„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Jolanta Skoczylas
Montowanie i demontowanie konstrukcji pomocniczych
833[01].Z3.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Jarosław Sadal
mgr inż. Małgorzata Kapusta
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Jolanta Skoczylas
Konsultacja:
mgr inż. Lidia Staniszewska
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 833[01].Z3.02
„
Montowanie i demontowanie konstrukcji pomocniczych”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu mechanik maszyn i urządzeń drogowych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas robót montażowych,
rozbiórkowych i pomocniczych, na wysokościach oraz na platformach
i pontonach
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Projekt organizacji montażu, prefabrykowane konstrukcje betonowe
i żelbetowe
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Transport i składowanie prefabrykatów
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Montaż prefabrykowanych elementów deskowań
17
5.4.1. Ćwiczenia
17
5.5. Montaż rusztowań
19
5.5.1. Ćwiczenia
19
5.6. Przedmiar i obmiar robót montażowych i pomocniczych
21
5.6.1. Ćwiczenia
21
5.7. Maszyny, sprzęt i narzędzia montażowe
23
5.7.1. Ćwiczenia
23
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
25
7. Literatura
39
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela Montowanie i demontowanie konstrukcji
pomocniczych, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem: aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem,
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
833[01].Z3
Technologia robót pomocniczych
833[01].Z3.01
Wykonywanie deskowań, przygotowywanie
i układanie zbrojenia
833[01].Z3.02
Montowanie i demontowanie konstrukcji
pomocniczych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
stosować zasady bezpiecznej pracy podczas użytkowania maszyn i obsługiwania urządzeń,
−
przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska
−
organizować stanowisko pracy związane z robotami budowlanymi,
−
rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
−
rozpoznawać podstawowe cechy techniczne materiałów,
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
−
wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,
−
korzystać z różnych źródeł informacji.
−
kontrolować jakość wykonywanych przez siebie robót.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisy przeciwpożarowe oraz
ochrony środowiska podczas montowania i demontowania konstrukcji pomocniczych,
–
posłużyć się projektem organizacji montażu,
–
dobrać konstrukcję pomocniczą w zależności od zadanych warunków,
–
określić rodzaje prefabrykowanych konstrukcji betonowych i żelbetowych,
–
przetransportować i składować prefabrykaty,
–
wykonać ręczną i mechaniczną obróbkę drewna w zakresie operacji podstawowych,
–
zmontować proste elementy konstrukcji drewnianych; belki, słupy, ściany,
–
przygotować i zmontować elementy rusztowań,
–
posłużyć się narzędziami ślusarskimi i wykonać prace montażowe,
–
przygotować podłoże do montowanego elementu stalowego,
–
wykonać proste zabezpieczenia antykorozyjne zmontowanej konstrukcji stalowej,
–
zdemontować konstrukcje stalowe,
–
dobierać maszyny, urządzenia i sprzęt do robót pomocniczych,
–
wykonać przedmiary oraz obmiary robót montażowych,
–
wykonać czynności montażowe i demontażowe zgodnie z technologią, z zachowaniem
dbałości o stan środowiska oraz zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
przy robotach montażowych, rozbiórkowych,
–
skontrolować jakość i prawidłowość wykonywanych przez siebie robót.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01]
Moduł:
Technologia robót pomocniczych 833[01]. Z3.
Jednostka modułowa:
Montowanie i demontowanie konstrukcji pomocniczych
833[01]. Z3.02
Temat: Klasyfikacja rusztowań.
Cel ogólny:Kształtowanie umiejętności rozpoznawania rusztowań i ich zastosowania.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozpoznać rusztowanie,
−
dobrać rusztowanie do rodzaju wykonywanych robót,
−
dokonać klasyfikacji rusztowań ze względu na zastosowany materiał,
−
dokonać klasyfikacji rusztowań ze względu na przeznaczenie.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
film przedstawiający różne rodzaje rusztowań,
−
modele rusztowań,
−
arkusz papieru,
−
przybory do pisania.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja zajęć:
−
uczniowie oglądają film i wypisują na kartce nazwy rusztowań i ich zastosowanie,
−
uczeń po wypisaniu na kartce nazw rusztowań stara się przyporządkować ich
zastosowanie (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela),
−
nauczyciel pokazuje uczniom modele rusztowań i objaśnia zakres zastosowania
rusztowań,
−
uczniowie dokonują korekt na swoich pracach,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu zadania.
5. Uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
6. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
7. Uczniowie prezentują swoje prace na dużych arkuszach papieru w kolejności
wykonywania.
8. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac,
9. Zlikwidowanie i uporządkowanie stanowiska pracy.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rodzaje i podział rusztowań. Na podstawie
zgromadzonych informacji wyszukaj rusztowania wykonane w technologii drewnianej
i napisz w notatniku nazwy tych rusztowań.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01]
Moduł:
Technologia robót pomocniczych 833[01]. Z3
Jednostka modułowa:
Montowanie i demontowanie konstrukcji pomocniczych
833[01]. Z3.02
Temat: Przedmiar robót montażowych.
Cel ogólny:Kształtowanie umiejętności sporządzania przedmiaru robót.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
określić ilość robót na podstawie dokumentacji projektowej,
−
przyjąć właściwą jednostkę miary,
−
obliczyć ilość robót zgodnie z zasadami przedmiaru,
−
wypełnić druk - Przedmiar robót.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna,
−
druk - Przedmiar robót,
−
przybory do pisania.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Przygotowanie dokumentacji technicznej i druków - Przedmiar robót.
5. Realizacja zajęć:
-
uczeń zapoznaje się z dokumentacją techniczną,
-
uczeń analizuje na podstawie dokumentacji wymiary deskowania, jakie ma przyjąć do
obliczeń i jednostkę miary (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela),
-
nauczyciel pokazuje uczniom druk - Przedmiar robót i wyjaśnia jak go wypełnić,
-
uczniowie dokonują obliczeń powierzchni deskowania i wpisują na druk – Przedmiar
robót,
-
nauczyciel podpowiada najlepsze rozwiązania.
6. Uczeń analizuje wykonane ćwiczenie.
7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana.
8. Uczniowie prezentują swoje prace na drukach Przedmiar robót w kolejności
wykonywania.
9. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac,
10. Zlikwidowanie i uporządkowanie stanowiska pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Na podstawie otrzymanego fragmentu dokumentacji sporządź przedmiar robót na
wykonanie deskowania słupa okrągłego.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas robót
montażowych,
rozbiórkowych
i
pomocniczych,
na wysokościach oraz na platformach i pontonach
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Spośród ilustracji przedstawiających środki ochrony osobistej i odzież roboczą wybierz te,
które stosuje robotnik montujący rusztowania. Przyklej na planszy wybrane środki i odzież i
podpisz je.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać ilustracje części odzieży i ochrony osobistej, które stosuje robotnik montujący
rusztowania,
2) przykleić na planszy wybrane ilustracje,
3) zapisać nazwy wybranych środków ochrony osobistej i odzieży ochronnej,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
ilustracje przedstawiające odzież ochronną i środki ochrony osobistej,
−
arkusz papieru,
−
notatnik,
−
przybory do pisania,
−
klej lub taśma klejąca,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy podczas robót
montażowych na wysokościach.
Ćwiczenie 2
Na podstawie filmu instruktażowego określ zagrożenia, jakie występują podczas prac
montażowych i rozbiórkowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować
zagrożenia,
jakie
występują
podczas
prac
montażowych
i rozbiórkowych,
2) obejrzeć film instruktażowy o robotach montażowych,
3) wypisać zagrożenia zauważone podczas oglądania filmu,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
film
przedstawiający
zagrożenia
występujące
podczas
robót
montażowych
i rozbiórkowych,
−
zestaw do wyświetlania filmów,
−
notatnik,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy podczas robót
montażowych i rozbiórkowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Projekt organizacji montażu, prefabrykowane konstrukcje
betonowe i żelbetowe
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z dokumentacji otrzymanej od nauczyciela wybierz tę, która dotyczy projektu montażu.
Następnie wypisz w notatniku nazwy części, z jakich składa się kompletna dokumentacja
projektu montażu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację otrzymaną od nauczyciela,
2) odszukać dokumentację dotyczącą projektu montażu,
3) zapisać w notatniku nazwy części, z jakich składa się dokumentacja montażu,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna,
−
notatnik,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca projektu organizacji montażu.
