background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Paweł Pierzchalski 
 
 
 
 
 
 

Eksploatowanie maszyn do drukowania wypukłego 
825[01].Z3.01 
 

 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
dr inŜ. Henryk Godlewski 
mgr inŜ. Przemysław Śleboda 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr ElŜbieta Gonciarz 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  825[01].Z3.01, 
„Eksploatowanie  maszyn  do  drukowania  wypukłego”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu drukarz 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Charakteryzowanie typograficznych i typooffsetowych maszyn 

drukujących 

 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Charakteryzowanie fleksograficznych maszyn drukujących 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

15 

7.

 

Literatura 

29 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.

 

WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

drukarz. W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  juŜ  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania– 
–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem; 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania.  Druga  forma jest korzystniejsza, poniewaŜ 
nauczyciel  sterując  dyskusją,  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości; 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ć

wiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  róŜne 

moŜliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ć

wiczeń  jest    w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu  technodydaktycznym 

szkoły. Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował; 

 

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 
odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia,  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  JeŜeli  wystąpią  zaprzeczenia,  to  nauczyciel  powinien  do  tych 
zagadnień  wrócić,  sprawdzając,  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem 
niezrozumienia przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie 
nauczania.  W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy 
nauczyciela,  sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia. 
Uczeń  niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

w pełni  umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród 
uczniów  tak  zwaną  „ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania 
materiału  nauczania  rozdziału  moŜe  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia 
wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową, 
powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe 
uzdolnienia  manualne,  czy  moŜe  lepiej  radzi  sobie  z rozwiązywaniem  problemów 
teoretycznych; 

 

testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela, 
realizującego tę jednostkę modułową. KaŜdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona  jest  od 
liczba uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według własnego projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umoŜliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 
 
 
 
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

825[01].Z3 

Technologia drukowania wypukłego 

 

825[01].Z3.01 

Eksploatowanie maszyn do drukowania wypukłego 

825[01].Z3.02 

Przygotowanie form do drukowania wypukłego 

825[01].Z3.03  

Drukowanie wypukłe 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się terminologią poligraficzną, 

 

charakteryzować podstawowe działy poligrafii, 

 

określać podstawowe szeregi i formaty wyrobów poligraficznych 

 

posługiwać się podstawowymi miarami poligraficznymi, 

 

charakteryzować papiery drukowe, papiery tzw. nowej generacji, papiery syntetyczne,  

 

klasyfikować oraz określić skład farb drukowych,  

 

określać mechanizmy utrwalania farb,  

 

określać drukowe i uŜytkowe właściwości farb,  

 

klasyfikować i charakteryzować formy drukowe róŜnych technik drukowania, 

 

klasyfikować maszyny drukujące, 

 

charakteryzować techniki drukowania, 

 

współpracować w grupie, 

 

formułować wnioski, 

 

oceniać swoje umiejętności, 

 

uczestniczyć w dyskusji, 

 

prezentować siebie i grupę w której pracuje, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posłuŜyć się terminologią dotyczącą drukowania technikami wypukłymi, 

 

wyjaśnić  zastosowanie  techniki:  typograficznej  typooffsetowej  i  fleksograficznej  we 
współczesnej poligrafii, 

 

scharakteryzować zasady drukowania w technice wypukłej, 

 

sklasyfikować maszyny drukujące techniką wypukłą, 

 

scharakteryzować budowę i zasadę działania maszyn, 

 

przeanalizować budowę i przedstawić zasadę działania poszczególnych zespołów maszyn 
fleksograficznych, 

 

zidentyfikować zagroŜenia pochodzące od maszyn fleksograficznych, 

 

dobrać maszynę fleksograficzną do rodzaju produkcji, 

 

obliczyć czas wykonania określonej produkcji, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,  

 

scharakteryzować  czynności  eksploatacyjne  niezbędne  do  utrzymania  maszyny 
fleksograficznej w ruchu, 

 

zaplanować czynności technologiczne na stanowisku pracy maszyn fleksograficznych, 

 

zastosować zasady eksploatacji maszyn fleksograficznych do drukowania zgodnie, 

 

dobrać  środki  ochrony  indywidualnej  do  prac  związanych  z  obsługą  maszyn 
fleksograficznych, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej 
i ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………...………………………………………… 

