background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
Andrzej Zbigniew Leszczyński 

 
 
 
 

 
Przygotowywanie roztworów do chemicznej obróbki 
materiałów fotograficznych 
313[05].Z1.03 

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Edward Habas 
dr hab. inż. Piotr Nowak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Andrzej Zbigniew Leszczyński 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Krzysztof Symela 
 
 
 
Korekta: 

 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  313[05].Z1.03 
“Przygotowywanie  roztworów  do  chemicznej  obróbki  materiałów  fotograficznych”  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu fotograf. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI  

 

1. Wprowadzenie 

 

 

 

 

 

 

 

2. Wymagania wstępne  

 

 

 

 

 

 

3. Cele kształcenia 

 

 

 

 

 

 

 7 

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

 

 

 

 

 

5. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

11 

 

5.1. Przygotowanie roztworów do chemicznej obróbki negatywowych materiałów 

czarno-białych  

 

 

 

 

 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

11 

 

5.2. Przygotowanie roztworów do pozytywowej obróbki materiałów czarno-białych  15 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

15 

 

5.3. Przygotowanie roztworów do tonowania pozytywowych materiałów czarno- 

białych 

 

 

 

 

 

 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

17 

 

5.4. Przygotowanie roztworów do wysokotemperaturowej obróbki barwnych  

materiałów.   

 

 

 

 

 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

19 

 

5.5. Sporządzanie roztworów zgodnie z recepturami 

 

 

21 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

21 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów   

 

 

 

 

23 

7. Literatura  

 

 

 

 

 

 

32 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  „Poradnik  dla  nauczyciela”,  który  będzie  pomocny  w organizowaniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  fotograf.  Dotyczy  on  realizacji  modułu 
313[05].Z1.03 

„Przygotowywanie 

roztworów 

do 

chemicznej 

obróbki 

materiałów 

fotograficznych”, która jest składnikiem  modułu „Technologia prac fotograficznych” - 313[05].Z1 
(patrz dydaktyczna mapa programu). 

Należy  zapoznać  się  z  treścią  rozdziału  Wprowadzenie  ponieważ  umożliwi  to  Państwu 

skuteczne  korzystanie  z  poradnika  i  osiągnięcie  sukcesu  w  realizacji    jednostki  modułowej 
„Przygotowywanie  roztworów  do  chemicznej  obróbki  materiałów  fotograficznych”dla  zawodu 
Fotograf  313[05] (pozycja 9 w załączonej tabeli). 
 
Zawód: Fotograf 313[05] 
Lp.  Kod 

   Nazwa jednostki modułowej w programie nauczania dla zawodu 

1. 

313[05].O1.01    Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

   przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

2. 

313[05].O1.02    Zastosowanie elementów wiedzy o sztuce w realizacji zadań 

   zawodowych 

3. 

313[05].O1.03    Posługiwanie się terminologią zawodową 

4. 

313[05].O1.04    Rozróżnianie materiałów fotograficznych 

5. 

313[05].O1.05    Magazynowanie i przechowywanie materiałów fotograficznych 

6. 

313[05].O1.06    Wykonywanie podstawowych czynności fotograficznych 

7. 

313[05].Z1.01     Organizowanie stanowiska pracy 

8. 

313[05].Z1.02     Dobieranie sprzętu i materiałów do wykonania prac fotograficznych 

9. 

313[05].Z1.03     Przygotowywanie roztworów do chemicznej obróbki materiałów 

   fotograficznych 

10. 

313[05].Z1.04     Wykonywanie prac fotograficznych metodami tradycyjnymi 

    i technikami cyfrowymi 

11. 

313[05].Z1.05     Wykonywanie zdjęć portretowych 

12. 

313[05].Z1.06     Wykonywanie zdjęć plenerowych 

13. 

313[05].Z1.07     Wykonywanie zdjęć architektonicznych 

14. 

313[05].Z1.08     Wykonywanie zdjęć reportażowych 

15. 

313[05].Z1.09     Wykonywanie zdjęć reklamowych 

16. 

313[05].Z1.10     Wykonywanie zdjęć technicznych 

 
 

Poradnik  składa  się  z  sześciu  części:  Wymagania  wstępne,  Cele  kształcenia,  Scenariusze 

zajęć, Ćwiczenia, Sprawdzian osiągnięć, Literatura.  
W  części  Wymagania  wstępne,  określono  katalog  podstawowych  umiejętności,  które  uczeń 
powinien  posiadać  przed  przystąpieniem  do  realizacji  niniejszej  jednostki  modułowej.  Jeśli  po 
analizie  uznacie  Państwo,  że  któreś  z  umiejętności  nie  są  dostatecznie  przez  ucznia  opanowane, 
wówczas  uczeń  powinien  ponownie  przestudiować  materiał  nauczania  zawarty  w poradnikach 
z poprzednich jednostek modułowych. 

W  części  Cele  kształcenia  znajduje  się  wykaz  umiejętności,  które  uczeń  będzie  posiadał  po 

zakończeniu  realizacji  materiału  nauczania  zawartego  w  poradniku.  W  ocenie,  czy  rzeczywiście 
takie umiejętności uczeń opanował, pomoże Państwu załączony w poradniku sprawdzian osiągnięć. 

Przykładowe Scenariusze  zajęć są szczegółową propozycją przeprowadzenia lekcji w ramach 

realizacji materiału nauczania dla tej jednostki modułowej. 

W  części  Ćwiczenia  znajdą  Państwo  propozycje  ćwiczeń  będących  praktycznym 

zastosowaniem  wiadomości  z  zakresu  materiału  nauczania  przewidzianego  dla  tej  jednostki 
modułowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Każde z ćwiczeń zawartych w poradniku opisane jest w formie polecenia co należy wykonać. 

Natomiast  uszczegółowieniem  tego  polecenia  jest  lista  działań  (czynności)  określająca  Sposób 
wykonania  ćwiczenia
.  Ćwiczenia  mogą  być  realizowane  indywidualnie  lub  w 2-5  osobowych 
zespołach, w grupach ćwiczeniowych nie większych niż 15 osób. 

Ponadto każde z ćwiczeń zawiera Wskazówki do realizacji poszczególnych ćwiczeń. 
Składnikiem  opisu  każdego  z  ćwiczeń  jest  Lista  środków  dydaktycznych  niezbędnych  do 

prawidłowego wykonania ćwiczenia oraz zalecone metody nauczania – uczenia się. 

