„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
lf
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Leszek Świdziński
Posługiwanie się dokumentacją techniczną 744[02].O1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Katarzyna Stępniak
mgr Barbara Różańska
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Leszek Świdziński
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[02].O1.03.
Posługiwanie się dokumentacją techniczną, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu obuwnik.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
4
3. Cele kształcenia
5
4. Przykładowe scenariusze zajęć
6
5. Ćwiczenia
10
5.1. Podstawy rysunku technicznego
10
5.1.1. Ćwiczenia
10
5.2. Konstrukcje geometryczne w rysunku technicznym
12
5.2.1. Ćwiczenia
12
5.3.Rysunkowe odwzorowanie przedmiotów
14
5.3.1. Ćwiczenia
14
5.4. Elementy rysunku obuwia
17
5.4.1. Ćwiczenia
17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
20
7. Literatura
36
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie obuwnik.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby mógł bez problemów uczestniczyć w zajęciach,
−
cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
– materiał nauczania – wiadomości teoretyczne niezbędne do osiągnięcia założonych celów
kształcenia i opanowania umiejętności zawartych w jednostce modułowej,
– zestaw pytań, aby Państwo mogli sprawdzić, czy uczeń już opanował określone treści,
– ćwiczenia, które pomogą zweryfikować wiadomości teoretyczne oraz ukształtować
umiejętności praktyczne,
– sprawdzian postępów,
– sprawdzian osiągnięć, przykładowy zestaw zadań. Zaliczenie testu potwierdzi opanowanie
materiału całej jednostki modułowej,
– literaturę uzupełniającą.
Miejsce jednostki modułowej w strukturze modułu 744[02].O1 „Podstawy zawodu” jest
pokazane na schemacie strukturalnym zamieszczonym poniżej.
Schemat układu jednostek modułowych
744[02].O1
Podstawy zawodu
744[02].O1.01
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska
744[02].O1.02
Określanie konstrukcyjnych
i technologicznych właściwości
obuwia
744[02].O1.03
Posługiwanie się dokumentacją
techniczną
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
posługiwać się cyrklem, ekierką, kątomierzem oraz linijką,
−
organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,
−
pracować indywidualnie,
−
współpracować w grupie,
−
prezentować wyniki pracy własnej i grupowej,
−
uczestniczyć w dyskusji,
−
posługiwać się instrukcją przy wykonywaniu ćwiczeń,
−
przestrzegać przepisów BHP.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
przygotować materiały rysunkowe i przybory kreślarskie do wykonania określonych
zadań,
–
przygotować znormalizowany arkusz papieru z tabliczką rysunkową,
–
posłużyć się pismem technicznym do opisu rysunków,
–
zastosować rodzaje i grubości linii w zależności od formatu i skali rysunku,
–
wykonać szkice figur i brył geometrycznych,
–
wykonać szkice brył geometrycznych i wyrobów obuwniczych w rzutach prostokątnych
i aksonometrycznych,
–
zastosować zasady i rodzaje wymiarowania,
–
zastosować symbole graficzne w uproszczeniach rysunkowych,
–
odczytać dokumentację projektowo-konstrukcyjną,
–
sporządzić rysunek z modelu różnych typów obuwia,
–
zastosować techniki komputerowe do wykonania szkiców i rysunków technicznych,
–
posłużyć się rysunkiem technicznym części maszyn i mechanizmów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Obuwnik 744[02]
Moduł:
Podstawy zawodu 744[02].O1
Jednostka modułowa:
Posługiwanie się dokumentacją techniczną 744[02].O1.03
Temat: Pismo techniczne.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności posługiwania się pismem technicznym pochyłym.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dobrać potrzebne przybory kreślarskie,
−
wyszukać niezbędne informacje w literaturze,
−
wskazać zapisy dotyczące zasad wykonywania różnego rodzaju pisma technicznego,
−
stosować zasady wykonywania pisma technicznego.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
grupowa.
Czas: 90min.
Uczestnicy:
−
uczniowie szkoły zawodowej.
Środki dydaktyczne:
−
tablica,
−
plansze,
−
zeszyt przedmiotowy,
−
arkusze papieru formatu A4,
−
dostępna literatura z rozdziału 7 poradnika dla nayczyciela,
−
stanowiska do pracy grupowej i indywidualnej.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjno - porządkowe.