Modułowy program nauczania: Drukarz 825[01]  
Moduł:  

Technologia drukowania wypukłego 825[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

Eksploatowanie 

maszyn 

do 

drukowania 

wypukłego 

825[01].Z3.01  

 

Temat:  „Analizowanie  zasady  działania  róŜnych  typów  fleksograficznych  maszyn 

drukujących”. 
Cel  ogólny
:  Zapoznanie  się  z  zasadą  działania  poszczególnych  zespołów  fleksograficznych 
maszyn drukujących. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

scharakteryzować typy maszyn fleksograficznych, 

 

zidentyfikować  podstawowe  zespoły  maszyn  fleksograficznych  na  podstawie  schematu 
maszyny, 

 

wyjaśnić zasadę działania poszczególnych zespołów maszyny, 

 

określić parametry techniczne i technologiczne fleksograficznych maszyn róŜnych typów. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

w grupach 3–4-osobowych. 

 

Czas: 3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze ze schematami róŜnych typów maszyn fleksograficznych, 

 

plansze ze schematami poszczególnych zespołów maszyn fleksograficznych, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 

3.

 

Zapis tematu do zeszytów. 

4.

 

Pogadanka  na  temat  róŜnych  typów  maszyn  fleksograficznych  i  ich  poszczególnych 
zespołów oraz parametrów techniczno-technologicznych tych maszyn. 

5.

 

Dyskusja  w  grupie  na  temat  zasady  działania  róŜnych  typów  maszyn  fleksograficznych 
i ich poszczególnych zespołów. 

6.

 

Rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczeń  i  udzielenie  odpowiedzi  na  pytania 
dotyczące ćwiczenia. 

7.

 

Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia. 

8.

 

Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9.

 

Prezentowanie wyników pracy. 

10.

 

Dyskusja w grupie na temat trudności napotkanych przez uczniów podczas wykonywania 
ć

wiczenia. 

11.

 

Podsumowanie zajęć. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odpowiedz  pisemnie  na  pytanie:  z  jakich  zespołów  składa  się  fleksograficzna  maszyna 

drukująca wybranego typu? Dokonaj charakterystyki kaŜdego z tych zespołów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności.  

 
 

Ankieta: 

 

Odpowiedz  na  poniŜsze  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian. 

 

1)

 

Czy potrafisz scharakteryzować maszyny fleksograficzne? 

 
 
 

2)

 

Czy wiesz, jak działają poszczególne zespoły maszyn fleksograficznych? 

 
 
 

3)

 

Czy potrafisz identyfikować zespoły maszyny na podstawie jej schematu? 

 
 
 

4)

 

Czy znasz podstawowe parametry techniczno-technologiczne maszyn 
fleksograficznych? 

 
 
 

5)

 

Czy któraś z część zajęć była dla ciebie niezrozumiała? JeŜeli TAK, to która? 

 
 

 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

…………………...………………………………………… 

Modułowy program nauczania: Drukarz 825[01]  
Moduł:  

Technologia drukowania wypukłego 825[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

Eksploatowanie 

maszyn 

do 

drukowania 

wypukłego 

825[01].Z3.01 

 

Temat:  „Rysowanie  schematów  technologicznych  oraz  analizowanie  pracy  zespołów 

drukowych róŜnego typu maszyn drukujących”. 
Cel  ogólny
:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  schematów  róŜnego  typu  zespołów 
drukujących oraz umiejętności analizowania pracy tych mechanizmów”. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

wymienić podstawowe typy maszyn drukujących, 

 

scharakteryzować poszczególne elementy zespołów drukowych, 

 

rozpoznać  poszczególne  elementy  maszyn  drukujących  w  maszynach,  modelach  lub 
ewentualnie na filmach, 

 

porównać budowę poszczególnych zespołów drukowych, 

 

narysować  schematy  technologiczne  zespołów  drukowych  stosowanych  w  róŜnego 
typach maszynach drukujących, 

 

przeanalizować zasadę działania poszczególnych zespołów drukowych. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

pokaz modeli lub filmów, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

w grupach 3–4-osobowych. 

 

Czas: 3 godziny dydaktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przykłady  kart  katalogowych,  folderów  informacyjnych  i  reklamowych  oraz  ofert 
internetowych producentów maszyn i urządzeń drukujących, 

 

dostęp do Internetu, 

 

materiały piśmienne i przybory do wykonania rysunków technicznych, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt do ćwiczeń. 

