.

Wymienić sposób składowania
materiałów niebezpiecznych

C

PP

Materiały i substancje niebezpieczne
powinny być przechowywane
w specjalnie do tego przeznaczonych
magazynach.

14.

Określić wymiary
pomieszczenia do
magazynowania materiałów
niebezpiecznych

B

P

Minimalne wymiary pomieszczenia
do przechowywania materiałów
niebezpiecznych to:
a) wysokość – 250 cm,
b) szerokość – 200 cm,
c) długość – ok. 450 cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

15.

Określić sposób przenoszenia ciekłych

materiałów szkodliwych dla zdrowia

C

P

Ciekłe materiały szkodliwe dla
zdrowia, gorące mogą być
przenoszone przez jedną osobę, gdy
ich ciężar nie przekracza 25 kg.

16.

Rozróżnić urządzenia do składowania

C

P

a

17.

Rozróżnić urządzenia pomocnicze w

magazynie

C

P

a

18.

Rozpoznać oznaczanie butli tlenowych

D

PP

b

19.

Określić dopuszczalne normy

podnoszenia i przenoszenia ciężarów

przez jednego dorosłego mężczyznę

C

P

a

20.

Rozpoznać środki transportu

zmechanizowanego

C

P

d

21.

Rozróżnić środki transportu

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie

będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.


Instrukcja dla ucznia


A. INSTRUKCJA OGÓLNA
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA
1. Zestaw zadań testowych składa się z:

zadań otwartych (zadań krótkiej odpowiedzi, zadań z luką),

zadań zamkniętych (zadań wielokrotnego wyboru).

2. Odpowiedzi na zadania krótkiej odpowiedzi powinny być jednozdaniowe, sformułowane

w sposób zwięzły i konkretny.

3. W zadaniach z luką należy w miejsce kropek wpisać prawidłowe wyrażenie, wzór lub

dokonać opisu np. rysunku, czyli uzupełnić je w sposób stanowiący logiczną całość.

4. Zadania wielokrotnego wyboru mają 4 odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa.

Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na Karcie odpowiedzi.

5. W wypadku pomyłki błędną odpowiedź należy ująć w kółko i ponownie zakreślić od

powiedź prawidłową.

6. Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie sprawia Ci trudność, to opuść je

i przejdź do zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później.

7. Czas trwania testu – 45 min.
8. Maksymalna liczba punktów, jaką można osiągnąć za poprawne rozwiązanie testu

wynosi 21 pkt.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Materiały dla ucznia:

instrukcja dla ucznia,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


Celem przeprowadzanego pomiaru dydaktycznego jest sprawdzenie poziomu wiadomości
i umiejętności, jakie zostały ukształtowane w wyniku zorganizowanego procesu kształcenia
w jednostce modułowej Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów
stosowanych do budowy rurociągów. Spróbuj swoich sił. Pytania nie są trudne i jeżeli
zastanowisz się, to na pewno udzielisz poprawnej odpowiedzi.

Powodzenia !

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


I. Udziel odpowiedzi na pytania

1.

Jak można podzielić budowle magazynowe?

2.

Jakie wymagania są stawiane budynkom magazynowym?

3.

Wymień urządzenia do składowania.

4.

Wymień rodzaje urządzeń transportowych stosowanych w transporcie wewnętrznym.

5.

Jakich zasad należy przestrzegać podczas magazynowania materiałów w stosach?

6.

Opisz podstawowe ograniczenia przy transporcie ręcznym wynikające z wymagań BHP.

II. Uzupełnij zdania

7.

Szerokość odstępów między regałami powinna być ………….. do stosowanych środków

transportu

oraz

powinna

umożliwiać

……………

operowanie

tymi

środkami

i ładunkami.

8.

Transport materiałów pylących luzem może odbywać się wyłącznie …………………….

9.

Drobnowymiarowe

elementy

metalowe

należy

przechowywać

w

pojemnikach

ustawionych na półkach regałów, z zachowaniem podziału na ……………….
i ……………… materiałów.

