background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Natalia Wysocka 

 
 

 

 
 

Planowanie i organizowanie stomatologicznej działalności 
edukacyjnej 322[03]Z3.01 
 

 
 

 
 
 

Podręcznik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
lek. med. Ewa Rusiecka 
lek. med. Konrad Szymczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Natalia Wysocka 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[03].Z3.01 
,,Planowanie  i  organizacja  stomatologicznej  działalności  edukacyjnej”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu higienistka stomatologiczna. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.   Ćwiczenia 

11 

       5.1. Edukacja i wychowanie zdrowotne oraz promocja zdrowia 

11 

                  5.1.1. Ćwiczenia 

11 

 5.2. Wpływ warunków środowiskowych na stan zdrowia człowieka 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.Zasady 

planowania 

organizacja 

stomatologicznej 

edukacji   

prozdrowotnej   

 
15 

                  5.3.1. Ćwiczenia 

15 

 5.4. Zasady dydaktyki 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

33 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  umiejętności  jakie  powinien  posiadać  uczeń  przed  przystąpieniem 
do realizacji jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, umiejętności jakie uczeń opanuje podczas realizacji programu jednostki 
modułowej, 

 

przykładowe scenariusz zajęć, 

 

ć

wiczenia,  zawierające  polecenie,  wskazówki  do  realizacji,  sposób  wykonania,  zalecane 

metody  nauczania–uczenia

 

się  oraz  środki  dydaktyczne  do  wykonania  ćwiczenia,  które 

pomogą  ukształtować  umiejętności  praktyczne  i  zweryfikować  nabytą  wiedzę 
teoretyczną, 

 

sprawdzian osiągnięć, pozwoli ocenić poziom nabytych umiejętności, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.:  dyskusji  dydaktycznej, 
metody  projektu,  metody  ćwiczeń  praktycznych.  Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą 
być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej do zespołowej pracy uczniów.  

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

322[03].Z3.01 

Planowanie i organizowanie 

stomatologicznej działalności edukacyjnej 

322[03].Z3 

Edukacja zdrowotna 

322[03].Z3.02 

Prowadzenie edukacji prozdrowotnej  

dla kobiet w ciąŜy i karmiących 

322[03].Z3.03 

Prowadzenie edukacji prozdrowotnej  

dla dzieci i młodzieŜy 

322[03].Z3.04 

Prowadzenie edukacji prozdrowotnej  

dla osób dorosłych  

i w podeszłym wieku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej powinieneś umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się podstawową terminologią stomatologiczną, 

 

stosować zasady higieny jamy ustnej, 

 

rozróŜniać choroby jamy ustnej, 

 

dokonywać analizy przeprowadzanego wywiadu z pacjentem, 

 

rozwiązywać problemy w zakresie badań podmiotowych, 

 

planować profilaktykę chorób jamy ustnej, 

 

komunikować się z uczestnikami procesu pracy, 

 

rozwiązać problemy w zakresie wykonywania zadań zawodowych, 

 

korzystać z komputera z dostępem do Internetu, 

 

współpracować w grupie.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

 

W wyniku procesu kształcenia uczeń (słuchacz) powinien umieć: 

 

posłuŜyć się pojęciami: kultura zdrowotna, wychowanie zdrowotne, edukacja zdrowotna, 
promocja zdrowia, 

 

określić kierunki rozwoju edukacji zdrowotnej, 

 

scharakteryzować zasady i metody wychowania zdrowotnego,  

 

scharakteryzować koncepcje promocji zdrowia, 

 

określić  zaleŜności  dotyczące  układu  stomatognatycznego  w  odniesieniu  do 
poszczególnych okresów Ŝycia człowieka, 

 

określić  wpływ  warunków  środowiskowych  na  stan  zdrowia  człowieka  i społeczeństwa 
oraz na edukację prozdrowotną, 

 

zinterpretować wyniki badań statystycznych dotyczące stanu zdrowia społeczeństwa, 

 

dokonać analizy informacji medycznych dotyczących stanu narządu Ŝucia pacjenta,  

 

posłuŜyć się podstawową terminologią z zakresu dydaktyki, 

 

scharakteryzować zasady i metody nauczania, 

 

określić cele stomatologicznej działalności edukacyjnej, 

 

scharakteryzować  dostosować  metody  i  środki  oddziaływania  do  moŜliwości 
poznawczych odbiorców, 

 

dobrać środki dydaktyczne stosowane w edukacji zdrowotnej, 

 

określić formy prowadzenia stomatologicznej edukacji prozdrowotnej, 

 

dobrać i wykonać pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć edukacyjnych, 

 

dokonać oceny zaplanowanych działań, 

 

określić rolę higienistki stomatologicznej w edukacji prozdrowotnej, 

 

zaplanować  i  zorganizować  pracę  edukacyjną  dla  pacjentów  w  róŜnym  wieku, 
pochodzących z róŜnych środowisk, 