 
Przebieg zajęć: 
1. Faza wstępna: 

 

powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, 

 

nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć, 

 

zapis tematu do zeszytów. 

2. Faza właściwa: 

 

wykład  informacyjny  na  temat  rodzajów  maszyn  drukujących  oraz  zastosowanych 
w nich konstrukcji zespołów drukujących, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

pokaz  konstrukcji  i  zasady  działania  zespołów  drukujących  na  przykładzie 
rzeczywistych maszyn, modeli lub filmów dydaktycznych, 

 

rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczenia  i  udzielenie  odpowiedzi  na 
pytania dotyczące ćwiczenia, 

 

rozdanie urządzeń i materiałów do wykonania ćwiczenia, 

 

wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 

3. Faza kończąca: 

 

prezentowanie wyników pracy, 

 

dyskusja  w  grupie  na  temat  budowy  zespołów  w  maszynach  przeznaczonych  do 
róŜnego rodzaju technik drukowania, 

 

podsumowanie zajęć. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Wykonaj analogiczną jak na zajęciach pracę polegająca na narysowaniu róŜnego rodzaju 

zespołów farbowych stosowanych w maszynach drukujących. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.

 

Charakteryzowanie 

typograficznych 

typooffsetowych 

maszyn drukujących 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Narysuj zespoły i mechanizmy róŜnego typu maszyn drukujących.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Wykonanie  tego  ćwiczenia  powinno  odbywać  się  w  pracowni  maszynoznawstwa 

wyposaŜonej  w  róŜne  maszyny  drukujące,  na  warsztatach  szkolnych  lub  w  innym  zakładzie 
pracy.  Chodzi  o  to,  by  uczniowie  rysowali  zespoły  i  mechanizmy  maszyn  drukujących 
„z natury”  i  mieli  moŜliwość  podejścia  do  maszyn,  a  nawet  dotknięcia  ich.  MoŜna  równieŜ 
zaprezentować im maszyny drukujące podczas pracy.  

JeŜeli  nie  dysponujemy  takimi  moŜliwościami,  to  moŜemy  wykonać  ćwiczenie  

z  wykorzystaniem  filmów  dydaktycznych,  pokazów  multimedialnych,  zdjęć  maszyn  
i wspomagać się Internetem. 

Przygotowanie  odpowiedniej  liczby  materiałów  i  przyborów  kreślarskich  oraz 

piśmiennych gwarantuje prawidłowy i sprawny przebieg ćwiczenia. 

Rysunki  zespołów  i  mechanizmów  maszyn  drukujących,  które  sporządzają  uczniowie, 

nie  muszą  być  rysunkami  technicznymi,  choć  naleŜy  zwrócić  uwagę  na  jego  przejrzystość 
i kulturę techniczną ich wykonania. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się materiałami ilustrującymi konstrukcje róŜnych maszyn drukujących, 

2)

 

wyodrębnić w maszynach drukujących poszczególne zespoły i mechanizmy, 

3)

 

wykonać rysunki zespołów drukujących poszczególnych typów maszyn, 

4)

 

wykonać rysunki zespołów farbowych poszczególnych typów maszyn, 

5)

 

wykonać rysunek zespołu zwilŜającego maszyny offsetowej, 

6)

 

wykonać rysunek zespołu zasilającego papierem maszyny drukującej, 

7)

 

przeanalizować róŜnice konstrukcyjne występujące w zespołach i mechanizmach róŜnego 
rodzaju maszyn i urządzeń drukujących. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przykłady  kart  katalogowych,  folderów  informacyjnych  i  reklamowych  oraz  ofert 
internetowych producentów maszyn i urządzeń drukujących, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

materiały piśmienne, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zeszyt do ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Ćwiczenie 2 

Dokonaj analizy działania poszczególnych zespołów typooffsetowej maszyny drukującej 

i wykonaj schemat maszyny na podstawie filmu dydaktycznego.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Warunkiem  koniecznym  realizacji  ćwiczenia  jest  wcześniejsze  nagranie  filmu 

dydaktycznego  na  temat  pracy  typooffsetowej  maszyny  drukującej  w  warunkach 
przemysłowych. Wskazane jest ponadto zorganizowanie wycieczki dydaktycznej do drukarni 
drukującej techniką typooffsetową.  

