„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Natalia Wysocka
Planowanie i organizowanie stomatologicznej działalności
edukacyjnej 322[03]Z3.01
Podręcznik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
lek. med. Ewa Rusiecka
lek. med. Konrad Szymczyk
Opracowanie redakcyjne:
mgr Natalia Wysocka
Konsultacja:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[03].Z3.01
,,Planowanie i organizacja stomatologicznej działalności edukacyjnej”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu higienistka stomatologiczna.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
4
3.
Cele kształcenia
5
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
6
5. Ćwiczenia
11
5.1. Edukacja i wychowanie zdrowotne oraz promocja zdrowia
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Wpływ warunków środowiskowych na stan zdrowia człowieka
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3.Zasady
planowania
i
organizacja
stomatologicznej
edukacji
prozdrowotnej
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Zasady dydaktyki
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
33
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna.
W poradniku zamieszczono:
–
wymagania wstępne, umiejętności jakie powinien posiadać uczeń przed przystąpieniem
do realizacji jednostki modułowej,
–
cele kształcenia, umiejętności jakie uczeń opanuje podczas realizacji programu jednostki
modułowej,
–
przykładowe scenariusz zajęć,
–
ć
wiczenia, zawierające polecenie, wskazówki do realizacji, sposób wykonania, zalecane
metody nauczania–uczenia
się oraz środki dydaktyczne do wykonania ćwiczenia, które
pomogą ukształtować umiejętności praktyczne i zweryfikować nabytą wiedzę
teoretyczną,
–
sprawdzian osiągnięć, pozwoli ocenić poziom nabytych umiejętności,
–
wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np.: dyskusji dydaktycznej,
metody projektu, metody ćwiczeń praktycznych. Formy organizacyjne pracy uczniów mogą
być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej do zespołowej pracy uczniów.
Schemat układu jednostek modułowych
322[03].Z3.01
Planowanie i organizowanie
stomatologicznej działalności edukacyjnej
322[03].Z3
Edukacja zdrowotna
322[03].Z3.02
Prowadzenie edukacji prozdrowotnej
dla kobiet w ciąży i karmiących
322[03].Z3.03
Prowadzenie edukacji prozdrowotnej
dla dzieci i młodzieży
322[03].Z3.04
Prowadzenie edukacji prozdrowotnej
dla osób dorosłych
i w podeszłym wieku
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2.WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej powinieneś umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
posługiwać się podstawową terminologią stomatologiczną,
−
stosować zasady higieny jamy ustnej,
−
rozróżniać choroby jamy ustnej,
−
dokonywać analizy przeprowadzanego wywiadu z pacjentem,
−
rozwiązywać problemy w zakresie badań podmiotowych,
−
planować profilaktykę chorób jamy ustnej,
−
komunikować się z uczestnikami procesu pracy,
−
rozwiązać problemy w zakresie wykonywania zadań zawodowych,
−
korzystać z komputera z dostępem do Internetu,
−
współpracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku procesu kształcenia uczeń (słuchacz) powinien umieć:
−
posłużyć się pojęciami: kultura zdrowotna, wychowanie zdrowotne, edukacja zdrowotna,
promocja zdrowia,
−
określić kierunki rozwoju edukacji zdrowotnej,
−
scharakteryzować zasady i metody wychowania zdrowotnego,
−
scharakteryzować koncepcje promocji zdrowia,
−
określić zależności dotyczące układu stomatognatycznego w odniesieniu do
poszczególnych okresów życia człowieka,
−
określić wpływ warunków środowiskowych na stan zdrowia człowieka i społeczeństwa
oraz na edukację prozdrowotną,
−
zinterpretować wyniki badań statystycznych dotyczące stanu zdrowia społeczeństwa,
−
dokonać analizy informacji medycznych dotyczących stanu narządu żucia pacjenta,
−
posłużyć się podstawową terminologią z zakresu dydaktyki,
−
scharakteryzować zasady i metody nauczania,
−
określić cele stomatologicznej działalności edukacyjnej,
−