Ćwiczenie 2
Z dokumentacji projektu organizacji montażu przygotowanej przez nauczyciela wybierz
tę, która dotyczy zespołów roboczych, a następnie wpisz nazwy zespołów do notatnika.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować wiadomości dotyczące organizowania zespołów roboczych,
2) wybrać z dokumentacji projektu montażu część dotyczącą organizowania zespołów
roboczych,
3) przeanalizować zespoły robocze do robót montażowych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
4) wpisać nazwy zespołów roboczych do notatnika,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
projekt organizacji montażu,
−
przybory do pisania,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca organizacji zespołów roboczych.
Ćwiczenie 3
Wykonaj zabezpieczenie antykorozyjne fragmentu stalowego elementu konstrukcyjnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
2) obejrzeć fragment stalowego elementu konstrukcyjnego,
3) dobrać rodzaje zabezpieczenia antykorozyjnego,
4) dobrać materiały do wykonania zabezpieczenia antykorozyjnego,
5) dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania zabezpieczenia antykorozyjnego,
6) wykonać zabezpieczenia antykorozyjne,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia,
9) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
fragment stalowego elementu konstrukcyjnego,
−
szczotki do czyszczenia,
−
prostowarka mechaniczna,
−
szlifierka,
−
kreda,
−
pędzle,
−
wałki,
−
farba podkładowa,
−
farba nawierzchniowa,
−
rozpuszczalnik,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca zabezpieczenia antykorozyjnego stalowych elementów
konstrukcyjnych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Transport i składowanie prefabrykatów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ zasady składowania prefabrykatów, na podstawie filmu instruktażowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć film instruktażowy o zasadach składowania prefabrykatów,
2) opisać w punktach zasady składowania prefabrykatów na podstawie filmu,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
−
film instruktażowy o zasadach składowania prefabrykatów,
−
zestaw do wyświetlania filmów,
−
notatnik,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca zasad składowania prefabrykatów.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj na foliogramach środki transportu prefabrykatów, wypisz na kartce rodzaje
środków transportu prefabrykatów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć foliogramy przedstawiające środki transportu materiałów budowlanych,
2) rozpoznać środki transportu do przewozu prefabrykatów,
3) zapisać na kartce nazwy środków do transportu prefabrykatów,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
−
foliogramy przedstawiające środki transportu materiałów budowlanych,
−
rzutnik, ekran,
−
kartka papieru,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca środków transportu prefabrykatów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Montaż prefabrykowanych elementów deskowań
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj montaż deskowania słupa prostokątnego z gotowych tarcz przy zastosowaniu
jarzm drewnianych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) przygotować jarzma prostokątne,
3) przygotować tarcze z desek,
4) przygotować gwoździe,
5) przygotować narzędzia,
6) połączyć tarcze gwoździami,
7) związać tarcze jarzmami,
8) sprawdzić poprawność wykonanej pracy,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny ćwiczenia.
11) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda projektów,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– tarcze z desek,
– jarzma prostokątne,
– składana miarka drewniana lub stalowa,
– młotek,
–
gwoździe,
–
literatura z rozdziału 7
dotycząca montażu deskowań.
Ćwiczenie 2
Wykonaj montaż deskowania belek i podciągu z gotowych tarcz przy wykorzystaniu
stempli i rygli.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami
bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) dobrać gotowe tarcze,
3) dobrać krawędziaki na stemple,
4) dobrać deski na rygle i podciąg,
5) dobrać gwoździe,
6) dobrać narzędzia i sprzęt,
7) ustawić stemple,
8) przybić do stempli rygle,
9) przybić tarcze do rygli gwoździami,
10) złączyć tarcze w koryto,
11) ustawić koryto na ryglach,
12) podeprzeć boczne tarcze belek zastrzałami,
13) zaprezentować efekty swojej pracy,
14) dokonać samooceny ćwiczenia,
15) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekst przewodni,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
tarcze z desek,
–
krawędziaki,
–
deski,
–
gwoździe,
–
młotek,
–
składana miarka drewniana lub stalowa,
–
ołówek,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca montażu deskowań.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.5. Montaż rusztowań
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj podłoże pod ustawienie rusztowania na podwalinach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
2) sprawdzić spadek terenu,
3) wykonać podwaliny poziome,
4) ułożyć podwaliny na podłożu,
5) ustawić stojak na podwalinie,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny pracy,
8) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
poziomnica,
–
okrąglaki o średnicy 120 mm,
–
piła lub pilarka,
–
ołówek,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca rusztowań.
