background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
Dorota Niedzielska-Barczyk 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Formowanie wyrobów z mas plastycznych 813[01].Z2.03 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Katarzyna Golec 
mgr inŜ. Beata Figarska-Wysocka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Dorota Niedzielska-Barczyk 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 
 
 

 
 

 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  813[01].Z2.03 
„Formowanie wyrobów z mas plastycznych”, zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu operator urządzeń przemysłu ceramicznego. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 
1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

13 

5.1.

 

Masa plastyczna 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2.

 

Formowanie półfabrykatów z mas plastycznych 

19 

5.2.1. Ćwiczenia 

19 

5.3.

 

Wady  procesu  formowania  z  mas  plastycznych  oraz  przepisy 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  wytwarzania  wyrobów 
ceramicznych 

22 

5.3.1. Ćwiczenia 

22 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć uczniów 

25 

7.

 

Literatura 

39 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocy  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  zawodowej  kształcącej  w  zawodzie  operator  urządzeń 
przemysłu ceramicznego 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  które  określają,  jakie  wiadomości  powinien  posiadać  uczeń  przed 
przystąpieniem do nauki w wybranym zawodzie, 

 

cele  kształcenia,  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe  scenariusze  zajęć,  w  których  nakreślono  sposób  przeprowadzenia  zajęć 
w modułowym systemie kształcenia, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

przykładowe zestawy zadań testowych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami 

aktywizującymi, ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

samokształcenia kierowanego, 

 

metody tekstu przewodniego, 

 

dyskusji dydaktycznej, 

 

ć

wiczeń praktycznych. 

Forma  organizacyjna  pracy  uczniów  moŜe  równieŜ  być  zróŜnicowana,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zestawami  zadań  testowych,  które  są  zamieszczone  w  rozdziale  6 
„Ewaluacja osiągnięć uczniów”. 

W tym rozdziale podano równieŜ: 

 

klucz odpowiedzi, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

przykładową kartę odpowiedzi. 
PoniŜej  został  przedstawiony  diagram  powiązań  pomiędzy  pokrewnymi  jednostkami 

wraz  z  ich  opisami.  Dzięki  temu  będzie  moŜna  sprawdzić,  czy  uczniowie  dysponują  juŜ 
dostateczną  wiedzą  by  móc  rozpocząć  pracę  z  jednostką  modułową  „Formowanie  wyrobów 
z mas plastycznych”.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

813[01].Z2.01 

Stosowanie podstawowych pojęć 

z zakresu chemii ceramicznej 

813[01].Z2.03 

Formowanie wyrobów  

z mas plastycznych 

813[01].Z2.02 

Przygotowywanie surowców 

 i mas ceramicznych 

813[01].Z2.04 

Formowanie wyrobów  

z mas sypkich 

813[01].Z2.08 

Zdobienie i szkliwienie wyrobów 

ceramicznych 

813[01].Z2.06 

Suszenie wyrobów ceramicznych 

813[01].Z2.07 

Wypalanie wyrobów ceramicznych 

813[01].Z2.05 

Formowanie wyrobów z mas 

lejnych 

813[01].Z2 

Technologia produkcji wyrobów 

ceramicznych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  wykonywaniu  czynności 
związanych  z  uruchamianiem  urządzeń  do  przygotowania  surowców  i  przygotowania 
mas ceramicznych, 

 

posługiwać się symboliką chemiczną, 

 

posługiwać  się  umowną  symboliką  maszyn  i  urządzeń  stosowaną  w  przemyśle 
ceramicznym, 

 

rozpoznawać surowce ceramiczne, 

 

stosować terminologię z zakresu chemii ceramicznej, 

 

czytać ze zrozumieniem, 

 

rozwiązywać test wielokrotnego wyboru, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji w tym z Internetu, 

 

pracować w grupie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować metody formowania i określić ich zastosowanie, 

 

scharakteryzować dobór surowców ilastych do mas na wyroby ceglarskie i garncarskie, 

 

wykonać oznaczenie: plastyczności, wody zarobowej, białości, skurczliwości, zawartości 
szkodliwych zanieczyszczeń, 

 

przeprowadzić (pod nadzorem) formowanie wyrobów na tłoczarce pasmowej, 

 

uformować naczynia na kole garncarskim lub toczku mechanicznym, 

 

uformować róŜne formy ceramiczne metodami ręcznymi, 

 

scharakteryzować  formowanie  z  mas  plastycznych  na  toczkach  półautomatycznych 
i automatycznych, 

 

opisać zasadę działania urządzeń formujących, 

 

wyjaśnić zasadę działania linii formierczych, 

 

skontrolować jakość wyrobu formowanego z mas plastycznych, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  formowania  wyrobów 
z mas plastycznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca:    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01] 

Moduł:  

 

Technologia 

produkcji 

wyrobów 

ceramicznych 

813[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Formowanie 

wyrobów 

mas 

plastycznych 

813[01].Z2.03 

Temat: Oznaczenie plastyczności gliny metodą Ziematczańskiego. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  praktycznych  z  zakresu  wykonywania  prostych 

badań dla surowców ilastych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać przyrząd Ziemiatczańskiego, 

 

przygotować próbkę surowca do badań, 

 

przestrzegać zasad BHP podczas obsługi przyrządu, 

 

przeprowadzić oznaczenie, 

 

zinterpretować uzyskane wyniki. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Czas trwania zajęć:
 90 minut. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach 2 osobowych. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

przyrząd Ziemiatczańskiego, 

 

instrukcja obsługi przyrządu, 

 

ś

rut, 

 

waga, 

 

glina (surowiec ilasty), 

 

zlewka, 

 

miska, 

 

kalkulator. 

 
Przebieg zajęć 
Zadanie dla ucznia: 

Wykonaj oznaczenie plastyczności metodą Ziemiatczańskiego.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Faza wstępna: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą przewodniego tekstu. 

4.

 

Podział uczniów na zespoły. 

5.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

 
Faza właściwa: praca metodą przewodniego tekstu – fazy 1–5 
Faza 

Przykłady pytań 

Oczekiwane odpowiedzi 

Jakie 

surowce 

zaliczamy 

do 

ilastych? 

Glina, kaolin, niektóre łupki i iłołupki. 

Jakie  funkcje  spełnia  surowiec 
ilasty w masie plastycznej? 

UmoŜliwia 

uzyskanie 

dobrej 

plastyczności  sporządzanej  masy  na 
bazie tego surowca. 

1. Informacje 

Jakimi  prostymi  metodami  moŜna 
zbadać plastyczność gliny? 

Metodą  kulki  i  wałeczka;  poprzez 
zgniatanie  kulki  między  gładkim 
powierzchniami 

lub 

rozciąganie, 

zginanie i skręcanie wałeczka. 

Jaki sprzęt powinien się znaleźć na 
stanowisku ćwiczenia? 

Przyrząd Ziemiatczańskiego, śrut, 
waga, glina, zlewka, miska, kalkulator. 
 

W jaki sposób przygotować próbkę 
do badania? 

