DYDAKTYKA HISTORII
22.02.2011
Podstawowe zadania szkoły:
-przekazanie wiedzy
-wyposażenie ucznia w umiejętności
-wychowanie
Wskazówki jak to realizować, ustala panujący obecnie minister edukacji (i każdy ma inny pomysł;/)
-ideał
-cele globalne (cele bardzo ogólne, zawarte w dokumencie obligatoryjnym dla każdego nauczyciela "Podstawy programowe ksztalcenia ogólnego". Dokument ten składa się z 3 części:
1.zadania szkoły
-wiedza
-umiejętności
-wychowanie
np.przedmiot historia i społeczeństwo
-zadania SP w zakresie realizowania przedmiotu
-zadania nauczyciela – sprecyzowane prawa i obowiązki – wiedza: konkretne treści, które należy przekazać; osiągnięcia: konkretne umiejętności
15 punktów do zrealizowania i 3 lata na ich realizację, hasła te są obligatoryjne dla każdego nauczyciela, należy to uszczegółowić. Podstawy programowe zawiera "program nauczania" – istnieje 47 przykładów programu nauczania.
Co zawiera program nauczania?
-podobna struktura jak podstawy programowe
-cele ogólne
-treści z podziałem na klasy
-osiągnięcia z podziałem na klasy
-tematy lekcji powtórzeniowych
-tematy sprawdzianów
-przykładowe testy/sprawdziany
-kryteria ocen
-metody i środki
-uwagi o realizacji
Mając to wszystko, nauczyciel przechodzi do planowania lekcji.
KONSPEKT, w którym zawarty jest temat, wiedza,umiejętności, wychowanie, metody i środki dydaktyczne.
1999 rok i 2009 rok – reformy, a żeby sprawdzić, czy dane reforma skutkuje i jakie są jej wyniki należy odczekać 12 lat, aby przeszła pełen cykl...
SP trwa 6 lat i dzieli się na dwa etapy
klasa I-III – nauczanie blokowe, brak ocen, tematy dnia lub tygodnia i na tym skupiają się lekcje, różne czasookresy zajęć – to nauczyciel reguluje, kiedy są przerwy, stopnie szkolne wyrazone symbolem (na świadectwie opisowe), jeden nauczyciel przez 3 lata
klasa IV-VI – rożne przedmioty i różni nauczyciele, oceny, różne wymagania poszczególnych nauczycieli
Pojawił się test kompetencji. Kompetencje to umiejętności, test to sprawdzenie umiejętności, a nie wiedzy, ale na bazie niej! Sprawdza, jak uczeń potrafi zastosować w życiu wiedzę – czytanie, pisanie, liczenie.
Gimnazjum – III etap nauki i trwa on 3 lata – z założenia etap ten miał wyrównywać różnice między uczniami, poprawienie umiejętności, doskonalenie umiejętności, zróżnicowanie przedmiotów, przygotowanie do kolejnego etapu edukacji, uświadomienie uczniom, że oni są odpowiedzialni za siebie, za swoje oceny, gimnazjum kończy się egzaminem
1.03.2011
Planowanie pracy nauczyciela
ETAP I – rozkład materiału – ile godzin, ile haseł programowych itd., podzielić na równo na semestr zimowy i letni, planując semestr powinno się odliczać od właściwej liczby godzin 10% (np.nie 36, a 32 lekcje w semestrze).
4 podstawowe typy lekcji:
-lekcja wprowadzająca nowy temat (ok.10 lekcji)
-lekcje powtórzeniowe – uzupełnienie, przypomnienie materiału
-lekcja kontrolna (sprawdzian)
-lekcje ćwiczeniowe (ćwiczenie umiejętności, np.matematyka)
Jeśli chodzi o historię, lekcja ćwiczeniowa może wystąpić w IV klasie (oś chronologiczna) i w VI klasie (analiza źródeł)
ETAP II – planowanie bierzące, czyli przygotowanie się do lekcji, do II awansu zawodowego obowiązek pisemnego przygotowania lekcji (konspekt)
KONSPEKT
1.klasa
2.temat lekcji np.wybuch II WŚ 1939. - w temacie musi być podany zakres czasowy
3.cel ogólny – barziej sprecyzowany temat lekcji, 1-2 zdania
4.cele operacyjne – czynności ucznia
5.metody lekcji
6.środki dydaktyczne
TE ELEMENTY MUSZĄ WYSTĄPIĆ!
7.literatura dla nauczyciela
8.literatura dla ucznia (np. Czarne okręty, egipcjanin sinua, dzień w kraju mieszka)
CELE OPERACYJNE – CELE SPRAWDZALNE – czynności ucznia (czasownik) wskazujący konkretną czynność ucznia na lekcji
cechy charakterystyczne:
-odpowiednie – do możliwości na lekcji
-jednoznaczne – przeczyta, narysuje, wyjaśni, wyliczy
-wykonalne
-obserwalne – obserwacja czy zrobił czy nie zrobił
-mierzalne – stwierdzenie w czasie trwania (np.5 minut)
-upodmiotowione – konkretnie uczeń!
-komunikatywne, jasne
-określone czasem "macie na przeczytanie 3 minuty)
LEKCJA MUSI ZAWIERAĆ ZAKRES WIEDZY, UMIEJĘTNOŚCI, POSTAWY I PRZEKONANIA
Taksonomia (hierarchia) celow nauczania
Poziem I – wiedza -
A– elementy lekcji, które uczeń zapamięta (nzawie, zdefiniuje, wymieni, rozpozna, wyliczy, zidentyfikuje)
B- zrozumienie lekcji (wyjaśni, streści, zilustruje, rozróżni, uporządkuje)
Poziom II – umiejętności
C- umiejętności ponadprzedmiotowe, łatwe, wykorzystywane, ćwiczone w sytuacjach znanych (rozwiąze, zastosuje, porówna, sklasyfikuje, narysuje, scharakteryzuje, zmierzy, wybierze, określi)
D- trudne, nowe, specyficzne, przedmiotowe, wykorzystywane w sytuacjach nowych, nietypowych (dowiedzie, wykryje, oceni, przewidzi, wywnioskuje, zanalizuje)
Poziom III – kształtowanie postaw i przekonań
E- kształtowanie postaw patriotycznych, obrona własnych wartości, brak czasowników operacyjnych, cała zdania. Nauczyciel historii ma w obowiązku zaszczepić w uczniu postawy i przekoania właściwe, godne naśladowania. Najlepiej sprawdzić to metodą obserwacji.