scharakteryzować dostosować metody i środki oddziaływania do możliwości
poznawczych odbiorców,
−
dobrać środki dydaktyczne stosowane w edukacji zdrowotnej,
−
określić formy prowadzenia stomatologicznej edukacji prozdrowotnej,
−
dobrać i wykonać pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć edukacyjnych,
−
dokonać oceny zaplanowanych działań,
−
określić rolę higienistki stomatologicznej w edukacji prozdrowotnej,
−
zaplanować i zorganizować pracę edukacyjną dla pacjentów w różnym wieku,
pochodzących z różnych środowisk,
−
zaplanować pracę z zakresu edukacji prozdrowotnej dla kobiet w ciąży i matek
karmiących,
−
zaplanować pracę z zakresu edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzieży,
−
zaplanować pracę z zakresu edukacji prozdrowotnej dla osób dorosłych i w podeszłym
wieku,
−
zaplanować i zorganizować działania dotyczące profilaktyki fluorowej próchnicy zębów,
−
zaplanować i zorganizować działania z zakresu profilaktyki periodontologicznej,
−
zaplanować i zorganizować działania z zakresu profilaktyki ortodontycznej,
−
zaplanować działania edukacyjne ułatwiające profilaktykę ubytków w uzębieniu,
−
podjąć współpracę z instytucjami opracowującymi publikacje z zakresu higieny
stomatologicznej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03]
Moduł:
Edukacja zdrowotna 322[03].Z3
Jednostka modułowa:
Planowanie i organizacja stomatologicznej działalności
edukacyjnej 322[03].Z3.01
Temat: Edukacja i wychowanie zdrowotne oraz promocja zdrowia.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności praktycznych tworzenia planu edukacji zdrowotnej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
uzasadnić konieczność edukacji zdrowotnej,
−
wymienić elementy podstawowe w edukacji zdrowotnej,
−
scharakteryzować błędy popełniane w edukacji zdrowotnej,
−
uzasadnić wybór odpowiednich metod kształcenia,
−
przedstawić plan prawidłowego, racjonalnego kształcenia zdrowotnego.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
praca w zespole,
−
przydział zadań zawodowych,
−
ocena stopnia wykonania zadania.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda projektu,
−
dyskusja.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w 3-4 osobowych grupach.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
plansze,
−
arkusze papieru,
−
mazaki,
−
rzutnik multimedialny,
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
materiał nauczania 4.1.1 poradnika dla ucznia.
Zadanie dla ucznia:
Opracuj plan edukacji zdrowotnej dotyczący racjonalnego odżywiania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Podanie tematu zajęć.
2.
Wyjaśnienie uczniom celu ogólnego i celów szczegółowych zajęć.
3.
Podział uczniów na grupy zadaniowe i wybór lidera.
4.
Wyjaśnienie zasad pracy w grupie, metodą projektu.
Faza właściwa
1.
Praca w grupach metodą projektu.
Faza I. Informacje
1.
Nauczyciel omawia istotę edukacji zdrowotnej, przedstawia jego strukturę.
2.
Nauczyciel omawia poszczególne elementy mające wpływ na zdrowie.
3.
Nauczyciel daje zespołom możliwość zadawania pytań.
Faza II. Konstrukcja planu marketingowego w zespołach zadaniowych.
1.
Zespoły określają rodzaje pytań do poszczególnych schorzeń, wynikających z braku
ś
wiadomości o zagrożeniu chorobą.
2.
Dyskusja w zespołach nad treściami, jakie powinny znajdować się w prawidłowej
edukacji zdrowotnej.
3.
Lider zespołu przydziela każdemu członkowi zespołu do opracowania dwa dialogi do
przedstawienia.
4.
Uczniowie pracują samodzielnie, zapisując na kartkach treści, jakie powinny znaleźć się
w edukacji zdrowotnej, wyszukują też jak przedstawiona wiedza dotycząca zdrowia
wpływa negatywnie na organizm.
5.
Uczniowie w ramach grupy wymieniają się kartkami i ewentualnie dopisują swoje
propozycje.
6.
Lider grupy zbiera wszystkie karteczki i wspólnie z grupą ustalają ostateczną wersję
planu edukacji zdrowotnej.
Faza III. Prezentacja projektu w formie multimedialnej „Edukacja zdrowotna” .
1.
Każda grupa w ciągu tygodnia ma przygotować prezentację multimedialną z profilaktyki
zdrowotnej.
2.