  Kolejna  część  poradnika  to  Sprawdzian  osiągnięć,  który  umożliwi  sprawdzenie  poziomu 

wiadomości i umiejętności ucznia po zakończeniu realizacji programu danej  jednostki  modułowej. 
Składa  się  on  z  testu  teoretycznego  oraz  z  testu  praktycznego.  Pozytywnie  rozwiązane  przez 
ucznia sprawdziany osiągnięć (teoretyczny i praktyczny) oraz załączona do oceny teczka z efektami 
realizacji  ćwiczeń  stanowić  będzą  dowód,  że  uczeń  potrafi  zrealizować  zdanie  zawodowe 
polegające  na  prawidłowym  przygotowywaniu  roztworów  do  chemicznej  obróbki  materiałów 
fotograficznych”.  W przypadku  sprawdzianu  osiągnięć  uczeń  powinien  wiedzieć,  że  ma  on  formę 
testu podobnego do tych, jakie występują w egzaminie zewnętrznym dla potwierdzenia kwalifikacji 
w zawodzie. Dlatego też istotne jest to, aby nabrał wprawy w rozwiązywaniu tego typu testów, co 
z pewnością będzie procentować w przypadku egzaminu zewnętrznego. 

W  celu  poszerzenia  i  pogłębienia  posiadanej  wiedzy  z  zakresu  tej  jednostki  modułowej 

nauczyciel  może  skorzystać  z  listy  materiałów  źródłowych  zamieszczonych  w  części  poradnika 
nazwanej Literatura. Zestaw ten powinien być dostępny w zbiorach biblioteki szkolnej lub innych 
bibliotekach  publicznych.  Wiele  cennych  i  ciekawych  informacji  możecie  również  pozyskać 
Państwo z zasobów internetowych. 
Bezpieczeństwo i higiena pracy 

W trakcie realizacji ćwiczeń należy zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie regulaminów, 

przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  instrukcji  przeciwpożarowych  wynikających 
z prowadzonych prac. Przepisy te uczeń poznał już wcześniej, a niektóre pozna w trakcie nauki.  

Należy  pamiętać,  że  uzupełnieniem  tego  poradnika  jest  „Poradnik  dla  ucznia”,  w  którym 

między innymi zamieszczono materiał nauczania, stanowiący podbudowę do realizacji ćwiczeń. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

313[05].Z1 

Technologia prac fotograficznych 

313[05].Z1.01 

Organizowanie stanowiska pracy 

313[05].Z1.02 

Dobieranie materiałów i sprzętu do 

wykonania prac fotograficznych 

313[05].Z1.03 

Dobieranie materiałów i sprzętu do 

wykonania prac fotograficznych 

313[05].Z1.04 

Dobieranie materiałów i sprzętu do 

wykonania prac fotograficznych 

313[05].Z1.05 
Wykonywanie 

zdjęć 

portretowych 

313[05].Z1.06 
Wykonywanie 

zdjęć 

plenerowych 

313[05].Z1.07 
Wykonywanie 

zdjęć 

architektonicznych 

313[05].Z1.08 
Wykonywanie 

zdjęć 

reportażowych 

313[05].Z1.09 
Wykonywanie 

zdjęć

 

reklamowych 

313[05].Z1.10 
Wykonywanie 

zdjęć

 

technicznych 

Schemat układu jednostek modułowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wykonywać  podstawowe  prace  i  procesy  technologiczne  z  zachowaniem  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

 

posługiwać  się  terminologią  zawodową  w  kontaktach  z  klientami  i  dokumentowaniu  prac 
fotograficznych, 

 

rozpoznawać rodzaje materiałów światłoczułych oraz inne materiały fotograficzne, 

 

magazynować, 

przechowywać 

dokumentować 

materiały 

fotograficzne 

zgodnie 

z obowiązującymi przepisami i standardami. 

 

organizować  stanowisko  pracy  fotografa  z uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa 
i ergonomii pracy, 

 

dobierać optymalny sprzęt i materiały do wykonywania prac fotograficznych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać  roztwory  do  obróbki  materiałów  fotograficznych  i ocenić  ich  przydatność 
do określonych procesów chemicznych, 

 

przygotować 

roztwory 

robocze 

dopełniające 

poszczególnych 

procesów 

wysokotemperaturowych, 

 

przeprowadzić monitorowanie przebiegu procesów fotograficznych, 

 

odczytać i zinterpretować treść receptur do obróbki czarno-białej, 

 

wykonać dozowanie składników metodą objętościową, wagową i wagowo-objętościową, 

 

określić szacunkowo ilość roztworów chemicznych do obróbki materiałów, 

 

sporządzić zapotrzebowanie i rozliczenie materiałowe, 

 

przeprowadzić konserwację narzędzi i sprzętu, 

 

porozumieć się ze współpracownikami i przełożonymi, 

 

wykonać pracę z zachowaniem przepisów bhp, ochrony ppoż. oraz ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1  

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Fotograf - 313[05] 
Moduł: Technologia prac fotograficznych 313[05].Z1 
Jednostka modułowa:  Przygotowywanie 

roztworów 

do 

chemicznej 

obróbki 

materiałów 

fotograficznych 313[05].Z1.03 

 
Temat: Przygotowanie roztworów do tonowania pozytywowych materiałów czarno-białych. 

Cel ogólny: Sporządzenie roztworów do tonowania odbitek czarno-białych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować termin tonowanie, 

 

rozróżnić sposoby tonowania, 

 

zilustrować procedurę tonowania, 

 

przygotować roztwór do tonowania odbitek czarno-białych. 

 
Metody nauczania-uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, praca w zespołach nie więcej niż 4 osób w grupie. 

 

Czas: 180 min 

 

Środki dydaktyczne: 

 

waga laboratoryjna, 

 

zestaw odczynników, 

 

szkło laboratoryjne, 

 

pojemniki na roztwory, 

 

mieszadła, 

 

receptury roztworów tonujących. 

 

 

Przebieg zajęć: 

1.  omówienie tematu i celu zajęć, 
2.  charakterystyka i omówienie odczynników potrzebnych do wykonania ćwiczenia, 
3.  uzasadnienie teoretyczne zadania i wskazówki praktyczne do jego realizacji, 

 

reakcja wybielania

 

rodzaje wybielaczy, 

 

przebieg reakcji tonowania, 

 

rodzaje substancji tonujących, 

4.  sporządzanie roztworów, 
5.  przeprowadzenie tonowania, 

6.  wnioski, zestawienie wyników. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Zakończenie zajęć 

Nauczyciel dokonuje podsumowania efektów ćwiczeń. 
Praca domowa 

  Opisać ćwiczenie i umieścić w teczce tonowaną odbitkę. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Każdy z uczniów wypowiada się, czy zajęcia były prowadzone w sposób ciekawy i zrozumiały. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Fotograf - 313[05] 
Moduł: Technologia prac fotograficznych 313[05].Z1 
Jednostka  modułowa:  Przygotowywanie  roztworów  do  chemicznej  obróbki  materiałów 
fotograficznych 313[05].Z1.O4 
 

Temat: Sporządzanie wywoływacza 

Cel ogólny: Przygotowanie roztworów do chemicznej obróbki materiałów czarno-białych 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować rodzaje wywoływaczy negatywowych, 

 

sporządzać roztwory według kolejności rozpuszczania składników wywoływacza. 

