operator urzadzen przemyslu szklarskiego 813[02] z2 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Krzysztof Kubit











Sporządzanie zestawów szklarskich 813[02].Z2.02











Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Joanna Górzyńska
mgr Elżbieta Pietrasz



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Krzysztof Kubit



Konsultacja:
mgr inż. Czesław Nowak






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 813[02].Z2.02
„Sporządzanie zestawów szklarskich”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu operator urządzeń przemysłu szklarskiego


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

6

3. Cele kształcenia

7

4. Przykładowe scenariusze zajęć

8

5. Ćwiczenia

12

5.1. Przygotowywanie surowców do sporządzania zestawu szklarskiego

12

5.1.1. Ćwiczenia

12

5.2. Sporządzanie zestawu szklarskiego

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3. Szczególne techniki sporządzania zestawu szklarskiego

20

5.3.1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7. Literatura

36

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

operator urządzeń przemysłu

szklarskiego. W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które

zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz w
trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
technodydaktycznym szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne,
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki
osiągnięte przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej
nauczyciela realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano
określoną liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według
własnego projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz,

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne),

projektów,

przewodniego tekstu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5



















Schemat układu jednostek modułowych

813[02].Z2

Technologia

wytwarzania szkła

813[02].Z2.02

Sporządzanie

zestawów szklarskich

813[02].Z2.03
Topienie szkła

813[02].Z2.06

Zdobienie wyrobów

szklarskich

813[02].Z2.07

Przetwarzanie szkła

813[02].Z2.04

Formowanie wyrobów

szklarskich

813[02].Z2.05

Wykonywanie obróbki

wyrobów szklarskich

813[02].Z2.01

Badanie właściwości

surowców szklarskich i

szkła

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

stosować zasady postępowania z surowcami toksycznymi i truciznami,

charakteryzować surowce szklarskie,

określać składniki wchodzące w skład surowców szklarskich,

określać właściwości surowców szklarskich,

rozróżniać maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle szklarskim,

ocenić stan techniczny maszyn i urządzeń,

przygotować maszynę i urządzenie do konserwacji,

dokonać regulacji i podstawowej konserwacji maszyn i urządzeń

przeprowadzać przeglądy techniczne maszyn i urządzeń,

określać zasady bezpiecznej eksploatacji maszyn i urządzeń,

obsługiwać komputer,

korzystać z różnych źródeł informacji,

współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozróżnić maszyny i urządzenia do sporządzania zestawów szklarskich,

dobrać maszyny i urządzenia do sporządzania zestawów szklarskich,

posłużyć się instrukcjami sporządzania zestawów szklarskich,

dobrać surowce do sporządzenia zestawu szklarskiego,

przygotować zestawy szklarskie na podstawie receptur i instrukcji,

zastosować zasady magazynowania surowców toksycznych,

scharakteryzować techniki granulowania i brykietowania zestawu szklarskiego,

posłużyć się dokumentacją techniczno-ruchową urządzeń stosowanych w zestawiarni
surowców,

przesiać surowce szklarskie na sitach wibracyjnych,

rozdrobnić surowce szklarskie za pomocą kruszarki walcowej i gniotownika surowców,

obsłużyć linie do naważania surowców szklarskich,

ujednorodnić zestaw szklarski za pomocą mieszarki,

zabezpieczyć zestaw szklarski przed pyleniem,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska podczas sporządzania zestawów szklarskich.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Operator urządzeń przemysłu szklarskiego 813[02]

Moduł:

Technologia wytwarzania szkła 813[02].Z2

Jednostka modułowa:

Sporządzanie zestawów szklarskich 813[02].Z2.02

Temat: Sporządzanie zestawu szklarskiego.

Cel ogólny: Sporządzić zestaw szklarski na podstawie recepty.