Kulka  uformowana  z  gliny  zarobionej 
do stanu plastycznego 

Na  jaką  wielkość  naleŜy  zwrócić 
szczególną 

uwagę 

podczas 

przygotowywania kulki? 

Ś

rednica kulki 

2. Planowanie 

W  jakich  momentach  oznaczania 
naleŜy naleŜy zachować szczególną 
uwagę? 

Gdy  pojawią  się  pierwsze  spękania  na 
powierzchni kulki 

3. Ustalenie 

 

uczniowie  pracując  w  grupach,  proponują  kolejność  czynności,  jakie 
będą musieli zrealizować podczas oznaczania plastyczności; 

 

uczniowie konsultują z nauczycielem plan działań i prezentują uzyskane 
do tej pory informacje; 

4. Wykonanie 

Uczniowie  postępują  według  ustalonego  wcześniej  planu,  konsultując 
trudniejsze czynności z nauczycielem. 

5. Sprawdzenie 

Sprawdzenie,  czy  uczniowie  przygotowali  właściwej  wielkości  kulki  do 
badań, czy przyrząd poprawnie działa, czy wynik odczytu jest dokonany we 
właściwym  momencie,  czy  pomiar  siły  niszczącej  jest  wykonany 
poprawnie. 

6. 

Analiza 

końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  ustalają,  które  etapy  rozwiązania  zadania 
sprawiły  im  trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie, 
wskazać,  jakie  waŜne  umiejętności  zostały  przyswojone,  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Praca domowa 

Wykonać  raport  z  przeprowadzonych  zajęć  praktycznych.  Powinien  on  zawierać:  cel 

pracy, szczegółowy opis przebiegu oznaczenia oraz uwagi i wnioski końcowe. 
 
ZAŁĄCZNIKI DO SCENARIUSZA: 
 
Załącznik A – Instrukcja pracy dla uczniów metodą przewodniego tekstu 

W jaki sposób będziecie pracować na zajęciach? 
Otrzymaliście  od  nauczyciela  problem  do  rozwiązania  (załącznik  B),  nad  którym 

zastanowicie  się  wspólnie.  Będziecie  pracować  metodą  przewodniego  tekstu  składającą  się 
z sześciu faz. 

W  pierwszej  fazie  pracy  „Informacje  wstępne”,  a  takŜe  w  drugiej  fazie  „Planowanie”, 

pomogą  Wam  pytania  prowadzące  (załącznik  C  i  załącznik  D).  Odpowiedzi  na  te  pytania 
opracujecie pisemnie, jeśli będziecie mieć wątpliwości, nauczyciel udzieli Wam pomocy. 

W  fazie  „Ustalenia”  zaproponujcie  kolejność  czynności,  jakie  będziecie  wykonywać 

podczas  montowania  sprzętu  komputerowego.  Ponadto  sprawdźcie,  czy  stanowisko  jest 
przygotowane  do  pracy  i  czy  posiadacie  juŜ  wszystkie  potrzebne  pomoce.  Na  zakończenie 
tego punktu zajęć skonsultujcie swój plan działania z nauczycielem i zaprezentujcie uzyskane 
do tej pory informacje. 

W  fazie  „Wykonanie”  przystąpcie  do  wykonywania  ćwiczenia,  według  ustalonego 

wcześniej planu. 

W  fazie  „Sprawdzenie”  sprawdźcie  ostatecznie,  czy  kulka  do  badań  spełnia  wymagania 

instrukcji przyrządu, czy przyrząd jest sprawny, czy pomiar dokonano właściwie i poprawnie 
ustalono siłę niszczącą. 

W ostatniej fazie „Analiza końcowa” zastanowicie się nad całym ćwiczeniem i ustalcie, 

które  etapy  pracy  nad  rozwiązaniem  zadania  sprawiały  Wam  trudności  i  jakie  były  tego 
przyczyny. 
 
Załącznik B – Zadanie dla zespołów uczniowskich. 

Zadanie:  
Wykonaj oznaczenie plastyczności metodą Ziemiatczańskiego.  

 
Załącznik C – Pytania prowadzące do fazy I – Informacje wstępne. 
1.

 

Jakie surowce zaliczamy do ilastych? 

2.

 

Jakie funkcje spełnia surowiec ilasty w masie plastycznej? 

3.

 

Jakimi prostymi metodami moŜna zbadać plastyczność gliny? 

 
Załącznik D – Pytania prowadzące do fazy II – Planowanie. 
1.

 

Jaki sprzęt powinien się znaleźć na stanowisku ćwiczenia? 

2.

 

W jaki sposób przygotować próbkę do badania? 

3.

 

Na jaką wielkość naleŜy zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowywania kulki? 

4.

 

W jakich momentach oznaczania naleŜy zachować szczególną uwagę? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01] 

Moduł: 

 

Technologia 

produkcji 

wyrobów 

ceramicznych 

813[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Formowanie 

wyrobów 

mas 

plastycznych 

813[01].Z2.03 

Temat: Formowanie wyrobów płaskich na toczku mechanicznym. 

Cel ogólny: Umiejętność obsługi i formowania na toczku mechanicznym. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

opisać budowę toczka mechanicznego, 

 

zainstalować formę na toczku, 

 

dobrać wzornik, 

 

zamontować wzornik, 

 

uformować liść masy, 

 

uformować talerz, 

 

wykończyć wyrób po uformowaniu. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Czas trwania zajęć: 90 minut. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach 2 osobowych. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

masa plastyczna, 

 

formy gipsowe, 

 

wzorniki, 

 

toczek mechaniczny, 

 

narzędzia do formowania i wykończania, 

 

instrukcja obsługi toczka mechanicznego.  

 

Zadanie dla ucznia: 

Uformuj talerz deserowy na toczku mechanicznym, metodą modelowania wzornikiem na 

formie gipsowej. 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia: 

Uformuj talerz deserowy na toczku mechanicznym, metodą modelowania wzornikiem na 

formie gipsowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Faza wstępna: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą przewodniego tekstu. 

4.

 

Podział uczniów na zespoły. 

5.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

 
Faza właściwa:
 praca metodą przewodniego tekstu – fazy 1–5 
Faza 

Przykłady pytań 

Oczekiwane odpowiedzi 

Jakie 

właściwości 

ma 

masa 

plastyczna? 

Charakteryzuje  się  zawartością  wody 
18–28%,  dominuje  surowiec  ilasty, 
jest plastyczna czyli dobrze urabialna. 

Jakie 

wyróŜniamy 

metody 

formowania naczyń? 

Sposób  powierzchniowy  na  formie 
gipsowej  
i sposób wgłębny w formie gipsowej. 

Przy  uŜyciu  jakich  maszyn  moŜna 
formować talerze? 

Toczek 

mechaniczny, 

półautomat 

formierski 

1. Informacje 

Jakie 

znasz 

rodzaje 

form 

stosowanych  
w technologii naczyń stołowych? 

Formy 

gipsowe 

tworzyw 

sztucznych. 