 
Metody nauczania-uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, nie więcej niż 4 osoby w grupie. 

 

Czas: 

180 min 

 
Środki dydaktyczne: 

 

waga, 

 

szkło laboratoryjne, zlewka o pojemności 1000 cm

3

, cylinder miarowy o pojemności 1000 cm

 

termometr, 

 

mieszadło, 

 

zbiornik do przechowywania sporządzonego roztworu, 

 

kuweta. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel przedstawia uczniom tematykę i cel zajęć, 
2.  Nauczyciel przypomina uczniom ogólne wiadomości dotyczące zasad bezpieczeństwa i higieny 

pracy na zajęciach w pracowni, 

3.  Nauczyciel przeprowadza pokaz z objaśnieniem wykonania ćwiczenia, 
4.  Uczniowie indywidualnie sporządzają roztwory według kolejności rozpuszczania składników, 
5.  Ocena pracy przez nauczyciela. 
 
Analiza zajęć: 
Nauczyciel podsumowuje ćwiczenia, wskazuje jakie nowe umiejętności zostały wykształcone, jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
 
Zakończenie zajęć 
Nauczyciel dokonuje podsumowania efektów ćwiczeń. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Każdy z uczniów wypowiada się, czy zajęcia były prowadzone w sposób ciekawy i zrozumiały. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Przygotowanie roztworów do chemicznej obróbki negatywowych 

materiałów czarno-białych 

 

5.1.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

 

Zaplanuj  działanie  i  przeprowadź  rozpuszczenie  wywoływacza  i  utrwalacza  negatywowego 

z chemikaliów  konfekcjonowanych  w  formie  proszku.  Wywołaj  film  czarno-biały  zgodnie 
z instrukcją wywoływania. Oceń efekty pracy i zapisz uwagi. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania 

ćwiczenia  oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów 

z odpowiedniego  zakresu  materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel 
monitoruje  sposób  realizacji  ćwiczenia  i  koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po 
zakończonym  ćwiczeniu  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniem  (lub  grupą  uczniów)  efekty 
końcowe jego (ich) pracy zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku  ćwiczeniowym 

oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia, które może być realizowane indywidualnie, 

2)  sprawdzić kompletność wyposażenia  stanowiska pracy do realizacji ćwiczenia, zgodnie z  listą 

wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  zapoznać  się  z  poszczególnymi  elementami  wyposażenia  stanowiska  ćwiczeniowego  oraz 

instrukcjami dołączonymi do wywoływacza i utrwalacza, 

4)  przeprowadzić  rozpuszczenie  chemikaliów  oraz  przelanie  ich  do  szczelnie  zamykanych 

i dokładnie opisanych pojemników, 

5)  przygotować film do wywołania, 
6)  skontrolować temperaturę roztworów, 
7)  przeprowadzić wywołanie i utrwalanie w odpowiednim czasie pamiętając o tym, aby okresowo 

poruszać koreksem, 

8)  po wypłukaniu filmu zanurzyć go w kąpieli zwilżającej i wysuszyć, 
9)  zaprezentować w formie pisemnej rezultaty realizacji ćwiczenia oraz uzasadnić wybór sprzętu 

i materiałów do wywołania filmu, 

10)  uczestniczyć aktywnie w dyskusji podsumowującej realizację ćwiczenia, 
11)  uporządkować stanowisko pracy po realizacji ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw konfekcjonowanych chemikaliów w proszku potrzebnych do wywołania  filmu czarno-
białego z instrukcjami fabrycznymi, 

 

naczynia laboratoryjne, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 

cylinder miarowy o odpowiedniej objętości, 

 

mieszadło, 

 

zbiorniki na gotowe chemikalia, 

 

koreks, 

 

stoper, 

 

termometr, 

 

suszarka do negatywów, 

 

naświetlony film czarno-biały. 

 

Ćwiczenie 2 

 

Zaplanuj  działanie  i  przeprowadź  rozpuszczenie  wywoływacza  i  utrwalacza  negatywowego 

z chemikaliów konfekcjonowanych w formie koncentratu. Wywołaj film czarno-biały. Oceń efekty 
pracy i zapisz uwagi. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania 

ćwiczenia  oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów 

z odpowiedniego  zakresu  materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel 
monitoruje  sposób  realizacji  ćwiczenia  i  koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po 
zakończonym  ćwiczeniu  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniem  (lub  grupą  uczniów)  efekty 
końcowe jego (ich) pracy zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku  ćwiczeniowym 

oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia, które może być realizowane indywidualnie, 

2)  sprawdzić  kompletność  wyposażenia  stanowiska  pracy  do  realizacji  ćwiczenia,  zgodnie  z  listą 

wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  zapoznać  się  z  poszczególnymi  elementami  wyposażenia  stanowiska  ćwiczeniowego  oraz 

instrukcjami dołączonymi do wywoływacza i utrwalacza, 

4)  przeprowadzić  rozpuszczenie  oraz  przelanie  ich  do  szczelnie  zamykanych  i  opisanych 

pojemników, 

5)  przygotować film do wywołania, 
6)  skontrolować temperaturę kąpieli, 
7)  przeprowadzić wywołanie i utrwalanie w odpowiednim czasie, okresowo poruszając koreksem, 
8)  po wypłukaniu zanurzyć film w kąpieli zwilżającej i wysuszyć, 
9)  zaprezentować  w  formie  pisemnej  rezultaty  realizacji  ćwiczenia  oraz  uzasadnić  wybór  sprzętu 

i materiałów do wywołania filmu, 

10) uczestniczyć aktywnie w dyskusji podsumowującej realizację ćwiczenia, 
11) uporządkować stanowisko pracy po realizacji ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw  konfekcjonowanych  chemikaliów  w  koncentracie,  potrzebnych  do  wywołania  filmu 
czarno-białego, wraz z instrukcjami fabrycznymi, 

 

naczynia laboratoryjne, 

 

cylinder miarowy o odpowiedniej objętości, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

 

mieszadło, 

 

zbiorniki na gotowe chemikalia, 

 

koreks, 

 

stoper, 

 

termometr, 

 

suszarka do negatywów, 

 

naświetlony film czarno-biały. 