I część konspektu, część dodatkowa
literatura dla ucznia -> artykuły, powieści, listy, opowiadania, filmy, audycje -> ten punkt występuje tylko wtedy, kiedy możemy coś dodatkowego uczniom zaproponować i najlpiej jak ten punkt występuje
np.Listy z podróży
Czarne okręty
Egipcjanin Sinue
literatura dla nauczyciela -> pozycje popularno-naukowe, zktórych korzysta nauczyciel, przygotowując się do lekcji, nie może być w tym punkcie podręcznika, z którego korzysta się na lekcji!!! Im wyższy poziom nauki, im starsza klasa, tym więcej powinno być tutaj pozycji
PRZYKŁADOWY KONSPEKT:
Klasa VI
Temat: Polski wrzesień 1939r.
Cel Główny: Uczeń pozna przyczyny, przebieg i skutki ataku niemieckiego i radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939r.
Cele operacyjne:
A - Uczeń wymieni przyczyny agresji na Polskę we wrześniu 1939r.
-przedstawi przebieg kampani wrześniowej
-poda skutki ataku na Polskę
B – wyjaśni dlaczego armia niemiecka i radziecka zaatakowały Polskę
C – potrafi wskazać na mapie państwa, które dokonały agresji na Polskę
-na podstawie podręcznika porówna potencjał armii polskiej i niemieckiej podczas kampani wczesniowej w 1939r.
D – oceni kampanię wrześniową
E – kształtowanie postaw patriotycznych na przykładzie obrony Westerplatte
8.03.2011
Metody nauczania to stale i systematycznie stosowany schemat pracy na lekcji przez nauczyciela i ucznia: podające, aktywizujące, gry i zabawy,
Techniki nauczania to sposób stosowany rzadziej niż metoda, od czasu do czasu
Istnieje klasyfikajca metod
I- podające – słowne, werbalne
-praca z podręcznikiem
-opowiadanie
-opis (+pokaz)
-wykład (posługiwanie się pojęciami!)
Odmiany wykładu:
1.wykład opowiadanie
2.wykład opis
3.wykład organizacyjny
4.wykład informacyjny – polega na przekazaniu określonej partii wiedzy
5.wykład synteza – na początku lub na końcu wykładu informacyjnego – albo o czym będą następne wykłady, albo o czym były
6.wykład analiza – dopełnienie wykładu syntezy
7.wykład problemowy – polega na przedstawieniu problemów i sposobu ich rozwiązania
II - aktywizujące – poszukujące, zmuszające ucznia do pracy na lekcji, połowa lekcji uczeń, połowa nauczyciel – samodzielna praca!
-praca z podręcznikiem
-rozmowa nauczająca/pogadanka/pogadanka heurystyczna
-dyskusja – umiejętność wyszukiwania argumentów, wiedza na dany temat, kultura zachowania, poszanowania zdania przeciwnika, nauczyciel mu się d dyskusji przygotować! Znaleźć kontrowersyjny temat do dyskusji, znać argumenty za i przeciw, podać źródło, w którym mogą szukać argumentów, dyskusję zaczyna nauczyciel, nauczyciel musi być akceptowany, żeby być słuchanym i musi mieć wiedzę! Zanim zacznie się dyskusja trzeba ustalić kwestię organizacyjną – np.3 minuty na wypowiedź, wypowiedź na temat, pilnowanie porządku, zgłaszanie się, kiedy chce się coś powiedzieć, a na końcu musi być podsumowanie dyskusji – jaki był jej cel!
15.03.2011r.
III - Gry i zabawy dydaktyczne
-krzyżówka – wiedza i umiejętności np.odpowiedzieć na pytania albo ułożyć pytania podając hasło
-wykreślanki – kwadrat lub prostokąt, wykreślać literki, nie wykreślone składają się na hasło, 10-15 pojęć lub wyrazów dotyczących aktualbych lekcji
-rozsypanka – z pociętych kawałków ułożyć zdanie, albo dobór fakt-rok, rok-wiek, osoba-wydarzenie, osoba-państwo/miejsce – jako podsumowanie jednej lekcji lub jako lekcja powtórzeniowa
-puzzle – pocięte zdjęcie lub pocztówka np.z budynkiem z jakiegoś stylu (np.gotyk) i po ułożeniu puzzli uczniowie wymieniają cechy charakterystyczne danego stylu architektonicznego
-szyfrówka – literowa (np.co trzecia litera prawidłowa), sylabowa (np.co 5 sylaba), podłożenie liter pod cyfry, ślimacznica – TRZEBA KONIECZNIE PODAĆ UCZNIOM KLUCZ DO ROZWIĄZANIA SZYFRU!
-rebus
-chińczyk – ile pul, tyle pytań, kilka zespołów, pionki, plansza (np.pole 25 to pytanie nr 25, jeśli zna odpowiedź – 2 do przodu, jeśli nie – 1 do tyłu)
-teleturniej 1 z 10 – wymaga to przemyślenia! np.na lekcje powtórzeniową! Musi być bardzo dużo pytań
-gry ruchowe:
a)inscenizacja (teatrzyk) – długotrwały proces, wymaga długiego cyklu przygotowawczego, rekwizyty, stroje, scenariusz itd.
b)drama – improwizowane przedstawienie, gesty, ruchy, bez użycia słów (tak jak pantonima), roziwja umiejętności, skupienie, akceptacje i poznanie własnego ciała, brak skrępowanie, zabawa
brak gości!!!
wymaga sporego luzu od nauczyciela
uczeń ma wejść w rolę
drama wymaga czasu
im starsze dziecko, tym więcej zachamowań i mniej chęci do dramy
Starszym uczniom też należy się czasami odrobina zabawy;)
-sąd nad postacią – adwokat, świadkowie, akrarżony, zarzuty, przepisy, sędzia – uczniowie muszą mieć wiedzę o tej osobie i o epoce, oprócz wiedzy należy wskazać kto kim jest i każda z tych osób musi znaleźć info nt.swojej wiedzy, roli itd.