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć uwaŜnie film dydaktyczny, 

2)

 

dokonać analizy działania poszczególnych zespołów maszyny typooffsetowej, 

3)

 

wykonaj schemat maszyny na podstawie filmu dydaktycznego. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

film dydaktyczny na temat: „Drukowanie typooffsetowe i budowa maszyny drukującej tą 
techniką”, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

urządzenie audio-wideo (magnetowid, DVD, komputer). 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2.

 

Charakteryzowanie fleksograficznych maszyn drukujących 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  typ  fleksograficznej  maszyny  drukującej  na  podstawie  przedstawionego 

schematu maszyny.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Warunkiem  prawidłowego  przeprowadzenia  ćwiczenia  jest  wcześniejsze  przygotowanie 

przez nauczyciela schematów róŜnych typów maszyn fleksograficznych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć dokładnie schemat badanej maszyny fleksograficznej, 

2)

 

dokonać analizy schematów fleksograficznych maszyn róŜnych typów, 

3)

 

porównać dany schemat maszyny z przykładowymi schematami maszyn róŜnych typów, 

4)

 

zidentyfikować typ maszyny na schemacie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

pogadanka. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schemat badanej maszyny fleksograficznej, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj analizy działania poszczególnych zespołów fleksograficznej zwojowej maszyny 

drukującej, na podstawie schematu maszyny i wycieczki dydaktycznej.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Prawidłowe 

przeprowadzenie 

ć

wiczenia 

wymaga 

przeprowadzenia 

wycieczki 

dydaktycznej  do  drukarni  fleksograficznej  oraz  przygotowania  planszy  ze  schematem 
zwojowej maszyn fleksograficznej. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć  uwaŜnie  pracującą  zwojową  maszynę  fleksograficzną  w  czasie  wycieczki 
dydaktycznej, 

2)

 

wykonać notatki,  

3)

 

skonfrontować  treść  notatek  i  obserwacje  ze  schematem  zwojowej  maszyny 
fleksograficznej, 

4)

 

dokonać analizy działania poszczególnych zespołów zwojowej maszyny fleksograficznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

fleksograficzna zwojowa maszyna drukująca, 

 

plansza ze schematem zwojowej maszyny fleksograficznej, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Eksploatowania  maszyn  do 
drukowania wypukłego” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru. 

 

zadania,  1,  2,  3,  6,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20  są  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

zadania 4, 5, 13 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  jednego  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. b, 5. a, 6. d, 7. a, 8. a, 9. c, 10. c, 11. c,  
12. 
b, 13. d, 14. c, 15. a, 16. c, 17. c, 18. b, 19. c, 20. a. 
 
Plan testu  
 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać elementy zespołu 
drukującego maszyny typograficznej 

Określić rodzaj drukowania 

Sklasyfikować maszyny drukujące 

Dobrać farbę do drukowania 
typograficznego 

PP 

Dobrać maszynę do zadrukowania 
tektury falistej 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Określić system drukujących 
maszyn zwojowych 

Określić najwydajniejszy rodzaj 
samonakładaka 

Określić zespoły części drukującej 
maszyny 

Określić budowę zespołu farbowego 
do farb mazistych 

10 

Określić rodzaj typograficznej 
maszyny gazetowej 

11 

Wskazać przemysłową technikę 
drukowania wypukłego 

12 

Określić kształt powierzchni 
współpracujących w procesie 
drukowania w prasach 

13 

Dobrać obciąg do drukowania 
techniką typograficzną 

PP 

14 

Scharakteryzować system satelitarny 
w maszynach fleksograficznych 

15 

Sklasyfikować samonakładaki 
maszyn arkuszowych 

16 

Określić kształt powierzchni 
współpracujących w procesie 
drukowania w typograficznych 
maszynach płaskich 

17 

Wskazać najwydajniejszy rodzaj 
maszyn typograficznych 

18 

Wskazać zastosowanie dla walca 
anilox 

19 

Określić zakresy konserwacji 
maszyny fleksograficznej 

20 

Określić sposób oddzielania  
i pobierania arkusza 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 

7.

 

JeŜeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze 
od niego pracę. 

8.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

9.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

9.