 

Ćwiczenie 3 

 

Zaplanuj  działanie  i  przeprowadź  rozpuszczenie  wywoływacza  negatywowego  z  odważonych 

odczynników chemicznych. Zmierz pH gotowego roztworu. Oceń efekty pracy i zapisz uwagi. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania 

ćwiczenia  oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów 

z odpowiedniego  zakresu  materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel 
monitoruje  sposób  realizacji  ćwiczenia  i  koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po 
zakończonym  ćwiczeniu  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniem  (lub  grupą  uczniów)  efekty 
końcowe jego (ich) pracy zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku  ćwiczeniowym 

oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia, które może być realizowane indywidualnie, 

2)  sprawdzić kompletność wyposażenia stanowiska  pracy do realizacji ćwiczenia, zgodnie z  listą 

wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  zapoznać  się  z  poszczególnymi  elementami  wyposażenia  stanowiska  ćwiczeniowego  oraz 

receptami wywoływacza, 

4)  przeprowadzić rozpuszczenie chemikaliów i pomiar pH, 
5)  zlać wywoływacz do szczelnie zamykanego pojemnika i odpowiednio go opisać, 
6)  zaprezentować w formie pisemnej rezultaty realizacji ćwiczenia, 
7)  uczestniczyć aktywnie w dyskusji podsumowującej realizację ćwiczenia, 
8)  uporządkować stanowisko pracy po realizacji ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw odczynników chemicznych potrzebnych do przygotowania wywoływacza, 

 

waga techniczna z odważnikami, 

 

naczynia laboratoryjne, 

 

cylinder miarowy i zlewka o odpowiedniej objętości, 

 

łyżka do mieszania lub bagietka, 

 

zbiornik na gotowy roztwór, 

 

termometr, 

 

kuweta, 

 

pehametr lub papierki wskaźnikowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Ćwiczenie 4 

 

Zaplanuj  działanie  i  przeprowadź  rozpuszczenie  utrwalacza  negatywowego  z  odczynników 

chemicznych. Zmierz pH gotowego roztworu. Oceń efekty pracy i zapisz uwagi. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania 

ćwiczenia  oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów 

z odpowiedniego  zakresu  materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel 
monitoruje  sposób  realizacji  ćwiczenia  i  koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po 
zakończonym  ćwiczeniu  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniem  (lub  grupą  uczniów)  efekty 
końcowe jego (ich) pracy zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku  ćwiczeniowym 

oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia, które może być realizowane indywidualnie, 

2)  sprawdzić  kompletność  wyposażenia  stanowiska  pracy  do  realizacji  ćwiczenia,  zgodnie  z  listą 

wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  zapoznać  się  z  poszczególnymi  elementami  wyposażenia  stanowiska  ćwiczeniowego  oraz 

receptami utrwalacza negatywowego, 

4)  przeprowadzić rozpuszczenie chemikaliów i dokonać pomiaru pH, 
5)  zaprezentować w formie pisemnej rezultaty realizacji ćwiczenia, 
6)  uczestniczyć aktywnie w dyskusji podsumowującej realizację ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy po realizacji ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw odczynników chemicznych potrzebnych do przygotowania utrwalacza, 

 

waga techniczna z odważnikami, 

 

naczynia laboratoryjne, 

 

cylinder miarowy i zlewka o odpowiedniej objętości, 

 

łyżka do mieszania lub bagietka, 

 

zbiornik na gotowy roztwór, 

 

termometr, 

 

kuweta, 

 

pehametr lub papierki wskaźnikowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.2. Przygotowanie roztworów do pozytywowej obróbki materiałów 

czarno-białych 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

 

Zaplanuj  działanie  i  przeprowadź  rozpuszczenie  wywoływacza  i  utrwalacza  pozytywowego 

z chemikaliów konfekcjonowanych w formie proszku. Oceń efekty pracy i zapisz uwagi. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania 

ćwiczenia  oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów 

z odpowiedniego  zakresu  materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel 
monitoruje  sposób  realizacji  ćwiczenia  i  koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po 
zakończonym  ćwiczeniu  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniem  (lub  grupą  uczniów)  efekty 
końcowe jego (ich) pracy zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku  ćwiczeniowym 

oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia, które może być realizowane indywidualnie, 

2)  sprawdzić  kompletność  wyposażenia  stanowiska  pracy  do  realizacji  ćwiczenia,  zgodnie  z  listą 

wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  zapoznać  się  z  poszczególnymi  elementami  wyposażenia  stanowiska  ćwiczeniowego  oraz 

instrukcjami dołączonymi do wywoływacza i utrwalacza, 

4)  przeprowadzić  rozpuszczenie  chemikaliów  oraz  przelanie  ich  do  szczelnie  zamykanych 

i opisanych pojemników, 

5)  zaprezentować rezultaty realizacji ćwiczenia oraz uzasadnić wybór sprzętu i materiałów, 
6)  uczestniczyć aktywnie w dyskusji podsumowującej realizację ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy po realizacji ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw  konfekcjonowanych  chemikaliów  w  proszku  potrzebnych  do  wywołania  pozytywów 
czarnobiałych z instrukcjami fabrycznymi, 

 

naczynia laboratoryjne, 

 

cylinder miarowy o odpowiedniej objętości, 

 

mieszadło, 

 

zbiorniki na gotowe roztwory, 

 

lejki, 

 

termometr. 

 
Ćwiczenie 2 

 

Zaplanuj  działanie  i  przeprowadź  rozpuszczenie  wywoływacza  i  utrwalacza  pozytywowego 

z chemikaliów konfekcjonowanych w formie koncentratu. Oceń efekty pracy i zapisz uwagi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania 

ćwiczenia  oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów 

z odpowiedniego  zakresu  materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel 
monitoruje  sposób  realizacji  ćwiczenia  i  koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po 
zakończonym  ćwiczeniu  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniem  (lub  grupą  uczniów)  efekty 
końcowe jego (ich) pracy zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku  ćwiczeniowym 

oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia, które może być realizowane indywidualnie, 

2)  sprawdzić  kompletność  wyposażenia  stanowiska  pracy  do  realizacji  ćwiczenia,  zgodnie  z  listą 

wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  zapoznać  się  z  poszczególnymi  elementami  wyposażenia  stanowiska  ćwiczeniowego  oraz 

instrukcjami dołączonymi do wywoływacza i utrwalacza, 

4)  przeprowadzić  rozpuszczenie  chemikaliów  oraz  przelanie  ich  do  szczelnie  zamykanych 

i opisanych pojemników, 

5)  zaprezentować  nauczycielowi  rezultaty  realizacji  ćwiczenia  oraz  uzasadnić  wybór  sprzętu 

i materiałów, 

6)  uczestniczyć aktywnie w dyskusji podsumowującej realizację ćwiczenia, 
7)  uporządkować stanowisko pracy po realizacji ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw  konfekcjonowanych  chemikaliów  w  koncentracie,  potrzebnych  do  wywołania 
pozytywów czarnobiałych z instrukcjami fabrycznymi, 