Na zajęciach każda grupa prezentuje projekt w postaci multimedialnej, omawiając
i uzasadniając treści zawierające się w pojęciu racjonalnego odżywiania oraz określić
rodzaje schorzeń, które mogą wystąpić, jeśli nie będzie przestrzegana promocja
i edukacja zdrowotna.
Faza IV. Ocena projektów.
1.
Nauczyciel wraz z uczniami ocenia plany edukacji zdrowotnej pod kątem poprawności
i atrakcyjności prezentacji.
2.
Nauczyciel przydziela każdej grupie punkty za projekt.
3.
Uczniowie w grupie rozdzielają punkty w zależności od stopnia zaangażowania
w przygotowanie i prezentację projektu, które następnie przeliczają na oceny.
Faza V. Podsumowanie
1.
Uczniowie uzasadniają potrzebę tworzenia planu edukacji zdrowotnej, zwłaszcza
w sytuacji, kiedy edukację traktuje się jako profilaktykę prozdrowotną. Uczniowie
omawiają trudności, jakie napotkali w trakcie realizacji projektu.
2.
Nauczyciel dziękuje uczniom za realizację projektu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Praca domowa
Wyszukaj w Internecie przykłady najczęściej popełnianych błędów w edukacji
zdrowotnej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć oraz nabycia umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03]
Moduł:
Edukacja zdrowotna 322[03].Z3
Jednostka modułowa:
Planowanie i organizacja stomatologicznej działalności
edukacyjnej 322[03].Z3.01
Temat: Wpływ warunków środowiskowych na stan zdrowia człowieka.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności analizowania wpływu warunków środowiskowych
na stan zdrowia człowieka.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wskazać źródła informacji o środowisku naturalnym,
−
rozróżnić korzystny wpływ edukacji ekologicznej na środowisko,
−
przeprowadzić analizę zanieczyszczeń środowiska,
−
rozróżnić zalety przestrzegania ochrony środowiska.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda projektu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca zespołowa.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
arkusze papieru,
−
mazaki,
−
materiał nauczania 4.1.1 poradnika dla ucznia,
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
rzutnik multimedialny,
−
Panorama firm,
−
katalogi branżowe,
−
prasa.
Przebieg zajęć:
Etap I
1.
Określenie tematu zajęć.
2.
Wyjaśnienie tematu, celu ogólnego i celów szczegółowych.
3.
Przedstawienie uczniom zadania:
−
stomatolog nakłania do ochrony środowiska naturalnego, zaś pacjent twierdzi, że
ś
rodowisko naturalne w ogóle nie ma wpływu na stan zdrowia człowieka.
4.
Przypomnienie zasad pracy w zespole.
5.
Podział uczniów na zespoły zadaniowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
6.
Przydział ról poszczególnym zespołom:
−
dwa zespoły pełnią rolę stomatologów wyjaśniających zalety działań chroniących
przyrodę i środowisko naturalne, pozostałe pełnią rolę pacjentów, którzy twierdzą, że
dbanie o środowisko nie ma wpływu na zdrowie człowieka.
7.
Zespoły zadaniowe opracowują strategię działania.
8.
Zespoły poszukują informacji o wpływie środowiska na organizm człowieka.
9.
W ciągu tygodnia uczniowie mają za zadanie przygotować:
−
zespoły pełniące pacjentów, którzy twierdzą, że środowisko nie ma wpływu na
zdrowie człowieka – wybór najczęściej popełnianych błędów w ochronie
ś
rodowiska.
−
pozostałe zespoły – informacje o cechach środowiska i prezentację multimedialną.
Etap II
1.
Prezentacja informacji o cechach środowiska, wpływie środowiska na organizm ludzki.
Wybór zespołu, który najlepiej określił wpływ środowiska na organizm ludzki i określił
choroby mogące powstać w wyniku zanieczyszczenia środowiska. Negocjacje między
grupami. Wybór zespołu, który najlepiej zdefiniował i przedstawił negatywny
i pozytywny wpływ środowiska na organizm ludzki.
2.
Nauczyciel wyjaśnia, dlaczego inne zespoły nie zostały wybrane.
3.
Nauczyciel ocenia pracę zespołów przydzielając im punkty, które uczniowie rozdzielają
w zależności od stopnia zaangażowania w przygotowanie i prezentację projektu, które
następnie przeliczają na oceny.