2. Przypomnienie wiadomości dotyczących przyborów kreślarskich i formatu arkuszy.
3. Podanie tematu i celu zajęć, omówienie sposobu pracy.
4. Realizacja tematu.
5. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonywania pracy.
6. Po zakończeniu zadania wybrani uczniowie prezentują swoją pracę.
7. Uczniowie wzajemnie recenzują wyniki pracy swoich kolegów.
8. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanego ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Zapoznaj się z parametrami pisma technicznego prostego i wykonaj tym pismem dowolny
tekst np. przysłowia ludowego.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach
−
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Obuwnik 744[02]
Moduł:
Podstawy zawodu 744[02].O1
Jednostka modułowa:
Posługiwanie się dokumentacją techniczną 744[02].O1.03
Temat: Rysowanie przedmiotów w rzutach prostokątnych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przestrzennego widzenia i stosowania procedur
podczas rzutowania przedmiotów.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zdefiniować rzuty prostokątne,
−
określić minimalną ilość rzutni do przedstawienia rzutowanego przedmiotu,
−
na podstawie dwóch danych rzutów dorysować trzeci brakujący rzut,
−
zastosować odpowiednie linie rysunkowe.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
grupowa.
Czas: 90min.
Uczestnicy:
−
uczniowie szkoły zawodowej.
Środki dydaktyczne:
−
tablica,
−
modele do rzutowania,
−
losy do podziału na grupy,
−
zeszyt przedmiotowy,
−
arkusz papieru format A4,
−
stanowiska do pracy indywidualnej lub grupowej.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Określ ilość rzutni i wykonaj rzuty prostokątne dla wybranego przedmiotu.
Faza wstępna
1. Czynności organizacyjno-porządkowe.
2. Podanie tematu zajęć.
3. Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.
4. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą pokazu z objaśnieniem.
5. Podział grupy uczniów na zespoły.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Faza właściwa
Praca metodą pokazu z objaśnieniem.
Informacje
1. Na czym polegają rzuty prostokątne?
2. Co to jest rzutnia?
3. Jak nazywają się poszczególne rzuty?
4. W jaki sposób wykonujemy rzut punktu na trzy płaszczyzny?
5. W jaki sposób wykonujemy rzut odcinka na trzy płaszczyzny?
6. W jaki sposób mając dwa rzuty przedmiotu można dorysować trzeci?
Planowanie
1. Obserwując przedmiot rzutowany ustal minimalną ilość rzutni do jego odwzorowania.
2. Ustal najwłaściwsze położenie przedmiotu rzutowanego.
3. Ustal rozmiary rysunku, wybierz skalę odwzorowania.
4. Zaplanuj kolejność rysowania rzutów.
Ustalenie
1. Omów z nauczycielem wszystkie ustalenia do punktów z fazy planowania.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
Wykonanie
1. Narysuj układ rzutni.
2. Wybierz jedną z rzutni.
3. Dokonaj pomiaru poszczególnych krawędzi określających gabaryty modelu i narysuj je
w skali na odpowiedniej rzutni.