 

naczynia laboratoryjne, 

 

cylinder miarowy o odpowiedniej objętości, 

 

mieszadło, 

 

zbiorniki na gotowe roztwory, 

 

lejki, 

 

termometr. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.3. Przygotowanie roztworów do tonowania pozytywowych 

materiałów czarno-białych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

 

Przygotuj  roztwór  bezpośrednio  tonujący  i  przeprowadź  tonowanie  zdjęcia  czarno-białego  na 

brunatnoczarno. Oceń efekty pracy i zapisz uwagi. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania 

ćwiczenia  oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów 

z odpowiedniego  zakresu  materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel 
monitoruje  sposób  realizacji  ćwiczenia  i  koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po 
zakończonym  ćwiczeniu  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniem  (lub  grupą  uczniów)  efekty 
końcowe jego (ich) pracy zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku  ćwiczeniowym 

oraz  ze  sposobem  wykonania  ćwiczenia,  które  może  być  realizowane  indywidualnie  lub 
w zespołach (max. 2 osoby), 

2)  sprawdzić  kompletność  wyposażenia  stanowiska,  zgodnie  z  listą  wyposażenia  dla  tego 

stanowiska, 

3)  wybrać odpowiedni sprzęt do wykonania ćwiczenia, 
4)  zaplanować i uzgodnić z nauczycielem przebieg ćwiczenia, 
5)  odważyć potrzebne odczynniki, 
6)  rozpuścić tonujący roztwór roboczy, 
7)  przeprowadzić tonowanie obrazu fotograficznego, 
8)  zaprezentować  nauczycielowi  rezultaty  realizacji  ćwiczenia  oraz  uzasadnić  wybór  sprzętu 

i materiałów, 

9)  uczestniczyć aktywnie w dyskusji podsumowującej realizację ćwiczenia, 
10)  uporządkować stanowisko pracy po realizacji ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw  odczynników,  potrzebnych  do  przygotowania  roztworu  tonującego  pozytywy  czarno-
białe, 

 

waga techniczna z odważnikami, 

 

naczynia laboratoryjne, 

 

cylinder miarowy o odpowiedniej objętości, 

 

mieszadło, 

 

zbiornik na gotowe chemikalia, 

 

kuwety fotograficzne, 

 

lejek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Ćwiczenie 2 

 

Przygotuj  roztwory  potrzebne  do  przeprowadzenia  pośredniego  tonowania  na  brązowo 

i przeprowadź tonowanie czarno-białego zdjęcia. Oceń efekty pracy i zapisz uwagi. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania 

ćwiczenia  oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów 

z odpowiedniego  zakresu  materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel 
monitoruje  sposób  realizacji  ćwiczenia  i  koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po 
zakończonym  ćwiczeniu  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniem  (lub  grupą  uczniów)  efekty 
końcowe jego (ich) pracy zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku  ćwiczeniowym 

oraz  ze  sposobem  wykonania  ćwiczenia,  które  może  być  realizowane  indywidualnie  lub 
w zespołach (max. 2 osoby), 

2)  sprawdzić  kompletność  wyposażenia  stanowiska,  zgodnie  z  listą  wyposażenia  dla  tego 

stanowiska, 

3)  wybrać odpowiedni sprzęt do wykonania ćwiczenia, 
4)  zaplanować i uzgodnić z nauczycielem przebieg ćwiczenia, 
5)  odważyć potrzebne odczynniki, 
6)  rozpuścić wybielacz i tonujący roztwór roboczy, 
7)  przeprowadzić wybielanie obrazu i intensywne płukanie, 
8)  przeprowadzić tonowanie obrazu fotograficznego, 
9)  zaprezentować  nauczycielowi  rezultaty  realizacji  ćwiczenia  oraz  uzasadnić  wybór  sprzętu 

i materiałów, 

10)  uczestniczyć aktywnie w dyskusji podsumowującej realizację ćwiczenia, 
11)  uporządkować stanowisko pracy po realizacji ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw  odczynników,  potrzebnych  do  przygotowania  roztworu  wybielacza  i  roztworu 
tonującego pozytywy czarno-białe, 

 

waga techniczna z odważnikami, 

 

naczynia laboratoryjne, 

 

cylinder miarowy o odpowiedniej objętości, 

 

mieszadło, 

 

zbiorniki na gotowe chemikalia, 

 

kuwety fotograficzne, 

 

lejki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.4.  Przygotowanie roztworów do wysokotemperaturowej obróbki 

barwnych materiałów 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

 

Przygotuj  potrzebne  kąpiele  do  przeprowadzenia  procesu  obróbki  barwnej  negatywu  C-41 

standart. Wywołaj dowolny negatyw barwny w procesorze. Oceń efekt. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania 

ćwiczenia  oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów 

z odpowiedniego  zakresu  materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel 
monitoruje  sposób  realizacji  ćwiczenia  i  koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po 
zakończonym  ćwiczeniu  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniem  (lub  grupą  uczniów)  efekty 
końcowe jego (ich) pracy zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku  ćwiczeniowym 

oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia, które powinno być realizowane indywidualnie, 

2)  sprawdzić kompletność wyposażenia  stanowiska pracy do realizacji ćwiczenia, zgodnie z  listą 

wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  przygotować negatyw do wywołania - procedura wynika z typu procesora, 
4)  sprawdzić parametry obróbki, jeżeli procedura tego wymaga, 
5)  uruchomić procesor, 
6)  po obróbce wysuszyć film, 
7)  uporządkować stanowisko pracy po realizacji ćwiczenia, 
8)  dołączyć materiał negatywowy do opisu ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

procesor  automatycznie  wywołujący  negatywy,  np.  typu  jobo  lub  przeciągowy,  wraz 
z instrukcją obsługi, 

 

zestaw chemikaliów roboczych do C-41, 

 

suszarka do negatywów (przy procesorze typu jobo). 

 

Ćwiczenie 2 

 

Przygotuj  potrzebne  kąpiele  do  przeprowadzenia  procesu  obróbki  barwnej  diapozytywu  E-6. 