10.

Pręty i rury metalowe należy układać:

a) dobierając wg ………………………..,
b) w pozycji ……………..,
c) na ………………. półkach regałów.

11.

Kształtowniki walcowane, stalowe można przechowywać na składowiskach ………. lub

……………, w specjalnie do tego celu przygotowanych zasiekach.

12.

Wyroby stalowe powinny być układane na podkładach rozstawionych co ok. ….. m,

między palami zabezpieczającymi przed osuwaniem, wbitymi w grunt lub na
……………………….

13.

Materiały i substancje niebezpieczne powinny być przechowywane w …………………

14.

Minimalne wymiary pomieszczenia do przechowywania materiałów niebezpiecznych to:

a) wysokość - ……….. cm,
b) szerokość - ………… cm,
c) długość - ok. …………. cm.

15.

Ciekłe materiały szkodliwe dla zdrowia mogą być przenoszone przez jedną osobę, gdy ich

ciężar nie przekracza ……… kg.

III. Podkreśl poprawną odpowiedź

16.

Do składowania służą

a) palety,
b) przenośniki,
c) pokrowce,
d) dźwignice.

17. Do wyposażenia pomocniczego w magazynie zaliczamy

a) wagi,
b) ładowarki,
c) wózki platformowe,
d) wieszaki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

18. Butle tlenowe są malowane na kolor

a) czerwony,
b) niebieski,
c) biały,
d) żólty.

19. Dopuszczalny ciężar podnoszony i przenoszony przez jednego dorosłego mężczyznę, przy

pracy stałej i odległości przenoszenia do 75 m, wynosi
a) 40 kg,
b) 45 kg,
c) 50 kg,
d) 55 kg.

20. Do środków transportu zmechanizowanego zalicza się między innymi

a) Żurawie,
b) Wyciągarki,
c) Podnośniki,
d) przenośniki.

21. Na rysunku przedstawiono

a) wielokrążek,
b) dźwignik zębatkowy,
c) dźwignię stalową,
d) żuraw stały.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów stosowanych do
budowy rurociągów


Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub opisz.

I. Udziel poprawnej odpowiedzi

Nr

zadania

Odpowiedź

Punktacja

1.

2.

3.

4.

5.

6.


II. Uzupełnij zdania

Nr

zadania

Odpowiedź

Punktacja

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.


III. Podkreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punktacja

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

Suma punktów za część I+II+III

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA

1. Gołembska E.: Kompendium wiedzy o logistyce. PWN, Poznań 2002
2. Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000
3. Kowalewski S., Dąbrowski A., Dąbrowski M.: Zagrożenia mechaniczne. Centralny Instytut

Ochrony Pracy, Warszawa 1997

4. Kuczyński A., Lenkiewicz W.: Zarys budownictwa ogólnego. WSiP, Warszawa 1999
5. Rączkowski B.: BHP w praktyce. ODiDK, Gdańsk 2005
6. www.bagra.pl
7. www.boc.com.pl
8. www.hobas.com.pl
9. www.kurek.pl
10. www.logistykafirm.com
11. www.messer.pl
12. www.promag.pl
13. www.remi.com.pl
14. www.uchwyty.pl

LITERATURA METODYCZNA


1. Baraniak B.: Dobór treści kształcenia zawodowego. Instytut Badań Edukacyjnych,

Warszawa 1997

2. Figurski J.: Eksperyment pedagogiczny Modułowe programy nauczania w kształceniu

zawodowym: model ujednoliconego egzaminu zawodowego. Instytut Technologii
Eksploatacji, Radom 2001

3. Francuz W. M.: Dydaktyka w nowej szkole zawodowej. Wydawnictwo Politechniki

Krakowskiej, Kraków 2004

4. Niemierko

B.:

Pomiar

wyników

kształcenia.

WSiP,

Warszawa

2004

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji,
Radom 2000

5. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Wyższa Szkoła Inżynierska,

Radom 1995