4. Ustal położenie i dorysuj widoczne krawędzie, osie symetrii, osie otworów itp.
5. Narysuj linie odniesienia do drugiej rzutni i wykonaj w podobny sposób następny rzut.
6. Dokonaj prezentacji ćwiczenia.
Sprawdzenie
1. Czy przedmiot do rzutowania został ustawiony poprawnie?
2. Czy poprawnie zostały wybrane rzutnie?
3. Czy optymalnie została wybrana ilość rzutni?
4. Czy została zachowana prawidłowa grubość linii rysunkowych?
5. Czy linie odniesienia zostały poprawnie ustalone?
6. Czy rzutowany przedmiot został prawidłowo odwzorowany?
Analiza końcowa
Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Analizują
poprawność czynności rysunkowych, ich zakres oraz sposób wykonania. Nauczyciel
podsumowuje ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności zostały wykształcone,
jakie wystąpiły nieprawidłowości w pracach uczniów i jak ich unikać w przyszłości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Podstawy rysunku technicznego
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj arkusz rysunkowy o formacie A4 z tabliczką rysunkową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału
nauczania w poradniku dla ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać odpowiedni dział z dostępnej literatury lub posłużyć się Polską Normą
PN-85/M-01119,
2) wybrać i zastosować odpowiednie przybory do rysowania,
3) dobrać odpowiedni arkusz i narysować ramkę wraz z tabliczką znamionową zgodnie
z poleceniem zawartym w ćwiczeniu,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
rysownica,
−
przybory do rysowania,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj pochyłe zwykłe pismo techniczne wpisując nazwę swojej szkoły.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału
nauczania w poradniku dla ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać odpowiedni dział z dostępnej literatury lub posłużyć się Polską Normą
PN-80/N-01606,
2) wybrać i zastosować odpowiednie przybory do rysowania,
3) napisać nazwę swojej szkoły pismem technicznym zgodnie z poleceniem zawartym
w ćwiczeniu,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
rysownica,
−
przybory do rysowania,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2. Konstrukcje geometryczne w rysunku technicznym
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj konstrukcję pięciokąta foremnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału
nauczania w poradniku dla ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić sposób postępowania,
2) wykonać pracę samodzielnie,
3) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
4) zaprezentować ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do rysowania (ołówek, cyrkiel, linijka),
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Połącz łukiem o promieniu 50 mm dwa okręgi o promieniach 40 mm, których środki
oddalone są od siebie o 120 mm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału
nauczania w poradniku dla ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić sposób postępowania,
2) wykonać pracę samodzielnie,
3) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
4) zaprezentować ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Środki dydaktyczne:
−
przybory do rysowania (ołówek, cyrkiel, linijka),
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Narysuj bez użycia kątomierza kąt 30
0
, 45
0
, 60
0
, 90
0
, 105
0
, 120
0
, 135
0
i 150
0
.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału
nauczania w poradniku dla ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić sposób postępowania,
2) wykonać pracę samodzielnie,
3) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
4) zaprezentować ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do rysowania (ołówek, cyrkiel, linijka, ekierki),
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.3. Rysunkowe odwzorowanie przedmiotów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Narysuj rzut prostokątny graniastosłupa.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału
nauczania w poradniku dla ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić sposób postępowania,
2) wykonać pracę samodzielnie,
3) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
4) zaprezentować ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do rysowania (ołówek, cyrkiel, linijka, ekierki),
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj rzut aksonometryczny dimetryczny ukośny graniastosłupa.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału
nauczania w poradniku dla ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić sposób postępowania,
2) wykonać pracę samodzielnie,
3) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
4) zaprezentować ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Środki dydaktyczne:
−
przybory do rysowania (ołówek, cyrkiel, linijka, ekierki),
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Dorysuj do pokazanych rzutów głównego i prawego bocznego rzut z góry.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału
nauczania w poradniku dla ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić sposób postępowania,
2) wykonać pracę samodzielnie,
3) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
4) zaprezentować ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do rysowania (ołówek, cyrkiel, linijka),
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Narysuj w rzutach i zwymiaruj podany przez prowadzącego zajęcia model obcasa.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału
nauczania w poradniku dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić sposób postępowania,
2) wykonać pracę samodzielnie,
3) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
4) zaprezentować ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do rysowania (ołówek, cyrkiel, linijka),
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela,
−
model obcasa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Elementy rysunku obuwia
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj rysunek walorowy modelu kopyta damskiego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału
nauczania w poradniku dla ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze sposobem wykonywania rysunku kopyt z natury,
2) zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać rysunek walorowy otrzymanego modelu kopyta damskiego,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do rysowania lub zestaw komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem,
−
materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia: modele kopyt,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj rysunek walorowy obuwia męskiego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału
nauczania w poradniku dla ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze sposobem wykonywania rysunku obuwia z natury,
2) zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać rysunek walorowy otrzymanego modelu obuwia męskiego,
4) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Środki dydaktyczne:
−
przybory do rysowania lub zestaw komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem,
−
materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia: modele obuwia,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj kopię kozaczka damskiego metodą siatki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału
nauczania w poradniku dla ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze sposobem wykreślania siatki rysunkowej,
2) zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia,
3) wykonać kopię w oparciu o ustaloną procedurę,
4) zaprezentować wykonaną pracę,
5) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do rysowania lub zestaw komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem,
−
materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia: modele obuwia,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Sporządź rysunek wykonawczy wzmocnienia podeszwy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału
nauczania w poradniku dla ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z tokiem postępowania podczas sporządzania rysunków wykonawczych,
2) zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w toku postępowania,
4) wykonać rysunek wykonawczy w oparciu o otrzymaną dokumentację konstrukcyjną,
5) zaprezentować wykonaną pracę,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
dokumentacja konstrukcyjna modelu obuwia,
−
przybory do rysowania lub zestaw komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test
dwustopniowy
do
jednostki
modułowej
„Posługiwanie
się
dokumentacją techniczną”
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 19, 20, 21, 22 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponad podstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponad
podstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. b, 5. d, 6. a, 7. b, 8. c, 9. d, 10. d, 11. b,
12. a, 13. d, 14. d, 15. a, 16. d, 17. b, 18. c, 19. c, 20. a, 21. b, 22. c.