Co 

naleŜy 

zrobić 

przed 

rozpoczęciem 

formowania 

na 

toczku mechanicznym? 

Zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  i 
zgodnie  z  nią  przygotować  się  do 
pracy. 

Jaki osprzęt naleŜy przygotować? 

Forma 

gipsowa, 

wzornik, 

płaski 

krąŜek z płótnem 

Jakie  czynności  naleŜy  wykonać 
przed  rozpoczęciem  formowania 
liścia  
i właściwego wyrobu? 

Jeden  toczek  przygotować  z  płaskim 
krąŜkiem  i  płótnem,  a  w  drugim 
zamontować 

wzornik  

i we wrzecionie formę gipsową. 

Jak określisz grubość formowanego 
wyrobu? 

Poprzez 

właściwe 

zamontowanie 

wzornika 

2. Planowanie 

Jak wykończa się taki wyrób? 

NaleŜy  wygładzić  powierzchnię  i 
zmyć  wilgotną  gąbką  ostre  obrzeŜe 
talerza 

3. Ustalanie 

 

uczniowie  pracując  w  grupach,  proponują  kolejność  czynności,  jakie 
będą musieli wykonać podczas formowania talerza; 

 

uczniowie konsultują z nauczycielem plan działań i prezentują uzyskane 
do tej pory informacje; 

4. Wykonanie 

Uczniowie  zapoznają  się  z  instrukcją  obsługi  toczka  mechanicznego, 
gromadzą niezbędny materiał i sprzęt i przystępują do formowania. 

5. Sprawdzenie 

Sprawdzenie, czy prawidłowo zainstalowano formę gipsową i wzornik, czy 
grubość  formowanego  talerza  będzie  na  wskazanym  przez  nauczyciela 
poziomie, czy prawidłowo zaokrąglono obrzeŜe talerza. 

6. 

Analiza 

końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  ustalają,  które  etapy  rozwiązania  zadania 
sprawiły  im  trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie, 
wskazać,  jakie  waŜne  umiejętności  zostały  przyswojone,  jakie  wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

 
ZAŁĄCZNIKI DO SCENARIUSZA: 
Załącznika A – Instrukcja pracy dla uczniów metodą przewodniego tekstu. 

W jaki sposób będziesz pracować na zajęciach? 
Otrzymaliście  od  nauczyciela  problem  do  rozwiązania  (załącznik  B),  nad  którym 

zastanowicie  się  wspólnie.  Będziecie  pracować  metodą  przewodniego  tekstu  składającą  się 
z sześciu faz. 

W  pierwszej  fazie  pracy  „Informacje  wstępne”,  a  takŜe  w  drugiej  fazie  „Planowanie”, 

pomogą  Wam  pytania  prowadzące  (załącznik  C  i  załącznik  D).  Odpowiedzi  na  te  pytania 
opracujcie pisemnie, jeśli będziecie mieć wątpliwości, nauczyciel udzieli Wam pomocy. 

W  fazie  „Ustalenia”  zaproponujecie  kolejność  czynności,  jakie  będziecie  wykonywać 

podczas  formowania  talerza  na  toczku  mechanicznym.  Ponadto  sprawdźcie,  czy  stanowisko 
jest przygotowane do pracy i czy posiadacie juŜ wszystkie potrzebne pomoce. Na zakończenie 
tego punktu zajęć skonsultujcie swój plan działania z nauczycielem i zaprezentujcie uzyskane 
do tej pory informacje. 

W  fazie  „Wykonanie”  przystąpcie  do  wykonywania  ćwiczenia,  według  ustalonego 

wcześniej planu. 

W  fazie  „Sprawdzenie”  sprawdźcie,  czy  prawidłowo  zainstalowano  formę  gipsową 

i wzornik,  czy  grubość  formowanego  talerza  będzie  na  wskazanym  przez  nauczyciela 
poziomie, czy prawidłowo zaokrąglono obrzeŜe talerza. 

W  ostatniej  fazie  „Analiza  końcowa”  zastanówcie  się  nad  całym  procesem 

rozwiązywania przez Wasz zespół problemu i wskaŜcie, które etapy pracy nad rozwiązaniem 
zadania sprawiały Wam trudności i jakie były tego przyczyny. 
 
Załącznik B – Zadania dla zespołów uczniowskich. 
Zadanie: 

Uformuj talerz deserowy na toczku mechanicznym, metodą modelowania wzornikiem na 

formie gipsowej. 
 
Załącznik C – Pytania prowadzące do fazy I – Informacje wstępne. 
1.

 

Jakie właściwości ma masa plastyczna? 

2.

 

Jakie wyróŜniamy metody formowania naczyń? 

3.

 

Przy uŜyciu jakich maszyn formować moŜna talerze? 

4.

 

Jakie znasz rodzaje form stosowane w technologii naczyń stołowych? 

 
Załącznik D – Pytania prowadzące do fazy II – Planowanie. 
1.

 

Co naleŜy zrobić przed rozpoczęciem formowania na toczku mechanicznym? 

2.

 

Jaki osprzęt naleŜy przygotować? 

3.

 

Jakie  czynności  naleŜy  wykonać  przed  rozpoczęciem  formowania  liścia  i  właściwego 
wyrobu? 

4.

 

Jak określisz grubość formowanego wyrobu? 

5.

 

Jak wykończa się taki wyrób? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.

 

ĆWICZENIA 

 

5.1.

 

Masa plastyczna 

 

5.1.1.

 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj cegiełki z surowca ilastego (masy plastycznej) do oznaczania wody zarobowej 

i skurczliwości.  

 
Wskazówki do realizacji 
Jest  to  jedno  z  pierwszych  ćwiczeń  do  wykonania  całej  serii  ćwiczeń  związanych 

z badaniem  surowców  ilastych.  Nauczyciel  koniecznie  powinien  polecić  literaturę  z  opisem 
prowadzenia  badań  Zadanie  to  powinni  uczniowie  wykonywać  pojedyńczo.  Przewidywany 
czas realizacji to 90 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zaplanować kolejne czynności, 

2)

 

zapoznać się z dostępnymi opracowaniami [6], 

3)

 

przygotować foremkę do wykonywania cegiełek, 

4)

 

wypełnić masą plastyczną (gliną) przegródkę foremki, 

5)

 

wygładzić powierzchnię cegiełki, 

6)

 

oznaczyć na cegiełce numer badania, 

7)

 

wypchnąć cegiełkę z foremki, 

8)

 

powtarzać czynność 3–7 razy, (min. 6), 

9)

 

zaprezentować wykonanie ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

masa plastyczna (glina), 

 

foremka do wykonywania cegiełek z wypychaczem, 

 

nóŜ, 

 

olej formierski. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj oznaczenie wody zarobowej dla surowca ilastego.  
 
Wskazówki do realizacji 
Celem  tego  ćwiczenia  jest  poznanie  sposobu  oznaczania  ilości  wody  zarobowej. 