Ćwiczenie 2
Wykonaj montaż fragmentu rusztowania rurowego, składającego się z czterech par
stojaków do wysokości 3,6 m.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) przygotować elementy do montażu rusztowania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
3) przygotować narzędzia do montażu rusztowania,
4) zmontować rusztowanie,
5) dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia,
6) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda projektów,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
rury stalowe średnicy 48 mm,
–
tarcze na pomosty,
–
podstawy pod stojaki,
–
krawędziaki o wymiarach 180x250x42 mm,
–
złącza, wszystkie typy,
–
klucze płaskie,
–
literatura z rozdziału 7 dotycząca montażu rusztowań.
Ćwiczenie 3
Dobierz narzędzia i zdemontuj rusztowanie z rur stalowych o wysokości 3 m.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować instrukcję demontażu rusztowania,
2) przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
3) przygotować narzędzia do wykonania pracy,
4) zdemontować rusztowanie,
5) zaprezentować wykonanie ćwiczenia,
6) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
rusztowanie,
–
instrukcja demontażu rusztowania,
–
klucze płaskie,
–
młotek.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.6. Przedmiar i obmiar robót montażowych i pomocniczych
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj przedmiar rusztowania stojakowego na podstawie dokumentacji projektowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację projektową obiektu,
2) ustalić na podstawie rysunku projektowego zgodnie z zasadami przedmiarowania długość
rusztowania,
3) ustalić na podstawie rysunku projektowego zgodnie z zasadami przedmiarowania
wysokość rusztowania,
4) obliczyć powierzchnię rusztowania,
5) sporządzić obliczenia na druku-Przedmiar robót,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokza z objaśnieniem.
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
dokumentacja projektowa obiektu,
–
druk-Przedmiar robót,
–
przybory do pisania,
–
literatura z rozdziału 7
dotycząca przedmiarowania robót.
Ćwiczenie 2
Sporządź obmiar deskowania słupa prostokątnego wskazanego przez nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć deskowanie słupa,
2) zmierzyć miarką wymiary deskowania zgodnie z zasadami obmiaru robót,
3) wypełnić druk-Obmiar robót, stosując jednostki miary przyjęte do obliczenia deskowań
oraz opisując szczegółowo kolejność czynności,
4) obliczyć ilość deskowania,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda projektów,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
deskowanie słupa,
−
druk - Obmiar robót,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca sporządzania obmiarów robót.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.7. Maszyny, sprzęt i narzędzia montażowe
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie foliogramów rozpoznaj maszyny i sprzęt stosowane do robót montażowych.
Napisz na kartce nazwy rozpoznanych maszyn i urządzeń.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć foliogramy przedstawiające maszyny i sprzęt do robót budowlanych,
2) rozpoznać maszyny i sprzęt stosowane do robót montażowych,
3) napisać na kartce nazwy rozpoznanych maszyn i sprzętów,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
metoda projektów,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
foliogramy przedstawiające maszyny i sprzęt do robót budowlanych,
−
rzutnik, ekran,
−
kartka papieru,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca maszyn i sprzętu do robót montażowych.
Ćwiczenie 2
Przyporządkuj maszyny, sprzęt i narzędzia do robót montażowych przedstawione
na rysunkach do ich opisów sporządzonych na kartkach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować rysunki przedstawiające maszyny, sprzęt i narzędzia do robót
montażowych,
2) przeczytać opisy maszyn, sprzętów i narzędzi, sporządzone na kartkach,
3) przyporządkować rysunki do opisów maszyn, sprzętów i narzędzi,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
rysunki przedstawiające maszyny, sprzęt i narzędzia do robót montażowych,
−
opisy maszyn, sprzętów i narzędzi, sporządzone na kartkach,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca maszyn, sprzętów i narzędzi do robót montażowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montowanie i demontowanie
konstrukcji pomocniczych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–16 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. c, 5. b, 6. a, 7. a, 8. c, 9. a, 10. b, 11. b,
12. c, 13. c, 14. d, 15. b, 16. a, 17. b 18. b, 19. c, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozpoznać metodę montażu mostu
A
P
a
2
Określić, urządzenie służące do nasuwania
przęseł dłuższych niż 50 m.
C
P
b
3
Ustalić
zabieg
antykorozyjny
konstrukcji
stalowych.
C
P
d
4
Określić
zespoły
robocze
uwzględniane
w projekcie montażu.
C
P
c
5
Rozróżnić
zewnętrzny
środek
transportu
drogowego prefabrykatów.