Zakończenie zajęć
Nauczyciel przypomina uczniom skąd można uzyskać informację na temat
zanieczyszczeń środowiska i wpływu na organizm.
Praca domowa
Wyszukaj przykłady zabiegów ochronny środowiska stosowanych w Polsce i za granicą.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć oraz nabycia umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Edukacja i wychowanie zdrowotne oraz promocja zdrowia
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeczytaj zdania zawarte w tabeli i określ czy są one prawdziwe, czy fałszywe.
Karta pracy
PYTANIA
PRAWDA
FAŁSZ
Promocja zdrowia ułatwia ludziom poprawę stanu
zdrowia
Styl życia nie wpływa na zdrowie
Edukacja jest elementem promocji zdrowia
Profilaktyka polega na edukacji
Promocja zdrowia to oś polityki zdrowotnej
Zdrowy styl życia polega na dbałości o higienę
Profilaktyka to eliminowanie czynników ryzyka
Zachowania sprzyjające zdrowiu to palenie tytoniu
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym promocji zdrowia,
2)
przeczytać uważnie zdania, zawarte w karcie pracy,
3)
zaznaczyć X w odpowiedniej kolumnie prawda lub fałsz,
4)
porównać wyniki pracy w grupie.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ć
wiczenie indywidualne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
karta pracy,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Dokonaj analizy roli higienistki stomatologicznej w promocji zdrowia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i
sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym promocji zdrowia,
2)
wskazać zadania higienistki stomatologicznej,
3)
wyszukać obszary promocji zdrowia, które mogłaby realizować higienistka
stomatologiczna,
4)
przeprowadzić dyskusję na temat wpływu profilaktyki na zdrowie człowieka.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
metaplan,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
arkusze papieru,
−
tablica,
−
mazaki,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wskaż zależności dotyczące układu stomatognatycznego w odniesieniu do
poszczególnych okresów życia człowieka.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym układu stomatologicznego,
2)
wyszukać w dostępnych źródłach informacje na temat układu stomatognatycznego,
3)
dokonać analizy zależności między układem stomatognatycznym a okresami życia
człowieka.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ć
wiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Wpływ warunków środowiskowych na stan zdrowia
człowieka
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj analizy wpływu warunków środowiska na zdrowie człowieka.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym wpływu warunków środowiska na
zdrowie człowieka,
2)
wyszukać w dostępnych źródłach, informacji na temat chorób spowodowanych
czynnikami środowiskowymi,
3)
przeprowadzić analizę tych zjawisk,
4)
postawić wnioski na podstawie analizy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wymień i scharakteryzuj czynniki wpływające na zanieczyszczenie środowiska.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym zanieczyszczeń środowiska,
2)
wyszukać w Internecie informacje o czynnikach wpływających na zanieczyszczenie
ś
rodowiska,
3)
przeprowadzić analizę czynników mających negatywny wpływ na zdrowie,
4)
przedstawić wyniki ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Przeprowadź, pracując w parach, dialog z pacjentem, uświadamiając mu, że czynniki
ś
rodowiskowe mają wpływ na zdrowie człowieka.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym wpływu środowiska na zdrowie
człowieka,
2)
przygotować scenki i dialog,
3)
zaprezentować dialog,
4)
omówić wnioski na forum grupy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ć
wiczenia zespołowe,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
arkusze papieru,
−
przybory do pisania,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Zasady
planowania i organizacja stomatologicznej edukacji
prozdrowotnej
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaplanuj i zorganizuj działania z zakresu profilaktyki periodontologicznej oraz z zakresu
profilaktyki ortodontycznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. Nauczyciel powinien
poinformować o przestrzeganiu przepisów BHP na stanowisku pracy ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym stomatologicznej edukacji
prozdrowotnej,
2)
wybrać dwie sytuacje opisujące profilaktykę periodontologiczną higieny jamy ustnej,
3)
wybrać dwie sytuacje opisujące profilaktykę ortodontyczną higieny jamy ustnej,
4)
przedyskutować optymalny plan profilaktyki.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
tablica,
−
mazaki,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wpisz w diagram czynniki wpływające na stan higieny jamy ustnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym higieny jamy ustnej,
2)
wyszukać czynniki wpływające na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej,
3)
wpisać czynniki w diagram.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ś
rodki dydaktyczne:
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Rysunek do ćwiczenia 2
Ćwiczenie 3
Wpisz do tablicy brakujące elementy doboru właściwej metody szczotkowania.