 

zaplanować  pracę  z  zakresu  edukacji  prozdrowotnej  dla  kobiet  w  ciąŜy  i  matek 
karmiących, 

 

zaplanować pracę z zakresu edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzieŜy, 

 

zaplanować  pracę  z  zakresu  edukacji  prozdrowotnej  dla  osób  dorosłych  i  w  podeszłym 
wieku, 

 

zaplanować i zorganizować działania dotyczące profilaktyki fluorowej próchnicy zębów, 

 

zaplanować i zorganizować działania z zakresu profilaktyki periodontologicznej, 

 

zaplanować i zorganizować działania z zakresu profilaktyki ortodontycznej, 

 

zaplanować działania edukacyjne ułatwiające profilaktykę ubytków w uzębieniu, 

 

podjąć  współpracę  z  instytucjami  opracowującymi  publikacje  z  zakresu  higieny 
stomatologicznej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1                  

 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03] 
Moduł:    

 

 

 

 

 

Edukacja zdrowotna 322[03].Z3 

Jednostka modułowa:  

Planowanie  i  organizacja  stomatologicznej  działalności 
edukacyjnej 322[03].Z3.01 

 

 

Temat:  Edukacja i wychowanie zdrowotne oraz promocja zdrowia. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności praktycznych tworzenia planu edukacji zdrowotnej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

uzasadnić konieczność edukacji zdrowotnej, 

 

wymienić elementy podstawowe w edukacji zdrowotnej, 

 

scharakteryzować błędy popełniane w edukacji zdrowotnej, 

 

uzasadnić wybór odpowiednich metod kształcenia, 

 

przedstawić plan prawidłowego, racjonalnego kształcenia zdrowotnego. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

praca w zespole, 

 

przydział zadań zawodowych, 

 

ocena stopnia wykonania zadania. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda projektu, 

 

dyskusja. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w 3-4 osobowych grupach. 

 

Czas: 4 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze, 

 

arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

materiał nauczania 4.1.1 poradnika dla ucznia. 

 

Zadanie dla ucznia: 

Opracuj plan edukacji zdrowotnej dotyczący racjonalnego odŜywiania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna 
1.

 

Podanie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom celu ogólnego i celów szczegółowych zajęć. 

3.

 

Podział uczniów na grupy zadaniowe i wybór lidera. 

4.

 

Wyjaśnienie zasad pracy w grupie, metodą projektu. 

 
Faza właściwa 
1.

 

Praca w grupach metodą projektu. 

 
Faza I. Informacje 
1.

 

Nauczyciel omawia istotę edukacji zdrowotnej, przedstawia jego strukturę. 

2.

 

Nauczyciel omawia poszczególne elementy mające wpływ na zdrowie. 

3.

 

Nauczyciel daje zespołom moŜliwość zadawania pytań. 

 
Faza II. Konstrukcja planu marketingowego w zespołach zadaniowych. 
1.

 

Zespoły  określają  rodzaje  pytań  do  poszczególnych  schorzeń,  wynikających  z  braku 
ś

wiadomości o zagroŜeniu chorobą. 

2.

 

Dyskusja  w  zespołach  nad  treściami,  jakie  powinny  znajdować  się  w  prawidłowej 
edukacji zdrowotnej. 

3.

 

Lider  zespołu  przydziela  kaŜdemu  członkowi  zespołu  do  opracowania  dwa  dialogi  do 
przedstawienia. 

4.

 

Uczniowie pracują samodzielnie, zapisując na kartkach treści, jakie powinny znaleźć się 
w  edukacji  zdrowotnej,  wyszukują  teŜ  jak  przedstawiona  wiedza  dotycząca  zdrowia 
wpływa negatywnie na organizm. 

5.

 

Uczniowie  w  ramach  grupy  wymieniają  się  kartkami  i  ewentualnie  dopisują  swoje 
propozycje. 

6.

 

Lider  grupy  zbiera  wszystkie  karteczki  i  wspólnie  z  grupą  ustalają  ostateczną  wersję 
planu edukacji zdrowotnej. 

 
Faza III. Prezentacja projektu w formie  multimedialnej „Edukacja zdrowotna” . 
1.

 

KaŜda grupa w ciągu tygodnia ma przygotować prezentację multimedialną z profilaktyki 
zdrowotnej. 

2.

 

Na  zajęciach  kaŜda  grupa  prezentuje  projekt  w  postaci  multimedialnej,  omawiając 
i uzasadniając  treści  zawierające  się  w  pojęciu  racjonalnego  odŜywiania  oraz  określić 
rodzaje  schorzeń,  które  mogą  wystąpić,  jeśli  nie  będzie  przestrzegana  promocja 
i edukacja zdrowotna. 
 

Faza IV. Ocena projektów. 
1.

 

Nauczyciel  wraz  z  uczniami  ocenia  plany  edukacji  zdrowotnej  pod  kątem  poprawności 
i atrakcyjności prezentacji. 