Wywołaj dowolny film odwracalny w procesorze. Oceń efekt. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania 

ćwiczenia  oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów 

z odpowiedniego  zakresu  materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel 
monitoruje  sposób  realizacji  ćwiczenia  i  koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

zakończonym  ćwiczeniu  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniem  (lub  grupą  uczniów)  efekty 
końcowe jego (ich) pracy zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku  ćwiczeniowym 

oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia, które powinno być realizowane indywidualnie, 

2)  sprawdzić  kompletność  wyposażenia  stanowiska  pracy  do  realizacji  ćwiczenia,  zgodnie  z  listą 

wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  przygotować diapozytyw do wywołania - procedura wynika z typu procesora, 
4)  sprawdzić parametry obróbki, jeżeli procedura tego wymaga, 
5)  uruchomić procesor, 
6)  po obróbce wysuszyć diapozytyw, 
7)  uporządkować stanowisko pracy po realizacji ćwiczenia, 
8)  dołączyć materiał odwracalny do opisu ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

procesor  automatycznie  wywołujący  negatywy,  np.  typu  jobo  lub  przeciągowy,  wraz 
z instrukcją obsługi, 

 

zestaw chemikaliów roboczych do E-6, 

 

suszarka do negatywów (przy procesorze typu Jobo).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5.5. Sporządzanie roztworów zgodnie z recepturami 
 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

 

Przygotuj 1  litr roztworu roboczego wywoływacza pozytywowego. Zostaw go na 24 godziny. 

Zaobserwuj powstały osad. Jak należy postępować z osadem? Wnioski zanotuj. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania 

ćwiczenia  oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów 

z odpowiedniego  zakresu  materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel 
monitoruje  sposób  realizacji  ćwiczenia  i  koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po 
zakończonym  ćwiczeniu  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniem  (lub  grupą  uczniów)  efekty 
końcowe jego (ich) pracy zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  bezpieczeństwa  i  regulaminem  pracy  na  stanowisku  ćwiczeniowym 

oraz ze sposobem wykonania ćwiczenia, które powinno być realizowane indywidualnie, 

2)  sprawdzić  kompletność  wyposażenia  stanowiska  pracy  do  realizacji  ćwiczenia,  zgodnie  z  listą 

wyposażenia dla tego stanowiska, 

3)  uzgodnić z nauczycielem termin wykonania ćwiczenia, 
4)  odważyć i rozpuścić składniki wywoływacza, 
5)  przelać do szczelnego naczynia i pozostawić do odstania, 
6)  uporządkować stanowisko pracy po realizacji ćwiczenia, 
7)  po 24 godzinach delikatnie obejrzeć powstały osad, 
8)  zapisać wnioski. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

waga techniczna z odważnikami, 

 

odczynniki chemiczne zgodnie z recepturą, 

 

naczynia laboratoryjne, cylinder miarowy, 

 

mieszadło, 

 

pojemnik na gotowy wywoływacz. 

 

Ćwiczenie 2 

 

Oblicz,  jaką  ilością  węglanu  sodu  jednowodnego Na

2

CO

3

·H

2

O  można  zastąpić100  g  węglanu 

sodu bezwodnego Na

2

CO

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania 

ćwiczenia  oraz  sprawdzić  poziom  teoretycznego  przygotowania  uczniów 

z odpowiedniego  zakresu  materiału  nauczania.  W  trakcie  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel 
monitoruje  sposób  realizacji  ćwiczenia  i  koryguje  zaobserwowane  nieprawidłowości.  Po 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

zakończonym  ćwiczeniu  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniem  (lub  grupą  uczniów)  efekty 
końcowe jego (ich) pracy zwracając uwagę na „mocne” i „słabe” strony. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  odczytać z układu okresowego pierwiastków masy molowe odpowiednich pierwiastków, 
2)  obliczyć masy molowe obydwóch substancji, 
3)  ułożyć odpowiednią proporcję, 
4)  obliczyć wynik, 
5)  oddać do oceny, 
6)  uporządkować stanowisko pracy po realizacji ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

praca indywidualna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

układ okresowy pierwiastków, 

 

kalkulator. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Przygotowywanie  roztworów  do 

chemicznej obróbki materiałów fotograficznych” 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1-15  są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16-22  są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń 

otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny 
szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Plan testu      

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

   

Rozróżniać etapy obróbki 
w procesie C-41 

2.

   

Rozróżniać etapy obróbki 
w procesie E-6 

3.

   

Rozróżniać etapy obróbki 
w procesie RA-4 

4.

   

Sklasyfikować materiały 
fotograficzne do obróbki 
w procesie C-41 

5.

   

Określać rolę dopełniania 
roztworów roboczych 
w procesorze 

6.

   

Nazywać proces stabilizacji 
obróbki w procesorze 

7.

   

Zdefiniować pojęcie 
monitorowanie procesu 
obróbki chemicznej 

8.

   

Wyjaśnić konieczność 
utylizacji odpadów 
fotograficznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

9.

   

Zastosować informację 
o utylizacji odpadów 
fotograficznych 

10.

   

Porównać poszczególne 
procesy obróbki 

11.

   

Scharakteryzowanie cech 
przewołanego filmu 
negatywowego 

12.

   

Rozróżniać cechy materiału 
pozytywowego 

13.

   

Wybrać sposób wykorzystania 
zestawu E-6 Kit 

14.

   

Sklasyfikować zagrożenia 
wynikające ze stosowania 
fotograficznych odczynników 
chemicznych 

15.

   

Rozróżnić rodzaje zagrożeń 
wynikających ze stosowania 
odczynników chemicznych 

16.

   

Zastosować procedury 
udzielania pomocy 
przedlekarskiej 

PP 

17.

   

Wybrać właściwy sposób 
postępowania z chemikaliami 
fotograficznymi 

PP 

18.

   

Określić rolę substancji 
zasadowych w 
wywoływaczach czarno-
białych 

PP 

substancje zasadowe w 
wywoływaczach czarno-białych 
pełnią role substancji 
przyspieszających redukcję soli 
srebra do srebra metalicznego; 
zaliczamy do nich węglan sodu, 
węglan potasu, wodorotlenek sodu 

19.

   

Scharakteryzowanie przebiegu 
wywołania barwnego 
negatywu w procesie C-41 

PP 

W wywołaniu barwnym następuje 
redukcja naświetlonych 
halogenków srebra do srebra 
metalicznego; proporcjonalnie do 
tego procesu w tych miejscach 
tworzy się obraz barwnikowy w 
wyniku syntezy zużytego 
wywoływacza i komponentów 
barwników zawartych w 
poszczególnych warstwach 
emulsyjnych 

20.

   

Sklasyfikować rodzaje czarno-
białych wywoływaczy 
negatywowych 

PP 

kontrastowe, wyrównawczo-
drobnoziarniste, 
ultradrobnoziarniste, 
małokontrastowe, specjalne 
(tropikalne, utrwalające) 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

21.