 

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

 
 

Powodzenia 

 
 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Zespół drukujący typograficznej maszyny drukującej składa się z 

a)

 

cylindra formowego, cylindra dociskowego i cylindra pośredniego. 

b)

 

cylindra  formowego,  cylindra  dociskowego  i  cylindra  pośredniego  stalowego 
z obciągiem gumowym. 

c)

 

powierzchni formowej i powierzchni dociskowej.

 

d)

 

cylindra formowego i pośredniego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

2.

 

Drukowanie typograficzne to drukowanie 

a)

 

bezpośrednie. 

b)

 

pośrednie rotacyjne. 

c)

 

pośrednie dociskowe.

 

d)

 

pośrednie płaskie.

 

 
3.

 

Najogólniej maszyny drukujące dzielimy na 

a)

 

płaskie, wypukłe. 

b)

 

dociskowe, płaskie, zwojowe. 

c)

 

arkuszowe, taśmowe..

 

d)

 

arkuszowe, zwojowe, kształtowe. 

 

4.

 

W drukowaniu typograficznym wykorzystuje się farby 

a)

 

ciekłe. 

b)

 

maziste.

 

c)

 

lejne UV  

d)

 

ciekłe rozpuszczalnikowe. 

 
5.

 

Do zadrukowania tektury falistej naleŜy uŜyć 

a)

 

arkuszowej maszyny fleksograficznej. 

b)

 

zwojowej maszyny fleksograficznej. 

c)

 

arkuszowej maszyny typograficznej.

 

d)

 

zwojowej maszyny typograficznej. 

 

6.

 

Odwijak i nawijak występują w maszynach zwojowych systemu 

a)

 

zwój-arkusz plano. 

b)

 

zwój-składka. 

c)

 

zwój-arkusz.

 

d)

 

zwój-zwój. 

 
7.

 

Najwydajniejsze samonakładaki drukujących maszyn arkuszowych to 

a)

 

pneumatyczne samonakładaki z tylnym podawaniem. 

b)

 

pneumatyczne samonakładaki z przednim podawaniem. 

c)

 

samonakładaki cierne.

 

d)

 

strumieniowe samonakładaki z bocznym podawaniem. 

 
8.

 

Część drukującą maszyny typograficznej stanowią zespoły 

a)

 

farbowy, drukujący, utrwalający. 

b)

 

farbowy, nawilŜający, drukujący. 

c)

 

drukujący, transportujący, zwilŜający.

 

d)

 

drukujący, wyprowadzający, farbowy. 

 

9.

 

Zespół farbowy do farb mazistych posiada następujące sekcje 

a)

 

podającą, rozcierającą. 

b)

 

przekazującą, rozdrabniającą, nadającą. 

c)

 

podającą, rozcierającą, nadającą. 

d)

 

nadającą, przekazującą. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

10.

 

Gazetowe maszyny typograficzne budowane były jako maszyny 

a)

 

arkuszowe. 

b)

 

dociskowe. 

c)

 

zwojowe.

 

d)

 

płaskie. 

 
11.

 

Z wszystkich technik drukowania wypukłego, obecnie zastosowanie przemysłowe ma  

a)

 

linoryt.

 

b)

 

typografia.

 

c)

 

fleksografia.

 

d)

 

fleksografia i drzeworyt. 

 

12.

 

Prasa to maszyna drukująca w której 

a)

 

powierzchnia formowa jest cylindryczna, a dociskowa jest płaska. 

b)

 

powierzchnia formowa i dociskowa są płaskie. 

c)

 

powierzchnia formowa jest płaska, a dociskowa jest cylindryczna.

 

d)

 

powierzchnia formowa i dociskowa są cylindryczne.

 

 
13.

 

Przy drukowaniu techniką typograficzną z uŜyciem miękkiej formy fotopolimerowej 

a)

 

naleŜy uŜyć miękkiego obciągu. 

b)

 

naleŜy uŜyć stalowego obciągu. 

c)

 

naleŜy uŜyć miedzianego obciągu.

 

d)

 

naleŜy uŜyć twardego obciągu. 

 

14.

 

System satelitarny w maszynach fleksograficznych charakteryzuje się 

a)

 

szeregowo ułoŜonymi zespołami drukującymi. 

b)

 

wspólnym cylindrem formowym. 

c)

 

wspólnym cylindrem dociskowym.

 

d)

 

szeregowo ułoŜonymi zespołami farbowymi. 

 
15.