-gra biograficzna – zgromadzić jak najwięcej informacji nt.danego człowieka, zadawać pytania, opowiadać ciekawostki
-gra sytuacyjna – wymaga ogromnej wiedzy, sytuacja punktem wyjścia (np.spotykają się trzej rozbiorcy) wiemy jaki był skutek danej sytuacji, ale co by było gdyby – historia alternatywna
-gra symulacyjna – wiadomości plus plansza symulacyjna, odtworzenie rzeczywistego biegu wydarzeń np.dlaczeo wódz poniósł klęskę? Analiza, odtworzenie krok po kroku sytuacji
-gry komputerowe – legalna gra!!! zgodność gry z tematyką lekcji, dostęp do internetu, możliwość skorzystania z pracowni informatycznej
22.03.2010r.
Recenzja podręcznika.
Konstrukcja podręcznika:
I – słowo od autorskie – co autor przekazuje uczniom
II – obudowa dydaktyczna
III – blok ćwiczeniowy
IV – inne rzeczy
V – strona techniczna
I – jakim językiem napisany – zrozumiałym czy nie? Polega to na długości zdania, ilości wyrazów trudnych, więcej niż 4 sylaby – trudny tekst, nowe pojęcia związane z przedmiotem, bardzo dużo zdań oceniających, czy autor podaje tylko fakty, czy także ich ocenę
II – ilustracje i mapy – jakie mapy, jak duże, czy wyraźne, czytelne, podpisane, czy mają legendę, czy związane z tematem, ile map w podręczniku, jakie ilustracje – grafika, rysunek, zdjęcie, reprodukcja malarska, scena bataliczna, życie codzienne, wyobrażenie malarza o czymś, portrety, jaka rola ilustracji, jak duża, czy wyraźna, czy ma opis, czy portrety mają notki biografgiczne, diagramy i schematy do tematów gospodarczych czy są, czy czyletne i zrozumiałe, teksty źródłowe – czy są, ile i w jaki sposób i gdzie umieszczone?
III – w którym miejscu umieszczony blok ćwiczeniowy, czego dotyczy, czy ćwiczenia są twórcze czy odtwórcze
IV – słowniczki, tablice synchroniczne, galeria postaci, propozycja literatury, tytuły filmu, płyty CD
V – grubość i cena podręcznika, papier – kredówka czy półkredówka? Jaka czcionka, interlinie, okładka, sposób łączenia kartek, informacje o autorze, typ podręcznika – analiza czy synteza? Czy kompedium wiedzy (suche fakty bez komentarza)? Mieszany typ?
29.03.2011
Środki dydaktyczne wg Trojaczków
EMPIRYCZNE
a)naturalne
-przedmioty i zjawiska występujące w naturalnym środowisku człowieka współczesnego
-okazy przechowywane w środowiskach zastępczych – muzeach, zibach pamięci narodowej, kolekcjach prywatnych
b)audiowizualne
-udźwiękowione obrazy na tablicach i ekranach, statyczne i dynamiczne – filmy, programy telewizyjne, udźwiękowione przezrocza
c)wizualne
-modele, makiety, obrazy statyczne i nieme na tablicach i ekranach – fotografie, przezrocza, obazy dydaktyczne i artystyczne, rysunki, szkice na tablicy
d)audytywne (foniczne)
-nagrania na płytach i na taśmie magnetofonowej
-programy radiowe
SYMBOLICZNE
a)graficzne
-wykresy
-diagramy
-schematy
-mapy
b)werbalne
-słowo pisane i drukowane: zapis w zeszycie przedmiotowym, podręcznik, tekst źródłowy (rękopiśmienny lub drukowany), literatura piękna, popularnonaukowa, encyklopedie, słowniki, czasopisma itp.
-słowo żywe – nauczyciela, ucznia i innych
AUTOMATYCZNE
-programy komputerowe
-programy do innych maszyn dydaktycznych
Rodzaje map:
a)mapa probemowa – jedno zagadnienie, np.wojna 13letnia
b)mapa rozwojowa – np.polska pierwszych piastów
c)mapa przekrojowa – dużo zagadnień w jednym temacie np.Europa w okresie napoleońskim
Ponad to: ścienne, podręcznikowe, atlasowe
5.04.2011
OGNIWA LEKCJI |
CZYNNOŚCI DYDAKTYCZNE NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI POZNAWCZE UCZNIA |
UWAGI |
1.Czynności organizacyjno porządkowe |
Sprawdzanie obecności |
Przygotowanie do lekcji |
1,5-3minut |
2.Sprawdzanie zadanie domowego |
pisemne |
Uczeń płacze;D |
3minuty |
3.Rekapitulacja wtórna |
3-5 pytań z ostatniej lekcji, zapisać je |
Uczeń odpowiada |
Do 5 minut |
4.Nawiązanie do tematu |
3-5 zdań wpisane w konspekt |
Uczeń słucha |
5minut |
5.Podanie tematu lekcji |
Nauczyciel pisze temat na tablicy |
Uczeń przepisuje |
|
6.Realizacja tematu |
Opowiadam, pokazuje na mapie |
Słucha, patrzy, notuje |
20-25 minut |
7.Rekapitulacja pierwotna |
3-5 pytań odnośnie lekcji |
|
|
8.Podsumowanie, wnioski |
|
|
|
9.Notatka z lekcji |
|
|
|
10.Zadanie domowe |
Podać wymagania – forma, jasne polecenia, gdzie materiał |
|
|
11.Ocena ucznia |
|
|
|
1-5 -> część wstępna – do 15 minut!