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone umiejętności ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozpoznać zastosowanie przyborów
kreślarskich
A
P
a
2
Rozpoznać format arkusza rysunkowego
A
P
b
3
Rozpoznać kąt pochylenia pisma technicznego
A
P
a
4
Zastosować linie rysunkowe
C
P
b
5
Wykreślić linie prostopadłe
C
P
d
6
Zastosować przybory kreślarskie do kreślenia
kątów
C
P
a
7
Wykreślić okręgi styczne wewnętrznie
C
P
b
8
Stosować przybory kreślarskie do łączenia
łukiem dwóch okręgów
C
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
9
Wyznaczyć środek okręgu opisanego na
trójkącie
C
P
d
10
Rozpoznać rzut
A
P
d
11
Podać zasadę pisania liczb wymiarowych
A
P
b
12
Podać zasadę wymiarowania promieni
A
P
a
13
Zdefiniować stopień uproszczenia
A
P
d
14
Opisać sposób rozpoczęcia wykreślania rysunku
kopyta
B
P
d
15
Opisać cel wnikliwej obserwacji obuwia
B
P
a
16
Określić zastosowanie siatki rysunkowej
B
P
d
17
Rozpoznać barwy podstawowe
B
P
b
18
Rozpoznać rysunek wykonawczy
A
P
c
19
Zanalizować konstrukcję wielokątów
foremnych
D
PP
c
20
Zanalizować sposób rysowania figur płaskich
D
PP
a
21
Zastosować przybory kreślarskie do kreślenia
kątów
C
PP
b
22
Zanalizować rzut dimetryczny ukośny
D
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania wielokrotnego wyboru.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. 10 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego
wyboru. Dla każdego zadania są podane 4 odpowiedzi a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź
jest poprawna.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. Za błędną odpowiedź lub jej
brak otrzymujesz 0.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
7. Test składa się z 17 zadań z poziomu podstawowego i 5 zadań z poziomu
ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci trudności, gdyż są one na poziomie
wyższym niż pozostałe.
8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
10. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
11. Na rozwiązanie testu masz 90 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Krzywiki służą do rysowania linii
a) krzywych nie będących łukami okręgów.
b) krzywych będących łukami okręgów.
c) łamanych.
d) dowolnych.
2. Arkusz rysunkowy o wymiarach 297x420 oznaczany jest symbolem
a) A1.
b) A3.
c) A4.
d) A5.
3. Proste zwykłe pismo techniczne wykonywane jest pod kątem
a) 90
0
.
b) 85
0
.
c) 75
0
.
d) 65
0
.
4. Do rysowania niewidocznych krawędzi i zarysów przedmiotów oraz niewidocznych linii
przenikania stosuje się linię
a) ciągłą grubą.
b) kreskową cienką.
c) punktową cienką.
d) ciągłą cienką.
5. Do wykreślenia linii prostopadłych wystarczy posiadać
a) ołówek i ekierkę.
b) ołówek, dwie ekierki i linijkę.
c) cyrkiel, ołówek, linijkę i ekierkę.
d) ołówek, linijkę i cyrkiel..
6. Za pomocą ekierek i linijki można wykreślić kąt
a) 45
0
.
b) 50
0
.
c) 70
0
.
d) 100
0
.
7. W okręgach stycznych ze sobą wewnętrznie odległość ich środków jest równa
a) R + r.
b) R - r.
c) R * r.
d) R / r.
