Lublin, 9.01.2016 r.
Sylwia Wieczerzak
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat lekcji:
Czas: 45 minut
Cele
Ogólne:
identyfikuje wypowiedź jako tekst literacki,
wyszukuje w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio,
wyciąga wnioski wynikające z przesłanek zawartych w tekście;
Operacyjne:
uczeń charakteryzuje bohaterów,
uczeń poznaje pojęcie: uosobienie,
uczeń potrafi wykorzystać w teorii i praktyce nowo poznane pojęcie,
uczeń redaguje wypowiedź pisemną;
Metoda: podająca, poszukująca;
Formy organizacyjne: indywidualne/zbiorowe;
Pomoce dydaktyczne: karty pracy, karteczki z definicją.
Planowany przebieg lekcji:
Etapy
|
Czas:
|
Czynności nauczyciela: |
Czynności ucznia: |
Uwagi: |
1.Czynności organizacyjne: |
5 min |
Nauczyciel wita uczniów. N sprawdza listę obecności. N sprawdza pracę domową. Ocenia pracę domową. |
Uczniowie witają się z nauczycielem. |
|
2.Zapisanie tematu i zapoznanie się z celami lekcji: |
5 min |
N zapisuje temat dzisiejszej lekcji na tablicy. Podaje cele lekcji. |
U przez chwilę analizują temat i cele lekcji. Przepisują do zeszytu. |
|
3.Sytuacja motywacyjno-problemowa: |
5 min |
N prosi uczniów o otworzenie podręcznika „Między nami” na stronie 84. N głośni czyta wiersz Juliana Tuwima pt. „Deszczyk”. |
U wysłuchują czytanego wiersza przez Nauczyciela. |
|
4.Gromadzenie materiału: |
5 min
|
N prosi o wykonanie zadania nr 1 na stronie 85 w podręczniku dotyczącego charakterystyki bohatera wiersza.
|
U wykonują polecenie. Po wykonaniu polecenia chętnie zgłaszają się i podają swoje odpowiedzi. Mogą być one zróżnicowane, ale mogą się też powtarzać.
|
Praca indywidualna. Zgłaszanie odpowiedzi poprzez podniesienie ręki.
|
3 min
|
N wprowadza pojęcie: „uosobienie”. N rozdaje karteczkę z definicją
|
U wklejają karteczkę z definicją do zeszytu. |
|
|
6 min |
Nauczyciel wraz z uczniami wykonują zadanie 6 z podręcznika na stronie 86. Prosi o wskazanie uosobienia w podanych fragmentach tekstów literackich zapisanych wierszem lub prozą. |
U wraz z nauczycielem wykonują zadanie. Wykazują się dużą aktywnością.
|
Praca zbiorowa |
|
5.Praca w indywidualna: |
6 min |
N prosi o zredagowanie wypowiedzi, 3 zdań w imieniu wybranego bohatera lub wybranych bohaterów zawierającą uosobienie. |
U redagują wypowiedź. Zgłaszają się do odpowiedzi. |
Praca indywidualna |
6. Podsumowanie zajęć: |
7 min |
Na zakończenie Nauczyciel wspólnie z uczniami redagują notatkę będącą podsumowaniem lekcji. |
Uczniowie tworzą notatkę z nauczycielem i zapisują ją do zeszytu. |
Wypowiedzi uczniów są swoistym podsumowaniem lekcji. |
7. Zakończenie: |
3 min |
N zadaje pracę domową, która znajduje się na specjalnie przygotowanych wcześniej kartach pracy przez nauczyciela : Zadanie 1. Wyobraź sobie, że jesteś dowolnym (swoim ulubionym) uosobionym kwiatem. Napisz wypowiedź, w której zawrzesz myśli i pragnienia wybranego kwiatu w formie opowiadania lub dialogu. Do wyboru Zadanie 2. Stwórz komiks, w którym znajdzie się uosobienie: rzeczy, rośliny, zwierzęcia lub zjawiska atmosferycznego.
N dziękuje uczniom za lekcję. Nagradza uczniów plusami za aktywność, żegna się z nimi.
|
Uczniowie zapisują pracę domową. U żegnają się z nauczycielem. |
|
Załącznik 1.