2.

 

Nauczyciel przydziela kaŜdej grupie punkty za projekt. 

3.

 

Uczniowie  w  grupie  rozdzielają  punkty  w  zaleŜności  od  stopnia  zaangaŜowania 
w przygotowanie i prezentację projektu, które następnie przeliczają na oceny. 

 

Faza V. Podsumowanie 
1.

 

Uczniowie  uzasadniają  potrzebę  tworzenia  planu  edukacji  zdrowotnej,  zwłaszcza 
w sytuacji,  kiedy  edukację  traktuje  się  jako  profilaktykę  prozdrowotną.  Uczniowie 
omawiają trudności, jakie napotkali w trakcie realizacji projektu. 

2.

 

Nauczyciel dziękuje uczniom za realizację projektu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa 

Wyszukaj  w  Internecie  przykłady  najczęściej  popełnianych  błędów  w  edukacji 

zdrowotnej. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć oraz nabycia umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2                   

 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03] 
Moduł:    

 

 

 

 

 

Edukacja zdrowotna 322[03].Z3 

Jednostka modułowa:  

Planowanie  i  organizacja  stomatologicznej  działalności 
edukacyjnej 322[03].Z3.01 

 

 

 

Temat:   Wpływ warunków środowiskowych na stan zdrowia człowieka. 

 Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności analizowania wpływu warunków środowiskowych 

na stan zdrowia człowieka. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać źródła informacji o środowisku naturalnym, 

 

rozróŜnić korzystny wpływ edukacji ekologicznej na środowisko,  

 

przeprowadzić analizę zanieczyszczeń środowiska, 

 

rozróŜnić zalety przestrzegania ochrony środowiska. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda projektu. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca zespołowa. 

 

Czas: 3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

materiał nauczania 4.1.1 poradnika dla ucznia, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

Panorama firm, 

 

katalogi branŜowe, 

 

prasa. 

 

Przebieg zajęć: 

 

Etap I 
1. 

 

Określenie tematu zajęć. 

2. 

 

Wyjaśnienie tematu, celu ogólnego i celów szczegółowych. 

3. 

 

Przedstawienie uczniom zadania: 

 

stomatolog  nakłania  do  ochrony  środowiska  naturalnego,  zaś  pacjent  twierdzi,  Ŝe 
ś

rodowisko naturalne w ogóle nie ma wpływu na stan zdrowia człowieka.  

4. 

 

Przypomnienie zasad pracy w zespole. 

5. 

 

Podział uczniów na zespoły zadaniowe. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

6. 

 

Przydział ról poszczególnym zespołom: 

 

dwa  zespoły  pełnią  rolę  stomatologów  wyjaśniających  zalety  działań  chroniących 
przyrodę i środowisko naturalne, pozostałe pełnią rolę pacjentów, którzy twierdzą, Ŝe 
dbanie o środowisko nie ma wpływu na zdrowie człowieka.  

7. 

 

Zespoły zadaniowe opracowują strategię działania. 

8. 

 

Zespoły poszukują informacji o wpływie środowiska na organizm człowieka. 

9. 

 

W ciągu tygodnia uczniowie mają za zadanie przygotować: 

 

zespoły  pełniące  pacjentów,  którzy  twierdzą,  Ŝe  środowisko  nie  ma  wpływu  na 
zdrowie  człowieka  –  wybór  najczęściej  popełnianych  błędów  w  ochronie 
ś

rodowiska. 

 

pozostałe zespoły – informacje o cechach środowiska i prezentację multimedialną. 

 

Etap II  
1. 

 

Prezentacja  informacji  o  cechach  środowiska,  wpływie  środowiska  na  organizm  ludzki. 
Wybór zespołu, który najlepiej określił wpływ środowiska na organizm ludzki i określił 
choroby  mogące  powstać  w  wyniku  zanieczyszczenia  środowiska.  Negocjacje  między 
grupami.  Wybór  zespołu,  który  najlepiej  zdefiniował  i  przedstawił  negatywny 
i pozytywny wpływ środowiska na organizm ludzki. 

2. 

 

Nauczyciel wyjaśnia, dlaczego inne zespoły nie zostały wybrane. 

3. 

 

Nauczyciel ocenia pracę zespołów przydzielając  im punkty, które uczniowie rozdzielają 
w  zaleŜności  od  stopnia  zaangaŜowania  w  przygotowanie  i  prezentację  projektu,  które 
następnie przeliczają na oceny. 

 

Zakończenie zajęć 

Nauczyciel  przypomina  uczniom  skąd  moŜna  uzyskać  informację  na  temat 

zanieczyszczeń środowiska i wpływu na organizm. 
 