8. Do połączenia łukiem dwóch okręgów wystarczy
a) krzywik.
b) wzornik.
c) cyrkiel.
d) cyrkiel i linijka.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
9. Środek okręgu opisanego na trójkącie wyznacza punkt przecięcia się
a) wysokości.
b) środkowych.
c) dwusiecznych kątów.
d) prostopadłych przechodzących przez środki dwóch dowolnych boków.
10. Na przedstawionym rysunku rzutnia C to rzut przedmiotu
a) z góry.
b) z dołu.
c) z przodu.
d) z lewej strony.
11. Liczby wymiarowe pisze się
a) z lewej strony linii wymiarowej.
b) nad linią wymiarową mniej więcej w połowie długości.
c) pod linią wymiarową mniej więcej w połowie długości.
d) z prawej strony linii wymiarowej.
12. Przy wymiarowaniu promieni liczbę wymiarową poprzedza się znakiem
a) R.
b) M.
c)
Φ
.
d) L.
13. Uproszczenia przeznaczone do przedstawiania zasad działania urządzeń bez wnikania
w ich kształty i budowę to uproszczenie
a) pierwszego stopnia.
b) drugiego stopnia.
c) trzeciego stopnia.
d) schematyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
14. Wykonując rysunek kopyta ustawionego pionowo w pierwszej kolejności kreśli się linię
a) czubka.
b) palców.
c) pięty.
d) rzutu grzbietu kopyta.
15. Podczas wykonywania rysunku obuwia należy zwrócić szczególną uwagę na
a) wysokość pięty, śródstopia i przedstopia.
b) kolor obcasa.
c) rodzaj podeszwy.
d) usytuowanie elementów ozdobnych.
16. Siatka rysunkowa służy do
a) konstrukcji cholewki.
b) projektowania obuwia.
c) kopiowania wyłącznie obuwia.
d) kopiowania rysunków.
17. Barwy zasadnicze to kolory
a) pomarańczowy, zielony i niebieski.
b) żółty, niebieski i czerwony.
c) czerwony, zielony i biały.
d) żółty, fioletowy i pomarańczowy.
18. Zwymiarowane kształty detali przedstawia rysunek
a) walorowy.
b) złożeniowy.
c) wykonawczy.
d) poglądowy.
19. Kreślenie łuku o promieniu równym promieniowi okręgu jest konieczne przy konstrukcji
a) wpisywania kwadratu w okrąg.
b) pięciokąta foremnego.
c) sześciokąta foremnego.
d) ośmiokąta foremnego.
20. Zastosowanie kątomierza, cyrkla i linijki wymagane jest do narysowania
a) równoległoboku o zadanym kącie.
b) dowolnego trójkąta o zadanych bokach.
c) okręgu.
d) kwadratu.
21. Kąt o wartości 45
0
można wykreślić używając
a) ekierkę o trzech różnych kątach.
b) cyrkiel i linijkę.
c) linijkę i przykładnicę.
d) cyrkiel.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
22. Przedstawiony rysunek to układ współrzędnych i przedmiot w rzucie
a) prostokątnym.
b) izomerycznym.
c) dimetrycznym ukośnym.
d) dimetrycznym prostokątnym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..................................................................................
Posługiwanie się dokumentacją techniczną
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
21
a
b
c
d
22
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
TEST 2
Test
dwustopniowy
do
jednostki
modułowej
„Posługiwanie
się
dokumentacją techniczną”
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 18, 19, 20, 21, 22 są z poziomu ponad podstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponad podstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponad
podstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. a, 5. b, 6. c, 7. a, 8. c, 9. b, 10. c, 11. c,
12. a, 13. b, 14. c, 15. a, 16. b, 17. c, 18. c, 19. d, 20. b, 21. c, 22. a.