Tabela do ćwiczenia 3
Stan jamy ustnej
Szczoteczka do zębów
Metoda szczotkowania
zdrowe przyzębie
ś
rednia twardość
Stillmanna, ............. lub ..........;
unikanie ................................
..............................................
zaostrzone zapalenia
przyzębia
.......................
roll
recesja dziąsła,
wrażliwość szyjek
........................
roll, .....................;
unikanie ....................
..................... i .................
implanty zębowe
bardzo miękka
delikatne oczyszczanie
połączenia wszczepu z dziąsłem
po zabiegach
chirurgicznych
.........................
..................................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.
HIGIENA
JAMY USTNEJ
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym metod szczotkowania,
2)
dokonać analizy czynników, mających wpływ na właściwy wybór szczoteczki i metody
szczotkowania,
3)
uzupełnić tabelę,
4)
zaprezentować wyniki na forum grupy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
tabela,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Zaplanuj zajęcia z zakresu edukacji prozdrowotnej higieny jamy ustnej dla młodzieży
szkoły ponadgimnazjalnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i
sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. Nauczyciel
powinien poinformować o przestrzeganiu przepisów BHP na stanowisku pracy ucznia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym edukacji prozdrowotnej,
2)
dobrać metodę pracy dydaktycznej w zakresie edukacji prozdrowotnej higieny jamy
ustnej,
3)
opracować scenariusz przeprowadzenia zajęć edukacyjnych dla młodzieży ponadgimnazjalnej.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
arkusze papieru,
−
pisaki,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Zasady dydaktyki
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wybierz temat zajęć edukacyjnych z zakresu profilaktyki higieny jamy ustnej. Dobierz
metody i środki dydaktyczne do prowadzenia zajęć edukacyjnych z wybranego przez siebie
zagadnienia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym metod i środków dydaktycznych,
2)
ustalić temat zajęć edukacyjnych,
3)
dobrać metody nauczania,
4)
dobrać środki dydaktyczne do realizacji zajęć,
5)
przedstawić wynik ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
arkusze papieru,
−
przybory do pisania,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Zaplanuj
współpracę
z
odpowiednimi
instytucjami
na
terenie
Twojej
miejscowości/rejonu zamieszkania w zakresie higieny stomatologicznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym higieny stomatologicznej,
2)
wyszukać instytucje, które mogłyby podjąć współpracę w zakresie działań
profilaktycznych higieny jamy ustnej,
3)
ustalić tematykę działań profilaktycznych,
4)
zaplanować współpracę z odpowiednimi instytucjami,
5)
przedstawić wyniki ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
arkusze papieru,
−
pisaki,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Zaplanuj szkolenie dla personelu opiekuńczo-wychowawczego żłobka i przedszkola na
temat ujemnych skutków dla zdrowia dziecka schorzeń takich jak: próchnica, choroby
przyzębia i wady zgryzu. Dobierz samodzielnie metodę dydaktyczną.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i
sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym metod dydaktycznych,
2)
ustalić temat szkolenia,
3)
dobrać metodę dydaktyczną,
4)
zaplanować przebieg zajęć,
5)
przedstawić wyniki ćwiczenia,
6)
dokonać analizy efektywności zaproponowanych metod dydaktycznych.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
arkusze papieru,
−
pisaki,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Zaplanuj zajęcia edukacyjne dla dzieci na temat wpływu diety na stan uzębienia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym wpływu diety na stan uzębienia,
2)
ustalić temat zajęć,
3)
dobrać metody nauczania z uwzględnieniem możliwości odbiorcy zajęć edukacyjnych,
4)
zaplanować przebieg zajęć,
5)
zaproponować środki dydaktyczne,
6)
przedstawić wynik ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
ć
wiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
arkusze papieru,
−
pisaki,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6.
EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Planowanie i organizowanie
stomatologicznej działalności edukacyjnej”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 4, 6, 8, 9, 15, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. b, 5. b, 6. c, 7.b, 8. c, 9. a, 10. a, 11. c,
12. b, 13. c, 14. c, 15. a, 16. c, 17. c, 18. a, 19. b, 20. a
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić
zanieczyszczenia
ś
rodowiska
A
P
c
2 Zidentyfikować prawidłową dietę
B
P
b
3 Zidentyfikować pasty do zębów
A
P
b
4
Rozróżnić
składniki
płynów
do
płukania jamy ustnej
C
PP
b
5 Wskazać środki o małej ilości fluoru
A
P
b
6 Zidentyfikować metale ciężkie
C
PP
c
7
Rozróżnić czynniki wpływające na
częstość stosowania fluoru
B
P
b
8 Wskazać zasady higieny jamy ustnej
C
PP
c
9 Zidentyfikować racjonalną dietę
C
PP
a
10
Rozróżnić
cechy
leczenia
ortodontycznego
B
P
a
11
Określić czynniki wpływające na stan
zdrowia
B
P
c
12 Rozpoznać zanik przyzębia
C
PP
b
13
Określić
aspekty
wychowania
zdrowotnego
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
14
Wskazać czynniki wpływające na
zdrowie
B
P
c
15
Zidentyfikować szkodliwe czynniki
wpływające na narządy żucia
C
PP
a
16 Rozróżnić objawy próchnicy
B
P
c
17
Rozróżnić elementy higieny jamy
ustnej
C
P
c
18 Określić promocję zdrowia
C
PP
a
19 Rozróżnić rodzaje szczoteczek
B
P
b
20 Rozróżnić cechy profilaktyki
A
P
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielenia odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Zapobieganie zanieczyszczeniu środowiska polega
a)
tylko na oczyszczaniu.
b)
tylko na stosowaniu żywności ekologicznej.
c)
na oczyszczaniu i żywności ekologicznej.
d)
na wyrzucaniu śmieci i rozwoju przemysłu.
2.
Dieta bogata w białko, witaminy, minerały, regularne posiłki to dieta
a)
nieracjonalna.
b)
racjonalna.
c)
profilaktyczna.
d)
sezonowa.
3.
Zaleca się używanie past zawierających
a)
potas.
b)
fluor.
c)
wodór.
d)
glukozę.
4.
W płynach do płukania jamy ustnej głównym składnikiem jest
a)
potas.
b)
fluor.
c)
magnez.
d)
witamina C.
5.
Preparaty o małym stężeniu fluoru są przeznaczone
a)
do rzadkiego stosowania.
b)
do częstego stosowania.
c)
do stosowania w warunkach ambulatoryjnych.
d)
do stosowania raz na dwa lata.
6.
Metalem ciężkim jest
a)
potas.
b)
fluor.
c)
ołów.
d)
wapń.
7.
Częstość stosowania płukanek fluorowych zależy od
a)
ceny.
b)
ilości jonów fluorkowych.
c)
ilości jonów siarczanowych.
d)
koloru preparatu.
8.
Higiena jamy ustnej to mycie zębów metodą
a)
mycia na sucho.
b)
tarcia.
c)
wibracyjną.
d)
okrążania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
9.
Prawidłowa dieta
a)
powinna utrzymywać stałą ilość śliny w jamie ustnej.
b)
powinna składać się z węglowodanów.
c)
powinna być zmieniana co 5 lat.
d)
nie ma nic wspólnego z higieną zębów.
10.
Leczenie ortodontyczne obejmuje
a)
założenie aparatu.
b)
borowanie zębów.
c)
leczenie objawowe.
d)
badania okresowe.
11.
Na stan zdrowia nie ma wpływu
a)
ś
rodowisko.
b)
zarobki.
c)
wiatr.
d)
wykształcenie.
12.
Zanik przyzębia występuje u
a)
młodych ludzi.
b)
starszych ludzi.
c)
dzieci w wieku szkolnym.
d)
niemowląt.
13.
Aspekty wychowania zdrowotnego to
a)
uprawianie bardzo nielicznych ćwiczeń fizycznych.
b)
spożywanie dużej ilości węglowodanów.
c)
identyfikacja z własną płcią.
d)
leczenia zębów.
14.
Czynnikiem wpływającym na zdrowie jest
a)
tylko styl życia.
b)
tylko środowisko.
c)
styl życia i środowisko.
d)
tylko sposób odżywiania.