Praca domowa 

Wyszukaj przykłady zabiegów ochronny środowiska stosowanych w Polsce i za granicą. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć oraz nabycia umiejętności. 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.   ĆWICZENIA  

 

 

5.1.   Edukacja i wychowanie zdrowotne oraz promocja zdrowia

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

 

Ćwiczenie 1 

Przeczytaj zdania zawarte w tabeli i określ czy są one prawdziwe, czy fałszywe. 

 

Karta pracy 

 

PYTANIA 

PRAWDA 

FAŁSZ 

Promocja  zdrowia  ułatwia  ludziom  poprawę  stanu 
zdrowia 

 

 

 Styl Ŝycia nie wpływa na zdrowie 

 

 

Edukacja jest elementem promocji zdrowia 

 

 

Profilaktyka polega na edukacji 

 

 

Promocja zdrowia to oś polityki zdrowotnej 

 

 

Zdrowy styl Ŝycia polega na dbałości o higienę 

 

 

Profilaktyka to eliminowanie czynników ryzyka 

 

 

Zachowania sprzyjające zdrowiu to palenie tytoniu 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym promocji zdrowia, 

2)

 

przeczytać uwaŜnie zdania, zawarte w karcie pracy, 

3)

 

zaznaczyć X w odpowiedniej kolumnie prawda lub fałsz, 

4)

 

porównać wyniki pracy w grupie. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie indywidualne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

karta pracy, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Dokonaj analizy roli higienistki stomatologicznej w promocji zdrowia. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i

 

sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym promocji zdrowia, 

2)

 

wskazać zadania higienistki stomatologicznej, 

3)

 

wyszukać  obszary  promocji  zdrowia,  które  mogłaby  realizować  higienistka 
stomatologiczna, 

4)

 

przeprowadzić dyskusję na temat wpływu profilaktyki na zdrowie człowieka. 

 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

metaplan, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

arkusze papieru, 

 

tablica, 

 

mazaki, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

WskaŜ  zaleŜności  dotyczące  układu  stomatognatycznego  w  odniesieniu  do 

poszczególnych okresów Ŝycia człowieka. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym układu stomatologicznego, 

2)

 

wyszukać w dostępnych źródłach  informacje na temat układu stomatognatycznego, 

3)

 

dokonać  analizy  zaleŜności  między  układem  stomatognatycznym  a  okresami  Ŝycia 
człowieka. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Wpływ  warunków  środowiskowych  na  stan  zdrowia 

człowieka

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy wpływu warunków środowiska na zdrowie człowieka. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  wpływu  warunków  środowiska  na 
zdrowie człowieka, 

2)

 

wyszukać  w  dostępnych  źródłach,  informacji  na  temat  chorób  spowodowanych 
czynnikami środowiskowymi, 

3)

 

przeprowadzić analizę tych zjawisk, 

4)

 

postawić wnioski na podstawie analizy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wymień i scharakteryzuj czynniki wpływające na zanieczyszczenie środowiska. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym zanieczyszczeń środowiska, 

2)

 

wyszukać  w  Internecie  informacje  o  czynnikach  wpływających  na  zanieczyszczenie 
ś

rodowiska, 

3)

 

przeprowadzić analizę czynników mających negatywny wpływ na zdrowie, 

4)

 

przedstawić wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Przeprowadź,  pracując  w  parach,  dialog  z  pacjentem,  uświadamiając  mu,  Ŝe  czynniki 

ś

rodowiskowe mają wpływ na zdrowie człowieka. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  wpływu  środowiska  na  zdrowie 
człowieka, 

2)

 

przygotować scenki i dialog, 

3)

 

zaprezentować dialog, 

4)

 

omówić wnioski na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenia zespołowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru,  

 

przybory do pisania, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Zasady

 

planowania  i  organizacja  stomatologicznej  edukacji 

prozdrowotnej   

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
Zaplanuj  i  zorganizuj  działania  z  zakresu  profilaktyki  periodontologicznej  oraz  z  zakresu 
profilaktyki ortodontycznej. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Nauczyciel  powinien 
poinformować o przestrzeganiu przepisów BHP na stanowisku pracy ucznia.  
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

1)

 

zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  stomatologicznej  edukacji 
prozdrowotnej, 

2)

 

wybrać dwie sytuacje opisujące profilaktykę periodontologiczną higieny jamy ustnej, 

3)

 

wybrać dwie sytuacje opisujące profilaktykę ortodontyczną higieny jamy ustnej, 

4)

 

przedyskutować optymalny plan profilaktyki. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

tablica, 

 

mazaki, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wpisz w diagram czynniki wpływające na stan higieny jamy ustnej. 
 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym higieny jamy ustnej, 

2)

 

wyszukać czynniki wpływające na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, 

3)

 

wpisać czynniki w diagram. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

  

Ćwiczenie 3 
 

Wpisz do tablicy brakujące elementy doboru właściwej metody szczotkowania. 