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

określić etapy sporządzania zestawu szklarskiego,

przygotować stanowisko do sporządzania zestawu szklarskiego,

dobrać urządzenia do sporzadzania zestawu szklarskiego,

dobrać środki ochrony osobistej do poszczególnych operacji sporządzania zestawu
szklarskiego,

sporządzić zestaw szklarski na podstawie recepty.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,

instrukcja wykonania do ćwiczenia,

pytania prowadzące,

recepta na zestaw szklarski,

surowce szklarskie zgodne z receptą,

instrukcje obsługi wag oraz mieszarki surowców,

podstawowe urządzenia zestawiarni surowców szklarskich: szufle do odważania
surowców, wagi do naważania surowców, mieszarka zestawu szklarskiego, pojemniki na
zestaw,

środki ochrony osobistej: odzież ochronna, rękawice ochronne, maseczki ochronne na
twarz.


Zadanie dla ucznia:

Sporządź zestaw szklarski sposobem ręcznym na podstawie recepty.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Zaznajomienie uczniów z instrukcja do wykonania ćwiczenia.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.

Faza właściwa

Praca metodą ćwiczeń.


Faza I Informacje

Pytania prowadzące:

1. Jakie etapy składają się na proces sporządzania zestawu szklarskiego sposobem ręcznym?
2. Jakie narzędzia i urządzenia są stosowane podczas poszczególnych etapów sporządzania

zestawu szklarskiego?

3. Jaka jest kolejność naważania surowców podczas sporządzania zestawu sposobem

ręcznym?

4. Jakie środki ochrony osobistej są stosowane podczas sporządzania zestawu szklarskiego?

Faza II Planowanie

Uczniowie określają:

1. Etapy procesu sporządzania zestawu szklarskiego.
2. Narzędzia i urządzenia stosowane do poszczególnych etapów sporządzania zestawu

szklarskiego.

3. Kolejność naważania surowców szklarskich do zestawu szklarskiego.
4. Środki ochrony osobistej stosowane podczas sporządzania zestawu szklarskiego.

Faza III Ustalenie
1. Uczniowie pracując w zespołach ustalają narzędzia i urządzenia do sporządzania zestawu

szklarskiego.

2. Uczniowie pracując w zespołach ustalają kolejność naważania surowców do zestawu

szklarskiego.

3. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń.

Faza IV Wykonanie
1. Uczniowie zakładają środki ochrony osobistej.
2. Uczniowie sporządzają zestaw szklarski na podstawie recepty.

Faza V Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach sposób sporządzenia zestawu szklarskiego.

Faza VI Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Operator urządzeń przemysłu szklarskiego 813[02]

Moduł:

Technologia wytwarzania szkła 813[02].Z2

Jednostka modułowa:

Sporządzanie zestawów szklarskich 813[02].Z2.02

Temat: Przygotowanie surowców do zestawu szklarskiego.

Cel ogólny: Wykonać kruszenie stłuczki szklanej.

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

określić stopień rozdrobnienia stłuczki szklanej pod kątem przydatności do zestawu
szklarskiego,

przygotować stanowisko do kruszenia stłuczki szklanej,

dobrać środki ochrony osobistej do operacji kruszenia stłuczki

obsłużyć kruszarkę szczękową.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych.


Czas:
1 godzina dydaktyczna.

Środki dydaktyczne

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,

instrukcja do wykonania ćwiczenia,

pytania prowadzące,

stłuczka szklana,

instrukcja obsługi kruszarki szczękowej,

środki ochrony osobistej: odzież ochronna, rękawice ochronne, maseczki ochronne na
twarz, nauszniki,

kruszarka szczękowa.


Zadanie dla ucznia:

Wykonaj operację rozdrabniania stłuczki szklanej.


Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Zaznajomienie uczniów z instrukcja do wykonania ćwiczenia.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Faza właściwa

Praca metodą ćwiczeń.


Faza I Informacje

Pytania prowadzące:

1. Jakie są sposoby przygotowywania surowców do sporządzania zestawu szklarskiego?
2. Jaki jest cel rozdrabniania stłuczki szklanej?
3. Jaka jest zasada działania kruszarki szczękowej?
4. Jakie środki ochrony osobistej są stosowane podczas rozdrabniania stłuczki szklanej ze

pomocą kruszarki szczękowej?