Nauczyciel  powinien  krótko  wyjaśnić  znaczenie  wykonywanych  obliczeń  wody  zarobowej 
i względnej wody zarobowej. Przewidywany czas realizacji to 225 minut. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela, 

2)

 

przygotować świeŜo uformowane cegiełki (3 sztuk), 

3)

 

oznaczyć cegiełki, 

4)

 

zwaŜyć poszczególne cegiełki z dokładnością do 0,01 g, 

5)

 

odstawić do wysuszenia w suszarce w temp.105÷110

o

C na 2 godz., 

6)

 

ostudzić cegiełki w eksykatorze – 20 minut, 

7)

 

zwaŜyć cegiełki z dokładnością do 0,01 g, 

8)

 

suszyć, studzić, waŜyć próbki do stałej masy, 

9)

 

obliczyć wodę zarobową W

z

 i względną wodę zarobową W

zw

 ze wzorów: 

W

z

 = ( G

0

 – G

1

 / G

) * 100% W

zw

 = ( G

0

 – G

1

 / G

) * 100%, 

 
Gdzie: G

0

 – masa próbki wilgotnej w g, 

G

1

 – masa próbki wysuszonej w g. 

 
10)

 

obliczyć w/w wartości jako średnią arytmetyczną trzech próbek, 

11)

 

wnioskować o jakości gliny z ilości wody zarobowej, 

12)

 

zaprezentować wykonanie oznaczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

ś

wieŜo uformowane cegiełki (min.3 sztuki), 

 

waga o dokładności 0,01 g, 

 

kalkulator, 

 

suszarka,  

 

eksykator. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj oznaczenie skurczliwości suszenia surowca ilastego.  
 
Wskazówki do realizacji 
Celem  tego  ćwiczenia  jest  nabycie  umiejętności  wykonywania  oznaczeń  prowadzonych 

dla  surowców  plastycznych.  Przy  okazji  tego  ćwiczenia  warto  zwrócić  uwagę,  czy  uczeń 
wykonuje znaki i odczyty z duŜą dokładnością. Zadanie to wykonują uczniowie samodzielnie. 
Przewidywany czas realizacji to 180 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela, 

2)

 

przygotować świeŜo uformowane cegiełki (min. 3 sztuki), 

3)

 

oznaczyć cegiełki, 

4)

 

zaznaczyć znacznikiem na powierzchni cegiełki znak o długości 50 mm, 

5)

 

suszyć cegiełki w suszarce w temperaturze 105–110

o

C przez 2 godziny,  

6)

 

wystudzić cegiełki w eksykatorze – 20 minut,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

7)

 

zmierzyć długość znaku na cegiełce po wysuszeniu, 

8)

 

powtórzyć czynność 4 – 7 razy, 

9)

 

obliczyć skurczliwość suszenia wg wzoru: 

  

S = ( l

pl

 – l

s

 / l

pl

 ) * 100% 

 
gdzie: S – skurczliwość liniowa suszenia w %, 
l

pl

 – długość znaku na próbce w stanie plastycznym w mm, 

l

s

 – długość znaku na próbce w stanie powietrzno – suchym w mm 

 
10)

 

obliczyć średnią arytmetyczną dla trzech próbek, 

11)

 

wnioskować  o  plastyczności  i  przydatności  do  produkcji  na  podstawie  uzyskanych 
wyników, 

12)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

ś

wieŜo uformowane cegiełki ( 3 sztuki), 

 

znacznik do odciskania znaku o długości 50 mm, 

 

waga, 

 

eksykator, 

 

kalkulator, 

 

suwmiarka. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj oznaczenie plastyczności metodą Ziemiatczańskiego.  
 
Wskazówki do realizacji 
Celem  tego  ćwiczenia  jest  zapoznanie  się  uczniów  z  podstawową  metodą  oznaczania 

plastyczności  glin.  Nauczyciel  powinien  zaprezentować  przyrząd  Ziemiatczańskiego  – 
omawiając  jego  budowę  i  zasadę  działania  oraz  sposób  interpretacji  uzyskanych  wyników. 
Uczniowie mogą pracować w parach. Przewidywany czas na realizację 90 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela, 

2)

 

zarobić glinę do stanu plastycznego, 

3)

 

uformować kulkę o średnicy około 50 mm, (3 sztuki) 

4)

 

dotoczyć kulkę do średnicy 46 mm za pomocą cieńkościennej rurki metalowej, 

5)

 

ustawić kulkę na środku płaszczyzny stolika przyrządu, 

6)

 

przystąpić do wykonania oznaczenia zgodnie z instrukcją obsługi przyrządu, 

7)

 

przerwać oznaczenie z chwilą pojawienia się spękań na powierzchni kulki, 

8)

 

ustalić całkowite obciąŜenie kulki,  

9)

 

zapisać wyniki, 

10)

 

powtórzyć oznaczenie dla kolejnych próbek,  

11)

 

obliczyć wskaźnik plastyczności wg metody Ziemiatczańskiego,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

S = ( d – b ) * R 
 
gdzie: S – wskaźnik plastyczności; dla glin chudych poniŜej 2,4; gliny średnio  
 plastyczne od 2,5 do 3,6; dla glin o duŜej plastyczności powyŜej 3,6. 
 d – średnica kulki glinianej przed badaniem w cm, 
 b – wysokość próbki w chwili powstania pęknięć w cm, 
 R – wartość obciąŜenia niszczącego w N. 

12)

 

wnioskować o plastyczności gliny na podstawie uzyskanych wyników, 

13)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

przyrząd Ziemiatczeńskiego, 

 

instrukcja obsługi przyrządu, 

 

ś

rut, 

 

waga, 

 

glina (surowiec ilasty), 

 

zlewka, 

 

miska, 

 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  oznaczenie  w  glinie  zawartości  szkodliwych  zanieczyszczeń  w  postaci  soli 

rozpuszczalnych.  

 
Wskazówki do realizacji 
Celem tego ćwiczenia jest zapoznanie uczniów z prowadzeniem badań zmierzających do 

ustalenia  zanieczyszczeń  solami  rozpuszczalnymi.  Nauczyciel  powinien  wyjaśnić  co 
uczniowie  mogą  zaobserwować  podczas  badań  –  jakie  efekty  będą  zauwaŜalne 
w poszczególnych  probówkach  i  co  one  oznaczają  dla  prowadzonych  badań  –  jest  to 
niezbędne, aby uczniowie mogli prawidłowo wyciągnąć wnioski końcowe. Uczniowie mogą 
pracować w parach. Przewidywany czas na realizację 90 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela, 

2)

 

zgromadzić sprzęt laboratoryjny i odczynniki chemiczne, 

3)

 

odwaŜyć glinę o masie 100 g, 

4)

 

odwaŜyć 50 g próbki ze 100 g, 

5)

 

umieścić 50 g próbki w zlewce o pojemności 250 cm

3

 i zalać 100 cm

3

 wody, 

6)

 

ogrzewać na palniku, stale mieszając bagietką szklaną,  

7)

 

doprowadzić do wrzenia i gotować 15 minut, 

8)

 

sklarować zawartość zlewki, 

9)