B
P
b
6
Ustalić rodzaj składowanych elementów.
C
P
a
7
Określić element deskowania.
C
P
a
8
Określić dane zawarte w obmiarze robót.
C
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
9
Określić cel sporządzania przedmiaru robót.
C
P
a
10
Określić środki ochrony osobistej stosowane
podczas montażu rusztowań.
C
P
b
11 Rozpoznać rusztowanie.
A
P
b
12
Rozróżnić
krotność
zużycia
deskowania
systemowego.
B
P
c
13
Określić
element
rusztowania
niosącego
dolnego.
C
P
c
14 Ustalić posadowienie podpór słupowych.
C
P
d
15
Określić urządzenie stosowane do podnoszenia
ładunków lub do zmiany kierunku liny nośnej.
C
P
b
16 Rozpoznać żuraw.
A
P
a
17.
Ustalić ilość ramek do wykonania deskowania
słupa ośmiokątnego.
C
PP
b
18
Określić łączniki rur rusztowaniowych pod
kątem prostym.
C
PP
b
19
Obliczyć ilość drutu do wykonania obręczy
ściskających do wykonania deskowania słupa
okrągłego.
D
PP
c
20 Obliczyć ilość drewna do wykonania stojaków.
D
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz znakiem X.
7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań od 17
do 20).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Przedstawiony na schemacie montaż mostu odbywa się metodą
a) nawisową.
b) żurawi samochodowych.
c) nasuwania za pomocą dźwignicy.
d) nasuwania
na
rusztowaniach
przesuwnych.
2. Do nasuwania przęseł dłuższych niż 50 m należy używać
a) zbloczy.
b) wciągarek.
c) trawersów.
d) zawiesi linowych.
3. Do zabiegów antykorozyjnych konstrukcji stalowych zaliczamy
a) ciosanie.
b) pobijanie.
c) zdzieranie.
d) znakowanie.
4. W projekcie montażu uwzględnia się zespoły robocze: transportowy, montażowy, robót
wykończeniowych i robót
a) murarskich.
b) tynkarskich.
c) wykonywania złączy.
d) wykonywania elewacji.
5. Do zewnętrznego transportu drogowego prefabrykatów stosuje się
a) kolejki linowe.
b) naczepy kłonicowe.
c) kolejki wąskotorowe.
d) samochody skrzyniowe.
6. Na rysunku przedstawiono sposób składowania
a) belek.
b) płyt ściennych.
c) płyt dachowych.
d) biegów schodowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
7. Na rysunku deskowania belek cyfrą jeden oznaczono
a) oczep.
b) rygiel.
c) listwę.
d) nakładkę.
8. W obmiarze robót należy
a) wyszczególnić materiały, podać zakres robót oraz ilość robót.
b) opisać zakres prac, obliczyć ilość robót i wyszczególnić sprzęt.
c) wyszczególnić ilość robót, obliczyć ilość robót, podać jednostki miary.
d) wyszczególnić czynności technologiczne robót, podać ilość robót i jednostki miary.
9. Przedmiary robót wykonuje się w celu
a) sporządzenia kosztorysu.
b) rozliczenia z pracodawcą.
c) sporządzenia inwentaryzacji.
d) rozliczenia zarobków pracowników.
10. Podczas montażu rusztowań należy stosować oprócz odzieży ochronnej
a) maski przeciwpyłowe.
b) kaski i pasy ochronne.
c) kaski i okulary ochronne.
d) rękawice i maski ochronne.
11. Na rysunku przedstawione jest rusztowanie
a) ramowe.
b) kozłowe.
c) stojakowe.
d) na wysuwnicach.
12. Deskowania systemowe nadają się do
a) jednokrotnego użycia.
b) dwukrotnego użycia.
c) wielokrotnego użycia.
d) wykonywania deskowań nietypowych.
13. Dolne rusztowanie niosąc składa się z: posadowienia, podpór i
a) stężeń.
b) wsporników.
c) belek głównych.
d) konstrukcji podtrzymującej.
14. Podpory słupowe są najczęściej posadowione na
a) gruncie.
b) podsypce żwirowej.
c) podsypce z piasku.
d) podwalinie z okrąglaków.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
15. Urządzenie stosowane do podnoszenia ładunków lub do zmiany kierunku liny nośnej
nazywamy
a) suwnicą.
b) zbloczem.
c) wciągarką.
d) dźwignicą.