 
Tabela do ćwiczenia 3 
 

Stan jamy ustnej 

Szczoteczka do zębów 

Metoda szczotkowania 

zdrowe przyzębie 

ś

rednia twardość 

Stillmanna, ............. lub ..........;  
unikanie ................................ 
.............................................. 
 

zaostrzone zapalenia 
przyzębia 

....................... 

roll 

recesja dziąsła, 
wraŜliwość szyjek 

........................  

roll, .....................; 
unikanie .................... 
..................... i ................. 

implanty zębowe 

bardzo miękka 

delikatne oczyszczanie 
połączenia wszczepu z dziąsłem 

po zabiegach 
chirurgicznych 

......................... 

.................................. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 
 

HIGIENA 

JAMY USTNEJ 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym metod szczotkowania, 

2)

 

dokonać  analizy  czynników,  mających  wpływ  na  właściwy  wybór  szczoteczki  i  metody 
szczotkowania,  

3)

 

uzupełnić tabelę, 

4)

 

zaprezentować wyniki na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tabela, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 
 

Zaplanuj  zajęcia  z  zakresu  edukacji  prozdrowotnej  higieny  jamy  ustnej  dla  młodzieŜy 

szkoły ponadgimnazjalnej. 
 
 

  Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i 

sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. Nauczyciel 
powinien poinformować o przestrzeganiu przepisów BHP na stanowisku pracy ucznia.  
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym edukacji prozdrowotnej, 

2)

 

dobrać  metodę  pracy  dydaktycznej  w  zakresie  edukacji  prozdrowotnej  higieny  jamy 
ustnej, 

3)

 

opracować scenariusz przeprowadzenia zajęć edukacyjnych dla młodzieŜy ponadgimnazjalnej. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

arkusze papieru, 

 

pisaki, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4. Zasady dydaktyki 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

    

Ćwiczenie 1 

Wybierz  temat  zajęć  edukacyjnych  z  zakresu  profilaktyki  higieny  jamy  ustnej.  Dobierz 

metody  i  środki  dydaktyczne  do  prowadzenia  zajęć  edukacyjnych  z  wybranego  przez  siebie 
zagadnienia. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym metod i środków dydaktycznych, 

2)

 

ustalić temat zajęć edukacyjnych, 

3)

 

dobrać metody nauczania, 

4)

 

dobrać środki dydaktyczne do realizacji zajęć, 

5)

 

przedstawić wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru, 

 

przybory do pisania,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Zaplanuj 

współpracę 

odpowiednimi 

instytucjami 

na 

terenie 

Twojej 

miejscowości/rejonu zamieszkania w zakresie higieny stomatologicznej. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym higieny stomatologicznej, 

2)

 

wyszukać  instytucje,  które  mogłyby  podjąć  współpracę  w  zakresie  działań 
profilaktycznych higieny jamy ustnej, 

3)

 

ustalić tematykę działań profilaktycznych, 

4)

 

zaplanować współpracę z odpowiednimi instytucjami, 

5)

 

przedstawić wyniki ćwiczenia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

arkusze papieru, 

 

pisaki, 

 

 literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 
 

Zaplanuj  szkolenie  dla  personelu  opiekuńczo-wychowawczego  Ŝłobka  i  przedszkola  na 

temat  ujemnych  skutków  dla  zdrowia  dziecka  schorzeń  takich  jak:  próchnica,  choroby 
przyzębia i wady zgryzu. Dobierz samodzielnie metodę dydaktyczną. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i

 

sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym metod dydaktycznych, 

2)

 

ustalić temat szkolenia, 

3)

 

dobrać metodę dydaktyczną, 

4)

 

zaplanować przebieg zajęć, 

5)

 

przedstawić wyniki ćwiczenia, 

6)

 

dokonać analizy efektywności zaproponowanych metod dydaktycznych. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

arkusze papieru,  

 

pisaki, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Zaplanuj zajęcia edukacyjne dla dzieci na temat wpływu diety na stan uzębienia. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym wpływu diety na stan uzębienia, 

2)

 

ustalić temat zajęć, 

3)

 

dobrać metody nauczania z uwzględnieniem moŜliwości odbiorcy zajęć edukacyjnych, 

4)

 

zaplanować przebieg zajęć, 

5)

 

zaproponować środki dydaktyczne, 

6)

 

przedstawić wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

arkusze papieru, 

 

pisaki, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Planowanie  i  organizowanie 
stomatologicznej działalności edukacyjnej”   

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 6, 8, 9, 15, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

 

 

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.  c,  2.  b, 3.  b,  4. b,  5.  b,  6.  c, 7.b, 8.  c,  9.  a,  10.  a,  11.  c, 
12. b, 13. c, 14. c, 15. a, 16. c, 17. c, 18. a, 19. b, 20. a  