 

sączyć zawartość zlewki, 

10)

 

podzielić przesącz na dwie probówki, 

11)

 

zakwasić zawartość probówek 1–2 kroplami stęŜoego kwasu azotowego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

12)

 

przystąpić do badania na obecność związków rozpuszczalnych, 

13)

 

dodać do jednej probówki kilka kropli 2% roztworu azotanu srebrowego, 

14)

 

zaobserwować co się stanie w probówce, 

15)

 

dodać do drugiej probówki kilka kropli 5% roztworu chlorku barowego, 

16)

 

zaobserwować co się stanie w probówce, 

17)

 

przedyskutować swoje spostrzeŜenia w grupie, 

18)

 

wyciągnąć wnioski, 

19)

 

opracować sprawozdanie, 

20)

 

zaprezentować wykonanie ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

opis z pokazem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

glina, 

 

zlewka o pojemności 250 cm

3

,  

 

waga o dokładności 0,01 g, 

 

podstawka do probówek, 

 

probówki, 

 

lejki szklane, sączki, 

 

trójnóg Ŝelazny, 

 

palnik, 

 

woda destylowana, 

 

bagietka szklana, 

 

stęŜ. kwas azotowy, 

 

2% roztwór azotanu srebra, 

 

5% roztwór chlorku baru. 

 
Ćwiczenie 6 

Wykonaj oznaczenie stopnia białości dla glin biało wypalających się lub kaolinu.  
 
Wskazówki do realizacji 
Celem  tego  ćwiczenia  jest  zdobycie  umiejętności  oznaczania  stopnia  białości  dla  glin 

biało wypalających się lub kaolinów, prowadzone dla próbek wypalony. Nauczyciel powinien 
zademonstrować  działanie  miernika  stopnia  białości.  Uczniowie  mogą  pracować  w  parach. 
Przewidywany czas na realizację 135 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela i instrukcją obsługi miernika, 

2)

 

przygotować stanowisko do pracy, 

3)

 

przygotować próbkę do badań o masie 40–50 g w stanie powietrzno – suchym, 

4)

 

zemleć próbkę w młynku laboratoryjnym, 

5)

 

suszyć próbkę 10 minut w suszarce w temperaturze 110

o

C, 

6)

 

przesiać próbkę przez sito o oczku 0,1 mm, 

7)

 

wysuszyć ponownie i wystudzić w eksykatorze, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

8)

 

przygotować próbkę z wysuszonego materiału w ilości 5÷6 g, 

9)

 

sprasować próbkę pod ciśnieniem 0,03 MPa do wysokości 3mm w czasie 5 s, 

10)

 

przeprowadzić pomiar współczynnika odbicia światła, 

11)

 

wykonać 5 pomiarów, 

12)

 

obliczyć stopień białości wg wzoru 

 

R = 100 ρ % 

R – stopień białości, 
 ρ – współczynnik odbicia światła ρ = Φ

r

 / Φ

o

  

Φ

– strumień świetlny odbity od powierzchni badanej próbki, 

Φ

o

 – strumień świetlny padający na powierzchnię próbki. 

13)

 

obliczyć średnią arytmetyczną dla pomiarów, 

14)

 

zaprezentować wykonanie ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura wskazana przez nauczyciela, 

 

glina lub kaolin, 

 

waga o dokładności 0,01 g, 

 

suszarka, 

 

młynek laboratoryjny, 

 

eksykator, 

 

prasa o zakresie ciśnienia 0,03 + – 5 MPa, 

 

miernik stopnia białości, np. leukometr z niebieskim filtrem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.2.

 

Formowanie półfabrykatów z mas plastycznych 

 

5.2.1.

 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uformuj talerz deserowy na toczku mechanicznym, metodą modelowania wzornikiem na 

formie gipsowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
W ćwiczeniu tym waŜna jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale takŜe zdolności manualne. 

Im  więcej  uczeń  uformuje  talerzy  tym  więcej  nabędzie  umiejętności  formierczych. 
Nauczyciel  powinien  zademonstrować  jak  wykonać  talerz.  Zadanie  to  moŜe  wykonywać 
jedna  osoba.  Uczeń  powinien  mieć  co  najmniej  trzy  próby  formowania.  Przewidywany  czas 
realizacji to 90 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z treścią poradnika, 

2)

 

przygotować stanowisko pracy z narzędziami, 

3)

 

przygotować masę, wzornik i formę gipsową, 

4)

 

sprawdzić stan techniczny toczka mechanicznego, 

5)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi toczka mechanicznego, 

6)

 

przygotować toczek do pracy, 

7)

 

przystąpić do formowania „liścia”, 

8)

 

przystąpić do formowania talerza na formie gipsowej, 

9)

 

wykończyć uformowany talerz, 

10)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

11)

 

zaprezentować wykonanie ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

masa plastyczna, 

 

formy gipsowe, 

 

toczek mechaniczny, 

 

narzędzia do formowania i wykończania, 

 

instrukcja obsługi toczka mechanicznego.  

 
Ćwiczenie 2 

Uformuj okrągłą czarkę modelując masę plastyczną metodą szczypania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Celem  tego  ćwiczenia  jest  zapoznanie  ucznia  z  ręcznymi  metodami  stosowanymi 

w ceramice  artystycznej.  Nauczyciel  powinien  przybliŜyć  i  wyjaśnić  te  techniki  –  pokazać. 
Podczas  pracy  uczniów  nauczyciel  stale  powinien  udzielać  wskazówek  praktycznych. 
Uczniowie pracują samodzielnie. Przewidywany czas realizacji to 90 minut. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z literaturą wskazaną przez nauczyciela, 

2)

 

przygotować masę plastyczną, 

3)

 

przygotować narzędzia pomocne podczas pracy, 

4)

 

przystąpić do formowania, 

5)

 

wykonać okrągłą kulkę z masy plastycznej, 

6)

 

utworzyć kciukiem zagłębienie w kulce, 

7)

 

nadać kulce ruch okręŜny, wgniatając kciuk do wnętrza przyszłej czarki, 

8)

 

formować boczne ścianki czarki, 

9)

 

uzyskać glinianą półkulę pustą w środku, 

10)

 

odwrócić czarkę i wygładzić powierzchnię, 

11)

 

dokleić szlikierem stopkę czarce, 

12)

 

wygładzić powierzchnię wilgotną gąbką, 

13)

 

odciąć brzeg naczynia, 

14)

 

wygładzić krawędź wilgotną gąbką, 

15)

 

odstawić czarkę do wysusznia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

pokaz z objaśnieniem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne 

 

masa plastyczna, 

 

narzędzia do modelowania (szpatułki, noŜyk, pędzel), 

 

naczynie na wodę,  

 

gąbki, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela.  
 

Ćwiczenie 3 

Przeprowadź  formowanie  rurek  o  zaplanowanych  wymiarach  w  prasie  pasmowej 

pionowej. Obsługuj prasę pod nadzorem. 