16. Na schemacie przedstawiony jest żuraw
a) masztowy.
b) podwieszony.
c) budowlany torowy.
d) samojezdny na kołach.
17. Aby wykonać deskowanie słupa ośmiokątnego należy nałożyć na siebie ramek
kwadratowych
a) 5 ramek kwadratowych.
b) 2 ramki kwadratowe.
c) 3 ramki kwadratowe.
d) 4 ramki kwadratowe.
18. Do łączenia rur rusztowaniowych pod kątem prostym stosuje się łączniki
a) proste.
b) krzyżowe.
c) obrotowe.
d) wzdłużne.
19. Ilość mb drutu o średnicy 5 mm, jaką należy przygotować do wykonania obręczy
ściskających deskowanie słupa okrągłego o średnicy 500 mm, to (do obliczeń przyjmij
3 obręcze i naddatek drutu 100 mm na jedną obręcz)
a) 1,67 mb.
b) 4,71 mb.
c) 5,01 mb.
d) 6,20 mb.
20. Do wykonania rusztowania stojakowego jednorzędowego potrzeba 6 stojaków
z krawędziaków o przekroju 125x125 mm. Wysokość każdego stojaka wynosi 4 m. Ilość
drewna potrzebna do wykonania wszystkich stojaków
a) 0,0375 m³.
b) 0,375 m³.
c) 3,75 m³.
d) 37,5 m³.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Montowanie i demontowanie konstrukcji pomocniczych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montowanie i demontowanie
konstrukcji pomocniczych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–16 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. d, 4. c, 5. b, 6. d, 7. d, 8. c, 9. c, 10. b, 11. c,
12 a, 13. c, 14. b, 15. b, 16. d, 17. c, 18. b, 19. d, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić badania, jakim poddawane są żurawie
i urządzenia dźwigowe przed wprowadzeniem
do eksploatacji
C
P
d
2
Rozróżnić
element
stanowiący
komunikację
między pomostem a terenem
B
P
b
3
Rozpoznać metodę montażu mostu przedstawioną
na schemacie
A
P
d
4
Ustalić prace zespołu montażowego
C
P
c
5
Określić element deskowania belki na rysunku
C
P
b
6
Rozróżnić cel sporządzania obmiaru robót.
B
P
d
7
Określić okres i podstawę do sporządzania
przedmiaru robót
C
P
d
8
Rozróżnić jednostkę do obmiarowania rusztowań
B
P
c
9
Ustalić, co należy określić w przedmiarze robót
C
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
10 Rozpoznać rodzaj rusztowania
A
P
b
11
Ustalić
maszyny
stosowane
do nasuwania
konstrukcji
C
P
c
12 Rozpoznać środek transportu drogowego
A
P
a
13
Wskazać jednostkę obmiarowania rusztowań
drewnianych
A
P
c
14 Określić przekrój słupa do zastosowania jarzma
C
P
b
15
Określić
wysokość
podnoszenia
suwnic
bramowych
C
P
b
16 Ustalić element zblocza oznaczony
C
P
d
17
Obliczyć ilość drewna potrzebną do wykonania
stojaków
C
PP
c
18 Określić montaż podpór metodą nasuwania
C
PP
b
19
Obliczyć ilość drutu do wykonania obręczy
ściskających do wykonania deskowania słupa
okrągłego
D
PP
d
20 Określić grubość desek do wykonywania tarcz
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z dwóch części. Część I zawiera zadania z poziomu podstawowego,
natomiast w części II są zadania z poziomu ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć
Ci trudności, gdyż są one na poziomie wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań od 17
do 20).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdź, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Żurawie i urządzenia dźwigowe przed wprowadzeniem do eksploatacji muszą być
poddane
a) badaniom technicznym.
b) próbie na wytrzymałość.
c) przeglądowi technicznemu.
d) próbie stateczności i sprawności technicznej.
2. Komunikację między pomostem a terenem zapewniają
a) leżnie.
b) drabiny.
c) odbojnice.
d) krzyżulce.
3. Przedstawiony na schemacie montaż mostu odbywa się metodą
a) nawisową.
b) żurawi samochodowych.
c)
nasuwania za pomocą dźwignicy.
d) nasuwania na rusztowaniach przesuwnych.
