ZAJĘCIE OTWARTE DLA RODZICÓW.
PRZYKŁADOWY KONSPEKT ZAJĘĆ DO POPROWADZENIA W GRUPIE 5,6 LATKÓW
O TEMATYCE JESIENNEJ
Można być świetnie przygotowanym nauczycielem, ciekawie i przystępnie prowadzić zajęcia, dzieci mogą Was uwielbiać. Lecz jeśli nie będziecie potrafili wykazać się tymi umiejętnościami i wiedzą przed rodzicami czy opiekunami naszych pociech, niejeden z nich zapytany o waszą pracę stwierdzi „Coś tam nauczyciel z nimi robi, ale sam nie wiem co”.
Nie wszystkie dzieci są wylewne i opowiadają swoim rodzicom o codziennych poczynaniach w przedszkolu a wręcz odpowiadają „Nic specjalnego nie robiliśmy”
Sama mam dziecko w wieku przedszkolnym i wiem, ze bywa różnie. Dlatego tak ważne i zasadne, dla naszych podopiecznych i ich opiekunów wydaje się przeprowadzanie przynajmniej 2 razy w roku zajęć otwartych dla rodziców. Wiadomo, iż zawsze i o każdej porze rodzic może uczestniczyć w zajęciach swojego dziecka, ale jeśli oczyma specjalne zaproszenie będzie się czuł zobowiązany i wyróżniony. Z pewnością, jeśli odbędzie się to spotkanie w godzinach popołudniowych skorzysta z okazji by zobaczyć swoje dziecko w „akcji”, a ono będzie dumne, że jego rodzic jest razem z nim w przedszkolu.
To jedyna okazja aby rodzic w sposób naturalny poznał przebieg i znaczenie takich zajęć. Poznaje też przez to bliżej nauczyciela swojego dziecka. Zajęcia takie pobudzają też więź uczuciową między rodzicem a dzieckiem.
Z pewnością przed każdymi takimi zajęciami nauczyciel powinien krótko wprowadzić rodziców w tematykę zajęć i uzmysłowić im co zamierzamy osiągnąć i jakie są główne cele.
Chciałabym przedstawić konspekt z opisem zajęć możliwych do przeprowadzenia w grupie 5, 6 - latków w miesiącu październiku lub listopadzie.
KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW.
Prowadząca: Ilona Wręczyńska - Urban
Grupa wiekowa: 5, 6 latki
Temat zajęcia: „Magiczne jesienne liście”
Cel ogólny: Budzenie zaciekawienia otaczającą przyrodą oraz stwarzanie okazji do wzmacniania więzi dziecka z rodzicami.
Realizowane treści programowe;
umysłowe
estetyczne
zdrowotne
wychowawczo - dydaktyczne
Cele operacyjne:
potrafi wyznaczyć siódmy element zbioru i policzyć do 7.
potrafi segregować dane elementy wg. koloru, kształtu, wielkości.
potrafi rozróżnić liście 4 gatunków drzew: brzozy, klonu, dębu, kasztanowca.
potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące opowiadania.
zna piosenki i zabawy: „Magiczna liczba 7”
„Piosenka powitalna”
„Piosenka pożegnalna”.
operuje poprawnie pędzlem.
poprzez ruch i muzykę poznaje możliwości własnego ciała.
podporządkowuje się regułom zabawy.
buduje więzi uczuciowe z rodziną.
poprzez ruch i muzykę potrafi wyrazić swoje emocje.
Metody pracy:
- Metody Ruchu Rozwijającego W.Sherborne wzbogaconej o „Masażyki” wg. Marty Bogdanowicz.
- Pedagogiki zabawy w pracy z grupą (Klanza).
- Czynny udział dzieci i rodziców w działaniach plastycznych i ruchowych.
Środki dydaktyczne i pomoce: ilustracje, kontury jesiennych liści, kasety, magnetofon,
kamyki, farby, pędzle, duże kartki papieru, ilustracje jesiennych drzew: dębu, klonu, kasztanowca
i brzozy.
Przebieg zajęcia:
Piosenka powitalna:
„Wszyscy są witam Was
zaczynamy już czas
jestem ja - jesteś ty
raz, dwa, trzy.”
Opowiadanie Iriny Prokopienko „Jak brzoza liście rozdawała”
Po świecie chodziła Jesień i malowała drzewom liście. Liście klonu zamalowała na czerwono, liście dębu na brązowo, a listki brzozy na kolor złocisty.
Zaszeleściła Brzoza, zaszumiała złotymi listkami. Ktokolwiek przechodził obok i patrzył na żółto - złotą sukienkę Brzozy zachwycał się jej pięknem.
Och, żebym ja miała takie okrycie, ciepłe jak słoneczko - powiedziała mrówka, patrząc na żółte listeczki.