Faza II Planowanie

Uczniowie określają:

1. Stpień rozdrobienia stłuczki szklanej.
2. Środki ochrony osobistej stosowane podczas rozdrabniania stłuczki ze pomocą kruszarki

szczękowej.


Faza III Ustalenie
1. Uczniowie pracując w zespołach ustalają stopień rozdrobnienia stłuczki szklanej.
2. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń.

Faza IV Wykonanie
1. Uczniowie zakładają środki ochrony osobistej.
2. Uczniowie rozdrabniają stłuczkę szklaną za pomocą kruszarki szczękowej.

Faza V Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach sposób rozdrobnienia stłuczki szklanej.

Faza VI Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5.

ĆWICZENIA

5.1. Przygotowywanie surowców do sporządzania zestawu

szklarskiego

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Spośród poniższych dobierz urządzenie do wstępnego rozdrabniania surowców

szklarskich.
A.

B.

C.

D.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych urządzenia stosowane do przygotowywania

surowców,

2) dokonać analizy urządzeń,
3) rozpoznać urządzenia,
4) dobrać urządzenie do wstępnego rozdrabniania surowców szklarskich.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4, z rysunkami urządzeń, flamastry,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Wykonaj operację przesiewania piasku szklarskiego na sicie wibracyjnym.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na środki ochrony osobistej stosowane podczas
operacji przesiewania surowców.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych urządzenia stosowane do przesiewania

surowców,

2) zapoznać się z budową przesiewacza wibracyjnego,
3) zapoznać się z instrukcja do wykonania ćwiczenia,
4) zapoznać się instrukcją obsługi przesiewacza wibracyjnego,
5) przygotować stanowisko pracy,
6) założyć środki ochrony osobistej,
7) wykonać przesiewanie piasku szklarskiego na sicie wibracyjnym.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

piasek szklarski,

instrukcja do wykonania ćwiczenia,

instrukcja obsługi przesiewacza wibracyjnego,

środki ochrony osobistej: odzież ochronna, rękawice ochronne,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Wykonaj operację rozdrabniania szpatu wapiennego za pomocą kruszarki walcowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na środki ochrony osobistej stosowane podczas
operacji rozdrabniania surowców za pomocą kruszarki walcowej.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych urządzenia stosowane do rozdrabniania

surowców,

2) zapoznać się z budową kruszarki walcowej,
3) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
4) zapoznać się instrukcją obsługi kruszarki walcowej,
5) przygotować stanowisko pracy,
6) założyć środki ochrony osobistej,
7) wykonać operację rozdrabniania szpatu wapiennego za pomocą kruszarki walcowej.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

szpat wapienny,

instrukcja do wykonania ćwiczenia,

instrukcja obsługi kruszarki walcowej,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

środki ochrony osobistej: odzież ochronna, rękawice ochronne, nauszniki ochronne,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 4

Wykonaj operację kruszenia stłuczki szklanej za pomocą gniotownika.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na środki ochrony osobistej stosowane podczas
operacji kruszenia stłuczki za pomocą gniotownika.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych urządzenia stosowane do rozdrabniania

surowców szklarskich i stłuczki,

2) zapoznać się z budową gniotownika,
3) zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia,
4) zapoznać się instrukcją obsługi gniotownika,
5) przygotować stanowisko pracy,
6) założyć środki ochrony osobistej,
7) wykonać operację kruszenia stłuczki szklanej za pomocą gniotownika.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

stłuczka szklana,

instrukcja do wykonania ćwiczenia,

instrukcja obsługi gniotownika,

środki ochrony osobistej: odzież ochronna, rękawice ochronne, nauszniki ochronne,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Sporządzanie zestawu szklarskiego

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przedstaw za pomocą schematu blokowego wpisz kolejne etapy sporządzania zestawu

szklarskiego.

















Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych etapy sporządzania zestawu szklarskiego,
2) dokonać analizy poszczególnych etapów sporządzania zestawu szklarskiego,
3) wpisać w poszczególnych blokach schematu kolejne etapy sporządzania zestawu

szklarskiego.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4 ze schematem blokowym, flamastry,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 6 poradnika.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 2

Zaplanuj kolejność zbierania surowców podczas ręcznego sporządzania zestawu

szklarskiego: soda, potaż, piasek, saletra potasowa, dolomit, odbarwiacz.