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone umiejętności ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozpoznać podstawowe przybory
kreślarskie
A
P
b
2
Zidentyfikować format na podstawie
wymiarów
A
P
c
3
Rozpoznać pismo techniczne
A
P
c
4
Stosować linie rysunkowe
C
P
a
5
Wykreślić linie równoległe
C
P
b
6
Stosować przybory kreślarskie do kreślenia
kątów
C
P
c
7
Wykreślić okręgi styczne zewnętrznie
C
P
a
8
Wyznaczyć środek okręgu wpisanego na
trójkącie
C
P
c
9
Określić sposób wymiarowania
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
10
Rozpoznać rzut
A
P
c
11
Zastosować odpowiedni znak przy
wymiarowaniu średnic
A
P
c
12
Zdefiniować stopień uproszczenia
A
P
a
13
Opisać sposób rozpoczęcia wykreślania
rysunku kopyta
B
P
b
14
Opisać cel wnikliwej obserwacji obuwia
B
P
c
15
Określić temperaturę barwy
B
P
b
16
Określić sposób kopiowania obuwia
B
P
b
17
Określić numer długości obuwia w grupie
wielkościowej, wg którego wykonuje się
rysunek złożeniowy
B
P
c
18
Zanalizować konstrukcję kąta za pomocą
przyborów kreślarskich
D
PP
c
19
Zastosować przybory kreślarskie do
łączenia łukiem ramion kąta
C
PP
d
20
Zanalizować rzut izomeryczny
D
PP
b
21
Zanalizować konstrukcję figur
geometrycznych
D
PP
c
22
Zanalizować konstrukcję figur
geometrycznych
D
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
2. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
3. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
4. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
5. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania wielokrotnego wyboru.
6. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. 10 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego
wyboru. Dla każdego zadania są podane 4 odpowiedzi a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź
jest poprawna.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. Za błędną odpowiedź lub jej
brak otrzymujesz 0.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
7. Test składa się z 17 zadań z poziomu podstawowego i 5 zadań z poziomu
ponadpodstawowego i te mogą przysporzyć Ci trudności, gdyż są one na poziomie
wyższym niż pozostałe.
8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
10. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
11. Na rozwiązanie testu masz 90 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Ekierka równoramienna to trójkąt o kątach
a) 90
0
, 30
0
i 60
0
.
b) 90
0
, 45
0
i 45
0
.
c) 90
0
, 35
0
i 55
0
.
d) 100
0
, 40
0
i 40
0
.
2. Arkusz rysunkowy o wymiarach 210x297 oznaczany jest symbolem
a) A0.
b) A2.
c) A4.
d) A5.
3. Pochyłe zwykłe pismo techniczne wykonywane jest pod kątem
a) 90
0
.
b) 85
0
.
c) 75
0
.
d) 65
0
.
4. Do rysowania widocznych krawędzi i zarysów przedmiotów oraz widocznych linii
przenikania stosuje się linię
a) ciągłą grubą.
b) kreskową cienką.
c) punktową cienką.
d) ciągłą cienką.
5. Do wykreślenia linii równoległych wystarczy posiadać
a) ekierkę.
b) dwie ekierki.
c) cyrkiel, linijkę i ekierkę.
d) linijkę.
6. Za pomocą ekierek i linijki można wykreślić kąt
a) 110
0
.
b) 50
0
.
c) 120
0
.
d) 40
0
.
7. W okręgach stycznych ze sobą zewnętrznie odległość ich środków jest równa
a) R + r.
b) R - r.
c) R * r.
d) R / r.
8. Środek okręgu wpisanego w trójkąt wyznacza punkt przecięcia się
a) wysokości.
b) środkowych.
c) dwusiecznych kątów.
d) prostopadłych przechodzących przez środki dwóch dowolnych boków.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
9. Powtarzanie na rysunku tych samych wymiarów
a) jest wskazane w przypadku ważnych fragmentów rysunku.
b) jest niedozwolone.
c) nie ma żadnego znaczenia.
d) ułatwia czytanie rysunku.
10. Na przedstawionym rysunku rzutnia A to rzut przedmiotu
a) z góry.
b) z dołu.
c) z przodu.
d) z lewej strony.
11. Przy wymiarowaniu średnic liczbę wymiarową poprzedza się znakiem
a) R.
b) M.
c)
Φ
.
d) L.
12. Niewielkie uproszczenia polegające na zastąpieniu najbardziej skomplikowanych linii
innymi, ustalonymi liniami, łatwiejszymi do narysowania to uproszczenie
a) pierwszego stopnia.
b) drugiego stopnia.
c) trzeciego stopnia.
d) schematyczne.