Masz, weź - odpowiedziała Brzoza i zrzuciła jeden listeczek. Ucieszyła się mrówka, złapała listek i poniosła na mrowisko, nieopodal miejsca, w którym rosła Brzoza.
Ach! Jak by się przydało złote pióreczko do mojego kapelusza - westchnął borowik, który rósł pod Brzozą.
Masz, weź sobie złoty listek, będzie jak pióreczko przy twoim brązowym kapeluszu - zaszumiała Brzoza i zrzuciła jeszcze jeden listek. Przyczepił go Borowik do swego aksamitnego kapelusza, stoi i nawet nie oddycha z radości. Z daleka nadchodzi Jeżyk.
I dla mnie daj kilka listeczków, na zimowe przykrycie - poprosił Jeż. Poruszyła gałązkami Brzózka i znów kilka listeczków na ziemie sfrunęło. Położył się na nich Jeżyk, ponakłuwał listki na kolce i ze złotym okryciem pomaszerował do domu.
Rosła obok Brzozy młodziutka Choinka. Westchnęła szeptem:
O-o! Gdyby na moją zielona sukienkę rozrzucić twoje złote listki nie byłoby na świecie drzewka piękniejszego ode mnie.
Weź sąsiadeczko, weź listeczki, mnie nie żal - powiedziała Brzózka i wszystkie swoje listki zrzuciła na Choinkę.
Patrzy, a sama została z niczym, bez żadnego listka, wszystkie do ostatniego porozdawała. Zasmuciła się wtedy.
Gdzie moja złota uroda? Jakże będę teraz wyglądać? Nadleciał zaraz wiatr, zaszumiał:
Nie smuć się Brzózko, w zimie będziesz spać, śnieg cię otuli, niepotrzebna ci sukienka,
a przyjdzie wiosna, podaruję ci nowa, zielona sukienkę, będzie ci w niej równie pięknie jak
w złotej. Nie smuć się, nie smu - u-u-u-u......................
Poruszając gałązkami Brzoza przysłuchiwała się spokojnym i miłym słowom wiatru. Słuchała, słuchała, aż usnęła. Usnęła na całą zimę. Od tego czasu tak dzieje się co roku gdy jesień chodzi po świecie. Jak tylko brzoza porozdaje wszystkie swoje liście zaraz zasypia na całą zimę, żeby szybko doczekać się wiosny i nowej sukienki, a za brzozą wszystkie inne drzewa, którymi jesień liście brązowi, czerwieni, złoci.
Rozmowa na temat opowiadania.
Zabawy ruchowo - naśladowcze przy muzyce poważnej (naśladowanie spadających liści, wiatru). Rozsypanie różnego rodzaju liści po całej sali, łapanie ich przez dzieci.
Zabawy matematyczne z liści.
przeliczanie,
segregacja wg. kształtu, wielkości,
przyporządkowanie narysowanemu i przypiętemu drzewu danych liści, przeliczanie ich.
Zabawa muzyczno - ruchowa wg. Klanzy „Magiczna liczba 7”
„Czy znasz, czy znasz magiczna liczbę 7
tak jest jeden - tupnięcie prawą nogą
tek jest dwa - tupnięcie lewą nogą
tak jest trzy - klęk na prawe kolano
tak jest cztery - klęk na lewo kolano
tek jest pięć - dotknięcie podłogi prawym łokciem
tak jest sześć - dotknięcie podłogi lewym łokciem
tak jest siedem - obrót na plecy - jazda na rowerku.
Zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy paluszkowej z dziećmi na długie jesienne wieczory pt; Jesienne liście” wg. Marty Bogdanowicz
„ Drzewom we włosy dmucha wiatr
a deszcz kapie: kap, kap, kap.
Krople kąpią równiuteńko
Szepczą cicho - mój maleńki
Śpij, śpij... już spij
Leci listek, leci przez świat - „esy floresy” palcami
gdzieś tam na ziemię cicho spadł - lekko naciskamy w jednym miejscu
leci drugi, leci trzeci. - wężyki
biegną zbierać listki dzieci - naciskamy paluszkami
I z uśmiechem wszystkie liście - rysujemy duży uśmiech
układają w piękne kiście - całą dłonią głaszczemy.
Zaproszenie rodziców z dziećmi do wzajemnego malowania rączek (1 ręki)
a następnie jej odbijania w celu wykonania „ jesiennego drzewka szczęścia”.
Podziękowanie zabawą pożegnalną
„Zajęcie skończone i chce nam się jeść
Do domu idziemy
Adieu, bye, bye - cześć”.
5
rodzice dmuchają dzieciom we włosy
delikatnie opukujemy palcami plecy
głaszczemy po włosach i całym ciele