Kolejność naważania

Surowiec szklarski

1

2

3

4

5

6


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące zbierania surowców podczas

ręcznego sporządzania zestawu szklarskiego,

2) dokonać analizy treści,
3) zaplanować kolejność zbierania poszczególnych surowców szklarskich.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4, z tabelą, flamastry,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 3

Spośród poniższych rysunków dobierz urządzenie do uzupełniania surowców

w podajnikach nawagowych.
A.

B.

C.

D.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące sposobu pracy zestawiarni

zautomatyzowanej,

2) dokonać

analizy

poszczególnych

urządzeń,

stosowanych

w

zestawiarniach

zautomatyzowanych,

3) rozpoznać urządzenia na rysunkach,
4) dobrać urządzenie do uzupełniania surowców w podajnikach nadwwagowych.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4 z rysunkami, flamastry,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

Ćwiczenie 4

Dokonaj ręcznego naważania surowców szklarskich do zestawu szklarskiego na

podstawie receptury zestawu szklarskiego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na środki ochrony osobistej stosowane podczas
ręcznego naważania surowców szklarskich.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych ręczne naważanie surowców do zestawu

szklarskiego,

2) zapoznać się z recepturą zestawu szklarskiego,
3) zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia,
4) przygotować stanowisko do ręcznego naważania zestawu szklarskiego,
5) założyć środki ochrony osobistej,
6) dokonać ręcznego naważania surowców do zestawu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

receptura na zestaw szklarski,

surowce szklarskie zgodne z recepturą zestawu szklarskiego,

instrukcja do wykonania ćwiczenia,

wagi do naważania surowców,

instrukcje obsługi wag do naważania surowców,

środki ochrony osobistej: odzież ochronna, rękawice ochronne, maseczka ochronna,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 5

Dokonaj obsługi linii do automatycznego naważania surowców szklarskich do zestawu

szklarskiego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na środki ochrony osobistej stosowane podczas
automatycznego naważania surowców szklarskich.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące automatycznego naważania

surowców szklarskich,

2) dokonać analizy kolejnych etapów automatycznego naważania surowców do zestawu

szklarskiego,

3) zapoznać się z instrukcją obsługi linii do automatycznego naważania surowców

szklarskich do zestawu szklarskiego,

4) założyć środki ochrony osobistej,
5) dokonać obsługi linii do automatycznego naważania surowców szklarskich do zestawu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

linia do automatycznego naważania surowców do zestawu szklarskiego,

instrukcja obsługi linii do automatycznego naważania surowców do zestawu
szklarskiego,

środki ochrony osobistej: odzież ochronna, rękawice ochronne, maseczka ochronna,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 6

Wykonaj operacje mieszania zestawu szklarskiego za pomocą mieszarki talerzowo-

grabkowej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na środki ochrony osobistej stosowane podczas
mieszania zestawu za pomocą mieszarki talerzowo-grabkowej.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące mieszania zestawu szklarskiego

za pomocą mieszarki talerzowo-grabkowej,

2) zapoznać się z budową mieszarki talerzowo-grabkowej,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

3) zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia,
4) zapoznać się z instrukcją obsługi mieszarki talerzowo-grabkowej,
5) założyć środki ochrony osobistej,
6) wykonać operację mieszania zestawu szklarskiego.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

zestaw szklarski,

mieszarka talerzowo-grabkowa,

instrukcja do wykonania ćwiczenia,

instrukcja obsługi mieszarki talerzowo-grabkowej,

środki ochrony osobistej: odzież ochronna, rękawice ochronne, maseczka ochronna,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.3. Szczególne techniki sporządzania zestawu szklarskiego

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przyporządkuj charakterystyczne cechy szczególnych technik sporządzania zestawu

szklarskiego stawiając znak (+) w kolumnie odpowiedniej techniki.