15.
Czynnikiem szkodliwym, prowadzącym do zaburzeń narządu żucia jest
a)
płytka nazębna.
b)
płyn do płukania i szczoteczka ze sztucznego włosia.
c)
szczoteczka z naturalnego włosia i płukanie jamy ustnej.
d)
pasta z fluorem.
16.
Objawami próchnicy są
a)
bóle w klatce piersiowej.
b)
zawroty głowy.
c)
bóle zębów.
d)
krwawienie dziąseł.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
17.
Higiena jamy ustnej to
a)
mycie.
b)
płukanie.
c)
mycie, płukanie i nitkowanie.
d)
nitkowanie.
18.
Promocja zdrowia to proces ułatwiający
a)
poprawę zdrowia.
b)
lepsze samopoczucie.
c)
prawidłową higienę.
d)
zmianę środowiska życia.
19.
Wybór szczoteczki zależy
a)
tylko od wieku.
b)
od wieku i higieny.
c)
tylko od higieny.
d)
od płci.
20.
Profilaktyka jest
a)
istotna.
b)
niepotrzebna.
c)
czasami tylko istotna.
d)
bardzo często nieistotna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Planowanie i organizowanie stomatologicznej działalności edukacyjnej
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Test 2
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Planowanie i organizowanie
stomatologicznej działalności edukacyjnej”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 4, 6, 8, 9, 15, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. d, 4. a, 5. d, 6. c, 7. b, 8. a, 9. c, 10. c, 11. a,
12. d, 13. d, 14. b, 15. b, 16. b, 17. c, 18. a, 19. d, 20. c
.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wskazać
zachowanie
sprzyjające
zdrowiu
A
P
c
2
Rozróżnić
zachowanie
zagrażające
zdrowiu
B
P
d
3
Zidentyfikować zdrowy styl życia
A
P
d
4
Wskazać rolę witaminy A i E
C
PP
a
5
Określić cel profilaktyki
C
PP
d
6
Zidentyfikować poziomy profilaktyki
B
P
c
7
Rozróżnić
cechy
profilaktyki
pierwotnej
B
P
b
8
Wskazać cechy profilaktyki wtórnej
C
PP
a
9
Zatosować metody wdrażania edukacji
zdrowotnej
C
PP
c
10
Zidentyfikować
cele
edukacji
zdrowotnej
B
P
c
11
Określić sposób realizacji Narodowego
Programu Zdrowia
B
P
a
12
Zastosować
odpowiednią
metodę
prowadzenia zajęć
C
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
13 Scharakteryzować promocję zdrowia
A
P
d
14 Określić rodzaj profilaktyki
B
P
b
15 Określić rodzaj płukania jamy ustnej
C
PP
b
16 Zdefiniować wychowanie fizyczne
B
P
b
17
Zidentyfikować
zanieczyszczenia
ś
rodowiska
C
PP
c
18
Wskazać
cechy
prawidłowego
zachowania podczas ciąży
C
PP
a
19
Zidentyfikować
choroby
osób
starszych
B
P
d
20 Określić cel ochrony środowiska
B
P
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielenia odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Zachowanie sprzyjające zdrowiu to
a)
tylko aktywność fizyczna.
b)
tylko racjonalne żywienie.
c)
aktywność fizyczna i racjonalne żywienie.
d)
bieganie.
2.
Zachowanie zagrażające zdrowiu to
a)
tylko palenie.
b)
bieganie.
c)
tylko alkohol.
d)
palenie i alkohol.
3.
Zdrowy styl życia polega na
a)
dbałości o higienę.
b)
niepaleniu.
c)
odpowiedniej aktywności fizycznej.
d)
dbałości o higienę, nie paleniu, odpowiedniej aktywności fizycznej.
4.
Witaminy A i E mają wpływ na
a)
nawilżanie krtani.
b)
osteoporozę.
c)
menopauzę.
d)
choroby reumatyczne.
5.
Profilaktyka to
a)
eliminowanie czynników ryzyka.
b)
chronienie zdrowia.
c)
zabieg stomatologiczny.
d)
eliminowanie czynników ryzyka, chronienie zdrowia.
6.
Ilość poziomów profilaktyki to
a)
1.
b)
2.
c)
3.
d)
4.