Możliwość oceny:
1.stopniem szkolnym – od 1 do 6 za konkretne rzeczy
2.ocena składowa/budowana – plusy, minusy
3.pochwała lub nagana ustna
12.04.2011r. i 19.04.2011r.
Techniki nauczania (metody aktywne)
-różni się częstotliwością używania, 4-5 razy w roku
-jest ograniczona rola nauczyciela:
1.przygotowanie zadań
2.pomoc w realizacji
3.ocena wykonanej pracy
-uczniowi jest potrzebna wiedza ze wszystkich przedmiotów szkolnych i pozaszkolnych (interdyscyplinarna)
-uczy współpracy w grupie
-podejmowanie decyzji samemu lub w grupie
-uczą się i przygotowują do publicznych wystąpień
-zewnętrzna prezentacja czynników uczniów
TECHNIKI NAUCZANIA:
drzewko decyzyjne
cele i wartości
|
skutki: negatywne i pozytywne
|
możliwe rozwiązania
|
sytuacja wymagająca podjęcia decyzji
I – sytuacja wymagająca podjęcia decyzji
II – zgromadzenie wiedzy o problemie
III – możliwe rozwiązania
IV – analiza skutków każdego rozwiązania
V – jak każda decyzja może wpłynąć na nasze najbliższe otoczenie
VI – podjęcie decyzji
VII – realizacja
VIII – ocena decyzji
drzewko decyzyjne wymyślił Amerykanin w latach 80-tych.
Element przygotowania uczniów do dyskusji, technika za i przeciw.
Metaplan – do pracy w zespole, indywidualnie lub z całą klasą
1.Jak jest?
2.Dlaczego nie jest tak jak być powinno?
3.Wybieramy jedno rozwiązanie, które realizujemy
Analiza SWOT
1.Korzyści
-> szanse, zagrożenia
2.Straty
Technika ta świetnie sprawdza się w gimnazjum na WOSie.
SYNERGIA – psychologia, przemysł – skomasowana inteligencja
np.burza mózgów – pomysły w grupie są lepsze niż indywidualne
portfolio – teczka osiągnięć szkolnych ucznia, przeznaczona do gromadzenia prac szkolnych ucznia, uczy ona archiwizowania dokumentów, systematyczości i selskcji materiału.
-> wybór tematu – niekażdy temat nadaje się do gromadzenia
-> spis treści – umieszczony na zewnętrznej stronie teczki, jakie elementy mogą lub powinny się znaleźć
np.
mapa miasta;
historia miasta;
zdjęcia, widokówki, rysunki;
moje miasto w literaturze, filmie itd., uczniowie piszą swoją recenzje o tym mieście;
prasa lokalna;
Należy systematycznie przypominać o zadanej pracy! Teczki robi się systematycznie do 2-3 tematów lekcji
Są 2 kryteria oceniania portfolio:
-estetyka wykonania
-zgodność materiału z tytułem działu
projekt
a)powinien obejmować conajmniej 8 tygodni
b)realizuje się go w zespole
c)uczy współpracy, systematyczności i selekcji materiału
c)uczy i przygotowuje do publicznych wystąpień
1.Temat, co uczniowie muszą zrobić, czego się dowiedzą, czego się nauczą, jaki będzie efekt końcowy
2.Dokładny opis zadania – co mają wykonać, jakie warunki spełnić
3.Opis sposobu pracy – indywidualnie czy w grupach?
4.Opis zasad prezentacji – czas prezentacji, z czego muszą/mogą podczas niej korzystać
5.System oceniania – za co i kiedy będą oceniani, kryterium oceniania
Elementy potrzebne:
1.Harmonogram pracy nad projektem – zawiera 3 albo 4 rubryki
-zadanie - sprecyzowane
-źródło – gdzie uczniowie znajdą materiał
-termin
-czynniki zewnętrzne, pomoc
2.Arkusz oceny
10.05.2011r.
Wycieczki szkolne
Wycieczka:
-trzeba przygotować cały zestaw ćwiczeń i zadania do wykonania w terenie
-bardzo ważna kwestia – sprawy organizacyjne! (1 opiekun na 15 osób)
-jeśli wycieczka ma mieć charakter interdyscyplinarny, należy przygotować kartę wycieczki
-wycieczki kilkudniowe -> rekreacyjne (głównym celem wypoczynek, gry i zabawy ruchowe; innym typem wycieczki jest rekreacja+ zwiedzanie
-każda wycieczka ukierunkowana jest na zdobywaniu wiedzy (rzeczywistej, nie podręcznikowej), więc wiedza ta musi być usytematyzowana
Etapy wycieczek:
I – wybranie miejsca, obiektów, które chcemy zobaczyć, pokazać uczniom
II – organizacja wycieczki: środek lokomocji, noclegi, ilość osób do opieki, jakie połączenia między obiektem, a noclegiem, wyżywanie, karta ćwiczeń, przygotowanie merytoryczne (nauczyciel pełni funkcję przewodnika, ale czasami trzeba jednak wynająć prawdziwego)
III – po zakuńczeniu wycieczki informacje i wiedza zdobyte podczas niej muszą być wykorzystane i utrwalone na lekcjach, a karta wycieczki musi być wklejona w zeszyt przedmiotowy
Rodzaje wycieczek historycznych:
Poznanie zabytków architektury oraz muzeum jako składu pamiątek -> jakie zadania spełnia taka wycieczka? Uplastycznienie, uatrakcyjnienie historii, dostarczenie materiału do kolejnych lekcji, zaciekawienie ucznia – taka wycieczka koryguje wyobrażenia ucznia, wykrywa podobieństwa bądź różnice między tym, co się uczył, a tym, co widzi w rzeczywistości
Zwiedzanie miejsc, które sławiły się różnymi wydarzeniami np. Grunwald -> obecnie jest tam tylko pole, nic więcej, ewentualnie pomnik, ogólnie nuda. Cel: koryguje wyobrażenia ucznia, pobudza wyobraźnie, buduje się powiązanie uczuciowe z historią i z faktami, lokalizowanie w czasie i przestrzeni
Poznanie ewolucji życia społecznego -> dotyczy rozwoju miast, przemysłu, wsi i ukazuje jak te zmiany wyglądały (np.skanseny), ukazuje kwestię rozbudowy miast. Celem wycieczki jest wyrobienie w uczniu zdolności porównania życia, pracy, wyglądu, przemysłu, rolnictwa z współczesnością, wartościowanie (lepiej-gorzej, łatwiej-trudniej), umiejętność wyszukania elementów odpowiedzialnych za rozwój. Tego typu wycieczki dobre są dla uczniów starszych
17.05.2011r.