Cechy technik sporządzenie zestawu

Nawilżanie

Granulowanie Brykietowanie

Tworzenie się brył

Tworzenie się aglomeratów

Brak rozwarstwienia zestawu

Otoczki wodne na ziarnach

Oddziaływanie środka wiążącego

Rozpylanie wody

Działanie sił ściskających

Brak rozpylenia zestawu

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych charakterystykę szczególnych technik

sporządzania zestawu szklarskiego,

2) dokonać analizy szczególnych technik sporządzania zestawu szklarskiego.
3) przyporządkować charakterystyczne cechy technik sporządzania zestawu szklarskiego do

odpowiedniej techniki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

tekstu przewodniego.

Środki dydaktyczne:

papier formatu A4 z tabelą, flamastry,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.


Ćwiczenie 2

Wykonaj operację zabezpieczenia zestawu szklarskiego przed pyleniem poprzez

nawilżanie zestawu szklarskiego w mieszarce talerzowo-grabkowej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania. Należy zwrócić uwagę na środki ochrony osobistej stosowane podczas
nawilżania zestawu szklarskiego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych treści dotyczące nawilżania zestawu

szklarskiego,

2) zapoznać się budową mieszarki talerzowo-grabkowej oraz urządzenia do nawilżania

zestawu,

3) zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia,
4) zapoznać się z instrukcją obsługi mieszarki talerzowo-grabkowej oraz urządzenia do

nawilżania zestawu szklarskiego,

5) założyć środki ochrony osobistej,
6) przygotować stanowisko pracy,
7) wykonać operację zabezpieczenia zestawu szklarskiego przed pyleniem poprzez

nawilżanie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

zestaw szklarski,

mieszarka talerzowo-grabkowa z urządzeniem do nawilżania zestawu szklarskiego,

instrukcja wykonania do ćwiczenia,

instrukcja obsługi mieszarki talerzowo-grabkowej i urządzenia do nawilżania zestawu
szklarskiego,

środki ochrony osobistej: odzież ochronna, rękawice ochronne, maseczka ochronna,

poradnik dla ucznia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Sporządzanie zestawów
szklarskich”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 3, 5, 11, 13, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. d, 4. b, 5. b, 6. d, 7. b, 8. a, 9. c, 10. b, 11. d,
12. a, 13. d, 14. b, 15. a, 16. d, 17. c, 18. a, 19. d, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić jaki surowiec może być przeznaczony do
sporządzania zestawu szklarskiego.

A

P

b

2

Rozpoznać

operację

uzdatniania

surowców

szklarskich.

C

P

d

3

Określić

zjawisko

wykorzystywane

podczas

płukania piasku szklarskiego.

C

PP

d

4

Dobrać urządzenie do uzdatniania surowców
szklarskich.

C

P

b

5

Określić proces uzdatniania piasku szklarskiego.

C

PP

b

6

Określić przyczynę nie stosowania mokrego piasku
szklarskiego

do

sporządzania

zestawu

szklarskiego.

B

P

d

7

Dobrać urządzenie do przygotowywania surowców
szklarskich.

B

P

b

8

Określić zastosowanie urządzenia do uzdatniania
surowców szklarskich.

C

P

a

9

Określić nazwę magazynów surowców.

A

P

c

10 Rozpoznać

urządzenie

do

przesypywania

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

surowców

ze

zbiornika

przywagowego

do

kolejnych

etapów

przygotowywania

zestawu

szklarskiego.

11

Określić, kiedy występuje najmniejsza możliwość
wystąpienia

pomyłek

podczas

naważania

surowców szklarskich.

C

PP

d

12

Określić, które surowce naważane są w ostatniej
kolejności do zestawu szklarskiego.

B

P

a

13

Rozpoznać

schemat

procesu

związanego

z przygotowaniem zestawu szklarskiego.

C

PP

d

14

Rozpoznać urządzenie do sporządzania zestawu
szklarskiego.

C

P

b

15

Określić element stosowany do przesyłu podczas
pneumatycznego

przenoszenia

wysokiej

koncentracji zestawu i surowców szklarskich.