 
Wskazówki do realizacji 
Celem tego  ćwiczenia jest zapoznanie się z małymi prasami pionowymi  do formowania 

drobnych  wyrobów  ceramicznych.  To  ćwiczenie  powinno  być  wykonywane  pod  nadzorem 
nauczyciela,  wynika  to  z  precyzji  tych  urządzeń  i  przepisów  bhp.  Przewidywany  czas 
realizacji to 60 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi prasy, 

2)

 

sprawdzić stan techniczny prasy, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

przygotować masę plastyczną, 

5)

 

przygotować prasę (zamontować właściwy ustnik), 

6)

 

załadować prasę masą, 

7)

 

uruchomić prasę, 

8)

 

odbierać rurki przez urywanie przy ustniku, 

9)

 

układać rurki do podsuszenia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

instrukcja obsługi prasy, 

 

prasa pasmowa, 

 

masa plastyczna, 

 

ustniki do prasy, 

 

dane techniczne rurek. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

5.3.

 

Wady procesu formowania z mas plastycznych oraz przepisy 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  wytwarzania 
wyrobów ceramicznych 

 

5.3.1.

 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Skontroluj półfabrykaty świeŜo uformowane na prasie pasmowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przy  realizacji  tego  ćwiczenia  warto  przedyskutować  z  uczniami  jakie  grupy  wad 

dominują  w  zaleŜności  od  metody  formowania.  Do  badań  naleŜy  przygotować  wiele 
pólfabrykatów,  prezentujących  róŜne  wady.  Zadanie  to  moŜe  wykonywać  jedna  osoba. 
Przewidywany czas realizacji to 60 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z treścią poradnika, 

2)

 

obejrzeć półfabrykaty przeznaczone do kontroli, 

3)

 

pogrupować półfabrykaty o podobnych wadach, 

4)

 

nazwać dostrzeŜone wady, 

5)

 

skontrolować wymiary półfabrykatów, 

6)

 

określić przyczyny zauwaŜonych wad, 

7)

 

omówić swoje spostrzeŜenia w małej grupie, 

8)

 

ustalić ostateczny wynik kontroli,  

9)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

ś

wieŜo uformowane półfabrykaty (min. 20 sztuk), 

 

przymiar. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj badanie świeŜo uformowanych wyrobów stołowych z masy plastycznej – określ 

wady  i  podaj  przyczyny  zaistniałych  wad.  Do  wykorzystania  masz  kartki  z  nazwami  wad  
(w kolorze Ŝółtym) oraz kartki z podanymi ewentualnymi przyczynami tych wad (w kolorze 
czerwonym). 

 
Wskazówki do realizacji 
Po  wykonaniu  tego  ćwiczenia  uczniowie  powinni  nabrać  umiejętności  rozpoznawania 

wad i określać ich przyczyny. Zadanie to moŜe wykonywać jedna osoba. Przewidywany czas 
realizacji to 45 minut. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać określone treści z poradnika, 

2)

 

obejrzeć dostępne (przygotowane przez nauczyciela) wadliwe wyroby ceramiki stołowej 
uformowane z masy plastycznej, 

3)

 

ustalić widoczne wady obniŜające jakość wyrobu, 

4)

 

określić przyczyny zaistniałych wad, 

5)

 

przedyskutować swoje pomysły w małej grupie, 

6)

 

dopasować do poszczególnych wyrobów kartki z nazwami wad i ich przyczynami, 

7)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik, 

 

półfabrykaty wadliwe (z wadami jak opis na karteczkach), 

 

literatura zaproponowana przez nauczyciela. 

 

WADA 

PRZYCZYNA WADY 

Skrzydło  talerza  wykazuje  odchylenia  od 
płaszczyzny 

NIECENTRYCZNE 

NAŁOśENIE 

PLASTRA MASY 

Wypłukłość na powierzchni wyrobu „język” 

ZBYT 

DUśE 

OBROTY 

GŁOWIC 

LUB WRZECION 

Pęknięcie wyrobu płaskiego 

ZUśYTA FORMA GIPSOWA 

Nierównomiernie grube ścianki 

WYROBIONE 

ŁOśYSKA 

GŁOWIC 

I WRZECION 

Płaszczyzna wyrobu nadmiernie chropowata 

ZBYT MIĘKKA MASA 

 
Ćwiczenie 3 

WskaŜ jakie zastosujesz przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy obsługując półautomat 

formierski. 

 
Wskazówki do realizacji 
Celem tego ćwiczenia jest przede wszystkim łączenia wiedzy i umiejętności nabytych na 

róŜnych  jednostkach  modułowych.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  stosowanie  zasad 
bezpieczeństwa na kaŜdym stanowisku pracy, które w pierwszej  analizie moŜe wydawać się 
bezpieczne. Uczniowie pracują samodzielnie. Czas realizacji 20 minut.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z treścią tego poradnika, 

2)

 

przypomnieć sobie określone treści z poradnika jednostki modułowej 813[01].O1.01, 

3)

 

przeanalizować czynności wykonywane na wskazanym stanowisku pracy, 

4)

 

wskazać zagroŜenia dla Ŝycia i zdrowia obsługując półautomat formierski, 

5)

 

dobrać zabezpieczenia, 

6)

 

zaprezentować wykonanie ćwiczenia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradniki dla ucznia O1.01 i Z2.03. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki  modułowej „Formowanie wyrobów z mas 
plastycznych”
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – rozwiązanie, co najmniej 11 zadań, 

 

dostateczny – rozwiązanie, co najmniej 15 zadań,  

 

dobry  –  rozwiązanie,  co  najmniej  17  zadań,  w  tym  2  zadania  z  poziom 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  rozwiązanie,  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  4  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1. c,  2. c,  3. b,  4. d,  5. a,  6. a,  7. c,  8. b,  9. b,  10. d,  11. c
12. 
d, 13. b, 14. a, 15. d, 16. c, 17. a, 18. d, 19. d, 20. c.  

 

Plan testu 

 

Nr  
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić właściwości masy plastycznej 

Określić znaczenie terminu „plastyczność” 

Dobrać surowce do mas ceglarskich 

Określić właściwości masy plastycznej 

Określić  metody  przygotowania  masy 
plastycznej 

Dobrać  surowce  na  wyroby  ceramiki 
budowlanej 

Określić urządzenie do badań plastyczności 
surowców 

Dobrać próbkę do badań 

Określić  zastosowanie  metody  formowania 
wyrobów z mas plastycznych 

10 

RozróŜnić  metody  formowania  z  mas 
plastycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

11  Scharakteryzować urządzenie formujące 

12  Określić mierniki oceny masy plastycznej 

13 

Dobrać  metodę  formowania  do  kształtu 
wyrobu 

14  Określić jednostkę skurczliwości 

15 

Dobrać  urządzenie  formujące  do  kształtu 
wyrobu 

16  Scharakteryzować metodę formowania 

PP 

17  Scharakteryzować pracę urządzenia 

PP 

18  Opisać przebieg formowania 

PP 

19  RozróŜnić minerały ilaste 

PP 

20  Zastosować bhp na stanowisku pracy 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jedno tygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiarów dydaktycznych. 