 

Samonakładaki drukujących maszyn arkuszowych dzielimy na 

a)

 

z tylnym podawaniem, z przednim podawaniem. 

b)

 

z tylnym podawaniem, z bocznym podawaniem. 

c)

 

z bocznym podawaniem, z górnym podawaniem.

 

d)

 

z przednim podawaniem, z górnym podawaniem. 

 

16.

 

W typograficznych maszynach płaskich 

a)

 

powierzchnia formowa jest cylindryczna, a dociskowa jest płaska. 

b)

 

powierzchnia formowa i dociskowa są płaskie. 

c)

 

powierzchnia formowa jest płaska, a dociskowa jest cylindryczna.

 

d)

 

powierzchnia formowa i dociskowa są cylindryczne.

 

 
17.

 

Najwydajniejsze maszyny typograficzne to  

a)

 

maszyny płaskie. 

b)

 

maszyny rotacyjne arkuszowe. 

c) 

maszyny rotacyjne zwojowe.

 

d)

 

maszyny dociskowe.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

18.

 

Walec anilox znajduje zastosowanie w 

a)

 

zespołach farbowych maszyn typograficznych. 

b)

 

zespołach farbowych maszyn fleksograficznych.

 

c)

 

zespole suszącym maszyny fleksograficznej.

 

d)

 

zespole utrwalającym maszyny typograficznej. 

 

19.

 

Konserwacja maszyny fleksograficznej to 

a)

 

mycie, smarowanie. 

b)

 

smarowanie, remonty podzespołów. 

c)

 

czyszczenie, smarowanie, kontrola zapobiegawcza pod kątem uszkodzeń. 

d)

 

remonty bieŜące, czyszczenie. 

 
20.

 

W  samonakładaku  pneumatycznym  systemu  Uniwersal  oddzielanie  i  pobieranie  arkusza 
ze stosu następuje 

a)

 

z przodu stosu. 

b)

 

z tyłu stosu. 

c)

 

z boku stosu.

 

d)

 

z przodu lub z tyłu stosu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 
 

Eksploatowanie maszyn do drukowania wypukłego 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Eksploatowanie  maszyn  do 
drukowania wypukłego” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru. 

 

zadania  2,  3,  5,  6,  7,  8,  9,  10,  11,  13,  15,  16,  17,  18,  20  są  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

zadania 1, 4, 12, 14, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za  kaŜdą  poprawną  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3.  a,  4.  a,  5.  c

6.  b

7.  a

8.  b

9.  a

10.  c

11.  c

 

12. c

13. d

14. a

15. a

16. c

17. d

18. c

19. a

20. d

.

 

 
Plan testu  

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dobrać farbę do drukowania 
fleksograficznego 

PP 

Wskazać zastosowanie dla 
samonakładaków ciernych 

Określić rodzaj drukowania 

Dobrać obciąg do drukowania 
techniką typograficzną 

PP 

Scharakteryzować system satelitarny 
w maszynach fleksograficznych 

Określić rodzaj drukowania 

Określić sposób pobierania arkusza 
ze stosu 

Wskazać zastosowanie dla walca 
anilox 

Rozpoznać rodzaj maszyn 
fleksograficznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

10 

Określić technikę drukowania 
wypukłego 

11 

Określić kształt powierzchni 
współpracujących w procesie 
drukowania w maszynach płaskich 

12 

Dobrać farbę do drukowania 
typooffsetowego 

PP 

13 

Określić szerokość roboczą druku 
fleksograficznych maszyn 
małoformatowych 

14 

Dobrać maszynę do zadrukowania 
tektury falistej 

PP 

15 

Wskazać zespoły i mechanizmy, 
które nie są charakterystyczne dla 
maszyn typograficznych 
arkuszowych 

16 

Określić główny czynnik niszczący 
formę typooffsetową 

17 

Określić kształt powierzchni 
współpracujących w procesie 
drukowania w maszynach 
rotacyjnych 

18 

Wskazać elementy zespołu 
drukującego maszyny offsetowej 

19 

Dobrać technikę drukowania do 
danego podłoŜa drukowego 

PP 

20 

Określić szerokość roboczą druku 
fleksograficznych maszyn 
wielkoformatowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

Przebieg testowania 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 

7.

 

JeŜeli uczeń zakończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze 
od niego pracę. 

8.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

9.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

9.