   

Zanalizowanie możliwości 
sterowania kontrastem obrazu 
czarno-białego w trakcie 
wywoływania pozytywu 

PP 

Kontrolę kontrastu obrazu 
pozytywowego prowadzimy 
poprzez dobór odpowiedniej 
gradacji papieru 
stałokontrastowego lub poprzez 
użycie odpowiedniej barwy światła 
powiększalnika – pracując na 
papierach wielokontrastowych. 
Korzystanie z wywoływaczy o 
różnym kontraście jest mniej 
wygodne. 

22.

   

Wnioskować na podstawie 
informacji, jak przebiega 
proces rozpuszczania 
tiosiarczanu sodowego 
krystalicznego 

PP 

Rozpuszczanie kryształów 
tiosiarczanu sodowego 
krystalicznego w wodzie jest 
reakcją endotermiczną, to znaczy, 
że w trakcie rozpuszczanie, 
związek pobiera ciepło z otoczenia 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  30  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi.  Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce znak 

X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie  na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Materiały dla ucznia: 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
Część I – Poziom podstawowy 
 
1.  Proces obróbki chemicznej barwnych materiałów negatywowych, oparty na procedurze Kodaka 

oznaczonej C-41, składa się z następujących etapów: 
a)  wywołanie, przerywanie, utrwalenie, płukanie, 
b)  wywołanie barwne, wybielanie-utrwalanie, płukanie, 
c)  wywołanie barwne, wybielanie, utrwalanie, płukanie, 
d)  wywołanie cz-b, przerywanie, zadymianie, wywoływanie  barwne, wybielanie, utrwalanie, 

płukanie. 

 
2.  Proces obróbki chemicznej barwnych materiałów odwracalnych, oparty na procedurze Kodaka 

oznaczonej E-6, składa się z następujących etapów: 
a)  wywołanie, przerywanie, utrwalenie, płukanie, 
b)  wywołanie barwne, wybielanie-utrwalanie, płukanie, 
c)  wywołanie barwne, wybielanie, utrwalanie, płukanie, 
d)  wywołanie cz-b, przerywanie, zadymianie, wywoływanie  barwne, wybielanie, utrwalanie, 

płukanie. 

 

3.  Proces  obróbki  chemicznej  barwnych  materiałów  pozytywowych,  oparty  na  procedurze 

Kodaka oznaczonej RA-4, składa się z następujących etapów: 

a) 

wywołanie, przerywanie, utrwalenie, płukanie, 

b) 

wywołanie barwne, wybielanie-utrwalanie, stabilizacja, 

c) 

wywołanie barwne, wybielanie, utrwalanie, płukanie, 

d) 

wywołanie cz-b, przerywanie, zadymianie, wywoływanie  barwne, wybielanie, utrwalanie, 
płukanie. 

 

4.  Rozpoznaj, jaki film można wywołać w procesie barwnym negatywowym. 

a)  Fomapan 100 Classic (D 76), 
b)  Kodak Portra 160NC Film (C 41), 
c)  Kodak Ektachrome E100S Profesjonal (E 6), 
d)  Kodak TRX (T-max). 

 

5.  Czemu  służy  systematyczne  dopełnianie  roztworów  roboczych  w  trakcie  pracy  maszyny 

wywołującej? 

a)  utrzymaniu roztworów w stałej aktywności chemicznej, 
b)  wyrównaniu ubytków chemii, które odparowały, 
c)  regulacji temperatury, 
d)  zatrzymaniu procesu utleniania użytych chemikaliów. 

 

6.  Stabilizacja warunków obróbki w procesorze typu miniLab polega na 

a)  okresowym przeglądzie maszyn, 
b)  utrzymaniu stałej temperatury i sprawnych pomp cyrkulacyjnych, 
c)  utrzymaniu sprawnych pomp cyrkulacyjnych, 
d)  kontroli czystości chemikaliów w tankach roboczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

7.  Monitorowanie procesu obróbki negatywów polega na 

a)  regulacji dawek regeneracyjnych, 
b)  rozpuszczaniu zestawów z chemikaliami, 
c)  kontroli przy pomocy testów (stripów) kontrolnych, 
d)  uzupełnianiu roztworów roboczych w maszynie wywołującej. 

 
8.  Utylizujemy zużyte kąpiele chemiczne z zakładu fotograficznego 

a)  dla pieniędzy, 
b)  ponieważ tego wymagają przepisy prawne, 
c)  dla ochrony przyrody, 
d)  ponieważ łatwiej rozpuszczają się koncentraty chemikaliów. 

 
9.  Które chemikalia nie są utylizowane? 

a)  wywoływacz, 
b)  utrwalacz, 
c)  wybielacz, 
d)  przerywacz. 

 
10.  Dla  którego  z  procesów  barwnej  obróbki  chemicznej  charakterystyczne  jest  pierwsze 

wywołanie czarno-białe? 
a)  barwny proces pozytywowy (EP-2), 
b)  barwny proces pozytywowy szybki (RA-4), 
c)  barwny proces odwracalny (E-6), 
d)  barwny proces negatywowy (C-41). 

 
11.  Zbyt długo wywołany negatyw barwny rozpoznajemy po 

a)  zbyt ciemnej masce, 
b)  jasnych napisach na perforacji, 
c)  mniejszych odstępach między klatkami, 
d)  zamianie obrazu negatywowego na pozytywowy. 

 
12.  Papier fotograficzny barwny, laminowany wywołujemy w szybkim procesie 

a)  C-41, 
b)  RA-4, 
c)  E 6, 
d)  R-3000. 

 
13.  Zestaw E-6 Kit jest przeznaczony do obróbki 

a)  materiałów  odwracalnych  w  profesjonalnych  laboratoriach  przemysłowych  w  systemie 

ciągłym, 

b)  materiałów odwracalnych w jednorazowo prowadzonych procesach w małych procesorach 

wywołujących, 

c)  filmów negatywowych, barwnych w warunkach domowych, 
d)  materiałów barwnych w procesorach z automatycznym regenerowaniem. 

 
14.  Oznaczenie przedstawione na rysunku informuje o tym, że dane odczynniki chemiczne są 

a)  niebezpieczne na wypadek wdychania oparów, kontaktu ze skórą, połknięcia, 
b)  poddawane utylizacji, 
c)  zastrzeżonymi znakami handlowymi, 
d)  szkodliwe na rozmaite sposoby. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

15.  Oznaczenie przedstawione na rysunku informuje o tym, że dane odczynniki chemiczne nie są 

a)  trujące, 
b)  obojętne dla środowiska naturalnego, 
c)  poddawane utylizacji, 
d)  zastrzeżonymi znakami handlowymi. 