Wielostronne nauczanie, uczenie się.
Powinny na lekcji wystąpić różne drogi zdobywania wiedzy
DROGI |
POZNAWANIE RZECZYWISTOŚCI
|
ZMIANA RZECZYWISTOŚCI |
||
PRZYSWAJANIE |
ODKRYWANIE |
PRZEŻYWANIE |
DZIAŁANIE |
|
FUNKCJE |
Poznanie faktów z różnych źródeł |
Samodzielna interpretacja faktów, dociekanie prawdy na podstawie źródeł |
Kształtowanie własnych poglądów, formuowanie ocen na podstawie dowodów źródłowych |
Nauczenie dzieci stosowania norm w działaniu |
SKUTKI |
Uzyskanie wiadomości o faktach, ukształtowanie zdolności pamiętania |
Rozwój funkcji umysłowych (myślenie, pamięć trwała, rozwój zainteresowań, kształtowanie światopoglądu) |
Rozwój wartościowania, rozbudzenie uczuć wyższych, przeżywanie sztuki, ocena moralna prawdy i fałszu |
Kreatywizm, rozwój twórczego podejścia do nauki, dociekania prawdy na własną rękę, wpływ działalności na wolę i charakter ucznia |
METODY |
Metody podające |
Metody aktywizujące |
Metody eksponujące – polegają na organizowaniu przeżyć np.wyjście do kina |
Organizowanie pracy samodzielnej, ćwiczenia, metody praktyczne |
STRATEGIE |
Strategia A |
Strategia P |
Strategia E |
Strategia O |
STRATEGIA 'A' – przekazanie uczniom wiedzy
zalety:
wiedza przekazywana uczniom jest wiedzą uporządkowaną, ma jasną strukturę
STRATEGIA 'P' – oiera się na nauczaniu problemowym, tak musimy prowadzić lekcję, aby uczeń dostrzegł problem i szukał decyzji, odpowiedzi, sposobu rozwiązania, wyniku, weryfikacji tego, np. Drzewko decyzyjne, metaplan itd. - rozwija i kształtuje umiejętności poznawcze ucznia, aktywność intelektualną, postawy badawcze i zapewnia uczniom trwałą wiedzę
STRATEGIA 'E' – arcydzieła, kina, teatry, opery
STRATEGIA 'O' – organizowanie pracy własnej, wyróżniamy 3 poziomy organizowania pracy własnej
I – nauka wykonywania ćwiczenia zautomatyzowana
II – dochodzi refleksja i zrozumienie, dlaczego? Czynność + teoria
III – racjonalizacja i wynalazki
24.05.2011r.
Style uczenia się.
Wzrokowcy -> preferują wzrok jako pierwsze źródło nauki, 80% populacji ludzkiej to wzrokowcy
Słuchowcy -> osoby, które uruchamiają przede wszystkim słuch
Dotykowcy -> musi dotykać jakiegoś przedmiotu, by się skupić na zdobywaniu wiedzy
Kinestetycy -> muszą się ruszać, aby się skupić
LEWA PÓŁKULA MÓZGU – odpowiada za prawą stronę ciała, praworęczni lepiej przetwarzają język symboliczny, bardzo dobra komunikacja werbalna, pozwala na przyswajanie informacji sekwencyjnie (krok po kroku), posiada świadomość czasu i jego upływu, analiza, podział materiału na części, słabe relacje wzrokowo-przestrzenne, najważniejsza jest tresc, a nie sposób jej przekazania, analitycy i krytycy muzyki, kretaywni na zgromadzonym materiale
PRAWA PÓŁKULA MÓZGU – odpowiada za lewą stronę ciała, bardzo dobrze odbiera obrazy i dźwięki, a słowa na drugim planie, emocje i komunikacja niewerbalna, synteza, całościowe informacje, atemporalne – mają brak poczucia czasu, tworzą syntezę, mają umiejętności tworzenia całości, dobre relacje wzrokowo-przestrzenne, odczytują emocje innych, granie ze słuchu, kompozycja, kreatywność – najpierw wymyślą, a potem się zastanawiają, czy to da radę zrobić, pomysłowi
12.10.2011
NAUCZANIE HISTORII W GIMNAZJUM
gimnazjum – najważniejszy etap w nauczaniu historii, właściwa chronologiczna nauka historii zaczyna się w I klasie gimnazjum, a kończy w I klasie ponadgimnazjalnej
Realnie musi odbyć się 190 godzin historii w ciągu 3 lat – do egzaminu gimnazjalnego.
39 haseł szczegołówych
1-prehistoria
6-starożytność
8-średniowiecze
13-czasy nowożytne
8-XIX wiek
3-XX wiek
19.10.2011
DOBÓR MATERIAŁU
sposób I - Dobór materiału inspirowany zbiorami – podział wg Bombla (?) i Wiśnia (?)
Zasady dobrego nauczania:
1.zasada pierszeństwa -> to co istotne na początku i końcu lekcji
2.świeżości
Sposób II – piramida faktów wg Dug'a Buehl (?)
