konspekt 32 gry i zabawy ruchowe


GRY I ZABAWY RUCHOWE

Temat: kształtowanie cech motorycznych

Kl.

Czas: 45 min

Liczba ćw:

Cel poznawczy: poznanie nowych zabaw

Cel kształtujący: Kształtowanie szybkości

Cel wychowawczy: Współpraca w grupach i z partnerem

Metoda: toru przeszkód, analityczno-syntetyczna

Przybory: piłki

Tok lekcji

Nazwa i opis gry

Czas

Organizowanie rozkaznictwo

Uwagi metodyczne

I część wstępna:

Czynności organizacyjno- porządkowe

Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności, kontrola strojów, obuwia, podanie tematu lekcji.

3 min

xxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxx

N

Po sprawdzeniu obecności i przygotowania do lekcji przypominam o zasadach bezpieczeństwa na lekcji.

Zabawa ze śpiewem

Zabawa organizacyjno-porządkowa

Zabawa z mocowaniem

„Dwaj tancerze”

Tworzymy koło, 2 uczestników w środku. Podczas 1 zwrotki tworzący koło, klaszcząc w ręce, wysuwają w przód stopy zaznaczając palcami rytm melodii. Stojący w środku, trzymając się za ręce zwróciwszy twarze w kierunku ruchu, podskokami przesuwają się po obwodzie koła.”Dwu tańczyć się zachciało, zachciało, zachciało, lecz to się nie udało, to się nie udało.” Podczas 2 zwrotki stojący w środku ustawieni naprzeciw siebie, przeskakują z nogi na nogę, jakby się kłócili. „Kłócili się ze sobą, ze sobą, ze sobą. Ja nie chcę tańczyć z Tobą, fa-ri, fa-ru, fa-ra.” W 3 zwrotce szukają partnerów spośród stojących na obwodzie.”Poszukam Se innego, innego, innego. Do tańca zdolniejszego, fa-ri, fa-ru, fa-ra.”

Przy 4 zwrotce cała środkowa 4 wiąże młynek i tańcząc wesoło, śpiewa z innymi: „Zatańczmy więc wesoło, wesoło, wesoło. Niech się rozchmurzy czoło fa-ri, fa-ru, fa-ra.”

„Labirynt”

Uczniowie ustawieni w

kolumnie czwórkowej

na odległość ramion,

podają sobie ręce

tworząc w ten sposób

korytarze. Tymi

korytarzami przebiega

wyznaczona para uczestników, z których jeden stara się pochwycić

drugiego. Parze tej wolno przebiegać tylko korytarzami. Na sygnał prowadzącego kolumna wykonuje zwrotu w lewo, w prawo, w tył. Zmieniający się

kierunek korytarzy utrudnia bieg i wymaga orientacji. Po schwytaniu

uciekającego nauczyciel wyznacza nową parę.

„Przeciąganie w parach”

Uczniowie ustawieni są parami, prawym bokiem do siebie z podaniem ręki wewnętrznej i oparciem nawzajem nogi wewnętrznej. Pary przeciągają się.

5 min

5 min

5 min

Dzieci uczą się koordynacji ruchowej oraz poczucia rytmu.

Dzieci ćwiczą umiejętności skupienia uwagi podczas zabawowych

czynności ruchowych oraz opanowanie określonych umiejętności, umówionych znaków i

sygnałów.

Poza ogólnym usprawnieniem zabawy te wpływają niewątpliwie na kształtowanie motoryki, zwłaszcza siły.

II część główna:

Zabawa bieżna

Zabawa rzutna

Zabawa skoczna

„Falstart”

Uczniowie stają trójkami obok siebie w odległości

dwóch kroków, w wysokiej pozycji startowej. Środkowe dziecko z każdej trójki stara się szybko i niespodziewanie wyjść ze startu tak, aby zaskoczyć

koleżanki, które go pilnują. Jeśli podczas startu nie zostanie schwytana i dobiegnie do mety, wówczas falstart się

udał i zdobywa punkt.

Wyborowy strzelec .Dzieci stają na obwodzie koła, każde z nich posiada piłeczkę. W środku prowadzący, który na dany znak podrzuca piłkę w górę, a uczestnicy starają się w nią trafić swoimi piłeczkami. Komu się uda zdobywa punkt. Uczeń, który w kilku powtórzeniach zabawy zdobył najwięcej punktów, zostaje wyborowym strzelcem.

„Wyścig skokami po kamykach”

Wyznaczamy 3 rzędy. Z szarf ustawiamy koła „kamyki”. Pierwszy z każdego rzędu przeskakuje z kamyka na kamyk i w podobny sposób wraca do swojego rzędu, gdzie uprawnia do biegu następnego przez dotknięcie wyciągniętej dłoni, a sam staje na końcu. Wygrywa rząd, który pierwszy ukończy bieg.

6 min

6 min

6 min

Podczas zabaw i gier rozwijamy umiejętność rzucania,

chwytania, a także wszechstronnego usprawnienia fizycznego, zwłaszcza siły, koordynacji

wzrokowo-ruchowej.

III część końcowa:

Zabawa ze śpiewem

„Taniec”

Ustawiamy 2 szeregi naprzeciw siebie. Przy pierwszych słowach piosenki, wszyscy w jej takt wysuwają w przód na zmianę prawą i lewą stopę, palcami skierowaną w górę, piętą w dół, następnie skaczą w lewo i w prawo, po czym zbliżają się do siebie, kłaniają się i powracają na miejsce.” Wszyscy chętnie tańczymy, skakać lubi każdy z nas. Naprzeciw siebie stańmy i rozpoczniem taniec wraz to na lewo, to na prawo, byle zręcznie i żywo. A teraz zręczny dyg i na miejsce skaczmy w mig.”

3 min

Dzieci uczą się koordynacji ruchowej oraz poczucia rytmu.

Czynności organizacyjno-porządkowe

Zbiórka, podsumowanie zajęć, zebranie sprzętu, pożegnanie

1 min

x x x x x x x x x

N

Po podsumowaniu zajęć wyznaczam dzieci do zebrania sprzętu, żegnam się z dziećmi

str. 1