B

P

a

16

Określić sposób transportu zestawu szklarskiego
do pieca w którym nie stosuje się operacji
nawilżania zestawu szklarskiego.

C

P

d

17

Rozpoznać zjawisko, które może wystąpić podczas
transportu zestawu do pieca.

B

P

c

18

Określić cel stosowania nawilżania zestawu
szklarskiego.

B

P

a

19 Określenie celu granulowanie zestawu szklarskiego

C

PP

d

20

Rozpoznać

urządzenie

do

przygotowywania

zestawu szklarskiego.

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem

poprawnego wyniku.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 60 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Każdy surowiec przeznaczony do sporządzania zestawu szklarskiego powinien być

a) zapakowany.
b) zgodny z ustaleniami.
c) przebadany w laboratorium.
d) poddany dodatkowemu przygotowaniu.


2. Czynność mająca na celu usunięcie zbyt dużych cząstek surowca szklarskiego nazywana

jest
a) rozwarstwieniem.
b) brykietowaniem.
c) granulowaniem.
d) przesiewaniem.


3. Podczas płukania piasku szklarskiego wykorzystywane jest zjawisko

a) rozpuszczania.
b) grupowania.
c) odsączania.
d) dekantacji.


4. Przestawione na rysunku urządzenie to

a) sito wibracyjne.
b) płuczka piasku.
c) gniotownik.
d) kruszarka.


5. Proces uzdatniania piasku polegający na doprowadzeniu związków żelaza w związki

lotne w temperaturze prażenia piasku nazywany jest
a) magnetycznym.
b) chemicznym.
c) termicznym.
d) flotacyjnym.


6. Mokrego piasku szklarskiego nie stosuje się do sporządzania zestawu szklarskiego ze

względu na
a) zjawisko rozwarstwienia.
b) duży ciężar nasypowy.
c) skraplanie się wody.
d) możliwość zbryleń.


7. Przedstawione na rysunku obok urządzenie to

a) kruszarka szczękowa.
b) młyn walcowy.
c) mieszarka betoniarka.
d) suszarka piasku.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

8. Przedstawione na rysunku obok urządzenie wykorzystuje się do

a) przesiewania surowców.
b) mielenia surowców.
c) transportu zestawu.
d) mieszania zestawu.




9. Magazyny surowców, w których stosuje się zasobniki dennozsypowe nazywane są

a) pomocniczymi.
b) przejściowymi.
c) nadziemnymi.
d) okresowymi.


10. Urządzenie, którego zadaniem jest przesypywanie surowca ze zbiornika przywagowego

do kolejnych etapów sporządzania zestawu to
a) waga.
b) dozator.
c) mieszarka.
d) transporter.


11. Najmniejsza możliwość pomyłek podczas naważania surowców występuje, gdy

a) wszystkie surowce odważane są na jednej wadze.
b) kolejność nawżania surowców jest ściśle określona.
c) pomiędzy odważaniem występują duże przerwy czasowe.
d) poszczególne surowce odważane są na oddzielnych wagach.


12. W ostatniej kolejności do zestawu szklarskiego odważa się

a) odbarwiacze.
b) wapienie.
c) węglany.
d) piasek.


13. Na rysunku obok przedstawiono schemat

a) mielenia surowców w gniotowniku.
b) przesiewania surowców w przesiewaczu.
c) ruchu cząstek zestawu podczas granulowania.
d) mieszania zestawu w mieszarce talerzowo-grabkowej.



14. Na rysunku obok przedstawiono

a) suszarkę do piasku.
b) mieszarkę zestawu.
c) płuczkę do stłuczki.
d) kruszarkę szczękową.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

15. Pneumatyczne przenoszenie wysokiej koncentracji wykorzystuje do przesyłu surowców

i zestawu szklarskiego
a) rurociągi.
b) taśmociągi.
c) wózki szynowe.
d) pojemniki dzwonowe.


16. Operacji nawilżania zestawu nie stosuje się podczas transportu zestawu do pieca

sposobem
a) taśmowym.
b) wózkowym.
c) kubełkowym.
d) pneumatycznym.