 

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

 
 
 

Powodzenia 

 
 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

W drukowaniu fleksograficznym wykorzystuje się farby 

a)

 

maziste. 

b)

 

gęste. 

c)

 

ciekłe.

 

d)

 

ciekłe lub gęste. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

2.

 

Samonakładaki cierne znajdują obecnie zastosowanie 

a)

 

w maszynach fleksograficznych zwojowych. 

b)

 

w maszynach do druku cyfrowego. 

c)

 

w maszynach typograficznych dociskowych.

 

d)

 

w maszynach typograficznych płaskich.

 

 
3.

 

Drukowanie fleksograficzne to drukowanie 

a)

 

bezpośrednie rotacyjne. 

b)

 

pośrednie rotacyjne. 

c)

 

bezpośrednie dociskowe.

 

d)

 

pośrednie płaskie.

 

 

4.

 

Przy drukowaniu techniką typograficzną z uŜyciem form ze składu zecerskiego 

a)

 

naleŜy uŜyć miękkiego obciągu. 

b)

 

naleŜy uŜyć stalowego obciągu. 

c)

 

naleŜy uŜyć miedzianego obciągu.

 

d)

 

naleŜy uŜyć twardego obciągu. 

 
5.

 

System satelitarny w maszynach fleksograficznych charakteryzuje się 

a)

 

szeregowo ułoŜonymi zespołami drukującymi. 

b)

 

wspólnym cylindrem formowym. 

c)

 

wspólnym cylindrem dociskowym.

 

d)

 

szeregowo ułoŜonymi zespołami farbowymi. 

 

6.

 

Drukowanie typooffsetowe to drukowanie 

a)

 

bezpośrednie. 

b)

 

pośrednie rotacyjne. 

c)

 

pośrednie dociskowe.

 

d)

 

pośrednie płaskie.

 

 
7.

 

W strumieniowych samonakładaku pneumatycznym pobranie arkusza następuje 

a)

 

z przodu stosu. 

b)

 

z tyłu stosu. 

c)

 

z boku stosu.

 

d)

 

z przodu lub z tyłu stosu. 

 
8.

 

Walec anilox znajduje zastosowanie w 

a)

 

zespołach farbowych maszyn typograficznych. 

b)

 

zespołach farbowych maszyn fleksograficznych.

 

c)

 

zespole suszącym maszyny fleksograficznej.

 

d)

 

zespole utrwalającym maszyny typograficznej. 

 

9.

 

Fleksograficzne maszyny drukujące to maszyny 

a)

 

rotacyjne. 

b)

 

płaskie. 

c)

 

dociskowe.

 

d)

 

płaskie lub dociskowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

10.

 

W drukowaniu wypukłym, cylinder pośredni zespołu drukującego występuje 

a)

 

we fleksografii. 

b)

 

w typografii. 

c)

 

w typooffsecie.

 

d)

 

w linorycie. 

 
11.

 

Maszyna płaska to maszyna drukująca, w której 

a)

 

powierzchnia formowa jest cylindryczna, a dociskowa jest płaska. 

b)

 

powierzchnia formowa i dociskowa są płaskie. 

c)

 

powierzchnia formowa jest płaska, a dociskowa jest cylindryczna.

 

d)

 

powierzchnia formowa i dociskowa są cylindryczne.

 

 
12.

 

W drukowaniu typooffsetowym wykorzystuje się farby 

a)

 

ciekłe. 

b)

 

lejne. 

c)

 

maziste.

 

d)

 

maziste lub ciekłe. 

 
13.

 

Małoformatowe  maszyny  fleksograficzne  to  maszyny,  w  których  robocza  szerokość 
druku wynosi 

a)

 

do ok. 150 mm. 

b)

 

do ok. 600 mm. 

c)

 

do ok. 800 mm.

 

d)

 

do ok. 300 mm. 

 

14.

 

Zadrukowanie tektury falistej powinno być wykonane z zastosowaniem 

a)

 

arkuszowej maszyny fleksograficznej. 

b)

 

zwojowej maszyny fleksograficznej. 

c)

 

arkuszowej maszyny typograficznej.

 

d)

 

zwojowej maszyny typograficznej. 

 
15.

 

Maszyny arkuszowe rotacyjne typograficzne nie posiadają 

a)

 

zespołu automatycznej zmiany roli. 

b)

 

zespołu drukującego. 

c)

 

zespołu wykładającego.