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić 

zanieczyszczenia 

ś

rodowiska 

2  Zidentyfikować prawidłową dietę 

3  Zidentyfikować pasty do zębów 

RozróŜnić 

składniki 

płynów 

do 

płukania jamy ustnej 

PP 

5  Wskazać środki o małej ilości fluoru 

6  Zidentyfikować metale cięŜkie 

PP 

RozróŜnić  czynniki  wpływające  na 
częstość stosowania fluoru 

8  Wskazać zasady higieny jamy ustnej 

PP 

9  Zidentyfikować racjonalną dietę 

PP 

10 

RozróŜnić 

cechy 

leczenia 

ortodontycznego 

11 

Określić czynniki wpływające na stan 
zdrowia 

12  Rozpoznać zanik przyzębia 

PP 

13 

Określić 

aspekty 

wychowania 

zdrowotnego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

14 

Wskazać  czynniki  wpływające  na 
zdrowie 

15 

Zidentyfikować  szkodliwe  czynniki 
wpływające na narządy Ŝucia 

PP 

16  RozróŜnić objawy próchnicy 

17 

RozróŜnić  elementy  higieny  jamy 
ustnej 

18  Określić promocję zdrowia 

PP 

19  RozróŜnić rodzaje szczoteczek 

20  RozróŜnić cechy profilaktyki 

 
Przebieg testowania                  

 
Instrukcja dla nauczyciela     

 

 

 

 

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielenia odpowiedzi.  

 
Instrukcja dla ucznia    

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań.  Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 
jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia!  

 

Materiały dla ucznia:   

 

 

 

 

 

 

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Zapobieganie zanieczyszczeniu środowiska polega  

a)

 

tylko na oczyszczaniu. 

b)

 

tylko na stosowaniu Ŝywności ekologicznej. 

c)

 

na oczyszczaniu i Ŝywności ekologicznej. 

d)

 

na wyrzucaniu śmieci i rozwoju przemysłu. 

 

2.

 

Dieta bogata w białko, witaminy, minerały, regularne posiłki to dieta 

a)

 

nieracjonalna. 

b)

 

racjonalna. 

c)

 

profilaktyczna. 

d)

 

sezonowa. 

 

3.

 

Zaleca się uŜywanie past zawierających 

a)

 

potas. 

b)

 

fluor. 

c)

 

wodór. 

d)

 

glukozę. 

 

4.

 

W płynach do płukania jamy ustnej głównym składnikiem jest 

a)

 

potas. 

b)

 

fluor. 

c)

 

magnez. 

d)

 

witamina C. 

 

5.

 

Preparaty o małym stęŜeniu fluoru są przeznaczone  

a)

 

do rzadkiego stosowania. 

b)

 

do częstego stosowania. 

c)

 

do stosowania w warunkach ambulatoryjnych. 

d)

 

do stosowania raz na dwa lata. 

 

6.

 

Metalem cięŜkim jest 

a)

 

potas. 

b)

 

fluor. 

c)

 

ołów. 

d)

 

wapń. 

 

7.

 

Częstość stosowania płukanek fluorowych zaleŜy od 

a)

 

ceny. 

b)

 

ilości jonów fluorkowych. 

c)

 

ilości jonów siarczanowych. 

d)

 

koloru preparatu. 

 

8.

 

Higiena jamy ustnej to mycie zębów metodą 

a)

 

mycia na sucho. 

b)

 

tarcia. 

c)

 

wibracyjną. 

d)

 

okrąŜania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

9.

 

Prawidłowa dieta  

a)

 

powinna utrzymywać stałą ilość śliny w jamie ustnej. 

b)

 

powinna składać się z węglowodanów. 

c)

 

powinna być zmieniana co 5 lat. 

d)

 

nie ma nic wspólnego z higieną zębów. 

 

10.

 

Leczenie ortodontyczne obejmuje 

a)

 

załoŜenie aparatu. 

b)

 

borowanie zębów. 

c)

 

leczenie objawowe. 

d)

 

badania okresowe. 

 

11.

 

Na stan zdrowia nie  ma wpływu 

a)

 

ś

rodowisko. 

b)

 

zarobki. 

c)

 

wiatr. 

d)

 

wykształcenie. 

 

12.

 

Zanik przyzębia występuje u 

a)

 

młodych ludzi. 

b)

 

starszych ludzi. 

c)

 

dzieci w wieku szkolnym. 

d)

 

niemowląt. 

 

13.

 

Aspekty wychowania zdrowotnego to 

a)

 

uprawianie bardzo nielicznych ćwiczeń fizycznych. 

b)

 

spoŜywanie duŜej ilości węglowodanów. 

c)

 

identyfikacja z własną płcią. 

d)

 

leczenia zębów. 

 

14.

 

Czynnikiem wpływającym na zdrowie jest 

a)

 

tylko styl Ŝycia. 

b)

 

tylko środowisko. 

c)

 

styl Ŝycia i środowisko. 

d)

 

tylko sposób odŜywiania. 

 

15.