17. Zjawisko, które może wystąpić podczas transportu zestawu do pieca to

a) spiekanie.
b) dekantacja.
c) rozwarstwienie.
d) aglomerowanie.


18. Nawilżanie zestawu szklarskiego stosuje się w celu

a) przeciwdziałania rozwarstwieniu zestawu.
b) zestudzaniu zestawu po operacji mieszania.
c) ułatwienia przesypywania zestawu do pojemników.
d) wydłużenia czasu postoju międzyoperacyjnego zestawu.


19. Proces granulowania zestawu umożliwia

a) częste zmiany zestawu surowcowego.
b) skrócenie czasu transportu zestawu do pieca.
c) wyeliminowanie operacji mieszania zestawu.
d) zmniejszenie rozkurzu zestawu podczas transportu.


20. Na rysunku obok przedstawiono

a) płuczkę.
b) granulator.
c) brykietownicę.
d) młyn walcowy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko...............................................................................

Sporządzanie zestawów szklarskich


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Sporządzanie zestawów
szklarskich”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 6, 9, 12, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. d, 4. a, 5. a, 6. a, 7. b, 8. a, 9. a, 10. d, 11. a,
12. d, 13. c, 14. b, 15. d, 16. c, 17. b, 18. b, 19. d, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać

zawartość

karty

charakterystyki

surowca szklarskiego

A

P

c

2

Określić

sposób

magazynowania

surowców

toksycznych

B

P

b

3

Rozpoznać czynności podejmowane na surowcach
szklarskich

nie

spełniających

odpowiedniej

jakości.

A

P

d

4

Dobrać urządzenie do przygotowywania surowców
szklarskich

B

P

a

5

Rozpoznać operację przygotowywania pisaku
szklarskiego

A

P

a

6

Określić proces podczas uzdatniania piasku
szklarskiego

C

PP

a

7

Określić cel suszenia piasku szklarskiego

B

P

b

8

Rozpoznać

urządzenie

do

przygotowywania

surowców szklarskich

C

P

a

9

Określić zjawisko które występuje podczas
rozdrabniania surowców

C

PP

a

10

Rozpoznać wagi o najmniejszej możliwości
pomyłek podczas ważenia surowców szklarskich

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

11

Określić

kolejność

naważania

surowców

szklarskich

A

P

a

12

Określić jeden z etapu operacji technologicznej
sporządzonego zestawu szklanego

C

PP

d

13

Rozpoznać urządzenie do uzdatniania surowców
szklarskich

B

P

c

14

Rozpoznać

urządzenie

do

przygotowywania

surowców szklarskich

B

P

b

15

Określić podczas jakiego transportu surowców
występuje najmniejszy rozkurz surowców

B

P

d

16

Określić czynnik którego należy unikać podczas
transportu zestawu szklarskiego do pieca

B

P

c

17

Określić parametr który decyduje o jakości
przygotowania zestawu szklarskiego

B

P

b

18

Dobrać

technikę

przygotowywania

zestawu

szklarskiego

C

PP

b

19

Rozpoznać zjawisko które występuje podczas
granulowania zestawu szklarskiego

C

PP

d

20

Określić warunek jednorodności i stałości składu
chemicznego zestawu szklarskiego

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem

poprawnego wyniku.

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 60 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Karta charakterystyki surowca szklarskiego powinna zawierać

a) termin dostawy.
b) numer dostarczonej partii.
c) parametry fizykochemiczne.
d) termin przydatności do użycia.


2. Surowce toksyczne powinny być magazynowane w

a) zasobnikach dennozasypowych.
b) zamkniętych pomieszczeniach.
c) przewietrzanych pomieszczeniach.
d) w oznaczonych boksach.


3. Zespół czynności podejmowanych na surowcach, które nie wykazują odpowiedniej

jakości nazywany jest
a) granulowaniem.
b) odmieszaniem.
c) kontrolowaniem.
d) przygotowaniem.


4. Przedstawione na rysunku obok urządzenie to

a) przesiewacz wibracyjny.
b) mieszarka dwudzielna.
c) kruszarka szczękowa.
d) młyn kulowy.