 

d)

 

mechanizmów kontrolno-zabezpieczających. 

 

16.

 

Niszczenie form typooffsetowych następuje głównie przez 

a)

 

zbijanie. 

b)

 

rozpuszczanie. 

c)

 

ś

cieranie.

 

d)

 

zginanie. 

 
17.

 

Maszyna rotacyjna to maszyna, w której 

a)

 

powierzchnia formowa jest cylindryczna, a dociskowa jest płaska. 

b)

 

powierzchnia formowa i dociskowa są płaskie. 

c)

 

powierzchnia formowa jest płaska, a dociskowa jest cylindryczna.

 

d)

 

powierzchnia formowa i dociskowa są cylindryczne.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

18.

 

Zespół drukujący typograficznej maszyny drukującej składa się z 

a)

 

cylindra formowego, cylindra dociskowego i cylindra pośredniego. 

b)

 

cylindra  formowego,  cylindra  dociskowego  i  cylindra  pośredniego  stalowego 
z obciągiem gumowym. 

c)

 

powierzchni formowej i powierzchni dociskowej.

 

d)

 

cylindra formowego i pośredniego. 

 
19.

 

Spośród  wypukłych  technik  drukowania,  do  zadrukowania  cylindrycznych  kształtek, 
nadaje się technika 

a)

 

typooffsetowa. 

b)

 

fleksograficzna. 

c)

 

typograficzna.

 

d)

 

linorytowa. 

 
20.

 

Wielkoformatowe  maszyny  fleksograficzne  to  maszyny,  w  których  robocza  szerokość 
druku wynosi 

a)

 

do ok. 800 mm. 

b)

 

do ok. 900 mm. 

c)

 

do ok. 1000 mm. 

d)

 

do ok. 1700 mm. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 
 

Eksploatowanie maszyn do drukowania wypukłego 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

7.

 

LITERATURA 

 
1.

 

Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba 
Druku, Warszawa 1999 

2.

 

Ciupalski  S.:  Maszyny  drukujące  konwencjonalne.  Oficyna  Wydawnicza  Politechniki 
Warszawskiej, Warszawa 2001 

3.

 

Czichon  H.,  Czichon  M.:  Formy  fleksodrukowe.  Oficyna  Wydawnicza  Politechniki 
Warszawskiej, Warszawa 2006 

4.

 

Czichon H., Magdzik S., Jakucewicz S.: Formy drukowe. WSiP, Warszawa 1996 

5.

 

Druździel  M.,  Fijałkowski  T.:  Maszyny  i  urządzenia  typograficzne.  WSiP,  Warszawa 
1978 

6.

 

Gruin I.: Materiały polimerowe. Wydawnictwa Naukowe PWN, Warszawa 2003 

7.

 

Gruszczyński Cz.: Farby graficzne. WSiP, Warszawa 1990 

8.

 

Jakucewicz  S.,  Magdzik  S.:  Materiałoznawstwo  dla  szkół  poligraficznych.  WSiP, 
Warszawa 2001 

9.

 

Jakucewicz  S.,  Czichon  M.,  Czichon  H.:  Materiałoznawstwo  poligraficzne. 
Wydawnictwa PW, Warszawa 1992 

10.

 

Jakucewicz S.: Materiałoznawstwo poligraficzne. Wydawnictwa PW, Warszawa 1993 

11.

 

Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1997 

12.

 

Kołak  J.,  Ostrowski  J.:  Maszyny  i  urządzenia  –  Maszyny  drukujące.  WSiP,  Warszawa 
1979 

13.

 

Kornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Wydawnictwo i Zakład Poligrafii 
Instytutu Technologii Eksploatacji, Radom 2000 

14.

 

Moos  J.,  Koludo  A.  (red.):  Metody  aktywizujące  z  uwzględnieniem  technologii 
informacyjnej  w  kształceniu  dorosłych.  Stowarzyszenie  Dyrektorów  i  Nauczycieli 
Centrów  Kształcenia  Praktycznego  –  Łódzkie  Centrum  Doskonalenia  Nauczycieli 
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006 

15.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997 

16.

 

Podręcznik fleksografii. Zrzeszenie Polskich Fleksografów, Warszawa 1998 

17.

 

Poligrafia ogólna. WSiP, Warszawa 1982 

18.

 

Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenie ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2005