background image

Janina Wysokińska, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum w Iłowie

Czy potrafisz odróżniać tekst mówiony od pisanego?

Scenariusz lekcji języka polskiego w I kasie gimnazjum

Główne zagadnienia lekcji
Lekcja dotyczy zagadnienia różnic między językiem mówionym a pisanym. Jej celem jest przypomnienie
uczniom tych różnic oraz rozwijanie umiejętności sprawnego posługiwania się  językiem pisanym. Mimo iż
intensywne nauczanie odmiany pisanej języka zaczyna się już w klasie IV szkoły podstawowej, liczne błędy
w wypracowaniach uczniowskich skłaniają do systematycznej pracy nad tym zagadnieniem.

Cele operacyjne
Uczeń powinien:

dostrzegać różnice między językiem mówionym a pisanym,

dokonać analizy językowej tekstu mówionego,

umieć przekształcić tekst mówiony na pisany,

dbać o kulturę wypowiedzi,

efektywnie współdziałać w zespole.

Metody:

gry dramatyczne,

ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy:

indywidualna,

zbiorowa,

grupowa.

Środki dydaktyczne:

rekwizyty do gier dramowych,

nagranie magnetofonowe tekstu,

karty pracy.

Przebieg lekcji
1.  Uczniowie wysłuchują nagranego na taśmę magnetofonową dialogu.

Gdzie powiesimy?

O, tu.

Tu? Nie ..., nieładnie.

To może tam?

Spróbuj tam. Uważaj, bo spadnie!

Nie spadnie. Dobrze?

Tak. Fajnie wygląda.

A to postawimy tutaj, każdy będzie mógł obejrzeć.

Masz rację. To jest najlepsze miejsce, żeby go wyeksponować.

2.  Nauczyciel zadaje pytania (praca zbiorowa)

Czy rozmowa jest dla was zrozumiała?

Czy wiecie, kto rozmawia i o czym?

Czy domyślacie się, gdzie odbyła się rozmowa?

     Uczniowie odpowiadają, że nie wiedzą kto, gdzie i o czym rozmawia.
3.  Licząc na wyobraźnię uczniów, polecamy odegrać scenkę z wykorzystaniem danego dialogu oraz

rekwizytów dostępnych w klasie, np. doniczka z kwiatkiem, portret pisarza, obraz (praca w grupach
dwuosobowych).

4.  Ponowne pytania nauczyciela.

Uczniowie odpowiadają,  że zrozumieli rozmowę, gdyż byli jej obserwatorami. Widzieli osoby, miejsce
i przedmioty. Obserwowali gesty i mimikę uczestników rozmowy (praca zbiorowa)

5.  Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy. Każda z nich przygotowuje rozmowę na jeden z podanych

tematów:

Gdzie byłeś tak długo?

Dlaczego spóźniłeś się do szkoły?

background image

Co się stało z moim długopisem ?

Gdzie jest moja książka?

      Uczniowie sami ustalają, kto z kim rozmawia i w jaki sposób.
6.  Prezentacja rozmów poszczególnych grup
7.  Uczniowie wysłuchują nagrania tekstu mówionego, następnie w zapisie rozmowy wyszukują elementy

językowe charakterystyczne dla tej wypowiedzi (praca grupowa)

powtarzające się wyrazy,

niepoprawna budowa zdań wielokrotnie złożonych,

przewaga zdań pojedynczych,

słownictwo ubogie, dotyczące życia codziennego,

błędy językowe,

nadużywanie zaimków wskazujących i nieokreślonych.

8.  Każda grupa przekształca fragment tekstu na język pisany.
9.  Liderzy grup czytają przeredagowane teksty. Koledzy i nauczyciel dokonują korekty.
10.  Podsumowaniem lekcji będzie uzupełnienie w grupach karty pracy.

Różnice między odmianą mówioną i pisaną języka

Język pisany

Język mówiony

Tematyka

Komunikowanie treści niezwiązanych
bezpośrednio z codziennością; myśli naukowej,
społecznej, artystycznej itp.

Sytuacja

Komunikowanie się twarzą w twarz.
Jednoczesność myślenia i mówienia,
niemożność usunięcia raz już
sformułowanej myśli.

Budowa tekstu

Monolog. Większy stopień spójności tekstu.
Użycie wyrazów i wyrażeń nawiązujących.

Słownictwo

Ubóstwo synonimów, stosowanie
zaimków nieokreślonych, powtórzenia
wyrazowe, słownictwo potoczne.

Składnia

Zdania dłuższe, gramatycznie uporządkowane,
zdania pojedyncze rozwinięte; ścisły związek
logiczny między składnikami wypowiedzi.
Bezwzględna konieczność przestrzegania norm
poprawności językowej.

Elementy
pozajęzykowe

Intonacja, akcent, pauzy, modulacja
głosu, mimika, gestykulacja.

11.  Praca domowa:

Nagraj dowolną wypowiedź mówioną. Przeanalizuj ją pod względem językowym.

  Następną lekcję proponuję przeznaczyć na przekształcanie dialogu w relację z rozmowy oraz układanie dialogu
na podstawie relacji z rozmowy.