 
16.  Jak należy postąpić w sytuacji, gdy fotograficzna substancja chemiczna dostanie się do oczu? 

a) 

wynieść osobę na świeże powietrze i rozluźnić krępujące ubranie, 

b) 

podać szklankę wody, 

c) 

zdjąć skażone ubranie i obuwie, 

d) 

niezwłocznie przepłukać oczy czystą, bieżącą wodą przez przynajmniej 10 minut. 

 
17.  W trakcie pracy z fotograficznymi chemikaliami nie należy 

a)  jeść, pić, palić, 
b)  nosić fartucha, osłony na twarz i rękawic, 
c)  przechowywać chemikaliów z dala od dzieci, 
d)  przestrzegać przepisów bhp i ochrony ppoż. 

 
Część II poziom ponadpodstawowy: 
 
18.  Wymień znane Ci substancje zasadowe i omów ich rolę w wywoływaczach. 
 
19.  Omów przebieg procesów chemicznych w trakcie wywoływania barwnego negatywu. 
 
20.  Zaproponuj klasyfikację i podział czarno-białych wywoływaczy negatywowych. 
 
21.  Dlaczego  w  przypadku  wywoływaczy  pozytywowych  nie  ma  takiego  zróżnicowanego 

asortymentu pod względem otrzymywanego kontrastu wywoływanego obrazu jak w przypadku 
wywoływaczy negatywowych? 

 
22.  Dlaczego  w  trakcie  rozpuszczania  tiosiarczanu  sodu  krystalicznego  temperatura  roztworu 

znacznie spada?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Przygotowywanie roztworów do chemicznej obróbki materiałów fotograficznych 

 

Zakreśl X poprawną odpowiedź lub wykonaj zdanie

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 
 
 
 

 

19.  

 

 
 
 

 

20.  

 
 
 
 

 

21.  

 
 
 
 

 

22.  

 
 
 
 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

TEST II 
 
Test 

praktyczny 

– 

ćwiczenie 

pisemne 

do 

jednostki 

modułowej 

„Przygotowywanie 

roztworów 

do 

chemicznej 

obróbki 

materiałów 

fotograficznych” 

 
Instrukcja dla nauczyciela 
 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  jednostce  modułowej  „Przygotowywanie  roztworów  do 

chemicznej  obróbki  materiałów  fotograficznych”  przewiduje  się  zastosowanie  zadania  testowego 
typu  „praktyczne  ćwiczenia  pisemne  ”,  gdyż pozwoli ono sprawdzić  poziom  wiedzy  teoretycznej, 
niezbędny  do  swobodnego  posługiwaniu  się  odczynnikami  w  praktyce.  Zadanie  zostało  tak 
skonstruowane,  aby  można  było  sprawdzić  wyszczególniony  poniżej  plan  czynności 
wykonywanych  przez  ucznia.  Zadaniem  nauczyciela  jest  wprowadzenie  ucznia  w  wiarygodną 
sytuację pracy na stanowisku zadaniowym. 

 

Nauczyciel powinien: 

 

przypomnieć uczniom zasady BHP, 

 

dokonać oceny końcowej wykonanej pracy. 

 
Treść zadania 
 

Zaplanuj  i opisz przygotowanie zestawu chemikaliów  i przebieg obróbki  negatywu  barwnego. 

Uwzględnij  cechy  maszyny,  którą  wybierzesz.  Pamiętaj,  że  na  jakość  pracy  może  wpływć  jej 
roboczy wariant obróbki i pojemność, możliwości regeneracji oraz wydajność kąpieli. 

Ustal plan działania, listę potrzebnego wyposażenia i odczynników. 

Czas przeznaczony na wykonanie zadania wykonania zadania 45 minut  
 
Instrukcja dla ucznia 
 
Plan działania powinien zawierać: 
1)  założenia - dane do projektu, zakres planowanych prac, 
2)  wykaz działań laboratoryjnych, np. w formie listy, 
3)  opis sposobów realizacji prac określonych w wykazie. 
 
Kryteria oceniania projektu realizacji prac będą uwzględniać: 
1)  poprawność sformuowanych założeń w odniesieniu do treści zadania, 
2)  poprawność opracowanego wykazu działań z zakresu technologi laboratoryjnej, 
3)  dobór metod i techniki obróbki chemicznej, 
4)  dobór urządzeń pomiarowych i sprzętu laboratoryjnego. 

 

Uczeń powinien umieścić w planie działania następujące elementy:  
1)  założenia do projektu działania, 
2)  dokonać wyboru typu maszyny, 
3)  opisać sposób wprowadzenia materiału światłoczułego do procesora, 
4)  dokonać wyboru zestawu chemikaliów, 
5)  przedstawić sposób przygotowania roztworów roboczych, 
6)  opisać sposób przeprowadzenia procesu obróbki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

 
Kryteria poprawnego wykonania zadania  

Lp

 

Czynności wykonane przez ucznia 

Możliwa do 

uzyskania ilość 

punktów 

Przyznana 

ilość punktów  

I. Zaplanowanie wykonania zadania 

    przedstawienie  w  formie  pisemnej  założeń  do  wykonania 

zadania 

 

    wykaz działań laboratoryjnych 

 

Razem: 

10 

 

II. Sposob realizacji zaplanowanych prac  

    wybranie typu maszyny 

 

    opisanie  sposobu  wprowadzenia  materiału  światłoczułego 

do procesora 

 

    dokonanie wyboru zestawu chemikaliów 

10 

 

    przygotowanie roztworów roboczych 

10 

 

    przygotowanie procesora i kontrola parametrów obróbki 

 

    opisanie sposób przeprowadzenia procesu obróbki 

 

Razem: 

40 

 

Ogółem pozycje 1-8: 

50 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:  
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

27-32 

dostateczny 

33-38 

dobry 

39-44 

bardzo dobry 

45-50 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

7. LITERATURA  

 
1.  Iliński M.: Materiały i procesy fotograficzne. WaiF, Warszawa 1989 
2.  Katalog  wybranych  produktów  firmy  Kodak.  Foto-World  a  joint  wenture  with  Kodak, 

Warszawa 1996 

3.  Nowak P.: Monitoring procesów firmy AGFA. TINTA, Wrocław 2003 
4.  Paśko  J.R.:  Z  chemią  przez  fotografię  jednobarwną.  Wydawnictwa  Naukowo-Techniczne, 

Warszawa 1989 

5. 

Witryna internetowa firmy Foma http://www.foma.cz dostęp 26 kwietnia 2006

 

6.  Witryna internetowa firmy Fujii http://www.fujifilm.pl dostęp 26 kwietnia 2006 
7.  Witryna internetowa firmy Ilford http://www.ilford.pl dostęp 26 kwietnia 2006 

8. 

Witryna internetowa firmy Kodak http://www.kodak.pl dostęp 26 kwietnia 2006