3.

 

Zapoznaj  uczniów  z  rodzajami  zadań  podanych  w  zestawie  zadań  testowych  oraz 
z zasadami punktowania odpowiedzi. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów  z  uczniami  sposób  udzielania  odpowiedzi  podczas  sprawdzianu  (karta 
odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

5 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom najwięcej trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  W  teście  zamieszczono  zadania  wielokrotnego  wyboru,  gdzie 
tylko jedna z wymienionych odpowiedzi jest zawsze prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 
odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Test  składa  się  z  dwóch  części  o  róŜnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 
podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą 
przysporzyć Ci zadania: 16–20, gdyŜ są one na poziomie trudniejszym niŜ pozostałe. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Masa plastyczna zawiera wilgotność w ilości 
a)

 

2–6%. 

b)

 

6–12%. 

c)

 

17–27%. 

d)

 

30–40%. 

 

2.

 

Terminem „plastyczne” określa się 
a)

 

upłynniacze. 

b)

 

surowce schudzające. 

c)

 

surowce ilaste. 

d)

 

topniki. 

 

3.

 

Surowcami ilastymi są 
a)

 

dolomity i kalcyty. 

b)

 

glina i kaolin. 

c)

 

magnezyt i szmot. 

d)

 

korund i kwarc. 

 

4.

 

Masę plastyczną dla ceramiki stołowej odpowietrza się na prasie 
a)

 

filtracyjnej. 

b)

 

ciernej. 

c)

 

hydraulicznej. 

d)

 

pasmowej próŜniowej. 

 

5.

 

Najtańszą metodą przygotowania masy plastycznej jest metoda 
a)

 

nowoczesna. 

b)

 

tradycyjna. 

c)

 

plastyczna. 

d)

 

półsucha. 

 

6.

 

Margiel  jest  niepoŜądany  w  surowcach  na  wyroby  ceramiki  budowlanej  o  ziarnach 
ś

rednicy powyŜej  

a)

 

0,5 mm. 

b)

 

5,0 mm. 

c)

 

7,0 mm. 

d)

 

10,0 mm. 

 

7.

 

Przyrząd Ziemiatczańskiego uŜywa się do badania 
a)

 

wody zarobowej. 

b)

 

skurczliwości suszenia. 

c)

 

plastyczności. 

d)

 

białości. 

 

8.

 

Skurczliwość suszenia dla mas plastycznych przeprowadza się na próbkach w kształcie 
a)

 

walców. 

b)

 

cegiełek. 

c)

 

sześcianów. 

d)

 

beleczek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

9.

 

Metodą wytłaczania formuje się 
a)

 

wazony. 

b)

 

cegły budowlane. 

c)

 

talerze. 

d)

 

kształtki ogniotrwałe. 

 

10.

 

Toczenie to metoda formowania 
a)

 

pustaków. 

b)

 

umywalek. 

c)

 

kubków. 

d)

 

izolatorów. 

 

11.

 

Komorę próŜniową mają prasy 
a)

 

hydrauliczne. 

b)

 

filtracyjne. 

c)

 

ś

limakowe. 

d)

 

ś

rubowe. 

 

12.

 

Wilgotność masy plastycznej wyraŜa się w 
a)

 

g. 

b)

 

Pa. 

c)

 

sP. 

d)

 

%. 

 

13.

 

Kubek z masy plastycznej formuje się 
a)

 

powierzchniowo na formie gipsowej. 

b)

 

wgłębnie w formie gipsowej. 

c)

 

tocząc na tokarce. 

d)

 

wyciskając z ustnika. 

 

14.

 

Skurczliwość mas plastycznych określa się w  
a)

 

%. 

b)

 

g/cm. 

c)

 

g. 

d)

 

m. 

 

15.

 

Tokarko-kopiarka to urządzenie do formowania 
a)

 

płytek podłogowych. 

b)

 

rur kanalizacyjnych. 

c)

 

naczyń kamionkowych. 

d)

 

izolatorów niskiego napięcia. 

 
16.

 

Głowica formująca talerz 
a)

 

odstawia uformowany talerz do suszarki. 

b)

 

odbiera uformowany talerz. 

c)

 

formuje dno i brzeg talerza. 

d)

 

podaje formy z plastrami masy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

 

17.

 

Ciśnienie komory próŜniowej w prasie odpowietrzającej kontroluje się 
a)

 

manometrem. 

b)

 

pirometrem. 

c)

 

termometrem. 

d)

 

areometrem. 

 

18.

 

W  procesie  formowania  odprowadzenie  pęcherzyków  powietrza  z  masy  do  otoczenia 
nazywamy 
a)

 

wietrzeniem. 

b)

 

upłynnianiem. 

c)

 

prasowaniem. 

d)

 

odpowietrzaniem. 

 

19.

 

Spośród wymienionych minerałów minerał ilasty to 
a)

 

kalcyt. 

b)

 

korund. 

c)

 

kwarc. 

d)

 

kaolinit. 

 

20.

 

Obsługując ręczną tokarkę najbardziej naraŜony jesteś na 
a)

 

poraŜenie prądem. 

b)

 

chorobę lokomocyjną. 

c)

 

skaleczenie noŜem. 

d)

 

zatrucie chemikaliami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i Nazwisko:……………………………………………………………………………….. 
 

Formowanie wyrobów z mas plastycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.  
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

TEST 2 

 

Test dwustopniowy do jednostki  modułowej „Formowanie wyrobów z mas 
plastycznych”:
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – rozwiązanie, co najmniej 11 zadań, 

 

dostateczny – rozwiązanie, co najmniej 15 zadań,  

 

dobry  –  rozwiązanie,  co  najmniej  17  zadań,  w  tym  2  zadania  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  rozwiązanie,  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  4  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1. c,  2. d,  3. a,  4. c,  5. c,  6. b,  7. a,  8. a,  9. d,  10. b,  11. b
12. 
c, 13. d, 14. b, 15. a, 16. c, 17. d, 18. c, 19. c, 20. c.  

 

Plan testu 

 

Nr  
zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić właściwości mas twardoplastycznych 

Określić  wskaźniki  stosowane  do  badania  mas 
plastycznych na wyroby ceramiczne 

Nazwać zjawisko plastyczności 

Scharakteryzować surowiec ilasty 

Scharakteryzować masę plastyczną 

Scharakteryzować  właściwości  technologiczne 
surowców ceramicznych 

Scharakteryzować metody badań surowca 

Określić maszyny formujące 

Scharakteryzować prasę pasmową 

10  Dobrać maszynę do kształtu wyrobu 

11  Określić metodę formowania 

12  Rozpoznać sprzęt do badań surowca 

13 

Rozpoznać metody formowania stosowane  
w ceramice artystycznej 

14  Rozpoznać etapy formowania izolatorów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

15  Określić przebieg formowania 

16 

Określić  właściwości  surowca  przeznaczonego 
na wyroby 

PP 

17  Zinterpretować wyniki badań 

PP 

18 

Scharakteryzować  sposoby  oznaczania  suro 
wieców ceramicznych 

PP 

19  Skontrolować półfabrykat 

PP 

20  Zastosować materiał na formy 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jedno tygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiarów dydaktycznych. 