Zadanie 1. Przeczytaj poniższe fragmenty i scharakteryzuj zawartych w nich bohaterów na podstawie zamieszczonych pod tekstem tabeli:
a) fr. rozdziału „Ta oraz inne bajki” z „Akademii pana Kleksa” Jana Brzechwy:
„Ta oraz inne bajki”
„Nazywam się Adam Niezgódka, mam dwanaście lat i już od pół roku jestem w Akademii pana Kleksa. W domu nic mi się nigdy nie udawało. Zawsze spóźniałem się do szkoły, nigdy nie zdążyłem odrobić lekcji i miałem gliniane ręce. Wszystko upuszczałem na podłogę i tłukłem, a szklanki i spodki na sam mój widok pękały i rozlatywały się w drobne kawałki, zanim jeszcze zdążyłem ich dotknąć. Nie znosiłem krupniku i marchewki, a właśnie codziennie dostawałem na obiad krupnik i marchewkę, bo to pożywne i zdrowe. Kiedy na domiar złego oblałem atramentem parę spodni, obrus i nowy kostium mamy, rodzice postanowili wysłać mnie na naukę i wychowanie do pana Kleksa. Akademia mieści się w samym końcu ulicy Czekoladowej […]”
Dane osobowe (imię, nazwisko, wiek, czym się zajmuje) |
Cechy charakteru |
Upodobania |
|
|
|
|
|
|
b) fr. „Dziewczynki z zapałkami” z książki „Baśnie” H.Ch. Andersena:
„Było bardzo zimno; śnieg padał i zaczynało się już ściemniać; był to ostatni dzień w roku, wigilia Nowego Roku. W tym chłodzie i w tej ciemności szła ulicami biedna dziewczynka z gołą głową i boso; miała wprawdzie trzewiki na nogach, kiedy wychodziła z domu, ale co to znaczyło! To były bardzo duże trzewiki, nawet jej matka ostatnio je wkładała, tak były duże i mała zgubiła je zaraz, przebiegając przez ulicę […] W starym fartuchu niosła zawiniętą całą masę zapałek […] szła taka głodna i zmarznięta i wyglądała taka smutna, biedactwo! Płatki śniegu padały na jej długie, jasne włosy [….] nie sprzedała ani jednej zapałki, nie dostała ani grosza, ojciec by ją zbił, a w domu było tak samo zimno, mieszkali na strychu pod samym dachem i wiatr hulał po izbie […]”
Dane osobowe (imię, nazwisko, wiek, czym się zajmuje) |
Cechy charakteru |
Wygląd zewnętrzny (wygląd postaci, ubiór) |
Status materialny i społeczny (biedna/ bogata, gdzie mieszkała) |
Uczucia i przeżycia bohatera |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Prawdopodobne i oczekiwane odpowiedzi:
Zadanie 1.
a) fr. rozdziału „Ta oraz inne bajki” z „Akademii pana Kleksa” Jana Brzechwy:
Dane osobowe (imię, nazwisko, wiek, czym się zajmuje)- Adam Niezgódka, 12 lat, od roku uczeń Akademii pana Kleksa;
Cechy charakteru- spóźnialski, niezdarny, nic mu się nie udaje, szczery, nie wierzy w siebie;
Upodobania- nie znosi krupniku i marchewki;
b) fr. „Dziewczynki z zapałkami” z książki „Baśnie” H.Ch. Andersena:
Dane osobowe (imię, nazwisko, wiek, czym się zajmuje)- dziewczynka;
Cechy charakteru- dobra, pomocna, dbała o rodzinę, pracowita;
Wygląd zewnętrzny (wygląd postaci, ubiór)- mała dziewczynka, bosa, bez nakrycia głowy, ubrana w stary fartuch, w którym niosła dużo zapałek, miała długie jasne włosy;
Status materialny i społeczny (biedna/ bogata, gdzie mieszkała)- biedna, mieszkała na strychu z ojcem;
Uczucia i przeżycia bohatera- głodna, zmarznięta, smutna;
Bibliografia:
H. Ch. Andersen, Dziewczynka z zapałkami, [w:] Baśnie, Warszawa 1996, s.111-112.
J. Brzechwa, Akademia pana Kleksa, Warszawa 2000, s. 3.