Plan działania w formie drogi podzielonej na etapy:
26.10.2011
Lekcja historii = swoisty spektakl
ma niepowtarzalny charakter
tytuł – temat lekcji
czas trwania 45 minut
scenariusz – konspekt lekcji
reżyser – nauczyciel
aktorzy – aktywni i zaangażowani uczniowie oraz nowoczesne, tradycyjne i odpowiednio dobrane środki dyaktyczne
publiczność – dyrektor szkoły, wizytator, rodzice, rodzeństwo
przy 8 równoległych klasach przygotowujemy tygodniowo 2 'premiery
Lekcja historii:
45 minut
cele
temat
rozkład programu
zasady
konspekt
strategia
formy pracy
struktura lekcji
typy
środki dydaktyczne
metody
METODY |
|
Konwencjonalne (tradycyjne) |
Nowoczesne metody aktywizujące |
Werbalne, podające; opowiadanie, pogadanka, dyskusja, opis, praca pod kierunkiem, gry dydaktyczne, drama |
Analizy: drzewka decyzyjne metaplan |
ŚRODKI DYDAKTYCZNE typologia wg prof.Suchońskiego |
||||
słowno-tesktowe |
poglądowe |
symboliczne |
audiowizualne |
automatyzujące |
a) bezpośrednie: teksty źródłowe
b)posrednie: zeszyt ćwiczeń, podręcznik |
a)bezpośrednie: budowlne, zabytki, eksponat muzealny
b)pośrednie: ilustracje, ikonografia, modele |
Mapy diagramy schematy |
a)foniczne: audycje radiowe, suchowiska
b)wizualne: nieme filmy
c)foniczne i wizualne: filmy, udźwiękowione przezrocza |
Maszyny uczące samouczki |
Strategia:
A – asocjasyjna – nauczanie przez przekazywanie, przyswajanie
P – problemowa – uczenie przez rozwiązanie problemów
O – uczenie się poprzez działanie
E – uczenie się przez przeżywanie
Formy pracy na lekcji:
-indywidualna
-w grupach/zespołach
-zbiorowa
Typy lekcji:
a) lekcja obejmująca wszystkie ogniwa procesu nauczania
b) lekcje poświęcone opracowaniu nowego materiału
c) lekcje poświęcone utrwaleniu wiadomości: lekcje powtórzeniowe, podsumuwujące, syntetyzujące
d) lekcje poświęcone kontroli wiadomości i sprawności intelektualnych
Zasady nauczania Czesława Nowackiego:
systematyczności
stopniowania trudności
poglądowości
samodzielności
związku teorii z praktyką
efektywności
zwiazku indywidualizacji z socjalizacją
Czesław Majorek - 4 zasady dotyczące nauczania (tylko!) historii
bezpośredniość poznania
komunikatywność poznania historycznego
zasada historyzmu
powszechna obecność historii w świecie człowieka
9.11.2011r.
Lekcje podsumuwujące – polegające głównie na uporządkowaniu materiału najczęściej zgodnie z przyjętym kryterium chronologiczno-synchronicznym lub genetycznym
Lekcje syntetyzujące – na których uczniowie oceniają cechy i zjawiska okreslonej epoki, odnoszą je do cech i zjawisk innych epok historycznych, a także do współczesności
Twórcze sprawozdanie podsumuwujące: recytacja, kolaż, plakat
Jesli chodzi o lekcje syntetyzujące – im większy zakres czasowy tym lepiej
-projekt płyty – uczniowie proponują tytuły utworów do tej płyty, bardzo charakterystyczne do danego tematu i do danej epoki, a potem jeszcze proponują wygląd kładki i tytuł całej płyty
-rybi szkielet
-referaty jednominutowe
-gazeta
-model
-prezentacja postaci historycznych
16.11.2011
wykład
Na początku wykładu mówimy, o czym chcemy powiedzieć=)
Definicja wykładu
a)wg Wincentego Okonia – zasadniczy i podstawowy składnik metody wykładowej, polega na ustnym przekazywaniu odpowiednio uporządkowanych wiadomości przez nauczyciela oraz ich recepcji przez uczących się
b)wg Czesława Nowarskiego – 15% czasu to wstęp, 75% to rozwinięcie, 10% to zakończenie – wykład powinien trwać tyle ile uczeń ma lat + 10 minut
Rodzaje wykładów – podział wg Cz.Majorka
wykład organizacyjny
informacyjny
wykład-opowiadanie – dynamiczne ujęcie
opis – związany z pokzaem
analityczny – analizowanie jakiegoś wydarzenia, prezentacja zagadnienia, analiza tekstu źródłowego
syntetyczny
problemowy – głośne myślenie nauczyciela:D zaczyna od kontrowersji na dany temat, potem stawia tezę i stara się ją udowodnić
Przed wykładem należy ukierunkować uczniów na notowanie! Czyli podać plan wykładu i kalendarzyk dat.
Z wykładu zapamiętujemy najmniej, bo tylko 5%
3 układy treści wykładu:
układ liniowy – najbardziej popularny, treści się ze sobą łączą, np. Przebieg wojen
ukłak koncentryczny – przedstawiamy coś, co składa sę na pewną całość np.Księstwo Warszawskie
układ spiralny – najkorzystniejszy, w centrum zainteresowania zagadnienie główne z zagadnieniami pobocznymi np.zasady polityki gospodarczej
Zasada ZWI – zalety, wady, to co interesujące
Cechy skutecznego wykładu:
-interesujący
-właściwa modulacja głosu
-gestykulacja
-wspomagany wizualnie bądź audiowizualnie
-wykładowca musi żyć tym tematem:D
-nie za długi
-stosowanie pytań retorycznych
-rzetelna wiedza wykładowcy
-przejrzysta kompozycja
-przejrzysty tok wypowiedzi
-upoglądowienie przekazu
-'treści wypoczynkowe'
30.11.2011
teskty źródłowe
1.Zasady nauczania przez Majorka
-bezpośrednie poznanie historii – najważniejsza zasada za pomocą tekstów źródłowych
W jaki sposób teksty źródłowe mogą być wykorzystane na lekcji? Jakie są funkcje tekstgu źródłowego?