 

Czynnikiem szkodliwym, prowadzącym do zaburzeń narządu Ŝucia jest 

a)

 

płytka nazębna. 

b)

 

płyn do płukania i szczoteczka ze sztucznego włosia. 

c)

 

szczoteczka z naturalnego włosia i płukanie jamy ustnej. 

d)

 

pasta z fluorem. 

 

16.

 

Objawami próchnicy są 
a)

 

bóle w klatce piersiowej. 

b)

 

zawroty głowy. 

c)

 

bóle zębów. 

d)

 

krwawienie dziąseł. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

17.

 

Higiena jamy ustnej to 

a)

 

mycie. 

b)

 

płukanie. 

c)

 

mycie, płukanie i nitkowanie. 

d)

 

nitkowanie. 

 
18.

 

Promocja zdrowia to proces ułatwiający 

a)

 

poprawę zdrowia. 

b)

 

lepsze samopoczucie. 

c)

 

prawidłową higienę. 

d)

 

zmianę środowiska Ŝycia. 

 
19.

 

Wybór szczoteczki zaleŜy  

a)

 

tylko od wieku. 

b)

 

od wieku i higieny. 

c)

 

tylko od higieny. 

d)

 

od płci. 

 

20.

 

Profilaktyka jest 

a)

 

istotna. 

b)

 

niepotrzebna. 

c)

 

czasami tylko istotna. 

d)

 

bardzo często nieistotna. 

 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Planowanie i organizowanie stomatologicznej działalności edukacyjnej 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Test 2 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Planowanie  i  organizowanie 
stomatologicznej działalności edukacyjnej”   
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 6, 8, 9, 15, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    

 

 

 

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. d, 4. a, 5. d, 6. c, 7. b, 8. a, 9. c, 10. c, 11. a, 
12. d, 13. d, 14. b, 15. b, 16. b, 17. c, 18. a, 19. d, 20. c

 

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać 

zachowanie 

sprzyjające 

zdrowiu 

RozróŜnić 

zachowanie 

zagraŜające 

zdrowiu 

Zidentyfikować zdrowy styl Ŝycia 

Wskazać rolę witaminy A i E 

PP 

Określić cel profilaktyki 

PP 

Zidentyfikować poziomy profilaktyki 

RozróŜnić 

cechy 

profilaktyki  

pierwotnej 

Wskazać cechy profilaktyki wtórnej 

PP 

Zatosować  metody wdraŜania edukacji 
zdrowotnej 

PP 

10 

Zidentyfikować 

cele 

edukacji 

zdrowotnej 

11 

Określić sposób realizacji Narodowego 
Programu Zdrowia 

12 

Zastosować 

odpowiednią 

metodę 

prowadzenia zajęć  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

13  Scharakteryzować promocję zdrowia 

14  Określić rodzaj profilaktyki 

15  Określić rodzaj płukania jamy ustnej 

PP 

16  Zdefiniować wychowanie fizyczne 

17 

Zidentyfikować 

zanieczyszczenia 

ś

rodowiska 

PP 

18 

Wskazać 

cechy 

prawidłowego 

zachowania podczas ciąŜy 

PP 

19 

Zidentyfikować 

choroby 

osób 

starszych  

20  Określić cel ochrony środowiska 

 
Przebieg testowania  

              

 
 

Instrukcja dla nauczyciela    

 

 

 

 

 

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielenia odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia    

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 
jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia!  

Materiały dla ucznia:   

 

 

 

 

 

 

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

1.

 

Zachowanie sprzyjające zdrowiu to 

a)

 

tylko aktywność fizyczna. 

b)

 

tylko racjonalne Ŝywienie. 

c)

 

aktywność fizyczna i racjonalne Ŝywienie. 

d)

 

bieganie. 

 

2.

 

Zachowanie zagraŜające zdrowiu to 
a)

 

tylko palenie. 

b)

 

bieganie. 

c)

 

tylko alkohol. 

d)

 

palenie i alkohol. 

 

3.

 

Zdrowy styl Ŝycia polega na 
a)

 

dbałości o higienę. 

b)

 

niepaleniu. 

c)

 

odpowiedniej aktywności fizycznej. 

d)

 

dbałości o higienę, nie paleniu, odpowiedniej aktywności fizycznej. 

 

4.

 

Witaminy A i E mają wpływ na  
a)

 

nawilŜanie krtani. 

b)

 

osteoporozę. 

c)

 

menopauzę. 

d)

 

choroby reumatyczne. 

 

5.

 

Profilaktyka to 
a)

 

eliminowanie czynników ryzyka. 

b)

 

chronienie zdrowia. 

c)

 

zabieg stomatologiczny. 

d)

 

eliminowanie czynników ryzyka, chronienie zdrowia. 

 

6.

 

Ilość poziomów profilaktyki to 
a)

 

1. 

b)

 

2. 

c)

 

3. 

d)

 

4. 

 

7.