13. Wykonując rysunek kopyta ustawionego poziomo w pierwszej kolejności kreśli się linię
a) pięty.
b) podstawy kopyta.
c) śródstopia.
d) przedstopia.
14. Wnikliwa obserwacja podczas wykonywania rysunku obuwia z natury pozwala na
a) sprawdzenie jego czystości.
b) ustalenie stopnia zużycia.
c) zachowanie proporcji.
d) rozpoznanie rodzaju skóry.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
15. Barwa ciepła to kolor
a) zielony.
b) pomarańczowy.
c) niebieski.
d) fioletowy.
16. Do kopiowania rysunku obuwia wystarczy zastosowanie
a) siatki konstrukcyjnej.
b) siatki rysunkowej.
c) komputera.
d) aparatu fotograficznego.
17. Rysunki złożeniowe wykonuje się dla
a) dowolnego numeru grupy wielkościowej
b) najmniejszego numeru grupy wielkościowej.
c) środkowego numeru grupy wielkościowej.
d) największego numeru grupy wielkościowej.
18. Do wykreślenia kąta 15
0
wystarczy użyć
a) ekierkę, kątomierz i linijkę.
b) dwie ekierki.
c) cyrkiel i linijkę.
d) kątomierz i dwie ekierki.
19. Do połączenia łukiem ramion kąta wystarczy
a) krzywik.
b) wzornik.
c) cyrkiel.
d) cyrkiel i linijka.
20. Przedstawiony rysunek to układ współrzędnych i przedmiot w rzucie
a) prostokątnym.
b) izomerycznym.
c) dimetrycznym ukośnym.
d) dimetrycznym prostokątnym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
21. Zastosowanie cyrkla i linijki wymagane jest do narysowania
a) okręgu.
b) trapezu o zadanych kątach.
c) trójkąta prostokątnego o zadanych bokach
d) równoległoboku o zadanym kącie.
22. Kreślenie łuku o promieniu równym promieniowi okręgu jest konieczne przy
a) wpisywaniu w okrąg trójkąta równobocznego.
b) wpisywaniu w okrąg kwadratu.
c) konstrukcji pięciokąta foremnego.
d) konstrukcji ośmiokąta foremnego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..................................................................................
Posługiwanie się dokumentacją techniczną
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
21
a
b
c
d
22
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
7. LITERATURA
1. Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 1974
2. Dobrzański T.: Rysunek techniczny. WNT, Warszawa 1998
3. Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2002
4. Grabkowski M.: Technologia obuwia. Ćwiczenia laboratoryjne. WSI w Radomiu,
Radom 1982
5. Grabkowski M., Olszewski A., Kościów S.: Projektowanie obuwia. WSI w Radomiu,
Radom 1982
6. Korczak K., Szymańska J.: Rysunek zawodowy dla szkół skórzanych. WSiP, 1976
7. Liszka R., Rerurkiewicz J., Uliasz H.: Cholewkarstwo. WSiP, 1976
8. Ziajka T.. Modelowanie obuwia. Poradnik projektanta i konstruktora. CLPO,
Kraków 1994
9. http://pl.wikipedia.org/
10. www.ksm.malopolska.pl
Wykaz norm przedmiotowych
1. PN-80/N-01606 Pismo
2. PN-78/N-01608 Rzutowanie prostokątne
3. PN-81/N-01613 Uproszczenia rysunkowe
4. PN-82/N-01616 Linie rysunkowe
5. PN-82/N-01619 Rzutowanie aksonometryczne
6. PN-83/N-01620 Wymiarowanie. Uproszczenia wymiarowania otworów okrągłych
7. PN-83/N-01635 Uproszczenia rysunkowe. Połączenia nitowe, lutowane, klejone
i zszywane
8. PN-EN ISO 5455:1998 Podziałki
9. PN-ISO 129:1996 Wymiarowanie. Zasady ogólne. Definicje. Metody wykonania
i oznaczenia specjalne
10. PN-92/M-01144 Tolerancje kształtu i położenia. Oznaczenia graficzne. Proporcje
i wymiary
11. PN-ISO 7200:1994 Tabliczki tytułowe
12. PN-EN ISO 3952-1998 Symbole graficzne stosowane w schematach kinematycznych
13. PN-85/M-01119 Dokumentacja konstrukcyjna. Tabliczki znamionowe.