5. Operacja mająca na celu usunięcie z piasku kwarcowego niepożądanych zanieczyszczeń

nazywana jest
a) uzdatnianiem.
b) nawilżaniem.
c) składowaniem.
d) suszeniem.


6. Proces polegający na mieszaniu piasku za pomocą sprężonego powietrza w wodzie

z dodatkiem środków tworzących pianę nazywany jest
a) flotacją.
b) płukaniem.
c) separacją magnetyczną.
d) separacją mechaniczną.


7. Piasek szklarski poddaje się operacji suszenia ze względu na

a) łatwość przesypywania.
b) stabilność procesu naważania.
c) mniejsze straty podczas transportu.
d) przyspieszenia reakcji z innymi surowcami.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

8. Przedstawione na rysunku urządzenie to

a) kruszarka szczękowa.
b) mieszarka bębnowa.
c) granulator talerzowy.
d) dozator wibracyjny.




9. Podczas rozdrabniania surowców wykorzystywane jest zjawisko

a) rozcierania.
b) wzbogacania.
c) odmieszania fazowego.
d) napięcia powierzchniowego.


10. Najmniejszą możliwość pomyłek podczas naważania surowców szklarskich umożliwiają

wagi
a) uchylne.
b) szalkowe.
c) odważnikowe.
d) tensometryczne.


11. W pierwszej kolejności do zestawu szklarskiego odważa się

a) piasek.
b) skalenie.
c) węglany.
d) odbarwiacze.


12. Na rysunku obok przedstawiono etapy

a) płukania piasku szklarskiego.
b) brykietowania zestawu szklarskiego.
c) mielenia surowców w kruszarce walcowej.
d) mieszania zestawu szklarskiego w mieszarce pneumatycznej.



13. Przedstawione na rysunku obok urządzenie jest stosowane do

a) odważania surowców.
b) kruszenia surowców.
c) mieszania zestawu.
d) płukania piasku.

14. Na rysunku obok przedstawiono

a) brykietownię.
b) gniotownik.
c) granulator.
d) płuczkę.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

5. Najmniejszy rozkurz surowców występuje podczas transportu zestawu sposobem

a) taśmowym.
b) wózkowym.
c) kubełkowym.
d) pneumatycznym.


16. Zestawu szklarskiego podczas transportu do pieca nie powinno się narażać na

a) szybki transport.
b) zmiany temperatur.
c) długotrwałe wstrząsy.
d) dużą wilgotność otoczenia.


17. Parametrem decydującym o jakości sporzadzenia zestawu szklarskiego jest

a) wilgotność.
b) jednorodność.
c) wielkość granul.
d) łatwość topienia.


18. Technika sporzadzenia zestawu szklarskiego, dzięki której czas przetrzymywania

miedzyopearacyjnego zestawu może być bardzo długi to
a) nawilżanie.
b) granulowanie.
c) rozwarstwianie.
d) walcowanie.


19. Podczas sporządzania zestawu techniką granulowania wykorzystuje się zjawisko

a) ścierania.
b) pęcznienia.
c) odmieszania.
d) aglomerowania.


20. Zestaw szklarski spełnia warunek jednorodności i stałości składu chemicznego gdy

a) nie rozwarstwia się.
b) nie wykazuje przebarwień.
c) jest doskonale wymieszany.
d) jest dostatecznie nawilżony.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko...............................................................................

Sporządzanie zestawów szklarskich


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITEARURA

1. Mejer L., Próżniak B., Werszler J.: Urządzenia mechaniczne w przemyśle szklarskim.

Arkady, Warszawa 1966

2. Nowotny W.: Technologia szkła. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1975
3. Technologia szkła (praca zbiorowa). Arkady, Warszawa 1977
4. Technologia szkła 1 (praca zbiorowa). Arkady, Warszawa 1987
5. Technologia szkła 2 (praca zbiorowa). Arkady, Warszawa 1987
6. www.zawzremb.pl
7. www.rodmasz.com
8. www.metsominerals.pl
9. www.krusz-serwis.pl
10. www.dynamic-air.pl

Czasopisma:

Szkło i Ceramika