 

Profilaktyka pierwotna to działanie 
a)

 

najpóźniejsze. 

b)

 

najwcześniejsze. 

c)

 

przed zdarzeniem. 

d)

 

tymczasowe. 

 

8.

 

Profilaktyka wtórna dotyczy 
a)

 

osób ze zwiększonym ryzykiem choroby. 

b)

 

osób ze zmniejszonym ryzykiem choroby. 

c)

 

osób zdrowych. 

d)

 

osób średnio chorych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

9.

 

Edukacja zdrowotna polega na 
a)

 

propagowaniu bezpiecznego palenia papierosów. 

b)

 

propagowaniu biegania w przypadku osób  z chorobami serca. 

c)

 

propagowaniu dbania o zdrowie. 

d)

 

propagowaniu zdrowego stylu Ŝycia podczas wizyt domowych. 

 

10.

 

Edukacja zdrowotna obejmuje  
a)

 

pojęcie zdrowia. 

b)

 

tylko świadomość zdrowia. 

c)

 

ś

wiadomość i rozumienie zdrowia. 

d)

 

picie alkoholu. 

 

11.

 

Realizacja Narodowego Programu Zdrowia polega m. in. na 
a)

 

zwiększeniu aktywności fizycznej społeczeństwa. 

b)

 

tworzeniu nowych struktur administracyjnych. 

c)

 

zakazie sprzedaŜy Ŝywności wysoko przetworzonej. 

d)

 

zakazie uŜywania opakowań, które nie mogą podlegać recyklingowi. 

 

12.

 

Najlepszą metodą prowadzenia zajęć dla dzieci w zakresie edukacji jest m. in. 
a)

 

wykład. 

b)

 

referat. 

c)

 

seminarium. 

d)

 

ć

wiczenie praktyczne, np. wykonanie pracy plastycznej. 

 

13.

 

Promocja zdrowia to 
a)

 

podstawowy elementy chorobotwórczy. 

b)

 

dodatkowa aseptyka. 

c)

 

poboczna oś polityki zdrowotnej. 

d)

 

główna oś polityki zdrowotnej. 

 

14.

 

UŜywanie past z fluorem jest profilaktyką 
a)

 

zbiorową. 

b)

 

indywidualną. 

c)

 

społeczną. 

d)

 

profesjonalną. 

 

15.

 

Płukanie jamy ustnej pod ciśnieniem to 
a)

 

iryguacja. 

b)

 

irygacja. 

c)

 

torbulacja. 

d)

 

sterylizacja. 

 

16.

 

Wychowanie fizyczne to  
a)

 

wychowanie zdrowotne. 

b)

 

wychowanie sportowe. 

c)

 

wychowanie fizjoterapeutyczne. 

d)

 

wychowanie rodzinne. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

17.

 

Zanieczyszczenia metalami cięŜkimi to zanieczyszczenia 
a)

 

węglem. 

b)

 

miedzią. 

c)

 

ołowiem. 

d)

 

wodorem. 

 

18.

 

Kobiety w ciąŜy nie powinny 
a)

 

pić alkoholu i palić papierosów. 

b)

 

racjonalnie się odŜywiać. 

c)

 

przestrzegać higieny. 

d)

 

dbać o zdrowy styl Ŝycia. 

 

19.

 

Osoby w starszym wieku są bardziej naraŜone  
a)

 

tylko na alergie. 

b)

 

tylko na wypadanie zębów. 

c)

 

tylko na brak śliny. 

d)

 

na alergie, wypadanie zębów, brak śliny. 

 

20.

 

Ochrona środowiska polega   
a)

 

tylko na prawidłowym gospodarowaniu. 

b)

 

tylko na prawidłowym kształtowaniu środowiska. 

c)

 

na prawidłowym gospodarowaniu i racjonalnym kształtowaniu środowiska. 

d)

 

na śmieceniu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Planowanie i organizowanie stomatologicznej działalności edukacyjnej 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7. LITERATURA 

 

 
1.

 

Charzyńska-Gula M.: Edukacja zdrowotna rodziny. IMW, Lublin 2002 

2.

 

Dembowski  J.:  Psychologiczne  problemy  starzenia  się  człowieka.  PZWL,  Warszawa-
Poznań 1984 

3.

 

Karski J.: Promocja zdrowia. IGNIS, Warszawa 1999 

4.

 

Kawczyńska-Butrym  Z.:  Problemy  opieki  nad  człowiekiem  starszym  –  obszary  pomocy 
i wsparcia. Praca socjalna. Śląsk, Katowice 1999 

5.

 

Sapota A.: Mikrobiologia diagnostyczna. AM w Łodzi 2005 

6.

 

www.esculap.pl 

7.

 

www.dental.pl 

8.

 

www.zdrowie.pl 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 
Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 

3.

 

Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „śak”, 
Warszawa 2003 

4.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

5.

 

Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  I  i  II. 
Wydawnictwo ITeE, Radom 1999