a)funkcja motywacyjna – źródło odpowiednio wprowadzone ma ożywić ucznia
b)ilustracyjna
c)informacyjna
d)weryfikująca
2.Procedura 8 kroków Zieleckiego
wprowadzenie do tematyki
przekazanie informacji o charakterze tekstu, o autorze, o czasie i okolicznościach powstania
pierwsze czytanie
wyjaśnienie niezrozumianych pojęć i zwrotów
wyjaśnić, dlaczego ten tekst analizujemy, głowne pytanie, sposoby analizy tekstu
ukierunkowana analiza tekstu wraz ze sporządzeniem notatki
ocena zdobytych informacji zgodnie z sugestiami zawartymi w pytaniach ukierunkowanych
integracja wyszukanych informacji z wiedzą i sformuowanie na jej podstawie wniosków-synteza
3.Drama – technka polegająca na wchodzeniu w role, na uczeniu się poprzez działanie i pracę w rolach w sytuacji fikcyjnej
Kilka technik dramy
a)techniki ... teatralne "gorące krzesło"
b)techniki ekspresji ciała wywodzące się z rzeźby i malarstwa, żywe obrazy
c)techniki filmowe
d)manualno-plastyczne
e)w pisaniu i czytaniu
f)płaszcz eksperta
g)rola na papierze
h)gry i zabawy 'poznajmy się'
i)technika myśli
7.12.2011
Zabawy i gry na lekcjach historii w gimnazjum.
-technika muzeum, połączenie zajęć plastycznych z zajęciami teatralnymi.
-domino propozycja "Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego" trudne potrzeby udoskonalania
-alfabetyczne lotto, ciekawe warte wykorzystania, strategia aktywnego nauczania.
-rysunki satyryczne.
-ciekawe zadania w zeszycie ćwiczeń.
Poker kryterialny.
14.12.2011
Dyskusja – jako metoda wymiany zdań, opiera się na jasnym komunikatywnym stylu przekazywania wiedzy oraz na konfrontacji zgłoszonych tez i argumentów z punktu widzenia innych uczestników rozmowy. Dyskusja jest formą pracy zespołowej, żywą wymianą między uczestnikami argumentów, kontrargumentów, oceniających rozstrząsane kwestie.
Dyskusja a debata:
-debata rządzi się żelaznymi regułami
-dyskusja jest bardziej luźnom formą
Dyskusja panelowa – rozmowia grupa osób, reszta klasy się przygląda, może zadawać pytania ale na kartach osobom rozmawiającym.
Metaplan- graficzny zapis dyskusji.
TEMAT
JAK JEST JAK POWINNO BYĆ
DLACZEGO NIE JEST TAK, JAK POWINNO BYĆ
WNIOSKI:
Dyskusja punktowa ma nauczyć dyskusji, pomóc przy ocenianiu.
Miejsce i rola gimnazjum w procesie kształcenia historycznego.
Cele nauczania historii w gimnazjum
Podstawa programowa
Egzamin gimnazjalny
Metody nauczania historii, środki dydaktyczne.
Trudności zakłucające prawidłowy przebieg kształcenia na tym etapie edukacji.
11.01.2012
Awans zawodowy nauczyciela
9 miesięcy – statysta – opiekuje się nami nauczyciel, obowiązek raz w miesiącu oglądanie i obgadanie jego zajęć i raz w miesiącu na odwrót. Zespół humanistów po 9 miesiącach ocenia wraz z dyrektorem i opiekunem stażu naszą pracą, rozmowa kończy się oceną. Należy uczestniczyć w radach pedagogicznych i w szkoleniach. Staż można powtórzyć.
Po pierwszym roku – po komisji kwalifikacyjnej – nauczyciel kontraktowy -> 2 lata przerwy -> staż 3 lata szkolne, nadal mamy opiekuna, przygotowujemy plan rozwoju zawodowego, ocena za okres stażu, zdajemy egzamin w gminnym ośrodku oświaty, prezentacja przez 20 minut swojego warsztatu, potem pytania do prawa oświatowego -> nauczyciel mianowany -> rok przerwy -> staż 3 lata szkolne, jeśli ma się doktora to 2 lata - > rozmowa w kuratorium oświaty.
Strefy działania:
-dydaktyczna – przekazwywanie wiedzy, rozwijanie umiejętności kluczowych i przedmiotowych, kształtowanie postaw i poglądów, udział w radzie pedagogicznej, współpraca z rodzicami
18.01.2012
Metoda Kaligramu – polega na zwizualizowaniu pojęcia
Praca w grupie:
-optymalna grupa 4 osoby
-zalecana w literaturze 3 osoby
a) sposób dzielenia na grupy.
-spontaniczny podział na grupy.
-automatyczny, odliczanie.
-podział losowy np. Kartki z numerami
-kierowany, nauczyciel dopasowuje.
-według dat
Techniki pracy grupowej.
układanka
wspólne ćwiczenia, sprawdzanie zadania domowego.
ĆWICZENIA
Funkcje podręcznika wg prof.Alojzego Zieleckiego
-poznawcza
-kształcząca
-metodyczna
-wychowawcza
TECHNIKA NAUCZANIA - Bilet wstępu
technika biletu wstępu to pomysł na zaanie domowe połączone z rekapitulacją wtórną – ponieważ bardzo istotne jest utrwalanie bieżące
Bilet wstępu to nie za duża karteczka składająca się z 2 części:
z jednej strony imię, nazwisko, ewentualnie jakaś ilustracja/rysunek/szkic
z drugiej strony tematy lekcji, które uczeń miał w podstawówce/lub pojęcia, nazwy geograficzne/nazwiska,które pamiętają
do tego może być burza skojarzeń na tablicy
np.wojny XVII wieku
strona pierwsza – imię, nazwisko, symbol kojarzący się z wojną (np.szabla) i napis: Bilet wstępu na cykl lekcji o wojnach w XVII wieku w Polsce
strona druga – pojęcia: dmitriady, obrona Częstochowy, odsiecz wiedeńska, wojna polsko-rosyjska
Metody nauczania i formy pracy
Proces szkolnego nauczania nie opiera się jedynie na wysiłkach i przekazywaniu wiedzy przez nauczyciela. W tym oddziaływaniu ważna jest również aktywność ucznia, czyli gotowość i chęć do uczenia się. Bardzo istotny w tym procesie jest dobór modelu nauczania i uczenia się dostosowany do wychowanków. Możemy wymienić model:
podający (przekazywanie wiedzy);
nauczania pojęć (uczy myślenia logicznego);
bezpośredni (skupia się na wiedzy proceduralnej);
poszukujący ( twórcze rozwiązywanie problemów, stwarzanie sytuacji problemowych);
współpracy (nauczający jak współpracować ze sobą).