3.

 

Zapoznaj  uczniów  z  rodzajami  zadań  podanych  w  zestawie  zadań  testowych  oraz 
z zasadami punktowania odpowiedzi. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Omów  z  uczniami  sposób  udzielania  odpowiedzi  podczas  sprawdzianu  (karta 
odpowiedzi). 

6.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

7.

 

Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 
na udzielanie odpowiedzi. 

8.

 

Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.

 

5 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.

 

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 
sprawiły uczniom najwięcej trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  W  teście  zamieszczono  zadania  wielokrotnego  wyboru,  gdzie 
tylko jedna z wymienionych odpowiedzi jest zawsze prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 
odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Test  składa  się  z  dwóch  części  o  róŜnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 
podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą 
przysporzyć Ci zadania: 16–20, gdyŜ są one na poziomie trudniejszym niŜ pozostałe. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Masy twardo plastyczne zawierają wilgotności 
a)

 

5–10%. 

b)

 

12–16%. 

c)

 

18–21%. 

d)

 

30–35%. 

 

2.

 

Stopień białości określa się dla mas na wyroby 
a)

 

kamionkowe. 

b)

 

ceglarskie. 

c)

 

klinkierowe. 

d)

 

porcelanowe. 

 

3.

 

Zjawisko „plastyczności” nie zaleŜy od 
a)

 

czasu. 

b)

 

ilości wody. 

c)

 

wielkości ziaren. 

d)

 

skladu mineralnego surowca plastycznego. 

 

4.

 

Minerałem ilastym nie jest 
a)

 

montmorillonit.  

b)

 

kaolinit. 

c)

 

gips. 

d)

 

illit. 

 

5.

 

Masa plastyczna na wyroby szlachetne zawiera surowiec ilasty w ilości conajmniej 
a)

 

10%. 

b)

 

25%. 

c)

 

40%. 

d)

 

80%. 

 

6.

 

Właściwością technologiczną gliny jest 
a)

 

zdolność wiązania wody. 

b)

 

wraŜliwość na suszenie. 

c)

 

skurczliwość. 

d)

 

plastyczność. 

 

7.

 

Do prostych badań surowca ilastego nie zalicza się oznaczania 
a)

 

ogniotrwałości zwykłej. 

b)

 

wody zarobowej. 

c)

 

plastyczności. 

d)

 

skurczliwości. 

 

8.

 

Maszyny do wytłaczania przez wylotnik masy plastycznej to prasy 
a)

 

ś

limakowe. 

b)

 

izostatyczne. 

c)

 

filtracyjne. 

d)

 

cierne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

9.

 

W prasie ślimakowej ostateczny kształt wychodzącemu pasmu masy nadaje 
a)

 

komora próŜniowa. 

b)

 

głowica. 

c)

 

ś

limak. 

d)

 

ustnik. 

 

10.

 

Długą rurę kanalizacyjną najlepiej uformować  
a)

 

na toczku mechanicznym. 

b)

 

pionowej prasie pasmowej. 

c)

 

Tokarce-kopiarce. 

d)

 

półautomacie formierskim. 

 

11.

 

Metodą powierzchniową na formie gipsowej nie uformujesz 
a)

 

talerzyka. 

b)

 

filiŜanki. 

c)

 

spodka. 

d)

 

patery. 

 

12.

 

Leukometr wykorzystasz podczas 
a)

 

formowania na tokarce. 

b)

 

formowania ręcznego. 

c)

 

oznaczania stopnia białości. 

d)

 

kontroli uformowanego półfabrykatu. 

 

13.

 

W ceramice artystycznej wykorzystuje się do wytwarzania wyrobów metodę formowania 
przez 
a)

 

wytłaczanie masy. 

b)

 

toczenie masy. 

c)

 

wtryskiwanie masy. 

d)

 

szczypanie masy. 

 

14.

 

Izolatory formuje się 
a)

 

w jednym etapie. 

b)

 

dwuetapowo. 

c)

 

w trzech etapach. 

d)

 

w czterech etapach. 

 

15.

 

Zewnętrzny kształt kubka nadaje 
a)

 

forma gisowa wgłębna. 

b)

 

głowica wgłębna. 

c)

 

szablon. 

d)

 

forma gipsowa powierzchniowa. 

 
16.

 

Czerep spieczony tworzy surowiec przeznaczony na wyroby 
a)

 

grubościenne. 

b)

 

kamionkowe. 

c)

 

klinkierowe. 

d)

 

cienkościenne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

 

17.

 

W wyniku oznaczenia plastyczności przyrządem Ziemiatczańskiego uzyskano wynik 3,8, 
co oznacza, Ŝe glina badana jest 
a)

 

mało plastyczna. 

b)

 

ś

rednio plastyczna. 

c)

 

plastyczna. 

d)

 

bardzo plastyczna. 

 

18.

 

Gliny kamionkowe oznacza się 
a)

 

A, B, C. 

b)

 

B1, B2, B3. 

c)

 

M1, M2, M3. 

d)

 

FM – 59, FM – 528. 

 

19.

 

Wadą formowania mechanicznego nie jest 
a)

 

tworzenie „języków”. 

b)

 

struktura „s”. 

c)

 

tworzenie wolnych przestrzeni w wyrobie. 

d)

 

powstawanie „smoczych zębów”. 

 

20.

 

NajwyŜszą trwałość wykazują formy 
a)

 

gipsowe. 

b)

 

z Ŝywicami epoksydowymi. 

c)

 

z Ŝywicami sztucznymi polikondensowanymi. 

d)

 

gumowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko:………………………………………………………………………………… 
 

Formowanie wyrobów z mas plastycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

7.

 

LITERATURA 

 
1.

 

Fis B., Wyszyńska B.: Zarys technologii ceramiki. WSiP, Warszawa 1986 

2.

 

Kordek M., Kleinrok D.: Technologia ceramiki część I.WSiP, Warszawa 1992 

3.

 

Kordek M., Kleinrok D.: Technologia ceramiki część II.WSiP, Warszawa 1992 

4.

 

Kordek M., Kleinrok D.: Technologia ceramiki część III.WSiP, Warszawa 1992 

5.

 

Ros D., Frigola.: Ozdoby z ceramiki. Świat KsiąŜki, Warszawa 2003 

6.

 

Rospond M.: Maszyny i urządzenia przemysłu ceramicznego. WSiP, Warszawa 1984 

7.

 

Rusicki A., Raabe J.: Pracownia technologiczna ceramiki. WSiP, Warszawa 1982 

8.

 

Zbiorowa Praca.: Poradnik. Arkady, Warszawa 1978 
 

Literatura metodyczna 
1.

 

Krogulec–  Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 
KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997. 

3.

 

Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 
Eksploatacji, Radom 1998.