4. Zespół roboczy montażowy wykonuje roboty związane z
a) poziomym transportem prefabrykatów.
b) wykończeniem elementów konstrukcyjnych.
c) podnoszeniem, ustawianiem i mocowaniem prefabrykatów.
d) montażem rusztowań stanowiących podparcie prefabrykatów.
5. Na rysunku deskowania belek cyfrą 1 oznaczono
a) oczep.
b) rygiel.
c) listwę.
d) zastrzał.
6. Obmiary robót wykonuje się w celu
a) rozliczenia kosztów.
b) sporządzenia kosztorysu.
c) sporządzenia inwentaryzacji.
d) rozliczenia zarobków pracowników
7. Przedmiar robót wykonuje się
a) po zakończeniu robót, z natury.
b) w czasie trwania robót, z natury.
c) przed przystąpieniem do robót, z natury.
d) przed przystąpieniem do robót, na podstawie dokumentacji projektowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
8. Rusztowania obmierza się w
a) m ich długości.
b) m³ ich objętości.
c) m² ich powierzchni.
d) cm² ich powierzchni.
9. Sporządzając przedmiar robót należy oprócz wyszczególnienia robót uwzględnić
a) sprzęt i wartość robót.
b) materiały i jednostki miary.
c) ilości robót i jednostki miary.
d) wartość robót i jednostki miary.
10. Na rysunku przedstawione jest rusztowanie
a) stojakowe.
b) na wysuwnicach.
c) trójkątno-zastrzałowe.
d) trapezowo-zastrzałowe z rozpornicą.
11. Maszynami stosowanymi do nasuwania konstrukcji są
a) zblocza.
b) zawiesia.
c) wciągarki.
d) dźwigniki.
12. Środek transportu przedstawiony na rysunku to
a) naczepa kłonicowa.
b) naczepa do bitumu.
c) ciągnik siodłowy
z naczepą.
d) ciągnik balastowy
z przyczepą.
13. Rusztowania drewniane obmierza się w
a) tonach.
b) mb.
c) m².
d) m³.
14. Jarzmo przedstawione na rysunku można wykorzystać do deskowania słupów
a) kwadratowych.
b) pięciokątnych.
c) sześciokątnych.
d) ośmiokątnych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
15. Wysokość podnoszenia suwnic bramowych wynosi
a) do 5 m.
b) od 5 do 10 m.
c) od 10 do 15 m.
d) od 15 do 20 m.
16. Jednym z elementów zblocza oznaczonym na rysunku cyfrą 1 jest
a) hak.
b) sworzeń.
c) krążki linowe.
d) obudowa z blachy.
17. Do wykonania rusztowania potrzeba 10 stojaków wykonanych z krawędziaków
o przekroju 125x125 mm. Wysokość każdego stojaka wynosi 4 m. Ilość drewna
potrzebna do wykonania stojaków, to
a) 0,0625 m³.
b) 0,0725 m³.
c) 0,625 m³.
d) 0,725 m³.
18. Montaż podpór przez nasuwanie odbywa się, gdy
a) elementy podpór są składane z segmentów.
b) ciężar prefabrykatu przekracza siłę udźwigu żurawia.
c) stopa słupa może być obrócona w gnieździe fundamentu.
d) miejsce zaczepienie haka jest poza środkiem ciężkości elementu.
19. Ilość mb drutu o średnicy 5 mm, jaką należy przygotować do wykonania obręczy
ściskających deskowanie słupa okrągłego o średnicy 500 mm, to (do obliczeń przyjmij
3 obręcze i naddatek drutu 100 mm na jedną obręcz)
a) 1,67 mb.
b) 4,71 mb.
c) 5,01 mb.
d) 6,20 mb.
20. Najczęściej stosowane tarcze z desek do deskowań płytowych powinny mieć grubość
a) do 25 mm.
b) od 25 do 36 mm.
c) od 38 do 45 mm.
d) od 48 do 60 mm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Montowanie i demontowanie konstrukcji pomocniczych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
7. LITERATURA
1. Kowalczyk Z., Zabielski J.: Kosztorysowanie i normowanie w budownictwie. WSiP,
Warszawa 2005
2. Lenkiewicz W., Zdziarska Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
3. Mirski J.: Organizacja budowy WSiP, Warszawa 1999
4. Rolla S.: Technologia robót w budownictwie drogowym. cz. 1. WSiP, Warszawa 1997
5. Sawicki E.: Technologia robót w budownictwie drogowym. cz. 1 i 2 WSiP, Warszawa
1997