To, jaki sposób przekazu informacji, nauczyciel wybierze zależy od jego indywidualnych predyspozycji, a także od dzieci, z którymi ma do czynienia. Warto pamiętać o różnicach indywidualnych w procesie uczenia się u każdego człowieka. Ogólnie ludzie dzielą się na 3 grupy pod względem wykazywanych skłonności w procesie uczenia się. Są to:
słuchowcy
preferują wszelkie formy podające
lubią słuchać wykładów
bez problemu zapamiętują przekaz słowny
preferują wszelkie dyskusje, rozmowy
dobrze sprawdzają się w dłuższych formach wypowiedzi
często lubią słuchać muzyki, są na nią szczególnie wrażliwi
wzrokowcy
preferują wszelkiego rodzaju pokazy i demonstracje
zwracają uwagę na tabele, wykresy, ilustracje
często skrupulatnie i bardzo estetycznie wykonują notatki
uwielbiają oglądać dzieła sztuki, eksponaty, wystawy
bardzo dobrze zapamiętują ludzkie twarze
preferują przekaz wizualny
czuciowcy
nie lubią słuchać
preferują działanie
w pamięć zapada im to co sami wykonali
są emocjonalni, często gestykulują
są bardzo aktywni fizycznie (ruchliwi)
W związku z występującymi 3 preferowanymi rodzajami przyswajania wiedzy u uczniów, nauczyciel w celu efektywnego nauczania winien dobrać zarówno metody jak i formy pracy z uczniami, które jak najpełniej wesprą ich w procesie uczenia się. Pedagog ponadto powinien mieć świadomość faktu, iż u każdego człowieka rozwinięty jest inny rodzaj inteligencji. To, że uczeń nie potrafi się ładnie, płynnie, wedle poprawnej polszczyzny wypowiadać nie znaczy, że jest nieinteligentny. Może za to w dziedzinie muzyki czy matematyki jest świetny? Z. Gardner wymienia kilka rodzajów inteligencji, która może być w różnym stopniu rozwinięta u ludzi. Wyróżnia on inteligencję:
lingwistyczną (Pomaga w pięknym wysławianiu się, wpływa na umiejętności językowe człowieka.);
matematyczna i logiczna (Dzięki niej łatwiejsze stają się abstrakcyjne zadania matematyczne, zawikłane powiązania logiczne.);
wizualna i przestrzenna ( Człowiek preferuje wtedy wszelki wizualne formy przekazu i działania. Uwielbia także poruszać się i oddziaływać na otaczającą go przestrzeń.);
muzyczna (Predyspozycje muzyczne, wyczucie rytmu.);
interpersonalna (Dzięki niej człowiek umie łatwo nawiązywać i utrzymywać kontakty z innymi ludźmi. Jest komunikatywny.);
intrapersonalna (Pomaga w utrzymaniu wysokiego poczucia własnej wartości.);
kinestetyczna (Ułatwia orientację w czasie, przestrzeni. Wpływa na zdolności manualne.).
By podsumować to jak różne predyspozycje mogą mieć uczniowie, warto zaprezentować "piramidę zapamiętywania" według Dale,a, która ukazuje jak wiele przeciętny człowiek zapamiętuje informacji z różnych form przekazu i aktywności. Autor na pierwszym miejscu stawia proces uczenia innych jako metodę pozwalającą na jak najpełniejsze zapamiętanie materiału, bo aż w 90 procentach. Kolejno wymienione są:
praktyka i działanie (70%)
gry dyskusyjne (50%)
demonstracje (30%)
przekaz audiowizualny (20%)
czytanie (10%)
wykład (5%)
1.Podział wg Cz. Kupisiewicza z dodanymi metodami aktywizującymi:
metody oparte na słowie: wykład, opowiadanie, pogadanka, opis, dyskusja, praca z książką;
metody oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz, pomiar;
metody oparte na praktycznej działalności uczniów: laboratoryjna, zajęć praktycznych;
metody aktywizujące: burza mózgów, sytuacyjna, inscenizacji, problemowa itp.
2.Klasyfikacja metod oparta na koncepcji wielostronnego nauczania-uczenia się Wincentego Okonia:
metody asymilacji wiedzy - uczenie się przez przyswajanie: pogadanka, dyskusja, wykład, praca z książką;
metody samodzielnego dochodzenia do wiedzy - uczenie się przez odkrywanie; klasyczna metoda problemowa, metoda przypadków, metoda sytuacyjna, giełda pomysłów mikronauczanie, gry dydaktyczne;
metody waloryzacyjne – uczenie się przez przeżywanie; metody impresyjne, metody ekspresyjne;
metody praktyczne – uczenie się przez działanie; metody ćwiczebne, metody realizacji zadań wytwórczych.
3.Klasyfikacja wg T. Nowackiego
metody nauczania teoretycznego: wykład, pogadanka, dyskusja, opis, opowiadanie, wyjaśnienie;
metody nauczania praktycznego: rozwijanie umiejętności, pokaz, ćwiczenie, instruktaż, inscenizacja.
4.Klasyfikacja wg K. Kruszewskiego:
metody słowne;
metody oglądowe;
metody praktyczne;
metody gier dydaktycznych.
Metody spełniają następujące funkcje:
służą zapoznaniu uczniów z nowym materiałem;
zapewniają utrwalenie zdobytej wiedzy;
umożliwiają kontrolę i ocenę stopnia opanowania wiedzy.