7.
Profilaktyka pierwotna to działanie
a)
najpóźniejsze.
b)
najwcześniejsze.
c)
przed zdarzeniem.
d)
tymczasowe.
8.
Profilaktyka wtórna dotyczy
a)
osób ze zwiększonym ryzykiem choroby.
b)
osób ze zmniejszonym ryzykiem choroby.
c)
osób zdrowych.
d)
osób średnio chorych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
9.
Edukacja zdrowotna polega na
a)
propagowaniu bezpiecznego palenia papierosów.
b)
propagowaniu biegania w przypadku osób z chorobami serca.
c)
propagowaniu dbania o zdrowie.
d)
propagowaniu zdrowego stylu życia podczas wizyt domowych.
10.
Edukacja zdrowotna obejmuje
a)
pojęcie zdrowia.
b)
tylko świadomość zdrowia.
c)
ś
wiadomość i rozumienie zdrowia.
d)
picie alkoholu.
11.
Realizacja Narodowego Programu Zdrowia polega m. in. na
a)
zwiększeniu aktywności fizycznej społeczeństwa.
b)
tworzeniu nowych struktur administracyjnych.
c)
zakazie sprzedaży żywności wysoko przetworzonej.
d)
zakazie używania opakowań, które nie mogą podlegać recyklingowi.
12.
Najlepszą metodą prowadzenia zajęć dla dzieci w zakresie edukacji jest m. in.
a)
wykład.
b)
referat.
c)
seminarium.
d)
ć
wiczenie praktyczne, np. wykonanie pracy plastycznej.
13.
Promocja zdrowia to
a)
podstawowy elementy chorobotwórczy.
b)
dodatkowa aseptyka.
c)
poboczna oś polityki zdrowotnej.
d)
główna oś polityki zdrowotnej.
14.
Używanie past z fluorem jest profilaktyką
a)
zbiorową.
b)
indywidualną.
c)
społeczną.
d)
profesjonalną.
15.
Płukanie jamy ustnej pod ciśnieniem to
a)
iryguacja.
b)
irygacja.
c)
torbulacja.
d)
sterylizacja.
16.
Wychowanie fizyczne to
a)
wychowanie zdrowotne.
b)
wychowanie sportowe.
c)
wychowanie fizjoterapeutyczne.
d)
wychowanie rodzinne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
17.
Zanieczyszczenia metalami ciężkimi to zanieczyszczenia
a)
węglem.
b)
miedzią.
c)
ołowiem.
d)
wodorem.
18.
Kobiety w ciąży nie powinny
a)
pić alkoholu i palić papierosów.
b)
racjonalnie się odżywiać.
c)
przestrzegać higieny.
d)
dbać o zdrowy styl życia.
19.
Osoby w starszym wieku są bardziej narażone
a)
tylko na alergie.
b)
tylko na wypadanie zębów.
c)
tylko na brak śliny.
d)
na alergie, wypadanie zębów, brak śliny.
20.
Ochrona środowiska polega
a)
tylko na prawidłowym gospodarowaniu.
b)
tylko na prawidłowym kształtowaniu środowiska.
c)
na prawidłowym gospodarowaniu i racjonalnym kształtowaniu środowiska.
d)
na śmieceniu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Planowanie i organizowanie stomatologicznej działalności edukacyjnej
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
7. LITERATURA
1.
Charzyńska-Gula M.: Edukacja zdrowotna rodziny. IMW, Lublin 2002
2.
Dembowski J.: Psychologiczne problemy starzenia się człowieka. PZWL, Warszawa-
Poznań 1984
3.
Karski J.: Promocja zdrowia. IGNIS, Warszawa 1999
4.
Kawczyńska-Butrym Z.: Problemy opieki nad człowiekiem starszym – obszary pomocy
i wsparcia. Praca socjalna. Śląsk, Katowice 1999
5.
Sapota A.: Mikrobiologia diagnostyczna. AM w Łodzi 2005
6.
www.esculap.pl
7.
www.dental.pl
8.
www.zdrowie.pl
Literatura metodyczna
1.
Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.
Wydawnictwo ITeE, Radom 2001
2.
Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3.
Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „śak”,
Warszawa 2003
4.
Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
5.
Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. Cz. I i II.
Wydawnictwo ITeE, Radom 1999